Prijsontwikkeling steekt kabinet spaak in het wiel iris, Judy zoekt Jdine heeft last ran profiteurs :n plunderaars Auto de gast op woonerven SPANNING ROND BEGRAFENIS YAN ULRIKE MEINHOF Dikke olielaag verwoestend voor Spaanse kust THE CATS RHODESIE MOBILISEERT RESERVISTEN Mgr. Felici benoemd in Portugal DffiECTIE KSA MAG TOCH BLIJVEN £cldóc0oumnt Zaterdag 15 mei 1976, 66e jaargang no. 20427 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune «rtenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes f 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Carrell Ned. II om 20.25 uur Ellery Queen en om 22.50 uur Vrouwe lijke kampioenen. Zondag Ned. I om 19.30 uur Speelfilm „Uit liefde gekozen". Ned. II om 18.35 uur Kinderen van 47a en om 22.35 uur tv-spel Onvoltooid verleden tijd. Vrij zenaig Droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige zuidelij ke wind en maximumtempera turen van 15 graden aan zee tot 22 graden in het binnenland, zondag: Zon: 04.44 - 20.30; maan: 23.19 - 07.08 Hoogwater Schev: 04.34,17.03 Maandag: Zon: 04.43 - 20.31; maan: 08.14 Hoogwater Schev: 05.17,17.46 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De jongste, verrassend ongun stige cijfers over de stijging van de kosten van levensonderhoud hebben aan het einde van deze week wezenlijke invloed gehad op de beraadslagingen van de ministerraad over de ombuigingsoperatie. Met deze operatie wordt bedoeld het terugdringen van werk loosheid en inflatie, onder meer door het minder sterk laten stijgen van de overheids uitgaven en van de sociale voorzieningskos- ten en door het beperken van de loonkoste nontwikkeling. Het is niet uitgesloten, dat door die prijsstijgingen de broekriem van de overheid nog wat verder moet worden aange haald. „Hoe spijtig de ontwikkeling ook is, we hou den zo goed mogelijk vast aan een eerdere uitspraak, dat de koopkracht van mensen met een inkomen van zo'n 20.000 gulden gehand haafd moet worden", zo zei premier Den Uyl gisteravond tijdens een onderbreking van de vergadering van de ministerraad. Die ministerraad heeft nog geen beslissingen genomen, die definitief zijn, zo heeft de minis ter-president verklaard. Over een aantal za ken is men het al wel eens, maar besluiten over andere punten kunnen die eerdere af spraken wel weer eens op de helling zetten. Zo staat nog niet vast, of weer wezenlijk wordt ingegrepen in een aantal zaken, zoals de ontkoppeling van sociale uitkeringen van het minimumloon en uitstel van de invoering van de algemene arbeidsongeschiktheidswet. „Als het even kan moeten we dat niet doen, maar zeker is nog niets". Andere zaken, die in het geding zijn, vormen de bevriezing van de kinderbijslag en wellicht geleidelijke af schaffing ervan voor de hogere inkomens groepen, beperking van de kosten van gezond heidszorg (geen nieuwe ziekenhuizen meer, beperking van uitbreiding der outillage, invoe ring eigen risico), vereenvoudiging van de uitvoering der sociale voorzieningen (meer centralisatie, ook wat de premie-inning be treft) en de hoogte van de salarissen en pensioenen van overheidspersoneel. Premier Den Uyl verwacht nog steeds, dat het kabinet voor 20 mei opening van zaken zal kunnen geven. Intussen moetminister Lubbers van economi sche zaken een nota over de prijsontwikke ling, die hij de Kamer al eerder had toege zegd, ten dele herschrijven vanwege de jong ste cijfers. Hij zal die nota begin volgende week indienen en daarin zal ook tot uidruk- king worden gebracht, dat de invloed van overheidsmaatregelen (tarieven) op het prijs indexcijfer maar beperkt is geweest. „Ze was in elk geval geringer dan de invloed van de aardappelprijs", aldus drs. Den Uyl, die voor al de prijzen, die op veilingen tot stand ko men, als schuldige aanwees. asnm (Van onze correspondent) BERLIJN Rond de begrafenis van Ulrike Meinhof, vandaag in Berlijn, heerst een enerverende spanning. In alle steden van het land heeft de politie alle denkbare voorzorgsmaatregelen genomen om de aangekondigde demonstraties in toom te kunnen houden. Vooral in Berlijn worden ernstige ongeregeldheden ver wacht, na de teraardebestelling op het kerkhof van de Drievuldig- heidsparochie. De Westberlijnse politie heeft de afgelopen uren om de extremis ten buiten de stad te houden voor de eerste keer in de geschiedenis een controle opgezet die rigoureuzer was dan die van de Oostduitse grenswachten. De angstige spanning onder de bevolking is voor de regerings woordvoerder