Superstars. ederland voor [ezamenlijk [an grondstoffen Toor kankerinstituut 1 miljoen gulden AMBASSADEUR BOLIVIA IN PARUS VERMOORD Uitkoopfonds voor vissers die bedrijf staken Idc e vef OOK EHRLICHMAN REKENT, IN ROMAN, AF MET NIXON 2tC l are straffen geëist or medewerking n piratenzender rjENSDAG 12 MEI 1976 LEIDSE COURANT IBI (ANP) Nederland stelt zich achter ikkelingslanden in hun eis tot het oprich- een gezamenlijk fonds waaruit het aan- van internationale buffervoorraden van Joffen kan worden gefinancierd. Dit.blijkt toespraak van minister van economische Lubbers tot de Wereldhandelsconferentie in bi. Volgens minister Lubbers is de Neder- regering er sterk van overtuigd dat onder- lingen over afzonderlijke grondstoffen wor- /erge makel ijkt als het instellen van een nenlijk fonds in principe wordt aanvaard, lorstel dat Henry Kissinger vorige week deed iet oprichten van een internationale grond- abank lijkt volgens minister Lubbers, het grondstoffenprobleem vanuit een andere _e benaderen. Overigens meende hij dat in lledige pakket voorstellen dat Amerika de I-conferentie aanbood een aantal interessan- srdelen zitten. gn met Noorwegen, Zweden en Denemar- leeft Nederland, ook in Nairobi al, een onthaal gevonden bij delegaties van de Wereld wegens zijn sympathieke houding ver het pakket aan voorstellen dat de zoge naamde „Groep van 77" ontwikkelingslanden in februari van dit jaar neerlegde in haar verklaring van Manilla. De toespraak van Lubbers bevestigt dat de Nederlandse regering bereid is verder te gaan dan andere leden van de EEG bij het aanvaarden van het geïntegreerd grondstoffenpro- gram van de Derde Wereld, waar van het geza menlijk fonds het kernpunt vormt. Volgens de bewindsman wil Nederland wel onderstrepen dat onderhandelingen over zo'n gezamenlijk fonds niet tot uitstel mogen leiden van besprekingen over specifieke grondstofakkoorden. China en de Sovjet-Unie leverden gisteren heftige kritiek op eikaars rol bij de wereldgebeurtenissen. China noemde de Verenigde Staten een tegenstan der van hervormingen. In hun toespraken tot de vierde VN-fonferentie beschuldigden de Sovjet-Unie en China elkaar van het veroorzaken van economische „ziektever schijnselen" over de gehele wereld. China zei dat de wedloop tussen Amerika en Rusland de kans op revolutie en oorlog vergroot, en omschreef de Oost-West ontspanning als een rookgordijn dat de mensen overal in de wereld' in slaap moet sussen. Goudswaard (AR) wijst CDA niet af Amstelveen (ANP) Prof. B. Goudswaard, de opsteller van het CDA-programma, betreurt het dat zijn onlangs geschreven brief is overgekomen als een afwijzing van het CDA. De kri tiek was slechts bedoeld als een oproep aan KVP, ARP en CHU om er gezamenlijk wat van te maken. De gesprekken die de laatste weken daarover gevoerd zijn, geven vertrouwen in een oplossing. Dit zei CDA-voorzitter voorzit ter Prof. P. Steenkamp gister avond op een CDA-bijeenkomst in Amstelveen. Prof. Steenkamp liet daar uitkomen dat de frac ties van KVP, CHU en AR in de Tweede Kamer gisteren voor het eerst samen vergaderd had den. Van samenwerking op an dere niveaus was overigens al veel langer sprake, zei hij. Verder merkte hij op dat het CDA niet zal aarzelen om in de verkiezingsstrijd het standpunt van het CDA over abortus sterk naar voren te brengen. Hij ver wierp wat dat betreft het „mon sterverbond" tussen PvdA en WD. iuwe „laatste Hughes VEGAS (UPI) De Sum- Sorporation, het zakencon- van wijlen Howard Hug- jeeft dinsdag aan de rech- en tweede