Wim van Han ..Ik heb er zin in99 Basketbalploeg groeide naar Igrote hoogte m Peter Vollebregt: Mijn eerste fatsoenlijke Grootmeesters in strijd om wereldtitel Belgisch elftal sterk gewijzigd risol niet naar Tour de France Wiel Coerver door operatie uitgeschakeld FINALEPOULE BEREIKT GOUDEN KAART VOOR DERKS Df ^UUxvAIN i PAGINA 11 [en TERUG IN SELECTIE ZEIST Wim van Hanegem zai zijn clubgenoot Wim Jan- sen vervangen in de selectie- groep van het Nederlands elf tal dat zaterdag tegen België speelt in de tweede kwartfi nalewedstrijd van het Euro pees kampioenschap. Jansen raakte zondag tijdens de wed strijd Feyenoord-Roda JC ge blesseerd aan een lies. Wim van Hanegem speelde op 10 september van het vorig voor het laatst in het Neder lands elftal. Dat gebeurde in Chorzow, de eerste helft van de uitwedstrijd in het Euro pees kampioenschap tegen Po len die Oranje met 4-1 verloor. Wim van Hanegem, die maan dag om vijf uur door bonds coach George Knobel telefo nisch werd verblijd met zijn uitverkiezing in de Oranje-se lectie, zei gisteravond: „Ik had hier niet op gerekend, hoewel ik van mezelf wist dat ik de laatste tijd goed speelde. Deze terugkeer in Oranje komt mij op dit moment goed uit. Een hoop mensen hebben mij al afgeschreven, hoewel ik dat zelf nog niet zo voel. Ik heb voor mezelf altijd de overtui ging behouden dat ik nog een paar jaar op topniveau kan voetballen. Die wedstrijd in Oranje tegen de Belgen is daarom helemaal niet onaar dig. Ik heb er echt veel zin in". In de selectiegroep van jong oranje wordt Doelman Hoek van Volendam vervangen door Leen Barth. Wim van Hanegem. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische elftal dat zaterdagavond in het Heizelstadion in Brussel tegen Nederland speelt, telt een aantal nieuwe gezichten in vergelijking met de wedstrijd die de Belgen onlangs met 5-0 in Rotterdam verloren. Trainer Guy Thijs, gisteren voor het eerst in dienst van de Belgische voetbalbond, heeft gekozen voor een aanvallende ploeg, waarbij hij uiteraard de verdediging niet verwaarloost, gese lecteerd zijn de volgende spelers: Cools, Lambert, Leekens, Van Gooi, Van der Eycken, (allen FC Brugge). Verder Van Binst en Van der Eist (Anderlecht), voorts Martens en Wellens (RWDM), Verheyen en Dalving (Lokeren), Courant (FC Luik), Delesie (Waregem), Pfaff (doelman) (Beveren) en Piot en Renquin (Standard Luik). Vermoedelijk zal het Belgische elftal zo worden opgesteld dat er slechts zes spelers van de ploeg die in Rotterdam verloor worden gehandhaafd. Verheyen (Union) de man die in Rotterdam Cruyff moest bewaken, is er niet meer bij, maar vervangen door zijn naamgenoot van Lokeren. De kaartenverkoop voor het stadion in Brussel verloopt nog steeds niet zo vlot. Wanneer er geen 50.000 kaarten zijn verkocht, zal de wedstrijd niet door de televisie worden uitgezonden. Wiel Coerver. (Van onze sportredactie) DEVENTER De nieuwe trainer van Go Ahead Eagles, Wiel Coerver, is voorlopig uitgeschakeld. Coerver, die we gens prive-omstandigheden vroegtijdig zijn contract met de Indonesische voetbalbond beëindigde en naar Nederland terugkeerde, zal morgen in het Universiteitsziekenhuis van Nijmegen worden opgenomen. De trainer van Go Ahead Eagles zou in het St. Radboudzie- kenhuis door prof. Kuiper (internist) worden geopereerd aan de kransslagader. Vorige week onderging Wiel Coerver een medisch onderzoek omdat men vreesde dat een klep in de slokdarm was versleten. Uit het onderzoek bleek echter, dat een verstopping in de kransslagader de oorzaak van de klachten was. Assistent-trainer Henk van Brussel zal zich intensief bezighouden met de a-selectie. Wiel Coerver zal voorlopig vier weken in het Nijmeegse ziekenhuis moeten blijven. Hij hoopt op 13 juli, de dag waarop Go