Abortuskliniek in Heemstede toch weer open Verbeterplicht woning heeft grenzen" de postgiro NACHTELIJKE KABINETSBESLISSING Regering zelf zal inflatie te lijf gaan Slapende9 torpedo tegen vijandelijke onderzeeboten da's makkelijk, ook in België Donderdag 20 mei 1976, 66e jaargang no. 20431 DAGBLAD VÓÓR ZUID-HOLLAND |ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur- F J Plug Adj hoofdredacteur J. J Hallewas - Chef-redacteur J W. C. Leune jvertenties (excl BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Osibisa Ghanese groep Osibisa in VA- RA's Internationale op Ned. II om 21.40 uur. Om 19.30 uur Dat ik dit nog mag meemaken en om 20.40 uur De schutters. Ned. I om 19.55 uur De Amish. mens uit het verleden en om 21.50 uur Machiavelli. Wisselvallig Veel bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachti ge wind tussen zuidoost en zuid west. Maximumtemperaturen veer 16 graden. Morgen: Zon: 04.37-20.36 Schev. hoogw. 8.41-21.15 Maan: 01.25-12.49 Laagw. 4.15-16.47. on ge- |n oude wetering eerlingen op de bres voor ontslagen leraar I(Van een onzer verslaggevers DDE WETERING - Leerlin- H van de Johannes XXIII Ma- Oude Wetering hebben vanmorgen de directeurskamer leerlingen, het ontslag van le- van hun school bezet Een raar Van Ulden. Deze zou vol- woordvoerder van de bezetters gens de leerlingen op onwerke- heeft dit meegedeeld. Reden lijke gronden ontslagen zijn. voor de bezetting is, aldus de- Twaalf andere leraren zouden, aldus de woordvoerder uit pro test hun ontslag hebben inge diend voor het begin van het nieuwe schooljaar. (Zie verder pag. 5) (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG - Justi tiële maatregelen te gen de Bloemenhove- kliniek in Heemstede zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. Dit is de voorlopige beslis sing, die vanmorgen vroeg uit het kabinets beraad gekomen is, na dat minister Van Agt gisteren in de Tweede Kamer een tegen hem ingediende motie over. het ingrijpen van de Haarlemse officier van Justitie naast zich had neergelegd. De kamer meerderheid eiste van hem in deze motie de reeds getroffen maat regelen tegen deze abortuskliniek onge daan te maken. De minister van Justitie had de Haarlemse officier van Justitie dinsdag toestemming gegeven de apparatuur m de Haamsteedse kliniek te ver zegelen na een klacht bij jus titie van een Duits echtpaar, dat de kliniek „onzorgvuldig medisch handelen" had.ver weten. Protesterende rode vrouwen onder leiding van de voorzitter van het kliniek- bestuur oud-Tweede Kamer lid mevrouw mr. A. Gouds mit verbraken echter de ver zegeling en bezetten de kli niek. In het kamerdebat van giste ren verweet het socialistisch Tweede Kamerlid de arts Lamberts de minister zelfs- dat hij een gevaar was „voor de volksgezondheid en de openbare orde".' De minister deed dit later af met de op merking, dat deze woorden niet zo ernstig bedoeld wa ren, dat hij er nader op zou moeten ingaan. Minister Van Agt verdedigde Mevrouw mr. A Goudsmit, voorzitter van het kliniekbestuur (links vanmorgen vroeg de kabinetsbeslissing over de Bloemenhovekliniek beke microfoon) maakte zijn houding in deze kwestie door erop te wijzen, dat het hierbij niet alleen ging op grond van medische kwest ies, waarbij een zwanger- schapsonderbekeing van lan ger dan twaalf weken in het geding was. „Justitie is ook opgetreden, omdat er ernsti ge twijfel was of de handel wijze in de kliniek voldoet aan de noodzakelijke hoge maatstaven. De vraag eveneens aan de orde, of er niet al te lichtvaardig tot een ingreep ook bij zwanger schap langer dan twaalf we ken wordt overgegaan", al dus de minister. De kamer nam tenslotte een motie van de PvdA aan, waarin de minister gevraagd werd de beslissing over het justitieel ingrijpen in de Bloemenhovekliniek op nieuw in overweging te ne men en in ieder geval de vraag of de apparatuur van de kliniek in beslag moet worden genomen over te la ten aan de onafhankelijke rechter. Deze motie werd met 75 tegen 47 stemmen aangenomen. Vdór stemden de PvdA, de WD, de PPR, de PSP, D'66 behalve dr. Im- kamp en DS 70 behalve de heer Verwoert. Tegen waren behalve deze twee kamerle den de KVP, de AR, de CHU, de SGP, het GPV, de Boeren partij en de RKPN. Nadat de minister had laten weten deze motie naast zich neer te geggen liet de socia listische fractieleider drs. E. van Thijn weten, dat na deze „verstrekkende mededeling" de zaak in het kabinet be sproken moest worden Dit is vannacht gebeurd en het jus- titieeloptreden is thans voor onbepaalde tijd uitgesteld. lecommunicatie telecommunicatie is in de r toekomst alles mogelijk. is zelfs nu al een machine, die ^geschreven cijfers op een gi- tart kan lezen. Van een onzer verslaggevers VOORHOUT Nu de Federatie Nederlandse Vakbeweging het niet opbrengt een bijdrage te leveren aan het inkomen van de inflatie, zal de regering de waanzinnige inflatie-spiraal zelf moe ten doorbreken. Dat heeft minister Lubbers (economische zaken) gisteren gezegd op een CDA-bijeenkomst in Voorhout. De minister noemde- de tweede helft van 1976 in dit verband een test-case voor wat in de komende jaren mogelijk zal zijn. Hij beklemtoonde dat het aan banden leggen van de inflatie en het daarmee verbeteren van de met nit ten koste zal gaan van de laagst betaalden. Het kabinet wil de koopkracht van de laagste inkomens sparen door het omlaag