C zijn Watervoorzieningsbedrijf Bloembollenstreek staakt onttrekking grondwater uters pelen in Opsplitsen van waterwinning Om bollenkwekers te sparen Uil -{ATEKUACr ió MiSl 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK Het Gas- en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek heeft zich naar aanleiding van plannen van Provinciale Water staat, om te komen tot de reor ganisatie van de drinkwater voorziening, uitgesproken vóór het opsplitsen van de produktie in drie grote bedrijven. Eén be drijf gaat zich bezighouden met de grondwaterwinning, één met de rivierwaterwinning en één met de duinwaterwinning. De heer W. Koeken, directeur van het Hillegomse bedrijf, denkt dan niet alleen aan de provincie Zuid-Holland, maar vindt het bij voorbeeld voor de duinwaterwinning verstandiger als men komt tot een bedrijf dat de winning van duinwater be heert in het gebied van Den Helder tot Hoek van Holland. Hij wenst dat de drie waterwin- bedrijven gescheiden blijven, omdat bij het reinigen van grondwater heel andere metho den dienen te worden gebruikt dan bij het reinigen van rivier water. Aan het reinigen van grondwater hoeft, volgens de heer Koeken, minder gedaan te worden. Hij wil alleen dat de produktie wordt gebundeld, want hoe meer er geproduceerd wordt, des te goedkoper het water aan de man gebracht kan worden. „De distributie moet zoveel mo gelijk in handen blijven van de bestaande bedrijven. Grote ver spreidingsgebieden van het wa ter vergen een grote en ingewik kelde organisatie, wat de prijs van het drinkwater onnodig op jaagt", aldus de heer Koeken. „Het onttrekken van water aan rivieren is überhaupt veel kwetsbaarder dan het onttrek ken van water aan de bodem. In de Rijn kwam een paar jaar geleden een uiterst gevaarlijke chemische stof terecht De pro duktie moest worden gestaakt", zo zegt heer W. Koeken. Henk v.d. Post BOLLENSTREEK - De kans dat het Gas - en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollen streek, gevestigd in Hillegom, over vijf jaar niet langer grondwater aan de diverse polders in de Bloembollenstreek onttrekt, is vrij groot. Mogelijk staakt het bedrijf op eigen initiatief zijn activitei ten om de bloembollenteelt, voor het overgrote deel van de in deze streek wonende mensen de belangrijkste inkomsten, niet te belemmeren. Een andere mogelijkheid is dat de overheid het bedrijf oplegt dat het zijn activiteiten binnen een bepaalde periode moet staken. Als het bedrijf inderdaad stopt met de waterpro ductie betekent dit, zo heeft de directeur van het Gas- en Watervoorzieningsbedrijf becijferd, dat de consument tenminste 20 gulden en ten hoogste 40 gulden meer moet gaan betalen voor het drinkwa ter, dat dan elders moet worden aangekocht Het watervoorzieningsbedrijf zal in de komende jaren onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om op andere wijze in de behoefte aan drinkwater te voorzien. Provinciale Waterstaat heeft inmiddels een advies uitgebracht over deze kwestie aan Gedeputeerde Staten. G.S. moet de minister van C.R.M., Irene Vorrink, adviseren bij de beslissing of de bollenkwekers mogen telen ten koste van het watervoorzieningsbedrijf of dat het watervoor zieningsbedrijf water mag onttrekken aan de bo dem ten koste van de bloembollenkwekers. Oude strijd In het begin van de jaren zeventig kwamen er protesten van bollenkwekers tegen de activiteiten van het waterbedrijf. Door het onttrekken van grondwater aan de Zilkerpolder, Hoogeveense pol der en de Langevelderpolder (tegen Noordwijk) wordt de teelt van bollen in gevaar gebracht, zo menen bollenkwekers, want het grondwaterpeil daalt Verder treedt alom in deze polders verzilting op. Het onttrekken van water aan de bodem zou al veel schade aan de teelt hebben toegebracht. Sinds het midden van de jaren zestig is het onderhavige gebied aangewezen als beschermd waterwingebied. Volgens de verordening die in een dergelijk gebied geldt mogen geen ontsmettings middelen worden gebruikt, omdat dan de kwaliteit van het grondwater gevaar loopt. Het gaat daarbij vooral om de ontsmettingsmiddelen Shell DD en chloorbroompropeen en juist