Leo van Vliet zonder illusies aan start en in oranjetrui aan finish Derde plaats goed voor Spelen Eigen publiekzag Bert Pronk niet winnen Belgen kregen harde klappen in Giro BASKETBALLERS NAAR HAMILTON miiiii Spring- en dressuurruiters gaan naar Montreal Rugslagzwemster Paula van Eyk heeft ziekte van Pfeiffer AJ ™or\ 'r af Proloog van Olympia's Ronde voor ,,oud en jong' Van deKorpi 1 toch tegen PJ ee ea Adamson laat Sparta in de steek In VRIJDAG 28 MEI 1976 LEIDSE COURANT/" Rijt PAGINA 161 DEN HAAG Het Nederlands Olym pische Comité (N.O.C.) heeft de knappe verrichtingen van het Nationale heren team basketbal, behaald in de toer nooien in Luik en Sofia, gehonoreerd met uitzending naar het Pre-Olypisch toernooi in Hamilton (Canada). In dit toernooi moet de ploeg bij de eerste drie eindigen om verzekerd te zijn van deelneming aan de OlympischeSpelen in Montreal. De ploeg bestaat uit: Jan Sikking, Cha- ris Sideris, Anton van Helfteren. Jim Woudstra1 (allen Punch), Jan Dekker (Transol RZ), Walther Ombre, Hugo Harrewijn (beiden Buitoni), Kees Aker boom en Jan van Vliet (bieden Sperry Remington), Wiebe Gorte (Delta Lloyd), Herman Pluim en Harry Kip (beiden Kinzo). Trainer/coach is Bill Sheridan,* verzorger Jan Visser. Chef d'equipe is Piet Storm. De ploeg vertrekt op 18 juni. Nederland is ingedeeld in groep B met Mexico, Spanje, Zweden, Groot-Brittan- nië, Polen en Bulgarije. In groep A zitten Brazilië, Joego Slavië, Israël, Fin land, IJsland en Tsjecho Slowakije. De nummers één, twee en drie van iedere poule gaan over naar de finale, waaruit Het programma van Nederland luidt: 22 juni: Nederland - Mexico; 24 juni: Span je - Nederland; 25 juni: Groot-Brittannië - Nederland; 27 juni: Bulgarije - Neder land; 28 juni: Nederland - Zweden; 29 juni: Nederland - Polen. Op 1, 2 en 3 juli zijn de finalewedstrijden. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft op voordracht van de Stichting Neder lands Hippische Sportbond de volgen de ruiters en paarden aangewezen die zullen uitkomen op de Olympische Spe len te Montreal. De equipe dressuurruiters: Marjolein Greeve met Lucky Boy, Loeki van Olp- hen van Amstel met Alarik, Jo Rutten met Banjo en als reserve Yvonne Deh-. nert met Fregatta. De equipe springrui ters: Anton Ebben met Jumbo Design, Rob Eras met Iwan F, Hans Hom met Kodex, Henk Nooren met Jagermeester, Johan Heins met Romantico S en als reservepaard Pluco. De aanwijziging geschiedt onder het voorbehoud dat de ruiters medisch wor den goedgekeurd door de chef medi sche begeleiding van de NOC-afvaardi- ging en de paarden veterinair worden goedgekeurd door de faculteit der dier geneeskunde te Utrecht. Voorshands werden voor de begeleiding aangewezen als chef d'equipe de heer B. J. J. N. Arts en als trainer voor de dressuurequipe P. H. Oothout. Eventue le verdere begeleiders zullen in nader overleg worden aangewezen. Omtrent aanwijzing van de deelnemers aan de individuele wedstrijd voor springruiters zal in Montreal worden beslist. Jc.ian Heins, zal dit weekeinde deelne men aan wedstrijden in Eindhoven. Heins moest vorige week wegens een beènblessure verstek laten gaan bij het Internationale Concours Hippique in Aken, maar de nationale equipe zich door het behalen van de derde plaats in de landenwedstrijd voor Montreal waar maakte. De nationale kampioen heeft woensdag voor de eerste maal na verder proberen het ritme weer terug te vinden tijdens een Concours Hippi que in Wiesbaden. Begeleiding Olympische