Sociaal wenselijke op gespannen voet met economisch mogelijke Je kunt geen werk krijgen, wat nu? Riante vooruitzichten voor volleerde croupier ONDERNEMINGSRADEN IN BIJZONDER ONDERWIJS VOORZITTER CHRISTELIJK WERKGEVERSVERBOND: Vertaling uit Cicero viel buiten de normen REEKS AARDBEVINGEN NIET ABNORMAAL itojau I6 iviii^i iyvb LEIDSE COURANT Demonstratie van een hovercraft vanaf het strand bij Muiden. Hovercraft en vleugelboten in Raigebouw AMSTERDAM (ANP) - In het RAI-gebouw in Amsterdam is een inter nationale tentoonstel ling van hovercrafts en draagvleugelboten geo pend. Tijdens deze ten toonstelling. die tot en met 20 mei duurt, wordt tevens een internatio naal congres gehouden over het civiel en mili tair gebruik van deze vaartuigen en over on derzoekingen naar gea vanceerde vervoersmid delen, zoals treinen die „zweven" op een magne tisch veld en reusachti ge tankers voorzien van zeilen. Als wereldprimeur staat op de tentoonstelling een driepersoons-lucht- kussenvoertuig tentoon gesteld, waarvan de En gelse fabrikant goede verwachtingen heeft van de verkoop in de Ver enigde Staten en het Midden-Oosten. Het am fibievoertuig haalt op het land en op water een snelheid van 80 kilome ter per uur. Met een aantal van de kleine hovercrafts worden op het strand van Muiden demonstraties gegeven. In de jachthaven van de ze plaats ligt ook de SRN-6 Hovercraft, die als veerboot maar ook als mijnveger kan wor den gebruikt. DEN HAAG (ANP) - Minister Boersma van sociale zaken is niet bereid het bijzonder onder wijs ontheffing te verlenen van de plicht ondernemingsraden in te stellen. Minister Van Keme- nade van onderwijs en weten schappen heeft om ontheffing verzocht. Namens minister Boersma is een en ander meege deeld aan werknemers van Ons Middelbaar Onderwijs (OMO) in Tilburg, dat een veertigtal scholen beheert met ruim 3.000 werknemers van wie 85 procent leraar is. De werknemers van de OMO- scholen hadden destijds ge vraagd een ondernemingsraad op centraal niveau in te stellen, wat het bestuur heeft afgewe zen. De werknemers-leraren aangesloten bij het Nederlands genootschap van leraren (NGL) vochten de weigering aan. Begin juni zal minister Boersma be slissen of er een ondernemings raad voor het hele OMO kan worden ingesteld of dat er enke le ondernemingsraden van scho len moeten komen met tegelij kertijd een overkoepelende cen trale ondernemingsraad. Werknemers van andere grote scholen of groepen scholen on der één bestuur hebben op de beslissing van minister Boersma gewacht. (Van onze parlementaire redactie) EINDHOVEN - Voorzitter ir. J. de Wit van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, is er voorstander van dat in het komende overleg van werkgevers, vakbeweging en overheid een loonak- koord voor anderhalf jaar wordt afgesloten en niet alleen voor de tweede helft van 1976. Loonsverho ging per 1 juli is niet mogelijk, wel kan de koop kracht worden hersteld door verlaging van sociale lasten en belastingen. Dat biedt echter onvoldoende perspectief en zekerheid voor de langere termijn. Vandaar dat ir. De Wit een ruimere overgangsfase wenste, met gefaseerde loonsverhogingen. In het begin van zijn betoog, vanmorgen op de ledenvergadering van zijn bond, pleitte ir. De Wit voor een voortbestaan van de particuliere onderne mingsgewijze produktie. Het is een flexibel en effi ciënt systeem, zo zei hij, omdat het de economische besluitvorming spreidt over een zeer groot aantal individuele ondernemingen, die zich op hun beurt weer richten naar de aankoopbeslissing van de indivi duele consument Het is daardoor ook een democra tisch systeem. Het is niet de taak van de overheid om voor te schrijven wat wel of niet geproduceerd of geconsumeerd zal moeten worden, aldus de heer De Wit. 