Controle uitgaven overheid schiet tekort iR in )vergrote neerderheid /oor CDA Ambtenaren dreigen met demonstratieve mars naar Den Haag Eerste patiënten hartluchtbrug vertrekken half juni Aö Mi!il lijVti VOORZITTER REKENKAMER: Visaf slagen werken met verlies Kardinaal Alfrink lam jubilerend \van Utrecht afscheid Als je 'n superieur antiek kastje ziet staan vooreen krats, is't handig om een geidvoorraadje te hebben.' Met 'n NMB Service-krediet.* NMB Uittocht Surinamers houdt aan LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie JN HAAG De controle op de besteding n de overheidsuitgaven moet tekortschie- nie^ omdat onvoldoende deskundige contro- lem ooirs beschikbaar zijn. Deze mededeling Ie juisted de voorzitter van de Algemene Reken- 5 dat ilfner' ^rs- H- Peschar- »n ecn toelichting 7pl het vers,aS van de rekenkamer over ,35. De wijze waarop de Rekenkamer haar Kje Stefo moej vervullen lijdt schade. Dat is ft in het algemeen belang, zei drs. Pe- t grote probleem voor de Rekenkamer en accountantsdiensten van de overheid is t ondanks de grote werkloosheid onvol- ende deskundige medewerkers kunnen irden aangetrokken. Vorig jaar heeft de kenkamer haar controlerende staf op peil nnen houden. Drs. Peschar acht het dringend gewenst dat de controlediensten goed zijn bemand. In het verleden was er kritiek op het ministerie van CRM. Het resultaat van die kritiek is dat het controle-apparaat van dat ministerie met tientallen mensen zal worden uitge breid. Wanneer de overheid te zuinig is, kan zich dat wreken. Als voorbeeld wees drs. Peschar op de belastingdienst, die meer mensen aan stelde om een betere controle tot stand te brengen. Dit levert honderden miljoenen guldens voor de overheid per jaar op, zei drs. Peschar. Een andere moeilijkheid naast de onvol doende personeelsbezetting voor de Reken kamer is dat sommige zaken zo lang in de ambtelijke molen blijven. Op verzoeken aan ministers over de wijze waarop overheidsuit gaven worden besteed, wordt soms zeer traag geantwoord. Dt is niet altijd het gevolg van kwade trouw of onwelwillendheid. De minister is voor zijn inlichtingen meestal ook afhankelijk van een of andere instantie, die ook traag reageert Op die wijze blijven ongewenste toestanden soms te lang be staan. In december was bij de Rekenkamer op veertig brieven die meer dan een jaar daar voor waren verzonden, geen antwoord ont vangen. Daarvan waren 35 brieven met ver zoeken om inlichtingen meer dan twee jaar daarvoor verzonden. Het betrof hier o.a. de begrotingen en jaarrekeningen van academi sche ziekenhuizen, de rechtspositie van het personeel bij rijksuniversiteiten en -hoge scholen en het samenspel van het rijksin- koopbureau en de rijkskantoormachinecen- trale. DEN HAAG - De afne mende visaanvoer leidt tot dalende exploitatie resultaten van de meeste visafslagen, aldus de Al- femene Rekenkamer in aar jaarverslag over 1975. In het afgelopen jaar hadden alleen de visafslagen van Wierin een, Stellendam, Den Helder en Urk een posi tief exploitatiesaldo. Daarentegen werkten de visafslagen van Sche- veningen, IJmuiden, Harlingen, Breskens en Lauwersoog met verlies. De verliezen varieerden van enkele duizenden idens tot 700.000 gul- guld den.. De links-revolutio naire generaal Otelo de Carval- ho. oud comman dant van de Por tugese veilig heidstroepen, heeft gisteren zijn rentree in de po litiek gemaakt. Hij maakte bekend dat hij zich kan didaat stelt voor het president schap van Portu gal. Hij zei de ar men van Portugal te vertegenwoor digen. Tegen Car- valho loopt een onderzoek we gens mogelijke betrokkenheid bij een linkse militai re opstand. (Van onze parlementaire redaktie) SN HAAG Bij de schriftelijke stemming onder de AR-kiesver- igingen is gebleken dat de overgrote meerderheid zich positief ^telt tegenover één kandidatenlijst bij de volgende verkiezingen ■di KVP, ARP en CHU. Bijna 90 procent van de kiesverenigingen .1 met het CDA verder gaan. Daarbij wordt uitgegaan van een ertal voorwaarden nl. dat er overeenstemming bestaat over de iteria voor de kabinetsformatie en dat tussen de drie christende mocratische Kamerfrakties