Helft Nederlanders blij met brievenbus-reclame CDU opent aanval op Duitse socialisten QeidócQowimit LIEFDESVERHAAL VAN NAPOLEON KOMT IN LONDEN OP VEILING In Rotterdamse haven dreigt opnieuw onrast ^jbanese christenen zijn iderling slaags toeleveringen in 222baniê ONLUSTEN IN TEL AVIV SPECIALE GROEP MOET UNCTAD UIT SLOP HALEN Paus waarschuwt tegen extremisme binnen kerk 5DAG 25 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 bak jjse dog van de familie Van der Berg uit leim heeft niet minder dan 14 jongen gewor- Dalmatiër uit Leiden fungeert als stiefmoeder van de jongen. Het hele nest, waaronder jvergrijze pups, maakt het prima en gaat, deskundigen ongetwijfeld een goede toekomst )t. Op de foto de dog Elsa met tien van haar rstrommgen Filippijnen A (UPI) De over- sramp op het Filip- (hoofdeiland Luzon be- ernstiger vormen lemen. Vanochtend brak dijk, 100 kilo- ••ën noorden van Manilla, Dig van de hevige slagre- AC verschillende plaatsen Jaaste omgeving kwamen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ongeveer de helft van de Nederlandse bevolking is blij met het reclame materiaal dat vrijwel dagelijks in de brieven bussen ploft. Eén op de drie Nederlanders ergert zich aan de brievenbusreclame.Dat heeft een onderzoek uitgewezen dat deNeder- landse Stichting voor Statistiek vorig jaar heeft uitgevoerd in opdracht van het Genoot schap voor Reclame. Tegenstanders van brievenbusreclame vindt men vooral onder degenen die een hoge oplei ding hebben genoten. Naarmate het opleiding sniveau afneemt, daalt ook de weerzin tegen de gratis folders en reclame-kranten. Een ande re scheidslijn tussen vóór- en tegenstanders die uit het onderzoek naar voren is gekomen kan worden omschreven als 'prijsbewustheid'. Van de prijsbewuste consumenten acht 44% de brie venbusreclame zeer nuttig. De Nederlandse Stichting voor de Statistiek heeft ook de aard en omvang van het reclame-materiaal aan een onderzoek onderworpen. Vast is komen te staan dat per veertien dagen elk Nederlands gezin 16 17 reclamekrantjes, folders etc. ontvangt. Dat is ruim anderhalf exemplaar per werkdag. In totaal gaat het in Nederland om 70 miljoen reclameblaadjes per veertien dagen. Overigens hebben de verspreiders Van reclame materiaal dezer dagen een gedragscode in het leven geroepen die het de consumenten moge lijk maakt om hun brievenbus af te schermen tegen via de post bezorgde reclame die hun niet bevalt. De code houdt in dat consumenten hun adres kunnen laten schrappen uit de bestanden van bepaalde verzenders. Dergelijke verzoeken zullen onverwijld worden ingewilligd, zo is overeengekomen tussen een aantal consumente norganisaties en de postorderbond. Op naleving van de code wordt toezicht uitgeoefend door een commissie die bestaat uit drie leden: een vertegenwoordiger van de consumentenorgani saties, één van de postorderbond en een nog te benoemen onafhankelijke voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Rotterdamse ha ven dreigen opnieuw wilde acties te worden gevoerd, nu de werkgevers een verhoging van de lonen met 2% ondub belzinnig van de hand hebben gewezen. De afwijzing is gedaan door de voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid, de heer L. Pieters in het gisteren verschenen maandblad „Havennieuws" van de SVZ. In een artikel in dat blad gaat de heer Pieters in op de wilde staking die vorige week woensdag werd georganiseerd door het actiecomité „Rotterdamse havenar beiders voor behoud van de koopkracht en onmiddellijke uitbetaling van de 2% prijsindexering". De voorzitter van de SVZ stelt vast dat de werkgevers gehou den zijn de loonmaatregel van de rege ring na te leven, waarbij alle prijscom- Volgens hem is het door de grote loon kostenstijgingen in de haven moeilijk ge worden om mee te komen in de interna tionale concurrentie-strijd. Dit betekent dat er voor iedere ton lading hard ge vochten moet worden. In het afgelopen jaar zijn de havenbedrijven er gezamen lijk in geslaagd de werkgelegenheid on danks de hoge kosten van leegloop in stand te houden en konden zij massa-ont slagen voorkomen, aldus de SVZ-voorzit- ter. Over het al dan niet voeren van nieuwe acties zal het actie-comité Rotterdamse havenarbeiders waarschijnlijk vanavond een beslissing nemen. IET In de Libanese riyblos zijn de afgelopen verstrqagen 20 doden gevallen echten tussen aanhangers .aymond Edde en leden B.