LANGS OMWEGEN Bij Van Brussel is in honderd jaar niets spelenderwijs gegaan kamsteeg Persgemaal helpt Warmond voor een deel uit problemen Duntn TTonthaald In de Regentenkamer van het Legermuseum was het woensdagmid dag een gezelligheid van belang: kunst en cul- tuur, geportretteerde r|^9 martiale figuren, de LH maarschalkstaf die niet JBBvoor iedereen is wegge- jjHj legd, en een heel stel HgH gelukkige jongens en meisjes met hun ouders. i 11 Het ging juist om die Ml' negen prijswinnende jjjjj beeldverhalertjes die 2yE een beloning voor hard OH en gedegen werken in ÖM1 ontvangst kwamen ne men. Gedurende de Paasvakantie hadden zij meegedaan aan een door de Stichting Leiden IEK Museumstad uitgeschre ven „grote museum „strip" wedstrijd". lede- reen onder de 14 jaar mocht op de een of an- dere manier een beeld- verhaal samenstellen pinne» over het museum dat °'ies men het leukste of inte ressantst vond. Een alle- 1 machtig moeilijke taak, waarvan slechts negen jongelieden zich kweten. Maar hun loon was des Ot Lal te glanzender. Tri-— voor 15 snelle beslissers Reisvaardige VW-Golf nu met komplete vakantie-uitrusting als vérgaande aanbieding! üe VW-Golf behoeven wij u niet meer aan te praten. U weet stellig van "horen zeggen" en van elke dag zien hoe succesvol deze wagen is. De ideale trek-er-op-uit-auto! Om 15 automobilisten morgen al in zo'n "globetrotter" te zien wegrijden komt Kamsteeg vandaag met deze aanbieding: Bij 15 VW's-Golf extra, die al voorzien zijn van: radiaalbanden - achteruitrijlamp - achterruitverwarming - elektrische ruitensproeier - doorklapachterbank KOMT NOG ALS EXTRA: Philips radio met FM imperiaal mistachterlamp automatische gordels spatlappen (4 stuks) brandblusser benzine-tankslot verbanddoos wegenkaart van uw vakantieland. ALS SPECIALE VAKANTIE AANBIEDING 12.742,-(RIJKLAAR) Maar ja... zó royaal kunnen we maar 15 liefhebbers welkom heten. Beslis dus snel. Een uur aarzelen kan al te lang zijn. Wij en uw reisvaardige N/W-Golf staan klaar. Goed dat u ook nog weet dat onze uilprijzen altijd meevallers zijn. fisschop Simonis Rijpwetering JPWETERING De bis hop van Rotterdam, mgr. A. monis, dient vanavond in de pse parochiekerk O.L.Vr. Ge- orte tijdens een Eucharistie- ïring die om 7 uur begint, het Vormsel toe aan alle 6e- klas- rs van de basisscholen van jpwetering en Oud-Ade. De sschop zal hierbij worden assisteerd door Deken-pas- or Van Zoelen van Hoogmade, astoor Schrama van Oud-Ade de Ripse parochieherder, pastoor Juffermans. WV Oude Wetering opent seizoen met gratis waterkiën OUDE WETERING De werkgroep VVV Oude Wetering opent morgen het seizoen met een reeks van evenementen. De burge meester van Alkemade drs. Bolten zal morgenmiddag om half één het startsein voor de openingsdag van het seizoen geven door middel van het doorknippen van een over het water van de Wetering gespannen lint. Burgemeester Bolten zal deze handeling onder muzikale begeleiding bij het kantoor van het VVV verrich ten. Na de openingsceremonie bestaat er vanaf half twee bij jachthaven Arie de Boom de gelegenheid om gratis te waterskiën bij skischool Fortuna. DOOR OP miin omwegen dóór stad en (and kóm ik graag mensen tegen. Elke thm morgen tussén negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie IUN u graag in déze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22- 44;u kunt dan naar toesnel 19 vragen. Koolmezen kraken brievenkastje De postbode in Rijpwetering weet het al... Voorlopig kunnen geen brieven en andere post stukken meer gedeponeerd wor den in hét door de heer H. Zonderop zelf vervaardigde, sierlijke houten brievenkastje, dat hij ten gerieve van de post beambte zorgvuldig aan de bui tenmuur van zijn woning aan de Pastoor v.d. Plaatstraat 101, heeft bevestigd. Het kastje is namelijk „ge kraakt" door een ijverig koolme- zenpaartje, dat hierin een mooie en ruime gelegenheid zag om een keurig nest te bouwen en een flink gezin te stichten. Want als de heer Zonderop het deur tje van het kastje van het slot draait en opent, ziet men maar liefst een tiental piepjonge kool meesjes, die op een met uiter ste zorg groot opgebouwd en donzig nest, met opengesperde snaveltjes luidkeels om voedsel vragen, terwijl de ouders op de rand van de dakgoot ongeduldig wachten tot de kust veilig is om de honger te gaan stillen. PAGINA 5 Botsingen op Leidse vaart SASSENHEIM Op de Leidse vaart gebeurden woensdag diverse auto botsingen. Bij een van de ongelukken