ïGS OMWEGEN 3Chris van der Geest •■liet zich louteren door [het kibboetsleven gevaarlijk landbouwgif terecht f GOUDS/LEIDSE COMPETITIE ZAL WORDEN VOORTGEZET Er kan nog méér bij op St. Odo-koorknapen-reunie J lOSR—VTL Milde straffen voor rijden zonder „rose papiertje" 25 %SDAG 25 MEI 1976 LEIDSE COURANT, pagina 5 aai len I d. DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad èn land kom ik graag mensen tegen. Elke 'mórgen tussen negen en tién uur kunt u mij telefonisch vertellen wie graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. een vluchtige blik op de foto, zou men geneigd lunnen zijn te veronderstellen, dat mister El Fatah limself, de gevreesde Jasser Arafat, een ogenblik *le brugleuning in Oud Ade had uitgekozen om "1 "*ven bij te komen van zijn Palestijnse beslomme- I lingen: Arafat, peinzend in de richting van de Rip. Ilou, geloof het maar. Het is gèèn gezicht, dat ";ezicht van 28-jarige Chris van der Geest, in de egen met die zonnewerende hoofdtooi eens Ara- )iers op. Chris tuurt inderdaad en in zijn ogen ligt a y jen stU verlangen naar de sneeuw op de berg AJ merman (Germon, zegt hij, als een inheemse He- "reeuw). Chris zou nog graag heel wat meer laten :ien van wat hij allemaal heeft meegenomen van ;ijn twee Israel-reizen: „Ik heb nog een koperen ■iken. Jisbakkie, de schandalen (sandalen), een koperen 'te- ampie allemaal in Oost-Jeruzalem gekocht, een Zo zal ^en kameeltje, een waterpijpie, zonnepitten om zoor d(e eten, zoals wij hier onze kauwgom verwerken i zich !0 sabbelen die Israëli's op een pit", laar eel van ee^oorlop'2 Chris al oos- >erenbi2rs êenoe6- onder zijn witte ,ning Joek met balletjes die dooi •e Norten fiokronkeld zwart kabeltje over ^sjes op het hoofd wordt ge- ykstraci0U^en- O ia- dan is er thuis an de Kolk nog een kameel- Norl®^ °°k- Chris heeft meer fraljische spullen verzameld van dan Israëlische, maar die lui bij10uden °°k 20 aan- Ik ma8 een ei'°k even z^en wat er allemaal >p die zwarte affiche staat: >eschermde wilde bloemen, geheelie niet geplukt mogen wor- ou weien, zoals orchideeën, wilde [ulpen en narcissen, cyclamen, gt de i>rocussen, anemonen, irissen, iet wo^atuurkinderen, die daar bru- ;aalweg langs de weg staan, in n verdjat land van de Jordaan, er in zijngens in Samaria of in Galilea. i de c<Maar natuurbescherming ad- neningviseert met klem: handen thuis, want anders zijn we er '.6 doorheen. Chris: „Vooral in naart en april is het er op z'n nooist, zeker wat betreft de latuur en de temperatuur. Nat een land.." Het is al weer bijna een jaar geleden, dat Chris van der 3eest voor de tweede keer uit Israel terugkwam. In het ge heel bracht hij er negen maan den door en in die tijd groeide zijn Israelliefde, ofschoon hij niet blind is voor onvolkomen heden. Bijna doorlopend ver bleef hij in de kibboets Sha mir, in het noorden van Op- per-Galilea, tegen de Golan- hoogten aan: „400 vaste bewo ners, die met assistentie van 80 tot 130 internationale „volun teers", vrijwilligers, hun werk doen. Met het geweer in de hand overigens, maar ik heb nog nooit iets vervelends mee gemaakt, al voelde je steeds de bedreiging van de terroristen. Bang ben ik niet geweest. Als je niet beter wist zou je kun nen menen, dat alles er koek en ei was". Chris is nu 28 jaar en werkt „in de rozen" in Woubrugge. Voordien zat hij in de land bouw. In jan. '74 begon hij de eerste kriebels te voelen; hij- wilde het kibboetsleven in Is rael leren kennen. Via het Leidse bureau NBBS kwam hij in Tel Aviv, waar men hem doorstuurde naar Shamir. Daar' plukte hij appels en trok vanuit die basis het land door. Zijn collega's hielden zich be zig met bijenteelt, tafels dek ken, 's nachts voor de wacht zorgen, of men werkte in de katoenvelden, tuinierde en knapte andere klussen op. „Het leven is daar gratis, dok ter en tandarts gratis, kleding al is het nog zo weinig ook voor niets. Toen ik na ruim een maand in Oud Ade terug kwam regende het pijp- estelen. In Israel had ik inmid dels Hannie Kuilman uit Nij megen leren kennen. Eigenlijk een beetje om haar ben ik daarna weer naar Shamir ge gaan, maar ook om het vrije, zorgeloze leven. In Nederland vond ik het het maar niets en op een goedkopere manier kon