SLORDIGHEID WERD SOMMAN FATAAL Jubileumronde in kader Olympselectie Favorieten spaarden krachten in Vuelta Sheffield in uiderpark „om ervaring op te doen" Joegoslaaf Bjekovic koos bewust voor, directe aanpak' Coach Sheridan naar Remington LEVITAN ONDERTEKENDE HISTORISCH" CONTRACT Sportwereld VTERDAG 15 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 EI J UIT VELE AANBIEDINGEN REPA icht. El 11.30 (Van onze sportredactie) ZAANDAM Nenad Bjeko vic komt definitief naar AZ'67. De 28-jarige Joegoslaaf liet er gisteren tijdens een persconferentie in Zaandam geen twijfel over bestaan. Ke- kovic, via zijn Duits spreken de adviseur Gimokovic: „Par tizan beeft geen bezwaar te gen mijn overgang naar AZ. Zelf zie ik het ook helemaal zitten. Bewust heb ik voor AZ'67 gekozen en niet voor een andere vereniging." Nenad Bjekovic, spitsspeler van Partizan Belgrado, en 22- voudig Joegoslavisch interna tional, heeft de afgelopen maanden tal van aantrekkelij ke aanbiedingen gekregen. „Er zijn een heleboel clubs in de slag geweest," liet Bjekovic weten „Dettmar Cramer, de trainer van Bayem München is driemaal naar me wezen kijken. Ook Anderlecht, Club Brugge en Borussia Dortmund hadden belangstelling. Op ad vies van oud-Ajacied Velibor Vasovic heb ik echter gekozen voor Nederland. Door de di recte aanpak is het uiteinde lijk AZ geworden." De sympathiek overkomende Bjekovic, zal zich pas begin juni in Alkmaar vestigen. Tot die tijd maakt hij met Partizan Belgrado de Joegoslavische competitie af. „Met nog zeven wedstrijden te spelen hebben wij de leiding met twee punten voorsprong op Hajduk Split Indien we kampioen worden zou dat voor Partizan weer de eerste titel zijn sindstien jaar. Logisch dus dat ik in ieder geval de lopende competitie in Joegoslavië af zal maken." Niets staat de komst van Nenad Bjekovic bij AZ'67 nog in de weg. Vasovic (foto) gaf hem advies. SOFIA Bill Sheridan, op het ogenblik met het Nederlands basketbalteam in Sofia zal volgend seizoen de technische leiding van het Bossche Remington op zich nemen. Sheridan, die sinds twee-en-een-half jaar in Nederland is, was tot en met het afgelopen seizoen aan Punch in Delft verbonden. Met de Amerikaan gaat ook Jan Dekker, spelverdeler van Transol/RZ en het Nederlandse team naar Remington. Sheri dan tekende een contract voor een jaar. Jan Dekker heeft zich in principe voor twee seizoenen vastgelegd. Dokter Elzerman naar Montreal DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft de medische staf voor de Olympische Spelen in Montreal gecompleteerd met de aanwijzing van de heer J. H. Elzerman, huisarts in Den Haag. THUS NAM TAAK GOETHALS OVER BRUSSEL Raymond Goethals zal het Belgische voetbalelftal niet meer coachen. Op 22 mei als Bel gië de tweede wedstrijd in het Europees kampioen schap tegen Nederland speelt zal Guy Thijs, de opvolger van Goethals, op de bank zitten. Thijs zal ook de ploeg se lecteren, die voor de haast hopeloze taak staat een achterstand van 5—0 weg te werken. Dit is gistermid dag na een gesprek tussen de Belgische voetbalbond Thijs en Goethals besloten. Cricketduels uitgesteld DEN HAAG - De Nederlandse cricket competitie, die mor gen van start gaat, heeft nu al met ernsti- fe tegenslagen te ampen. In verband met de gesteldheid van de terreinen zijn de hoofdklasse-wed- strijden Rood en Wi- t—H.C.C. I en H.C.C. II—V.O.C. naar later datum verschoven. Het uitzonderlijk dro- fe weer heeft de cric- eters parten ge speeld. Het was met mogelijk om van een voetbalveld in twee weken tijd een egale cricketgrasmat te ma ken. JTERDAM In de eerste ronde van de S Aiiil*evierkamP ^eeft Timman met wit ver- 5 jai en van Olafsson. De partij Browne—Kar- ie ie i werd afgebroken in een stelling die cade istig is voor Kafpov. De nederlaag van 20 i m*n, die voor deze partij twee toer- ig. uien had gespeeld zonder ook maar één 9. rtij te verliezen was