Missionarissen kunnen naar Angola terug I vANmauisïuiT Makkum maakt nog steeds tegels volgens vierhonderd jaar oud procédé Iers minister wil minder invloed van r.k. kerk Zondag aandacht voor de Oosterse kerken Planten die zichzelf bedruipen r\ De Ierse minister van buiten landse zaken, Garrett Fitzge rald, heeft gepleit voor een vermindering van de invloed van de r.k. kerk op de Ierse samenleving. Het wordt hoog tijd, zo ver klaart hij, dat wij iedere aan leiding wegnemen tot het ver wijt, dat de grondwet en de wetten van de Ierse republiek op overmatige wijze door de leer der r.k. kerk zijn bein- vloed. Hij ziet hierin een der oorzaken voor de diepe kloof tussen protestanten en kath olieken in Noord-Ierland. Met name heeft Fitzgerald ge pleit voor afschaffing der wet telijke bepalingen, die de echt scheiding en de voorbehoeds middelen in de Ierse republiek verbieden. Ook eist hij hervor ming van de schoolpolitiek, die eveneens sterk gericht is op de opvattingen van de r.k. bisschoppen. Het Ierse episcopaat is niet van plan officieel stelling te nemen tegen de eisen van de minister van buitenlandse za ken. Wel hebben de bisschop pen eenstemmig de eis van katholieke ouders afgewezen om hun toe te staan hun kin deren naar de gemengde scho len te sturen in plaats van naar de katholieke scholen. Ook heeft een der bisschoppen zich krachtig verzet tegen de eis, dat de wet op de voorbe hoedsmiddelen ongedaan wordt gemaakt. Deze wet wordt overigens op grote schaal ontdoken. Veel Ieren gaan naar Noord-Ierland om daar voorbehoedsmiddelen te kopen, die daar vrij verkrijg baar zijn. Volgens welingelichte kringen in Ierland zijn veel Ieren het met hun regering erover eens, dat kwesties van openbare moraal niet afhankelijk mogen zijn van de getalsmatige over macht der katholieken. Een verminderde invloed van de kerk op de wetgeving wordt ook voorgestaan door moraal theologen van het leidende priesterseminarie van May- nooth. De aartsbisschop van Colom bo, Thomas kardinaal Cooray, heeft na een bisschopsverga dering alle katholieke pries ters in het land doen weten dat zij in het openbaar uit sluitend in de traditionele kerkelijke kledij gehuld mo gen gaan en dat niet meer zal worden gedoogd dat zij er wat de haardracht betreft, bijlo pen als hippies. De vergade ring van de bisschoppen was bijeengeroepen nadat was ge constateerd, dat een aantal priesters er al te „modieus" was gaan uitzien. Het Anna-Katherln^-Emme- rickhuis in Coesfeld, het ge boortehuis van de bekende „zieneres var. Duimen" is door brand als gevolg van kortslui ting getroffen. De totale meta rule schade wordt op meer dan drie ton geschat, maar het immateriële verlies is vele ma len groter. In 1974 bij de twee honderdste geboorte- en 150ste Korte metten sterfdag van de zieneres was het huis nog gerestaureerd. Tweeëndertig nieuwe recru- ten van de Zwitserse Garde hebben tijdens een kleurige plechtigheid in het pauselijk paleis de eed van trouw aan paus en Heilige Stoel afge legd. De beëdiging geschiedde volgens het eeuwenoude cere monieel. Op 6 mei was het de gedenkdag van de garde, her innerend aan de „Sacco di Ro ma" in 1527, toen 147 gardis ten bij de verdediging van het Vaticaan tegen plunderende landsknechten en het dekken van de vlucht van paus Cle mens VII in de Engelenburcht omkwamen. Het Christelijk Instituut van dr. Beyers Naudé zal in Euro pa een bijkantoor stichten. In samenwerking met de Neder landse hervormde kerk en de gereformeerde kerken zal een plaats worden gezocht in Ne derland. Tot vertegenwoordi ger is voor Europa aangesteld, de heer Horst Kleinschmidt. tot voor kort assistent van dr. Beyers Naudé in Johannes burg. Hij zal nauw samenwer ken met de werkgroep Kaïros, die sinds jaren in Nederland het werk van het Christelijk Instituut steunt. Het landelijk KIWTO-beraad, het overlegorgaan van studen ten van de katholieke instel lingen voor wetenschappelijk •theologisch onderwijs in Am sterdam, Utrecht, Nijmegen, Tilburg en Heerlen, heeft het besluit van de leiding van de Vrije Universiteit te Amster dam om communisten of symphatisanten te weren uit bestuurs- of leidinggevende