Ahead Eagles de eerste training van het nieuwe seizoen houdt, weer bij de Deventer ere-divisieclub te kunnen beginnen. Het is nog niet zeker of Wiel Coerver het trainingskamp op het NSF- sportcentrum Papendal in Arnhem (16 t/m 19 juli) zal kunnen meemaken. SOFIA Het Nederlands basketbalteam heeft zich jkhd geplaatst voor de finalegroep van het twaalflandentoer- lt jj( nooi in Sofia. In een sensationele, vaak hoogstaande ^wedstrijd, verloor Oranje weliswaar met 81—83 van de i-selectie van Rusland, Rusland maar dat verschil was voldoende voor kwalificatie in de finalepoule. Canada, Rusland en Nederland wonnen in hun groep ieder twee wedstrijden, waardoor het onderlinge doelsaldo van deze drie landen de twee finalisten moest aanwijzen. Door de nederlaag van 81—83 bleef het saldo van Nederland positief (plus 1) en dat van Rusland negatief (—2). Ijverige rekenaars hadden tevoren al berekend dat Nederland met maximaal drie punten verschil mocht verliezen. De grote vraag was of het die druk mentaal kon verwerken. Lang leek het erop dat de kwestie van het doelsaldo geheel niet aan de orde zou komen. Nederland hield tot de achtste minuut van de tweede helft Rusland op afstand. Zeven minuten later gaf het scorebord echter een voordelig verschil aan voor de Russen: 78—73. Dat verschil zou voldoende zijn om Nederland uit te schakelen. John van Vliet In die fase van de wedstrijd hepen Akerboom, Van Vliet en Hombre met vier persoonlijke fouten in het veld. Bill Sheridan het John van Vliet desondanks spelen. In twee minuten tijd bewees de Nederlandse Amerikaan zijn grote klasse ondubbelzinnig. Eerst forceerde hij schitte rend twee aanvallende fouten voor Rusland en vlak daarna frommelde hij twee ballen door de ring. Op slag was de strijd weer helemaal open: 78—77 in het voordeel van Rusland. Er waren toen nog drie minuten te spelen. Drie minuten waarin Nederland bewees, dat het langzamerhand een volwassen ploeg aan het worden is. Rusland bleef regel matig scoren. Weer waren het Tammiste, Randala en Saloemetz die het spel bepaalden. Maar Nederland bleef goed bij. Saloemetz miste 55 seconden voor het einde één van zijn beide vrije worpen (de enige misser op een totaal van veertien) en bracht de stand op 81—79. Jimmy Woudstra zorgde voor de gelijkmaker en vijftien secon den voor het eindsignaal was het Varoel die voor 83—81 zorgde. Ruim tien seconden nog moest Nederland de bal (Van onze sportredactie) HILVERSUM - Siem Wellinga en Frans Derks waren gisteren de twee gasten van het VARA programma FC Avon drood. Frans Derks werd evenals verleden jaar weer gekozen tot de beste scheidsrechter van de competitie en Siem Wellinga klom van een plaats onderaan de ran glijst in het seizoen '74- '75 naar een vijfde plaats tijdens dit sei zoen. Frans Derks kreeg door een puntentotaal van 225 de Gouden kaart. Leo van der Kroft kreeg de zilveren kaart met 191 stemmen en het brons ging naar Charles Corver met 180 stem men. De laatste plaats en daardoor de zwarte Frans Derks ..de beste.. kaart was voor Joop wer en scheidsrechter De stemmen werden uit- Vervoort, de rode kaart Beukman kreeg van de gebracht door 70% van voor Ben Hoppenbrou- VARA de gele kaart. de betaalde voetballers. m de ploeg houden. Een time-out van Rusland, onmiddel lijk gevolgd door één van Sheridan, gaf Nederland 1 voldoende tijd om het strijdplan voor die laatste tellen te bepalen. Het lukte De stand bleef zoals hij was en Nederland speelt bij de sterkste zes. Topscorers Nederland: Akerboom 22, Woudstra 16, Van Vliet 16, Dekker 9, Hombre 7, Harrewijn 4, Van Helfte ren 3, Pluim 2 en Sikking 2 Topscorers Rusland: Ranciala 22, Saloemetz 19 en Tam miste 14. Eindstand: 1. Canada 3 2 1 5 244—229 2. Nederland 3 2 1 5 245—229 3. Rusland-b 3 