laatste wilsbe- ling van Hughes overhan- Het tweede testament is Is het eerste met de hand reven maar een jaar later eerd. at geld na aan verschillen- ;pen en aan tien personen leen met hun stamboe- ler worden aangeduid, jwe testament is in veel :n even vaag en raadsel- als het eerste. Directiele- i Summa hebben het testament onecht ge- omdat het gedateerd is tijdstip waarop de maat- tij nog niet was opgericht. jfdkantoor igneet naar is wijk (ANP) Het loor van het reisbu- ïagneet in Alkmaar zal okort naar 'Rijswijk wor- verplaatst. Dit betekent Alkmaar een verlies van x>k gelegenheid aan ongeveer er man. Het reissbureau leet, dat enige tijd geleden i rèisgigant Holland Inter- 13 nal Travelgroup is opgeno- zaa wordt in Rijswijk onderge it in het hoofdkantoor van reisorganisatie. REP/ :ht. Elta 11 30 "UW LABORATORIUM GESTART rmond jarantie choten. Onder water Japanse arbeiders zijn erin geslaagd een tunnel in aan bouw, waarin vori ge week een enor me watervloed doorbrak, weer be trekkelijk watervrij te maken. De tunnel voor een weg en treinverbinding van het hoofdeiland Honshu en het ei land Hokkaido, zal de langste tunnel onder water ter we reld zijn. Met be hulp van zandzak ken en pompen kan het werk nu worden voortgezet. Franse politieman nen rond de plaats waar gisteren de Boliviaanse ambassadeur werd dooge-schoten. PARIJS (DPA-Reuter) De Boliviaanse ambas sadeur in Parijs, de 55-jarige Joaquin Zenteno Anaya, is gistermiddag in Parijs door twee pis toolschoten vermoord. Anaya is opperbevelheb ber in zijn land geweest en heeft als zodanig tien jaar geleden de guerrillabeweging van Che Gue vara onderdrukt. De dader, volgens ooggetuigen een ongeveer 35-ja- rige man, kon te voet ontkomen. Later nam de zich noemende „Internationale Che Guevarabewe- ging" de verantwoordelijkheid op zich. Generaal Zenteno Anaya was sinds oktober 1973 ambassadeur van Bolivia in Parijs. Hij had giste- ren even na één uur de ambassade aan de Avenue Jlj£f||^^H du President Kennedy aan de oever van de Seine verlaten om met zijn auto voor het middageten naar huis te gaan. Even voor hij de sleutel in de deur kon steken vuurde een onbekende van vlak- bij enkele schoten af, waarvan twee de ambassa- ||9H deur doodden. De aanslag werd bijna precies op dezelfde plaats gepleegd als die van oktober vorig jaar op de Ambassadeur Joaquim Zenteno Anaya. Turkse ambassadeur in Parijs, Ismail Erez. De Boliviaanse legerbevelhebber Raul Alvarez Pe- aanslag op de Boliviaanse ambassadeur, Joaquim naranda heeft de voormalige en verbannen bevel- Zenteno Anaya, is de vijfde in nog geen anderhalf hebber van de strijdkrachten generaal Luis Reque jaar tijds tegen buitenlandse diplomaten in Fran- Teran verantwoordelijk gesteld voor de moord. De krijk. Geldboete geëist tegen FT-dranken ROTTERDAM (ANP) De of ficier van justitie bij de recht bank in Rotterdam heeft giste ren tegen de directeur van 25 slijterijen in de Randstad, de 42-jarige Flip van T. een geld boete van vijfduizend gulden en het betalen van een waar borgsom van 60.000 geëist De officier wil Van T. de oprich ter van de FT-drankenservice, veroordeeld zien door de Rotter damse economische politierech ter omdat de superslijter eind januari van dit jaar jonge merk- jenever voor 11,75 te koop had aangeboden, een prijs die 2,- lag beneden de via een prijsverordening van het pro- duktschap gedistilleerde dran ken vastgestelde minimumprijs. De zaak tegen Van T. gold uit sluitend de door de Economi sche Controledienst ontdekte overtreding