SFEER VAN EENDRACHT ÏN SPANNING RONDOM ^LOEMENHOVE-KLINIEK Groot Nederlands vaeantieoord in Franse Alpen Renault 14 stil en zuinig Supersonisch vliegverkeer naar VS Vorige week zondag vielen zo'n 25.000 Lotto-spelers in de prijzen. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók rpuTh uw slag slaan. - ENUWENOORLOG IN HEEMSTEDE AUTOGRAMMEN Ford denkt door WEGWIJS door G. Croné Directeur F. Kausen (rechts) van de Bloemenhovekliniek J diens raadsman mr. L. Laus betreden het Amsterdamse frechtsgebouw waar zijn van procureur-generaal mr. irtsuiker kregen te horen het abortusinstrumentarium n de kliniek beschikbaar te stellen voor in beslagname. Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Een zenuwenoorlog tussen de bezetters van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede enerzijds en de overheid anderzijds. Aldus het beeld dat vannacht overheerste. De artsen lieten weten: bij een inval van de politie kunnen wij niet instaan voor de toestand van de 80 vrouwen die wij vandaag behandeld hebben. Het is ongewenst de vrouwen te vervoeren en wij zullen de verantwoordelijkheid niet op ons ne men. Luid applaus daarna bij het voorlezen van een adhesietelegram van hoofdinspecteur B. Hal ma, chef van de Rotterdamse kinderpolitie „Ik sta achter u. Ik protesteer tegen de inquisitie-me- thoden van minister Van Agt". Politie viel er in Heemstede overigens niet waar te nemen, op een enkele patrouillewagen na. Zowel Haarlem als Amsterdam hielden hun mobiele een heden paraat (bij elkaar 120 man), madr het wachten bleef op het bevel uit Den Haag. Bij gebrek aan geweld voerde de toneelgroep Sater in de tuin van Bloemenhove een spelletje op. De artsen regelden ondertussen telefonisch koortsach tig de opvang van de ongeveer 150 vrouwen, die zich vandaag in de kliniek hadden willen laten aborteren. Zowel andere abortusklinieken als zie kenhuizen boden hun hulp aan. De actie in Heemstede begon gistermorgen rond het middaguur toen het bestuur van Bloemenhove had geweigerd in te gaan op de eis van procureur- generaal mr. Hartsuiker om het abortusmateriaal voor in beslagname beschikbaar te stellen. Drie honderd „rooie vrouwen" namen bezit van de tuin van de kliniek. Het bestuur en de directie van Bloemenhove distantieerden zich weliswaar van de bezetting en verboden het personeel er aan mee te werken, maar de sfeer van eendracht viel te snijden. Alsook de sfeer van spanning. Er waren veel agressieve leuzen („Castreer Van Agt", „Vrou wen beslissen zelf"). De oproep tot de bezetters die in de loop van de avond aangroeiden tot 600 700 waaronder veel mannen had succes. „Pleeg louter lijdelijk verzet". En de waarschuwing van het artsencollectief: „Werken onder deze omstan digheden wordt erg moeilijk". De toegangswegen naar de kliniek bleven met auto's gebarricadeerd. Een bezettings-commissie van zes probeerde onder het motto „dit is de totale oorlog", zowel orde te scheppen in de chaos als een zinnig plan de campagne op te stellen. Infor matie van buiten: de politie heeft ook een plan de campagne. Iemand roept: „Nu komen ze", iedereen stormt naar binnen. Niemand komt en er gebeurt niets. „We eisen dat de kliniek open blijft en we gaan niet weg voordat we die garantie hebben", zegt een actievoerster fel. Iedereen zit aan de transistorradio gekleefd om het laatste nieuws uit Den Haag te horen. Want daar vandaan moeten de beslissing en de oplossing komen. Slaapzakken en voedsel zijn in ruime voorrad aanwezig. Een zenuwenoorlog, deze grootste bezet tingsactie in Nederland sinds het