erg teleurstellend, eigenlijk volkomen onnodig, aman had de partij rustig opgezet Na een [else opening had hij met wit een licht iatief, zonder dat zwart zich nu ernstige gen hoefde te maken. Olafsson had in de De partij Timman—Olafsson had het volgen de verloop: en tegen de twintigste zet was remise heel waarschijnlijk, ook al had Timman toenw misschien nog een licht initiatief. Op dat üt'Ttaratn (Nederland) moment beging Timman echter een fatale Olafsson (IJsland) slordigheid, hij gaf volkomen onnodig een ie ronde: j c4 c5 2 Pf3 Pf6 3 Pc3 Pc6 :hting, pion weg en stond toen meteen voor een hopeloze taak. Browne gebruikte tegen Kar- pov weer de merkwaardige gewoonte om ongeveer de helft van de partij in zijn laatste vijf minuten bedenktijd uit te spelen. Brow ne kreeg een Bryer-variant op het bord die hij de vorige dag had gezegd te verwachten. 25. Tb7 a4, 4. g3 d5, 5. Dc5: Pd5: 6. Lg2 g6, 7. Pd5: dd5: 8. 0-0 Lg7, 9. d3 0-0, 10. Le3 Ld7, 11. Pd4 Dd6, 12. Pc6: Lc6: 13. Lc6: Dc6: 14. Tel De6, 15. Lc5: Lb2: 16. Tbl Lg7, 17. a4 Tfd8, 18. Le3 b6, 19. Dd2 Td5, 20. Tb5 Tb5: 21. ab5: Db3, 22. Tel Db5: 23. Da2 e6, 24. Tc7 a5, Da5, 27. Tbl a3, 28. d4 h5, 29. h4 Da4, 30. Tel Ld4: 31. Ld4: Dd4: In de stelling waarin de partij werd afgebro- w uv u dediging een openingsnieuwtje gebracht ken heeft Karpov een pion meer en behoor- 32.e3*Db2 ISTtS Dc2~Wit geefTherop hem een vrij gemakkelijk spel opleverde lijke winstkansen. Max Euwe, de man waarom de vierkamp in Amsterdam is opgezet, deed gisteren de eerste zet van de partij Karpov (links) en Browne. Dat was hem wel toevertrouwd. Publieke belangstelling teleurstellend (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Voetbal is een gekke sport", zei John Short, de trainer van het Engelse Sheffield gisteren. „Niemand kan zeggen wat er gaat gebeuren, maar als wij spelen zoals wij donderdag tegen Feyenoord gespeeld hebben, maken we een kans om dit jeugd- toemooi te winnen." nigolf, halfpe post t alle a 93/335, >25 beh Sheffield, kwam naar het jeugdtoernooi van Den Haag met maar liefst vijf spelers uit het eerste elftal (die nog maar net zeventien jaar oud zijn!) Het hele jeugdteam van Shef field wordt op een enkele spe ler na door de vereniging be taald. Zes spelers zijn profes sional, de overigen semi-prof. De ploeg traint ongeveer vij fentwintig uur per week en staat onder een strakke disci pline. Het was aan de presta ties in het Zuiderpark te mer ken. De reden om aan dit toernooi mee te doen is om internatio nale ervaring te vergaren. John Short: „Wij hebben slechts één internationaal toer nooi in Engeland, namelijk in Glasgow. Om de spelers nu met een ander soort voetbal in aanraking te laten komen, be zoeken we toernooien op het continent. Zo spelen we vier juni in een toernooi van Haar lem en in het najaar nog een DT. Lipff keer in Gibraltar." Na afloop van de duels FC Amsterdam tegen FC Antwer pen en Sparta tegen Bochum van gisteren was John Sort minder enthousiast over de Jw hols aflooD. Vooral Sparta had Carlo, elegen 19.5541! door een zege van 5—1 op het Duitse Bochum veel indruk gemaakt Over de tegenstan ders FC Amsterdam en FC Antwerpen zei de Engelse trai ner: ,3eideploegen waren waarschijnlijk nog moe van de reis en kwamen daardoor niet tot hun spel. Bij Amsterdam waren het vooral de aanvoer der en de doelman die impo neerden, maar ik zie de duels tegen deze ploegen toch met vertrouwen tegemoet." Somber Organisator van het jeugd toernooi, Ton Glaudemans, ziet het weekend somber tege moet. Vooral het lage toe schouwersaantal stelde hem teleur. Vijf maanden geleden begon hij de verschillende verenigingen aan te schrijven. Vele van deze clubs moesten echter verstek laten gaan van wege de verlate competities en de examens. Toch slaagde Glaudemans erin een aantal sterke jeugdteams naar Den Haag te halen. Gisteravond speelde eerst FC Amsterdam tegen