2 1 5 263—240 4. Oost-Duitsland 3 0 3 3 205—259 Tips voor Duindigt (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tips voor de zeven draverijen en drie rennen morgenmiddag op de Wassenaarse baan Duindigt. Eerste start half drie. Emmeloordprijs: Nellie Windspiel, Niels Areta en Magnifique. Almereprijs: Never Worry, Mark Anjo en Lola van Voorne. Nageloprijs: Orville Terraise, Ostia en Olana Kit ty. Bantprijs: Karloff B., Grand Geste en Kol ja T. Amatricekampioenschap II: Niels Zuidvelde, Nan- neke Hanover en Nichol T., outsiders: Karper K en Karina T. Schoklandprijs: Januska D., Longshot en Karin van Hovi. Drontenprijs: Oster Zuidvelde, Ottilia S., Milord Baker, outsiders: Orange Bowl en Odisea H. Royal Sightprijs: Square Gift, Allentown en Fiery. Speedyprijs: Donna, Moon River en Patrick. Saskatchewanprijs: Charlie Borwn, Yemir en La dy Wiepke. DORDRECHT De wielerfor- matie Frisol uit Dordrecht zal niet deelnemen aan de'Tour de France. Dit heeft de directie van de oliemaatschappij giste ren bekend gemaakt. De directie van Frisol gaf gister avond het volgende communi qué uit: „Het bestuur van de stichting Frisol heeft na rijp beraad he loten, ondanks de herhaalde verzoeken van Felix Levitan, niet te starten in de komende Ronde van Frankrijk. De afge lopen Ronde van Spanje heeft namelijk geleerd dat deelname van twee Nederlandse ploegen niet optimaal werkt. Commentaar van ploegleider Piet Liebregt „Persoonlijk ben ik van mening dat de Tour de France de belangrijkste wieler wedstrijd van het jaar is. Daar bij ben ik er tijdens de Ronde van Spanje van overtuigd ge raakt dat wij met onze ploeg dit jaar in de Tour geen gek figuur hadden geslagen. We zouden best een of twee etappes kunnen winnen. Maar ik ben in Spanje ook tot de conclusie gekomen dat Twee Nederlandse ploegen in één ronde niet gaat. Mis schien niet eens bewust, maar wel onbewust is er een grote rivaliteit. Als er een renner van mijn ploeg demarreerde, kwam er meteen een reactie van Ra leigh. En andersom ook trou wens. Door concurrentie uit ei gen land werden de renners ner veus en prikkelbaar, waardoor i er voortdurend een gespannen j sfeer was. Altijd zat iedereen naar elkaar te kijken en onder die omstandigheid kunnen de renners geen optimale prestaties leveren." Kees Verkerk met vliegtuig naar Zweden (Van onze sportredactie) WATERINGEN - Kees Ver kerk is een van de veertien dra vers die zondagmiddag in Go thenburg aan de start zal ver schijnen in de Grote Prijs van Aby. De winnaar wacht 50 mil le. Kees Verkerk start op 2600 meter met nog negen andere paarden en heeft startnummer acht. Op 2620 meter starten twee Franse paarden. Dat zijn Clissa met M. Gougeon en Dines P met M Feuillet. Kees Verkerk zal met Gerard van Eykelenborg op de sulky en met het Zweedse paard Frances Marie met Rune Thuresson tot de favorieten be horen. Kees Verkerk gaat met het vliegtuig naar Zweden en zal vrijdag van Zestienhoven vertrekken. In Gothenburg waar de kranten vel staan van zijn komst, wordt tevens de kans niet uitgesloten geacht dat de Zweedse schaat- stainer, zijn naamgenoot weer zal ontmoeten. TEHERAN Het Nederlands karateteam is in het weekeinde in het Europees kampioenschap te Teheran op de derde plaats geëindigd achter Engeland en Schotland. KIEL Geert Bakker had zijn start voortreffelijk berekend. De rijzige Ne derlandse Soling-zeiler zag hoe Boedni kov, zondag winnaar van de openingsra ce van de open Westduitse kampioen schappen in de Kieler Woche, in zijn tucht naar vroege winst zich verkeken had. Vijf seconden voordat het schot viel moest de Rus over de lijn, wat hem noopte terug te gaan voor hij aan zijn face kon beginnen. De Nederlander, vlak achter hem varend, kreeg de extra ruim te waarop hij had gehoopt. De