I „Breng meer samenwerking in bollenvak op gang" ,,Ik zit hier voor joker" Nog geen standpunt over uitbreiding naaktstrand van Js 5 Autoverkeer I in Dorpsstraat aan banden Geen extra steun voor kruisvereniging van Leiderdorp „Great Escape" in Zoeterwoude Opvolging pastoor Kooijman vrijwel rond Onzekerheid over sporthal Sassenheim Premie voor Warmonds verenigingen Parochievergadering St. Jans Onthoofding Toernooi om Zoetemelk-bokaal ADVIES BLOEMBOLLENRAAD IN RAPPORT STRUCTUURONDERZOEK: (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Kwekers en exporteurs in het bollen vak zullen de komende jaren moeten streven naar meer samenwerkingsvormen, teneinde de penible situatie in het bollenvak het hoofd te kunnen bieden. Volgens een rapport van een structuuronderzoek in het bollenvak, dat vandaag door de Bloembollenraad in Hillegom werd besproken, zal men moeten komen tot kwekers- en exporteurs-concentraties. Nauwere contacten tussen kwekerij en afzet kunnen de vorm aannemen van meerjarige leveringscontracten met gegarandeerde leveringen en tussentijdse aanpassin gen van contractprijzen. Hierdoor zal de kwekerij de samenstelling en omvang van de productie veel beter kunnen plannen. Men zal meer gaan telen wat de handel vraagt. Tot nog toe moest de bollenhandel maar zien hoe hij hetgeen de kwekerij aan te bieden had, kwijtraak te. Vooral de laatste tien jaar stuitte deze gang van zaken op steeds groter wordende problemen. De sterke onkostenstijgingen werden opgevangen door meer te gaan produceren met minder mensen. Via een ver doorgevoerde mechanisatie kwamen er meer bollen en hiervoor was een steeds minder afzet. Het gevolg was dat de exporteurs een aanbod krijgen dat eenvoudig niet was te verwerken. De ene exporteur De exporteurs zullen moeten gaan streven naar een vergroting van hun paketten door aanverwante arti kelen te gaan verkopen, zoals bomen, heesters, zaden, grasmaaimachines en tuinkabouters. Ook zij moeten komen tot nauwe samenwerkingsvormen. „Een voor waarde voor succes is wel dat die vergrote export combinaties kunnen beschikken over management-ta lent van hoog niveau", aldus de samenstellers van het rapport" In de toekomst zal niet de prijs alleenza ligmakend meer zijn, maar de gehele marketing-mix zal in het veld moeten worden gebracht." Hoewel het totstandbrengen van samenwerkingsvor men, als enige oplossing voor de verslechtering van de werkgelegenheid in het bollenvak wordt gezien, betwijfelen de samenstellers van het rapport of deze er spoedig zullen komen. „Het bollenwerk, is één grote verzameling van individualisten." Aanvankelijk leken degenen die van koers wilden veranderen het getij mee te hebben: het ging slecht en door narigheid gedwongen, raakte een niet onbelangrijk deel van de exporteurs en kwekers er van overtuigd dat concen tratie de enige oplossing was. In 1975 was de tulpe- noogst evenwel slecht. De prijzen stegen de pan uit en dat had weer tot gevolg dat er ook vele miljoenen tulpen voor levering in de zomer 1976 voor goede prijzen van de hand zijn gedaan. Het is niet denkbeel dig dat door deze ontwikkeling de bereidheid om tot samenwerkingsvormen te komen weer wat is bekoeld. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur zou, volgens het rapport een leidende rol kunnen blijven spelen wanneer de bedrijfsstructuren een ingrijpende wijziging ondergaan. Geadviseerd wordt te komen tot één grote producentenorganisatie en één organisatie voor de afzet. Het gesprek om de kwekersorganisaties samen te smelten is al op gang gebracht. Het is niet uitgesloten dat daarover dit jaar nog een beslissing valt. Ook de samenvoeging van de twee organisaties op het terrein van de handel, de Bond van Bloembollenhandelaren en de Bond van Detailbloembollenhandeiaren zal geen onoverkomen- lijke moeilijkheden geven. Met name de bloembollen veilingen kunnen in deze ook een belangrijke rol gaan spelen. Het rapport geeft in feite wegen aan die in het bollenvak bewandeld moeten worden om het hoofd boven water te houden. In de toekomst zullen de nieuwe ontwikkelingen nauwkeurig worden gevolgd door de Bloembollenraad, waardoor de herstructure ring optimaal zal worden begeleid. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De leden van de Commissie Maatschappelijk Welzijn zullen het college van b en w adviseren de kruisver eniging geen extra subsidie toe te kennen. Op de gemeentebegroting is 70.000 gulden uitgetrokken voor de vereniging, terwijl de vereni ging over het jaar 1975 met een tekort van ruim 80.000 gulden te kampen heeft althans voor een dergelijk bedrag subsidie heeft aangevraagd. Want het kasboek werd met een batig saldo van ongeveer 11.000 gulden afgeslo ten. De commissieleden menen dat het verschil door de kruis vereniging maar uit eigen kas moet worden betaald. Voor dit jaar heeft de kruisvereniging een subsidie van meer dan Velocitjf g, terwft* douw alj j en ziet it nog i ossing I s cijfen zal del w overig 100.000 gulden aangevraagd. De commissie doet het college nog geen voorstellen over het beschikbaar stellen van het ge bouw van Velocitas aan de stichting kinderopvang Leider dorp. Commissieleden wensen dat de stichting eerst met cijfers komt omtrent de ontwikkelin gen in Voorhof. De stichting ziet het gebouw van Velocil tijdelijke oplossing, commissie het gebouw manent onderkomen ziet stichting meent dat nog een definitieve oplossing worden gezocht. Als cijfei riaal beschikbaar is, zal del missie zich opnieuw over| zaak beraden. ZOETERWOUDE - Drie opva renden van het Nederlandse schip „Great Escape", dat on langs deelnam aan de zeilrace Londen—Sidney zullen vrijdag avond vertellen over hun bele venissen in „Ons Huis". Initia tief tot deze bijeenkomst is ge nomen door de Zoeterwoudse Jeugdraad. Tot de opvarenden behoorde de dochter van de burgemeester van Zoeterwoude José Detmers. Haar ervaringen als verpleeg ster kwamen tijdens de tocht bijzonder van pas, want onder weg heeft ze zelfs eenmaal een ST. -WILLIBRORDPAROCHIE OEGSTGEEST OEGSTGEEST Het parochieberaad van de SL-Willebrord in Oegstgeest heeft gisteravond kennis gemaakt met de kandidaten voor de opvolging van pastoor Kooijmans, die met pinksteren afscheid neemt van de Oegstgeestse parochie. De opvolgers, pastoor Th. Koster en katecheet Jos Zwetsloot zijn beiden afkom stig uit Amsterdam. Beide kandidaten schetsen in het parochieberaad hun levensloop en gaven hun visie op wat zij als een parochie zien: „Een groep van gelovige mensen die samen komen, denken en doen op grond van het Evangelie. Als wij ons broeders en zusters in Christus noemen geeft dat de verplichting ons zo te gedragen. Het is een uitdaging waar wij als gelovige mensen voor staan". Naar aanleiding van de gesprekken zal het kerkbestuur het bisdom gunstig adviseren, zodat de benoeming waarschijnlijk is. LEIMUIDEN - De gymnastiek vereni - gingen uit de kring Leidschenhage hou den zaterdag een sportdag voor de jeugd op de sportvel den aan de Laan van Poot in Den Haag. Ook de leden van de Leimuidense gymver eniging ODI zullen meedoen, doen. Het Sportdag voor ODI vertrek per bus is ge steld op 's ochtends 9 uur, terwijl de dag om 17 uur besloten wordt. Aan verschillende evenementen kan worden deelgeno men: o.a. hardlopen, verspringen, balwer- pen en volksdansen. Ook is er een wandel tocht uitgezet, waar bij aan de deelne mers een herinne ringslintje uitgereikt zal worden. SASSENHEIM De bouw van de sporthal in Sassenheim is wellicht onzeker