Ziekentriduum: weer een wit feest dreigt :gnet kort geding VTL-DOSR bij LFC Derde plaats voor LDWS huzarenstukje gaat Seizoen nieuwe Leidse schouwburg vooraf Cor Rodewijk en Chris Komen mannen van het gewas ie ANNA KLINIEK Op mijn omwegen door stad en land kom ik gra'ag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. DOOR TON PIETERS ising cijfer» al det ïns ag seizoen van de Leidse defchouwburg is gisteren besloten n vertiet een hoogstandje. Een laatste pektakelstuk vóór de opening an de gerestaureerde schouw- vmiurg die in het komend najaar "Uaar ogen open doet als een ineeuwwitje dat uit haar winter- laap is verlost. Die slaap heeft ■e redan wel vijf jaar geduurd. Maar laar peinzen we op dit moment iet over. De allerlaatste voor- jfktelling van het seizoen ,75'76 '-erd gisteravond gegeven door toneelgroep Baal uit Amster- "olam. Een uitverkocht huis zag laatsten der onverstandi- in", een titel die alsjeblieft geen lorteken mag zijn, wat de houwburg betreft. Bij de bouw |an het decor had Baal aan de I idse Schouwburg gevraagd: 'unnen de decorstukken erin?" azeker", verzekerde directeur ians van Dam Baal, maar toen Juntje bij paaltje kwam, bleek Tie kans op valpartijen buiten het Ifebouw, waarin het LAK-theater ian het Levendaal is gevestigd, irg groot. „Dat mocht ik met fcskeren", zei Hans van Dam, fireeteur, me gisteren. Met de kraan" was de enige oplossing, pat gebeurde gistermorgen tegen het ruddaguur. In de Bolwerkstraat stond ,aa.r!en machtige mammoet-hijser van de nissiejrma Van Leeuwen de voorstelling van irPr°§aal te redden. Hele stukken van een ,r Platform werden naar boven gehesen. Te6e>ver de brandtrap mocht het niet van htinjjednjfsleider Kees Hoogeveen: „veel te 'tiev€jevaar]jjk; moet je eens voelen, dat is och geen gewicht meer?" En daar ging iissiei0i< een soort apenrots omhoog, aan de - lT meter lange alrm van de hijser; een 1 rotsblok voor een drie meter lange py- hon die 's avonds erop moest kronkelen. Hele toestanden hingen er boven het dak 1: ran de voormalige sajetfabriek. Dat was lans nog nooit vertoond. Ook in 00 Haarlem, in de Smedestraat, was een theater ergens op zolder, en in Utrecht, ?L„fm -De Kikker". Maar dat men de decors lar boven moest hijsen, dat was nog 'tfatiai delij- ijk ook niet met de lift naar boven. Iet seizoen staat nu stil. „Straks gaan ve weer avond aan avond draaien, na le opening van 15 tot en met 24 oktober", ildus Van Dam. Dan is er het openings- leremonieel van „Wie betaalt het gela- :h?", een musical van Watze Tiesema die uist de laatste, puntige, versie heeft vol- tid. komende zondag is de laatste audi- je voor de „grote vrrouwenrollen". Daar ijn volgens Hans van Dam bijzonder eschikte mensen bij. Binnenkort is er >ok een auditie voor „de muziek", het irkest. Vóór augustus beginnen de repeti- Een stil seizoen wil niet zeggen, dat jij de schouwburg de zaak stilstaat; on- ier hoogspanning wordt aan het seizoen 76—'77 gewerkt. „Het repertoire wordt 'eel en veel groter dan het ooit geweest s. Met de bouwvakvakantie, begin juli, noet de aannemer eruit zijn. Daarna leginnen we met stofferen en stoelen ilaatsen. Dat lukt wel. Dan komt de leuken erin. de lichtinstallatie, het ge- uid, de routing (hoe de mensen moeten open). Dat moet allemaal uitgetest wor- Daar ziet Hans van Dam nu al ongeduldig naar uit. In de foyers komen 29 „speakertjes", waarover de boing van de gong na de pauze weerklinkt. Het wordt geen belletje meer. Die luidsprekertjes zijn ook ge schikt voor een rustgevend muziekje tij dens de pauze. Net zoals een muziekje Aluminium - zwaar gingen de stukken naar boven. Uitkijken voor de schoorsteen, want die moet nog langer mee. Precisiewerk boven de Bolwerkstraat en belendende percelen. Bijna centimeterwerk. Een laatste huzarenstukje van de Leidse Schouwburg rond de