voorsprong die hij daardoor verover de, bouwde de 56-jarige veteraan in het eerste kruisrak uit tot een kwart minuut. Opmerkelijk was dat Boednikov, on danks zijn handicap de boven-roei toch als vierde rondde. „Daarna hebben we uiteraard verdedigend gevaren", betoog de Geert Bakker na afloop, „we hebben risico's vermeden en alleen op de zekerheid van de eerste plaats gevaren". Dat lukte bijzonder goed. Bij de lage boei was de voorsprong op Sundelin al meer dan 20 seconden. De Zweed viel vervol gens tot een vijfde positie terug. Boedni kov maakte daarvan gebruik door een derde plaats op te eisen, hetgeen hem uitstekende perspectieven voor de toe komst geeft. Hij kon niet voorkomen dat de Deen Hensen, winnaar van het zilver bij het Europese kampioenschap, hem de mogelijkheid op een tweede plaats in het laatste kruisrak ontnam. Het was een goede dag voor Nederland. Naast de zege van Bakker was er een derde plaats voor de tempest van Ben Staartjes en een vierde voor Peter Volle bregt bij de finnjollen. Een resultaat dat de laatste na afloop op het botenterrein deed uitroepen: „Ik ben er dolgelukkig mee, het is mijn eerste fatsoenlijke race van dit seizoen". Ben Staartjes zorgde voor de spannend ste finish van de dag. De grijzende tem- pestzeiler rondde de eerste booi als vijfde en won aan de wind varend één plaats. Langdurig heeft hij, ondermeer met Uwe Mares, gestreden om de derde positie. De Nederlander bleek juist iets gelukkiger dan de befaamde Westduitser. Bij de finishlijn was het verschil niet meer dan een tiental centimeters. Aanmerkelijk minder goed ging het Erik en Sjoerd Vollebregt af. De Nederlandse troef moest met een veertiende plaats genoegen nemen. De gebroeders Van Werkhoven werden op de tweede dag vijftiende. „Het was gewoon carrousel varen", zeiden ze ont goocheld. Uitslagen van de tweede dag: Finjollen: 1. Maury (Fra), 2. Palasjov (Sov), 3. Dorest (SPA), 4. Peter Vollebregt (Ned), 5. Suelberg (Wdl). Stand na twee wedstrijden: 1. Mauiy 4,0 puiten. 2. Suelberg 7,9, 3. Doreste 9,9, 4. Balasjov 11,6. 470-Klasse: 1M Eiermann (Wdl), 2. Follenfant, 3. Komatso (Jap), 4. Huebner (Wdl), 5. Loewen (Wdl). Stand: 1. Follenfant 1,6 punten, 2. Fontai ne 6,6, 3. Kornatso 8,9, 4. Huebner en Geyader (Fra) 13,0. Soling: 1. Bakker (Ned), 2. Roednikov (Sov), 3. Von Gruenewaldt (Zwe), 4. Sundelin (Zwe), 5. Kuhweide (Wdl). Stand: 2. Boednikov 3,0 pun ten, 2. Jokinen (Fin) 8,6, 3. Bakker 10,0, 4. Sundelin 13,0,5. Pettersson (Zwe) 15,0. Tempest: 1. Albrechtson (Zwe), 2. Christen sen (Den), 3. Staartjes (Ned), 4. Mares (Wdl) 5. Nielsen (Den). Stand 1. Albrechtson 1,6 punten, 2. Mares 4,0, 3. Nebel (Wdl) 8,9, 4. Christensen 9,0, 5. Nielsen 10,0. Tornado-klasse: 1. Pivoli (Ita), 2. Steiner (Zwi), 3. Prack (Oos), 4. Casanova (Fra), 5. Spengler (Wdl). Stand: 1. Steiner 5,6 punten, 2. Spengler 6,9, 3. Levis (Aus) 7,0, 4. Due (Den) 8,9 5M Prack 9,9. Flying Dutchman: 1. Diesch (Wdl). 2. Batzill (wdl), 3. Leonbev (Sov), 4. Pajot (fra), 5. Gran ger (Fra), 14. Sjoerd en Erik Vollebregt (Ned). Stand 1. Diesch 1,6 punten, 2. Noel (Wdl) 7,0, 3. Pajot 8,0, 4 Batzill 11,6, 5. Libor (Wdl) 13,0. Herkansing voor marathonlopers DEN HAAG De mara thonlopers Henk Kalf ((GVAV), Cor Vriend (PSV) en Roelof Veld (Da- ventria) krijgen nog een kans om zich te kwalifice ren voor de Olympische Spelen. Van het drietal kwamen Kalf en Vriend bij de strijd om het natio nale kampioenschap in Amsterdam op 8 mei niet over de eindstreep. Veld eindigde in deze in zeer hoge temperatuur gelopen marathon als twaalfde. De drie lopers komen op zater dag 5 juni aan de start in de marathon van Riehen, dat vlakbij Bazel is gele gen. Leonid Moisejev (Rus.) heeft een internationale marathon in Debno (Pol.) gewonnen in de