geworden. In de raadsvergadering kwam gisteren een brief aan de orde van het ministerie van CRM, waarin stond vermeld, dat de kans op afwijzing van de noodzakelijke subsidie groot was. Het raadslid Rotteveel distilleerde daaruit, dat het ministerie afwijzend op de subsidieaanvraag had gereageerd. Volgens wethouder Mazee was dat echter niet het geval: „Er is kans dat de sporthal er niet komt, maar hoop heb ik nog wel. Mogelijk kan de bouw in het kader van de vervangende werkgele genheid gerealiseerd worden". operatie moeten uitvoerep een ander lid van de bes ning. Haar verloofde Bar Cronenburg is eveneens aa zig, evenals de derde opvaiw Henk Meesters. Na een irüefe* over het verloop van de]ch zullen dia's en een film vernet worden. hg] ian Kleisterlee (KVPK ïtfpr ine vice-voorzitter (Van onze parlementaire reaUD tie) ba Den Haag Tot eerste ondjgt voorzitter van de Tweede kpr mer is de KVP-er C. M. Kir?, terlee gekozen. Hij is benoep in de vacature ontstaan dle het overlijden van A. C. |an Weijters. J)e kg )at WARMOND Het autoverkeer in de Dorpsstraat zal aar^p banden worden gelegd. In de vergadering van de commissi^^ openbare werken gisteravond werd vooral het parkeerprojaa bleem in deze straat onder de aandacht gebracht. Voor he^at einde van dit jaar staan enkele voorlopige verkeersmaatregel len op het programma voor de Dorpsstraat in afwachtin£jecj van de financiële mogelijkheden om tot een definitiev(,ev; inrichting over te gaan. 'oc^ Het parkeren vormt in de Dorpsstraat volgens de commissiewk openbare werken een probleem. Nieuwe mogelijkheden wor-a- den gezocht onder meer op de gemeentehaven, de Baan, hetkoj; gebied naast het Trefpunt en een terrein tussen de Raadhuisje", dam en de Bloemistendam. Commissielid De Winter wildij^], overwegen de achtertuinen van de Dorpsstraat eventueel i«van te richten als parkeerplaatsen. r jn De voorlopige verkeersvoorzieningen in de Dorpsstraat voor)Ha£ het einde van het jaar omvatten de invoering van een|fl,e; stopverbod aan de westzijde en een parkeerverbodvoor dejjn oostzijde van de Dorpsstraat van maandag tot en met vrijdagjj,aa van acht tot zes uur, anders dan met gebruikmaking vannoo een parkeerschijf en voor een tijdsduur langer dan een halfje uur. bet Tevens werd voorgesteld de wijken Endepoel I en II duidelij-Le ker als woongebied te bestempelen door de invoering vanwe drempels en groenvoorzieningen. De Van Duvenvoordestraat,^, v. Leydenstraat, Endepoellaan, v. d. Woudestraat en v. Wasse-[en naarstraat zullen een omleidingsroute vormen. «h? De heer Rotteveel bracht tijdens de rondvraag het onderhoud van de flats in de Kooiwijk ter tafel. Naar zijn idee most dit onderhoud beter ter hand geno men worden. De huidige gang van zaken noemde hij „amateu ristisch". Wethouder Westerbeek zegde daarop toe deze zaak na der te onderzoeken. Het raad slid Horstman informeerde naar de acitiviteiten van de ouder commissies over het leefklimaat in de Kooiwijk. Kredieten werden vrijgemaakt voor voorlopige voorzieningen vaan de Kerklaan (135.000 gul den), voorzieningen aan het schoolsportveld (35 gulden) sub sidie voor het tamboerkorps DOS (2530 gulden). Voor het schoolkorfbaltoemooi werd 250 gulden subsidie verleend en voor de aanschaf van speel- werktuigen aan het Kagerplein werd 4640 gulden beschikbaar WARMOND - Bur gemeester De Vreeze van Armond heeft gisteren op het ge meentehuis aan ver tegenwoordigers van Matthias, de Fanfare en het Comité Open bare Concerten in de Hervormde Kerk de premie overhandigt, die deze drie vereni gingen in de wacht hebben gesleept dank zij de hoge opbrengst van de collecte ten bate van het Anjer fonds vorig jaar. In de groep gemeen- ten van 4000 tot 5000 inwoners scoorde Warmond hoog met 