functies, afgewezen als onde mocratisch en strijdig met de wet Universitaire Bestuurs- hervorming. „Eenheid in liefde" is het the ma waarop het Apostolaat voor de Oosterse Kerken in vele parochies zondag een be roep op de gelovigen zal doen. Zondag 16 mei namelijk is de „Zondag voor de Oosterse Kerken". Het genoemde apostolaat werkt in opdracht van het episcopaat en streeft toenade ring en samenwerking na met de orthodoxe kerken. Onder meer verzorgt het een katecheseproject in Ethiopië bedoeld als een bijdrage aan de verdieping van het chris tendom in dat land, zowel bij de orthodoxen als bij de kath olieken. Ook is er de actie „studiebeurzen voor orthodo xe studenten". Deze bevordei de ontmoeting van students in de theologie van verschi lende kerken, een ontmoetii die een belangrijke bijdrai j| tot de eenheid kan worde genoemd. Voorts zijn er de godsdienstij U radio-uitzendingen voor Oos Europa, die voor duizende mensen een bron van grol vreugde betekenen en een oi misbare steun om stand I houden bij de beproevingf H die het militante atheïsme m' zich brengt. Een ander aspa van het apostolaat is de past rale zorg voor oosterse christ nen in Nederland. Het gin nummer van het Apostolai voor de Oosterse Kerken i Boxtel is: 108.76.628. Veilingen RIJNSBURG, 11/5, Bloemen - (r voer en gem. prijs) - 0,391, Amerylhs 805 0,517. Div bladsrt. imp 5921 0,738, Div. snijbl. imp 2534 2,238. Div. snijbl. imp 1796, Begonia 298 1,427. St Paulea 400 0.794, Div Perkplanten 3659 0,421, Div. potplan ten 770 1.554, Gl.-Peter Pears 2000 0.150, Gladiolen 4000 0.145, Anjers tr pink 18600 0.165, Anjer tr. violet 1200 0.110, Anjer tr. white 700 0,113, Div. snijbloemen 1100 0,114, Div. snijbloemen 430 0,343. Roelofarendsveen. 11 mei. Bloemen - Per stuk: Rozen: Sonia. Mercedes. Teach Inn. l. Marina. Ilona. Roklea. Lifirane. Markten VEEMARKT LEIDEN (11 mei) - Totale aanvoer 4893 slachtrunderen 250, ge- bruiksvee 491. graskalveren 40, nuchtere kalveren 2441. ponnies 8. varkens 48. big gen 324. schapen en lammeren 1214 en bokken en geiten 77. Prijzen stieren le kw. President Neto van Angola heeft de kerkelijke autoritei ten in zijn land verzekerd, dat de missionarissen, die het land tijdens de recente bin nenlandse oorlog, hebben ver laten. spoedig kunnen terug keren. Aan aartsbisschop Mu.aca van Loeanda heeft president Neto verklaard, dat verzoeken om inreisvisa voor missionarissen met voorrang zullen worden behandeld. Aldus meldt de Va- tikaanse radio uit Angola. Een belangrijke groep missio narissen heeft tijdens de oor logstoestand Angola moeten verlaten. De kerkelijke leiding kan hen echter niet missen wil de normale zielzorg weer op gang komen. Voor de drie mil joen katholieken van Angola stonden in 1973 571 priesters beschikbaar, van wie 119 uit Angola zelf. De Nederlandse paters van de H Geest hebben steeds een belangrijk contingent missio narissen in Angola gehad. Voor 1973 werkten er ruim veertig Nederlandse paters van de H. Geest. Van hen keerden er dertig naar Neder land terug omdat de situatie in het land hen het werken on mogelijk maakte of vanwege normaal verlof. Zeventien van hen hebben inmiddels andere functies aanvaard in Brazilië, enkele Europese landen of in Nederland. Of van de dertien die zich steeds ter beschikking voor Angola hielden, allen daarheen zullen terugkeren, is nog niet zeker. Kerk en wereld Pools primaat beschuldigt regering Kardinaal Stefan Wyszynski, primaat van Polen, heeft in Krakau in het openbaar ver klaard dat het Poolse episco paat vastbesloten is te strij den voor de eerbiediging van zijn rechten en zich te verzet ten tegen een beperking daar van. Wyszynski zette hiermee zijn aanvallen op de regering voort; die volgens hem steeds meer de godsdienstige vrijhe den inperkt „Niemand in Polen kan de kerk doen zwijgen en haar verhinderen haar evengelisa- tiewerk te vervolgen", zo ver klaarde de kardinaal voor on geveer 50.000 gelovigen, onder wie de permanente vertegen woordiger van het Vaticaan bij de onderhandelingen met de Poolse staat, mgr. Luigi Eoggi. De primaat verwoordde zijn afkeuring van de discrimina tie, die in zijn ogen de Poolse gelovigen