i TURNSTERS VERWERKTEN ALLE RISICO'S IN HUN OEFENINGEN JOLANDA SAP BETREURT VOORAANSTAANDE PLAATS VAN JAZZ-BALLETDAMES Russen met polsstok op Amerikaanse hoogte FrankShorter greep Amerikaanse marathontitel Bea Wiarda met discus boven vijftig meter NORMAAL VERLIES TEGEN TSJECHO SLOWAKIJE rerilpEN HAAG Waar bleef de nationale ploeg van Portugal? Deze on'f?aa8' 'S n0^ s'ee<*s n'e* opgelost bij gymnastiek vereniging (neptunes. De Ginasio Clube Portugeus had ingeschreven voor de ilinternationale wedstrijd moderne en ritmische gymnastiek, maar ieia verscheen noch bij de gala-avond zaterdag als bij de wedstrijden de fisteren in de Haagse sporthal Overbosch. Hoewel voorzitter ndi- Gerard Zwaai niet in paniek raakte over het wegblijven van de iald. nationale selectie van Portugal, vond hij het toch een groot iaarmysterie- «dlfi Gerard Zwaai: „De bond heeft ge- inschrijfgeld betaald. We kregen enkele dagen geleden nog een telegram met daarop de mede deling dat ze zeker zouden ko men en dat ze nog wel de tijd van aankomst aan ons zouden van doorgeven. Ook de ambassade djg van Portugal wist van de komst 'Oeltvan selectie. Maar ze zijn niet .aangekomen. Het geval wil wel, P?ndat ik ze zaterdagmiddag gezien ldSÊheb in een bus uit Portugal. De i be- hoepels, de ballen en de andere gge gereedschappen lagen achter in ,gende bus. Dat heb ik zelf gezien. ren Het is niet te begrijpen, ze kon- 'den zeker Overbosch niet vin- Tj^en en hebben hun reis schijn- veldbaar voortgezet als een vakantie Tipi- uitstapje. We zullen nu gelijk de de bond in Portugal gaan inlichten. tuurZoiets 6aat toch te ver", teld De wedstrijden werden uitste- jeenfeend bezocht. Neptunes is door ruj. de steun van de gemeente en de „on jrovincie uit de kosten geko- nen. De sporthal Overbosch zferwas bijna tweemaal uitver- aten t0cht. .ken Uptimes had voor de tiende j naai en ook nu weer erg succesvol de organisatie van Lien, jeze wedstrijden op zich geno- na nen. Vooral zaterdagavond gin- iterj|en de handen veelvuldig op Wel- !,kaar voor de meisjes uit Tsje- ccn :hoslowakijke, die uitvoeringen brachten, waar zij alleen vol- gens insiders toe in staat zijn. ^rde vele e meisies van de Neder- andse selectie brachten dan lok terecht de handen op elkaar pro- roor hun collega's Vlasta Tho- i en ovska, Hana Hefnerova, Jana 'elenkova, Alena Ilkova, Vera 'rokopova en Radka Kvarcnic- cova. Ze behoren tot de wereld- op. De meisjes gingen op de [ala-avond niets uit de weg en de >rachten tot grote verrassing an- 'an Neptunes maar liefst negen rgjQ. ïummers. Hier was niet op ge- ekend. Trouwens de Tsjechen varen de mening toegedaan dat niet e niet v00r het gymnastiek be- VOr- loefden op te komen, toen wed- zich itrijdleider Zwaai vertelde wat Ie bedoeling was van zo'n gala- jru. ivond „pakten ze meteen goed :bal- Btte- let merendeel van het pro- ;ens tunma, zowel zaterdag als 'ken ondaS> hestond uit jazz-ballet. >e drie leden van de nationale electie van het KNGV, Els net Hanncke Tienstra en Jo- ?nde anda Sap willen echter niets acht 'an jazz-ballet weten. a^" Je negentienjarige Jolanda Sap aa" jut Hilversum, lid van de vereni- ver- ;ing Attila uit Utrecht: „Ik wil lub- ooropstellen dat dit prachtige ;wij- agen zijn van Neptunes. De rioderne en ritmische gymnas- iek is zonder meer topsport van de bovenste plank. Maar het is jammer dat jazz-ballet een steeds grotere plaats gaat inne men op zo'n evenement. Ik zie jazz-ballet echt niet als sport. Maar ik kan wel begrijpen dat het meisjes steeds meer trekt. Ze doen het voor hun genoegen. Goed, ik doe de ritmische gym nastiek ook voor mijn genoegen. Maar bij ons komt de faktor sport, mede ook door onze ge reedschappen, om de hoek kij ken. Jazz-ballet hoort niet in het „vakje" sporten. In een dancing zal het zonder twijfel ook tot haar récht komen. De meisjes die aan