Maagdenhuis. Een rooie vrouw: „de politie durft ons niet aan. Ze wachten tot we het beu zijn. Maar we worden het niet beu. We blijven". ichterstand alarispeil mbtenaren pgelopen rRECHT De verenigings- ad van het Ambtenarencen- lim heeft gisteren in Utrecht •rklaard dat de bestaande ihterstand in het salarispeil I »n ambtenaren van 2,83 pro- I snt is opgelopen tot 3,17 pro- Ktnt- Dit komt, aldus de vereni gingsraad, omdat de raeerder- •id van de bij het Centrum ngesloten ambtenarencentra- t heeft afgezien van de nacal- jlatie van het lopende me- jsjaar. Dat loopt van 1 juli i 1 juli. De trendmethodiek j lacht niet alleen onbedoelde i Isitieve effecten, maar ook na- I pige. En ook met dit laatste j •et rekening worden gehou- in, aldus de verenigingsraad. raad betreurt het daf aan het het maanden durende Jerleg het gemeenschappelijk fendpunt van de vijf centrales •rd verlaten. Bij het ambtena- jncentrum zijn vijf centrales overheidspersoneel aange- |>ten met in totaal ongeveer |.000 leden. verenigingsraad koos de !er W. G. Koper uit Hoogwoud i haar nieuwe voorzitter. De :er Koper (35) is luchtverkeers- ider/instructeur bij de rijk- Tichtvaart dienst. Een veiligheidsagent van de luchthaven Dulles bij Washington houdt het publiek in het oog dat kwam Kijken naar de aankomst van de Franse en Britse Concorde die gisteren het tijdperk van het supersonisch passagiersvervoer inluidden. Nadat bekend werd dat Bloemenhove toch binnenkort moet sluiten, trokken gisteren vele leden van verschillende aktiegroepen naar de abortuskliniek in Heemstede, waar zij een demonstratie organiseerden tegen minister Van Agt. UTRECHT Een zestal Nederlandse beleg gers, vastgoedontwikkelaar Pan Eurohome Holding en enkele Franse instellingen zullen in de Franse Alpen een centrum stichten, dat geschikt is voor zomer- en winterrecreatie, zo heeft de centrale Rabobank gisteren meege deeld. Aan het centrum is de naam Valmorel gegeven en het is gelegen in Savoye in de nabijheid van Chambery. Twaalf Franse gemeentelijke over heden zijn een samenwerkingsverband aange gaan, teneinde via het daartoe gevormde dis trict actief te kunnen bijdragen aan de ontwik keling. Naast de initiatiefnemer Pan Eurohome Hol ding en de Franse deelnemers participeren van Nederlandse zijde: Centraal Beheer, de Centra le Rabobank en de Pensioenfondsen voor de Bouwnijverheid, Pensioenfonds voor de Ver voer en havenbedrijven, Bedrijfspensioenfonds voor de metaalnijverheid en het Pensioenfonds Hoogovens. Bij de voorbereiding is gebruik gemaakt van de adviezen van het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde, terwijl zowel voor de voorbereiding als de uitvoering een beroep is gedaan op Franse bureaus. Enkele bekende andere wintersportcentra in deze omgeving zijn: La Plagne, Courchevel en Les Arcs. Van de ca. 4.000 hectare, waarover het project zich uitstrekt, is ongeveer 50 hectare voor bebouwing bestemd. Voorlopig is de capa citeit op 8.500 overnachtingsplaatsen gesteld. Dit aantal kan nog worden uitgebreid tot 10.000. De bouw zal geschieden in vijf fasen, die elk een periode van twee jaren beslaan. Dit jaar wordt nog begonnen met de bouw van een hotel en twee appartementengebouwen. Tevens zal een groot en hooggelegen skigebied worden ontsloten door aanleg van liften. De investering van Nederlandse zijde zal in deze tien jaar ongeveer 60.000.000 bedragen. WASHINGTON (AP) Voor het eerst hebben gisteren twee supersonische Concorde vliegtuigen passagiers op een gewone lijnvlucht naar de Verenigde Staten vervoerd. De toestellen