deze middelen zijn onmisbaar bij het telen van bollen. Tot voor kort waren de gemeenten belast met het uitvoeren van deze verordening, maar nu heeft de provinciale overheid de verantwoordelijkheid op zich genomen. Als het Gas- en Watervoorzienings bedrijf voor de Bloembollenstreek een definitieve vergunning krijgt om water te onttrekken aan de diverse polders, dan zal de Provinciale Waterstaat letten op een stipte naleving van de verordening. Dat betekent dat bloembollenbedrijven in de toe komst gecontroleerd zullen gaan worden op het gebruik van Shell DD en chloorbroompropeen. Volgens ingewijden onder wie medewerkers van het landbouwconsulaat in Lisse, zullen bloembol lenbedrijven als zij deze middelen niet meer mo gen gebruiken, gedoemd zijn te verdwijnen. De overheid zou dan de bedrijven moeten uitkopen en dat betekent dat er een bedrag van ongeveer 1 miljard gulden op tafel moet komen. "Gelet op de belangen van de bloembollencultuur, alsmede de beperking die de winning van grond water ter plaatse ondervindt door het voorkomen van verzilting, is het wenselijk dat gezocht wordt naar andere mogelijkheden om in de behoefte aan drinkwater te voorzien en de waterwinning in de bollenstreek binnen afzienbare tijd te beeindigen. Het is duidelijk dat veel onderzoek verricht moet worden alvorens concrete voorstellen kunnen wor den gedaan. Een periode van vijf jaar is nodig om alternatieven te zoeken en te realiseren", zo meent het bestuur van het gas- en waterbedrijf. De heer W. Koeken, directeur van het Gas- en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollen streek, stelt dat alleen al voor de inkoop van water elders, een bedrag van 20 gulden per gezin met twee kinderen in rekening moet worden gebracht "Nieuwe investeringen in het bedrijf, zoals bijvoor beeld het aanpassen van het buizennet kunnen leiden tot een verdubbeling van dit bedrag", aldus de directeur. Een ander gevolg van het inkopen van water bij andere bedrijven is dat de kwaliteit minder zal zijn dan het water dat het bedrijf nu levert (onttrokken aan de bodem- red.). De omliggende waterproductiebedrijven leveren veelal water dat afkomstig is uit rivieren: water dat gereinigd moet worden met veel chemische middelen. naamde „terminals", een soort televisietoe stellen met een toetsenbord, die verbonden zijn met de computer in Zoe term eer. De patiënt, die wordt opgenomen, geeft zijn persoonlijke gegevens op aan de assistente, die alles intikt op het toetsenbord, waarna de gegevens verschijnen op de „beeldbuis". Met een druk op de knop kan de assistente deze gegevens laten verdwijnen, waarna ze automatisch worden opgeslagen in de cen trale computer. Wanneer de patiënt ontsla gen wordt kan de assistente de gegevens weer laten verschijnen om de aanvullende gegevens toe te voegen. Maar ook jaren later, wanneer dezelfde patiënt opnieuw zou moeten worden opgenomen, zijn degegevens op ieder moment beschikbaar. Uiteindelijk is het de bedoelingdat de hele administratie van de ziekenhuizen op het systeem wordt aangesloten. Momenteel werkt men aan automatisering van de pa tiëntenadministratie op de poliklinieken, en mogelijk nog dit jaar wordt in Voorburg een begin gemaakt met de financiële admi nistratie. Uiteindelijk moeten ook alle me dische gegevens van de patiënt de computer in. Het toekomstbeeld is een automatisering, die de arts de mogelijkheid geeft op ieder wille keurig moment van zijn patiënt alle gege vens op te vragen, zoals van de rontgenafde ling, laboratoria, apotheek en EEG-afdeling. Ook het uitwisselen van gegevens over een patiënt onder de artsen onderling is dan een simpele zaak geworden. Door bovendien meer ziekenhuizen uit de regio op dezelfde computer aan te sluiten kunnen ook tussen de ziekenhuizen onderling gegevens worden uitgewisseld. Met name voor de Leidse agglomeratie met zijn vele ziekenhuizen kan het systeem van groot belang worden. Doordat men hier geregeld in een ander ziekenhuis wordt op genomen dan voorheen is het belangrijk dat men snel over de al bekende informatie over de patiënt uit andere ziekenhuizen kan be schikken. Het kan echter nog vele jaren duren voordat het systeem ook werkelijk volledig in alle ziekenhuizen is doorgevoe;.'