Ruime meerderheid in Leidse raad voor bouw Sumatrabrug m Wegenplan 1961 niet meer van kracht f Vleesstunt in gemeenteraad Gevaarlijke ontwikkeling in politiek West-Duitsland Goede samenwerking van Vox Laeta en Ned. Madrigaalkoor Voorstelling Baal na pauze gestaakt /[EI 70ENSDAG 12 MEI 1976 LEIDSE COURANT 231 n:: CSiïi Ie Euroj Van onze raadsverslaggever LEIDEN Na het nog eens uitvoerig opnieuw opsommen van alle bezwa ren die er tegen de Sumatrabrug aan {te voeren zijn en na harde kritiek op het inspraakbeleid van wethouder 'aal, die zijn toezeggingen niet zou zijn nagekomen, is de Leidse gemeen teraad desondanks gisteren met een ruime meerderheid (25 tegen 4) ak koord gegaan met de aanleg van deze verbinding over de Oude Rijn tussen de Sumatrastraat en de Admiraals- weg op het industriegebied De Waard. gen het bestek, raadsbesluit en andere gegevens toegezonden te krijgen. Zoals bekend is door de rijksoverheid een bedrag van bijna 1,7 miljoen sub sidie in het kader van de werkloos heidsbestrijding in het vooruitzicht ge steld, wanneer nog voor de bouwvak vakantie met de bouw zal worden begonnen. Dat de gemeenteraad eigenlijk met tegenzin akkoord ging met de bouw van deze brug, bleek gisteren wel uit de vele kritiek en bezwaren. Bezwaren vooral tegen de omvang Dat gebeurde nadat met algemene de brug. Volgens de meeste raadsle- stemmen een WD-amendement op den had het allemaal ook wel wat het collegevoorstel was aanvaard het kleiner gekund. Maar er bestaan aantal rijstroken op de brug te beper- slechts plannen voor deze grote brug :en tot twee en voor de ingebruikna- en het maken van een nieuw bestek verkeerscirculatieplan van •acht te laten worden. Daardoor zou (de door de Zeeheldenbuurt en de Kooi gevreedse verkeersoverlast tot een mi nimum beperkt moeten worden. De Leidse raad besteedde gisteren een extra vergadering aan de Sumatra brug, omdat het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening de ge meente heeft gevraagd vóór overmor- zou veel te veel tijd kosten. Dan maar met noodverbanden alle dreigende problemen te lijf gaan. Een daarvan is de beperking tot twee rijstroken, een ander is het verkeerscirculatie plan. Zoals bekend staat men in de Kooi op zijn achterste benen over de Sumatra brug. Het wijkkomité heeft in een schrijven aan de raad op uitstel van de beslissing aangedrongen. PPR-lei- der Laurens Beijen vermeldde giste ren ook nog eens de vele bezwaren die leden van zijn partij op een wijktoer- nee door de Kooi hadden ontmoet. Beijen hekelde in dit verband de ui terst slechte kontakten tussen stadhuis en bevolking. „De bewoners van de Kooi zijn ui terst bezorgd. Ik begrijp niet dat het college met zoveel gemak een voor stel kan doen dat zo diep ingrijpt en dat zo slecht valt in de wijk", stelde de PPR-leider, die vond dat de wet houder bijzonder onzorgvuldig te werk gegaan was. Beijen wees in dit verband nog eens op de grieven die er in zijn partij bestaan ten aanzien van de wijze waarop de bestuurders in Leiden met hun burgerij omspringen. De PPR heeft in december het college het ulti matum gesteld dat de samenwerking zou worden verbroken als de kontak ten overheid-burgerij in Leiden niet zouden verbeteren. Ook het CDA-raadslid Ham haalde uit tegen wethouder Waal. „Ik kan me de bezwaren van de Kooi heel goed voorstellen en ik begrijp niet hoe de wethouder het aandurft op een bij eenkomst in deze wijk inspraak toe te zeggen en sussende woorden te spreken zonder zich aan zijn beloften te houden" Volgens Ham kon en mocht Waal zich niet verschuilen achter het argument dat de rijkssubsidie voor de Sumatra brug onverwachts gekomen zou zijn. „U hebt het maanden zien aankomen en alle tijd gehad om uw beloften gestand te doen" zo verweet het CDA- raadslid. Voor Peters (PvdA) mag de stad Lei den het voortaan zonder dit soort subsidies doen. Hij trof hier de zoveel ste doorkruising van het gemeentelijk prioriteitenschema aan. „Laat deze be ker voortaan maar aan