\ eveneens christelijke fa- beweging. Edde was de lie begin deze maand bij isidentsverkiezingen werd 54 gen door Elias Sarkis. >1 hij evenals de meeste 5 van het rechtse kamp ïaronnietische christen is, <sEdde zich steeds tegen de Sk van deze traditionele uitgesproken. Bij ViHsidentsverkiezingen werd :andidatuur daarom ge- lalsing door het linkse blok on- irden niiding van Kamal Joem- :ers). blatt. Edde was voor Syrië ech ter onaanvaardbaar en moest wijken voor Sarkis. Zijn partij, het nationale blok, was tot dus ver vrijwel de enige politieke groepering die zich buiten de Libanese burgeroorlog had we ten te houden. De strijd blijkt zich, afgaand op de jongste be richten, nu echter ook te hebben verplaatst naar Edde's bolwerk, de oude havenstad Byblos. Behalve tussen christenen on derling werd er gisteren ook weer zwaar gevochten tussen linkse en rechtse milities. Vol gens nog officieuze gege vens was het gisteren met 71 doden en 25 gewonden voor Libanon het bloedigste etmaal sinds vijf dagen. Inmiddels is Sarkis achter de schermen druk in de weer de betrokken partijen zijn idee van een ronde tafelgesprek te slij ten. De nieuwgekozen president, die pas in funktie kan treden zodra Soeleiman Franjieh be reid is zijn stoel te ontruimen, zou verder niet afkerig zijn van het plan een Franse troepen macht in Libanon tussenbeide te laten komen. Sarkis zou de Franse ambassadeur Hubert Argod gevraagd hebben om een nadere „toelichting" op dit door Op rijksweg 55, Nijmegen—Den Bosch, is gsteren ter hoogte van Rosmalen een 18-jarige man uit Nijmegen president Giscard d'Estaing om het ,even gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de man probeerde de auto's die voor een stoplicht geopperde plan. afremden te ontwijken. De auto begon te slingeren en sloeg tegen een paal. De man was op slag dood. 'SING VA IE TEKS1RADO <UPI> Uit wes- Knvolge diplomatieke kringen in qen ido is vernomen dat in lië een zuivering aan de betds waarbij duizenden men- jn betrokken en waarvan van de communistische en ministers het slachtof- bet/eeworden' jivering is twee jaar gele- pgeluid met de verwijde- fan minister van defensie Balloekoe. ook niet onmogelijk t, dat het pad wordt "geef- lat leidt naar de opvolger Lin! de 68-jarige partijleider Hoxha als de 63-jarige j^jgpr Mechmet Sjehoe, zijn jk en geen van tweeën n ze, voorzover bekend to- tUTOSfo „kroonprins", wege usver> aldus de westerse euken,iatieke kringen, zijn ruim ebedria mensen «gezuiverd". De n I!3e campagne zou die van n 1967, toen 15.000 mensen n uitgerangeerd, kunnen overtreffen, menen ge- 0^71jie kringen. Van de nieuwe t-ing zijn drie leden van het #PfinnUro en zes kabinetsleden 00,ichtoffer geworden. latweg 1 »5ok. bchtvaardig eesten (der compensatie gaiOA (ANP) Een kleine inwoners van Gou- de voor hun ver- i.g.st. te huurverhoging van acht Ri6nt te betalen, zolang de antie. aaatregel van de regering es,erJkracht blijft. Zij zijn van tel- 15hg dat de huurverhoging 50.-. Rechtvaardig is gezien de lettcapg van de kosten van het Rhijn|sonderhoud, waar geen Hegstgverhoging tegenover staat. 