ZMóa(2owto/nt Kabinet wacht op Amerika voor krediet Zuid-Afrika alstublieft omaanslag list twee doden DREES ROEPT VAN AGT TER VERANTWOORDING V-verbinding EngelandNederland technisch-eenvoudig Ford en Reagan delen zes staten, Carter tweemaal verpletterd VADER VAN HET JAAR Senator Edward Kennedy is door het Nationaal Vaderdag Comité te New York gekozen als vader van het jaar. Ted Kennedy, hier naast zijn moeder Rose, is de derde van de Kennedy-broers die deze onderscheiding ontving. Zijn vermoorde broers John en Robert kregen de onderscheiding in resp. 1962 en 1960. DEDKOOP kwam de politie op het spoor 'n aantal helers en hun lever iers. is HEEL GESjoOvJ voor ongeveer drie ton koffie tabak hadden buitgemaakt. In vakantie ook televisie in de middag (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ook dit jaar zullen de omroeporganisaties om beurten middagtelevisie verzorgen in de vakantiemaan den. Dit gebeurt van 28 juni tot en met 8 augustus op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur via Nederland I. Een jaar cel voor druggebruiker DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 20-jarige in woner van Alphen aan den Rijn is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest wegens overtreding van de opiumwet. De Alphenaar was aan gebruik van verdovende middelen ver slaafd. Omdat hij van de sociale uitkering, die hij kreeg niet ge noeg kon kopen, ging hij over tot handel in de verdovende middelen. Hij pleegde tevens diefstallen uit geparkeerde au to's om aan geld te komen. NS rijdt morgen zaterdagdienst UTRECHT (ANP) - Morgen, op Hemelvaartsdag zullen de trei nen niet rijden volgens de zon dagsdienst, maar volgens die van de zaterdag. De NS heeft hiertoe besloten om ook vroege reizigers de kans te geven zich per trein door ons land te bege ven. Tweede Pinksterdag, maandag 7 juni, geldt ook bij de NS als een zondag, zodat de treinen dan volgens de zondags-dien- stipgeling rijden. Aardschokken - In de Brazi liaanse stad Ibicarai hebben zich gisteren twee lichte bevin gen voorgedaan. Het is de 10de keer in de afgelopen 40 dagen dat dit gebied getroffen is door aardschokken. Strijd - Rhodesische veiligheids troepen hebben opnieuw acht guerillastrijders gedood in de in hevigheid toenemende strijd langs de grens met Mozambi que, aldus is in Salibury aange kondigd. Sovjetmarine - Volgens het Amerikaanse democratische Congreslid Les Aspin houdt het Amerikaanse ministerie van de fensie een rapport van zijn ei gen ambtenaren achter, waarin staat dat de Sovjet-marine de komende jaren aan kracht zal inboeten. Woensdag: 26 mei Nieuwe lente 'n Nieuwe lente, 'combinatie van muziek en schilderijen op Ned. I om 21.10 uur. Om 20.00 uur deel 2 van „P. K.". Ned. II om 19.05 uur Jouw we reld en om 20.30 uur De Wal- tons. Morgenavond Ned. I om 21.45 uur speelfilm Nel nome del Pa dre. Ned. II om 20.25 uur Beryls lot en om 21.45 uur Terug naar de natuur. 1976, 66e jaargang no. 20436 Plaatselijk buien. Vrij veel bewolking met plaatse lijk regen of een bui, maar voor al in het Westen en Zuiden van het land ook perioden met zon. Maximumtemperaturen om streeks 17 gr. aan de kust wat lager. Morgen: Zon: 04.30 - 20.44. Maan: 03.43 - 19.11. Schev. hoogw.: 2.04 - 14.29, laagw.: 9.52 - 22.20. HEMELVAARTSDAG 27 MEI DE PROMOTIEWEDSTRIJD D.O.S.R.V.T.L. Op het L.F.C.-terrem aan de Boshulzerkade, Leiden. Aanvang 2.30 uur Vertrek supportersbus 2.00 uur v.a. parkeerterrein Entree volw. 2,-. jeugd 1.- DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ipenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune )nties (excl BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; iaar 149,15; losse nummers 50 cent VLIEGVELD TEL AVIV AVIV (AP-Reuter) Twee mensen zijn om het leven nen en negen werden gewond, van wie een levensgevaarlijk, een veiligheidsagente op het vliegveld Ben Goerion in Tel een passagier uit een Oostenrijks vliegtuig vroeg een koffertje te openen. nan, die een Nederlands paspoort had ten name van Hugo ;r uit Amsterdam, voldeed tegenstribbelend aan het verzoek, ling met de agente mee naar een wat afgelegen deel van de Dmsthal. Daar opende hij de koffer, waarna een zware ontplof- plaats had, als gevolg waarvan de man aan stukken werd ïn en de agente zo zwaar gewond werd, dat zij overleed. Heit dat de agente de man naar een afgelegen deel bracht waarschijnlijk veel mensenlevens gered. Niettemin vielen er i gewonden als gevolg van rondvliegende splinters en glas- ren' jddellijk na de ontploffing zetten Israëlische militairen de ving van de aankomsthal af. De rest van de bagage werd ?en nauwkeurig onderzoek onderworpen. Daarbij bleek dat lan nog twee koffers had, waarvan er een een bom bevatte |t ontploffing kwam, zonder verder veel schade aan te richten, frdere koffer bevatte geen explosieven, maar werd toch op feilige plaats" opgeblazen. Overigens wordt er aan getwijfeld klier werkelijk Nederlander is. Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft de verant- (delijkheid voor de aanslag opgeëist. Gesproken werd van een moordcommando". In de Israëlische pers wordt gesuggereerd, je terroristenleider Carlos mogelijk verantwoordelijk is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl zal pas dan een beslissing nemen over de gevraagde krediet garantie voor de levering van kernonderdelen aan Zuid-Afrika, wanneer de Amerikaanse rege ring haar standpunt bepaald heeft. Dit „mede in het licht van de uiteenzettingen van minister Kissinger over zuidelijk Afrika tijdens zijn recen te rondreis door Afrika". Dit hebben de ministers Duisenberg (Financiën), Lubbers (Economische Zaken) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) vanmorgen aan de Tweede Kamer meegedeeld. De brief van de drie ministers is de afronding van een dagenlang debat binnen de ministerraad over deze kwestie, een debat, dat bijna tot een kabinetscrisis heeft geleid. „Gezien het karakter van het consortium (Schelde-Rijn-Verol- me, een Zwitsers bedrijf en het Amerikaans General Electrics) ligt het in de rede bij de afhandeling van de aanvraag tot exportkredietverzekering nauw contact te onderhouden met de Amerikaanse administratie teneinde voor zover mogelijk is de timing en inhoud van de besluitvorming op elkaar af te stemmen", aldus de conclusie van het kabinet vanmorgen vervat in de brief van de drie ministers aan de Tweede Kamer. De Kamer zou vandaag nog over deze brief discussiëren. De bedoeling van de regering is verder staatssecretaris Kooij- mans van Buitenlandse Zaken naar Amerika te sturen, om daar overleg over de kwestie te plegen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren echter al laten weten geen enkele invloed te willen uitoefenen op de besluitvorming van de Nederlandse regering. „Wij vinden het niet gepast, om de Nederlandse regering in een bepaalde richting aan te zetten", aldus de Amerikaanse sub-onderminis ter Myron Kratzer gisteren in het Huis van Afgevaardigden. De Amerikaanse regering heeft duidelijk gemaakt dat het doorgaan van de transactie in ieder geval afhankelijk zal zijn van het voldoen aan enkele voorwaarden. Voorwaarden die de Zuidafrikaanse regering zou willen aanvaarden. Hoewel de voorlopige opstelling van de Amerikaanse regering duidt op een positieve gezindheid ten aanzien van'de transactie, zijn de vereiste exportvergunningen nog niet verleend, terwijl ook ten aanzien van het verstrekken van de vereiste lening van de Eximbank het besluitvormingsproces in de Verenigde Sta ten nog niet is voltooid. Voorts zouden in het Amerikaanse congres enkele hoorzittingen aan de transactie met Zuid-Afrika worden gewijd. FC ROLLING STONES In het FC Den Haag Stadion, waar aan staande zaterdag en zondag de we reldbekende Engel se popgroep „Rol ling Stones" op treedt, wordt hard gewerkt aan de be nodigde voorberei dingen. Met name de opbouw van het speciaal voor de Stones ontworpen, bijna 1 miljoen gul den kostende po dium vergt nogal wat werk. Dit po dium slepen de Sto nes tijdens hun Eu ropese toernee mee van optreden naar optreden. Het po dium wordt in het stadion over één van de korte tribu nes heengebouwd. Zo'n vijftig mensen werken hieraan vanaf begin deze week, opdat Mick Jagger en de zijnen in al hun bewegin gen zo goed moge lijk zijn te zien voor de circa 50.000 lief hebbers. die tot nog toe geboekt hebben voor de Haagse optredens. fan een onzer verslaggevers) iEN HAAG. Technisch is het vrij eenvou- ig, om Britse televisieprogramma's in lederland te kunnen ontvangen. Men leeft er wel een goede straalverbinding bor nodig tussen Nederland en Engeland, lok dat schijnt weinig problemen op te feveren. Uit een toelichting van de direkteur-gene- raal van de PTT drs Leenman op het jaarverslag van de PTT blijkt namelijk, dat besprekingen met Engeland gaande zijn over een straalverbinding Engeland Nederland ten behoeve van de telecommu nicatie. Daarvoor zijn twee kunstmatige eilanden nodig: een op het Nederlands deel van het continentaal plat. een tweede op het continentaal plat van Engeland. België zou daarbij, aldus drs. Leenman, ook geïn teresseerd zijn. Het zou volgens hem een welkome uitbreiding zijn voor bijvoorbeeld het Eurovisienet. Als deze verbinding er eenmaal is zijn er volgens de direkteur-generaal van de PTT ook geen technische problemen meer voor een t.v.