jeeuwenhoek:Vorm niet bewezen' lethorst: ,NOC kwam nooit kijken' karavaan in Giro aat in beweging ederland en West Duitsland ►permachtig bij dameshockey OC SCHRAPTE JUDOKA'S VOOR MONTREAL Cor Vriend loopt niet in Zwitserse marathon Joop Brand manager Volendam BELGISCHE PERS BESCHERMT THIJS Rechtervoet Cruijff vergroting van pomerans van Ceulemans" SDAG 25 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 15 DVOORT Het Nederlandse judo, gloriedagen van Geesink en Ruska aparte klasse, zal in Montreal voor terst in de korte Olympische Judo- liedenis niet vertegenwoordigd Het NOC heeft met de afwijzing definitieve oordeel geveld. De red- sactie van voorzitter Methorst van (ederlandse Budo Bond, die een tatie van bestuursleden het NOC ndere gedachten wil laten brengen, evergcefs zijn. Bram Leeuwenhoek, de mission voor Montreal: „Wat het voor zin? Als een ploeg het t, wordt er niet gesproken en als ind het niet haalt, helpt praten lordracht van de Budo Bond, die Jan Bosman leter Adelaar op de piepkleine verzoeklijst En staan, werd op grond van prestaties afge- De Europese kampioenschappen in Kiev en als selectie. Leeuwenhoek: „Als je in de ronde wordt uitgeschakeld kan je dan ver en dat een van de judoka's bij de eerste acht, eis voor uitzending, in Montreal eindigt?", orst wenst dan echter te wijzen op de ongun- loting in Kiev. „Bosman verloor ook nog net in een geweldige wedstrijd. Maar het weet dat niet. Ik vraag me af op welke grond selecteren. Ze hebben bij geen enkele rijd hun gezicht laten zien. Ik weet het de heren zijn te machtig. Maar toch ben van plan de zaak zo maar over te geven", ze echter, weet de volhardende voorzitter de naakte feiten' twocrd. Bram Leeuwenhoek is onverbiddel- ,0p welke gronden zouden we ze dan moeten ijzen?". Vorig jaar waren het inderdaad tlijke kandidaten, maar dan moesten ze wel laten zien. In Kiev hadden ze hun vorm Vijf jaar geleden stelde de Budo Bond voor alleen potentiële medaillewinnaars te laten gaan. Wij vonden echter een plaats bij de eerste acht reëel. Maar dat was toen de goede tijd van de budo- bond". De eerste die zich dat realiseert is Peter Snijders, de bondscoach die onlangs de taak van Ruska heeft overgenomen. De Eindhovenaar, gisteren met zijn ploeg teruggekomen van een toernooi in Londen, wist dat zijn voordracht op een twijfel achtige basis rustte. De coach: „Ik wist dat het geen duidelijk ja zou zijn. Daarvoor waren de prestaties te wisselvallig". Onredelijk Jan Bosman, om wie het vooral ging (Adelaar was door een blessure al te ver achterop geraakt) kende zijn zwakke punt, de wisselvalligheid, maar al te goed. De Amsterdamse judoka desondanks: „De laatste tijd ging het dan wel niet zo florissant, maar ik had wel op uitzending naar Montreal gerekend. De afwijzing kwam voor mij als een verrassing". Een pijnlijke verrassing, want Bosman had zijn gehele seizoen op het Olympische avontuur afge- stemd. „Mijn vakantie, alles had ik er voor opgeof ferd. Vanaf maart trainde ik ook 's middags, op indicatie van de NSF. Dat feit alleen al was voor mij een soort toezegging. De mensen van NSF zuilen toch wel in contact staan met het NOC?". Jan Bosman beschouwt de afwijzing dan ook als onredelijk. „Goed, ik ben te wisselvallig. Ik had echter heus wel redelijke kans om bij de eerste acht te komen. Trouwens, in Montreal kan ik toch moeten bewijzen. Het is niet gebeurd. Dat zijn trieste zaak. De Olympishe gedachte die zegt dat 00k.