S.25 I cd F rans H. was rust zelve na bekentenis 15 moorden" zuivénand Die ouderwetse Driedagenlaag: 'nWeek lang laag: Extra laag: PSP EIST ONDERZOEK NAAR KGB-SPIONAGE halfboter „Leegstand is misdaad" SSSSBSSvEP 15® Civiele procedure aangespannen Melk moet terug naar school va WOENSDAG 12 MEI 1976 LEIDSE COURANi PAGINA 7 (Van een onzer verslag gevers) Den Haag Onder het motto „Kraak de anti-kraakwet" hebben ongeveer 200 jongeren aangesloten bij het landelijk kraakoverleg gistermiddag in Den Haag een betoging gehou den. Na een korte mars door de binnenstad waarbij de beto gers leuzen meedroegen als: „Leegstand is misdaad" en „Wij kraken /door"' ging men naar het Binnenhof waar aan de voorzitter van de bijzonde re Tweede Kamercommissie anti-kraakwet, de heer C. Wie- renga (PvdA) een petitie werd aangeboden. In dit schrijven zeggen de krakers zeer be zorgd te zijn over de invoering van de anti-kraakwet en in het bijzonder over de ongeveer 10.000 Nederlanders die vol gens hen hierdoor dakloos worden. „Als de Tweede Kamer de an ti-kraakwet volgende week (18 mei) zal goedkeuren zal er een golf van acute daklozen ko men, die door de huisvestings bureaus nooit kan worden op gevangen", aldus de betogers. De katholieke jeugdraad en de' staf van de raad van het her vormd jeugdwerk hebben de Kamer gisteren eveneens laten weten dat het kraken als ui terst middel in een noodsitua tie niet strafbaar moet worden gesteld. han- npot, de Verse sperzieboontjes, 500 gram pVeesias,met takje groen, l?8 per bos-,q 800 gram Rosbief, 500 gram zolang de voorraad strekt l/m»oensdag 19 mei O O Perla Americana koffie, vacuum- pak 500 gram 2 x 250 gram5r74" AH Kokosmakronen, 129 pak 6 stuks4r59" Instant tompoezen, *Ï49 pak voor 6 stuks2v?5 Pindakaas. pot 700 gram "2?5 Dole ananas, 10 hele schijven, 169 blik 567 gramJLe Bacon zonder zwoerd, vacuum verpakt, 100 gramLSS Johnson toiletfris. *189 bus 200 ml-2r3tT Uit de diepvries: AH Spinazie. 119 pak 750 gramL40JL« Zolang de voorraad strekt Chateau du Jonchy 1973 Pnntrolee. Appellation Contr6\éekiasse de n Rode,droge w')n v^k Mooi rijp na 1 jaar. 1 Beaujolais-streeK. ïv.u db 5®T- ^"danDno°os6& r Oos h izende and ivingf p?,' me n aspef,., past - christ gin i p# j j (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT „Hoe was Frans H. op vrijdagmorgen 5 septem ber 1975, de dag nadat hij de algehele bekentenis had afgelegd, dat hij vijftien patiënten van de Lückerheidekliniek had doodge spoten met insuline om hen uit hun lijden te verlossen en hun leven te bekorten, zoals hij op donderdag 4 september had bekend?" Officier van justitie, mr. J. Booster, begon gisteren het afsluitend verhoor van de verdachte met deze vraag aan de commissaris van de Kerkraadse gemeentepolitie, Van Kerkhof, die als getuige optreedt „Hij zag er fris uit, was goed verzorgd en zeer rustig. We hebben ons toen zelfs afgevraagd hoe het mogelijk was dat een man, die 15 moorden heeft bekend, zo rustig kon zijn. We hebben toen zijn bekentenis van daags tevoren in aanwezigheid van inspecteur Grachten, brigadier Westdijk en dokter Vijgen doorgenomen en Frans H. bleef erbij, dat hij die patiënten door het toedienen van injecties met insuline en/of valium uit hun lijden had willen verlossen en hun leven had willen bekorten". Zo luidde het antwoord van commissaris Van Kerkhof op de eerste vraag, die hem door de officier van justitie werd ge steld. De commissaris had eer der uitvoerig uiteengezet hoe het verhoor van Frans H. na zijn arrestatie had plaats gehad. Hij was er steeds bij geweest, Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Tweede Kamerleden Van der Lek en Van der Spek (PSP) hebben zich tot de voorzit ter van de Kamercommissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, drs. Ed. vaji Thijn, gewend met het verzoek