LAK-uitwijkmogelijk- heid. Schouwburg-directeur Hans van Dam („de enig echte, de populaire") kwam kijken. Hij voerde zichzelf aan op zijn racefiets, op het zeer kortgewiekte hoofd een Engelse pet, baard weg, alleen snor gecultiveerd nog over. „Spectaculair, wat? Wel vrij duur. Maar dit was de enige manier om de voorstelling nog erdoor te krijgen. Ik mag wel zeggen, dat deze operatie „Theater in de ruimte" geslaagd is'Wel erg verstandig, tegenover de laatsten der onverstandigen. de luchtreizigers op hun gemak tracht te stellen bij de start van het toestel. „Het wordt een moderne schouwburg", vol gens Van Dam, „aangepast aan de eisen des tijds" en toch in een „pakje" dat de glorie van weleer helemaal ophaalt en opfrist. Zelfs het noodzakelijke en door gaans foeilelijke brandscherm wordt het aanzien waard, iets barok-achtigs". In de artiestenfoyer zal men straks de voorstel ling via een monitor kunnen volgen. Dat zelfde geldt ook voor andere plaatsen: in de lichtkabine, in de brandweerkabine en één in de kamer van de directeur. Ook de artiesten-foyers krijgen luidspreker tjes waar door de gang van zaken audi tief gevolgd kan worden. „Moet juffrouw Janssen opeens opko men, dan worden de luidsprekertjes inge schakeld: „juffrouw Janssen op het to neel....". Slechthorenden kunnen gebruik maken van een ringleiding. Die oproepen om juffrouw Janssen horen zij ook, maar daar is niets aan te doen. Het wordt allemaal uniek en volslagen pracht", vindt Hans van Dam, die een pluim op de hoed van architect Onno Greiner steekt: „dat is een meester die voortreffe lijk werk verricht, dat moet ik zeggen". Greiner is altijd „in" voor een oplossing, voor een compromis". Hans van Dam zal overigens wel erg blij zijn, als hij van de Hooglandse kerk- gracht vandaan is. Uit het gebouw van IJdo, dat bijna bouwvallig begint te wor den. „We hebben daar nu bijna vijf jaar in gezeten. Op 1 juli '71 was in de oude schouwburg onze laatste voorstelling. We hebben veel belangstelling uit het buiten land. Gisteren nog had ik hier een Engel se regisseur die kwam kijken. Dit Leidse theater komt in de Europese vak-belang stelling te staan, door zijn uitzonderlijke verhouding tussen oud en nieuw. Die nieuw ouwe Leidse schouwburg wordt een kast van een pronkjuweel". Directeur Hans van Dam begint al te blozen van weelde. iemand niemand die ooit er mee in contact is geweest, heb ik een zonnige mededeling: gisteren begon in de Zoeter- woudse Christus Dienaarkerk het 48ste ziekentriduum. Ik schreef er al een jaar of acht over, en je zou kunnen zeggen, dat het steeds weer hetzelfde liedje is. Maar toch ontdek je elke keer weer, dat het liedje een lied is dat voor een paar honderd mensen elke keer weer anders is. Ik heb al eer der mogen schrijven, dat er tal van zieken en minder ambu lante mensen zijn die na een triduum al weer uitkijken naar het volgend jaar van bij eenkomen. Ze waren er dit maal weer, vanzelfsprekend. Met z'n allen en nog nieuwe deelnemers erbij. Een record deelname, kreeg ik zelfs de indruk: 207 triduumgangers: 22 in een rolstoel, 105 op gewo ne stoelen, 12 in ledikanten en 68 op rustbedden. Al weer 48 jaar lang bedient in de Leidse regio de gezonde mens de gebrekkige. Eerst ja renlang in de Herensingelkerk, en sinds een paar jaar, tot veler vreugde en genoegdoe ning, in de Christus Dienaar- kerk. De leiding is dit jaar in handen van de Rotterdamse priester G. Toussaint. De kaar sen brandden weer bij Maria, de broodjes werden weer bj honderden gesmeerd en be legd. Het triduum-feest draai de in elk geval weer op volle toeren. Een korte verademing in een leven dat lang niet al tijd even draaglijk en aange naam is. Vanmiddag zijn de feestgangers weer over de helft heen. Ons oponthoud is vluchtig, maar kan erg rijk zijn. Op deze foto ziet u dan eindelijk de echte Cor Rodewijk uit