snelle tijd van twee uur, 12 minuten en 19,8 seconden. Ook de tweede en derde plaats werden door lopers uit Rusland bezet. Alexander Gockyi eindigde na 42 kilo meter en 195 meter 21 se conden achter Moisejev. Joeri Vellikorodny werd derde op bijna veertig se conden. UTRECHT Frans van Gel dorp is gisteren tot nieuwe trai ner-coach benoemd van de Ut rechtse hockeyvereniging Kam-, pong. Van Geldorp, die 33 jaar is, volgt Wim van Heumen op. DEN HAAG Vijf van de zes nog actieve grootmeesters in de werelddambond nemen deel aan het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen 1976, dat van 3 tot en met 25 augustus in Amsterdam wordt gehouden. Op de deelnemerslijst ontbreekt de naam van de Senegalees Baba Sy, die door zijn bond niet is ingeschreven. De aanmelding van de Surinaamse kampioen Harry Overman kwam ruim een maand na sluiting van de inschrijvings termijn bij het FMJD-secretariaat binnen en werd niet meer geaccepteerd. Bij de vijf deelnemende grootmeesters zijn twee Russen: de huidige wereldkampioen Iser Koeperman en oud-wereldkampioen Watsjes- lav Tsjegolov. Voorts de veelvoudige Nederlands Kampioen Harm Wiersma, de Zwitserse titelhouder Andreas Kuyken en de Frans man Michel Hisard. Van de overige vijftien deelnemers voeren vier de internationale meestertitel te weten de Russische oud-kampioen Anatoli Gant- warg, de Belgische kampioen Oscar Verpoest, de Amerikaanse titelhouder Carl B Smith en de Monagask Ange Agliardi. Van de vijftien landen die voor het wereldkampioenschap inschrij ven (het grootste aantal in de geschiedenis van de damsport) nemen er vijf voor de eerste keer aan dit toernooi deel: Brazilië, Israel, Joegoslavië, Volksrepubliek Congo en Sri-Lanka. De volledige deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Anatoli Gantwarg, Iser Koeperman (titelhouder) en Vatsjeslaw Tsjegolev (Rusland), Raoul Delhom en Michel Hisard (Frankrijk), Nevio Zorn en Antonio Marino (Italië), Robert Clerc en Harm Wiersma (Nederland), Oscar Verpoest (Bel), Marcos Lelio (Braz), Louis Gilles (Can), Avraham Gendleramn (Isr), Miljenko Lepsic (Joeg), Ange Agliardi (Mon), Videle Nimbi (Congo), Ron R.D. Kandane (Sri Lanka), Victor Marek (Tsj), Carl Smith (Vst) en Andreas Kuyken (Zwi). Oud wereldkampioen Ton Sij brands is bereid gevonden de twee Nederlandse kandidaten, Harm Wiersma en Robert Clerc, alsmede Hans Jansen - die als reserve is geaccepteerd voor het geval bij de loting of opening van het toernooi het aantal deelnemers oneven mocht zijn - op dit wereldkampioenschap voor te bereiden. Overwinning Joop Silvius (Van onze sportredactie) DEN HAAG De wedstrijden van de wielerclub Sparta, die in het Zuiderpark werden ge houden, hebben bij de amateurs een overwinning opgeleverd voor Joop Silvius, die sneller bleek dan Hans Wenink. Herwerden vierde en vijfde wer den. Bij de nieuwelingen ging Rob van Herwerden als winnaar door de finish. Hij werd gevolgd door: 2. W. van Rijswijk, 3. B. Beije, 4. R. Roolvink, 5. R. Lan- geveld. Veteranen en liefheb bers: 1. K. Voges, 2. H. van der Burg. 3. T. van Herwerden. 4. C. Dijkhuizen, 5. C. van der Boon. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll wegens rijden zonder rijbe voegdheid en overschrijding van de maximum snelheid. Suurbier was driemaal aange houden in zijn auto, terwijl zijn rijbewijs was ingetrokken en had eenmaal ruimschoots de maximumsnelheid overtreden. Er was zes weken, waarvan drie voorwaardelijk, tegen Suurbier geëist De officier kondigde gis teren aan in beroep te gaan. Wim Suurbier boete voor te snel rijden ALKMAAR Wim Suurbier, rechtsachter van Ajax en het Nederlands èlftal, is gisteren door de politierechter van Alk maar beboet met 600 gulden llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11