ï"lse'XaUig 2,311 m Posltieve 21117 13,1:1 met een deelnemen belangrijker is dan winnen, is zo een unscmeier farce geworden. In 1972 waren wij nog de kleinste D,e Judocarrière van Jan Bosman komt door de BOOS afvaardiging met de meeste medailles. Het NOC afwijzmg niet in het ged.ng. ,jk ga jewoon door. kijkt alleen maar naar goud, zilver en brons". Feiten waarover voorzitter Methorst zich boos Over die laatste opmerking wond Bram Leeuwen- maakt. In Zandvoort zei hij vertoornd: „Het is een hoek zich op: „Dan kan ik wel wat moois vertellen. ien 1111115 KEES KOOMAN Methorst: NOC te machtig. i Jan Bosman: pijnlijk. Ik begrijp het wel van het NOC. Het zal wel een geldkwestie zijn. Daarom laten ze de twijfelgeval len thuis". INA De Italiaan Fran- Moser heeft gisteren de etappe -van de Ronde ilië, een rit van Cefalu ;ina over een afstand kilometer, gewonnen, versloeg Roger de Vlae en Miguel Lasa in de int van een groep van twintig renners. Roger de erantttinck is de nieuwe leider J I algemeen klassement. kte Giro wordt nog steeds toryen door een macabere van inactiviteit, zodat in jemeen klassement zeven de tot nu toe afgelegde lometer in dezelfde tijd afgedaan als rose-trui- Roger de Vlaeminck. zich los uit het peloton. Tijdens de eindsprint in Messina onder scheidde zich bij afwezigheid van Patrick Sercu, die in het peloton was achtergebleven, de Italiaanse favoriet Francesco Moser. Roger de Vlaeminck zet te een opmerkelijke reeks etap pe-klasseringen (eerste, tweede en twee keer derde) voort met een tweede plaats en nam de leiderstrui over van zijn landge noot Sercu. ter i r 57 i im. steren door het Siciliaan- Ischap, pas acht kilome- >r het eindpunt werkelijk veging, bij de beklimming Col San Rizzo. Een twin- renners, waaronder Wil De Vlaeminck, Merckx, ndi en Baronchelli, maakte De Vlaeminck (Bel) zelfde tijd; 3. Lasa (Spa) z.t.; 4. Baronchelli (It.) z.t; 5. Gimondi (It.) z.L; 6. Bortolotto (It.) z-t; 7. Merckx (Bel) z.t.; 8. Chi- netti (It.) z.t; 9. Andiano (Sp) z.t; 10. Vandi (It) z.t Het algemeen klassement: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 20 uur 50 min. en 23 sec.; 2. Moser (It) z.t; 3. Baronchelli (It) z.t; 4. Vandi (It) z.t.; 5. Gimondi (It.) z.t.; 6. Chinetti Gt) z.t; 7. Bortolotto (It.) z.t.; 8. Bruyère (Bel) z.t.; 9. Lasa (Sp) op 16 ie.; 10. Salm (Zwi) z.t. Vredeskoers De Oostduitser Hans Joachim Hartnick, die al na de vijfde etappe de leiding had genomen, heeft gisteren in Oost-Berlijn de Vredeskoers (Praag—War schau—Berlijn) gewonnen. De 21-jarige Hartnick, die vorig jaar tweede werd achter de nu afwezige poolse ex-wereldkam pioen Ryszard Szurkowski, won tevens de laatste etappe, een laatste bewijs, dat-deze wegwed strijd vrijwel volledig een Oos- teuropese aangelegenheid is ge weest. Slechts de Nederlander Frits Schür wist daar twee etap pezeges tegenover te stellen. De eindstand is: 1. Hartnick (OD1) 47 uur, 7 minuten en 11 seconden, 2. Szozda (Pol), 47.08.48, 3. Gerhard Lauke (Odl) 47.11.15; 4. Isayev (Rusl) 47.11.57, 5. Mytnik (Pol) 47.12.03, 6. Bartonicek (Tsj) 47.13.11, 7. Petermann (Odl) 47.14.19, 8. Mowicki (Pol) 47.14.54, 9. Galik (Tsj) 47.18.20, 10. Hrazdira (Tsj) 47.19.02, 12. Van Helvoirt 47.20.54, 28. Schür 47.41.46, 38. Maas 48.01.02, 56 Schuitemaker 48.35.03. Cor Vriend ziet niets in een herkansing. (Van onze sportredactie) ALKMAAR Joop Brand te kent vanavond een tweejarig contract als manager van Vo lendam. Brand, aan de kant geschoven bij AZ als gevolg van een verre gaand verschil van inzicht met de gebroeders Molenaar, zal zich niet bemoeien met het zui vere veldwerk. Dat blijft de taak van trainer Arie Stehou- Jan Verheyen, rechterspits van de eerste divisieclub PEC Zwol le, heeft in principe een over eenkomst bereikt voor een twee jarig contract bij Feyenoord. Henk van der Ent (20), spitsspe- ler van de zaterdagclub RVVH (Ridderkerk) heeft een tweejarig contract getekend bij NAC. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Cor Vriend zal geen gebruik maken van de uitnodiging van de Atletiek Unie (of liever van het N.O.C.) in de marathon van het Zwitserse Riehen nog eens te trachten een prestatie cetie te leveren die kans geeft op Montreal. Via bonds coach Steijlen heeft de 2&-jarige atleet uit Eindhoven laten weten niet in aanmerking te willen komen. „Ik heb nog steeds last van een liesblessure, waardoor ik al maanden geen snelheidstraining heb kunnen doen. Het heeft voor mij geen zin naar Zwitserland te gaan. Ik overweeg op het moment een operatie te ondergaan