Leiden voor bijgaan", was zijn commentaar. Wet houder Waal stelde tegenover de ver wijten dat hij wel degelijk aan het werk was geweest met verkeersonder- zoek in de Zeeheldenbeurt en dat de resultaten daarvan nu in overleg met de bewoners tot maatregelen zouden kunnen gaan leiden. Hij maakte er melding van dat intussen ook uit Lei derdorp bezwaren door de dreigende verkeersmoeilijkheden waren geko men. Zijn collega Van Aken (economische zaken) hield de raad nog eens het grote belang van de Sumatrabrug voor. Naar uit zijn woorden bleek dient de brug in meerdere opzichten de werkgelegenheid. Twee bedrijven in het industriegebied De Waard had den hem meegedeeld te zullen ver dwijnen als de brug niet zou worden gebouwd. „Deze bedrijven zijn nu voor Leiden behouden en ik heb goede hoop dat de gesprekken die thans worden gevoerd ook positief resultaat zullen opleveren", aldus wethouder Van Aken. Uiteindelijk bleken slechts vier raad sleden aan hun bezwaren vast te hou den. Hoeven (CPN), Beijen (PPR) Van de Zande (PSP) en wethouder Ooster man (D'66) stemden tegen de aanleg van de brug. Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll den-noord die be hulpzaam willen zijn bij het repareren van speelgoed of bij het maken van speelgoed kunnen zich tot hen wenden. Wanneer de speel-o-theek een maal is geopend zul len er vrijwilligers moeten zijn, die ge durende de openings uren het speelgoed uitlenen, die een kaartsysteem bijhou den of die nieuw aan te schaffen speelgoed uitzoeken. Illlllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll [UI is 7 02 D op drie 2.03 Dri 3 Pop- Badineri in voort school Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse raad heeft gisteren met 16 tegen 10 stemmen het basiswegenplan 1961 afgezworen als uitgangspunt voor het gemeentelijke planologische beleid. Dat gebeurde bij de behandeling van de bouw van de Sumatrabrug, een verbin ding die op papier nog dateert uit de tijd van dit basiswegen plan. Om te voorkomen dat later wog een andere brug naar het 1 "miustriegebied de Waard zal «den aangelegd, waardoor (lier een doorgaande route zou kunnen ontstaan willen PPR en PSP een besluit van de raad dat dit basiswegenplan niet langer uitgangspunt van het beleid zou zijn. In feite is dat allang zo, in afwachting van een nieuw verkeersplan, maar het is nog nooit formeel met zoveel woorden^ door de id gezegd. t kan ook niet, vonden een deel van het CDA en de WD gisteren. Volgens Ham (CDA) en Kuijers (VVD) loopt de ge meente met een dergelijke uit spraak het risiko, dat allerlei subsidies gemist worden. Vol gens beide heren zou het oude plan daarom pas kunnen wor den ingetrokken als het nieu we klaar is en zover is het voorlopig nog niet. De raads- meerderheid deelde deze zorg echter niet en zo zit Leiden sinds vandaag zonder uit gangspunten voor een gemeen telijk beleid van wegenaanleg. rPT Kritiek al ber pel lei adruk vadei er, zo o doel Don" 1 n Ber PPR/D'66 op nota „School en milieu" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het PPR-gemeen- teraadslid Frits van Oosten heeft ernstige kritiek op de enkele maanden geleden uit gebrachte nota „School en mi- Volgens de heer Van Oosten beantwoordt de nota slechts voor een heel klein deel aan het gestelde doel „discussiestof aandragen voor jaj( beleidsbepaling van het on derwijs in de toekomst". „In de nota worden geen uit gangspunten genoemd of doel- p'is'gf ste'lingen geformuleerd. Een ■h en brecie discussie kan derhalve niet ontstaan. Temeer daar ou dercommissies, onderwijzers en andere betrokkenen de no ta nog steeds niet hebben ont vangen", aldus het PPR-raad- Ook heeft de PPR/D'66-fractie in de gemeenteraad een aan tal, wat zij noemt, belangrijke elementen voor onderwij s- plannning gemist: „Er wordt vrijwel niets gezegd over het voortgezet onderwijs". Het buitengewoon onder wijs wordt in de nota niet genoemd. Vooral bij dit soort onderwijs zal men moeten na denken over de plaats en func tie