Roelofarendsveen in z'n broeihete kas. Ik schreef over hem en zijn florissante ambacht vorige week een stukje met het geloken oog op Moederdag. Een aardig stukje zo werd medege deeld. maar de foto van Cor leek nergens op. Dat was hooguit een Cor die er veel jonger uitzag dan hij was. Bovendien was de uitgebeelde „boetiek" helemaal niet de boetiek van Rodewijk. Kortom: de Veen lag bij het zien van de afgebeelde foto bijkans dubbel van het lachen: als dat Cor was, was hij wel een heel stuk jongerCor gnoof bij het zien van de dubbelzinnige foto en zijn vrouw Bep snoof nog harder: „wat heb ik ineens een jonge vent..." Ik wil alleen maar zeggen, dat door het menselijk werken op een krantenfabriek er fouten zijn gemaakt Waar mensen arbeiden, kunnen spaanders vallen, nietwaar? Achteraf blijkt, dat bij het ver haal over Cor Rodewijk een foto werd geplaatst van de Warmonder Chris Komen, die op de Euroflora '76 in Genua namens Nederland een groot aantal medailles (waaronder tien gouden) veroverde. Dat deed hij o.a. met behulp van honderden orchideeën. Die hebben Chris geen windeieren gelegd. Komen vulde trouwens ook even de Canadese ruimte op met zijn bloemen, omdat dat land het had laten afwe ten. Holland vierde overigens hoogtij op de Genuese exposi tie. In stands van andere lan den waren Hollandse bloemen te zien. Dat deed hoofdarran geur Chris Komen even tussen neus en lippen door. En hij deelde daarbij mede „Neder land zit voor wat betreft de bloementeelt echt wel in de top." Komen (u heeft zijn foto vrij dagavond in mijn rubriek kun nen zien) staat op veel tentoon stellingen in het buitenland, zoals dit jaar in Genua, waar bolgewassen en bloemen en heesters en bomen uit Bos koop te zien waren. De Neder landers werden er rondgeleid door de dochter van de consul- generaal „en nog een aardige dochter ook", verzekerde ons Chris Komen. leiinjOUDA WIL COMBINATIE CONTINUEREN larbi; raac lielen an onze sportredactie) !IDEN Oudewater houdt voet bij stuk. De •udse vereniging blijft op het standpunt staan, t de reglementen die de afdeling Gouda en Hill liden hebben opgesteld voor de gecombineerde delingskompetitie niet kunnen beslissen over omotie naar de KNVB. Hangende het protest, it de club bij de KNVB gaat indienen, speelt udewater zondag onder protest tegen Floreant n een plaats in de vierdeklasse. e vereniging protesteert naar aanleiding van de omotieregeling van de gecombineerde afdeling, zegt, dat het doelsaldo beslissend is. Deze 'ling is in de zgn. officiële mededelingen van le afdelingen bekendgemaakt. „Maar er is op :Ak n en^e^e manier gebleken, dat die regel regle- trijdpentair is", aldus een woordvoerder van Oudewa- r. „Ze heeft niet in de notulen gestaan van welke 'rgadering dan ook. Bovendien gelden volgens ns de KNVB-regels. Mocht Zeist ons protest fwijzen dan overwegen we zelfs een kort geding 'gen de KNVB", afdelingsbesturen stellen zich op het standpunt. enig e Béide wijkfeer dat de clubs eventueel ten tijde van de publikatie bezwaren tegen de regels hadden kunnen indienen. „Oudewater speelt zondag beslist tegen Floreant", aldus de heer Steenbergen, medewerker van het Bondsbureau in Gouda. Gisteravond werd in een vergadering van de Goudse verenigingen geen aanval gedaan op die reglementen. „Wij hebben hier geen suggesties gehad voor wijzigingen. We wachten af of die soms van de Leidse club komen. Daarna gaan de afde lingsbesturen zich er intern over beraden", aldus de heer Steenbergen. De Goudse verenigingen willen overigens het proefjaar van de gecombineerde kompetitie ver lengen: „Wat Gouda betreft wordt de zaak gecon tinueerd. Ze waren allemaal zelfs enthousiast. Er bleken alleen kleine zaakjes te zijn die beter konden. We hopen dat Leiden hetzelfde zal wil len." De Leidse verenigingen kunnen htm mening over de afgelopen competitie kenbaar