eensgezindheid is gebleken. Een ande- voorwaarde is dat hoewel het kabinet als zodanig geen inzet yin de verkiezingen zal zijn, de ARP het kabinetsbeleid voor zover et haar steun gevoerd ten volle voor haar verantwoordelijkheid li nemen. an de 669 kiesverenigingen was er 89.7 percent vóór de ene lijst an het CDA. 84 kiesverenigingen of 9.9 percent stemden tegen, ier kiesverenigingen of 0.4 percent stemden blanco. Rekeninghou- id met de stemmenverhoudingen op de in april gehouden 'ijraad is de einduitslag uit een stemming van de kiesverenigin- en die van de partijraad tesamen als volgt: voor één CDA-lijst 15 stemmen of 87.6 percent tegen één CDA-lijst 198 of 12.1 reent blanco 6 stemmen of 0.3 percent AR-voorzitter H. A. de ier zei over deze voor het CDA positieve uitslag: „De uitslag iraar ik als een duidelijke steun voor het door het partijbestuur voerde beleid. Met voldoening heb ik ervan kennisgenomen. Ik In mij ervan bewust dat het ja van de kiesverenigingen en de O-irtijraad mede is ingegeven vanuit het vertrouwen dat partijbe- uur en partijraad zich zeer zullen 'inspannen om te bevorderen aan de voorwaarden voor de ene CDA-lijst wordt voldaan, lartoe is met de KVP en CHU een gemeenschappelijke procedure gesproken. Een definitieve beslissing om bij de Tweede Kamer- rkiezingen al -dan niet met één CDA-lijst uit te komen neemt AR-partijraad, na afweging van de voorwaarden, op 25 septem- an een onzer ver slaggevers) [•RECHT „Er is n zaak waarvoor en bij een evalua- op zijn hoede zal lieten zijn. Name- p dat men het ne- itieve dat men in i ontwikkelingen in deze vijfentwin- f jaar meent te dat innen aanwijzen, ngrijlleen maar toe- nen fchrijft aan bis- :ën, bhoppelijk beleid", terprfirdinaal Alfrink zei pulatlt vanmorgen tij- eens de eucharistie- ^ring in de Uk- n veichtse St.-Cathari- lat dikathedraal, waar et volj zijn zilveren bis- vier- dié en tevens officieel nam als zakeartsbisschop van paiitrecht. reclj Kardinaal Alfrink concelebreerde daar met zijn opvolger kardinaal Wille- brands, mgr. Bluys- sen, vice-voorzitter van de bisschoppen conferentie en enige priesters van het aartsbisdom, integen- woordigheid van vele genodigden. De scheidende aarts bisschop zei zich bij zijn bestuur te heb ben laten leiden door de principiële bereid heid om open te staan voor het goede, dat zich in vernieu wingen aankondigt met inachtneming van grenzen die niet overschreden kunnen of mogen worden. Hij citeerde met in stemming een brief van een priester, die hem dankte voor de inspiratie, met name „door uw gelovig staan in de wereld kerk door uw op komen voor het Pe- trus'ambt en door uw bescherming van stromingen in de ei gen kerkprovincie". De kardinaal: „Ik heb weinig moeite ge had mezelf in deze typering terug te vin den en te herken nen". Tijdens een koffieta fel na de eucharistie viering heeft mgr. dr. A. Vermeulen, proost van het metropoli- taan kapittel, aan kardinaal Alfrink na mens het aartsbis dom een door Sierk Schroder geschilderd portret aangeboden. sch boomkwekers mei 'ievejvinnen bedrijfs- ^roetbaltoernooi IAZERSWOUDE - Het team nar er11 de boomkwekers van de n bgur£emeester Smitsweg mag hedrijfsvoetbalkampioen vit ei*1* Hazerswoude anno 1976 ds0*™6"' Dinsdagavond, tijdens cocJ!e finale op het Bernarduster- jein, versloeg dit elftal medefi- ilist Nedairco met 1—0 (doel- nt van Sjaak Kouwenhoven). combinatie De Boer-De Sroot-De Boer legde beslag op derde plaats in het eindklas- [eraent door in de semifinale iet team van de gemeente met 5ete«—te kloppen (treffers van fed de Boer, 2, en Paul de Roer). Anti-kraakwet aanvaard in Tweede Kamer DEN HAAG - De Tweede Ka mer is akkoord gegaan met de anti-kraakwet van minister Van Agt (justitie). Tegen stem den: PvdA, PPR, PSP. CPN, J. Huijsen en D'66 (uitgezonderd de heer Nooteboom). Volgens het ontwerp is een kra ker die weigert het pand op last van de eigenaar te verlaten, strafbaar. De politie kan, na een verzoek van de eigenaar tot ont ruiming, de krakers zonder tus senkomst van de rechter onmid dellijk sommeren het pand te verlaten. De minister heeft in de Kamer gezegd, dat er