raakte een persoon gewond. In de overige gevallen ont stond alleen materiële schade. Tegen half vijf raakte in een bocht een auto in een slip, daar bij raakte de wagen een tege moetkomende personenauto en kwam tot stilstand in een sloot na twee geparkeerde auto's te hebben geramd. De bestuurder, een inwoner van Noordwijker- hout, werd met hoofdletsel op genomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Een half uur later verleende een bestuurder van een auto bij het Postviaduct geen voorrang aan het verkeer op de Leidse vaart. Twee auto's liepen zware scha de op. De bestuurders van beide voertuigen kwamen met de schrik vrij. Burgemeester De Vreeze met enkele raadsleden en ambtenaren bekijken het persge maal. Hijdag 28 mei 1976 leidse courant vuld is. Hij heeft wel even tijd om iets van „zijn" zaak te vertellen, want in feite heeft Albert P. het èinds 1945 hele maal gemaakt. Tante Leentje mag dan het nageslacht verte deren met potloodaantekenin gen in een notitieboekje over bruidslint 5 ct. per el, en bruidsschilden van een kwart je, „poësie" 60 ct., „communi canten" zeven en een halve cent en met krabbels over „grote" en „kleine" wensen, maar het was toch de eerste Albert die in '45 bij de bevrij ding een slag in de lucht sloeg door van een fabrikant in siga renbandjes een partij van 60.000 bevrijdingsmutsen over te nemen die al tijdens de bezetting in het geniep ver vaardigd waren. Dat was Van Brussels beginkapitaal, verder had hij van tante Leentje een vrijwel lege zaak overgeno men. Albert en zijn vader leur den niet voor niets met de mutsenrVan Zijp, in feestarti kelen aan de Hooglandsekerk- gracht, kocht de eerste dui zend stuks en een warenhuis in Utrecht nam er meteen maar tienduizend tegelijk. In 1945 was de naam Van Brussel bijna van de kaart, maar Albert nam de uitdaging aan. „Ach", zegt hij 30 jaar later, „ik heb ook een goeie neus en veel geluk gehad". „Ja", vult zijn vrouw aan," een echte handelsgeest zit er wel in". Albert P. van Brussel: „Je moet je vrouw op je hand hebben, anders was er niets van terecht gekomen. Tien jaar geleden, toen we 22 jaar getrouwd waren, gingen we voor het eerst samen zonder de kinderen op vakantie". De heer Van Brussel weet, dat hij door die bevrijdingsfeesten in '45 de wind erg heeft meege- had: „We hadden toen nog geen cent. Het was keihard werken, met altijd maar schul den boven je hoofd omdat je steeds maar moest investeren en uitbreiden. Van oude deu ren maakten we toonbanken. Zo ging dat. En rond 1950 begon de speelgoedafdeling behoorlijk te lopen, een vak apart was dat, in het pandje 271." Oudste zoon Albert runt nu het technische deel van de zaak, sinds papa zich heeft teruggetrokken. „Het perso neel", vindt zijn vader, „heeft een groot aandeel in het suc ces gehad. Daar hebben we reusachtig mee geboft, weinig verloop en mensen die zich bij alles echt betrokken voelden. Och ja, en dan was ik vroeger ook hondsbrutaal; ik verkocht hele partijen boeken zonder er verstand van te hebben". De Van Brussels houden de race glansrijk vol. Het speelgoed voorziet aan twee zijden in een behoefte, maar het gaat niet spelenderwijs, voor Van Brus sel is het een spel dat hoogst ernstig is. Morgen kan iede reen zien hoe de vernieuwing dit domein van recreatie en verstrooiing in haar frisse greep heeft. „We zullen doorgaan', zingt men bij Van Brussel, waar tijdens de St. Nicolaaspiek het hele gezin zich in de strijd werpt. Albert P. mag nu ge rust zijn sla en tuinboontjes verbouwen, onkruid wieden en genieten van de goudfazanten. Het is goed geweest. Maar hij weet wat hij zegt als hij zijn mede-middenstanders voor houdt: „Je moet actief in je winkel blijven en verder de jeugd een kans geven. En dan mag ik ook nog wel zeggen, dat je in die zaak van Van Brussel het „gezicht" van de Haarlemmerstraat herkent: het moet er gemoedelijk en gezellig blijven, niet al te ne tjes en „opgeruimd". Al te „clean" behoort niet tot het karakter van deze oer-Leidse winkelstraat, mét of zonder sierbestrating". V Als de oude Gerard er niet was geweest en tante Leen tje niet, en had Albert de Eerste niet zo'n bijzondere neus voor zaken doen ge had, dan had niemand ooit die heel speciale speciaal zaak aan de Haarlemmer straat gekend. Van Brus sel, zeggen we kortweg: goed voor het dekken van behoeften bij opkomende feesten, geen vraag zo gek op papierwarengebied, of Van Brussel en de zijnen weten ze te beantwoorden. En, inderdaad, het