Luchtbrug van hartpatiënten naar Amerika alstublieft, fEER DODE IN EZET JORDANIË Spinelli kandidaat voor communisten Glazenwasser wurgt vrouw \Lockheed-dubbelgangerweinig geloofwaardig DEGRADATIE EXCELSIOR EXPLOSIE OP KOTTER: VISSER VERMIST Bewoners bezetten plantsoen rde beefde in ïerika en Europa ■■n INITIATIEF PATIËNTEN VERENIGING BELOOND I SCHOK VOOR BRUSSEL: ADVERTENTIE DETBAL HFLpr OOK RL KllET/ um J Hfipjr i- COE VAAR DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EEN DODE ROELOFARENDSVEEN Een 45-jarige Ma rokkaan uit Amsterdam kwam zaterdagmiddag om het leven bij een ongeval op rijksweg 4 ter hoogte van Roelofarendsveen. Het ongeluk ontstond toen de 40-jarige Marok kaanse bestuurder van een personenauto meen de, dat zijn rem niet goed functioneerde. Hij keek onder het dashboard maar raakte toen van de weg. Hij ramde twee bomen in de berm. De bestuurder liep lichte verwondingen op. De passagier overleed ter plaatse aan een schedel- basisfractuur. De brandweer heeft beide slach toffers uit het wrak moeten bevrijden. De toevallig passerende Rode Kruis afdeling van Roelofarendsveen verleende eerste hulp. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nog geen 24 uur nadat de politie de 68-jari- ge alleenstaande weduwe Thijs- sen-Tieman zaterdag dood in haar woning in Rotterdam aan trof, heeft de aanvankelijk als belangrijkste getuige gekwalifi ceerde 29-jarige glazenwasser Theo S. uit de Maasstad bekend de vrouw door wurging om het leven te hebben gebracht Over het motief tast men nog in het duister, omdat de man na zijn bekentenis geestelijk volko men instortte en de politie daar om het verhoor voorlopig maar heeft gestaakt Uit een buurtonderzoek is be kend geworden, dat de glazen wasser en de weduwe vrijdag avond een café hebben bezocht, daar enige drankjes hebben ge bruikt en samen een gokje heb ben gewaagd met de gokauto maat Nadat het tweetal de klei ne en de grote jackpot had ge wonnen. vertrok het. Vanwege dit feit werd de gla zenwasser aanvankelijk als de belangrijkste getuige be schouwd, omdat niets erop wees dat hij met de vrouw naar huis was gegaan. Later bleek dat er iets niet klopte met zijn alibi. Maandag 17 mei Eendracht Show en reportage rond De Eendracht op Ned. II om 21.15 uur. Om 20.25 uur Baretta en om 22.00 uur Aktua met o.m. mijnstreek en olie voor Spaanse kust Ned. I om 20.20 uur 2 voor 12 en om 21.50 uur Beryls lot 1976,66e jaargang no. 20428 Warmer Droog en zonnig met een mati ge, in de kuststrook af en toe vrij krachtige zuidelijke wind. Maximumtemperaturen van 17 tot 23 graden. Morgen: Zon: 4.42—20.32. Maan: 00.00—09.24. Schev. hoogw.: 6.02—18.32. Laagw.: 1.50-14.17 VLISSINGEN (ANP) - Voor de kust van Wakheren, ter hoogte van Domburg, deed zich vanmorgen om half vijf een explosie voor op de Arnemui- den 12, de viskotter „De vier gebroeders". Drie vissers kon den door de bemanning van een loodsboot worden gered. Een vierde visser sprong, toen er brand uitbrak, overboord en wordt vermist Na vier uur vergeefse blussing- spogingen is de Arnemuiden 12 gezonken. Schepen van de rijkspolitie, rijkswaterstaat de reddingsboot Javazee uit Breskens en een groot aantal vissersboten zoe ken naar de vermiste. De oor zaak van de ontploffing is niet bekend. LEIDEN De Nationale Woon erfdag heeft ook in Leiden voor de nodige tumult gezorgd. Be woners van het Plantsoen blok keerden zaterdagmorgen het kruispunt Kraaierstraat Plantsoen met tegels en em mers zand. Op verzoek van de politie werd de afzetting enige tijd later op geheven. In de loop van de dag moest de politie nogmaals in grijpen, toen bewoners midden op het kruispunt met een sit- down demonstratie begonnen. De bewoners wilden met hun actie benadrukken, dat het Plantsoen verkeersvrij gemaakt dient te worden. 