970, vhie is niet tegen de woning- Bijdojvereniging waarvan zij hu- 2522-1jericht, zo zegt het actieco- idat door de bewoners is °F Kcht. Het doel is om samen ,UT0 'de woningbouwvereniging Ö'L' tlijk ook met vakbonden, Jering ervan te overtuigen "ter een ander huurbeleid 'worden gevoerd. zij enig begrip zegt te zal de woningbouwver- de wanbetalers waar lijk toch met harde hand n. „Wij kunnen niet aldus een woordvoer- .ihet rijk keert ons voor huizen nu eenmaal acht ,fnt minder uit. Deze moet dstr f huurverhoging komen." Israëlische politiemannen slaags met betogers tijdens de onlusten van gisteren in de Ezrawijk van Tel Aviv. Boze Israëlische jongeren betoogden tegen de door de autoriteiten gelaste afbraak van een fabriek die zonder toestemming gebouwd was. TEL AVTV (AP) De politie heeft gisteren in een achter buurt van Tel Aviv slag gele verd met demonstranten, die met explosieven en brandbom men gooiden en vrachtwagens in brand staken. bouwd, af te breken. De demonstranten volgden de taktiek van Arabieren die sinds maanden al demonstreren tegen de Israëlische bezetting van de westelijke jordaanoever. Zij gooiden met stenen en molotov- De Joodse demonstranten pro- cocktails en veroorzaakten ver- testeerden tegen een gemeente lijke beslissing een fabriek, die zonder toestemming was ge schillende branden in de stad wijk Ezra. Een helikopter van het leger en een van de politie vlogen boven het strijdtoneel. Tientallen agen ten en leden van de para-militai re grenspolitie die met helmen en schilden uitgerust waren le verden slag met de menigte. Tij dens de gevechten werden ver schillende ontploffingen ge hoord die volgens verslaggevers van handgranaten afkomstig waren. HANNOVER (AFP-Reuter) - Helmut Kohl, voor zitter van de Westduitse christendemocraten, is gisteren op de eerste dag van het CDU- partijcon gres fel van leer getrokken tegen de socialistische partij en tegen de regeringscoalitie in Bonn. De 821 CDU-afgevaardigden vergaderen in Hannover over de verkiezingsstrategie en het partijpro gramma waarmee ze de komende algemene ver kiezingen van oktober willen ingaan. De toon van het CDU-congres was al gezet door de verkiezingsleuze die in enorme letters boven het spreekgestoelte hangt: Vrijheid in plaats van socialisme". Die leuze, door de socialisten als lasterlijk beschouwd, wordt ook in CDU-kring niet door iedereen gewaardeerd. Het gematigde week blad Die Zeit waarschuwde de christendemocraten de komende verkiezingen niet voor te stellen als een „bevrijdingsoorlog". Helmut Kohl, die Schmidt als bondskanselier wil opvolgen, beschuldigde de socialisten van het na streven van „het socialiseren van de banken, het invoeren van een investeringscontrole, en het wil len uitkleden van de grondbezitters". „De socialis ten", zo ging Kohl verder, „propageren de klasse- strijd en staan positief tegenover „volksfrontachti ge bondgenootschappen tussen socialistische en communistische studenten". Tegenover de pogin gen tot verkapte nationalisaties en de oprukkende bureaucratie zetten wij het liberale en sociale alternatief van onze partij", zei Kohl onder ap plaus van de afgevaardigden. „Wij willen het geluk van de mensen, en niet het geluk dat door de staat wordt opgelegd. Wij willen geen staat van rode ambtenaren en van bureaucratie maar een levende republiek van vrije burgers". NAIROBI (Rtr) Een speciale commissie gaat proberen de VN-conferentie over handel en ontwikkeling, UNCTAD, te elf der ure uit het slop te halen. Hiertoe is vannacht besloten, nadat duidelijk was geworden dat de conferentie op een mis lukking ging uitlopen. De com missie moet proberen de twee muurvastgeraakte kernpunten in beweging te krijgen: de schuldenlast van de derde we reld en een gemeenschappelijk fonds ter financiering van de gronfstoffen-buffervoorraden. Het denkbeeld tot een gemeen schappelijk grondstoffenfonds verplicht te worden, waarvoor miljarden vereist zouden zijn zonder dat vantevoren hun be stemming wordt bepaald, wordt door de meeste industrielanden