van 31 januari. Hij hoefde niet terecht te staan voor de overtreding die de ambtena ren afgelopen vrijdag vaststel den toen Van T. in zijn slijterij en opnieuw bezig was jonge merk jenever ver onder de mini mumprijs te verkopen. De con troleurs namen vrijdag vijfdui zend flessen jenever in beslag. Britse liberalen vragen Grimmond als leider (Van onze correspondent) LONDEN De Lagerhuisafge vaardigden van de Britse libe rale partij hebben Jo Grim mond verzocht opnieuw hun leider te worden. Grimmond heeft gezegd dat hij erover wil de nadenken. Hij zou zijn ant woord vandaag nog bekend ma ken. Grimmond was tot in januari 1967 leider van de liberale par tij. Toen nam hij onverwacht ontslag. De liberalen hadden op dat moment slechts twaalf afge vaardigden en 2.327.000 kiezers. Grimmond vond dit een ont moedigende situatie. Maandag was het de beurt aan zijn opvolger, Jeremy Thorpe, om af te treden. De Britse libe rale partij heeft nu 13 afgevaar digden en 5.348.000 kiezers. Staatssecretaris W. Meijer: NATUURBE SCHERMERS MOETEN BETER SAMENWERKEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) overweegt de subsi die aan zeven organisaties op het gebied van de natuurbescher ming in ons land te verminderen, als deze organisaties niet tot een permanente samenwerkingsvorm bereid zijn. De staatssecretaris heeft dat de organisaties in een dezer dagen verzonden brief doen weten. Het gaat om de Stichting Natuur en Milieu, de Landelijke Vereniging tot Behoud van Waddenzee, het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, de Nederlandse Ver eniging tot Berscherming van Vogels, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de Vereniging Milieudefensie en het We- reldnatuurfonds. De betrokken verenigingen en stichtingen vinden een grotere samenwerking dan waarvan nu al sprake is, overbodig. DEN HAAG (ANP) He bestuur van het Visserijschap heeft zich gisteren in beginsel bereid verklaard een uitkoop fonds voor tong en schol te gaan behe ren. Vissers die hun bedrijf staken kunnen daaruit vergoedingen krijgen voor de vrijgekomen vangsttoewijzin gen voor tong en schol, die dan ten goede kunnen komen aan hen die door blijven vissen. De bedoeling is dat het visserijbedrijf sleven, de rijksoverheid en de banken ieder een derde aan het fonds bijdra gen. Het visserijschap wil het aandeel van het bedrijfsleven bijeenkrijgen door op de aanvoer van tong en schol een heffing van een procent te leggen. Minister Van der Stee heeft zich vol gens het schap al bereid verklaard ook een derde te geven, terwijl hij tevens een garantie wil geven voor de verplich tingen die het schap moet aangaan. Hij wil ook de rente betalen van de lenin gen, die het schap wil sluiten om zijn aandeel te kunnen storten reeds voor dat de heffingsgelden binnen zijn. Ge hoopt wordt nu, dat ook de banken hun derde deel willen bijdragen. Men poogt met deze regeling een capa citeitsvermindering van de vloot met 60.000 pk te bereiken. De minister is er volgens het schap ook al mee akkoord gegaan dat de uitkerin gen bij bedrijfsbeëindiging van het reeds bestaande ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de visserij in het ver volg per paardekracht in plaats van per ton zullen worden gegeven. Het bedrijf sleven heeft een uitkering van 250 gul den per pk voorgesteld. (Van een onzer verslaggevers) PERDAM Het is ondenkbaar dat in een nyl waarin het welzijn van de mensen een steeds si e plaats inneemt een zo algemeen en zo in5pd en een zo centraal probleem als de kan- ijding door onvoldoende huisvesting niet Baal unnen worden aangepakt". 