'Zo'n centrale planning is inefficiënt en ondergraaft de persoonlijke vrijheid en verantwoor delijkheid". De NCW-voorzitter toonde zich voorts bezorgd over de wijze, waarop het vraagstuk van de zeggenschap in de onderneming wordt gevoerd. Bij het denken over de samenstelling en de bevoegdheden van de diverse ondernemingsorganen wordt volgens hem de samenhang volledig genegeerd. Allerlei onderwerpen worden verbrokkeld behandeld: de regering heeft een wetsontwerp over de ondernemingsraden, de SER houdt er zich op onderdelen intussen nog mee bezig, er is nog een adviesaanvrage van de regering naar de SER onderweg over de raden van commissarissen en zo meer. "Als men het veld van discussiepunten overziet, meen ik dat de tijd is aangebroken om dit ongecoördineerd gesleutel aan telkens andere onder delen van de structuur van de onderneming te staken. Niet om het overleg af te breken, maar om de discussie te richten op de totaliteit". Sprekende over de relatie, die steeds meer wordt gelegd tussen investeringsbeslissingen en werkgele genheid noemde ir. De Wit het kortzichtig en fataal om de werkgelegenheid doorslaggevend te laten zijn als criterium bij het investeren. Overwaardering van het behoud van arbeidsplaatsen kan er volgens de heer De Wit toe leiden, dat investeringen uitblijven en de economische groei negatief wordt, zie Engeland. "Met een snel verouderd produktie-apparaat is de werkgelegenheid op langere termijn zeker niet ge diend". Overigens verklaarde ir. De Wit zich bereid met vakbeweging en regering te praten over aange paste overlegprocedures op centraal en sectoraal niveau om de omzetting van winst in werk zo goed mogelijk te bevorderen. "Het kan echter niet zo zijn, dat de beslissing omtrent een individuele investering valt in het overleg op deze niveaus; de verantwoorde lijkheid voor zo'n beslissing berust bij de betrokken ondernemingsleiding". De NCW-voorzitter stelde voorts, dat terwijl veel ondernemingen mede door de zware overheidslasten het hoofd niet meer boven water kunnen houden, de collectieve sector de indruk wekt grenzeloos te kun nen potverteren. Hij wees erop, dat het niet-werkende deel van de bevolking er in 1975 bijna 12 pet. reëel op is vooruitgegaan, terwijl de hoger-betaalde wer kenden hun reële inkomen al voor het achtste jaar minder zagen stijgen dan het gemiddelde of zelfs achteruit gaan Dit kan zo niet voortgaan, zei hij, dit is geen sociale rechtvaardigheid meer. Hierdoor wordt de solidariteit aangetast, hiermee komt de zorg voor de zwaksten in gevaar. Het sociaal wenselijke komt steeds meer op gespannen voet te staan met het economisch mogelijke". Bewaking en vermindering van kosten in de collectie ve sector moet de hoogste prioriteit hebben, zei de heer De Wit. In dit verband bepleitte hij het vervan gen van de verzekeringen tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid, ziekte en invaliditeit door een alles omvattende volksverzekering tegen inkomens derving met een bodemuitkering. Boven op deze bodemvoorziening zouden bedrijfstaks- of onderne mingsgewijs vrijwillige aanvullende verzekeringen kunnen worden afgesloten. In het algemeen zei hij: "We moeten durven erkennen, dat onze ambities in de vijftiger en zestiger jaren, toen wij nog volop economische groei beleefden, te hoog gegrepen zijn. Het gaat er nu om, dat wij een eerlijk, realistisch en betaalbaar stelsel van sociale zekerheid scheppen dat ook in economisch slechtere tijden in essentie overeind kan blijven staan". In het aanstaan overleg tussen werkgevers, vakcen trales en kabinet zou ir. De Wit naast loonzaken ook andere onderwerpen aan de orde willen stellen, zoals de meest passende tijdstippen voor verhoging van huren en b.t.w. en de aard en ingangsdatum van de