van de hand gewezen. Veel rijke landen willen dat onderhandeld West-Duitsland, de Verenigde wordt over een lijst van grond- Staten, Engeland en Japan. stoffen met het doel een reeks overeenkomsten te sluiten tus sen producenten en consumen ten. De landen van de derde wereld hebben al praktische overeen stemming bereikt voor de stich ting van een gemeenschappelijk fonds, dat er ongeacht de afloop van UNCTAD zou komen. De tekst van een ontwerp-statuut zal worden behandeld op een speciale bijeenkomst van ont wikkelingslanden in juni in Ge- nève. Noorwegen is tot nu toe het enige westelijke land dat een bijdrage heeft toegezegd: 25 miljoen dollar. De andere Scan dinavische landen en Nederland hebben hun steun aan het fonds betuigd, enkele andere landen staan er welwillend tegenover. De grootste tegenstanders zijn Kabinet nog lang niet gered HET KABINET-DEN UYL mag dan vanmorgen vroeg ter geruststelling hebben laten doorsijpelen, dat de politieke wil tot samenwerking tussen alle ministers aanwezig blijft, de moeilijkheden zijn daarmee nog niet van de baan. Nog steeds immers is de kwestie van de levering aan Zuid-Afri- ka van onderdelen voor kernreactoren niet opgelost. Wil de regering ja of nee kredietgaranties geven? Daarom gaat het Verder blijft de Bloemenhovekliniek en alles wat daarin en daarmee de laatste dagen gebeurd is een nadrukkelijke dreiging voor het voortbestaan van dit kabinet IN HET EERSTE GEVAL, dat van de garantie voor lever ing aan Zuid-Afrika, zit Den Uyl en zijn ploeg voor het grote dilemma, dat straks de bezuinigingsnota verdegdigd moet worden ter garantie van de werkgelegenheid. Kan het een met het ander in overeenstemming worden gebracht? Nee, zeggen de ministers Boersma, Lubbers, Gruijters en Duisenberg, verantwoordelijk voor de werkgelegenheid en de bezuinigingen in de collectieve sector. EN WAT DE BLOEMENHOVEKLINIEK betreft, deze kwestie is o.a. via de zeer emotionele uitlatingen van direct betrokkenen in de sfeer van de rechtsorde beland. Wanneer mensen in verantwoordelijke funkties, als bijvoorbeeld me vrouw mr. Anneke Goudsmit, eerst aktiegroepen oproepen om de kliniek te beschermen, maar vervolgens verklaren dat ze voor eventuele gebeurtenissen buiten de kliniek geen verantwoordelijkheid dragen, dan is er iets mis in hun gedachtengang. Wanneer zij in haar verzet tegen de rechts orde ook nog gesteund wordt door minister Vorrink op een onaanvaardbare wijze, die het Tweede Kamerlid Jongeling inmiddels in vragen aan de kaak heeft gesteld, dan wordt de zaak nog bedenkelijker. HET ZIET ER NAAR UIT dat het kabinet Den Uyl in het nachtelijk beraad niet veel meer heeft bereikt, dan dat het de problemen opnieuw voor zich uit heeft geschoven. Dat geeft een adempauze, maar het lost geen enkel probleem op. VATIKAANSTAD Met langdurige ovaties begroetten gisteren duizenden gelovigen aartsbisschop Joseph Marie Trin-Nhu-Khue van Hanoi, van wie de paus zojuist de benoeming tot kardinaal bekend had gemaakt. Zijn naam was niet gelijk met de andere negentien nieuwe kardinalen bekend gemaakt, omdat eind april nog niet zeker was of de Noordvietnamese kardinaal naar Rome zou kunnen komen. In zijn toespraak tijdens het consistorie, waaraan vijftig kardinalen deelnamen, waarschuwde paus Paulus tegen iedere afsplitsing van extreme vleugels. Daarbij richtte hij zich enerzijds tegen de conservatieven, „die" - zo zei hij letterlijk - „onder het voorwendsel van een grotere trouw aan de kerk en het leergezag zelf systema tisch de leer van het concilie afwijzen." In dit verband noemde hij met name de Franse bisschop Marcel Lefebvre en zijn aanhangers, die weigeren de vernieuwingen van het concilie te aanvaarden. De paus riep hen op de eenheid te herstellen. Anderzijds hekelde de paus degenen die onbuigzame kritiek op de kerk hebben, zoals de politiek