Haarlem is weer een jofele vereniging l| BARRY HUGHES BEGON JAAR GELEDEN OPNIEUW Gouden greep was voor Ko van der Weijden aangename verrassing Noteer bij de radio De stoel van morgen. Wie durft? WÜMDOMUS MEI' HAARLEM „Toen ik vorig jaar 13 juli aan de poort kwam voor de eerste training was iedereen kapot. Met zo'n ploeg kom je nooit terug in de eredivisie, zeiden ze. Nou, toen heb ik gezegd: niet o.b. en we gaan er keihard tegenaan. Ik heb alles nieuw gekocht: nieuwe trainingsspul len, nieuwe ballen. We zijn gewoon opnieuw begonnen. In één jaar naar de eredivisie terug, dat was ons doel. Daarom zijn we keihard gaan trai nen, niet op eerste divisiepeil, maar alsof het ging om de Europese be ker". Aan het einde van bijna een jaar eerste divisievoetbal moet er een klein wonder gebeuren wil Haarlem niet in de eredivisie terugkeren. Trai ner Barry Hughes: „Als ik die 13e juli het hoofd had laten hangen, was er niets van terecht gekomen. In het voetballen heb ik al zoveel meege maakt dat ik weet dat er nóg van alles kan gebeuren, maar met drie punten voorsprong en nog drie wed strijden te spelen, waarvan twee thuis, mogen we het kampioenschap niet meer weggeven. Haarlem is nu weer een jofele vereniging, Haarlem Barry Hug hes: "Haarlem leeft weer, de leeft weer. De club is gezond. Er is een goede jeugd en dus een goede basis voor de toekomst". Vorige week verlengde Barry Hughes zijn con- tract met Haarlem voor drie jaar, een bewijs dat het bestuur, dat Hughes ook in de allerbe roerdste tijd van de degradatie nadrukkelijk niet liet vallen, nog altijd het volste vertrouwen heeft in zijn trainer. Barry Hughes van zijn kant heeft een nadrukkelijke trek in een her nieuwd eredivisie-avontuur, al realiseert hij zich terdege dat het allemaal niet eenvoudig zal worden, vooral nu al vaststaat dat Johan Derk- sen vertrekt (naar het Duitse SV Meppen), terwijl de kans groot is dat de oudgedienden degradatie van vorig jaar ben ik wat nuchter der geworden. Ik realiseer me nu ook dat de inbreng van de trainer tijdens de wedstrijd gering is. Van de bank afspringen heeft vaak weinig zin. Ik heb voor mezelf het gevoel dat ik een betere trainer ben geworden. Door alle ellende die ik heb meegemaakt, ben ik op het juiste spoor gekomen". Een „hoofdrol" in die ellende was weggelegd door de degradatie van Haarlem op het eind van de vorige competitie, maar ook het voortij dige vertrek bij Go Ahead Eagles droeg bij tot de loutering van Hughes. „Bij Go Ahea Eagles heb ik een fijne tijd gehad. Jongens als Arntz, Strijdveen en Spijkerman heb ik mede ontwik keld. Er was één probleem: in die tijd was er grondverf. „Je kunt", zegt Hughes, „wel zeggen dat Kleton een gouden greep is geweest. Ik ben kennelijk een type trainer dat hem ligt. Voor hetzelfde geld had het ook anders kunnen aflopen. Iedereen zei altijd dat Kleton er toch wel iets van kon, maar het kwam er nooit uit. Toen hij hier kwam, heb ik tegen hem gezegd: „Jongen, jij krijgt van mij geen taktische op drachten. Tackelen zul je van je hele leven niet leren, maar je moet wel bijdragen aan de verdediging". Natuurlijk heeft Kleton ook slechte wedstrijden gespeeld, maar hij maakt toch een goed sei zoen. Hij heeft contact nodig. Hij komt regel matig bij mij op kantoor om over allerlei dingen te praten. Die knul moet een beetje kunnen kletsen, dat vindt ie fijn. Bij Ajax heeft hij zich altijd een beetje overbodig gevoeld. En bij MW stond hij onder te grote druk omdat hij werd beschouwd als de man die het even moest gaan maken. Bij mij kan hij vrijer spelen". Qua talent wordt Kleton nog ruimschoots over troffen door Johnny Metgod. „Dat is", zegt Hughes, „een grote. Metgod is achttien, maar hij doet dingen dat je zegt: hij is drieëntwintig. Maar sommige momenten zeg je ook: je kunt zien dat ie pas achttien is. Hij mist nog ervaring en routine. Er zijn een heleboel clubs die achter hem aanzitten. Als hij bij een grote club komt, ontwikkelt hij zich nog sneller dan nu al het geval is". HARRY BRINK Af en toe heb ik nog een explosie Sadek, Wentink en Franz ook zullen afhaken. Geld