Klaus Boelling aanleiding geweest te verklaren dat het land op geen enkele wijze in gevaar is. Maar het zijn juist dergelijke verklaringen die door hun overdreven karakter de spanning opdrijven. Een overture van de verwachte onrust was de explosie van een zware bom in het ondergrondse winkelcentrum in München, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht, maar niemand werd gewond. In Frankort nam de politie een preventieve maatregel door 14 anarchisten te arresteren, die maandag jJ. ernstige ongeregeldheden hadden veroorzaakt, waarbij een politie man levensgevaarlijk werd gewond. het Noorditaliaanse rampgebied hangen vandaag lakens en dekens (drogen na de regenstormen van de afgelopen dagen, die het de È*lozen nog eens extra moeilijk hebben gemaakt. )INE (AP) In Udine, de hoofdstad van het door aardbevingen raar getroffen gebied in het noordoosten van Italië, zijn gisteren er mannen wegens plundering veroordeeld tot gevangenisstraf- o van drie tot bijna vijf jaar. „Dit is een bericht dat wij niet Urne geven", aldus een omroeper van de Italiaanse televisie. het rampgebied hebben red- ngswerkers en overlevenden sieren met man en macht sa- engewerkt om de schade die laatste dagen door de zware LA CORUNA (Rtr/AFP) De in zee gelopen olie van de aan de grond gelopen Spaanse tanker Urquiola zal, zo blijkt steeds duidelijker, een verwoestende uitwerking hebben op de noordwestkust van Spanje. De oester- en mosselcul tures in de kreken en ondiepten voor de kust hebben een vernietigende klap gekregen, terwijl op de prachtige stranden van Galicië zich al een dichte oliebrij heeft vastgezet Gisteren was het een hartverscheurend tafereel te zien hoe vissersvrouwen zich in de modder waagden om huilend te constateren hoe hun bestaanszekerheid door de ramp was aangetast Een eerste vereiste om de omvang van de ramp verder te beperken, is te voorkomen dat de resterende olie in zee komt Gisteren konden de Nederlandse bergingsspecialisten door een reeks nieuwe ontploffingen en nieuwe branden nog niet aan boord komen, om de 70.000 ton olie die zich nog in de tanks bevindt, te lossen. Wel is een ploeg brandbestrijders van de Spaanse marine aan boord gegaan. Het schip is evenwel niet in tweeën gebroken, zoals aanvankelijk werd gevreesd. Als de branden zijn geblust met koolzuursneeuw en de explosieve gasmengsels zijn geneutraliseerd, en vervolgens alle lekken in de scheepshuid zijn gestopt kan men beginnen met het overpompen van de nog aanwezige lading. In afwachting daarvan is men begonnen vanuit schepen en helikopters chemische oplosmiddelen op de olielaag op zee te spuiten. Sommigen noemen deze chemische bestrijding echter een middel dat erger is dan de kwaal. De gemeenteraad van La Coruna heeft de regering in Madrid gevraagd de omgeving tot rampgebied te verklaren en een rampenhulp van een miljard peseta's (40 min gulden) beschikbaar te stellen. Het strand van San Amaro is al door een dikke oliebrij bedekt. ADVERTENTIE itartine Bijl draagt ook> zachte kontaktlenzen. Daar wil ze u graag méér over vertellen s. dinsdagavond om 8 uur orga- liseert IRIS-brillen een speciale loorlichtingsavond over de zach- e kontaktlenzen. Speciale gaste sMartine Bijl, zelf al geruime tijd tnthousiast draagster van zachte lenzen. Ze zal haar persoonlijke ervaringen afwisselen met enig muzikaal vermaak. U komt toch ook Tot ziens in de Vergulde Turk, Steenstraat, Leiden, dinsdag avond 18 mei om 8 uur. ^HAARtEMMERSTRAAT \l/ regenval aan het tentenkamp was toegebracht, te herstellen. Sommigen hebben de afgelopen dagen hun beschadigde huizen verkozen boven de doorweekte matrassen buiten om de nacht door te brengen. De politie waarschuwt de bewo ners voor rondreizende lieden die aanbieden de beschadigde huizen voor een lage prijs te kopen, om zodoende grote sub sidies van de staat los te krij gen. Ook wordt geklaagd dat bedrijven uit de grote steden voor sloopwerk en reconstruc- tiewerk zijn toegestroomd en al lerlei winstgevende Opdrachten voor zich hebben opgeëist, ter wijl plaatselijke bedrijven het werk gratis doen. ADVERTENTIE Zaterdag 29 mei in Het Spant LEIMUIDEN Aanvang 20 uur. KAARTEN 15.-en 20.