^cld6C0CHKcmt Olie bedreigt noordwestkust van Spanje na explosie tanker oon St. Etienne kwam as bij de terugkomst DIACONESSENHUIS IN VOORBURG KIEST VOOR ZOETERMEER F.N.V.: PRIJSBELEID HEEFT GEFAALD Regermgj>miHjk^errastdoor te snelle prijsstijgingen moningm bij !di9eropening ihouwburg Werkloosheid gedaald onder invloed seizoen Veehouder strooide gif op akker Helft ambtenaren wil honorering aanpassen aan bedrijfsleven Donderdag 13 mei 1976, 66e jaargang no. 20435 DAGBLAD VOÖR ZUID-HOLLAND iRapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune tenties (excl. BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Bezuiniging Bezuinigingsnota in Achter het Nieuws en Ombudsman op Ned. II om 20.25 en 21.55 uur. Terug naar de natuur om 22.35 uur. Ned. I: Simplisties Verbond om 19.40 uur. Om 19.55 uur All in the family, om 20.20 uur Be stemming Amerika en om 21.00 uur Monty Python. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde noordwes telijke wind. Maxima ca. 15 gr. Morgen zon: 4.4820.26. Schev. hoogw.: 3.04 en 15.31. Laagw.: 11.07 en 23.33. p onze sportredactie) RIJS St. Etienne is van- door president Valery Gis- I d'Estaing als een kam- insploeg bij de terugkeer uit sgow ontvangen. Als helden den trainer en spelers bin- gehaald en zo verdienden zij- ook. Fortuin had Bayern ichen de fel begeerde Europa gebracht, die St. Etienne liende. De Franse underdog de eindstrijd in Glasgow icteerd. Het loon kwam niet met de titel, maar pas bij de terugkomst in Frankrijk. De ontvangst door de president was het hoogtepunt van een golf van nationalis me die Frankrijk had bezig gehouden. Zo zei Valery Giscard d'Estaing gisteren te gen ieder die het horen wilde: „De Groe nen moeten winnen". Minister van bui tenlandse zaken Jean Sauvagnargues heeft zelfs in h^t openbaar de hoop uitge sproken „dat het duel tussen Saint Etien ne en Bayern München de betrekkingen tussen de twee landen niet zou verslech teren". Zie verder sportpagina's, fluitconcerten begeleid. De ereronde van de spelers van Bayern München met de Europa Cup werd met (Van een onze verslagge vers) VOORBURG Het Voorburgse Diacones- senziekenhuis heeft voor Zoetcnneer geko zen, en is zelfs bereid om voor een eventuele verhuizing haar protes tants-christelijke signa tuur op te geven. Het ziekenhuis is tot de vol ledige overtuiging geko men, dat er na vestiging van een ziekenhuis in Zoetermeer voor het Diaconessenhuis in Voorburg weinig toe komst meer is wegge legd. Overigens wil men zich niet opwerpen als concurrent van het Haagse Rode Kruiszie- kenhuis waarmee Zoe termeer nog steeds in onderhandeling is. Geneesheer-directeur J. H. H. de Swart heeft dit gistermiddag meege deeld. De aarfvankelijke eis van vorig jaar, dat staatssecretaris Hen driks zou moeten aanto nen, dat er na komst van een Zoetermeers .ziekenhuis geen toe komst meer voor het Diaconessenhuis is weg gelegd, heeft men laten varen. "Wij zien nu in, dat wij dat van de staatssecretaris niet kunnen verlangen. Wij hebben onze eigen ver antwoordelijkheid in de ze aangelegenheid", al dus de heer De Swart. Inmiddels begint men nu ook in Rijswijk ern stig rekening te houden met een eventuele ver huizing van het Diaco nessenhuis naar Zoeter meer. Dokter Caminada, voorzitter van het Rijs- wijkse hjiisartsenover- leg, zei gisteren bij de opening van het nieuwe Rijswijkse G. G. en G.D.-gebouw, dat men dan zal moeten gaan zoeken naar een binding met een ander op grote re afstand gelegen zie kenhuis. Dit zal één van de grotere ziekenhuizen zijn, en dat heeft tot ge volg dat de onpersoon lijkheid een rol gaat spe len, aldus de heer Cami nada. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering is pijnlijk verrast, de vakbonden zijn woedend over de verontrus tende prijsstijgingen van de laatste tijd. „Het prijsbeleid van de regering blijkt thans defini tief te hebben gefaald," aldus de Federatie Nederlandse Vakbeweging (N.V.V. en N.K.V.), nadat gisteren zoals gemeld, bekend geworden was, dat de prijzen tussen medio maart en medio april met 2,1 procent gestegen waren. En minister Lubbers van Economische Zaken wist alleen maar te vertellen, dat de regering onmogelijk maatregelen kan nemen „om de prijzen over het gehele front in de hand te houden". LI De minister moest tevens toegeven, dat, als het zo doorgaat, de prijzen over het gehele jaar genomen met meer dan acht procent omhoog zullen gaan. De regering had zich ten doel gesteld deze stijging binnen acht procent te houden. Ook het Verbond van Nederlandse Onderne mers is min of meer geschrokken van de snelle prijsstijging. Het V.N.O. stelt vast, dat deze stijging iets hoger uitvalt, dan werd verwacht. De ondernemers menen, dat dit voor het groot ste gedeelte te verklaren is uit de stijging van huren, overheidstarieven, grondstoffénprijzen en prijzen, die op de veilingen tot standkomen.. Daarom zal, aldus het V.N.O., de overheid de uiterste terughoudendheid bij tariefsverhogin gen moeten betrachten. Volgens de Federatie Nederlandse Vakbewe ging zullen alleen drastische maatregelen de prijzen kunnen bedwingen. Want de sterke prijsstijging betekent, aldus de F.N.V., niet alleen een nog hogere inflatie, maar ook een onaanvaardbare bedreiging van de koopkracht. „De prijzen mogen daarom slechts verhoogd worden in die gevallen, waarin de werkgelegen heid aantoonbaar in gevaar komt," meent de F.N.V. Het Christelijk Nationaal Vakverbond noemt het jongste prijsindex-cijfer van 2,1 procent „bijzonder teleurstellend". De geringe winst, die in maart werd geboekt, is door dit cijfer geheel teniet gedaan," aldus het C.N.V., dat vreest, dat per 1 juli, gezien de ontwikkeling van de prij zen, zeker vijf procent prijscompensatie nodig zal zijn. Het C.N.V. blijft het betreuren, dat de huren per 1 april omhoog gegaan zijn, ondanks het dringend verzoek dit omwille van de prijs- beheersing niet te doen. De huurverhoging is, naast de kledingprijzen, een van de grote schul digen aan de sterke prijsstijging, meent het C.N.V. Hierop wijzen ook de Nederlandse Christelijke Werkgevers, die eveneens zeggen geschrokken te zijn van de onverwacht-sterke prijsstijging. Vijfling verhuisd De vandaag 104 da gen oude Yamashi- ta-vijfling, hier ge dragen door vader Yorimitsu Yamashi- ta en vier verpleeg sters, is in Tokio aangekomen na een vliegreis van duizend kilometer vanuit het zuiden van Japan waar de kinderen werden geboren. De drie meisjes en twee jongens en hun ou ders hebben in de Japanse hoofdstad een vierslaapkamer- woning gevonden, een voor Japanse begrippen erg rui me mogelijkheid. rm),: sief [DEN Koningin Juliana rali- 5b.), ilen vrijdag 15 oktober Leiden >eken. De vorstin zal enkele ivatie- en nieuwbouwprojec- bezoeken. Als slot van het >ek zal de koningin de gala- rstelling bijwonen die zal 45 .(den gegeven ter gelegenheid 1 de heropening van de ge- of 1 gerestaureerde Leidse i0g_j°uwburg. HANNESBURG (Reuter) 'jee mannen die geprobeerd "11 Cf. Iden een onderwijzeres te cn krachten zijn gisteren door iOU, fiingen van de vrouw dood- (^0 lagen, aldus de politie van iannesburg. jGl- r mannen vielen de vrouw weg naar school aan waarna (eveer 200 leerlingen haar ikreten hoorden en naar renden. Een van de vier ïen werd in de buurt van school gegrepen en doodge- {en. Een tweede man over een eind verder hetzelfde dapper St. Etienne heeft giste- in Glasgow laten zien, dat het' it niet de „underdog" was. DEN HAAG Eind vorige maand bleek de werkloosheid on der mannen te zijn gedaald met 13,970 en onder vrouwen met 2.170. Het werk loosheidscijfer kwam daarmee op 199,770, of wel 4,9 procent van de af hankelijke beroeps bevolking. Dit heeft het ministerie van sociale zaken giste ren meegedeeld. Zou men echter geen rekening houden met de seizoensinvloeden, dan zou het werk loosheidscijfer verge leken met eind maart met 1000 zijn geste gen tot 220,200. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel is ge stegen met 9.200 tot 52.100. Oorzaak hier van is onder andere de door de geweste lijke arbeidsbureaux gestarte landelijke enquete naar vacatu res bij het bedrijfsle- Een dikke rookkolom stijgt op van de plaats waar de olietanker Urquiola ligt te branden. LA CORUNA (UPI) In de havenmonding van het Spaanse La Coruna is gisteren een met 110.000 ton ruwe olie geladen Spaanse tanker aan de grond gelopen en ont ploft Door de grote hoe veelheid ruwe olie die uit de brandende tanker is weggestroomd wordt de Spaanse noordwest kust bedreigd met een ecologische ramp. De 45 opvarenden van de „Ur quiola", die thuisvoer met ruwe olie uit de Perzische Golf, zijn volgens de maritieme autoritei ten gered. Onzekerheid bestaat echter over de gezagvoerder. Francisco Rodriguez. Hij is als vermist opgegeven. De Urquiola strandde in het smalle kanaal dat de haven van La Coruna met open zee ver bindt Hij is kennelijk op scher pe rotsen onder water gelopen. De explosie, die zich voordeed nadat de slepers hadden vastge maakt heeft een enorme brand veroorzaakt. La Coruna, een stad van 240.000 inwoners ging in zijn geheel schuil in verstik kend vette rookwolken. Een grote olievlek vloeit steeds verder uit vlak onder de kust van Galicië, een gebied met veel badplaatsen en vissershavens. Hoewel de ontploffing in La Co runa honderden ruiten deed sneuvelen hebben zich voor zóver bekend aan land geen per soonlijke ongelukken voorge daan. München en doelman Sepp hadden al het geluk van de reld nodig om overeind te blij- Duitsers prolongeerden hun icces, maar erg overtuigend was (Van een onzer verslaggevers) NIEUWKOOP Een veehouder uit het Zuidhollandse Nieuwkoop heeft gisteren tegenover de politie bekend in de afgelopen weken strychnine over zijn akker te hebben uitgestrooid. Tientallen vogels zijn door het eten van het gif, dat was vermengd met gerstkorrels, om het leven gekomen. Enkele politiemensen troffen gisteren op de akker in Nieuw koop de lijken van reigers, eenden, kraaien, grutto's en kieviten aan. Ook zijn postduiven aan het gif overleden, waardoor de Nieuwkoopse postduivenvereniging „De Voor uitgang" ernstig is gedupeerd. Zie verder pagina 5 (Van een onzer verslag gevers) HILVERSUM Vijftig procent van de ambte naren in Nederland vindt dat de salarissen en de pensioenen die aan overheidsdienaren worden betaald, aange past moeten worden aan de honorering die in het bedrijfsleven ge bruikelijk is. Dat is gebleken uit een opinie-onderzoek dat het Nipo heeft gehouden in opdracht van Vara's ac tualiteitenrubriek Ach ter het Nieuws en de Vara Ombudsman. Van En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U i geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u de Nederlandse bevol king in haar geheel is 71 procent voorstander van gelijkschakeling van de honorering van ambte naren en andere werk nemers. Het opinie-on derzoek is gehouden te gen de achtergrond van het vraagstuk op welke wijze bezuinigd dient te worden op de overheids uitgaven. Achter het Nieuws en de Vara Om budsman wijden daar aan vanavond om 21.35 uur op Nederland H een gezamenlijk program ma. Uit de NIPO-enq"üe- te is voorts gebleken dat 77% van de Nederlan ders bezuinigingen op het onderwijs van de hand wijst woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1