een diepgaand onderzoek naar „belachelijke beweringen" in te stellen. Het betreft hier de beschuldiging dat een van hen KGB-agent (Russische geheime dienst) zou zijn. Tevens heeft Van der Lek, fractievoorzitter van de Kamerfrac tie van de PSP, een civiele procedure tegen de uitgeefster van Elseviers Magazine aangespannen. Hij wil hiermee een voorlopig getuigenverhoor^op gang brengen om na te gaan wie verantwoordelijk is voor de geruchtenstroom waarin zijn naam als mogelijke KGB-agent wordt genoemd. De hoofdredacteur van Elseviers Magazine zou namelijk een van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA gekregen lijst met namen van in Nederland opererende KGB-agenten op diens ver zoek aan minister De Gaay Fortman (Binnenland se Zaken) ter hand hebben gesteld. Hoewel Else vier zelf geen namen heeft gepubliceerd, zonder volgens enige dagbladen op die lijst de namen van Van der Lek en van oud-wethouder Lammers van Amsterdam voorkomen. Intussen stelt de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) een onderzoek in. Van der Lek en Van der Spek zjn daarmee niet tevreden. Zij willen dat het zgn. „belastende mate riaal" en elk van de beweringen in volle openbaar heid worden onderzocht, zodat zonneklaar duide lijk wordt dat zij geheel niets te maken hebben met de „smeerlapperij" van geheime diensten. De kamercommissie voor de veiligheidsdiensten zou dat onderzoek moeten doen. De twee PSP-Ka- merleden willen ook precies weten wat er in hun dossiers bij de Binnenlandse Veiligheidsdienst al lemaal te vinden is. Ze willen inzage in die dossiers krijgen en hebben er geen bezwaar tegen dat die gegevens in de volle openbaarheid worden behan deld. (Van onze parlemen taire redactie) Den Haag De Tweede Kamer gaat akkoord met een be tere regeling van de positie van de Zuid- Molukkers. In plaats van tweederangs Ne derlanders krijgen zij in ons land de positie van eerste rangs-vreemdel i n- gen. De Zuid-Mol uk- kers die niet de Ne derlandse nationali teit willen hebben worden op een groot aantal punten gelijk gesteld met Neder landers. Er blijven twee uitzonderingen: ze blijven uitgeslo ten van het kiesrecht en ze kunnen niet dienstplichting zijn. De Zuid-Molukkers kunnen echter wel een vaste aanstelling in rijksdienst krijgen. Ze krijgen een Ne derlands paspoort en hoeven geen visum rae^r te hebben voor reizen in het buiten land. Voor de bij standswet en andere sociale wetten zijn zij Molukkers worden „eersterangs" vreemdelingen gelijk aan Nederlan- en met voor deze ders. groep die zeker De nieuwe regeling 31.000 mensen om- werd gisteren in de vat? Tweede Kamer over De Kamer ging ver- het algemeen positief der akkoord met een ontvangen. vereenvoudiging van Jongeling (GPV) de procedure voor de vond het terecht dat naturalisaties, die nu de Nederlandse rege- nog allemaal bij wet ring eraan meewerkt worden afgekondigd dat de Zuid-Moluk- en dus de Tweede en kers in ons land hun Eerste Kamer moe eigen karakter willen ten passeren. In de bewaren. Hij wilde toekpmst kunnen de dat Molukkers die al naturalisaties ook bij tot Nederlander wa- besluit worden ver ren genaturaliseerd leend, zodat de pro- gelegenheid krijgen cedure veel sneller onder de nieuwe re- kan worden afgehan- geling te vallen, zodat deld. zij het Nederlander- Staatssecretaris Zee schap weer opgeven, valking (Justitie) kon- Graag zou hij ook digde aan dat een al- zien dat de Zuidmo- gehele herziening vfin lukkers een eigen ra- de wet op het Neder- dio- en t.v.