turnsters DEN HAAG - Het team, dat de Neder landse damestum- ploeg naar de Olym pische Spelen zal be geleiden, is samenge steld. Als chef d'équipe zal fungeren mevr. Ank Wickel-Ellenbaas (Rotterdam), de voor zitster van de afde ling keurturnen da mes. Internationaal jurylid is mevr. Lenie Lens-Gerrietsen (Ut recht). Als trainers gaan mee mevr. Eva Bartha, Ginus Lage en Erich Bindl. De muzikale begeleiding is in handen van Eu gene Filipescu. Van de voorlopige selectie bestaande uit Jeanet- te van Ravenstijn, Jo ke Kos, Ans Dekker, Ans Smulders, Karin Stubbe, Gerrie van Soeren, Carla Braan en Monique Bolle- boom, zal één turn ster afvallen tijdens de laatste selectie^ wedstrijd op 27 juni Enorme deceptie voor Paula van Eyl DEN HAAG Het ziet er naar uit dat Paula van Eyk, de Nederlandse kampioe ne op de rugslag, haar kansen op uitzen ding naar de Olympische Spelen van Montreal niet zal kunnen verdedigen. Een doktersonderzoek heeft aan het licht gebracht, dat zij lijdt aan de ziekte van Pfeiffer. Paula van Eyk was vorig jaar één van de drie zwemsters (met Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw), die op eigen kracht de limiet voor de wereld kampioenschappen in Cali haalde. Daar maakte zij deel uit van de wisselslage stafette, die brons behaalde. Dit seizoen was Paula van Eyk al binnen de limie ten van de 100 en 200 meter rugslag gebleven. Geen Spelen voor vijftien wielerainateurs ROME - Het InW nationaal Olympisl Comité heeft vijf til amateurwielrenneri uit zeven landen schorst voor Olympische Speltf Zij zijn vorig jaar een wedstrijd Zuid-Afrika uitgek men. Slechts twee van i &g g vijftien zijn beken de Ieren Pat M Quaid en Sean Ke De overige dert komen uit Italië, i Verenigde State Canada, Frankrij Portugal en Grew Brittannië. De renners hebbi, de reglementen v; de Internationi Wielren Unie overt den door in oktobi- 1975 aan de wedstri d Kaapstad—Johannt burg mee te doen. I koers stond niet de internationale wi t va lerkalender en Zui d> Afrika is niet aangjeen sloten bij de UCI. zee Slechts een klem groepje van de vijfentwintig winnaars van evenzoveel edities van Olympia's Ronde van Nederland, kwam gisteren richting Scheveningen om door de organisatoren in de bloemetjes gezet te worden, V.l.n.r. Kooyman, Legierse, Zilverberg, Snijder, Den Hertog en Schuuring. SCHEVENINGEN De proloog van Olym pia's internationale Ronde van Nederland en het op papier feestelijke programma, gisteren op de Boulevard, zijn sfeerloos verlopen. De organisatoren, de vereniging De Kampioen en de SOS, heeft echter geen enkele blaam. Het weer was winters en daarom de publieke belangstelling bijna te tellen. De dag waarvan zoveel propaganda voor de wielrensport had kunnen uit gaan, werd een trieste vertoning. Jammer voor de werkers van De Kampioen, die 's morgens om vier uur al uit de veren waren om het parcours in prima staat te brengen. Vooral het sluitstuk, de profronde over 94 kilometer, was om de tranen in de ogen te krijgen. De koude wind zorgde ervoor dat slechts een handjevol wielrenliefhebbers de fi nish meemaakte. Een ronde die werd gewonnen door het lid van De Kampioen uit Schevenin gen, de 25-jarige Bert Pronk. Voor de start van deze profronde, nadat de proloog was gewonnen door de Amstelrijders Leo van Vliet en Arie Haasink, kwamen win naars van vorige ronden in de schijnwerpers. De heren gingen niet meer op de fiets, maar kregen bloemen en vriendelijke woorden en zoentjes van de rondemiss. Zij vormden echter maar