ZANDBERGEN SLAGERIJEN 'n tikkeltje beter fm ONDER NODIG VOOR BOLLENKWEKERS in xport van helft agrarische produktie es APRIK A-A ANY OER TIJDELIJK KLEINER 'RIJZEN VOOR BLOEMEN NIET BEST Paulus de Boskabouter-Eikeligheden Suske en Wiske De Blinkende Boemerang LUCKY LUKE - DE WITTE RIDDER Dargaud S.A. -1975 kilo schoudercarbonade 698 kilo ribcarbonade998 kilo haascarbonade 1098 kilo runderlappen848 kilo riblappen1098 kilo magere lappen 1148 500 gr. rauwe lever298 500 gr. gehakt 500 gr. puur mager dieetgehakt 298 498 1 kilo hart iiaaaiaaaaiaiaiaiia 550 10 kilo hart4750 1 kilo kopvlees 225 1 kilo pens225 150 gram ham 169 150 gr. boterhamworst 109 MEI ANDAG 24 MEI 1976 LEIDSE COURANT het róódt, die wéét het! Deze orakelachtige uitdrukking kan men er de coulissen van het bollenvak nu ilijks vernemen. Men hoeft het woord stverwachting" maar uit te spreken en is al zo ver. Om maar met de deur in te vallen: de optimistische geluiden len met de dag schaarser. Men kan niet le feiten heen en die wijzen nu eenmaal in de richting van de in exportkringen eliefde stelling van „ze-lopen-wel-weer- -de-mand". Een staande uitdrukking in bollenvak als men een beste oogst racht. Er zullen regelrechte wonderen ten gebeuren wil men eind juni-begin werkelijk beste bollen gaan rooien. te beginnen met een aan zekerheid zende waarschijnlijkheid niet in gebie- waar kunstmatige beregening niet mo le was, omdat het water daar een te zoutgehalte heeft, zoals in grote delen de Wieringermeer, op Texel en op de dhollandse eilanden. /F in de oude bollenstreek tussen Leiden Jaarlen, hebben de bollen hier en daar tik gekregen. Niet zo zeer als gevolg van Iroogte, want dank zij de goede zorgen het Hoogheemraadschap van Rijnland sn de bollen op de goede,tuinen zeker verdrogen. Dat neemt natuurlijk niet dat de abnormale droogte van april - [uim tachtig jaar is in deze maand niet ireinig regen gevallen als nu - van invloed geweest. Toen echter het mensdom in ft-Europa begin mei werd vergast op ornaal hoge temperaturen, bleek dat r diverse partijen bloembollen net een e te veel van het goede. De hyacinten, dit jaar over de gehele linie genomen wat korte stand hebben, zijn links en rechts snel vervallen. Ook hebben de nodige hoeken narcissen de warmte niet zonder kleerscheuren doorstaan. De tulpen staan in de bollenstreek nog goed. In de handel is echter wel een wijziging gekomen. Wilde de export tot voor kort alleen zaken doen als de kweker bereid was wat water in de wijn te doen, vandaag wil de export wel kopen voor goede prijzen, maar nu is de kwekerij allesbehalve geest driftig om koopbriefjes te schrijven. Men wil nu eerst de ontwikkelingen even afwachten. Er kan nu in een week tijd erg veel gebeu ren. Een dag of drie, vier werkelijk heet weer en „het is gebeurd met de koopman", zoals het bollenjargon luidt als iets- fout Kwekerij en export staan momenteel dus in een soort pat-stelling tegenover elkaar. Op de groene bollenveilingen - we berichten u daarover vorige week ook al - worden meer dan uitstekende prijzen betaald. Het vak is de narigheid van de jaren 1970-1975 blijkbaar weer vlot vergeten. Intussen houdt men momenteel op de bloembollenbeurs in Hillegom meer bezig met voorspellingen dan met zaken doen, maar ook dót pleegt op gezette tijden tot de voorstelling te behoren. men voor 1980 de periode van overproduktie weer binnen. Om dat te voorkomen moet de kwekerij zich bundelen en overgaan tot het vormen van combinaties. Liefst m de vorm van produ centengroeperingen die dat misschien ook