ik weer naar Israel; weer naar dezelfde kibboets met die vrienden en mensen die ik had leren kennen". Eerst plukte Chris weer ap pels, vervolgens ging hij „in de grape-fruits zitten" of snoeide appelbomen. „Allengs kreeg ik meer verantwoordelijk werk, de betere baantjes, met machi nes werken en zo, terwijl de Arabieren onze schuilkelders maakten. Die Arabische Israe li's of Israëlische Arabieren, hebben er een slavenleven, wonen apart, slapen apart, maar moeten de vervelendste karweitjes opknappen. Hun status is minder dan die van de buitenlandse gastarbeiders in Europa. Enfin, ik werkte in de eetzaal, ruimde af en waste af. Maakt allemaal niets uit, je hebt stuk voor stuk je taak Als Hollander ben je aardig in tel, dat scheelt al de helft. De Fransen zijn een beetje luiach- tig, die hebben ze in zo'n kib boets niet erg graag". Binnen het kader van de ap pels, de grapes en de eetzaal heeft Van der Geest volop meegedaan aan de feestelijke kanten van Shamir. De Hol landers (een paar uit Alkema de) vierden er Sinterklaas, Kerstmis, carnaval. Een Hol landse avond werd uiteraard helemaal folkloristisch aange kleed. Als het maar even ging, klom hij in een kibboetsbus en trok overal naar toe: langs de West Bank, bezijden de Jor daan, met de wazige Jordaan se bergen aan de overzijde, of de Negeb door. „Op sommige plaatsen moch ten we niet komen. Dat kan ik wel begrijpen. Ik heb er het leven van twee kanten gezien; om die vluchtelingenkampen kun je niet heen. En dan die Arabieren die ons „dienden": ze mochten niet in de eetzaal komen, kregen de slechtste ka mers. Je kon merken, dat ze een beetje als „minderwaar dig" werden aangekeken, „tweedehands volk", dat een onderdrukte indruk maakt. Verder was het rustig, als je die kapotgeschoten tanks en huizen op de Golan buiten be schouwing laat. Soms mocht je niet weg, omdat er „iets" in de buurt was". Het kibboetsleven vindt Chris een goeie manier om Israel te leren kennen. „De Israeli's zijn vriendelijk, gastvrij, vooral te genover Nederlanders. Maar ook brutaal; in de bus of trein zijn zij de eersten, daar zorgen ze wel voor. Wat agressief ook, maar dat kan ook niet anders, dacht ik, onder die jarenlange omstandigheden. De meisjes? Erg mooi, maar ze bijten, 't Zit nog, maar ik wil van de zomer wel weer 14 dagen in een kib boets wonen, niet zozeer om er te werken in de vakantie, maar je kunt er nu eenmaal slapen en eten voor niets. Trouwens, ik kan er zo een baan krijgen, bijvoorbeeld in Nes Ammim, een Nederlandse nederzetting met veel Rijns burgers, waar het ook nog barst van de rozen. Er is een dagelijkse export naar Aals meer; volop bloemen. Je hebt best kans, dat ik dan voorlopig niet meer thuiskom". Chris van der Geest; tu rend in de richting van de Rip. „Het is een fijn, machtig mooi land. Niet zo'n ge jakker als hier. Ze wer ken er hard, maar „an ders"; als het vandaag niet klaar komt, dan is er altijd morgen weer een dag, nietwaar? Ik raad iedereen die jong is aan, eens op zo'n kib boets te gaan werken. Het verrijkt je leven, het is verdraaid leerzaam en je leert mensen kennen. Je wordt er alleen maar beter van. Wie er iets. meer van wil weten, kan me altijd bereiken". Chris woont aan Kolk 16 te Oud Ade. Hij heeft al een paar jongelui in zijn omgeving op weg naar Israel geholpen. Men verzocht me vriendelijk, er nog even op te willen wij zen dat zondag 30 mei de voormalige Si Odo- koorknapen (vddr en tijdens de tweede we reldoorlog ik had bijna de „laatste" ge schreven, maar dat kun je natuurlijk nooit weten het hoogste lied zingend in de He rensingelparochie te Leiden) nog eens mas saal bij elkaar zullen komen. Deze reünie wordt gehouden in het vanouds bekende zaal tje aan de Maria Gij- zensteeg, achter de „Overdekte". Het feest begint om 3 uur 's mid dags. Dan is het eten, drinken en nu en dan, want een echte St. Odokoorknaap kan daar vanzelfsprekend niet van buiten zin gen geblazen. Naar ik hoorde zullen er ook pseudo-koor- knaapjes aanwezig zijn, zoontjes wellicht van thans grijzende echte Odo-knapen die in de authentieke kle dij van weleer zullen showen en de harten vertederen. Een geeste lijk en lichamelijk middelpunt van de ontmoeting wordt ge vormd door de figuur