voor aankopen is er niet, waardoor Hug hes zijn toevlucht zal moeten nemen tot de jeugd van Haarlem. Hughes: „We moeten proberen het eredivisie- schap in de eerste twee a drie jaar te consolide ren. In die tijd kunnen we de basis leggen voor de wat verdere toekomst. In de komende tijd moeten we proberen steeds tenminste een punt of vijf, zes van de onderste plaatsen verwijderd te blijven. We moeten geen momenten hebben dat we in acuut degradatiegevaar komen, want dat geeft alleen maar spanningen. Ik voel er niets voor een jojo te worden, die heen en weer wordt geslingerd tussen de eerste- en eredivisie. We moeten over een paar jaar een goede middenmoter kunnen worden. De absolute top zullen we nooit halen. Ik ben al tevreden als we in zeventien thuiswedstrijden een keer of twaalf spektakel kunnen maken: Ajax en Feye- noord pakken bijvoorbeeld. Daar komt het publiek voor". Het Haarlemse publiek liet het overigens het bijna afgelopen seizoen lelijk afweten, ondanks de altoos florissante ranghjstpositie van de ploeg./ï,?,Ahead Mede daardoor is de financiële situatie van de Haarlemmers minder fleurig. „Financieel zijn we niet sterk, maar we zijn wel schuldenvrij. De begroting hebben we ge haald, terwijl we gemiddeld toch maar vijfdui zend toeschouwers hadden. Dat is iets om je hoofd tegen de muur te slaan. Af en toe word je daar wel verbitterd door. Maar wat wil je? Ajax, AZ'67 en Telstar zitten vlakbij en in drie kwartier ben je in de Kuip. In Haarlem zit je ingesloten door eredivisievoetbal en als je dan zelf in de eerste divisie speelt, trek je geen publiek. Volgend seizoen zal het wel wat beter gaan, met zeven a acht toppers thuis, en de nieuwe overdekte en verwarmde tribune. Dat wordt iets moois, een beetje English style", voorspelt Barry Hughes, als mens nog altijd erg Engels, maar als trainer, althans volgens eigen zeggen, een mengeling van Engelse en Neder landse invloeden, die er maar wat trots op is dat de Engelse Football Association onlangs in huize-Hughes in Heemstede een schrijven liet bezorgen met daarin de vriendelijk invitatie op 28 juni een trainingsdemonstratie te geven. Hele eer „Op die bijeenkomst komen alle Engelse top- coaches. Ik vind het een hele eer dat ze mij gevraagd hebben. In het verleden zijn Weiswei- Ier en Kubala daar ook geweest. Toch mooi als je hetzelfde mag doen als die jongens", straalt Hughes, die deze competitie op de trai ners bank een heel wat kalmere indruk maakte dan voorgaande jaren, al is hij nog altijd in staat het scheids- en grensrechters behoorlijk lastig te maken. „Ach, het elftal draait en dan zijn er niet zoveel momenten dat je op de bank wat moet doen. Ik heb af en toe nog wel van die momenten dat ik een explosie heb. Ik zie het zo: het enthousiasme is er nog steeds, maar door de We moeten geen jojo worden geen geld. Ik had een zalige ploeg opgebouwd met Hoekema en Geels, maar toen moest er verkocht worden. Ik heb eigenlijk op het ver keerde moment bij Go Ahead Eègles gewerkt", oordeelt Hughes, die het niet specifiek Engelse, maar wel aanvallende spel van Haarlem zag uitgedrukt in maar liefst eenenzeventig doel punten, waarvan een niet gering aantal werd geproduceerd door twee spelers die voorheen eigenlijk nimmer kans hadden gezien een grote belofte in te lossen: „Piet van der Berg en Gerrie Kleton. Nul komma nul „Door de degradatiezorgen van vorig jaar was het zelfvertrouwen van de spelers nul komma nul. Ze speelden zonder uitzondering ver onder hun kunnen. Neem nou zo'n Van der Berg. Die jongen was vorig jaar doodsbang voor balver lies. Moet je zien hoe hij nou speelt. Dit seizoen in de eerste divisie is geweldig geweest voor het zelfvertrouwen". Een speler die zich onder Hughes nog nadruk kelijker manifesteerde is Gerrie Kleton, die bij Ajax dreigde te worden bijgeschreven op de lijst „eeuwige" talenten en wiens techniek ook bij MVV verborgen bleef onder een dikke laag lies. Moet je hem nu zien". zorgen ka' delijke plaats Na anderhalf jaar de marathontitel Van onze verslaggever BERKHOUT Een volslagen verrassing. Terwijl erkende