een klein deel van de vijfentwintig win naars: de Hagenaar Piet Kooyman en verder Legierse, Zilverberg, Mick Snijder, Fedor den Hertog, Cor Schuuring, en C. de GrooL Huzarenstukje Bert Pronk zorgde in de laatste ronde van 4,7 kilometer voor een huzarenstukje. Met de oud wereldkampioen Harm Ottenbros was hij met nog zo'n zeventig kilometer voor de boeg al weggesprongen, zij maakten samen de dienst uit. Het zware werk kv/am echter voor rekening van Bert Pronk en van de man uit het Brabant se Hoogerheide is bekend dat hij in de sprint moeilijk te kloppen is. Toen beide renners de laatste ronde ingingen, waren ze nog broeder lijk bijeen. Maar de verrassing kwam. Bert Pronk vloog weg, toen Ottenbros de leiding over wilde nemen voor een lange sprint. Pronk had voldoende reserve om met een verschil van 29 seconden als eerste over de eindstreep te gaan. Harm Ottenbros zat helemaal stuk: „Ik ben kapot, ik had gedacht het met Pronk wel te kunnen redden. De laatste duizend meter, toen Pronk wegging, kon ik niet meer. Ik zag plotse ling allemaal „witte muizen". Bert Pronk vrolijk: „Dit is gelukkig volgens plan verlopen: voor eigen publiek winnen. Ik moest op het lïatste heuveltje in dit parcours weg van Ottenbros. Dat was de enige mogelijk heid om het tot een goed eind te brengen". Kwaad Ottenbros en Pronk mochten van de Rondemiss de bloemen in ontvangst nemen. De derde plaats was voor de Rotterdammer Bas Hordijk. Hij weigerde echter op het podium plaats te nemen. Hordijk had in deze ronde veel last gehad van renners die gedubbeld waren en door de wedstrijdleiding te laat uit de strijd waren genomen. Bas Hordijk: „Ze mogen mijn bloemen houden. Vier ronden voor het eind werden die renners pas uit de strijd gehaald. Steeds riep ik naar de wedstrijdleiding dat het nu wel eens tijd werd om de heren eruit te halen". Ook Cees Priem had zich daarover al kwaad gemaakt. De tijd van winnaar Bert Pronk was 2.26.11; Op 29 seconden Harm Ottenbros en de spnnt van het kleine groepje werd gewonnen door Bas Hordijk, voor Jan Krekels, Jan Aling, Cees Priem, Jos Schipper, Ko Hoogendoom, Wil de Vlam en Gerard Tabak. Ook de dames kwamen aan de start. Ketie Hage uit St. Maartensdijk zegevierde over 40 kilometer voor Thea van der Plaat (Geldermal- sen) en zuster Bella Hage werd derde. De liefhebbers en veteranen draaiden ook 40 kilo meter. Rob Koppers (Den Haag) won voor A. Ravensbergen (Voorschoten) en J. Wennekers (Den Haag). De junioren kwamen aan de start voor eveneens 40 kilometers. De overwinning was voor J. Lammertink (Wierden). ARTHUR VAN RIJSWIJK Scheveningen Aan het ontbijt had het twintig jarige wielertalent uit de Amstelploeg, Leo van Vliet, tegen ploegleider Herman Krott geksche rend gezegd dat hij in de oranje leiderstrui van de vijfentwintigste Olym pia's Ronde door Neder land aan het diner zou zitten. Zijn „uitspraak" die als grapje was be doeld, werd bewaarheid. Op de winderige Boule vard in Scheveninben, waar de zeewind en het rulle zand voor een moei lijk parcours hadden ge zorgd, was de eerstejaar samateur uit Honselers- dijk met ploeggenoot Arie Hassink de snelste in een koppeltijdrit over 4700 meter. „Oud en Jong" hadden op de Bou levard Tiand in hand' ge streden om de hoogste wielereer: de oranje trui in de Ronde van Neder land voor amateurs. Arie Hassink, die gisteren voor de zevende maal aan de start stond van Olympia's Ronde, is de "oude" vedette (25) terwijl Leo van Vliet (20) de debutant in de rennerskara vaan