7i2-83fej prof dr. E. H. van der Beugel in 1973 opening van het Anthoni van Leeuwenhoek- bi ihuis in Amsterdam. Zijn woorden hebben m iruster van Volksgezondheid bereikt, die nu liefst 41 miljoen gulden uittrok om bij dat u uw ihuis een researchlaboratorium te bouwen. ude laboratorium aan de Sarphatistraat 10 ist in een oud vijftig jaar geleden reeds eurd militair hospitaal, zal dan waarschijn- ie oor de universiteit van Amsterdam gebruikt Le worden. Vanmiddag werd door "bouwdok- ir. A. Houwink, de eerste paal geslagen, nieuwste uitbreiding van het Leeuwenhoek- ulier W ihuis is van meer dan plaatselijk belang. "h" lat het centraal laboratorium van de bloed- transiusiedienst en het Slotervaartziekenhuis vlak bij liggen is er een samenwerking van specialisten mogelijk op het gebied van het onderzoek naar de complexe aard en de veelsoortigheid van kan ker. Die samenwerking zal een belangrijk bestand deel vormen van een breder regionaal samenwerk ingsverband op het gebied van kankeronderzoek warbij ook de medische faculteiten van de univer siteit van Amsterdam en van de Vrije Universiteit en ook de beide Amsterdamse academische zie kenhuizen en het Emma-kinderziekenhuis betrok ken zijn. Dit Amsterdams samenwerkingsverband wordt op zijn beurt weer ingebed in een nationaal coordina- tieprogramma voor het kankeronderzoek waaraan door de raad voor gezondheidresearch in nauw overleg met financierende instanties zoals over heid en Koningin Wilhelminafonds enerzijds en onderzoekers in verschillende instituten, zieken huizen en universiteiten anderzijds vorm zal-wor den gegeven. Op vrije voeten Een omhelzing van zijn vrouw Rosie betekende voor de Londense vrachtrijder George Davis het einde van een gevangenschap van 14 maanden, na een veroordeling tot 17 jaar wegens een bankoverval. Minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins had tot zijn vrijlating besloten omdat verklaringen van getuigen die Davis zouden hebben geïdentificeerd, onjuist konden zijn. De beslissing volgde op een plotseling opgekomen actie tegen de identificatiepraktijk in het Engelse strafsysteem. NEW YORK (Rtr) - John Ehrlichman, onder oud-president Nixon ad viseur voor binnenland se aangelegenheden en later veroordeeld als een van de voornaamste schuldigen aan het Wa- tergate-schandaal, heeft een roman geschreven over een achterdochti ge, egocentrische en eer zuchtige president „Monckton", die als twee druppels water lijkt op zijn voormalige chef. Het boek dat op 18 juni zal verschijnen, heeft voorpublicaties gekregen in het week blad New York Magazi ne. Ehrlichman heeft na zijn ontslag door Nixon een van diens laatste pogingen zijn eigen huid te redden nau welijks reden om vrien delijk voor de oud-pre sident te zijn. Evenals het journalistenduo Woodward en Bernstein in „The Final Days" be schrijft hij Monckton als een probleemdrin ker. Monckton is een man die snel vermoeid raakt, maar dan de slaap niet kan vatten, en als gevolg daarvan teveel slaaptabletten neemt. De volgende dag is koffie niet genoeg om hem wakker te krijgen, en daarom zijn een paar borrels nodig om hem op gang te krijgen. Minister Kissinger heet in het boek Tessler. Hij is een van de Harvard- intellectuelen die door Monckton als type wordt gehaat Als Fla herty (Ehrlichman) hem aanbeveelt als hoofd van de nationale veilig heidsraad, wil Monck ton weten of „het Witte Huis wel groot genoeg is om het ego van die .zak te huisvesten". Nixon zit