daarvan. Er wordt niets gezegd over omscholingsmogelijkheden. Het beroepsbegeleidend on derwijs komt niet aan de orde. Het bedrag dat aan leer middelen besteed mag worden is te laag om vooral in wijken waar een „taalachterstand" heerst goede nieuwe leerme thoden aan te schaffen. Er wordt niets gezegd over de problemen rond de „Leidse 'toets". Tenslotte verwijt Van Oosten de samenstellers van de nota dat zij niet ingaan op de in houdelijke kant van de huidi ge onderwijsactiviteiten. De schooladviesdienst, de onder- wijswinkel en „Ouders op her- l" worden slechts ter genoemd. .rog :ent| j Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: René Francois z.v P. Oudshoorn en H. Bekking, Guido Fran ciscus Sioe Gie z.v H. L. Tjia en M. J Tirtoprodjo. Mark Bernard Johan z.v F Overleden: B. G. J. Egberts geb. 1945 man. D. Binnekamp geb. 5 m man. A. I. M. Bruschke geb. 2 nc man. H! E. J. van Griensven geb. 1909 echtgenote van W. Ou werk. Formanek geb. 2 febr. 1928 man. F en S. E. Verbeek. G. J. Westerhof geb. 4 Gehuwd: C. Springer en J. C. Humme. Geboren: Danielle Maria Cicüia d.v. A. Kamping en A. M. B. van Leijden. Dirk Cornelis z.v. J. W. Nieuwenhuizen en D. Mei j vogel. Ren ate Elfnede d.v. G. F Rin- gler en M. Ligthart. Wilfred Johannes Wil- S Snippe. Rinaldo Patrick z.\ ders. Jessica Zulm r. Wessing en N. San- iv N. Vonk en S. Z. N. J. C. Kei., en G. Knul Arie z.v. C. Jonker en C. i Duijn. Kitty Mathilde d.v. F. Boter- em en A. Janssen. Justin Mark z.v. K i Grootveld en A. H. Dobbe Pascal z.v. A. M. van Westerop en A. M. de Groot, en Cees z.v P. M. M. van der Zon en G. M. Zwetsloot Samantha Jaine d.v. F. Fletcher en M. Kennedy. Liesbeth luel d.v. W. M. Bekkering en R. J. P. Worst schiet raadsleden in verkeerde keelgat (Van een onzer verslaggevers) binnen gedragen, die onder gul gelach LEIDEN De raadsdebatten over de Su- door voor- en tegenstanders van de Tour matrabrug werden gisteravond door onver- in ontvangst werden genomen. wachts bezoek verstoord. Burgemeester De vleesstunt om een Lèidenaar de gelegenheid te geven tot een commerciële reclamestunt", aldus een geïrriteerde PPR-leider die duidelijk te Toursponsor Teekens kennen gaf zich hiervoor niet te laten misbruiken. „We kunnen onze tijd wel beter besteden. Doet u voortaan zoiets de vergadering' Vis schorste de vergadering voor enkele schoot enkele raadsleden echter in het minuten om vertegenwoordigers van de verkeerde keelgat. Vol ergernis verlieten Stichtmg Tour de France 1978, die de Laurens Beijen (PPR) en Anne van de maar na afloop Tourstart in Leiden organiseert, in de gele- Zande (PSP) de raadzaal. Beiden weiger- merkte hij geërgerd op. genheid te stellen de raadsleden en het den de worst met toebehoren in ontvangst Burgemeester Vis noemde het voorval een college een flinke rookworst te overhandi- te nemen. „op verantwoorde wijze tot uitdrukking gen als dank voor de medewerking, die de Na afloop van de schorsing riep Beijen brengen van een ludiek element." Waarop raad maandag aan deze Tourhappening burgemeester Vis ter verantwoording: „Ik Beijen vroeg of dit soort ludieke voorval- toezegde. Onder aanvoering van Ome Joop zou graag van u een toelichting hebben op Riethoven werden twee kolossale manden deze schorsing van 10 minuten. Een schor- vol worsten en een aantal bossen anjers sing die kennelijk alleen maar bedoeld is meester toezegde. len dan maar niet eens nader besproken zouden moeten worden", hetgeen de burge- Speel-o-theek in Leiden-Noord LEIDEN - In Lei den-Noord wordt na de zomervakantie een speel-o-theek in gericht. Naar een de finitieve vestigings plaats wordt nog ge zocht. Mogelijk komt wat goed is voor hun de speel-o-theek in ontwikkeling, de H. Hartschool aan In de speel-o-theek de Lusthoflaan. zal ook informatie Een van de redenen worden gegeven over van de opzet van de hoe er moet worden speel-o-theek (een bi- gespeeld, welk speel- bliotheelv waar in goed bij welke leef- plaats van boeken tijd past en