speel goed dat in deze zaak niet verkocht wordt, moet nog worden uitgevonden. Hoe dan ook, Van Brussel is er aan toe om een en ander nog eens extra aan de gro te klok te hangen: 100 jaar geleden begon Gerard van Brussel, die als letterzetter uit Haarlem naar Leiden kwam, aan de Haarlem merstraat een drukkerij tje en een winkeltje in feestar tikelen; daar komt bij, dat Albert P. van Brussel in 1945 de zaak van tante Leentje overnam en nu maakt zijn zoon Albert de Tweede alweer een fikse sprong in de toekomst met een regourieuze verbou wing en uitbreiding van „Van Brussel". Albert senior is pas 55, maar een paar jaar geleden zei hij al: „Als ik 55 ben, kap ik ermee; ik blijf dan nog wel een vinger in de inkooppap houden, maar voor de rest rooien de jongens het verder zelf maar". Albert P. heeft thans de handen vol aan een menagerie van pluim- tot kleinvee, op een stuk grond achter het Utrechtse Jaagpad, zo groot dat je het nauwelijks voor mogelijk houdt. In zijn hart had hij altijd al boer wil len worden, een hartewens die thans op kleinere schaal ver Speelgoedmagnaat Van Brussel ofre tekenaartjes r werden Prijswinnaars van de stripwedstrijd, overladen met cadeaus. Namens de elf Leidse musea vertelde mr. H. van der Straa- ten, dat onder de inzendingen vaak verbluffende staaltjes te voorschijn waren gekomen. „Het was nu eens niet puzze-: len, maar de kinderen creatief bezig laten zijn. Het aantal deelnemers was niet indruk wekkend, maar wie mee deed was vasthoudend. De kwaliteit liep van „heel aardig" tot hier en daar zelfs uitstekend." Prachtverhalen ontstonden, over het Legermuseum, Vol kenkunde, over het plantaardi ge leven in de Hortus, de La kenhal. Wat Friso, de jongste, van 6 jaar, als bioloogje in de dop gemaakt had was ronduit knap. Maar de ster van de middag was 13-jarige Marie- José Caspers uit Stompwijk die onthutsend professioneel een voorbeeldig stripverhaal had gecreëerd, zo goed, dat geen volwassen stripartiest het haar kan verbeteren. Er zullen dan ook pogingen worden on dernomen om haar beeldver haal geplaatst te krijgen in „Trefpunt", een periodiek van CRM. „Je bent rijp voor dag-' blad-illustrator", meende Van der Straaten terecht. Trotse kinderen en ouders, en trotse werkstukken die op de regententafel waren uitgestald en uitvoerig bekeken werden. Er waren prachtige prijzen, glazen prik en zoutjes en boe ketten bloemen. De Stichting had behoorijk in de bus gebla zen. Als toetje kregen de kin deren nog een filmprogram maatje te zien met vergrijsde beelden uit de oude (mobilisa tie) doos, vaak even onthut send als de stripverhalen waar alles om draaide. De Stichting Leiden Museumstad laat het er overigens niet bij zitten, ze is van plan zeker twee keer per jaar iets voor de jeugd te gaan doen. Dan nu de winnaars. In de jongste leeftijdsgroep tot 10 jaar: 1. Friso Ver- sluijs, Leiden; 2. Mike Huezen en 3. Michael Benjamins, eveneens uit Leiden. Boven de 10 jaar: 1. Marie-José Cas pers, Stompwijk; 2. Christien Jaspers, Oegstgeest; 3. Raymond Pieters, Zoeterwoude; 4. Giovanna Geleijn, Oegstgeest, 5. M. van Dorp, Leiden, en 6. René Sweers, Leiden. WARMOND - Burgemeester De Vreeze stelde woensdagmiddag het persgemaal dat aangesloten is op de afvalwaterzuiveringsinstalla tie in Leiden-Noord, in werking. Hiermee zal een deel van de lozingsproblemen in Warmond zijn opgelost De capaciteit van de afvalwaterzuiveringsinstallatie in Leiden-noord is niet vol doende zodat het water dat via de Stinksloot in de Haarlemmer- trekvaart zou moeten stromen nog niet geheel zuiver is. Hiervan weten de bewoners van de Haarlemmertrekvaart mee te praten. Het "gezuiverde" water bevat nog een grote hoeveelheid slib dat in de Haarlemmertrekvaart bezinkt en daar zorgt voor stank. Bij hoge temperaturen is de stank vaak ondraaglijk. De ramen aan de waterkant worden angstvallig gesloten gehouden. In een brief hebben de bewoners van de Haarlemmertrekvaart aangedrongen op spoedige maatregelen. Tijdens de opening van het persgemaal werd gesteld dat het Hoogheemraadschap de zuiveringsinstallatie wel wil uitbreiden, maar dat het kampt met moeilijkheden in verband met aankoop van grond hiervoor. Een onmiddellijke oplossing voor de stankover last zou het uitbaggeren van de Haarlemmertrekvaart zijn. Hierin zien de bewoners echter niet zo veel heil aangezien dit maar een tijdelijk effect blijkt te hebben.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5