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent (Van een onzer verslaggevers) zou volgens deze geruchten de dupe van de In Haagse regeringskringen wordt aangenomen Rohda heeft, volgens Den Haag, in zijn eerste In Haagse regeringskringen wordt persoonsverwisseling kunnen zijn geweest. dat het bericht, dat ook verspreid is door de gesprek met de leden van de commissie-Donner t waarde gehecht aan geruchten in Ameri- Amerikaanse correspondent van de VARA, af- een zo terzake kundig verhaal gegeven, dat hij t kranten dat in de steekpenningen-affaire De persoonsverwisseling zou zich hebben voorge- komstig is van de voormalige Lockheedfunctiona- beslist de ex-Lockeedman moet zijn geweest Vrij- Dckheed mogelijk gebruik wordt gemaakt daan rond de heer Rohda, die in 1961 in dienst ris Hauser, die, zo is inmiddels vastgesteld, al meer dag j.l. hebben twee leden van de commissie rsoonsverwisseling. De commissie-Donner, was van Lockheed en gegevens aan de Amerikaan- dubieuze verhalen over de steekpenningenaffaire Donner opnieuw in Los Angeles opnieuw een t Nederlandse Lockheedaspect onderzoekt, se onderzoekscommissie zou hebben verstrekt de wereld heeft ingestuurd. gesprek met deze Rohda gehad. pURG In Europa het Amerikaanse nt heeft in het ^inde de aarde ge en gezorgd voor j en schrik. Tien da- de rampzalige aard- j in het noordoosten van Italië beefde gisteren de aarde in Peru en in de Amerikaanse staat Was hington. Al eerder was het gebeurd in het westen van Joegoslavië en, opnieuw, in het Italiaanse rampge bied. De aardbeving was het sterkste in het noorden van Peru, waar zij 7 op de rich- terschaal aangaf. Het epi centrum lag voor de kust in de Stille Oceaan. In Noordoost-Italië werd in het weekeinde het oprui- mings- en bergingswerk voortgezet. Soldaten richt ten hier en daar posten in om reizigers te wijzen op het gevaar van aardver schuivingen in het aardbe- vingsgebied. t met een Palestijnse vlag wordt de kist met het stoffelijk overschot van het 17-jarige i Nina Hassan Nabusi, dat gisteren werd getroffen door een kogel van een Israëlische Bt, naar de begraafplaats gedragen. LOES Winkeliers op de Westelijke anoever hebben besloten twee dagen ken uit protest tegen het neerschie- an een 17-jarig Arabisch meisje, ir van een vooraanstaande zaken- n nicht van de vroegere premier van nië. Het meisje werd gisteren door ogel getroffen toen Arabische jonge- het bezette deel van Jordanië Israe- militairen met stenen bekogelden, ïns Arabische kringen werd het meis- •inder meer neergeschoten door een lische militair die haar tot in een tbouw had achtervolgd. In de officiële lische lezing werd gezegd, dat de be en militair per ongeluk een schot had ruurd. het meisje enkele uren later werd begraven, volgden talloze Arabieren de kist die met een Palestijnse vlag was be dekt. Tijdens de plechtigheid kwam het weer tot incidenten, waarbij twee Arabi sche jongelui werden gewond. Nabloes is een stad met 80.000 inwoners, onder wie 20.000 Palestijnse vluchtelingen die in een kamp zijn ondergebracht. Het betrokken gebied heeft al drie maanden te lijden van botsingen tussen de Arabische bevolking en de Israëlische bezettingsauto riteiten. Een van de wrijvingspunten vor men de nieuwe Israëlische vestigingen in bezet gebied, zoals die bij het nabijgelegen Kadoem waar 150 militante Israëlische na tionalisten in strijd met het officiële beleid van de Israëlische regering een nederzet ting bouwen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ernstige hartpatiënten die door het ontbreken van voldoende voorzieningen niet in Nederland kunnen worden geopereerd, zullen over enige tijd in de Verenigde Staten terecht kunnen. Voor het vervoer van deze zieken zal tussen Nederland en Amerika een speciale lucht brug in het leven worden geroepen. Die principe-afspraak is zaterdag op het ministerie van volksgezondheid gemaakt tijdens een bespre king tussen staatssecretaris Hendriks en vertegen woordigers van de hartspecialisten in ons land. Het initiatief tot het instellen van een luchtbrug is destijds genomen door de Nederlandse Vereni ging van Hartpatiënten. Hij is noodzakelijk omdat de hartchirurgische capaciteit in ons land ver is achtergebleven bij de planning en een aantal patiënten nu onverantwoord lang op een operatie moet wachten. Uit de begeleidingscommissie hart- chirurgie is een werkgroep gerecruteerd die de coördinatie en de begeleiding ter hand zal nemen van de gevallen waarin een operatie in een buiten lands centrum noodzakelijk is. De werkgroep staat onder voorzitterschap van de Utrechtse cardioloog Prof. F. Meyler en bestaat verder uit de Utrechts cardiochirurg Prof. H. Huismans en de Maa strichtse chirurg Prof. J. Greep. Overleg over het uitvoeren van hartoperaties aan Nederlandse patiënten is inmiddels al gevoerd met het St. Lucas hospital in Houston. De kosten van de