is. „Oud en jong" hadden het 4,7 km. Lange parcours afgelegd in 6.48.0 min. Zij bleven op de eerste dag van het wielerspek takel de concurrentie enkele seconden voor. Hun voorsprong was niet al te groot, want de ijzersterke formatie Henk Lubberding- Gerrie van Gerwen finishte slechts twee seconden langzamer (6.50.0). De equipe Wim Lugtenburg - Michel Jacobs eindigde als derde (6.54.0) voor Piet Hoek stra en Egbert Koersen (6.56.0). Scheiding De proloog heeft al een scheiding tussen 'het kaf en het koren' gemaakt, waardoor de 25 e editie van Olympia's Ronde een aantrekke lijke start heeft gekregen, in de eerste vlak ke etappe, die de rennerskaravaan vandaag van Rijswijk naar het Brabantse Schijndel (170 km) heeft gebracht, kunnen de in Sche veningen verkregen seconden al belangrijk blijken. De favorieten voor de eindzege hebben zich in de korte tijdrit gepresenteerd: Piet Hoek- Straf gewijzi si ZEIST De commi van beroep van KNVB heeft Feyeno 17-j: een grote dienst bewe mr De straf van laatste i J~ Michel van de Koi ici (een wedstrijd gesch en tweehonderd gul ht c boete) werd alsnog geter. zigd in alleen een b van tweehonderd gulp;" Van de Korput kan zondag uitkomen in kapitale duel met dat wellicht beslist het kampioenschap dit seizoen. Het koppel Van Vliet (linksl-Hassink zegevierde in de proloog van Olympia's Ronde. stra, Egbert Koersen. Ad Prinsen, Peer Maas, Frits Pirard, Ton ter Harmsel, Bas van Lamoen, Piet Kuijs, Henk Lubberding, Michel Jacobs, Wim Lugtenburg, Gerrie van Gerwen, de winnaar van vorig jaar Hans Langerijs, Jan Huisjes, Leo van Vliet en Arie Hassink. Met koppelgenoot Leo van Vliet, die door Herman Krott het grootste wielertalent van Nederland wordt genoemd, wil Hassink in de grootste amateurronde van Nederlnad regeren en heersen. Droom Leo van Vliet, het frêle kereltje uit het Westland, is leergierig genoeg om de advie zen van zijn ploegleider maar ook die van de 'oude meester' Arie Hassink te aanvaar den. Het talent uit Honselersdijk wil in 1977, dus na de Olympische Spelen, overstappen naar de profs. Hij zegt: „Voor Arie Hassink is Montreal het ideaal, maar voor mij is de Tour de France een droom. Ik ben nog erg jong en wil bij de profs het wielervak leren. Dit is mijn eerste grote etappekoers. Ik ben zonder illusies aan de start gekomen. De oranje trui is toevallig leuk meegenomen". Ploegleider Herman Krott luisterde toe en zei: „Dat getuigt van een juiste instelling. Leo van Vliet zal de leiderstrui niet tot het uiterste mogen verdedigen. Ook de groene trui van Arie Hassink zal in de komende ritten niet worden verdedigd. Maar de concurrentie zal er wel voor moeten vechten." De Amstelploeg met Hassink, Van Vliet Piirard en Adrie van Houwelingen als gr.ote favorieten, wil in het Zuidlimburgse heuvel land de basis leggen voor de eindzege in Amsterdam. Zij zullen niet in,de aanval gaan, maar zich ook niet op achterstand laten rijden. De vechtlust is voldoende aanwezig om de oran je en groene trui van Leo van Vliet en Arie Hassink voorlopig veilig te stellen. „Maan dag, de dag na de Koninginnerit in Zuid- Limburg, weten we meer," aldus ploegleider Herman Krott WIL VAN DER PLAS De uitslag van de proloog: 1. Van VUet/Hassink (Amstel) 6.48 3. Lubberding/ Van Gerwen 6.50, 5. Lugtenburg/Jacobs (Miche- lin)6.54. 