treft. Volgens hem zijn er gevallen waarin de katholieken hun geloof niet durven te belijden, uit angst hun baan te verliezen, terwijl de Poolse grondwet de vrij heid van godsdienst waar borgt. De Wereldraad van Kerken zal zich in de komende jaren vooral bezighouden met de rechten van de mens en de realisering van de godsdienst vrijheid. Dr. Philip Potter, se cretaris-generaal van de we reldraad, heeft dit verklaard in een bijdrage aan het tijd schrift „Evangelische Kom- mentare" in Frankfort. In het kader van genoemde activiteiten onderstreepte Pot ter vooral ook de noodzaak van een kritisch onderzoek van de rol der multinationale ondernemingen. De problemen van ontwape ning, militarisme, geweld en geweldloosheid zijn volgens Potter eveneens belangrijke kwesties, waarmee de christe nen in de gehele wereld zich gezamenlijk dienen bezig te houden. Een thema, waarvoor de as semblee van de wereldraad Rechten van de mens voorop bij werk van Wereldraad van Kerken van Kerken in Nairobi geen geschikte formulering heeft gevonden, is volgens Potter het onderwijs en de opvoeding in alle gebieden van het kerke lijke leven, in het bijzonder op het gebied van de zending, de ontwikkeling en de oecumeni sche samenwerking. Potter acht het noodzakelijk, dat de kerken hieraan in de komende jaren overwegende aandacht geven. pagina w( I- WIImi I rmrrriL» 99 In een plastic bak (van groot tot klein) kan elke plantenfan een cultuur onderhouden door middel van een zelfwatervoor- ziening. De planten worden ge zet op gecomprimeerde klei- korrels (5 liter 3,50) waartus sen een dompelaartje zit, dat minimum en maximum stand van het water aangeeft. Op deze manier heeft men een mooie plantenbak waar men ongeveer dne weken geen om kijken naar heeft. Een voe dingspakket met een combina tie van voedingsstoffen zorgt overal voor. Er zijn voor deze „hydrocultuur" speciale plan ten in de handel. Ze zijn als het ware gekweekt voor dit systeem. In het grote assorti ment vindt men onder meer de draecena, de ficus, de ananas. langer duurt voor het ren van het Klaargemaakte bakken oranje, bruin) varieren in van 9,75 (met één 200,- (kleine tuintjes voor voorbeeld grote waar veel mensen Men kan een eigen sierpot len met de plant in een vol korrels, doosje en apart verkrijgbaar. Ook zijn er hobbypakketten in de del, bestaande uit buitenpot, kweekpot, korrels en Dompelaar de asparagus of aspergegroen met de fijne naaldjes, oor spronkelijk afkomstig uit Oost-Africa. Deze planten kos ten iets meer omdat de kweek Hydro, plant in 'n netje DINSDAG 11 MEI 1976 de tegels komen op 171,- per m2; Italiaanse patio-tegels, die ook vorstbestendig zijn kosten 93,- per m2. Maar er zijn ook beschilderde tegels van 1,20 of zelfs van 0,90 per stuk. Wie ze met alle geweld zelf wil zetten kan informatie krijgen over cementsamenstelling, maar het is wel de moeite waard, tegels, die in eigen huis een geldbelegging vormen, aan een deskundige toe te vertrou wen. Tichelaars Koninklijke Makkumer Aardewerk en Te gelfabriek BV met buitenland se vertegenwoordigingen wer ken ook veel aan de restaura tie van buitenlandse gebouwen als bijvoorbeeld Duitse- en En gelse kastelen, omdat ze het geheim bezitten van het oude glazuren. Ze is de enige fa briek in Nederland die glazuur schildert en bakt. Handbeschilderde wandfonteint met mozaiekvloer (Portugal). De kleurcombinaties doen Moors aan„ Voedingsdoos dingsdoos. Een plant op pot grond kan omgebouwd wor den, terwijl ook op water be- wortelde stekken zich als hy- droplant verder kunnen ont wikkelen. Aangewortelde stek ken worden met de wortels op een laagje van 3 cm korrels gezet. Daarna wordt de kweekpot opgevuld met kor rels tot aan de rand. Kweekpot en voedingsdoos gaan sierpot, water bijvullen en groeien maar. Hydrocultuur is geweldig voor vakantiegan gers en caravanbezitters, die zich alleen in de week-ends over hun groene lievelingen kunnen buigen. Inlichtingen tuincentra, op kwekerijen of bij goede bloemisten. Tegels op de vloer of langs de wand geven het huis een eigen gezicht. In oude boerderijen treft men ze vaak aan, antieke tafereeltjes in blauw/wit, telkens een