FC Antwer pen. In een matig duel wonnen de Amsterdammers met 1—0. .Voetbal is een De tweede wedstrijd tussen het Duitse Bochum en Sparta bleek de topper van de avond. Sparta begon met een grote inzet en was beslist niet bang voor de fysiek sterkere spelers van Bochum. Toch bleek de Duitse verdediging bestand te gen de lang niet altijd zacht zinnige stormlopen van Spar ta. In de 23ste minuut scoorde het team zelfs 1—0. De tweede dertig minuten wa ren echter geheel voor Sparta. Enkele minuten na de rust opende Stevens de score en bracht de stand op 1—1. Het was het sein voor een schut- tersfestijn, dat eindigde in 5—1 voor Sparta. De Rotterdam mers kwamen hierdoor boven aan de ranglijst van poule A, gevolgd door Vejle BK. In poule B gaan na de duels van gisteren Sheffield en FC Am sterdam aan kop. BAS GROOT WESSELDIJK dssala EN BOSCH - De gemeente- w lad van Den Bosch heeft na iim vier en een half uur be- ladslagen alsnog besloten de oetbalcclub FC Den Bosch te idiëren. voorstel houdt in dat de Nog fcmeente zich garant stelt voor f rente en aflossing van een ring van vier ton. WOLVERHAMPTON - Het be legen» juur van de Engelse voetbal- sepi* "lb Wolverhampton Wanderers iwft manager Bill McGarry ntslagen. AENZA Het Nederlands da- sbasketbalteam heeft in !nza met62-50 verloren van Wië. De meest opvallende (liefst gister in het sterk verjongde werkj Nederlandse team (Anita Blan ch 27, uit Den Haag is met vijftien Tel. 0 aar de jongste) was Ria van de leys. 1ÖNTREAL De langzaam- jan-actie van loodgieters en *ectriciens is er de oorzaak van Bat de Olympische Bouwmaat- I' fchappij (OIB) de Olympische accommodaties in Montreal pas op 14 juni en niet zoals de be doeling was op 6 juni aan het organisatiecomtie (COJO) kan overdragen. SWANSEA Wales is gisteren in Swansea als derde geëindigd in het to urn ooi om het Britse voetbalkampioenschap door een overwinning van 1-0 op Noord- Ierland. BOEDAPEST Na de eerste dag van de Davis Cup-wedstrijd Hongarije - Egypte (kwartfina les) hebben de Hongaren met 2-0 de leiding. MONTE CARLO - Nederland heeft in de brigde-Olympiade tegen drie van de zwakste lan den, Bermuda, Philippijnen en Mexico de hoogste score be haald, die mogelijk was: 60 uit 60 punten. De ploeg is daardoor opgeklommen naar de zeven tiende plaats EINDHOVEN Uitslagen vier- landentoernooi golf: West Duits land - Nederland 5-4, Zwitser land - België 5-4 MOSKOU David Rigert, de 28-jarige Russische wereldkam pioen gewichtheffen zwaarge wicht heeft in Kazakstan, drie wereldrecords gevestigd. Hij stootte 180 kilo, drukte 221 kilo en kwam tot een totaal van 400 kilo. DÜSSELDORP - Rosi Mitter- maier, de tweevoudige gouden medaillewinnares van de Olym pische winterspelen in Inns bruck heeft een contract gete kend bij een Amerikaanse firma (McCormack) en zal haar ski- carrière opgeven. SOTSI De Russische atlete Valentina Gerassimova kwam in Sotsi op de 800 meter tot 1 minuut en 58.6 seconden, we reldse ïzoenpresta ties leverden ook de Russen Jonas Grigas (3000 steeple chase in 8.26.8) en Alexander Barysnikov (21.21 m. met de kogel. (Van onze sDortredactie) AMSTERDAM De jubileumronde van mogelijk de Bulgaren in de rennerskaravaan in te passen. De vijf buitenlandse equipes zullen strijd Olympics Tour door Nederland zal dit jaar moet^ leveren met Nederlandse ploe- een krachtmeting worden voor de Olymp.