geëngageerde christenen, die proberen het geloof in overeenstemming te brengen met het marxisme. Weeroverzicht De Bilt Een front, dat zich vanmorgen van Schotland over oost-Engeland naar de omge ving van Parijs uitstrekte, trekt naar het oosten. Het zal ons land in de loop van de avond en nacht met regen- of een on weersbui passeren. Achter het front bouwt zich een rug van hogeluchtdruk op. Hierdoor draait de wind naar westelijke richtingen en kunnen er morgen weer opklaringen komen. De storing in de bovenlucht, die gisteren in Duitsland en ook in het oosten van Nederland plaat selijk wat lichte buitjes bracht, trekt nu naar het noordwesten weg. Het bijbehorende regenge- bied zal het noordoosten van het land nauwelijks kunnen berei ken. Boven Skandinavië blijft de luchtdruk hoog, waardoor het vrij zonnige weer met maxima omstreeks 20 graden, zich daar weet te handhaven. Vooruitzichten voor donderdag. Vrij warm met een enkele regen of onweersbui. De weersvooruitzichten in cij fers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans een een geheel droog et maal: 50 procent. Amsterdam on be*/. De Bilt onbew. Deelen o bew. Eelde mist Eindhoven onbew. Den Helder L bew. Luchth. R'dam L bew. Twente 1. bew Vlissingen zw. bew. Z.-Limburg onbew. (Van onze correspon dent Roger Simons) Londen Bij Sotheby's in Londen wordt op 22 juni een manuscript van Napoleon Bonaparte ge veild. Het bestaat uit vier vellen, verdeeld in twee kolommen. In de tekst zijn veel woorden geschrapt en talrijke verbeteringen aange bracht. De waarde van het document wordt op 10 tot 15.000 pond ge raamd. Napoleon's handschrift was erg onduidelijk. Het is dan ook een hele toer geweest om dit verhaal te ontcijferen. Bij de vier vellen hoort een verhelderende copy, van de hand van de Parijse manuscriptenhandelaar Noel Charavay, en date rend Vein omstreeks 1910. Het is niet algemeen be kend, dat Napoleon om streeks 1795, toen hij nog geen keizer van Frankrijk en overwin naar van Europa was, een liefdesverhaal schreef, dat een autobio grafische ondertoon had. Het begin en het slot van dat verhaal zijn eigendom van de Poolse staat. Zij werden in 1929 gepubliceerd. Men vermoedde, dat de auteur het centrale deel van zijn verhaal in de prullemand gegooid had. Dit blijkt niet het geval, want iemand is er in geslaagd het aan de vergetelheid te onttrek ken. Sotheby's, die het handschrift nu bij op bod gaat verkopen, ont hult niet in wiens op dracht dit zal gebeuren. Niemand schijnt te we ten hoe de twee delen van het verhaal geschei den werden. Napoleon's liefdesver haal is getiteld „Clisson et Eugenie", een erg een voudige geschiedenis, waarin Clisson, een jon ge, vurige en talentrijke soldaat, op het platte land gaat wonen. Daar ontmoet hij twee vrou wen, Amélie en Eugénie. Eerst trekt de uitbundi ge Amélie hem aan. Daama wordt hij smoorverliefd op de ge reserveerde Eugénie. Hun liefde bloeit en ze krijgen vele kinderen. Clisson wordt echter weggeroepen. Hij loopt verwondingen op en stuurt een vriend naar Eugénie. Later ontdekt Clisson, dat Eugénie hem niet meer liefheeft Ze is er vandoor gegaan met zijn vriend. Clisson sneuvelt roemrijk op het slagveld. Volgens historici is het duidelijk, dat Napoleon met dit verhaal zijn pril le liefdesverdriet op pa pier heeft gezet. Eugénie was kennelijk zijn eerste liefde, Bernardine Euge nie Desiree Clary, die hij in 1794 voor het eerst ontmoette, na de bele gering van Toulon. In april 1795 verloofde hij zich met haar maar de verloving werd verbro ken in oktober van het zelfde jaar. Later trouwde deze vrouw Bemadotte en werd zij koningin van Zweden. Haar zuster Ju lie (vermoedelijk de Amélie uit verhaal) werd de echtgenote van Napoleon's oudste broer, Joseph, de toe komstige koning van Napels en Spanje.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13