-ontvangst van Engelse t.v.-pro- gramma's op het Nederlands kabeltv-net Maar zaken als auteursrecht e.d. zullen wel moeilijkheden oproepen, meent drs. Leen man. Onwettige acties Bloemenhove (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG DS'70-fractievoorzitter dr. Drees wil minister Van Agt in de Tweede Kamer ter verantwoording roe pen voor een deel van zijn beleid inzake de Bloemenhovekliniek. Hij wil weten waarom de minister de onwettige acties van groepen als „rooie vrouwen" tole reert en de bezetting van de kliniek niet door de politie laat breken. Vorige week zei de minister in de Tweede Kamer, dat onwettige acties niet worden getolereerd, maar dat kan blijkbaar wel, want de onwettige situatie rond de Bloe menhovekliniek duurt gewoon voort, al dus Drees. De abortuskliniek heeft vandaag zijn werkzaamheden weer volledig hervat na dat de afgelopen dagen de meeste patiën ten waren doorverwezen naar andere kli nieken in het land. Vandaag werden weer een honderdtal vrouwen voor behande ling verwacht in Heemstede. Actievoerende vrouwen blijven de kliniek bewaken, om eventueel justitieel optre den te kunnen dwarsbomen. Minister Van Agt, de Amsterdamse pro cureur-generaal mr. Hartsuiker en de Haarlemse officier van justitie mr. An- dreau hebben gistseren tezamen de Bloe- menhoveaffaire besproken. De minister- kreeg tussen de bedrijven door op zijn departement ook nog bezoek van minister Lubbers en KVP-fractievoorzitter An dnessen. De raadkamer van de Haarlemse recht bank zal vrijdag het bezwaarschrift van de Bloemenhovekliniek tegen het (juridi sche) beslag op de apparatuur behande len. Zoals bekend heeft minister Van Agt zijn beslissing over Bloemenhove opge schort tot na de uitspraak van de recht bank. Rijksrecherche onderzoekt gedrag van politie-chef (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op verzoek van burge meester Van der Louw gaat de rijksre cherche een onderzoek instellen naar de wijze waarop hoofdinspecteur B. Kalma, chef zeden- en kinderpolitie in Rotter dam, heeft gereageerd op de Bloemenho- ve-affaire. De hoofdinspecteur, die door zijn opmer kelijk optreden al vaker de publiciteit haalde, stuurde maandagavond naar de bezetters van de kliniek het volgende telegram: „Solidair met actie tegen In- quisitie-methoden van minister van Jus titie". Het telegram was ondertekend met zijn naam en functie. En dit laatste, het vermelden van zijn functie, heeft bij de Rotterdamse politie leiding kwaad bloed gezet, omdat de indruk wordt gewekt, dat de Rotterdam se politie zich in politieke zaken mengt. WASHINGTON, (UPI) Bij zes voorverkiezingen in Amerikaanse staten hebben president Ford en zijn uitdager Ronald Reagan gisteren de stemmen gedeeld. Ford won de voorverkiezingen in de staten Kentucky, Tennessee en Oregon, en Reagan won in Nevada, Arkansas en Idaho. Ford deed het beter dan van hem werd verwacht. Bij de democraten was de situatie ingewikkelder. Carter, die al een groot aantal voorverkiezingen heeft gewonnen en tot voor kort onbedreigd op de democratische kandidatuur leek af te stevenen, won zonder enig probleem in de staten Kentucky, Arkansas en Tennessee. Zijn voorsprong op de andere kandidaten in Kentucky en Tennessee was zelfs enorm. Maar twee nieuwe democratische kandidaten, de Californische gouveneur Edmund Brown jr. en senator Frank Church, de voorzitter van de senaatscommissie die de steekpenningenaf faire bij Lockheed heeft onderzocht, hielden hem in de drie overige staten van de zege af. Brown verpletterde Carter in Nevada en Church veegde Carter in Idaho volledig weg. Ook in Oregon ging de zege naar Church, die evenals Brown zich pas onlangs in de actieve campagne heeft gemengd. Het was voor Church de derde zege, voor Brown de tweede. VERKEER EIST DODE IN LEIMUIDEN LEIMUIDEN De 19-jarige P. L. van Nieuwenhuize uit Leimuiden is gistermiddag in zijn woonplaats om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. De jongeman, die op de bromfiets was, werd op een kruising aangereden door een vrachtauto, die volgens de politie door rood licht reeds. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: - STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie r

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1