landden op de luchthaven Dulles bij Washington. Het toestel dat uit Londen was ver trokken was bij aankomst vier minuten te laat op het vluchtschema, maar legde de afstand niettemin in drie uur en 53 minuten af. Een gewone vlucht tussen de twee steden duurt ruim zeven uur. Het toestel dat uit Parijs was vertrokken kwam een minuut later binnen. Het was vijf minuten later vertrokken dan het Britse toestel. De Britse Concorde vervoerde 76 passagiers en het Franse toestel 80. De Concorde kan 100 passa giers vervoeren, maar de komende maanden wil len de Franse en Britse luchtvaartmaatschappijen met een beperkt aantal personen vliegen om te kunnen vaststellen hoeveel personen veilig kunnen worden vervoerd terwijl de brandstofreserves vol doende op peil blijven. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. X X\" X XXXXXX X X XX X X XX X [NSDAG 25 MEI 1976 LEIDSE COURANT 25 M- PACINA 7 De nieuwe Renault 14 is er. Waarschijn lijk nog voor de fabrieksvakantie wordt hij op de Franse markt gebracht. Onge veer zes maanden later Renault pro beert een nieuw model altijd eerst in eigen land uit wordt de R 14 voor export vrijgegeven. Dat betekent dat de auto op zijn vroegst zo rond de jaarwisse ling in ons land te koop zal zijn. Tegen welke prijs is op dit moment nog niet te zeggen. Zeker is intussen echter wel dat de R14 een plaats moet proberen te veroveren in de klasse van 15.000-16.000 gulden. De R 14 lost geen bestaand model af. Het tot nu toe gevoerde gamma bestaande uit R 4, R 5, R 6, R 12, R 16, R 20 en R 30 TS blijft onverkort gehandhaafd. Uite raard ook de qua conceptie wat afwijken de R 15 en R 17. De R 14 lijkt zo op het eerste gezicht wel iets op een uit de krachten gegroeide R 5. Hij weegt slechts 865 kg. Zoals te doen gebruikelijk drijft de dwarsgeplaatste 1218 cc krachtbron, goed voor een vermo gen van 57 DIN pk, de voorwielen aan. De 402 cm lange R 14 heeft vier portieren en een grote achterklep of zo men wil vijfde deur. Over de motor nog het volgende. Er was aanvankelijk sprake van Renault heeft dat zelf nimmer bevestigt dat voor de R 14 de krachtbron gebruikt zou worden als die van de Peugeot coupé 104. De enige band met Peugeot blijkt nu hierin te liggen dat de nieuwe motor een pro- dukt is van de gemeenschappelijke Re- nault-Peugeot-fabriek in Douvrin. Het ligt in de lijn van de verwachting dat over enige tijd, misschien over 1,5 tot 2 jaar, de huidige 1218 cc motor een wat sterkere broer naast zich krijgt in de vorm van een 1,5 liter krachtbron. Moge lijkheden om de R 14 te zijner tijd uit te rusten met een dieselmotor zijn er eveneens, hoewel Renault op het punt van dieselmotoren tot nu toe bijzonder weinig interesse heeft getoond. Het exterieur van de R 14 vertoont vooral wat de achterkant betreft enige overeen komst met de Alfa Sud of de Honda Civic, zij het dat deze twee laatste model len niet over een zo grote 5e deur be schikken als de R 14 heeft Juist vanwege die 5e deur is de R 14 uitermate geschikt en interessant als gezinswagen want er kan ook zonder dat de achterbank is neergeklapt heel wat bagage worden meegenomen. En de koffer is uitermate goed bereikbaar. Tijdens een 250 km lange proefrit met de R 14 bleek dat de „nieuweling" over uitstekende rij-eigenschappen beschikt Een van de grootste aantrekkelijkheden van deze wagen vonden wij de zeer stille motor die ook bij een zwaardere belas ting niet rumoerig werd. Verder bleef het verbruik tijdens het afleggen van het traject, dat met wisselende snelheden werd gereden, binneii zeer redelijke gren