- waar0nder weer een ploeg van de T De. blute?landse deelnemers Xmsterdamse wielerclub Olympia, die de laatste jaren niet meer in de eigen ronde Olympia, toegezegd met de sterkste fonna- was vertegenwoordigd. Voorzitter Fred Har- ties aan de start te komen van de ruim 1200 kilometer lange rit door het vlakke Neder landse polderland. De kwalitieit van de vijf buitenlandse ploegen, Denemarken, Spanje, Italië, Rusland en Tsjecho-Slowakije, is bo ven iedere twijfel verheven. ASC Olympia, die dit jaar voor de 25e maal de amateurronde van Nederland organi seert, is bijzonder verheugd over deze sterke deelneming. Jammer genoeg hebben België, Frankrijk, Zweden en Noorwegen afgezegd. Op het laatste moment zocht de Bulgaarse wielerbond contact met de KNWU, maar om organisatorische redenen was het niet meer ting van het organisatiecomité: „Olympia de geestelijke vader van de amateurronde van Nederland, maar door de sponsoring kon Olympia de laatste jaren geen sterke ploeg meer in het zadel brengen. Dit jaar willen wij de jubileumronde opluisteren door met een eigen amateurploeg te starten. Als gastrenner zal Wil van Helvoirt worden uitgenodigd." De beste amateurs van Nederland, zullen - vanaf hemelvaartsdag (27 mei) tot vrijdag ten 200 3 juni Drachten—Nibbixwoud 4 juni strijd moeten leveren met de Olympi- km.; 4 juni individuele tijdrit in Nibbix- sche selecties uit de Oostbloklanden, die de woud (23 km.) en daarna de laatste etappe amateurronde evenals, de Nederlandse top Nibbixwoud—Amsterdam 78 km. gebruiken als voorbereiding op Montreal. De winnaar van de „zilveren" Olympia's internationale ronde zal zijn naam in een gouden beker terugvinden. De beker, die in de eerste Olympia's ronde (1927) werd ge wonnen door de West-Duitser Rudolf Wolke, heeft een waarde van ruim 3000 gulden. Wolke, die nu 76 jaar is, heeft de beker cadeau gedaan aan de jubilerende vereni ging- Routeschema: 27 mei Scheveningen, een tij drit over 4 1/2 km.; 28 mei Rijswijk—Schijn- del, 170 km.; 29 mei Schijndel: ploegentijdrit over 22 1/2 km. en Schijndel—Eijsden 159 km.; 30 mei Eijsden—Ulestraten 143 km.; 31 mei Ulestraten—Bladel 142 km.; 1 juni Bla- del—Grave 126 km.; 2 juni Didam—Drach- Twee Noren bij FC Twente resen en Reidar Sundby gecon tracteerd. Hallver Toresen (19 jaar), die evenals Sundby uitkomt voor Larvik Tus uit de kustplaats Larvik, is de zoon van de be faamde Gunnar Toresen die in het Noorse nationale team uit kwam. Capac VWK gaf de zege cadeau (Van onze softbalmedewerker) DEN HAAG - Capac WK heeft gisteravond zijn eerste neder laag van dit seizoen moeten incasseren tegen The Heronds uit Heerhugowaard. Dat ge beurde met 7—6, waarbij de bezoeksters in de zesde slag beurt het winnende punt (ca deau) kregen. Nadat Leni Jansen via velders- keus op het eerste honk was gekomen, werd Capac een inzin king van pitcher René Boer fa taal. Zij wierp achter elkaar di- remaal wijd en dus kon Leni Jansen zonder moeite naar de thuisplaat opschuiven. Beide ploegen maakten vooral in het begin enige veldfouten. Vermel denswaard is de fraaie drie- honkslag van Marjan van Deur- sen in de vijfde innings. Zij had met 0.500 het beste slaggemid delde en scoorde twee runs. Toptennis op Metsbanen (Van onze sportredactie) Den Haag De Haagse tennis club De Metselaarsorganiseert van 6 tot en met 10 juli voor de derde achtereenvolgende maal de internationale tennis kampioenschappen van Sche veningen. Voor het A-tonrnooi wordt de gehele Nederlandse top uitgenodigd, alsmede een groot aantal buitenlandse spe lers en speelsters die een tour nee door Europa maken. In het A-tournooi wordt ge streefd naar een prijzenpot van veertien mille. Aansluitend op Wimbledon en voorafgaand aan dit tournooi wordt getracht op zondag 4 juli een exhibiton te organiseren tussen Tom Okker en Rod Laver of Ken Rose wall. Onder toeziend oog van burgemeester Vis ondertekenen de heren Levitan (links) en Teekens (midden) hei contract. Op de achtergrond (uiterst rechts) de sportorganisatoren en Van Duivenboden. VV Van onze sportredactie Felix Levitan het contract gete- LEIDEN Directeur Felix Le- kend. Burgemeester Vis van vitan van de Tour de France Leiden overhandigde tevens een heeft gisteren een bezoek aan acte van goedkeuring aan de Leiden gebracht om het con- heer Eimert Teekens, vooratter tract met de Stichting Tour de van de Stichting Tour de Fran- France Leiden 1978 te tekenen, ce