overigens niet stil, maar heeft zich ge worpen op zijn eigen versie van „Final Days", waarin hij zijn voormalige medewer kers betaald wil zetten. Belastingdienst VS vernietigt dossiers WASHINGTON (REUTER) De Amerikaanse inkomstenbe lastingdienst (IRS) is van plan zo spoedig mogelijk de speciale dossiers te vernietigen, die hij illegaal heeft aangelegd over ruim 11.000 particulieren en or ganisaties. Dit heeft het hoofd van de dienst, Donald Alexander, op een hijeenkomst van de sub commissie voor de rechten van het individu uit het Huis van Afgevaardigden bekendge maakt Zijn mededeling hield kennelijk verband met een eerdere be kendmaking van de senaats commissie inzake de geheime diensten, dat een geheime afde ling van de IRS dossiers had aangelegd van ongeveer 8.000 particulieren en 3.000 groepen. !A ve ho' oes9 n ns ertenli 244 'ERDAM (ANP) De officier van justitie bij het kantonge in Amsterdam heeft tegen de Scheveningse kapitein J. (54), aar hij toegaf vorig jaar is opgetreden als kapitein van het Knschip Mi Amigo, vier weken voorwaardelijke gevangenis- tn tweeduizend gulden boete geëist. de eerste keer dat in ons land strafzaken dienden over medewerking aan piratenzenders. Het gaat hierbij om feding van een nieuw artikel in de telegraaf- en telefoonwet, november 1974 van kracht werd. 1 de 33-jarige koopman J. L. uit IJmuiden eiste de officier istitie vier weken voorwaardelijke hechtenis en verbeurdver- van zijn schip De Dolfijn, waarvan de waarde wordt op 30.000 gulden. Van L. bekende dat hij kapitein T. naar Amigo had gebracht en later een nieuwe ankerketting naar ndschip had vervoerd. De officier van justitie, mr. J. H. C. s zei dat hij deze hoge eisen stelde uit oogpunt van algemene "de. „Dit soort overtredingen moeten voorkomen worden", inters kondijgde aan, dat de organisatoren in Nederland van gale uitzendingen van Mi Amigo binnenkort terecht te staan, s de gecompliceerdheid van de zaak zal de kantonrechter schriftelijk uitspraak doen. Veilig Verkeer Nederland: Twijfels over inschakelen paragnosten HILVERSUM (ANP) Het valt nog te betwijfelen of de resulta ten van het verkeersonderzoek met twee paragnosten op grote schaal kunnen worden toege past om het verkeer veiliger te maken. Dat schrijft Veilig Ver keer Nederland (WN) in het mei-nummer van zijn maand blad Wegwijs, dat eind deze week in de bus zal vallen van de naar schatting 100.000 leden van WN. Het onderzoek met de paragnos ten Croiset en Tholen naar de vraag of het verkeer onderhevig is aan mysterieuze krachten heeft op de kruising Herenweg- Kruisweg in Woubrugge geleid tot het slaan van een paaltje, dat een storingszone in de grond zou onderbreken. [ADVERTENTIESj Heerlijk,helderHeineken. Betoging in rechtszaal te Stuttgart STUTTGART (AP) De zelf moord van de terroriste Ulrike Meinhof heeft gisteren bij pro cessen tegen haar anarchisti sche vrienden in Stuttgart en Düsseldorf tot ongeregeldheden in de rechtszaal geleid. De verdedigers in beide proces sen beschuldigen de Westduitse autoriteiten ervan het te doen voorkomen alsof Ulrike Mein- hof zelfmoord heeft gepleegd te neinde een samenzwering van de staat tegen haar leven te verheimelijken. In de zwaarbewaakte rechtszaal kwam het tot een betoging. Toen de drie medeverdachten van Ulrike Meinhof de rechts zaal binnenkwamen, verhieven zich linkse sympathisanten van hun stoelen en riepen /noorde naar, moordenaar" naar de pre sident, Theo Prinzing, voor zij de zaal verlieten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9