vermogensaanwasdeling. Wat de V.A.D. betreft: ir. De Wit wees de terugwer kende kracht van zo'n regeling absoluut af en wilde voorts onder meer dat de vermogensaanwasdeling ondernemingsgewijze wordt uitgevoerd, ten behoeve dus van de werknemers in eigen bedrijf. Het VAD- voorstel van de regering is collectivistisch en niet aantrekkelijk voor de individuele werknemer". (Van onze correspondent) HAARLEM In Haarlem is gistermiddag de opleiding tot croupier van start gegaan, waarmee de nationale stichting casino-spelen in de nabije toe komst zijn speelzalen in Zand- voort, Valkenburg en Scheven- ingen hoopt te bemannen. De 65 deelnemers (geselecteerd uit 300 sollicitanten) worden in vier maanden klaargestoomd voor hun vak daarna begint een nieuwe cursus waarvoor de stichting opnieuw 70 geschikte kandidaten hoopt te vinden. Overigens is de opleiding slechts een springplank. Het duurt 4 jaar voordat een crou pier zijn vak helemaal onder de krue heeft. Vandaar dat de spel leiders in het eerste legale casi no van Nederland (opening 1 oktober in een vleugel van het daartoe verbouwde Bouwesho- tel in Zandvoort) voor slechts eenderde uit Nederlandse leer lingcroupiers zal bestaan, en voor tweederde uit Duitsers, Fransen, Engelsen en Belgen. De toekomstvooruitzichten zijn echter riant. Een volleerde grou- pier verdient van 50.000 tot 70.000 gulden per jaar. Voor een groep Nederlanders heeft de komst van legale casi no's echter een schaduwzijde. Het zijn de (vaak zeer vakbe kwame en eerbare) croupiers van illegale casino's in Neder land die zwaar gaan lijden on der de concurrentie van de lega le gokpaleizen. Ze zullen op straat komen te staan, want de nationale stichting casino-spelen wil ze niet in dienst nemen. Directeur Nico de Rooy: „Dat is een beleidsbeslissing van mijn bestuur geweest. Het heeft niets te maken met het karakter of de persoon van de betrokkenen. Het niet wettig te hebben ge functioneerd is voor ons een voldoende motief om iemand te weigeren." De heer De Rooy deelde mee dat het eerste Nederlandse casi no in Zandvoort van middelgro te klasse zal zijn: 1000 m2 speel- oppervlakte, 6 tot 12 hele speel tafels met een maximum capaci teit van 500 tot 600 spelers (ter vergelijking: het casino in het Belgische Knokke telt 23 hele speeltafels). Wanneer ook de ca sino's in Valkenburg en Sche- vemngen operationeel zijn, be staat er volgens hem werkgele genheid voor 600 tot 1000 men sen „bij succes misschien voor meer". De plaats waar het Valkenburgse casino komt, staat nog niet vast. Deze speel zaal zou in februari volgend jaar open moeten gaan. Voor Scheveningen ziet directeur De Rooy het Kurhaus als de ideale plaats, maar ook hier zal met de gemeente overeenstemming be reikt moeten worden. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - De kandidaten voor het schriftelijk eindexa men Latijn dienen opnieuw dit examen te kunnen maken, waarbij de opgave dan niet buiten het examenprogramma gaat. Tot deze slot som zijn leraren ge komen, die namens vele collega's de tweede-kamercom missie voor onder wijs en wetenschap pen een brief hebben gestuurd. Ook wordt gewezen op de mogelijkheid het cijfer, dat het schoolonderzoek heeft opgeleverd als eindcijfer te accepte ren, maar dan blijven er ook onbillijkhe- De eindexamenkan didaten moesten zich over een stuk fraai Latijn van Cicero buigen. Het was uit „de officiis" (over de plichten), een erkend filosofisch werk. Nu staat er in het programma voor het examen, dat het een stuk moet wezen, „waarvan geen bij zondere vertrouwd heid is vereist met de persoonlijke stijl van de schrijver of met het onderwerp." In de wandeling op de school heet dit: een neutraal stuk Latijn, en dat was het niet. De brief aan de on derwijscommissie is gestuur door