van „kapelaan" Ed Paap, in die glorieuze dagen van toen de aan stichter van veel koor- schoons. Het zou me niet verbazen, als de huidige pastoor van Stompwijk spontaan en graag desgewenst op gezette momenten nog eens zijn „Hallee boys...." wil uitroepen. Het wordt een onver getelijke middag, daar kun je donder op zeg gen. Van de organisa toren vernam ik ech ter, dat er buiten de ongeveer 100 thans be kende deelnemers nog aardig wat volgroeiede Odo-koorknaapjes on der het gras zitten die misschien alsnog best die confrontatie en het feest der herkenning mee willen maken. Dat kan uitstekend. Laat men zich dan ras nog even opgeven op de adressen: F. Jacobs, Churchilllaan 37, Lei den, teL 071—76.06.12 of W. Goddijn, Apollo- laan 716, Leiden, tel. 071-76.36.38. >g on< westei 3LOFARENDSVEEN Alkemade kan weer gerust ademha- Het levensgevaarlijke landbouwvergif, dat zondag uit een vo-htwagen op een parkeerterrein in Roelofarendsveen was Hjoien, is in een andere vrachtwagen op hetzelfde parkeerterrein ijl 2|ggevonden. vergif, waardoor de politie in Alkemade drukke dagen 30%) lefde, behoort tot één van de zwaarste landbouwvergiften, die n de handel verkrijgbaar zijn. De verzending van 500 dozen het levensgevaarlijke uit Duitsland geimporteerde vergif id in het weekend te wachten op verzending naar Oeru. Toen zondag tot de ontdekking kwam dat door een opengeslagen 2ClH één van de 500 dozen was verdwenen, is groot alarm agen. Met geluidswagens is de politie de buurten door gereden, 2^ op het gevaar voor spelende kinderen te wijzen. Verder werd bericht van het veidwijnen van het vergif via de telex over IrSgehele land verspreid. politie heeft de doos teruggevonden op een open van een vrachtauto, die defect op hetzelfde terrein d geparkeerd. De doos stond voor spelende kinderen zo voor grijpen. Een woordvoerder van politie, die het verdwijnen de doos nog in nader onderzoek heeft, verklaarde, dat hij liet aan moest denken wat er had kunnen gebeuren. Van onze sportredactie IDEN De beslissingswedstrijd om promotie naar de KNVB Sen DOSR en VTL zal donderdag op het LFC-terrein worden ipeeld. Aanvang van het treffen 14.30 uur. «érigens bestaat ce mogelijkheid dat DOSR deze wedstrijd onder itest speelt, omdat het bestuur van de Veense afdelingsvereni- zich na de perikelen rondom Oudewater op het standpunt 't gesteld dat, nu een gedeelte van de promotie-degradatierege- I door de KNVB is afgekeurd, de volledige regeling nietig zou i. Waardoor dus „gewoon" de kampioenen van de beide eerste .ssen zouden promoveren. kans dat deze redenatie (waardoor zowel VTL als DOSR zouden imoveren) door de bevoegde instanties zal worden aanvaard is fnwel bijzonder klein. Er kan volgens de reglementen slechts Leidse vereniging promoveren. Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wordt? Ga dan snel even naar Luba, het uitzendbureau dat altijd dik in het vakantiewerk zit. Geef je nu alvast op. (Min. leeftijd 16 jaar). Leiden: Nieuwe Rijn 35. telefoon 071-140341 Alphen a/d Rijn: Aarhof 67, telefoon 01720-94645 [li Gouda: Lage Gouwe 12. telefoon 01820-23311 I IUL/Ö Zoetermeer. Croesingkplein 19, telefoon 079-311515 Overzicht van de vergadering in het clubhuis van Oranje Groen waar de Leidse afdelings verenigingen besloten de samenwerking met „Gouda" te continueren. (Van onze sportredactie) LEIDEN De geïntegreerde zondag competitie van de afdelingen Gouda en Leiden zal ook komend seizoen worden voortgezet. In navolging van de Goudse afdelingsclubs besloten de Leidse ver enigingen gisteravond in het clubhuis van Oranje Groen, met algemene stem men de samenwerking te continueren. Komende week zullen de besturen van beide afdelingen dan ook bijeen komen om de competitie-indeling en de regle menten voor het seizoen '76-'77 „rond" te maken. Reglementen die overigens (vrijwel) niet zullen worden gewijzigd. Wel zal naar aanleiding van het toegewezen protest van de Goudse vereniging Oudewater één verandering worden aangebracht Niet het doelsaldo zal bij gelijk eindigen, in een klasse beslissen over de kampioen, maar er zal in zo'n geval een beslissings wedstrijd worden gespeeld. Ook aan het gegeven dat in ieder geval één Leidse en één Goudse vereniging