- VOORVERKOOP: Kerkweg 5. Lei- muiden. Smidskade 2, Langeraar. Tel. 01722 - 2410. DEN HAAG De minister raad heeft gisteren een aantal bepalingen voor het verkeer in de zogenaamde woonerven vastgesteld. Een woonerf is een weg of een complex van wegen, waar de straat in de eerste plaats bestemd is voor de voetganger en de auto zich als een gast moet gedragen. In de toekomst zullen nieuwe borden zowel de ingang als de uitgang van deze woonerven aanduiden. De nieuwe bepalin gen zijn om advies naar de Raad van State gezonden. Het zal nog wel enige tijd duren voordat ze worden ingevoerd. De nieuwe regels zien er als volgt uit: Het doorgaande verkeer moet uit de woonerven wor den geweerd; Automobilisten, bromfiet sers en fietsers mogen slechts stapvoets rijden en zij mogen de voetgangers niet hinderen. Omgekeerd mogen de voet gangers en spelende kinderen de auto's niet tegenhouden of onnodig belemmeren; Parkeren mag binnen een woonerf alleen waar de ge meente een P op straat heeft geschilderd of het bekende blauwe bord met witte P staat. De auto's hebben op een woonerf niet altijd voorrang op fietsers en bromfietsers ais deze laatsten van rechts komen hebben zij voorrang. De bedoeling van de nieuwe verkeersregels is, dat de be treffende straten veiliger wor den en een beter leefmilieu krijgen. Deze straten moeten aan een aantal nog vast te stellen eisen voldoen, die tot een ander verkeersgedrag dwingen. Een drempel is niet voldoende. Er zullen vernau wingen en bochten in de rij strook moeten komen, terwijl ook struiken, banken, speel toestellen en andere voorzie ningen tot zeer matige snelhe den moeten leiden. Aparte, verhoogde trottoirs voor de voetgangers zullen in de woonerven niet mogen voorko men. SALISBURY (UPD Voor vrijwel alle reservis ten in Rhodesië, die tot dusver waren vrijgesteld van oproeping voor actieve dienst, is die vrijstel ling gisteren ingetrokken. De Rhodesische rege ring besloot daartoe „gezien de noodzaak te beschikken over voldoende geoefende mankracht om effectief op te treden tegen de recente toena me van terroristische invallen". Dat betekent dat mensen die tot dusver waren vrijgesteld van actieve dienst, omdat ze belangrijke posten in het burgerleven bezetten, voortaan ook opgeroepen kunnen worden voor de anti-guerrilla. Het legerhoofdkwartier maakte bekend dat sinds woensdag weer 15 doden zijn gevallen, waarbij het aantal doden in acht dagen guerrilla is gestegen tot 52. (Van een onxer verslaggevers) DEN HAAG De pauselijk nuntius in Den Haag, mgr. Angelo Felici, is benoemd tot nuntius in Portugal Hij volgt daar mgr. Sensi op, die in het consistorie van 24 mei tot kar dinaal wordt benoemd. Mgr. Felici is sinds 1967 in Neder land geweest, als opvolger van mgr. Beltrami. Mgr. Felici, die als eerste pau selijke vertegenwoordiger in ons land Nederlands heeft ge leerd, heeft de publiciteit ron dom de kerkvernieuwing di rect kunnen volgen. Mede daarom is hij volgens welinge lichte kringen in staat geweest grote invloed uit te oefenen, mogelijk ook bij de benoemin gen van mgr. Simonis, mgr. Gijsen en kardinaal Wille- brands. Slechts tweemaal heeft hij zijn afkeuring open lijk laten blijken: door zijn wegblijven van de vijfde zit ting van het pastoraal concilie in Noordwijkerhout toen daar het priestercelibaat ter discus sie werd gesteld, en bij het landelijk pastoraal overleg in 1973, toen hij de vergadering verliet uit protest tegen de fel le aanvallen op het beleid van mgr. Gijsen. Mgr. Felici, in 1919 in Sensi geboren, kwam in 1945 in dienst van het pauselijk staats secretariaat Van 1964 tot zijn benoeming in Den Haag was hij de rechterhand van mgr.' Casaroli, de „minister van bui tenlandse zaken" van het Vaü- (Van een onser verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Klein van Onderwijs heeft zijn eis, dat de directie van de Katholieke Sociale Academie in Den Haag met ingang van het volgend studiejaar moet opstappen, ingetrokken. Als voornaamste eis voor de handhaving van de huidige subsidieregeling voor de KSA stelt de bewindsman dat de uitgeholde functie van de directie ongedaan wordt gemaakt. Die uitholling, waarbij het gaat om beslissingen die niet door de directie maar door de docenten en studenten gezamenlijk worden genomen moet voor 1 augustus van dit jaar zijn verdwenen. De staatssecretaris eist in een brief aan de academie dat voor 15 juni het door het academiebestuur vastgestelde leerplan en de schoolwerkplannen voor het komende studiejaar bij de onderwij sinspectie moeten zijn ingediend. Ook moeten voor 1 augustus voldoende docenten in de KSA aanwezig zijn om die plannen in het komend jaar uit te voeren. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant 'en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1