schilderijtje op zich in de keuken of opkamer. Een bekend makelaar kocht eens een boerderijtje onder de rook van Elburg, dat meer leek op een bouwval dan op een woning. Sanitair was er niet, wel een gootje voor koeienuitwerpselen, dat mede gebruikt werd door de oude, wat „vreemd" geworden boer. Een kamertje was volgestouwd met hooi en mest, vrijwel tot aan de zoldering. Toen de troep er met grote scheppen was uitgehaald, bleken er vier betegelde wanden achter de smeerboel te zitten en een antieke betegelde schouw. Het waren handgevormde te gels met bijbelse voostellingen, waaruit men het hele evange lie stap vcor stap volgen kon. Een kostbaar goed. Waar schijnlijk kwamen ze honder den jaren geleden uit het Frie se dorp Makkum aan het IJs- selmeer, waar men al 400 jaar antieke (en nu ook moderne) tegels maakt volgens het oude procédé. Honderdvijftig man telt het personeel, waarvan een aantal zich de vaardigheid van honderden jaren ervaring heeft aangeleerd. Maar hel duurt wel vijf jaar voordat men na verschillende leersta- dia te hebben doorlopen een volleerd plateelschilder is. Wat de ambachtsuitoefening aan gaat, heeft de tijd in Tiche laars Koninklijke Makkumer aardewerk- en tegelfabriek, stilgestaan. Men is er trots op tradities met een vakliefde uit de middeleeuwen. De huidge directeur: de 47-jarige Ir. P. J. Tichelaar in wiens achter naam als bij zijn voorouders de naam „tegelmaker" is ver- stopt, kan zich directe afstam meling noemen van de 17e eeuwse Freerk Jan Tichelaar. In het kleine Friese dorp maakt men ook schalen en pottegoed, en een groot assor timent tegels met klassieke en moderne ontwerpen (ook mo derne bijbeltegels), waarvoor men zijn licht opstak bij scho len voor industriële kunst. Waar mogelijk, heeft men de hulp van eigentijdse technie ken aanvaardt. De met hout gestookte ovens zijn door elek trische vervangen, het wassen van de aarde is gemechani seerd. Maar het glazuren en verven wordt nog steeds gedaan door liefdevol over hun werk gebo- De plateelschilder aan het werk. Tegelplateau van het oude Makkum. sieraad aan de wand. gen ambachtslieden, die artis tiek verantwoord décoraties aanbrengen. Bijzonder mooi zijn de effen handgevormde tegels, die als ze in een wand zijn gezet, schitterend licht vangen en in hun romige wit heid en ambachtelijke vorm een genuanceerd schaduw- schilderij vormen. In het Makkumer Tegelhuis, Prinsengracht 675 te Amster dam, in maart officieel geo pend, kan men al dit moois bewonderen, evenals een met Makkumse tegels versierd keukentje (wand en vloer), waarin de bezoeker kan zien wat een sfeer de vierkante of in ornament gelegde tegels in bepaalde vertrekken kan bren gen. Maar er zijn ook tegels van Italiaanse-, Engelse- en Portugese afkomst, in plateaus aan de muren en een patio met een handgeschilderde wandfontein. een droom om te bezitten. Voor het prachtige Herbeau sanitair, gemaakt in Lille is het Makkumer Tegel- verfijnd gedecoreerd moet men al 441,- neertellen, ex clusief de „gouden" kraan, -pluggen en -manchet. Ook het spiegeltje is apart. Wie zijn badkamer aldus installeert kan een vorst ontvangen zon der zich te generen. De Engel se tegels, vaak samengevoegd tot een wandtableau zijn van Sally Anderson, die er een ei gen glazuurtechniek op na houdt, waardoor ze een spik- kelig effect bereikt. Haar „re genboogforel" met een bijzon der blauw in de vis is bijzon der sierlijk. De Italiaanse te gels komen uit Florence (fa. Pecchioli) in schitterende klas sieke décors als hoek- gewoon en zwaar, een of meerkleurig in de fascinerendste kleuren en kleurcombinaties. Gabbea- nel uit Italië zorgt voor tegels die passen bij moderne archi tectuur. Elke tegel in het Te gelhuis heeft een eigen signa tuur. De prijzen variëren sterk. De effen Makkumse handgevorm- huis een der weinige Neder landse verkooppunten (er is een showroom van te Dord recht). Maar deze pronkstuk ken van aardewerk en schil- derkunt zijn wel aan de prijs. Voor een dromerig fonteintje. Sally Anderson uit Engeland laat zich in Am sterdam vertegenwoordi gen door Tichelaars Tegel fabriek.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6