Kerk van Zuid-Amerika beschuldigt V.S. van bewapeningswedloop Westduits verweer tegen protesten veroordeling Harm Dost REISGIDSEN VERZWIJGEN NADELEN TOERISTENCENTRA Basisgemeenschap houdt isolatie in Kritiek Unesco op Israël KORTE METTEN Belemmering voor wijding van vrouw niet theologisch Spiritualiteit van India geen exportartikel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Er staan geen grote leugens in de Nederlandse reisgidsen, maar eventuele nadelen van een vakan tiebestemming worden wel stelselmatig dood gezwegen. De informatie is vaak te summier en te gekleurd om aan de hand daarvan een werkelijk verantwoor de keuze te maken". Tot deze conclusie komen de onverbiddelijke verspieders van de Consumenten reisgids, die de aanbiedingen van twintig touroperators voor het Gardameer, Marjorca, en het Vierwoudstedenmeer kritisch hebben vergeleken met hun eigen bevindingen in deze gebieden. „Slechts een reisorga nisator", zo stellen zij vast, waarschuwt zijn klanten in spe, dat de stranden aan het Gardameer bestaan uit stenen en kiezels en dat luchtbed en badschoenen derhalve geen overbodige luxe zijn. Al gemene gegevens over prijzen van eten en drinken en kaartjes en plattegronden schitteren ook door massale afwezig heid. De beschrijving van de plaatsen is bedroevend". Het verfoeilijke toeristenghetto El Arenal op Majorca wordt in de meeste Neder landse reisgidsen opgewreven tot een „bruisende internationale badplaats". Neckermann durft zelfs nog een stapje verder te gaan en heeft het over de „Parel van Majorca". De bevindingen van de Consumenten reisgids: „Uiterst lawaaiig en rommelig, een plaats bestaande uit een rechtlijnig stuk lintbebouwing, zonder enige inspira tie in elkaar geflanst en gelegen in een vlakke bar onaantrekkelijke streek van het eiland". Over Zwitserland meldt geen enkele reis gids, dat het een peperduur land is. Men dicht het ook een zacht, soms zelfs zeer mild klimaat toe. Nergens wordt vermeld, dat de neerslag er stukken groter is dan in Nederland. Slotconclusie: er is dringend behoefte aan betere informatie in de reisprogram ma's. Het is tenslotte zowel voor de rei sorganisator als voor de consument van belang, dat de juiste vakantieganger op de juiste vakantieplaats terecht komt. DINSDAG 25 MEI 1976 LEIDSE COURAN Van onze correspondent Frans Wennekes Bonn Het ministerie van justitie van de deelstaat Noordrijn—West- falen heeft uiterst gevoelig gerea geerd op de golf van protesten in Nederland tegen de veroordeling van de Arnhemmer Harm Dost. Om de indruk te corrigeren, alsof het hier een officiële actie van de staat betrof, wijst het Dusseldorfse ministerie er met nadruk op, dat Duitse rechters onafhankelijk zijn. Zoals bekend werd Harm Dost twee weken geleden in Kleef tot een gevangenisstraf van drie jaar en negen maandenveroordeeld, omdat hij in Arnhem hasj aan jonge Duit sers had geleverd. Het Dusseldorfse ministe rie vestigt er in dit verband ook de aandacht op, dat meerdere gerechtelijke instanties zich met de affaire Dost bezig hebben ge houden en dat zij telkens weer het arresta tiebevel tegen hem bevestigden. Dit en Dost's veroordeling zijn volgens het ministerie gebaseerd op paragraaf 6 van het Westduitse wetboek van strafrecht. De titel hiervan luidt: „In het buitenland gepleegde daden tegen internationaal beschermde rechtsgoederen". Deze paragraaf legt de Duitse justitie de plicht op ook strafbare handelingen te vervolgen, die in het buiten land tegen Duitse personen of rechtsgoede ren gepleegd werden. Hiertoe behoren o.m. volkerenmoord, misdadige omgang met ker nenergie, springstoffen en gevaarlijke stra len, overvallen op het luchtverkeer en zelfs de verspreiding van pornografie. Onder punt 5 van de betreffende paragraaf wordt ook „de onbevoegde handel in verdovende middelen" genoemd. Het Dusseldorfse ministerie herinnert eraan, dat alle andere landen soortgelijke bepalin gen in hun strafwetten hebben opgenomen en dat er een internationale overeenkomst betreffende verdovende middelen bestaat, die in 