om zo snel mogelijk van die liesblessure af te komen." De operatieve ingreep staat wat Cor Vriend betreft vrijwel vast Met de afgang in de Amsterdamse marathon twee weken geleden, waarin hij moest opgeven, is het seizoen voor Vriend verloren. „Daarom hak ik liever de knoop door. Dan kan ik weer snel verder gaan met trainen, voor de Olympische Spelen in Moskou. Dat is mijn doel. Montreal was voor mij alleen maar meegenomen." Wie wel nog Olympische aspiraties mogen koesteren zijn Henk, Kalf, Roelof Veld, Ko van der Weijden en Geert Jansen. De laatste mag op kosten van zijn vereniging A.A.C. de wanprestatie in Amsterdam, waarin hij al na twee kilometer opgaf, trachten uit te wissen. Van der Weijden, de Nederlandse kampioen, is door de KNAU te elfder ure aan de uitzending toegevoegd. De beslissing van Hes Grewer, voorzitter van de techische commis sie van de KNAU, een marathonploeg naar Zwitserland te sturen, heeft de nodige stof doen opwaaien in het wereldje van de lange afstandlopers. Wies van Houten bijvoorbeeld - tweede in Amster dam - wenste ook te worden opgenomen in de ploeg voor Riehen en Steijlen steunde zijn kandidatuur. Grewer heeft het verzoek afgewezen. Wel ging hij in op de protesten tegen het niet meenemen van Van der Weijden, de Nederlandse kampioen. Voor alle deelne mers in Riehen (dus ook Jansen) staat de deur naar Montreal nog op een kier, zo liet Grewer weten. „Wie een enorme prestatie levert, heeft een streepje voor. Het gaat nu om prestaties. En al is de kans gering (het NOC eist wereldtijden), als iemand die prestatie levert, ben ik dolgelukkig dat die man zijn kans heeft gehad." Moser rukt zijn fiets voor De Vlaeminck en Lasa over de finish van de vierde rit. Verlies voor basketbalsters CLERMONT FERRAND - Het Nederlandse damesbasketbal team heeft de eerste wedstrijd in de troostfinales van het toer nooi om het Europees kam pioenschap (8e t/m 13e plaats) verloren. Hongarije bleek na verlenging te sterk: 73—65. Na veertig minuten was de stand 59—59, nadat Nederland bij de rust nog een voorsprong had gehad van 29—25. West-Duits- land won met 5041 van Span je. Uitslagen finalegroep: Tsj.-Slo- wakije—Polen 91—63, Rusland- Bulgarije 96-57, Frankrijk—I- talië 58—41. BERLIJN Nederland en West ten tot uitdrukking brengen, gelijkelijk ver- 1 onderscheidden zich in het twee- deeld over beide speelhelften. Vooral Doris Hauri in het Zwitserse doel onderscheidde zich en stimuleerde haar ploeggenoten tot een krachtsinspanning, waarop de Neder- weer bleek. Nadat de Duitse dames landse dames de tanden bijna stuk beten, e een nederlaag met 54) hadden toege- Meer greep nooi om het wereldkampioenschap voor dames te West Berlijn zeer i van de andere ploegen, zoals ook deed Nederland er nog een klein bovenop en versloeg Zwitserland waardoor beide landen met de De eerste de beste Nederlandse aanval resul- j winst (zes punten) de ranglijsten van teerde in een straf corner - de eerste van een Nederlandse team waarin vooral de organi satie in de aanval te wensen over liet! Pas in de achttiende minuut na de rust slaagde Toos Bax erin uit de twaalfde straf - corner de stand op 4-0 te brengen. Uit de rebound van de volgende strafcorner trof Nel van Kollenburg drie minuten later de roos en in de volgende minuut ontstond uit een combinatie van Kathi Woudenberg (die zich na de rust als spelverdeler zeer gunstig onderscheidde), Marja Strijbosch en Marlies Jansen het mooiste doelpunt van de wed strijd, dat Marlies Jansen op haar naam kreeg (6-0). reeks van veertien - die door Toos Bax feilloos werd benut: 1-0. In de zevende mi jlen Argentinië en België in de halve nuut voegde Nel van Kollenburg een tweede 5 de tegenstanders van Nederland en doelpunt aan de score toe. Toen tien minu- I Duitsland zijn, waarna de eindstrijd ten later José Poelmans, die met haar 69ste' De uitslagen: groep A: België - Mexico 3-0, Zwitser- de huidige lijstaanvoerders wordt interlandwedstrijd Nederlands recordinter national werd en