-program- laqderschap nog deze ma krijgen. Waarom maand in vooront wel voor de buiten- werp van wet gereed landse werknemers komt. maar stelde geen vragen. „Om dat je dan beter kunt luisteren en het geheel kunt beoordelen", zei hij. Commissaris Van Kerk hof is daarom zeer positief in zijn verklaringen. „In het begin van de verhoren bekende hij nimmer spontaan, doch slechts schoorvoetend, wanneer hij door bewijzen in het nauw was gebracht. Tijdens de verhoren werd door mij, door dokter Vijgen en brigadier Westdijk het algemeen be schaafd Nederlands gebruikt. Slechts inspecteur Grachten sprak hem aan in het dialect". Dit laatste als antwoord op de vraag van de raadsman mr. J. Hermans, die hiermee doelt op de twijfel, of zijn cliënt de juri dische term „opzettelijk" wel goed heeft begrepen. M. Booster haakt hier ook direct op in. „Is het mogelijk, dat er enig misver stand is ontstaan over de uit drukking „uit het lijden verlos sen en het leven verkorten?", vraagt hij aan de commissaris. „Er is op dit punt geen enkele twijfel mogelijk", zegt deze. „Uitdrukkingen als „spuiten te gen onrust en tegen het stillen van pijn", zijn in het begin nooit door Frans H. gebruikt. Hij zei steeds, dat hij hen gespoten had om hen uit het lijden te verlos sen en hun leven teverkorten. Wij hebben hem in het begm laten doorpraten in zijn eigen termen en niet in de juridische terminologie van moord of doodslag. Wanneer we hier voorzichtig op aanstuurden, zei hij: „Het doet me zo'n pijn de woorden moord en doodslag te gebruiken. Ze zijn zo hard. Ik wil daarom liever de woorden gebruiken uit onze verpleegkun dige praktijk: pijn stillen en le ven verkorten". Ook op deze laatste behande lingsdag van zijn proces laat Frans H. weer doorschemeren, dat de recherche hem zijn be kentenis heeft aangepraat. „Ik ben me pas een moordenaar gaan voelen de dag na mijn arrestatie. Toen de politie maar steeds tegen me zei: Je hebt mensen kapot gespoten", zo heeft Frans zich na het intrek- kefi van zijn bekentenis verde digd. „Maar ik wist echt niet dat inspuitingen met tachtig eenhe den insuline bij niet-diabetici gevaar konden opleveren", heeft hij steeds volgehouden tijdens dit proces. „Ik acht het niet uitgesloten", zegt commissaris Van Kerkhof, „dat er tijdens het verhoor wel eens tegen de ver dachte gezegd is: „U hebt die of die patiënt doodgespoten", maar de verdachte was ook niet fijn in zijn woordkeus en zei vaak: „ze lagen daar maar te verrek ken". Wij hebben hem niets aange praat om hem „opzet om te doden" te laten bekennen", zegt de commissaris. Na dit verhoor sloot de recht bankpresident de behandeling van deze zaak, die tien dagen geduurd heeft, af. Vandaag, woensdag is een rustdag. Mor gen zal de officier van justitie zijn requisitoir houden, dat zo wel de ochtend als de namiddag in beslag zal nemen. Vrijdag zal de raadsman, mr. J. Hermans, zijn pleidooi houden. V erpleegkundige heeft behoefte aan richtlijnen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De katholieke unie van verpleegkundigen en verzorgenden heeft naar aanlei ding van de zaak tegen de Lim burgse hoofdverpleger Frans H. ervoor gepleit, dat haast wordt gemaakt met ontwikkelen van richtlijnen voor medisch en verpleegkundig handelen; richt lijnen waarin duidelijk de ver antwoordelijkheid wordt vast gelegd voor opdrachten en fei telijk handelen. De Unie zegt, dat de p-oep ver pleegkundigen in Lückerheide bij het bestuur al eerder had gevraagd om een goede medi sche begeleiding, maar dat die was uitgebleven. Volgens de Unie worden ver pleegkundigen vaak (en dan niet zelden doordat medici in gebreke blijven) geconfronteerd met verantwoordelijkheden die op of over de grens van hun eigen beroeps verantwoordelijk heid liggen. Protesten daarte gen krijgen naar de mening van de Unie veelal niet de aandacht die ze verdienen, vandaar dat ze hoopt dat de verantwoorde lijke bewindsman en de organi saties van beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg nu snel met duidelijke richtlijnen ko- zó uit de koelkast 1 gaat \t gesmeerd J h QZ Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. De 