marathonlopers als Roelof Veld en Geert Jansen enorm in moeilijkheden waren, liep Ko van der Weijden het afgelopen weekeinde tijdens de nationale kampioenschappen de marathon alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. De 30-jarige Berkhouter begon rustig, liet alle groten langs zich heen gaan om later genadeloos toe te slaan. De één na de ander passeerde hij om vervolgens als vijfde (en tevens als eerste Nederlander) de eindstreep te overschrijden. En meteen de nationale marathontitel pakte. Voor Ko van der Weijden betekent de gouden greep naar het kampioenschap een aangename verrassing. Wat de gevolgen ervan voor hem zijn ten opzichte van de aankomende Olympische spelen is nog niet geheel duidelijk. Ko van der Weijden: „Iedereen heeft kunnen zien dat de leden van de selectieploeg slecht voor de dag zijn gekomen. Het is niet best als je na een kilometer of tien niet mee kunt komen. Wat de marathonin Amsterdam ten aanzien van Montreal betekent weet ik op dit moment niet. Eén dezer dagen valt de beslissing of de selectiewedstrijd in Basel, die over een maand zal worden gehouden ook echt door zal gaan. Als de technische commissie dat nodig vindt dan wel natuurlijk. Maar het is ook best mogelijk dat de tc na het bekijken van het nationale kampioenschap zegt dat Nederland geen marathonloper(s) naar de Olympische Spelen kan sturen, omdat de prestaties te slecht zijn". Ziet de kersverse kampioen zichzelf naar Cana da gaan? Ko van der Weijden: „Het is natuur lijk erg leuk, maar ik zou er niet kapot van zijn als het niet doorgaat". Toch zal het vreemd overkomen als wel andere marathonlopers naar Montreal gaan en de kampioen niet. Bovendien waren de omstandigheden in Amsterdam nu niet bepaald ideaal. Het was vreselijk warm. Ik moet trouwens zeggen dat het tegen de tijd dat de marathon in Canada gelopen moet worden, het minstens net zo warm is. Misschien nog wel erger. De omstandigheden zijn dus min of meer bekend. Maar inderdaad het was zater dag soms niet uit te houden. En dan vind ik dat Karei Lismont met die hitte toch voor een redelijke tijd heeft gezorgd. Al is een tijd van 2.18.0 nu niet zo uitstekend. Karei heeft al eens 2.10.0 gelopen. Persoonlijk vind ik de warmte niet erg. Integendeel ik ben een warmweerloper zou je kunnen zeggen. Een ander gaat er kapot aan, ik niet". Ko van der Weijden eindigde een kleine dertien minuten na de Belg. Zou dat tijdens de Olympi sche spelen een afgang zijn? De Berkhouter: ,Zou vreemd zijn als nu nog ander wel naar Montreal zou gaan" „Het is maar net hoe je dat ziet. Persoonlijk vind ik van niet. Als je weet dat er zeker honderd lopers komen, dan betekent een ach terstand van dertien minuten op de Olympische kampioen een plaats bij de eerste dertig. In zo'n groep is dat niet slecht". Realistisch Maar het publiek wil een ereplaats zien. Ko van der Weijden: „Je moet natuurlijk wel realistisch blijven. Momenteel telt Nederland internationaal gezien geen marathonloper van allure. Al is er de laatste jaren een enorme verandering in gekomen. Een aantal jaren geleden telde Nederland in de marathonwereld niet mee. Momenteel zit de sport erg in de lift. We zitten in de sub-top, Medewerking zouden ze in voetbalkringen zeggen. Het ziet er naar uit dat het in de toekomst nog beter gaat worden. België heeft momenteel de sterk ste langeafstandslopers ter wereld. Hoe komt Ko van der Weijden dat? Een tijd geleden waren er mensen die het lange afstandlopen gingen propageren. Overal in het land waren mogelijkheden om te lopen. Je kon halve marathons lopen, kermiskoersen waren er en in de winter crosslopen. De men sen werden enthousiast gemaakt. Dat was ook in Finland zo. Maar zoiets moet op gang komen. Ook in Nederland. Hier wil men ook de lange afstandsport propageren. Maar het zal natuur lijk een aantal jaren duren, voordat je de gevolgen ervan ziet. Momenteel is er een groei zowel in de breedte als in de top". Toch leeft het marathonlopen wel degelijk bij de bevolking. Bijna iedereen kent de grote namen Vraag een willekeurig persoon wie Abe- be Bikila is en hij