6 Lagerhuis op debat_over nationalisatie Judy zoekt kabinet: nog voldoende tijd voor Z-Afrikaanse order dejmis^ Jiij Bloemenhove draait gewoon door: 80 patiënten geholpen lindexamen itijn wekt leeds meer nvrede .89.- r, Bromfietsen geplunderd fi# Toegangskaarten Rolling Stones vervalst ÉferElli 1 1 11 - 'n hele dag eindeloosss genieten I (IMw Qoma/ni I Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.VLeiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Jertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Vrijdag 28 mei 1976, 66e jaargang no. 20437 Barbara Ward Gesprek met Engelse econome Barbara Ward op Ned. I om 23.01 uur. Om 20.45 uur Hof van Holland en om 22.35 uur Oscar Peterson. Ned. II om 20.25 uur Hardheid 10 (4) en om 21.50 uur Gebr. Hammond. Rustig weer Enkele zonnige periode en op de meeste plaatsen droog. In het algemeen weinig wind. Minimumtemperaturen onge veer 7 graden, maxima om streeks 17 graden. Morgen: Zon: 04.28 20.47 Maan: 04.56 21.05 Schev. hoogw.: NM 3.18 15.41 laagw.: 11.17 - 23.35 (Van een onzer verslaggevers) fj HAAG Volgens de Nederlandse regring is jog voldoende tijd aanwezig om een beslissing jemen over het geven van een kredietgarantie i de levering van kernreactorenonderdelen aan B-Afrika. Geruchten als zou de termijn waarbin- over de order moet worden beslist vandaag pen, moeten volgens regeringskringen naar het ;der fabelen worden verwezen. In dit verband wordt er op gewezen, dat de Verenigde Staten nog ruim een maand de tijd hebben om over de exportvergunning van reactorvaten door het Ame rikaanse bedrijf General Electric (onderdeel van het consortium dat de order uitvoert) te beslissen. De Nederlandse regering wil, zoals gemeld, de timing en inhoud van de beslissing afstemmen op de Ameri kaanse besluitvorming. Voor dit doel, vertrekt staats secretaris Kooiman van Buitenlandse Zaken volgende week naar Amerika om zich nader te oriënteren, de missie zal ongeveer een week in beslag nemen. De Amerikaanse regering heeft zich uitgesproken vóór de exportvergunning. Het congres moet echter nog beslissen. Volgens de democratische senator Clark zou er een goede kans bestaan dat de meerder heid zich tegen de kredietgTarantie aan General Electric uitspreekt. De Tweede Kamer verwierp woensdag het voorstel van de WD om een spoeddebat over de kredietga rantie te houden. WD-fractievoorzitter Wiegel zei over aanwijzingen te beschikken, dat de order aan het Nederlandse bedrijfsleven voorbij zou gaan als de regering niet vóór vrijdag met haar garantie over de brug zou komen. Bovendien staat werkgelegenheid voor 5.000 man op het spel, zei hij. PvdA-woordvoerder Ter Beek sprak tegen dat er reeds een termijn zou zijn gesteld. Bij de stemming werd het WD-voorstel met 73 tegen 62 stemmen verworpen. Opvallend was de verdeeldheid in het christen-democratische kamp. KVP en CHU kozen de zijde van de WD, de AR schaarde zich achter de linkse partijen. Voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederland se Ondernemingen heeft gezegd, dat het politieke gehannes met de toegezegde kredietgarantie een niet te verteren zaak is. Opmerkelijk is, dat de Nederlandse vakbeweging, op een enkele uitzondering na, geen standpunt inneemt over de Nederlandse deelname aan de bouw van kernenergiecentrales in Zuid-Afrika. De leden van de vakbonden in het Waterweggebied zijn echter duide lijk vóór levering aan Zuid-Afrika, gezien de werkge legenheid die ermee gemoeid is. an een onzer verslaggevers) HAAG/AMSTERDAM leraren klassieke talen in 1 Haag en omgeving zijn het j hun Amsterdamse collega's meerderheid eens, dat het ^examen latijn (proza van pro) voor de kandidaten te kilijk geweest is. aantal van deze leraren rweegt zelfs hetzelfde te n als hun collega's in Am- nam die besloten hebben om kandidaten, die een tot en twintig fouten in dit exa- istuk gemaakt hebben, één k meer te geven, dan volgens resultaten van het werkstuk, ididaten, die meer dan twin- fouten hebben gemaakt krij- een drie. :e beslissing is een gevolg de onvrede, die over deze men-opgave heerst bij een r groot deel van de leraren pal in het land. Niet alle ren zijn het hiermee echter |s. Een aantal van hen heeft nelijk behoorlijke resultaten Ier ogen gehad, k het examen economie I ift