nog uit de EEG-pot in Brussel startsubsidie kunnen krijgen, hoewel dat laatste op het moment nog niet tot de mogelijkheden be hoort De kwekerscombinaties zullen een zó grote greep op de markt moeten hebben, dat ze in een jaar, waarin het onverhoopt toch nog mis gaat, in staat moeten zijn om overschot ten uit de markt te nemen en die te vernieti gen. Dat het huidige Surplusfonds in die situaties niet meer kan funktioneren, is dui delijk. Wegen aangeven Structuurrapport Intussen is het structuurrapport gepubh- ceerd en het zal interessant zijn te zien hoe de vakgenoten daarop reageren. De zaak blauw-blauw laten zal zeker funeste gevol gen hebben. Een matige oogst dit jaar zal de ontwikkelingen weliswaar wat kunnen vertragen, maar zonder maatregelen vaart Hoe die producentengroeperingen tot stand moeten komen en hoe ze in de praktijk zullen werken, staat in het eindrapport niet exact aangegeven. Het zal trouwens zaak zijn dat de follow up van het structuuron derzoek snel van de grond gaat komen. Dan kunnen werkgroepen de in het rapport gege ven adviezen gaan „vertalen" en voor de praktijk bruikbare richtlijnen geven. Het struktuuronderzoek heeft bijna drie jaar geduurd en het ziet er naar uit dat de follow up onder management van de Nehem (Ned. Herstructureringsmaatschappij) ook een zaak van vrij lange adem zal worden. Nog afgezien van de vraag of het vak de nieuwe koers gretig zal accepteren. De kans daarop zou groter zijn geweest als de branche mo menteel in een baisse-stemming verkeerde. Maar juist nu is het tegendeel waar! De aanhoudende droogte was voor deze Zeeuwse boer "pleiding om zijn sproeiwagen met water in plaats van Jtrijdingsmiddelen te vullen om zodoende zijn bloeiende we voor te grote droogte te behoeden. ASSEN Hoewel alle grensbelerameringen nog niet zijn opge ruimd is Nederland er dank zij de EEG in geslaagd de helft van de agrarische produktie te exporteren. De laatste tijd kraakt de EEG echter in haar voegen". Dat zei deze week de heer J. W. Diepeveen, voorzitter van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee. De heer Diepeveen betwijfelde of het bijdragen in de kosten van de zuiveloverschotten door de producent wel een goede maatregel van de Europese Commissie zou zijn. Naar zijn mening is door de invoerstop bij het rundvleesbeleid in Europa een prijspeil ontstaan, dat ver ligt boven de wereldmarktprijs voor runderen. Dit beleid is niet vol te houden en er moet meer worden gedacht aan premies of directe produktietoeslagen. Ook op monetair gebied is de veehandel danig in moeilijkheden geraakt Wat de nationale handel betreft vroeg de heer Diepeveen zich af of de wekelijkse vaststelling voor de uitbetalingsprijs voor varkens en varkensvlees wel juist is. Verder had hij bezwaar tegen de opkomst van zogenaamde opvangcentra voor nuchtere kalveren, die door particuliere handelaren worden geëxporteerd. De vee markten zouden hierdoor aan belangrijkheid inboeten. aanvoer van groene paprika's is tijdelijk ys teruggevallen, hetgeen ook eind vorige jek in de prijzen tot uitdrukking kwam. i sorteringen van 65 t/m 85 stegen in prijs r gemiddeld 3,65 gulden per kg. Ook bij J rode sorteringen liep de prijs op en wel 5,- gulden per kg. In de periode van tot en met 13 mei is de concurrentie van 1 op de op Westduitse markt iets afgeno- Het ziet er echter naar uit dat de Invoer spoedig weer zal toenemen, waar- lor de prijzen weer meer onder druk imaten it de handel met de grote tomatenaanvoer et goed raad wist is de afgelopen week lidelijk uit