Jo Jurrissen onttroonde, vitserse dames bleken, ten opzichte uit een strafbal de stand op 3-0 bracht, leek wee jaar geleden, vooruitgang te heb- een debacle voor Zwitserland in het ver- Seboekt, wat vooral in de afweer tot schiet te liggen. Nederland ging hierna min- jjT Jikking kwam. Nederland mocht twee der geconcentreerd spelen en ofschoon Zwit- vijfendertig minuten oppermachtig seriand daar niet ten volle profijt van wist n stormlopen op de Zwitserse defensie, te trekken - slechts een strafcorner - kreeg oeg kon dit toch in slechts zes doelpun- de ploeg hierdoor 'wel meer greep op het land - Nederland 0-6. Groep B: Argentinië - Frankrijk 2-0, Nigeria - Oostenrijk 0-2, West Duitsland - Spanje 5-0. De standen: groep A: 1. Nederland 3 gesp. 6 pnt (18-3); 2. België 3 - 4 (11-4); 3. Italië 2—1 (1-6); 4. Zwitserland 2—1 (1-7); 5. Mexico 2-0 (0-11). Groep B: 1. West Duitsland 3 - 6 (17-1); 2. Frankrijk 3 - 4 (7-4); 3. Argentinië 3 - 4 (6-3); 4. Spanje 3 - 2 (6-S); 5. Oostenrijk 3 - 2 (3-7); 6. Nigeria 3 - 0 (0-16). met Goethals niet meer - maar de gezamenlijke prestatie was alleszins verdienstelijk BRUSSEL De alge- Verheyen de beste Belgi- mene opinie in de Belgi- sche nieuwelingen wor- sche pers na de wed- den genoemd, strijd België-Nederland kan worden samengevat Geen Schande als „tegen dat Neder land, met een majes- „Nederlandse professo- tueuze Cruijff, verliezen ren pas na de rust met is geen schande. In bet het juiste voetbalboek", Belgisch elftal vielen titelt René Marien in de toch enkele pluspunten ..Gazet van Antwerpen", te noteren". die eveneens de grote T-f he .Een half uurtje super- Cnrijü on- TitÓiS^feker Zet leur Hollands voetbal derstreept. „Kon het f Q heeft volstaan om een Belgische elftal de ne- franf ]ooft Cruj]ff verjongd Belgisch elftal derlaag met onüopen bestaat seen enkele de illusie te ontnemen (de Nederlandse zege vff Z kJVee^an van een mogelijke over- bad zelfs hoger kunnen tervoet een winning. Ze verging in uitvallen), dit keer werd ennrt het wet. deze illusie", al- ^ze^dcemtf^lt Ceulemans'wondere po- dus Het Laatste Nieuws, Unze landgenoten heb- ..toen Johan Cruijft, re- ben zich fel ingezet, die- de ASdfetewwn soluut in de spits van de en hiervoor gekomph- °*JbddeIeeuweu aanval begon op te tre- menteerd" Marcel Gey- "t^rd Vm aL den. Hij werd op slag ben/eff eerder m de- ZgseZZZStr^ Heksenmeester „Heksenmeester vloert heksenmeester". Eervol voor de Belgische verde- zelfde krant „Als men digers de duivel in per- wee( dat Rome en Parijs soon en voor zijn mede- met °P een dag werden spelers, en ook voor de gebouwd, zal men ook onbevangen toeschou- begrip kunnen opbren- g wers, de voetbalengel gen X°°rJ?e problemen water" aldus Het wegdreef op een van Guy Thijs. Niemand X* wolk, hoog boven de an- 231 beweren dat dit ver dere acteursCruijff nieuwde en verjongde wordt bewierookt voor elftal voor een niéuw ge- zijn doelpunt maar ook imd zorgde, doch tegen voor „vele, niet te evena- een dergelijk geheel ver ren staaltjes van grote bezen is geen schande, kunde in een beweging zeker niet voor het elftal samengevloeid. Zou dat zijn maidenmatch zelfs een Pele het hem speelt en reeds gedeelte- ooit hebben voor ge- lijk moest worden gewij- daan?" Van het Belgisch zigd voor het in het veld De rechtervoet van Cruijff IS volgens de eiftaj wordt gezegd dat kwam. Het verlies kon Belgen even zuiver en wonderbaar als de de lokale aanval leed on- nietwordenontlopen.de Domerans van de keu van biljartgrootmeester der afwezigheid van foe- toekomst lijkt met zo Ceulemans. riers" terwii1 Pfaff en rooskleung ze ook Nieuwsblad, dat ook meent dat het experi mentele Belgische elftal met is gezakt voor het' moeilijkste examen. „In feite is er mets veran derd. De nieuwe bonds coach heeft voor zijn de buut juist dezelfde wa pens gebruikt als zijn voorganger. Moed, inzet en toewijding waren de voornaamste kwaliteiten van de rueuwe Belgische ploeg."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15