jazz-ballet doen, hebben er net zoveel genoegen van als ik aan mijn ritmische gymnas tiek. En dan denk ik weieens, als ik dag in dag uit aan het trainen ben om topsport te be drijven, waar ben ik aan bezig? Immers, ondanks de veel lange re training krijgen wij niet meer applaus dan bij het jazz-ballet. Op zo'n moment denk ik we ieens aan stoppen, maar geluk kig sta ik daar nooit lang bij stil. Een bezwaar bij het ritmi sche gymnastiek is echter wel dat er te weinig wedstrijden in ons land zijn. Twee jaar ben je druk in de weer en werk je naar een wereldkampioenschap toe en plotseling gaat de W.K. niet door, omdat Franco in Spanje dood gaat. Hier in Overbosch deden we met z'n drieën alleen maar mee aan de gala-avond, omdat de wedstrijden niet in ons trainingsschema konden worden ingebouwd. We maken weer vorderingen onder leiding van onze nieuwe trainster me vrouw Christiaanse (Roemenië) die tweemaal per maand uit Hamburg naar het KNVB sport centrum in Zeist komt om een weekeinde met ons te trainen". Jolanda Sap is op vierjarige leeftijd begonnen met turnen en ging later over op de ritmi sche gymnastiek en weer later op de moderne ritmische gym nastiek. De stap naar jazz-bal let zal ze dus nooit maken. Ook het KNGV is de mening toegedaan dat jazz-ballet geen sport is. Dat blijk wel uit het feit dat de gymnastiekbond het ziet als een fijne recreatie en dat er nog steeds geen wedstrijdre gels en jury-normen zijn. Ook voorzitter Zwaai is geen groot voorstander van jazz-bal let. „Wij kunnen er echter als vereniging niet omheen. We de den het daarom met zelf ge maakte wedstrijd en jury regels. Het verliep allemaal goed". Tegen de prestatie van de mo derne ritmische gymnastiek mag niet licht worden aangeke ken. De Tsjechische Vlasta Thorovska: „Ik schat dat Ne derland bij dit moeilijke onder deel bij de eerste tien staat. Maar als jullie op deze weg verder gaan, dan komen jullie zonder twijfel dichter bij de top". Toen de Tsjechische dame van één der deelnemers mocht ver nemen wat de trainingsmoge lijkheden waren, draaide ze haar uitspraak wel wat terug. Zaterdagavond werden er nog twee leden van Neptunes met de speld van verdienste onder scheiden door de voorzitter van het KNGV, John Tielrooy. Dat waren de dames Herma Zwaai en Janny Lakamp. ARTHUR VAN RIJSWIJK De belangrijkste uitslagen: Ritmi sche Gymnastiek categorie A met bal: 1. Neptunes 16.85, 2. Blijdorp (Rotterdam) 13.00 punten. Met hoe pel: 1. HGV (Hilversum) 17.55 pun ten, 2. Neptunes 17.00 punten. Categorie B: met bal: 1. WIK-FTC (Heerenveen) 14.70, 2. Neptunes 14.70 en 3. Aspasia (Rotterdam) met 13.35. Met hoepel: 1. Hygièa (Assen) 15.00, 2. en 3. Aspasia en WIK-FTC met 13.35. Met twee knotsen: WIK-FTC 14.45 en 2. Hygièa met 14.25. Buitenlandse groepen: zonder ge- De Zweedse ploeg tijdens de hoepeluitvoering. EUGENE Frank Shorter heeft in Eugene (VS) de Ameri kaanse marathontitel gewon nen in de snelle tijd van twee uur, elf minuten en 51,1 secon den. De Olympisch kampioen van München bleef Bill Rod- gers zeven seconden voor. Don Kardong eindigde als derde in 2.13,54,4. Shorter, Rodgers en Kardong hebben zich daarmee als eersten verzekerd van een plaats in de Amerikaanse ploeg voor de Olympische spelen van Montreal. De uitslag: 1. Frank Shorter 2.11.51,1, 2. Bill Rodgers 2.11.58,0, 3. Don Kardong 2.13.54,4, 4. Tony San doval 2.14.58,0, 5. Tom Fleming reedschap: 1. Gymnastiktruppen Vi- kingarna-Lidingö uit Zweden met 17.15 punten. Met hoepel zegevierde dezelfde Zweedse groep met 15.65 en was ook de sterkste met het spring touw 14.80 punten. Knotsen: 1. Sportunion Witten-An- nen (Bochem-Duitsland) 15.30 pun- Drie ballen en drie springtouwen: 1. Tsjechische Federatie Moderne rit mische gymnastiek met 18.65; 2. Suo- men Voismisteloe Liitto (Helsinki); 15.55; 3. Gymnastiktruppen Vikin- garna Lidingö (Zweden) 15.50 pun ten. Jazz-ballet gymnastiek: 1. WIK (Wassenaar) 16.80; 2. Sparta (Dord recht) 16.60; 3. KDO (Apeldoorn) 16.10 punten. Er deden twintig ver enigingen mee. Beeld van fraai uitgevoerde oefening van de Tsjechische dames die de overige deelneemsters tot voorbeeld waren. SONIA LANNAMAN 10,75 MET RUGWIND OP SPRINT KIEV De atletiekploegen van Rusland en Engeland hebben het afgelopen weekeinde in Kiev een generale repetitie gehouden voor het treffen met West Duitsland komende zaterdag en zondag in het Olympisch stadion van München. De Russen wonnen met 428-253. Aan Russische zijde werden verscheidene nationa le records verbeterd. De polsstokhoogspringers Vladimir Koeskin en Joeri Prokhorenko kwamen met 5,50 meter op "Amerikaanse hoogte". Tatjana Anissimova wordt misschien de loopster die Anne- li Ehrhardt (Odl) in Montreal enigszins partij kan geven op de 100 meter horden. De Russin liep met 12,72 sec een nationaal record. Dat was ook de 1,90 meter van Galina Filatova bij het hoogsprin gen. Een vierde Russisch record sneuvelde op de 4 x 100 meter dames. Het kwartet Besfamilnaja, Belova, Anissimova, Maslakova noteerde een tijd van 43,10 seconden en was daarmee ééntiende seconde sneller dan het viertal, dat in 1968 bij de Olympische spelen in Mexico Stad voor Nederland de bronzen medaille veroverde. Sensatie Sonia Lannaman, de 20-jarige Britse sprintster zorgde zaterdag voor een sensatie door de 100 meter te lopen in 10,75 seconden. De prestatie, vijfhonderdste seconde onder het wereldrecord van Renate Stecher kan echter niet als wereldre cord erkend worden omdat de Engelse gesteund werd door een niet toelaatbare rugwind van 3,7 meter per seconde. PAPENDAL - Tijdens wed strijden op Papendal heeft Bea Wiarda (Horror) haar ei gen nationale jeugdrecord dis cuswerpen twee maal verbe terd. Via 50,24 m kwam zij uit op 50,90 meter. Het oude record van de 17-ja- rige Friezin stond sedert 3 au gustus van het vorig jaar (Drachten) óp 49,58 meter. De serie van Bea Wiarda was: 50,24 m - 50,90 - 49,90 - ongel dig - 48,39 - ongeldig. Het was de zevende maal dat de Frie zin het nationale jeugdrecord scherper stelde en daarmee de Coupe NN won. Bij de jongens ging de NN-be- ker naar Hugo Pont voor zijn overwinningen op de 400 me ter jongens B (49.0) en de 100 meter horden (13.5). Er werden op Papendal enkele goede prestaties geleverd. Zo wel bij de A als B meisjes werd 5,85 meter ver gespron gen. Bij de A-meisjes zegevier- de Ine Corstjens (PSV), bij de B-junioren was Maria Frede- riks (Kimbria) de beste. A-ju nior Coen Gijsbers (de Bata ven) liep een uitstekende 400 meter in 48.1 seconden. Bij de B-meisjes liep Monique Jan sen, een jonger zusje van Myr- na v.d. Hoeven-Jansen, de 800 meter in 2 minuten en 11.8 seconden. De 16-jarige Joep Elenbaas (Sparta) sprong 2.00 meter hoog. Olga Commandeur, de Euro pese jeugdkampioene op de 800 meter, die de afgelopen winter door blessures werd geplaagd, heeft het zaterdag op Papendal weer eens gepro beerd. De wereldrecordhoud ster bij de jeugd liep de 800 meter en eindigde 2 minuten en 25.2 seconden als zevende. De Purmerender Jan de Jonge (LAT) heeft gisteren tijdens een internationale 100 kilome ter snelwandelwedstrijd het nationale record met ruim 16 minuten verbeterd. Hij no teerde 10 uur, 13 minuten en 35 seconden. Het record stond op naam van Jan Vos (RWV) met 10.29,45. Deze werd nu tweede in 10.16,17. De Jonge werd tevens Nederlands kampioen. Ans Dekker werd eerste in de Nederlandse ploeg. achterstand van 0.15 punt, die zij na de eerste dag op Monique Bolleboom had, werkte zij bij de paardsprong weg en hoewel zij bij elk volgend onderdeel een- tiende op Monique Bolleboom verloor, bleek de voorsprong juist voldoende om beste Neder landse te worden. Compliment Een duidelijk voorbeeld van het meer risico durven nemen