7. Koersen/Hoekstra (Batavus) 6.56, 9. Van Lamoen/Kuys (Batavus) 6.57, 11. Prinsen/Maas (So- ka) 6.58, 13. Huisjes/Langenjs (Soka) 6.59, 15. Ter Harmsel/Pirard (Amstel) 6.59, 17. Adrie van Hou- welingen/Hilberink (Amstel) 6.59, 19. Jan van Hou- welingen/Kuiken (Militairen) 7.01. ace *als uten Van de Korput kreeg in de I (G1 strijd Feyenoord-Roda J( :lds< gele kaart van scheidsr» Dav Wellinga „wegens het tendlej brengen van een tegensta de zonder een kans te hebbe bal te spelen". De tuchtcon sie strafte de Feyenoorder j in het begin van dit seizo«L J het C-elftal een schorsing een wedstrijd had opgeli He met een wedstrijd en 200, commissie van beroep hojOF woensdagavond getuigen ei sliste dat de omschrijving (Var de overtreding moest liH/ „onbeheerst spel", wat wen erer straft met alleen een geldbo de Bij PSV werd gisteren aanj egei men dat Ralf Edström notatie kan spelen. die OSTUNI Op de zevende dag van de Ronde van Italië hebben de tot dusver succesvolle Belgen een vernietigende nederlaag geleden. Uitgerekend op het parcours waar op 5 september om de wereldtitel wordt gestreden, in Ostuni bij Bari, deelden de „buitenlanders" onder leiding van Francesco Moser harde klappen uit Het gebeurde in een tijdrit over 37 kilometer. Francesco Moser, de grootste belofte van de Ita liaanse wielersport, won de rit tegen het uurwerk met zeven seconden voorsprong op Felice Gimon- di. Na de Noor Knudsen, de Deen Ritter en de Zwitser Roland Salm kwam de eerste Belg pas op de zesde plaats: Johan de Muynck, met een achterstand van 43 seconden. Eddy Merckx ver loor 55 seconden, Roger de Vlaeminck 61 secon den. Francesco Moser is door zijn zege in de tijdrit de nieuwe leider van het klassement geworden. Johan de Muynck won woensdag de zesde etappe van de ronde van Italië. De rit ging van Cosenza naar Matera over 207 kilometer. Uitslag van de zesde etappe: 1. De Muynck (Bel), 5 uur 44 minuten en 8 seconden; 2. De Vlaeminck (Bel) op 21 seconden) 3. Van Linden (Bel) z.t, 4. Van looy (Bel) z.t., Uitslag zevende etappe: 1. Moser (It), 37 kilometer in 50 minuten en 19 seconden, 2. Gimondi (It) op 7 sec., 3. Knudsen (Noor) op 25 sec., 4. Hitter (Den) op 39 sec., 5. Salm (Zwi) op 43 sec., 6. De Muynck (Bel) op 45 sec., 7. Merkcx (Bel) op 55 sec., 8. Marcussen (Den) op 1.01, 9. De Vlaeminck (Bel) z.t Algemeen klassement. 1. Moser 33 uur 59 minuten en 20 «ec.. 2. Gimondi op 7 sec., 3. De Muynck op 40 sec., 4. Salm op 59 sec., 5. De Vlaeminck op 1.01, 6. Merckx op 1.11, 7. Panizza op 1.29, 8. Bruyère op 1.33, 9. Bellini op 129,10. Sta Baronchelli op 1.41. bert lit, eel (Van onze sportredactie) ner ROTTERDAM De Br wir Jimmy Adamson, die do<E Sparta voor een jaar a cc trainer was gecontra jnc teerd, heeft zijn nieuw v< werkgever laten weten daiger hij wegens priVe-omstanel digheden niet in staat i cc aan zijn contractuele ve doi plichtingen te voldoen. De voormalige coach va Bumley heeft het bestui van de Rotterdamse clu gevraagd de verbintenis oi gedaan te maken, een vei zoek waaraan Sparta middels heeft voldaan zet het bestuur wel de nod ge vraagtekens achter d reden die Adamson vor1 zijn besluit opgeeft. Vorii week orienteerde hij ziu enkele dagen in Rotterdai on mnAna upHmIr hii nps.^ en zondag vertrok hij naa zijn woonplaats Manche ter zonder de indruk wekken dat hij Sparta de steek zou laten. Er wa afgesproken dat hij op 1 juli met zijn werkzaamh* den zou beginnen. Spart gaat zo spoedig mogelijk o rik, zoek naar een opvolg< ner voor trainer Leo Steegmai pa De voorkeur van het b< stuur blijft uitgaan naa een oefenmeester met ee we Engelse stijl. .0 jlaf

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16