17-jarige Amerikaanse student Charles Hengehold gaf zijn kapper de nedige kopzorgen toen hij voorstelde om ter gelegenheid van het 200-jarig gedenkfeest van de Verenigde Staten een „Star en Stripes-kapsel" te ontwerpen. Maar het resultaat mag gezien worden. Voorop het hoofd van de student schoor dp kapper het cijfer 76. (Van onze onderwijsre- dactie) DEN HAAG De mees te zweetdruppels in de- examenslag-1976 zullen gisteren hebben gevloeid bij de vwo-kandidaten die in de ochtenduren werden onthaald op vrij moeilijke opgaven voor natuurkunde. Een van die opdrachten was niet alleen moeilijk, maar ook ouderwets. Ze ging over de gasthermometer. „Zo'n vraag zou ik twin tig jaar geleden hebben verwacht, maar niet meer in deze tijd", aldus een leraar. Een hele kluif zullen de meeste kandidaten, vooral de zwakke ren onder hen, hebben gehad aan opgave drie over de snel heidsmeting van een naderend vliegtuig met behulp van radar. De zwaarste kluif was zonder twijfel opgave vier over de gas thermometer, die alleen vlot kon worden opgelost door degenen die de leer over de gassen goed hadden bestudeerd. Minder moeite zal de gemiddelde vwo- er hebben gehad met het Engels dat in de middaguren aan de orde was. Leraar en kandidaten, aan wie wij om commentaar vroegen, waren van oordeel: re delijk en voor iedereen goed te maken. Alleen de tekst van Trelford over de pers in The Observer was wel aan de lange kant. De leraar typeerde haar als „een typische gymnasium tekst". MAVO HAVO Een goede, logisch opgebouwde maar wel erg lange tekst over „Wonen in een moderne stad wijk" naar een artikel van Peter Stoppelenburg uit „Ons gezin, tijdschrift voor gezin en samen leving" (sept. 1972) kregen de havo-kandidaten onder ogen, die gistermorgen startten met Nederlands. Voor wie de actua liteit pleegt bij te houden, was het onderwerp aantrekkelijk. Er waren niet zoveel vragen als vorig jaar, althans genummerde vragen, want twee subvragen brachten het aantal toch op tien. De meeste daarvan waren niet moeilijk, maar sommige verg den echt wel inzicht zoals vraag zeven over het verschil tussen een collectieve ruimte en een openbare ruimte. Moeilijker dan vorig jaar was 's middags het examen Frans voor het havo: vijf teksten waarvan een nogal lang was. Tekst twee en drie van G. Duha- mel „Fables de mon jardin" resp. uit „Le Figaro" 1974 wa ren niet zo moeilijk, maar de vragen waren niet altijd even (Juidelijk. Dertig vierkeuzenvragen kregen de mavo- 4-kandidaten gister morgen voor wiskunde 1 op te lossen. Daar waren veel origine le vraagstukken bij over punt- verzamelingen, functies en coör dinaten. De moeilijkheidsgraad was normaal te noemen, het geen niet wegneemt dat ver des bois" gaf de kandidaten vo lop kans om „erin" te komen. Dat was ook wel nodig om de tweede tekst over het werken „Au pair" uit „Quinze ans" en de derde van Pierre Viansson- Ponte goed te kunnen begrijpen. Bij de eerste twee teksten ston den de opdi achten wat dichter bij de tekst dan bij de laatste twee. Al met al goed werk, waarvan redelijke resultaten mogen worden verwacht. LTO scheidene vragen alleen met een goed inzicht konden worden beantwoord. Heel wat kandida ten zullen hun tijd hard nodig hebben gehad. De wiskundevragen voor het mavo 3 waren aan de moeilijke kant, maar de tijd was ruim voldoende. In de middaguren volgde Frans: 4 teksten. De eerste daarvan „La petite maison dans les gran- Voor het Ito verschilde het exa men wiskunde, wat niveau be treft, niet van dat in andere jaren. Wie de stof beheerste, kon met de opdrachten goed uit de voeten, 's Middags bij het Nederlands (opstel) kon men kiezen uit liefst acht onderwer pen. Zes daarvan gaven wat meer baan aan de fantasie. Bij onderwerp zeven en acht kwam meer het echte denkwerk te pas. Opgave zeven: op