antwoordt: „Een marathonlo per uit Ethiopië, die eens na een wedstrijd gymnastiekoefeningen deed". Als je vraagt wie de Olympisch Kampioen verspringen is krig je nul op het request. Ko van der Weijden: „Het marathonlopen is een spektaculair nummer. Het publiek heeft enorme bewondering voor diegenen die de 42 km en 195 meter uitlopen. Dat zie je, als een loper het stadion binnen komt. Meteen groot applaus. En onderweg pro beert men van alle kanten te helpen. Bovendien is het emotioneel erg opwindend. De dramatiek tijdens zo'n wedstrijd trekt de mensen ook". Slechts anderhalf jaar. loopt Ko van der Weij den de marathon. Zijn zege in Amsterdam was niet de eerste. Vorig jaar won de Berkhouter een 30 km-race in Aalten en ook de internatio nale marathon van Rotterdam. Voor de vierde keer werd die georganiseerd en Ko van der Weijden werd de eerste Nederlander die de Rotterdamse marathon won. Momenteel werkt Ko van der Weijden in Am sterdam bij de gemeentelijke universiteit in een laboratorium. Zijn vak is antropobiologie, oftewel de biologie van de mens. Hij krijgt alle medewerking om te gaan trainen, 's Mid dags is hij regelmatig in het Flevopark te vinden. In het weekend traint hij in zijn eigen woonplaats. Haast opvallend is dat hij zo verstandig loopt. Kalm, rustig beginnen, om dan tegen het einde van de race sterk naar* voren te komen. Ko van der Weijden: „Je moet weten wat je sterke en zwakke punten zijn. Ook die van je tegen standers moet je kennen. Ik heb altijd veel wedstrijden nodig om in vorm te komen. Tij dens zo'n marathon begin ik rustig, bijna iede reen passeert me. Maar na zo'n kilometer of vijftien kom ik de eersten tegen. De tegenstan ders krijgen vermoeidheidsverschijnselen, ter wijl ik nog min of meer in hetzelfde tempo loop. Een vorm van taktiek misschien". Wat is de topleeftijd voor een marathonloper? Ko van der Weijden: „Rond de dertig misschien iets ouder. Het is een bekend gegeven dat veel oudere mensen in het lange afstandlopen vaak goed voor de dag komen. Kijk maar naar het wielrennen. Raymond Poulidor rijdt nog steeds sterk. En bij het schaatsen. Zo'n Jeen van den Berg doet aan elke marathonwedstrijd nog vrolijk mee. Als je boven de 30 bent, moet je het" meer van de conditie en karakter hebben. Daardoor gaat het misschien wel zo goed op die leeftijd". Gaat Ko van der Weijden nog speciaal trainen om toch naar Canada te gaan? „Ik train ge woon zoals ik altijd doe. Harder werken dan hard kan ik toch niet. Maar nogmaals, een reisje naar Montreal vind ik aardig. Want als ik dan net zo loop als in Amsterdam, dan is het internationaal gezien beslist geen afgang. Je hebt ïiu eenmaal maar één allersterkste. Daarom zal ik niet rouwen als ik gewoon in Nederland blijf". ♦FC Twente-Telstar (zat) ♦Eindhoven-Ajax ♦MW-Sparta (zat) ♦NEC-Excelsior (zat) ♦Go Ahead Eagles-FC Den Haag (zat) ♦Feyenoord-Roda JC ♦FC Amsterdam-PSV ♦FC Utrecht-De Graafschap ♦AZ '67-NAC Eerste divisie Helmond Sport-FC Den Bosch ♦Heerenveen-FC Groningen Wageningen-Volendam Willem II-SC Amersfoort ♦FC Vlaardingen-FC Dordrecht ♦FC VW-Vitesse ♦Haarlem-SC Cambuur Veendam-PEC Zwolle Heracles-SW De wedstrijden aangeduid met totoformulier nummer 20. komen voor op ADVERTENTIE Hij komt uit Zweden. Is ontworpen door Ake Tribyter. De stoel van morgen. Een funktioneel. oogstrelend ontwerp dat zijn fraaie gebogen lijnen ontleent aan gelamelleerd hout. Veerkrachtig en zéér komfortabel Bekleed met doorgeverfd eersteklas rundleder. En het houtwerk is uitgevoerd in - naar keuze - blank grenen of palissanderkleur. Een stoel van uitzonderlijke allure. Hij staat in uw Vendomus. Temidden van honderd tallen andere mogelijkheden om u hoogst persoonlijk en hoogst eigentijds in te richten. Zoals e biezondere Belgische eiken eetkamer in al even grote stijl. Pure kwaliteit in elke prijs klasse. Goed voor een hoogst individuele manier van wonen. Enfin, als dit niveau u aanspreekt doet u er goed aan eens snel uw hart te komen ophalen bij Vendomus. het woonwarenhuis van Vroom 8i Dreesmann Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11