. Het ge bouw van het Gas- en Watervoor zieningsbe drijf in Hille gom if t IIDEN De biologisch-dyna- lische winkel „Repelsteeltje" het jongerencentrum ,,'t :ehuys" wil zijn klanten ig uitbreiden. „Het is nog ;ds te veel een studenten- iekje dat bij ons in de winkel it. Daar willen we van af. moet zo zijn dat iedere idenaar bij ons komt kopen", Annemiek van der Veen, van de zeven vrijwilligers „Repelsteeltje", iwel het winkeltje een raam ift aan de zijde van de Bree- lat, ligt het wat onopvallend, it is één reden waarom wij weinig bekend zijn. Een an- reden is dat de doorsnee- idenaar niet weet wat hij met ilogisch-dynamisch voedsel moet". Dit proberen de vrij- igers zo veel mogelijk te on- angen door de „klanten" op meest persoonlijke manier te iaderen. „We praten er met over wat ze met bepaalde ukten kunnen doen", de winkel is bovendien alle igelijke informatie te krijgen ir natuur-zuivere produkten, Is boekweit, gierst en tarwe- :1. De produkten worden be- ikken direct van een mole- (tarwemeel) of van een bio- isch-dynamische tuin. (Boek- feit en gierst), erwijl we genieten van een PPie kamille-thee en een tarwe- vertelt Annemiek van der een: „Je begrijpt gewoon niet hoif iedereen zich laat volstop- erd éfen met allerlei vacüum-verpak- beslisi produkten in poedervorm Is ik (aar nog de nodige kunst- en inzel>rfstoffen aan toe zijn ge- het oegd, terwijl het allemaal zo zelf te maken is, atstejat nog gezonder is ook". Met in beschuldigende vinger wijst T ON\? naar fabrikant die de insument volgens haar op- ringt, al maar wittebrood te ■■■en. In „Repelsteeltje" wordt ergelijk brood aangeduid met stopverf". „Wel wordt dan ook •eer beweerd dat het zo goed om zemelen te eten. Dat is ;ens mij de grootste verlak- Evenzogoed kan je dan ibrood eten. Dat is gezon- en bevat bovendien zeme- als its in ardapppelen eliswaar is de aardappelprijs middels weer enigszins ge lald in vergelijking met een lar weken geleden, toch loont ft de moeite eens "in „Repel- fltje" te gaan kijken naar dukten, die de aardappel ge- ikelijk kunnen vervangen en ivendien meer voedingrijke )ffen bevatten. „Het is ver- inderlijk dat boekweit, een geleden nog volksvoedsel immer één zo volledig ver- ongen is door de aardappel. ials de prijzen voor de aard- ipel thans nog zijn, is boek- fit zelfs goedkoper". Het pro- ;em voor veel kopers is, dat niet weten hoe ze het moeten fiden. Hetzelfde geldt voor erst. En het is zo gemakkelijk, kookt het als rijst in de tijd vijftien minuten. Je kunt 'eit en gierst combineren allerlei soorten sausjes. ¥*1 ethuisje het biologisch-dynamisch meer bekendheid te geven Annemiek van der Veen bezig met het verpakken van tarwemeel in „Repelsteeltje". is er in „het Breehuys" tevens een eethuisje ingericht Voor 3.50 krijgen de bezoekers elke woensdag en vrijdag een ander menu voorgeschoteld bereid met produkten uit „Repelsteel tje". Het menu van afgelopen woensdag was: Een „de zon schijnt weer"-soep die was ge trokken uit groene kruiden, brandnetels, bloemkool en uien, sla met komkommer en radijs jes bereid met een soort kwark dat de curieuze naam „dickmil- ch" draagt, rooie kool met ui, boekweit, rijst met pinda-hazel nootsaus en thee met koek toe. Voor degenen die gewend zijn dagelijks een flinke portie aard appelen, naast hun vlees en ge kookte groente op te scheppen, overgoten met een behoorlijke hoeveelheid jus, misschien een wat merkwaardig menu, voor Annemiek van der Veen is het evenwel dagelijkse kost De brandnetels liggen ons wel wat zwaar op de maag. Waren dat niet die enge planten die blaren veroorzaakten, als je er bij je spel in het bos langs liep? „Inderdaad", aldus het nuchtere commentaar van Annemiek van der Veen. „Maar het zijn erg gezonde planten. Wanneer je ze weekt in warm water, gaat de „prikkel" eraf. Je kunt ze ge bruiken ter vervanging van pe terselie". Groenten Groenten zijn niet te krijgen in „Repelsteeltje". „We zijn er wel, eens mee begonnen, maar moes ten de helft weggooien, omdat er geen vraag naar was. Vaak gebeurde het