waarom speelgoed wordt uit- spelen zo belangrijk geleend) is dat goed is. speelgoed onbetaal- De initiatiefnemers baar is. Door middel zijn Guus Zwartjes van de speel-o-theek (tel. 121879), Ineke worden kinderen in Weeda (Oranjestraat staat gesteld te leren 35) en Martine Bron- spelen met allerlei meijer (tel. 130360). soorten speelgoed, Bewoners van Lei- Conclusie forum in Leiden: Van een onzer verslaggevers Leiden -* De huidige politieke situatie in Duitsland bevindt zich in een gevaarlijke ontwikkeling: de vrees dat Duitsland wederom een politiestaat zal worden is zelfs niet geheel ongerechtvaardigd Tot ongeveer deze conclusie meende een uit drie personen bestaand forum gisteravond te moeten komen op een door het dispuut „Taenia" (van de stu dentenvereniging SSR) geor ganiseerde avond, die de ak- tuele politieke ontwikkelingen in Duitsland tot onderwerp had. Het forum, of liever ge zegd het informatiecomité be stond uit prof. R. Bartsch, Duitser van geboorte, hoogle raar in de taalfilosofie aan de universiteit van Amsterdam; de heer Westheide, Duitser van geboorte, eveneens in een onderwijsgevende functie in Nederland: en de heer W. Kweksilber, Eerste Kamerlid van de PvdA, voorzitter van de Stichting „J'accuse" en on der het pseudoniem H. Wielek auteur van onder andere „De oorlog, die Hitler won". Het informatiecomité kwam tot zijn enigszins schrikbaren de conclusie naar aanleiding van de zg. „Berufsverbote"; in het algemeen gezegd betekent dit dat Duitse staatsburgers die naar een overheidsfunctie solliciteren en de geschikte kwalificatie bezitten niettemin toch vanwege hun politieke overtuiging kunnen worden uitgesloten van een overheids- betrekking. Deze „Berufsver bote" vloeien regelrecht voort uit het wetsartikel „Radikale- nerlass 1972", dat ongeveer in houdt dat iemand die naar een overheidsfunctie solliciteert maar ook bepaalde doelstellin gen nastreeft die in strijd zijn met de grondwet, moet wor den afgewezen. In theorie be tekent dat een verweermiddel tegen links én rechts politiek extremisme, maar, aldus me vrouw Bartsch, in de praktijk zijn het hoofdzakelijk de men sen met linkse politieke opvat tingen die van overheids be trekkingen worden uitgeslo ten. Daar komt dan nog bij, verklaarde ze verder, dat men erg streng te werk gaat Zo is het ondertekenen van linkse pamfletten en het meedoen aan linkse demonstraties al bijzonder verdacht en wordt in sommige gevallen zelfs de inlichtingendienst ingescha keld om iemands doopceel grondig te lichten. Mevrouw Bartsch vergeleek de huidige situatie met de nazitijd, toen er volgens haar wetten van ongeveer gelijke strekking werden uitgevaardigd. Niette min zag ze hier en daar toch ook wel enige versoepeling op treden. De heer Kweksilber zag als oorzaak van voornoemde ont wikkeling de slappe houding van de SPD (Duitse Sociaal Democratische Partij), die vol gens hem nooit een goed socia listisch fundament heeft ge legd en die hij daarentegen steeds rechtser ziet worden. De heer Westheide belichtte de psychologische achtergrond; volgens hem proberen meeste Duitsers met hun oor logsverleden af te rekenen door het op andere groepen te projecteren, en zij doen dat dan vooral op communistische groeperingen, niet in de laatste plaats geïnspireerd door de DDR (de Berlijnse Muur, de doden die daar vallen). Boven dien creëerde de economische recessie de angst dat de stabie le Duitse economie verstoord zal worden en omdat men in de EEG goed voor de dag wol blijven komen gaat men dan over tót ondemocratische han delingen. De heer Westeheide meende tenslotte dat Neder land invloed moet proberen uit te oefenen als zulks het Leiden Twee koren traden gisteravond op in Madrigaalkoor begeleidde in een compositie van de Stadsgehoorzaal: het Nederlands Madrigaal- zichzelf, „Laudate Dominum". koor uit Leiden en Vox Laeta uit Roelofarends- Het programma van het Madrigaalkoor was bij veen. Beide koren worden gedirigeeerd door Jan na uitsluitend