drS. P. H. M. ten Berge van het Edith Stein Colle ge in Den Haag. Hij vond het stuk al te moeilijk voor de exa minandi, maar ook moeilijk genoeg voor zichzelf Hij ontmoet te vervolgens vrij veel ongenoegen over het stuk Latijn, niet alleen in Den Haag, maar overal elders in het land. Hij deelde mee nog ruet aan het nakijk- werk te zijn toegeko men. Er zouden colle ga's zijn, die er ook niet aan willen begin- Staking in Bastia Het eiland Corsica is gisteren ge troffen door een algemene staking, als gevolg van het gisteren in Parijs begonnen proces tegen een van de voornaamste leiders van de afscheidingsbeweging op het ei land, dr. Edmond Simeoni, die wordt beschuldigd van opruiing. Vorig jaar ontstonden onlusten in Bastia, waarbij twee Franse politie mannen om het leven kwamen. Gisteren was het zeer rustig in Bastia Het openbaar ven/oer lag stil, regeringskantoren, scholen, banken en veel bedrijven bleven Drs. P. H M ten DE BILT (ANP) - De reeks aardbevingen, die de afgelo pen weken een spoor van ver nielingen heeft getrokken over de aardbodem is geen abnormaal verschijnsel. Het enige opmerkelijke is dat de bevingen nu bijna tegelijker tijd optreden. Een woordvoer der van het KNMI in Den Bilt heeft dit desgevraagd meege deeld. In alle gebieden, waar de afge lopen weken aardbevingen zijn gevoeld zijn deze natuur- fenomenen geen uitzondering. Zij komen voor op die plaat sen waar continenten op el kaar botsen. Dit is het geval langs de gehele westkust van het Amerikaanse continent, hetgeen de bevingen in Peru en Canade verklaart. Ook be vingen in Centraal-Azië, zoals de beving van het afgelopen weekeinde in Sowjet-Centraal- Azië behoort, aldus het KNMI, niet tot de uitzonderingen. Ita lië en de rest van de landen rond het Middenlandse zeege bied zijn ook gebieden, waar bevingen geen bijzonderheid De beving, die enkele maan den geleden in Noord-Neder land werd gevoeld is volgens het KNMI achteraf waar schijnlijk toch geen aardbe ving geweest. Men denkt nu meer aan een bovengrondse ontploffing, of een vliegtuig, dat op grote hoogte door de geluidsbarrière is gebroken. De gemelde gesprongen rui ten, wijzen aldus het KNMI, op luchtdrukveranderingen, en die treden bij een beving niet op. Ook verschuivingen in de aardkorst als gevolg van de aardgasboringen zijn niet waarschijnlijk, aldus het KN MI. Demonstratie en dreigbrieven om Harm Dost ARNHEM (ANP) - Relaese- Arnhem, het Jongerencentrum Willem I en de progressieve par tijen van de Arnhemse gemeen teraad zullen zaterdag bij de grensovergang Beek-Wyler bij Nijmegen een demonstratie hou den tegen de veroordeling in Duitsland van Harm Dost. Deze is in Kleef tot een gevangenis straf van drie jaar en negen maanden veroordeeld wegens „drukhandel" in het afkickcen trum in Arnhem, waarbij hij ook Duitse aap heroïne verslaaf de jongeren zou hebben gehol pen Het gezin van de Duitse advo caat R. Hoelkeskamp ontvangt de laatste dagen dreigbrieven uit Nederland. De familie heeft aan Release-Arnhem geschre ven dat zij niets met de veroor deling van Harm Dost te maken heeft, terwijl Release heeft ver klaard niets met de dreigbrie ven te maken te hebben. Twee kinderen van de advocaat heb ben tot woede van vader Hoel keskamp in het afkickcentrum verbleven. Dochter Sabine is in een Duitse gevangenis later met Harm Dost getrouwd. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG „Je hebt je diploma gehaald, maar je kimt geen werk krijgen. Wat nu? Schrijf een opstel en bedenk zelf een titel." Dit zal voor een aantal mavo-3 examenkandidaten een nogal pijnlijk onderwerp zijn geweest uit een reeks van tien, waaruit zij gisteren morgen konden kiezen bij het Nederlands. Maar misschien leverden de gedachten van hen, die zich aan dit thema hadden gewaagd, kostbare maatschappijkritische informatie op voor de oudere generatie. zoutzuur waaraan een overmaat magnesiumpoeder wordt toege voegd, over neutronen in een aluminiumatoom, over atomen meer-keuzetoets bij 20 onder werpen. De samenstellers van ten, Het werk i ken. De reeks van tien onderwerpen bood voldoende variatie voor een aantrekkelijk examen, een greep: „De belangrijkste dag in mijn leven", „Een schip ver dweenDe actie „Honden m de goot", „Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, me neer?", De gevoelens van een wedstrijdsportman in de uren vlak voor een belangrijke wed strijd", „Reclame op de televi sie". Ook de Mavo-4-kandidaten kon den kiezen uit een reeks van redelijk goede onderwerpen: „Is Olympisch goud de moeite vaard?" „Mijn eerste succes", „De gevoelens op het moment dat je voor het laatst de school deur achter je dichtslaat". Wat dieper groeven de volgende on derwerpen: „Beroepsleger of dienstplicht", „Moet de Ooster- schelde dicht?", ,Moet de consu ment beschermd worden?" en ook: „Thuis spreek ik dialect, maar op school...." Het examen natuur- en schei kunde, dat gistermiddag voor Mavo 4 werd afgenomen, mocht niet moeilijk worden genoemd. De opgaven stonden op een nor maal niveau en waren goed te maken: open vragen over de reactie van een hoeveelheid de opgavan hadden zich duide lijk onthouden vj listische opgaven. ECONOMIE De VWO- en lijk onthouden van al te specia- Het examen economie 1 voor Havo was een goed verzorgd stuk werk: vragen over diepte- breedte-investeringen hand van het jaarverslag van de Havo-kandidaten Nederlandse Banki over de va. j j zonder overneia. tie df maal overzichtelijk uit en er viel over de fabricage- en commer- mets aan te merken op. c e kostprijs van een produkt, gaven waren weliswaar niet ge- een over de afschnjvmgsmetho- ®aklteliik_ ma„ dfJL makkelijk, maar zullen deson danks door de meeste kandida ten met plezier zijn verwerkt. in een molecuul zuurstof, over de structuurformule van een viertal stoffen en over verhitting van kwikoxyde. Voorts een den bij de aanschaf van een nieuwe machine en een over de liquiditeitspositie van een indus triële onderneming. Hoewel de SCHEIKUNDE opgaven vrij pittig waren en met name nogal wat rekenwerk VWO en Havo hadden gisteren te pas kwam aan de oplossing ook scheikunde tegelijkertijd, van de diverse problemen, was De opgaven voor VWO (over de zich zouden herhalen, toen din- moleculen met een dipool en gen werden gevraagd die de over butadien) werden door een leraar, die wij hierover benader de, gekenschetst als erg pittig. Enkele vragen waren zo lastig, dat met de beantwoording daar van kostbare tijd verloren kan zijn gegaan. Het totaal was ook nogal veel, hoewel van een goe de variatie kon worden gespro ken. Op de school die wij be zochten verlieten van de 25 kan didaten slechts twee het lokaal voortijdig. Van de scheikunde-opgaven voor het Havo was de totale indruk: goed werk. Wel werden nogal zware eisen gesteld aan twee vaardigheden: het redelijk snel kunnen overzien van een probleem en het goed kunnen werken met parate kennis. Op vallend was, dat weinig ge vraagd werd op organisch ge bied. Van de open vragen kan wor den gezegd, dat zij vrij sterk in VWO-stijl waren geformuleerd, die Havo-kandidaten niet ge wend zijn. Een 95-jarige volks leider in Bangla desh Maulana Bhasiani, richt zich hier tot zijn volge lingen aan de India se grens, waar de bewoners van Ban- gladesj demonstre ren tegen een India se dam in de rivier de Ganges. Zij be schuldigen India er van met de dam het transport te be moeilijken en door de dam teveel water aan de rivier te ont trekken in de zo mermaanden, waar door Bangladesj met watergebrek te kampen heeft.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7