veel kritiek ontlokt. Veel aren menen namelijk, dat >r dit examen-onderdeel te il wiskundekennis vereist jrd. ADVERTENTIE: CiV/j." katoenen poplin 'de kleuren: raf en bisquit t/m 46 \w mantelspecialist :j Leiden: Haarlemmerstraat 163 a. Winkelcentrum Leidsenhage ÉIZOEN macht gaat het visseizoen open Kunnen de hengelaars weer op t iedereen is het daarmee Izoals de man, die met een indoek gaat rondvliegen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse conservatieven zijn razend omdat Labour gisteravond met slechts een stem meerderheid het Lager huisdebat gewonnen heeft waarin zij ge poogd hadden het wetsontwerp inzake na tionalisering van de vliegtuig- en scheeps- bouwindustrie te blokkeren. Na de bekend making van de uitslag brak in de kamer een knokpartij uit. De sosialisten zongen het strijdlied „het rode vaandel", waarna „rode" en „blauwe" afge vaardigden slaags raakten. De conservatieve zegsman van industrie, Michgel Heseltine, greep zelfs woedend de „mace" beet en zwaaide met deze staf naar de banken van de regeringspartij. In normale omstandighe den ligt de „Mace", die het symbool is van het koninklijke gezag, op een tafel voor de tribune van de Lagerhuisvoorzitter. Eigenlijk zijn de conservatieven blij, dat het debat afgelopen is met de kleinst mogelijke socialistische overwinning. Talrijke Britse scheepstimmerwerven verkeren in een ha chelijke financiële situatie. Ze hebben drin gend staatshulp en controle nodig om niet compleet in elkaar te storten, waardoor zowat 70.000 arbeiders zonder werk zouden zitten. Openlijk willen de conservatieven dit echter niet bekennen. Ze beweren dat de socialisten hen bedrogen hebben betreffende een over eengekomen stemonthouding. De conserva tieven zéggen, dat zij-van nu af iedere vorm van samenwerking met de socialistische re gering weigeren in het Lagerhuis. Als zij volhouden, zou premier Callaghan zich spoe dig gedwongen kunnen zien nieuwe verkie zingen uit te schrijven. II ■iffldlIHHHliii LEIDEN Een onbekende jon geman heeft de laatste dagen in Leiden een aantal bromfietsen „uitgekleed". De totale schade daarbij benadert de tweedui zend gulden. Aan de Witte Singel werd dins dag het kale frame van een iets dat vroeger een bromfiets was, teruggevonden. Onbekenden hadden er voor duizend gulden afgesloopt. Een zelfde lot onder ging een bromfiets aan het Gal- gewater. Schade vijfhonderd gulden. Donderdagavond werd tijdens de eerste filmvoorstel ling bij het Trianon-theater voor tweehonderd gulden aan mate rialen van een bromfiets ge sloopt. Een 29-jarige student heeft in de nacht van woensdag op donder dag op de Hoge Woerd de voor- en achterruit van een Alfa Ro meo ingeslagen. Het voorval ge beurde omstreeks kwart over drie. Op aanwijzing van getui gen kon de dader worden aan gehouden. Omtrent zijn motie ven wilde de dader niets bekend maken. Antiekdiefstal koffieshop LEIDEN In een koffieshop aan de Haarlemmerstraat is in de nacht van dinsdag op woens dag voor achttien honderd gul den aan antiek ontvreemd. Bij een inbraak door onbekenden werd een antieke koperen kof fiekan en een antieke koperen theepot weggehaald. Telefoonkraker had 2000 kwartjes op zak (Van een onzer verslag- aangehouden die er zijn De man bekende meer lem 4 keer. Zijn „werk gevers) beroep van maakte tele- dan 50 gevallen waarbij terrein" strekte zich ver- fooncellen te kraken, hij telefooncellen open-, der uit over Rijswijk, AL.iu*utait ue poli- Bij zijn aanhouding had brak. In Voorburg deed" Leiden, Amsterdam, Nij- "L ^'™aar heeft hij niet minder dan 2000 hij dat 30 keer, in Arn- megen en Alkmaar, een 23-jange Duitser kwartjes op zak. hem 8 keer en in Haar- Morgen is het weer zover Wie vangt de allergrootste? Tienduizenden vissers tellen vandaag de minuten weg. Vannacht, wanneer de laat ste slag van het 24ste uur geklonken heeft, kunnen ze hun uitrusting weer pakken en morgenvroeg, wanneer andere Nederlan ders waarschijnlijk op een laat uur naar buiten kijken, zitten deze vissers al uren langs het water in de stad en land. Het visseizoen is weer open en het visserslatijn is weer niet van de lucht. Vissend in de vele wateren moeten de tienduizenden sportvissers nu en dan ook even naar de lucht turen. Want op initiatief van een Hagenaar zal een