brengen van de sociale premies en de belastingen. Zie verder pagina 4 Executies in Peking ontkend PEKING (Reuter) Een Chinese regeringswoordvoerder heeft een Frans persbericht, als zouden twee mensen die deel hadden genomen aan de politieke rellen in Peking van afgelopen maand zijn geëxecuteerd, als „puur verzinsel" van de hand gewezen. Ook in andere Chinese kringen is de melding tegengesproken. Na de rellen van vorige maand op het Tien An-menplein is een onbekend aantal „actieve misdadigers en belangrijke verdachten" door arbeiders-milities gearresteerd. Over hun lot is geen officiële mededeling gedaan. Concorde mag naar VS vliegen WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse hof van beroep heeft gisteren bepaald dat de supersonische Concorde mag beginnen met commerciële vluchten naar de VS voor een proefperiode van zestien maanden. Milieubeschermers en andere tegenstanders van het omstreden Brits-Franse straalvliegtuig hadden bezwaar ge maakt en een aanklacht ingediend. Frank gaat trouwen Frank Sinatra heeft bevestigd, dat hij gaat trouwen met Barbara Marx, de vroegere echtgeno te van Zeppo Marx (de vierde en minst bekende van de Marxbrothers). De ze opnamen wer-( den gemaakt toen beiden een bezoek aan Londen brach ten. BRUSSEL (Reuter) Volgens berichten uit Brussel hebben de Amerikanen een zogenaamde slapende torpedo ontwikkeld, die gebruikt kan worden tegen vijandelijke onderzeeboten. De torpedo „ontwaakt" uit zijn „slaap", zodra een vijandelijke onderzeeboot passeert en valt deze aan. Het wapen wordt Captor genoemd, een samentrekken van capsule en torpedo. De torpedo is opgeborgen in een capsule en ligt op de bodem van de zee. Komt hij tot leven, dat valt het net zolang aan tot het doel, een vijandelijke onderzeeboot, is getroffen. De Captor kan ook voorzien worden van eer. kernlading. Het wapen, ontworpen om bepaalde zeewegen te blokkeren, kan door oppervlakteschepen, onderzeeboten en wellicht ook door strategische bommenwerpers geplaatst worden. Vriendschappelijke schepen zouden met een speciale apparatuur uitgerust kunnen worden om te voorkomen dat de Captor hen aanvalt. Het ligt niet in de bedoeling dat de Captor in vredestijd geplaatst wordt, maar pas als er oorlog is uitgebroken dan wel op het punt staat om uit te breken. II (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG De raad voor onroerende zaken heeft naar aanleiding van de onlangs bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerpen „Verbeterplicht wonin gen" en „Huurprijs ver beterde woningen" in een brief aan de Kamer commissie voor Volks huisvesting gezegd, dat aan de verbeterplicht grenzen moeten worden gesteld. De bevoegdheid van de overheid tot het opleg- gen van dwingende ei sen over de kwaliteit van de woningen grijpt volgens de raad zo diep in de keuzemogelijkheid van de burger m, dat de beleidsvrijheid van de overheid op dit gebied aan duidelijke grenzen moet worden gebonden. Het wetsontwerp wordt alleen aanvaardbaar geacht, als de bevoegd heid van burgemeester en wethouders tot aan schrijving van woning verbetering niet verder gaat dan in de wet op te nemen minimum ei sen ten aanzien van het woongerief. Het wetsontwerp „huur prijzen verbeterde wo ningen" is niet aan vaardbaar, indien ook na de 5-jaarlijkse perio de van regelmatige huurprijsverhogingen niet een huurprijs wordt gegarandeerd, die een lonende investering ver zekert, aldus de raad. STUDENTEN SLAAGS IN JERUZALEM Arabische en joods studenten zijn gisteren in Jeruzalem bij de Hebreeuwse Universiteit hevig slaags geweest. Er vielen twee gewonden. Links de strijd tussen beide groepen in volle gang. Rechts: Israëlische oproerpolitie gereed tussenbeide te komen ADVERTENTIE IEDER BELGISCH POSTKANTOOR GEEFT ZONDER KOSTEN VOOR UW GIROBETAALKAARTH000FRANC Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met de gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen U hoeft dus met voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit fe schrijven. Zo doet u er langer mee. De gegevens daarover staan op de achterkant van de betaalkaart. Kijk er ns naar Vals duizendje voor de fiscus HELMOND - Op het be- lastingkantoor in Helmond is een belastingschuld be taald met een vals briefje van duizend gulden. Dat heeft een kassier van het hoofdpostkantoor in Eindhoven gisteren ont dekt, toen hij een geldzen ding uit Helmond contro leerde. Wanneer en door wie het valse biljet is aan geboden, is nog niet duide lijk. Gitarist van Rolling Stones gearresteerd NEWPORT PAHNELL (AP) De Britse politie heeft gisteren de 33-jarige Keith Richard, gi tarist bij de Rolling Stones, gearresteerd op verdenking van het in bezit hebben van verdo vende middelen. Richard werd gearresteerd na dat zijn Bentley betrokken was bij een ongeluk op een snelweg in de omgeving van de Britse stad Newport Pahnell. De gita rist, die ongedeerd bleef, moest met de politie mee nadat een aantal artikelen uit zijn auto was gehaald. Hij werd later op borgtocht vrijgelaten. De Rolling Stones maken op het ogenblik een toemee door Enge land en zullen op 29 en 30 mei in het Zuiderpark in Den Haag een concert geven. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam adres woonplaats STUUR als dank v woonplaats als meuw kwartaalabonnee van de r de moeite JUDY naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1