ingreep en ook van het vervoer komen voor rekening van de ziekenfondsen. Tijdens de bespreking van afgelopen zaterdag is door de betrokkenen duidelijk uitgesproken dat het inschakelen van buitenlandse centra als een tijdelijke noodmaatregel moet worden gezien. Na gegaan zal worden hoe de hartchirurgische capaci teit in Nederland kan worden opgevoerd tot 2100 hartoperaties per jaar. BEGRAFENIS ULRIKE MEINHOF Ruim drieduizend personen hebben zaterdag op het protestantse kerkhof in de wijk Tempelhof in West Berlijn de begrafenis bijgewoond van de anarchiste Ulrike Meinhof die vorige week zondag zelfmoord had gepleegd in een gevangenis in Stuttgart. Vele belangstellenden op de begraafplaats droegen rode vlaggen en spandoeken, en hadden zich met zakdoeken en verf vermomd om niet herkend te worden. De sfeer op de begraafplaats was beangstigend, omdat het pleit weer eens werd gewonnen door een handjevol raddraaiers dat de begrafenis met een rel wil opluisteren en omdat de overgrote meerderheid gewoontegetrouw zweeg. BRUSSEL (DPA) Het bericht dat de Europese commissaris Altiero Spinelli zich voor de Italiaanse parlementsverkiezingen van 20 juni op de kandidatenlijst van de communistische partij heeft laten zetten, is in Brussel als een bom ingeslagen. De reeds maanden durende discussies in kringen van de Europese Gemeenschap over de mogelijke deelneming van een communis tische minister aan de raadsbesprekingen en de slechts voorzichtig aangestipte mogelijk heid, dat de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de gemeenschap, binnen afzienbare tijd een communistisch lid krijgt, zijn nu zeer actueel geworden. Hoewel Spi nelli weliswaar als onafhankelijke kandidaat op de communistische lijst staat, twijfelt niemand eraan, dat de partij van Enrico Berlinguer van meet af een pleitbezorger in de commissie zal hebben. De 68-jarige Spinelli is belast met de zorg voor het industrieel beleid van de EEG. In 1927 werd hij als communistisch jeugdleider op beschuldiging van deelneming aan een samenzwering tegen het bewind van Musso lini tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. In 1937 brak hij met de communisti sche partij. Sindsdien maakte hij deel uit van de socialistische beweging. Hij is een van de voorvechters van een Verenigd Euro pa. In de Europese Commissie heeft hij zich altijd onomwonden uitgesproken tegen het regime van Franco in Spanje en vóór een links bewind in Portugal. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Iran In de afgelopen dagen zijn bij vier schietpartijen in Teheran en in Noord-Iran in totaal 12 terroristen en vier poli tiemannen gedood. Dit is giste ren van officiële zijde in Teher an bekendgemaakt. Bij drie operaties die de politie gisteren in de Iraanse hoofdstad uitvoerde, sneuvelden 11 „terro risten" van wie de politie de schuilplaats had ontdekt Aan de kant van de politie vielen vier doden, onder wie een kolo nel. In de schuilplaats werden wapens, waaronder drie machi nepistolen, gevonden. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Van ome sportredactieI DEN HAAG In het betaalde voetbal zijn de eerste beslissingen bekend. Met nog slechts twee wedstrijden te gaan is voor Excelsior het doek definitief gevallen. Aan de op zich verdienstelijke prestatie tegen NEC, een gelijk spel van 1-1, hadden de Rotterdammers niet genoeg, zij degradeerden naar de eerste divisie. Daarin nemen zij de plaats in van Haarlem. De club van Barry Hughes keerde na een kortstondig verblijf van een jaar in de lagere regionen terug naar het voetbalwalhalla. Andere hoogtepunten in Sporttribune zijn: #Gouden Zweep voor Kameraad Amateurs wijzen amateurs af #Motorsport eiste tol #Dubbel voor Starlift #FIFA heropent zaak V.d. Kroft se zondag In Polen heb- gisteren ongeveer 2,5 mil- mensen gratis gewerkt om, extra-bijdrage te leveren de ontwikkeling van het Aan deze manifestatie die s vier jaar jaarlijks als dag voor de partij" wordt ganiseerd, namen de hoog- leiders van de communisti- partij en de staat deel. en het is duidelijk dat het 'en tussen de beide rivalen de 'issing zal moeten brengen. Den Haag kan alle illusies op 3 klassering wel vergeten I ook al 'n prooi werd van eventer adelaars. V. en Feyenoord zijn zonde, rscheuren 'n ronde verder ge en.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1