zen. Wij finishten met een gemiddelde van 1 liter (super) benzine op 12,92 km. Bepaald geen slecht resultaat Het inte rieur van de R 14, uitstekende stoelen, ziet er verzorgd uit met een voor Renault wat ongewoon gevormd dashboard. In de wagen is plaats voor vijf volwassenen. De ontwerpers van Ford zijn aan het doordenken geslagen. Het resultaat is geworden de Prima, een auto die voor vier doeleind en is te gebruiken. Alleen voor varen en vliegen leent hij zich nog niet De Ford Prima kan of gebruikt worden als tweezits sportcoupé, of als normale familieauto met een derde deur, of als stationwa gen of als pick-up. In zijn basisvorm is de Prima een tweezits pick-up. Zijn gedaanteverwisseling wordt bereikt door verschillende afneem bare carrosseriedelen aan te brengen. Deze carrosseriedelen zijn van metaal. Zij kunnen heel gemakkelijk worden bevestigd, namelijk op dezelfde manier waarop het dak van een open wagen aan de voorruit wordt bevestigd, met enkele clips. De Ford Prima, die wordt beschreven als een „concept voor een auto", wat betekent dat de wagen nog niet bestemd is voor produktie, heeft een dwarsliggende motor voorin en voorwie- laandrijving. Hetzelfde principe zal worden toegepast in de Fiësta, de kleine auto, die in september dit jaar op de markt zal komen. De Ford Prima heeft een wielbasis van 229 cm, is 399 cm lang, 154 cm breed en 135 cm hoog. y De Ford Prima Datsun heeft zijn modellenreeks grondig gewijzigd. De 120 Y kreeg andere remmen met een grotere capaciteit, een verzwaar de wielophanging, grotere wielen en een ander uitlaatsysteem. De Datsun 16Ó J SSS kreeg een vijf versnellingsbak en eveneens grotere remmen. De Datsun 200 L werd nog geruislozer en de sportieve 260 Z 2+2 kreeg een gewijzigde ophanging van de tussenas, een ander uitlaatsysteem en nog wat Weinigheden mee. De grootste verandering voltrok zich echter bij de 140 J Luxe, die niet alleen grotere remmen en een nieuwe voor- en achter vering kreeg, maar ook een geheel nieuwe achterkant met grotere achterruit en grotere achterportieren en zijruiten. En voila, meteen is deze auto wat Europeser geworden. Nu staat er de autoliefhebber ook nog een nieuwe Datsun Cherry te wachten, de Cherry F 2, waarover binnenkort meer. De veranderingen brengen helaas ook prijsverhogingen mee. Van vijf tot zeven procent Datsun 140 J Luxe is wat Europeser geworden In Frankrijk is rijden veiliger dan drinken. Vorig jaar overleden 20.762 Fransen aan alcoholvergiftiging en „slechts" 14.366 aan verkeersongevallen. De autoverkopen in Groot-Brittannië vorig jaar zijn met zes procent gedaald. Trouwens, in Zwitserland daalde de verkoop ook met 6,1 procent. De VW Scirocco is nu leverbaar met in hoogte verstelbare stoelen, zodat lange Sciroccorijders veel meer hoofdruimte wordt geboden. Deze nieuwe meeruitvoering kost 137.- incl. BTW. In ons land sprak 82 procent van de ANWB-leden zich onlangs uit vóór „redelijke acties" als protest tegen de voortdurende lastenverzwaring op het motorwegverkeer. Men blijkt het vaker oneens (81%) dan eens (11%) te zijn met regeringsmaatregelen die het autorijden duurder maken. In de Chrysler Frankrijk fabrieken te Poissy is de 100.000ste Simca 1307/1308 van de band gelopen. De Simca 1307/1308 heeft dit produktiecijfer in slechts zeven maanden bereikt „Een lange weg zonder pleisterplaatsen is als een leven zonder feesten". Vrij naar de Griekse wijsgeer Demokritos. Op het eerste gezicht lijkt de Renault 14 een uit zijn krachten gegroeide R 5.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7