't kader van de Verenigde Naties door de meeste landen, waaronder Nederland, ondertekend werd. Vooral hierop had het Kleefse gerechtshof zich beroepen. Volgens Duitse juristen is het vonnis tegen Dost zo hard uitgevallen, omdat de smokkel van drugs vanuit Nederland naar Duitsland een enorme nauwelijks nog te controleren omvang aangenomen heeft. Terwijl in Ne derland het gebruik van „soft drugs" zoals hasj min of meer door de vingers gezien wordt, werden in Duitsland de straffen hier voor enkele jaren geleden aanzienlijk ver- PAGINA 9 Drie nieuwe leden Raad van State DEN HAAG Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot lid van de Raad van State Prof. mr. P. J. G. Kapteijn (48), dr. Th. E. E. van Schaik (58) en prof. mr. P. J. Boukema (43). Hun be noeming is noodzakelijk, omdat de Raad van State, het hoogste adviescollege van de regering, uitgebreid wordt met een nieu we afdeling. Deze afdeling gaat zich bezig houden met de admi nistratieve rechtspraak inzake overheidsbeschikkingen. Prof. Kapteijn (PvdA) is hoogle raar te Leiden, dr. van Schaik Tweede-Kamerlid voor de KVP en prof. Boukema eerste-kamer- lid voor de ARP. \\ran Doorn kondigt afscheid aan DEN HAAG (ANP) - CRM-mi nister Van Doorn heeft in de PPR-aktiekrant zijn afscheid aangekondigd. „Als er weer een progressief kabinet komt, dan moeten ze een goeie zien te vinden die mij kan opvolgen", aldus de bewindsman., In een artikel zegt hij geen enkele am bitie te hebben om zich op- n kon nieuw te laten „inhuren". Ze Ouds moeten, aldus de minister, maar mensen nemen die minder belegen zijn dan ik. Een nieuwe regering van WD on en CDA noemt hij „de slechtst '.nlueédenkbare oplossing". Hij zegt, ïingendat de mensen aan een dergelijk den o span niets hebben. Als een links QP ninderheidskabinet er niet in 1af, zal links met het CDA gaan •egeren, zo zet hij uiteen. it. Tel PARUS Het bestuur van de organisatie voor on derwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties, de Unesco, in Pa rijs heeft gisteren kritiek uitgeoefend op Israël van wege zijn cultuurbeleid in door Arabieren bewoonde gebieden. In een resolutie heeft het bestuur zijn grote bezorgd heid uitgesproken over dit beleid, dat de Arabieren in de bezette gebieden verhin dert te genieten van hun onvervreemdbare recht op onderwijs en cultuur, nodig voor het behoud van hun nationale identiteit. Frankrijk, de Sowjet-Unie, Italië, Japan, België en an dere communistische, West- europese en Afrikaanse landen vonden zich in hun kastijding van Israël met 26 tegen 1 stem. Die ene stem in het 40 leden tellende be stuur ten gunste van Israël kwam van de Verenigde Staten. Tien leden, waaron der Groot-Brittannië en West-Duitsland, onthielden zich van stemming. In de resolutie wordt bij Israël aangedrongen op ontzag voor de culturele rechten van de Arabieren in de bezette gebieden. It WIN inké Op de bodem id)van de voormali ge Zuiderzee bij A vocJSwifterband is 19e-eeuws scheepswrak c vonden. Bin het ploegen ontdekte een boer het dek van de met schel pen geladen vrachtvaarder, waarvan de woonvertrekken de tand des tijds afliet! aoed helltl8n jAnt, doorstaan. Gisteren werd op de ou de IJsselbrug bij Deventer een spectaculaire opname gemaakt voor de film ,Een brug te ver'. Een Duitse tank werd opgeblazen. Frank Sinatra is door de uni versiteit van Nevada onder scheiden met een eredoctoraat in de humanoria. Rector-magni- ficus Donald Baetlar zei dat Si natra de onderscheiding onder meer te danken had aan zijn 'bedelakties" waarmee hij mil joenen voor liefdadige doeleind en heeft ingezameld. Uw gasmeter. Die kan maar beter heel langzaam tellen in de tijd dat u weg bent. Dat scheelt u geld en dat scheelt ons allemaal heel wat gas. Die gasbesparing is belangrijk. Ontwikkeling van nieuwe vormen van energie vraagt veel tijd. We moeten dus zo lang mogelijk met de voorraad Gronings aardgas zien te doen. Elke besparing is welkom. Een voorbeeld: draai waakvlammen van geisers en fornuizen uit als u op reis gaat en zet de knop van uw gasboiler op de laagste stand. Gaat u 's winters op vakantie, zet dan ook de thermostaat van uw verwarming laag. Dan blijft uw vakantie een kwestie van kilo meters. En niet van kubieke meters. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondem.eadres postbus i9.Gron,ngen Halfboter,da's nieuw. Da's halfvet. Dus niet vetter dan halvarine. Maar wel lékker natuurlijk. ■Jkl'S De hoogste kerkelijke leiders van zes Zuidamerikaanse landen hebben het Noordamerikaanse ministerie van defen sie en particuliere ondernemingen in de V.S. ervan beschuldigd, dat zij de bewape ningswedloop in Zuid-Amerika bevorde- Zij verklaren, dat het beleid der Noorda merikaanse regering en van de onderne mingen erop gericht is „de legers van Zuid-Amerika in te schakelen in de plan nen en directieven van de ministeries van buitenlandse zaken en van defensie in Washington". Washington doet via zijn mi litaire hulpverlening, wapenleveranties en ideologische en tactische training, aldus de bisschoppen. Hun verklaring werd uitgegeven na een vierdaagse vergadering in Lima, (Peru) onder auspiciën van de Celam, de Zuida merikaanse bisschippenconferentie. Aan de vergadering namen deel kardinaal Ani- bal Munoz van Bogota in Columbia, kardi naal Silva Henriquez van Santiago in Chili, kardinaal Pablo Munoz en Quito in Ecua dor, kardinaal Landazuri Rickets van Li ma in Peru alsmede de voorzitters respec tievelijk vertegenwoordigers van de bis schoppenconferenties van Bolivia, Chili, Columbia, Ecuador, Peru en Venezuela. De bisschoppen verklaren nadrukkelijk, dat de bewapeningswedloop op geen enke le wijze wordt gerechtvaardigd en dat hij uitsluitend ten koste gaat van de bevol king. Zij noemen de bewapeningswedloop in hun landen „het ernstigste obstakel voor ontwikkeling en integratie". Het enige ef fect is overal wantrouwen, aldus de bis schoppen. Volgens hen is dat juist hetgeen Washington en de grote ondernemingen in de V.S., en met name de wapenindustrie, nastreven. Volgens betrouwbare gegevens besteden de zes landen jaarlijks 1.1 miljard dollar aan bewapening. Het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking is iets meer dan vijfhonderd dollar per jaar, het hoogst in Venuzuela, (1200 dollar), het laagst in Bolivia, (220 dollar). IWgr. P. M. Verhoofstad, oud archivaris van het bisdom Haarlem is, negenenzeventig jaar oud, in Hoorn overleden. Hij is vijfenvijftig jaar en één dag priester geweest. Hij is werkzaam geweest te Den Haag. Leiden, Heerhugowaard en Velzen. Sinds 1954 was hij archivaris van het bisdom Haarlem. Bij zijn pensione ring in 1965 werd hem de titel monseigneur verleend. Op verzoek van de theologi sche faculteit Dormition Ab bey te Jeruzalem heeft de bis schop van Roermond dr. G. Habets, kanselier van het bis dom en docent aan het groot seminarie Rolduc beschikbaar gesteld om de benoeming te aanvaarden van docent Oude Testament aan genoemde fa culteit. C. A. J. Jansen, secre taris algemene zaken volgt hem op als kanselier. Het aantal katholieken in de Verenigde Staten is vorig jaar met 180.037 toegenomen tot 48.881.872, samen 22,78 pro cent van de bevolking, een record. Zij zijn verdeeld over 18.531 parochies, 136 bisdom men en 32 aartsbisdommen. De grootste bisdommen zijn Chicago en Boston. De groei wordt mede gekenmerkt door een toeneming van het aantal gedoopte kinderen en het aan tal bekeerlingen. Het aantal katholieke huwelijken liep daarentegen terug met 15.896. Zeven jaar na Rome hebben nu ook de katholieke bisschop pen van Engeland toestem ming verleend de communie op de hand te ontvangen. Dat deze vernieuwing in Engeland zo laat wordt ingevoerd komt door de aarzeling van een aan tal bisschoppen. Pas in decem ber was de vereiste tweederde meerderheid voor de invoe ring, al werd de nieuwe ma nier van communiceren al eer der in vele parochies gebruike lijk. In feite is de vernieuwing een terugkeer naar het ge bruik van de eerste acht eeu wen van de kerk. De Spaanse salesiaan en theo loog prof. dr. Antonio M. Ja- vierre Ortas (55) is benoemd tot secretaris