lever de Karin Stubbe. Zij voerde op de brug een aantal onderdelen uit, die zij nog nooit heeft laten zien en dat leverde haar, behal ve een waardering van 9,40 pun ten, een compliment van Eva Bartha op. In de Tsjechische formatie im poneerde nationaal kampioene Anna Pohludkova die een totaal van 76.75 punten haalde. De Ts jechische had pech dat zij in de brugoefening op de hoge legger even „stil bleef liggen". Zij kreeg daardoor maar 9.15 pun ten en een gemiddelde van ruim 9.60 punten werd onbereikbaar. De grote kracht van de Tsjechi sche dames bleek uit de eerste vijf plaatsen in het individuele klassement. LEIDSE COURANT PAGINA 13 ;st( RIDDERKERK Voor de eerste maal op de lange weg naar Montreal heeft de Nederlandse damesturnploeg het afgelopen weekeinde in Ridderkerk ontspannen en met geloof in eigen kunnen gewerkt. De interlandwedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije, dat anderhalf jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Varna vijfde werd en daardoor zeker van een plaats in Montreal, ging uiteraard verloren: 372,60 - 381,75. Het verschil van ruim negen punten gaf het verschil in kracht tussen de twee ploegen juist aan, ar dient te worden opgemerkt dat de jury (elk land leverde twee juryleden) vrij royaal was. Nederland kwam uit zonder Ans Smulders, die in verband met examens een trainingsach terstand heeft en Jeanette van Ravenstijn, die zich kort voor de wedstrijd moest afmelden we gens een kaakholteontsteking. Als vervangster trad de pas twaalf jaar oude Connie Zwart- hoed op. Het kleine Volendamse turnstertje toonde opnieuw een geweldige aanwinst te kunnen worden voor de nationale ploeg na Montreal. Trainster Eva Bartha had haar ploeg de opdracht gegeven alle risico's te nemen en de onderde len uit de oefeningen, die op „Papendal" in het trainings kamp wel worden gedaan maar de afgelopen maanden in de kwalificatiewedstrijden niet werden geturnd, uit te voeren. „Dit was een ideale gelegenheid voor de meisjes om te laten zien. dat wij ook wel moeilijke ele menten in de oefeningen kun nen verwerken. Op 19 en 20 juni krijgen wij in de interlandwed strijd tegen Engeland in Londen die kans nog eens en dat is alleen maar voordelig voor Montreal", zei de Hongaarse. Moeilijke keuze Eva Bartha betreurde het dat zij niet meer kan beschikken over Petra van den Brink. „Het is jammer dat zij is weggevallen. Zij ondervond echter zoveel hin der van haar rugblessure, dat het niet verantwoord zou zijn om door te gaan. Zij heeft zelf de conclusie getrokken en is gestopt met toptumen". Door het wegvallen van Petra van den Brink wordt de keuze wie over zes weken de ploeg zullen vormen voor Montreal overi gens niet gemakkelijker. Tegen Tsjecho-Slowakije turnde Carla Braan, die bij de kwalificatie in Hamburg nog reserve was, een voortreffelijke wedstrijd. De Volendamse bleef twee andere jonge meisjes uit de selectie, Karin Stubben en Gerrie van Soeren, royaal voor. „De keuze wordt moeilijk. Daarom wil ik ook zo lang mo gelijk wachten met het maken van de definitieve keuze voor Montreal. De ene keer is die beter, een volgende maal een ander. Ik wil de sterkste forma tie hebben", aldus Eva Bartha. Monique Bolleboom, die in Hamburg wat onzeker werkte, had zich in Ridderkerk weer volledig in de hand. Zij was na de verplichte oefenstof van za terdag met een vijfde plaats zelfs de beste Nederlandse en turnde gemiddeld 9.375. Bij de keuzestof had zij echter weer de gebruikelijke misser, dit keer de paardsprong. Zij herstelde zich echter voortreffelijk en sloot de wedstrijd af met een gave vrije oefening die haar, evenals een dag tevoren bij de verplichte oefenstof, 9.50 punten oplever de. Ans Dekker werd gisteren toch nog de beste Nederlandse. De taPj# Fraai herstel van Monique Bolleboom.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13