Leiden 1978 en directeur van De Frans* delegatie werd 's- de Vleesmeestersdat met morgens op het stadhuis van 360.000 gulden de grootste ^spon- Leiden ontvangen door het col lege van burgemeester en wet houders. Tijdens deze ont vangst benadrukte Leidens bur gemeester Vis nog eens het be lang van de Tourstart in 1978 voor Leiden. De gemeente Leiden subsidieert het wielerspektakel met een be drag van een ton. Later op de dag werd in het Oegstgeestse restaurant de Beukenhof door sor is. De Franse delegatie die vergezeld werd door onder an deren Joop Zoetemelk, onder wierp tenslotte ook het parcours van de proloog en tijdrit met start en finish in de Groenoord- hal aan een grondige contröle. Met deze tijdrit schrijft Leiden historie, want het is voor het eerst in de geschiedenis van de Tour de France dat er gestart wordt in een overdekte ruimte. Felix Levitan toonde zich in grote lijnen tevreden met de Leidse plannen. Hoewel hij ach ter verschillende details nog vraagtekens plaatste. Levitan sprak de hoop uit dat de Nederlandse wielersportfans zich wat gedisciplineerder zul len gedragen dan in '73 toen de Tour in Scheveningen startte. Terwijl de renners de tijdrit re den, liepen duizenden mensen over het parkoers. Levitan: „Dat moet in Leiden voorkomen wor den. In Frankrijk komt zoiets zelden voor. Ik heb begrip voor het enthousiasme van het Ne derlandse volk voor een evene ment als de Ronde van Fran krijk, maar de renners mogen niet de dupe worden." BILBAO De zeventiende etappe van de Ronde van Spanje heeft geen verschuivingen in het algemeen klassement ge bracht, hoewel het parkoers over pittige bergen voerde. De kanshebbers op de eindoverwinning, met de trotse gele truidrager Hennie Kuiper voorop, spaarden gisteren duidelijk hun krachten voor de Koninginnerit van de Vuelta, die vandaag wordt verreden. Kort na de start van de rit in het weer warme Reinosa, ging Van de Vijver er vandoor. Hij werd gevolgd door de jonge Spaanse belofte Enrique Heredia Martinez, in '74 winnaar van de Tour de L'Avenir. Niet lang daarna kreeg dit Belgisch/S paanse duo gezelschap van Luis Balague en Gerben Karstens, die in opdracht van Hennie Kuiper deze ontsnapping moest controleren. Er waren immers al meer gekke dingen gebeurd in deze Vuelta. Na 118 kilometer had het kwartet een voorsprong van bijna vijf minuten op het peloton dat geen enkele haast maakte. Zolang de schade beperkt bleef, gebeurde er in de hoofdmacht niets. Daarentegen gebeurde er wel het een en ander in de kopgroep. Van de Vijver demarreerde plotseling en dat betekende de overgave van de beide Spanjaarden. Alleen Karstens kon de Belg volgen. Maar niet lang. Op het moment dat Andres Gandaris het peloton verliet, moest ook Karstens lossen en werd de Brabander net als Heredia-Martinez en Balague even later teruggepakt door het peloton. Uitslag: 1. Arthur van de Vijver (Belg) 5 uur 2 minuten en 5 seconden (inclusief 10 seconden bonificatie), gemiddeld 36.347 kilometer per uur. 2. Andres Gandarias (Spa) op 9 seconden (4 seconden bonificatie). 3. Willy Scheirs (Belg) op 2 minuten en 25 seconden. 4. Aad van den Hoek (Ned) op 3 minuten en 25 seconden. 5. Domingo Perrurena (Spa) op 2 minuten en 32 seconden.. 7. Cees Priem (Ned) 8. Jan van Katwijk (Ned) 9. 11. Hennie Kuiper (Ned 51 Fedor den Hertog 53. Bert Pronk 55. Henk Prinsen (allen Ned) en in dezelfde tijd als Purrurena. Algemeen klassement: 1. Hennie Kuiper (Ned.) 83 uur, 23 minuten en 40 seconden, 2. Luis Ocana (Spa) op 25 seconden, 3. Jose Pesarodona (Spa) op 48 seconden, 4. Jose Nazabal (Spa) op 54 seconden, 5. Vicente Lopez- Carrill (Spa) op 1 minuut en 31 seconden, 27. Bert Pronk op 46.42, 34. Cees Priem op 1.01.31, 35. Fedor den Hertog op 1.14.01, 38. Henk Prinsen op 1.19.42, 42. Gerben Karstens op 1.29.54, 46. Jan van Katwijk op 1.42.39.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9