wel be paalde richtlijnen zullen worden opgesteld voor het opsporings- en vervolgingsbeleid van de kra kers. Pensioenen in het gedrang Van 27 tot en met 30 mei wordt in Breda het jaarlijkse „Oude stijl Jazz-festival" gehouden. Een optocht die gisteren door de straten werd gehouden vestigde de aandacht op het festein. RIJSWIJK Rond 15 juni zullen de eerste vijf Nederlandse hartpatiënten naar Houston vertrekken om daar aan hun hart te worden geopereerd. De patiënten zijn „aangedragen" door de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging en zullen worden begeleid door hartchirurg dr. P. J. van der Schaar en een gespecialiseerde verpleegkundige. Kort daarop vertrekt een tweede groep van vijf. Dit is woensdagavond meegedeeld door de heer H. S. Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging en bevestigd door prof. dr. F. Meyler, voorzitter van de Werk groep van de Gezondheidsraad die de uitzen ding van de patiënten medisch moet bekijken. Een en ander gebeurde na een bijeenkomst van de Werkgroep en de Nederlandse Hartpatien- tenvereniging in het gebouw van de gezond heidsraad in Rijswijk. Volgens prof. Meyler zijn wat hem betreft alle lichten op groen gezet, een uitspraak die de heer Fievet kon beamen, zij het dat deze eraan toevoegde dat deze eerste reis half juni voor hem een testcase is voor de bereidheid van de Werkgroep het initiatief voor deze luchtbrug van de hartpatiëntenvereniging daadwerkelijk te steunen. Ruim twee weken geleden lanceerde de heer Fievet zijn plannen Nederlandse hartpatiënten die lang op de wachtlijst voor operatie staan, in Amerika te laten behandelen. Hij had, via bemiddeling van dr. Van der Schaar, de Ameri kaanse hartchirurg dr. Denton Cooley in Hous ton in Texas bereid gevonden 25 Nederlandse patiënten per maand te behandelen. Hij kondig de toen ook aan dat de eerste patiënten binnen een maand zouden vertrekken. Fievet kwam tot zijn plannen omdat er zoveel mensen met een hartaandoening (die met een operatie kan wor den verholpen) wegens een tekort aan operatie- mogelijkheden in Nederland lang, van enkele maanden tot meer dan een jaar, op een ingreep moeten wachten. De Nederlandse gezondheidsautoriteiten rea geerden verrast op dit initiatief. Staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid stelde direct een werkgroep van de Gezondheidsraad samen die moest gaan bekijken hoe het initiatief kon worden begeleid. De ziekenfondsen verklaar den dat de kosten, globaal ƒ27.500, zouden worden vergoed als aan bepaalde voorwaarden zou zijn voldaan. De werkgroep onder voorzit terschap van de Utrechtse cardioloog prof. F. Meyler moest die voorwaarden toetsen. Dat gaat nu voor wat die eerste vijf patiënten betreft gebeuren. De betreffende mensen moe ten een verklaring van een hartchirurgisch centrum, ondertekend door een cardioloog en een hartchirurg, overleggen waarin staat dat ze voor operatie in aanmerking komen. Dr. Van der Schaar moet een draaiboek voor de begelei ding tijdens de reis maken. Volgens zowel prof. Meyler als de heer Fievet staan er in Nederland 1400 mensen op de wachtlijst om geopereerd te worden. Daarnaast zijn er nog velen die mogelijk in aanmerking komen voor een operatie, maar bij wie de vereiste onderzoeken daarvoor nog niet zijn verricht. Omdat er toch geen mogelijkheid is ze te opereren, aldus de heer Fievet. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Wanneer de wel vaartsvastheid van de ambte- narenpensioenen aangetast zou den worden, zullen de ambtena ren niet schromen een demon stratieve mars naar Den Haag te maken. Ir. J. Rietveldt, voor zitter van de Bond van Hogere en Middelbare technische amb tenaren (B.T.A.) sprak woens dag tijdens het bondscongres in Arnhem de hoop uit dat de regering tot luisteren en tot overleg bereid zal zijn. „Wij werken in het algemeen belang en wij willen dan niet dc sluit post op de rijksbegroting wor den", aldus de heer Rietveldt. Hij wees erop, dat ambtenaren niet bang zijn om hun woorden met daden klacht bij te zetten. Zeven katten vergiftigd EINDHOVEN De afgelopen dagen zijn in de Eindhovense wijk Mensfort zeven katten