naar de KNVB promoveert zal niet wor den getornd. „Dat kan ook niet", legde Ad Dusée, vice-voorzitter van de Afde ling Leiden, enige verbaasde clubbestuur deren uit. „Het reglement van de KNVB eist nu eenmaal dat er uit iedere afdeling tenminste een vereniging promoveert". Waarmee een voorstel van VTL-voorzit ter Smit „De twee kampioenen zonder meer over" al direct was afgewezen. Nadat de protesten van DOSR en Oude water nog eens uitgebreid waren behan deld (Dusée: „U mag concluderen dat het afdelingsbestuur het niet met de gang van zaken eens is. Er is dan ook een onderzoek gaande. Maar aan de andere kant moeten beide clubs wel als grote kerels onder elkaar handelen. De beslis singswedstrijden moeten nu gewoon wor den gespeeld. Dan is de kous toch af?") kwam een voorstel van Warmunda de verenigingen te splitsen in hoofd- en eer ste klasse aan de orde. Een voorstel dat als „discussiestuk" terug zal komen in de eerstvolgende vergade ring waarin Goudse en Leidse clubs el kaar zullen ontmoeten. Overigens toonde Dusée zich vooralsnog niet gelukkig met een dergelijk voorstel. „We hebben net een proefjaar achter de rug. Laten we nu eerst maar eens echt gaan voetballen met elkaar". Een ander voorstel van Warmunda haal de het evenmin. De door de Warmondse vereniging gevraagde beker-competitie tussen zaterdag- en zondag-standaard teams zou dit verse verenigingen in tijd en velden-gebrek kunnen brengen. Ook dit voorstel komt overigens in die eerste algemene vergadering (waarschijnlijk in januari '77) terug. (Van onze rechtbankver slaggeefster) LEIDEN Wie geen rij bewijs bezit, blijft achter het stuur van een auto vandaan. Dat is in Neder land regel. Voor een aspi rant-chauffeur die een aantal malen tevergeefs probeerde een rijbewijs te bemachtigen, is deze regel moeilijk te verteren. Te meer wanneer hij heeft getoond zijn voer tuig volledig te beheer sen. Dus geslaagd voor de praktijk, maar gezakt op theorie. Het is verlokke lijk om dan te zeggen: „Wat kan mij die theorie schelen? Ik chauffeer pri ma. Rijden maar." Zo ongeveer is het de jonge Leidenaar W. J. K. vergaan. De Leidse kantonrechter begroette hem gisteren als een oude be kende. „Alweer zonder rijbewijs gereden, meneer K. U hebt er een knipkaart op, hè". Uit K.'s verweer kwam naar voren dat hij al vijf keer is gezakt. Steeds vormde de theorie het grote struikelblok. Ondertussen had hij er geen weerstand aan kun nen bieden om zijn eigen auto alvast uit te proberen. Die auto was nu overigens door de politie in beslag genomen. De officier van justitie, mr. Lubberink, toonde veel begrip voor de si tuatie van verdachte. Hij gaf straf en hulp. Twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van ƒ750, waarvan weer 500 voorwaardelijk. Alles met een proeftijd van één jaar. Verder adviseerde hij om een apart theoretisch rijbewijs aan te vragen bij het CBR. Men krijgt dan een mondeling exa men. Misschien ligt dit verdach te beter dan het schriftelijk mul tiple-choice systeem. De kantonrechter nam de eis van zijn officier over. Hij be loofde verdachte dat de inbe- slaggenomen auto (en dus de gelegenheid om het weer te doen) zal worden teruggegeven. Rijden zonder rijbewijs en zon- heid werd tenlastegelegd aan de Leidenaar J. J. Deze had ver scheidene malen getracht het felbegeerde rose papiertje te veroveren. Ook voor hem bleek de theorie te zwaar. De officier gaf hetzelfde advies als aan zijn vorige klant. De boete lag echter aanmerkelijk lager, 95 voor verdachte en 50 voor zijn echt genote die hem achter het stuur had gezet. Een heel andere beschuldi ging werd uitgebracht tegen de roadmanager P. W. van de K. uit Leiden. Deze jonge man zou op een perceel in de Breestraat affiches heb ben aangebracht. Noch hij zelf, noch zijn collega-plak ker bezaten hiervoor een vergunning. „We wisten niet eens dat we zo'n ding moes ten hebben, 't was de eerste keer. Bovendien hebben we de affiches over andere heen geplakt om het milieu niet nog meer te verontreinigen". Deze verklaring vertederde de kantonrechter. De boete was dan ook lager dan nor maal. Vijfentwintig gulden voor de road-manager en eenzelfde bedrag voor zijn collega.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5