maken op de vergadering van 24 mei in de kantine van Oranje Groen. (Van onze sportredactie) LEIDEN - LDWS heeft gister avond de derde plaats veroverd in het Zilveren Molentoernooi van LFC. De ploeg van interim trainer Leo de Jong versloeg zaterdag-eersteklasser Quick Boys met 21. De zege was dik verdiend, vooral gezien de tweede helft, een periode waar in LDWS tactisch sterk speelde. De Leidenaren konden uite raard op basis van de vlak na rust genomen voorsprong aandringende Quick Boys rus tig opvangen (met vooral Cees de Roode als de grote vertra- ger) en als het even mogelijk was met knappe counters (ar chitect Ger de Roode) van zich af bijten. Zo kreeg het team enkele malen meer uitzicht op 3—1 (Richard Jürgens) dan het vergeefs naar een zuivere com binatie zoekende Quick Boys op 2-2. LDWS kreeg al na 12 minuten een opstekertje. Nico Kuyt speelde veel te zacht terug op de doelman Arend van den Oe ver (floor Schaap zat op de re serve bank), waardoor Paul Wetselaar het leer kon bemach tigen en eenvoudig langs de goa lie naar het net kon sturen. Quick Boys herstelde zich goed en mocht een kwartier later de gelijkmaker begroeten. Ben de Waal joeg de bal (na een voorzet van Hans van Duyn) steen hard ZILVEREN MOLENTOERNOOI langs een vertwijfelde Wim Vis ser. De Katwijkers hadden voor rust nog meer kunnen krijgen als Teun van der Plas zijn scho ten wat meer richting had gege ven. Eenmaal knalde hij voor langs en even later belandde zijn inzet via de handen van Visser naast het doel. Kort na de pauze nam LDWS weer de leiding. Een voorzet/- schot van Cock van Slingerland belandde op rechts bij George Moesman. Deze omspeelde han dig Aad Haasnoot (invaller voor Ben de Waal) en schoot vanuit een moeilijke hoek ineens in. Dat het Quick Boys ernst was om de gang van zaken een an der aanzien te geven, bleek wel, toen direct daarop Joep den Hollander kwam opdraven voor Ger Zwaan. De pogingen van de Katwijkers om een gelijkmaker te forceren mislukten echter. Arie Haasnoot zag een inzet door Visser gestopt en Wira van der Plas kopte naast uit een voorzet van Hans van Duyn. Intussen werd het duel allengs vinniger. Toen enkele minuten voor tijd een twist tussen Arie Verdoes en George Moesman op een massale duwpartij uitliep, blies arbiter Thomassen maar wiiseliik af... ROEN VAN DER GEEST Wij, patiënten van Zaal I van de Anna Kliniek vinden dat in deze kliniek een sfeer heerst die in geen en kel ander ziekenhuis wordt aangetroffen. Nergens is het con tact tussen de profes sor, artsen en patiën ten zo als hier. Alles kan en mag men vra gen en altijd wordt antwoord gegeven, soms zelfs uitleg met de gemaakte foto's erbij, of een verkla rende tekening. En zou deze unieke ort hopedische kliniek, kie niet alleen in het gehele land maar ook Uw mening ver daarbuiten uitste kend bekend staat, moeten worden op geofferd en een on derdeel worden van het grote Acade misch Ziekenhuis? De teamgeest onder het personeel, van hoog tot laag is zo goed, dat iedereen optimaal kan werken én leren. Zó kunnen alleen maar goede orthopaedisten opge leid worden. Ortho paedisten die niet al leen de patient, maar ook de mens er ach ter zien. Zo is het in de Anna Kliniek thans. Zou deze nu moeten verdwijnen.? Mevr. G. D. T. (Van redactiewege ingekort) LEIDEN VTL en DOSR spelen zondag hun beslissingswedstrijd om een plaats in de KNVB op het veld van LFC. De keuze viel op dit terrein op voorstel van DOSR. „We hebben VTL eerst een voorstel laten doen. maar wij waren met zo gelukkig met het Alphia-veld", aldus DOSR-voorzitter Van Duijkeren. Van VTL-zijde was er geen enkel bezwaar tegen het Veense voorstel. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Het beslissingsduel Floreant-Oudewater wordt op het Nieuwerkerk- terrein gespeeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5