ver giftigd met thallium. Volgens politiewoordvoerder P. Gaan- derse heeft een veearts vastge steld dat de dieren nadrukkelijk met opzet moeten zijn vergif tigd. De hoeveelheden thallium die werden gebruikt, zijn vol gens de heer Gaanderse vol doende groot om ook gevaarlijk te kunnen zijn voor kinderen. Als voorbeeld noemde hij de grote demonstratie enkele jaren geleden in Den Haag toen de hoogte van de pensienpremies in het geding was. Over de wijziging van de trend- berekening, de aanpassing van de ambtenarensalarissen aan de stijging van de salarispeilen in het bedrijfsleven zei de heer Rietveldt, dat de categorale ambtenarenorganisaties ver enigd in het ambtenarencen- trum waartoe ook de BTA be hoort, vecht voor een rechtvaar dig salarisbeleid. Dat de meer derheid in het georganiseerd overleg het overleg met alle ambtenarenbonden en regering zich akkoord heeft verklaard met de wijziging van de trend berekening, wordt door de rege ring als een verheugend feit er varen. Maar zo zei de heer Riet veldt, men verheugt zich dan wel ten koste van ons. Onaan vaardbaar vond hij het dat de ambtenaren zo duidelijk een veer moeten laten. Het grote aantal jongeren die momenteel van school komen en niet in het arbeidsproces plaats kunnen vinden, noemde hij een beang stigende zaak. Hij vroeg zich af of men niet de mogelijkheid zou moeten scheppen voor vrijwillig vervroegd pensioen voor 60-jari- gen, waar volgens hem staatsse cretaris Mertens van sociale za ken positief tegenover zou staan. PTT vraagt te hoge prijzen DEN HAAG De Consu mentenbond vindt dat de Nederlander te hoge prij zen aan de PTT moet beta len. De Nederlandse consu ment betaalt onnodig veel voor zijn postzegel en tele foontje, is het commentaar van de bond op de finan ciële resultaten van de PTT over 1975. De in het recente verleden ingevoer de tariefsverhogingen wa ren bepaald niet nodig ge weest voor het verkrijgen van een sluitende exploita tie en een redelijke winst. De Consumentenbond vindt het onjuist, dat de PTT mede dienst moet doen als inner van belas tinggelden en niet op de kapitaalmarkt mag lenen. De bond zou wel eens in cijfers uitgedrukt willen zien, hoe de PTT gevaren zou zijn als zij niet uitslui tend uit de eigen winst zou hebben moeten investeren. ADVERTENTIE "X* n Scrvicekrcdiet betekent: doorlopend een geidvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geidvoorraadje opnemen, evenals liet reeds afgeloste bedrag. Op de luchthaven Schiphol is woensdag een godsdien struimte in gebruik genomen. Bij de openingsplechtigheid waren ondermeer aanwezig (van links naar rechts) mgr. Zwartkruis, luchthavenaalmoezenier pater J. Duin en ds. de Savornin Lohman. DEN HAAG Uit de jongste cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statis tiek over het verloop van de bevolking blijkt, dat er nu meer Surinamers naar hun land terug keren dan naar Ne derland komen. In de maand maart zijn 386 Surinamers naar Nederland gekomen maar keerden 525 Su rinamers naar hun land terug. In de eer ste drie maanden van dit jaar kwamen in totaal 1.267 Suri namers naar Neder land, terwijl er 1.362 naar hun land terug keerden. Einde maart telde de Nederlandse bevol king 13.750.246 zielen. In vergelijking met maart van het vorige jaar betekent dit een aanwas van de bevol king met bijna 130.000 mensen. In de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg het aantal levend ge boren kinderen 44.283 tegen 44.894 in dezelfde periode van het vorige jaar. Het aantal overledenen bedroeg 31.069 tegen vorig jaar 30.046. Het geboorte-overschot daalde daardoor van 14.848 in de eerste di re maanden van 19T5 tot 13.214 in het eer ste kwartaal van het lopende jaar. De tota le bevolkingsgroei, dat is het gebooit- overschot plus het migratie-saldo, be droeg in de eerste drie maanden van dit jaar 16.668 personen tegen 21.556 personen in de eerste drie maanden van het vo rige jaar. Er werden wederom minder huwelijken gesloten, namelijk 14.522 in de eerste drie maanden van dit jaar tegen 15.929 in de eerste dire maan den van het vorige jaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7