vliegtuig alle Nederlandse vissers laten weten, dat ook vissen gevoel hebben. Maar de echte sportvisser weet dit al lang en hij zal er ook naar handelen. Hoofdofficier justitie: Dit is misdrijf (Van een onzer verslaggevers) Heemstede Hoewel de Haarlemse hoofd officier van justitie mr. Andreae het bestuur van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede gisteren had laten weten dat gebruik van de apparatuur in de kliniek voortaan zou worden beschouwd als een misdrijf, omdat hierop vorige week formeel- juridisch beslag is gelegd, is de kliniek vanmorgen gewoon doorgegaan met zijn werk. De medische staf besloot vanmorgen de behandeling van de voor vandaag opgeroe pen techtig vrouwen op de normale wijze te laten geschieden. Volgens de voorzitster van het stichtingsbe stuur, mevr. Goudsmit ligt er geen rechtsgel dig beslag op de apparatuur. Het strafrech telijk risico dat degene die de apparatuur zou gebruiken, zou lopen is volgens haar te verwaarlozen. Over dit aspect moet volgens haar de raadkamer van de Haarlemse recht bank, die vanmorgen in besloten zitting bijeen is gekomen om de klacht van de kliniek te behandelen, - ook haar oordeel uitspreken. De beschikking van de raadka mer kan op zijn vroegst maandag worden verwacht. Intussen gaat de bezetting van actievoerende vrouwen voort. Men heeft een soort wacht dienst ingesteld, om voorbereid te zijn op een mogelijke politie-inval. De Haarlemse hoofdofficier van justitie wil de gisteren niet zeggen of met optreden tegen de kliniek zal worden gewacht totdat de raadkamer haar beschikking heeft gege- Den Haag Ettelijke duizenden valse toegangsbiljetten voor het optreden van de Rolling Stones op a.s. zaterdag in het Zuiderparkstadion blijken in omloop te zijn gebracht. Ze worden aangeboden voor ƒ7,50 per stuk en voor ƒ5,- bij afname van duizend stuks. Impressario Paul Acket maakt zich geen zorgen. De echte kaarten 25,-) hebben een geheim merkteken, waardoor bij de controle eventuele valse kaarten direct worden ontdekt. Het concert van zaterdag is al geruime tijd uitverkocht. Daarvoor zijn 30.000 geldige kaarten gedrukt. Zondagmiddag volgt een tweede optreden. Dader steekpartij aangehouden LEIDEN De Leidse recher che heeft in de nacht van woensdag op donderdag aan de Wisselweg in het Haagweg- kwartier een 19-jarige jonge man aangehouden die heeft be kend dinsdagavond twee inwo ners van De Zilk met een mes te hebben gestoken. De steekpartij vond plaats het Galgewater bij de r.k. Vak school voor meisjes waar op dat ogenblik ter gelegenheid van de heropening van het gebouw een feestje aan de gang was. De beide portiers, een 16-jarige en een 22-jarige Zilkenaar, weiger den de jongeman die bekend was bij de politie vanwege ge weldplegingen en het stelen van auto's binnen te laten. Bij de vechtpartij die daarop ontstond, bracht de 19-jarige Leidenaar de jongens enige steken met een stiletto toe. De jongeman is in verzekering gesteld op verdenking van zwa re mishandeling en zal voor de officier van justitie worden ge leid. ADVERTENTIE mv/JSin-. wassenaar (kamperen kan ook) jK Mijnramp Door een brand in de kolenmijn van Miechowice bij Katowice in Polen zijn zeven mijnwerkers van de buitenwe reld afgesloten. Ventura Sandobal kijkt gemelijk om hoog naar waar eens het dak van zijn woning in Dal las was. Tornado's hebben in centrcal- Texas en in Dallas grote verwoestin gen aangericht. Blinde studeert af als arts PHILADELPHIA (AP) Da vid Hartman is de eerste blinde die in 104 jaar is afgestudeerd aan de medische faculteit van een Amerikaanse universiteit. De 26-jarige Hartman, die door glaucoom (groene staar) op zijn achtste jaar blind werd, gaat zich specialiseren in de psychia trie. Hij heeft in Philadelphia gestudeerd aan de Temple uni versiteit. In feite is nimmer een blinde toegelaten tot de medi sche studie. Robert A. Babcock, die in 1872 te Chicago afstudeer de, werd blind nadat hij college1 was gaan lopen. Hartman is de eerste blinde sinds Babcock, die aan een medische faculteit is afgestudeerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiin En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u' woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres: woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1