15,35 cent per hoofd van de bevolking. Het ligt in de bedoe ling de jaarlijkse col lecte voortaan wat anders te brengen. Er sullen bloemen huis- aan-huis te koop wor den aangeboden. Men hoopt daarmee een grotere op brengst te behalen. De helft van de winst blijft voor de War- mondse verenigin gen; de andere helft wordt afgedragen aan het Anjerfonds. Van onze correspondent Zoeterwoude In het Don Boscohuis wordt morgenavond een paróchieavond gehouden van Sint Jans Onthoofding, aanvang 20 uur. Hoofdthema's van de agenda zijn „Pastoraal vandaag en morgen" en „De financiën van de parochie". Zaken die daarbij aan de orde komen zijn de nieuwe structuur van de parochie, de huidige gang van zaken, en voor wat de toekomst betreft de consequenties van het vertrek van pater Van Eijk waarbij geen opvolger beschikbaar is. Deze consequenties betreffen het huisbe zoek/verjaardagsvisite, de deelname van de parochianen aan aktivi- teiten en de vermindering van het aantal eucharistievieringen in het weekeinde en op werkdagen Het voorstel hieromtrent luidt: Sint Jan: zaterdagavond 19.30 uur, zondag 9.30 uur in de week 8.00 uur (komen te vervallen zondag 7.30 uur een 11.30 uur). Christus Dienaarkerk: Zaterdagavond 19.00 uur, zondag 10.00 uur 11.30 uur - in de week 's avonds (komen te vervallen zondag 00 uur). Subsidie voor K&O Katwijk (Van onze correspondent) KATWIJK De afdeling Katwijk van de Leidse Volksuniversiteit K&O zal bespaard blijven van pro blemen door subsidiebe perkingen, zoals die on langs in Leiden ontstonden na de weigering van de gemeenteraad om de subsi die aan K&O-Leiden te verhogen. Deze conclusie kan worden getrokken uit de reacties van de Katwijkse gemeen teraad bij de behandeling van het voorstel tot toeken ning van 90% huursubsidie voor de bij K&O in gebruik zijnde kelderruimte van Huize Callalo. Deze kelders zijn onlangs aan de Kat wijkse afdeling toegewezen voor-de verschillende cur sussen, die jaarlijks wor den verzorgd. Geen enkele fractie toonde verzet naar aanleiding van deze extra subsidie. Aangezien de jon ge afdeling ter bevordering van de start een aantal uit gaven moest doen, kon de jaarlijkse huur van deze cursusruimten niet worden gedragen. Wanneer in de toekomst blijkt, bij een dui delijker verhouding tussen de huur en de overige ex ploitatiekosten, dat deze ex tra subsidie noodzakelijk blijft, dan zal het college van B&W zo deelde zij me de in haar voorstel aan de Raad, een percentuele huursubsidie overwegen. Tijdens de raadsvergade ring van vorige week kon digde wethouder H. Haas noot, tevens voorzitter van de afdeling aan dat de con sequenties van de maatre gelen in Leiden (geen subsi dieverhoging, resulterend in een beperking van activi teiten) niet in Katwijk zul-' len doorwerken, omdat de Katwijkse afdeling steeds zelfstandig opereert. Om deze onafhankelijkheid te onderstrepen wordt bin nenkort een stichting opge richt. De voorbereidingen hiervan bevinden zich in een vergevorderd stadium. Bij de sloop van de voormalige Grofsmederij aan de Zuidsingel in Leiden is gistermiddag een grove hoeveel heid sloophout en mastiek in de vlammen opgegaan. Een werknemer van het sloopbedrijf Van Eik uit Delft ging wat onvoorzichtig met een snijbrander om, waardoor de brand ontstond. De omwonenden ondervonden veel hinder van de hevige rookontwikkeling. De brandweer was vlug ter plaatse en had een kleine twee uur nodig om het vuur te doven. COMMISSIELID VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN De raadscommissie voor de gemeente financiën had gisteravond duidelijk moeite met de diverse voorstellen van b. en w. waarover de commissie adviezen moest verstrekken. Drs. Meershoek (CDA): „Ik zit hier voor joker, ik mag alleen ja zeggen en