de prijzen merkbaar geworden, ok het weer heeft niet meegewerkt. Toch er op het ogenblik weinig sprake van incurrentie op de buitenlandse markt. On- inks de lage prijzen is het opvallend -dat ankrijk ruim 1400 ton tomaten uit Holland ;r heeft ingevoerd in de afgelopen week in dezelfde week van het vorig jaar. De invoer zal de komende tijd ruim blijven, ok W ine m mi M ar omdat de aanvoer van de warme-luchttortia- ten flink mee gaat spelen. Dat de prijzen nog verder zullen dalen lijkt echter zeer onwaarschijnlijk. Komkommers Voor het royale aanbod van komkommers is er een goede afzet gevonden, de prijzen hebben zich dan ook goed weten te handha ven. Gemiddeld kwam de prijs, afhankelijk van de sortering neer op 50 cent per stuk. De belangrijkste concurrenten zijn thans Roemenië en Bulgarije. Nu het weer wat koeler geworden is, ligt het voor de hand dat de aanvoeren wat kleiner zullen zijn, toch zal dit waarschijnlijk weinig invloed op de prijzen hebben. Er moet rekening gehou den worden met een lichte prijsdaling. Aubergines Het is verheugend om te constateren dat de sterk toegenomen aanvoer van aubergines, veroorzaakt door het mooie weer en de uitbreiding van de gestookte teelt, een goede afzet heeft gevonden. Het duidelijke bewijs wordt geleverd door de prijs die bijna 40 cent per kg. hoger kwam te liggen dan vorig jaar. Ook hier moet men toch wel voorzich ting zijn met voorbarig optimisme, omdat het vorige seizoen wel heeft geleerd dat er nog veel roet in het eten gestrooid kan worden. Naar verwacht zal het aanbod van aubergines toenemen èn" de druk op de prijzen groter worden. Overige gewassen. De consument krijgt een steeds grotere keu ze, zowel in prijs als in sortiment. Het verdient voor de consument aanbeveling om van tijd tot tijd de veflingprijzen in de krant eens te raadplegen. Men moet er wel van uit gaan dat het een normale zaak is dat er tussen de veilingprijs en de consumenten prijs een verschil kan zitten van 100%. Sla wordt verkocht voor gemiddeld 20 cent per krop. Andijvie brengt 25 cent per kg op. De prijs voor ëen kg spinazie schommelt om de 20 cent. Postelein haalt een prijs van twee kwartjes per kg. Bospeen is gedaald naar 1,20 gulden per bos. Sperziebonen blijven goed aan de prijs met 7,40 gulden per kg. Kroten worden verhandeld voor 70 cent per bos. Voor bloemkool varieert de prijs van 31 cent tot 1,85 gulden per stuk. Ook worden er weer kaspruimen aangevoerd, de Golden Japan noteerde een prijs van 6,70 gulden en de R. June Blood 3,90 gulden per kg. et geen van de afgelopen week meteen al ivalt in de bloemenhandel en aanvoer aan CCWS is, dat hoewel de aanvoer aanzien- jk groter was dan in dezelfde week van et vorig jaar, de financiële resultaten aarmee beslist niet in overeenstemming t. Om dat met enkele cijfers te verduide en: terwijl in de afgelopen week in >taal 18.105.227 stuks of bossen produkten rerden aangevoerd met een omzetbedrag an 9.228.723 gulden kwamen in dezelfde eek van vorig jaar 13.971.469 stuks of ossen ter veiling met een omzetcijfer van 1.719 gulden. Bij aanzienlijk meer aan- oer dus minder ontvangsten. Jlieruit valt te concluderen, dat het niet best fit met de prijzen. Zo noteerden de anjers aiddeld 22 cent tegen 37 cent vorig jaar. •oschrysanten werden bijna gehalveerd in (rijs, namelijk van 1,82 gulden thans tegen "3 gulden vorig jaar. Fresia nu 1,05, vorig tar 1,20 gulden. Irissen 88 cent, vorig jaar ^20 gulden. Snijgroen 1,01, vorig jaar 2,19 Ulden. meer dan een halvering dus. Trosan- jjers 2,86, vorig jaar 