uitnodiging van de hoofdredacteur van de schoolkrant moest een verhaal gemaakt worden over een actie groep die zich verzet tegen de aanleg van een grote weg dwars door een natuurgebied. Opdracht acht: het schrijven van een brief aan het bestuur van een vereniging, waarin je met argumenten duidelijk maakt waarom je het als lid van die vereniging niet eens bent met enkele besluiten van dat bestuur en waarin je zelf met andere voorstellen komt. Aan de school, die wij om commen taar vroegen, had geen van de kandidaten zich aan onderwerp zeven of acht gewaagd. Dertien kandidaten hadden de brom fietshelm gekozen, zeventien het reisje naar Parijs. Commentaar van de leraar: bij een examen gaat men op de „veilige toer" zitten en kiest men voor een gemaakelijk onderwerp, liever dan voor een echt denk-onder- werp, dat doel- en publiekge richt schrijven vraagt. LHNO Voor het lhno stond het c-exa- men wiskunde op het program ma. Aan de school die wij con sulteerden, werd dit examen niet afgenomen, omdat er slechts twee potentiële kandida ten waren. Volgens de betrok ken leraar moest men in één jaar tijds overschakelen van re kenen naar wiskunde en dat was veel tekort. Voor. het Neder lands was er een aantal open vragen over twee onderwerpen: Remco Campert's verhaal „In de Tram", een verhaal over de milieuproblematiek in het ANWB-blad „De Kampioen". Volgens de leraar, wiens oordeel wij vroegen, Waren de kandida ten twee uur lang zeer intensief bezig geweest. Zowel de leerlin gen als de leraar vonden de teksten interressant. (Van een onzer verslagge vers) Den Haag Met een mani festatie op het Binnenhof waaraan 250 Haagse school kinderen meewerkten, is vanmorgen een actie begon nen die tot doel heeft het drinken van melk in de schoolpauzes weer populair te maken. De actie is op touw gezet door het cen traal schoolmelkcomité, een afdeling van het Nederlands Zuivelbureau. Het motto van de campagne luidt: „Melk moet terug naar school". Die doelstelling wordt van be lang geacht omdat onderzoekin gen hebben uitgewezen dat 40% van de schoolkinderen niet de hoeveelheid melk binnen krijgt die wenselijk is. Volgens de Na tionale Voedingsraad zouden kinderen van vier tot zeven jaar een halve liter melk per dag móeten drinken, kinderen tus sen zeven en dertien jaar een halve a driekwart liter en lede ren die ouder dan dertien is driekwart liter. De kinderen op het Binnenhof, leerlingen van de Petrus Don- dersschool en de Tilanus-Mavo, speelden vanmorgen met zijn allen een gigantisch spelletje ganzebord. Onder leidmg van de televisie-omroepsters Ria Bremer en Judith Bosch, waar bij zij spelenderwijs op de hoog te werden gebracht van het be lang van melk drinken. Scholen voor kleuter-, basis- en voortge zet onderwijs in 19 verschillende steden en dorpen in ons land zullen bezoek krijgen van het „melk-ganzebord Het gebruik om in de school- pauze een kwart liter melk te drinken was tot 1970 wijdver breid. In 1969 dronk per melk- verstrekkende school nog ge middeld 70% van de kinderen een beker melk, nu wordt het percentage geschat op 50%. Daarnaast is het aantal scholen waar melk verkrijgbaar is, sterk teruggelopen. Belangrijkste oor zaak daarvan is, zo meent men, dat de schoolmelk veelal lauw moet worden opgedronken. Doordat vrijwel elk gezin tegen woordig een koelkast bezit, hou den de kinderen niet meer van lauwe melk. Om dit probleem op te lossen streeft het centrale melkcomité ernaar alle melkver- strekkende scholen aan een koe linstallatie te helpen. Daarvoor is 4,9 miljoen gulden nodig. Een subsidie van die omvang heeft het comité aangevraagd bij het dagelijks bestuur van de Euro pese gemeenschap. Voor andere verbeteringen in de schoolmelk- voorziening is nog eens 4 mil joen gulden gevraagd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7