van de curie congregatie voor het kath oliek onderwijs. Hij volgt mgr. Schroeffer op, die kardi naal wordt en daarmee een andere functie krijgt. Prof. Javierre Ortas is jarenlang hoogleraar geweest in Rome en enige tijd consultor van het secretariaat voor de een heid. Daarna werd hij consul tor van de congregatie voor de geloofsleer en van die voor het katholieke onderwijs. Basisgemeenschappen zullen in de kerk altijd verdacht zijn en beschuldigd worden van isolement Toch kunnen juist deze groepen plaatsen zijn waar de bevrijding gestalte krijgt. Aldus Fred Keesen, contact persoon voor basisgroepen en kritische gemeenten in Neder land, op de zesde Limburgse ontmoetingsdag (Open Kerk) in Cadier en Keer. De dag, waaraan ruim honderd men sen uit Limburg deelnamen, stond in het teken van de uit wisseling tussen allerlei basis gemeenschappen Fred Keesen, die sprak over „wat een beginnende basisge meenschap te wachten staat", zei dat een gemeenschap voor waarde is om te kunnen gelo ven. Zonder vitale gelovigen om je heen kun je geen gelovi ge zijn, zonder een dergelijke groep is er geen kerk en geen verrijzenis, zo zei hij. Met een dergelijke groep beginnen be tekent volgens Keesen dat je je verdacht maakt, dat men je elitair noemt, dat je geïsoleerd raakt. Natuurlijk schep je ook af stand, maar dit kan een vitale, vruchtbare spanning worden. Het starten van een basisge meenschap betekent altijd dat je gaat leren dat in de stem van de machteloze Gods stem doorklint „Je wordt zo vanzelf partij van de armen". En dit betekent, aldus Keesen, bevrij ding, niet alleen uit de kerke- lijke harnassen, maar werke lijke bevrijding voor alle men sen. Op de ontmoetingsdag vertel den vijf Limburgse basisge meenschappen over hun ont staan en hun activiteiten. De gemeenschappen zien zichzelf als groepen, waar ieder zich kan thuisvoelen en geaccep teerd wordt. Vaak juist als men van de officiële kerk enigszins is vervreemd. De groepen zijn vaak sterk oecumenisch gericht. Uit de verslagen kwam de wens naar voren om uit de veiligheid van de eigen gemeenschap te tre den naar buiten toe, om zoals opgemerkt werd, ook in de wereld „te delen wat je hebt en te delen wat je bent". Kerk wereld Het primaatschap van de man in de rJc. kerk is niet door God ingesteld. Aldus bisschop Georg Moser van Rottenburg in zijn toespraak tot de katholieke Duitse vrouwenbond in Ulm. De bisschop ziet dan ook geen theologische belemmeringen voor de priesterwijding van de vrouw. De traditie van de katholieke kerk is echter ook in dit opzicht sterk, zo voegde de bisschop eraan toe. Hij meent dan ook dat er op korte termijn geen veranderingen te verwachten zijn. Bisschop Moser plaatste zich uitdrukkelijk ach ter de emancipatie van de vrouw, die hij nog lang niet afgesloten acht. Zeker geldt dit binnen de r.k. kerk, waar altijd al een zekere vijandig heid tegenover de vrouw heeft bestaan. Hij schreef dit toe aan de joodse en Griekse erfenis in de ontwikkeling van de kerk. De revolutio naire boodschap van Christus heeft volgens bisschop Moser de vrouw echter opgewaar deerd. De Indiase indoloog en theo loog Ignatius Puthiadan SJ heeft in München scherpe kri tiek uitgeoefend op de pogin gen om de Indiase spirituali teit uit winstbejag in Europa en de Verenigde Staten te ver kopen. Hij verwijt velen van zijn landgenoten charlatanerie, omdat zij Indiase meditatieme thoden geweld aandoen, te neinde ze te kunnen aanpas sen aan de consumptiemaat schappij van het westen. Volgens prof. Puthidan is het niet mogelijk om de spirituali teit van India zonder meer naar andere landen en conti nenten te exporteren. Zijn af wijzende mening over de „heilsverkondigers" uit India wordt door velen in India ge deeld, zo verklaarde prof. Pu thiadan. Wel is hij een grote voorstan 'der van een intensieve, cultu rele uitwisseling tussen India en Europa. Hierbij wil hij ech ter niets weten van de tegen stelling, dat het westen mate rialistisch is en India spiritua listisch.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9