dat doe ik niet." Aanleiding waren de slecht geformuleerde voorstellen en het ontbreken van de eventuele besluitvormingen. Wethouder Oosterbaan (WD) zag het alle maal niet zo moeilijk. Hij meende dat juist door het praten met elkaar het voorstel van b. en w. daarna afgerond in de raadsvergadering behandeld zou kunnen worden. Dat praten van de commissieleden werd door hem op een zeker moment afgebroken met: „Als de heren elkaar opgevreten hebben kunnen we misschien doorgaan." Verschillende voorstellen haalden de eindstreep niet zoals de verkoop van het pand Molenlaan 3 (atelier Schrofer). Dit pand wordt ter verkoop aangeboden voor 40.000, terwijl de balanswaarde veel groter is. Het aanvullend krediet ten behoeve van de verbetering van de sanitaire ruimten in het hoofdgebouw van het voormalig Marine Opkomst Centrum ten bedrage van 25.376 haalde ook niet ongeschonden de eindstreep. De commissie wilde weten waarom eerst 98.000 geraamd werd en waardoor de raming met 25% wordt overschreden. Bovendien is er nog geen zekerheid dat de Rijksgebouwendienst dit pand wil ontruimen. De voorbereidende werkzaamheden om te komen tot rekon- struktie van Leidseweg-Noord en de daaraan verbonden kosten van 25.000 werd door de commissie enigszins voor barig gezien. Leidseweg-Noord is nog steeds in eigendom bij de provincie hoewel het onderhoud voor rekening van de gemeente Voorschoten komt. Wel goedgekeurd werd een krediet van 10.000 ten behoeve van Sportreal en Verleven diging Dorpscentrum. GEMEENTE WASSENAAR: WASSENAAR Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben nog geen standpunt bepaald ten aanzien van het Haagse verzoek om medewerking voor de uitbreiding van het op Haags gebied gelegen naaktstrand in noord elijke richting, dat wil zeggen op Wassenaars gebied. Gistermorgen is de brief met het Haagse ver zoek op het Wassenaarse raadhuis bezorgd. Burgemeester mr. K. Staab, die in eerste in stantie deze kwestie behandelt, is tot vanmid dag afwezig. Het Haagse gemeentebestuur heeft het Wassenaarse college gevraagd met het oog op het naderend seizoen - binnen 14 dagen op het verzoek te antwoorden. De kwestie van het naaktstrand is wel enkele, malen in de gemeenteraad van Wassenaar ter sprake geweest, laatstelijk bij de behandelinfO van de begrotingen in december 1975. Daarbij bleek, dat een grote meerderheid van de raad geen principiële bezwaren heeft tegen een even» tuele uitbreiding van het naaktstrand over dj Wassenaars gemeentegrens heen. Wel kwameij enkele praktische bezwaren aan de orde, zoal de kwestie van het toezicht door de politie, hef schoonhouden van het strand en het vernielen van de duinrand door „voyeurs". Burgemeester mr. Staab verklaarde bij discussie bezoek te hebben gehad van de voor zitter van de Naturistenvereniging en tegen hem verklaard te hebben persoonlijk niet zulke grote bezwaren te hebben tegen uitbreiding van het naaktstrand, mits het terrein vanuit den Haag zou worden verzorgd. OUD AD E—RIJP WETERING Tien clubs nemen deel aan het zaterdag en zondag te hou den jeugdtoernooi van WOA/- Rijpwetering voor A, B, C en D-junioren. Het toernooi wordt gespeeld op het Hertogspark. Het toernooi kwam mede tot stand dank zij de inbreng van Joop Zoetemelk. Hij stelde de bokaal ter beschikking die hij heeft gewonnen in de Ronde van Spanje. Deze bokaal dient als wisselprijs van het jaarlijks terugkerende toernooi. De ver eniging met de meeste wed- strijdpunten wordt winnaar van de „Joop Zoetemelk Bokaal". Tot de deelnemende verenigffe gen behoren Aalsmeer, ArcW pel. Soccer Boys, Leidse Bo lid Roodenburg, ASC, Stompwijk ien Boys en NSV. De wedstrijd len beginnen beide dagen om t$r. nsê f\V!

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4