3,41 gulden, leliekelken [21 cent, vorig jaar 30 cent en lelietak 32 cent, vorig jaar 43 cent. Als geheel dus een weinig opgewekt beeld, bij vergelijking van de prij zen in dezelfde week van het vorig jaar. Het is dan ook te begrijpen, dat de kwekers zich zorgen maken. De aanvankelijke ver wachtingen, dat Moederdag wat prijsverbe tering zou gaan brengen, zijn niet in vervul ling gegaan. De warme dagen deden er ook geen goed aan en nadat het koeler was geworden lieten de prijzen het er ook bij zitten. De handel is dan ook slap en ook de pot- en de perkplanten deden het slecht. Vooral de aanvoer van Perkplanten was groot, namelijk 957.916 met een opbrengst van 302.765 gulden tegen 1.123.577 planten voor 206.328 gulden in dezelfde week van het vorig jaar, zodat de gemiddelde prijzen wel iets gunstiger lagen. Van potplanten bedroeg de aanvoer 444.710 stuks (vorig jaar 384.770) met een opbrengst van 611.927 gulden (vorig jaar 536.566 gul den). De aanvoer van snijbloemen bestond uit 16.658.559 bos of stuks met een opbrengst van 8.293.667 gulden tegen dezelfde week van vorig jaar 12.390.439 voor 9.134.221 gul den. Geleidelijk aan beginnen de gladiolen los te komen, ook al was de aanvoer beperk ter dan in dezelfde week van het vorig jaar. De pot- en perkplanten nemen nog steeds een belangrijke plaats in op de veiling. De teeltuitbreiding richt zich vooral daarop en in het algemeen zijn er behoorlijke verkoop kansen. Het publiek schijnt voor tuin en balkon die planten te waarderen. In de Moederdagweek had de CCWS nog een omzetstijging van ruim 12 procent, doch zoals reeds gezegd, stond de opbrengst daar niet mee gelijk. Uitbreidingen Overigens kan een dankbaar gebruik wor den gemaakt van de jongste terreinuitbrei dingen, zodat er nu voor de sbijbloemen vier klokken bij het veilen zijn terwijl de nieuwe tribune voor de pot- en perkplanten zijn nut wel heeft bewezen. Nadat de derde „koper- straat" onlangs in gebruik is genomen, zal echter de vierde straat nog op zich laten wachten, omdat deze dwars door de hallen voor pot- en perkplanten gaat lopen. Er wordt met man en macht gewerkt aan het laatste deel van de 3e fase, namelijk van de aanvoerhal en de voorbouw. Door JEAN DULIEU jj-90 0e nieuw aangekomen eikel- armen en benen en sloegen er duch- mannetjestroep stortte zich als een J|9 °P 'os. Wat de eigenlijke bedoe- vloedgolf over de aanwezigen. Dit 'm9 was ,var), het gevecht werd nie- werd geen knokpartij, maar een re- mand duidelijk, ledereen sloeg iede- gelrechte veldslag. Onder ijselijk mis- reaq. iedereen schreeuwde om hulp baar grepen ze elkaar bij neuzen, en iedereen had het te druk om op de anderen te letten. De Dopheer werd ondersteboven gelopen evenals de twee wijze eikefvogels. Paulus deed zijn uiterste best om boven het gewoel uit te komen en zich ver staanbaar te maken. Maar ook op hem lette aanvankelijk niemand. OJ/r ALU MACHT TRCKT OEBLOOT AM Of STUURKNUPPCL MAAR KAN NiCT VCRHiNOLREN DAT CM VAN DC SCHROCVCN TCGCN DC ROTS STUKSLAAT. ïfiee, mar ar is aan mo-, ff or uiloevdllen. ..en ar, f is aan lek in de benzine hink! (jk weel mal of ua hel zullen hólen lol de eerste 1 luMhdven! TM benzmepeil aWl zienderogen! 500 gram 398 500 gram 548 500 gram 598 klein randje 500 gram 448 500 gram 598 500 gram 648 LEIOEN: Moraweg 23 - Steenstraat 31 Kortimarkt I/d Kopermolen. Churchilllaan 1. RIJNSBURG: Oegstgeesterweg 44. KATWIJK: Hoornespleln 55. DINSDAG WOENSDAG ■■■■iiiaaiM VOOR UW HUISDIER tip van de week

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7