dat we zelf weken achtereen sla zaten te eten van het overschot". De groenten voor het eethuisje worden be trokken bij het enige winkeltje in Leiden dat onbespoten groen te verkoopt. De klanten bepalen overigens voor een groot deel wat „Repel steeltje" verkoopt „Wanneer er iemand vraagt om een bepaald produkt, proberen we het zo gauw mogelijk te krijgen. Op die manier breiden we het as sortiment langzaam uit. Zo was er een jaar geleden vraag naar echte pindakaas. Niet van de troep dat met een klein laagje pinda's gemaakt is en verder is aangelengd met olie, maar zui vere pindakaas smeuïg gemaakt met de olie van de gebruikte pinda's. Dat is natuurlijk wel veel duurder dan pindakaas uit de supermarkten, maar je doet er ook langer mee, omdat het veel compacter is." Hetzelfde geldt voor zelfgebak ken brood, dat door „Repelsteel tje" wordt gepropageerd. Mees tal wordt hiervoor het tarwe meel, dat de vrijwilligsters van de molenaar betrekken en zelf verpakken, gebruikt. „Het is leuk om zelf brood te bakken en de „hap-slik"-methode, die veel menden gebruiken bij het „verse" wittebrood, laat je wel uit je hoofd. Het is echt goed kauwen, daardoor gebruik je er minder van. Verhaaltjes dat je na een paar dagen met zelfge maakt brood elkaar de hersens in kan slaan, zijn verzonnen. Misschien moet je eens een dun sneetje afsnijden, maar de rest kun je dan gewoon eten. Dat is bepaald niet het geval met fa- brieksbrood. Als je dat pro beert, loop je kans een voedsel vergiftiging te krijgen, door al die kunst- en kleurstoffen die ze erin stoppen. Piggelmee-winkeltje Annemiek van der Veen ziet niet in waarom „Repelsteeltje" wat zij noemt, een „piggelmee- winkeltje", zou moeten blijven". Wanneer iedereen eens een bee tje ging nadenken over hoe hij gezond kan eten, zie ik meer biologisch-dynamische winkels in Leiden komen. Waarom zou alleen Albert Heijn met zijn va- cuumverpakte namaak-voedsel vestigingen overal in de stad kunnen hebben? Wanneer er meer vraag komt naar gezond voedsel zie ik een belangrijke plaats voor winkeltjes zoals het onze in de stad". Elisabeth Vogels (Van een onzer verslaggevers) Computers gaan in de toekomst zeer grote rol spelen in de zieken- Het Elisabethziekenhuis in Leider- het Diaconessenziekenhuis in Lei- nauw betrokken bij de proefnemin- een computersysteem, dat uiteinde- administratieve handelingen moet en waarmee alle gegevens worden opgeslagen in een computer in Zoetermeer. Het sys- "t thans nog volledig in de kinder- In de eindfase moet het mogelijk een chirurg of een verpleegkundi- een simpele druk op de knop informatie over een patiënt (terminal) te toveren. In het Voorburgse Diaconessenhuis wordt al geruime tijd proefgedraaid met een com putersysteem. Momenteel is echter nog slechts een eerste fase uitgevoerd: de auto matisering van de opname-afdeling. De automatisering met behulp van compu ters is in Amerikaanse ziekenhuizen al zeer ver gevorderd. In Nederland wordt er mo menteel in verschillende ziekenhuizen mee geëxperimenteerd. In maart 1973 besloten ook tien ziekenhuizen in de regio Zuid-Hol- land-Noord samen te gaan werken om de computers langzaam in te voeren voor hun informatieverwerking. Men verenigde zich in de Stichting Zisam (Ziekenhuissamen- werking), die de uitvoering van de automati sering in handen kreeg, en in Zoetermeer een centrale computerruimte inrichtte. Be halve het Elisabethziekenhuis en het Diaco nessenziekenhuis zitten in deze stichting on der meer het Bethlehem-ziekenhuis in Den Haag, Hyppolytus en het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft en het Voorburgse Diaco nessenhuis. Men besloot het systeem voorlo pig alleen in te voeren in het Voorburgse ziekenhuis en het St Jozef-ziekenhuis in Gouda. In de toekomst worden ook de acht andere ziekenhuizen geautomatiseerd. Het uiteindelijke streven van de Zisam is om alle ziekenhuizen uit dit gebied op de centrale computer in Zoetermeer aan te sluiten. Op de opnameafdeling van het Voorburgse Diaconessenhuis, waar men nu al bijna een jaar met de computers werkt, staan zoge

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5