gewijd aan Nederlandse componis- van der Meer en daardoor konden ze gezamenlijk ten. Het koor zal namelijk aan het eind van deze optreden in werken van Strategier en Andries- maand een bezoek aan York brengen op uitnodi- sen, die een grote bezetting nodig hebben. Aan ging van het Chapter House Choir dat vorig jaar het concert werd verder medewerking verleend in Leiden een subliem concert gegeven heeft door de organist Albert de Klerk, en Koos Voor dit tegenbezoek waarbij drie concerten Verheul betoverde de zaal met de impressionisti- zullen worden gegeven, o.a. in de Minster van sche miniaturen voor fluitsolo van Bernhard van York, heeft men een programma samengesteld den Sigtenhorst-Meyer, een Nederlandse compo- van uitsluitend Nederlandse componisten, en nist die jarenlang in Nederlands-Indië verbleef, daarvan kregen we in de Stadsgehoorzaal een en wiens muziek dan ook een mystiek-Oosterse voorproefje. De Missa Cathedralis van Herman toon heeft. Strategier en het Te Deum van Andriessen zullen Vox Laeta zong voor de pauze onder andere in York worden uitgevoerd in samenwerking met werken van Grieg, Bruckner en Andriessen. het Chapter House Choir. Behalve deze eigentijd- Vooral het Motet „Locus iste a deus factus est" se muziek werden door het Nederlands Madri- van Anton Bruckner was een muzikaal hoogte- gaalkoor ook zestiende-eeuwse liederen vertolkt, puunt. Deze tekst, een van de wisselende gezan- onder andere een uitdagend drinklied van Pierre gen van de katholieke eredienst, werd in 1869 de Manchicourt en een echolied van Orlando di door Bruckner voor vierstemmig gemengd koor Lasso, waarbij de echo van het balkon kwam. bewerkt. Ook het Magnificat van Hendrik An- Het Madrigaalkoor is aanzienlijk kleiner dan het driessen werd door Vox Laeta uitstekend uitge- koor uit Roelofarendsveen, maar bleek toch in voerd. Hierbij werd het koor begeleid door Al- staat een uitstekende klank te vormen, bert de Klerk, die na de pauze het Nederlands Ton Harmsen ACTEUR ONWEL LEIDEN De voorstel ling „De laatste der on verstandigen" het nieu we stuk van Peter Hand- ke, zoals de toneelgroep Baal die gisteren in hei LAK dacht te spelen, is onder ongelukkig ge sternte geboren. Om de decorstukken in het LAK te krijgen moest een takelwagen inge huurd, bij de uitlichting in de middag liep de techniek ook niet van een leien dankje en 's avonds werd Rudolf Lucieer die als Herman Quitt een hoofdrol speel de, vlak na de pauze door de hitte bevangen, Handkes ledepopfiguren theater is nog niet dui- Het LAK is daarvoor be- zodat de verdere voor- volgens zeer strakke lij- delijk. In ieder geval wil hoorlijk geschikt en stelling geen doorgang nen te zien bewegen en het LAK zelf een eigen geoutilleerdsommige kon vinden. hun cliché-taal te horen gezicht krijgen of het kenners wijzen evenwel Tot dan toe hadden we doorspekt met gekke bestaande gezicht uit- 0p het tamelijk unieke een zeer belangwekkend aforismen, beeldspraak bouwen door nog meer karakter van de schouw stuk gezien, erg intellec- en meer ideologische voorstellingen te organi- burg, dat het mogelijk tueel op de taal gericht, clausen (maar dan wel seren; op niet al te grote zou maken om bijna alle Peter Handkes stuk is van de kapitalist). He- schaal gebeurt dit al. soorten theater daar te bijna eerder een leesdra- laas was ons maar één Daarvoor is subsidie ge- doen plaats vinden. Het ma dan een toneelstuk, helft beschoren van deze vraagd. In de tweede LAK-theater heeft zich Het knappe van Handke zogenaamde laatste plaats is er nog overleg gisteren van twee pro- en/of Baal is evenwel schouwburgvoorstelling, gaande over de vraag of blematische kanten la- dat „De laatste der on- zoals de schouwburgdi- kleine zaalproducties en ten zien: het decortran- verstandigen" ondanks recteur ons zo opgewekt meer experimentele sport en op zeldzaam dat blijft boeien als het weten. voorstellingen theaterstuk, mede door zeer kundig,koudbloedig Op vijftien oktober be- spel en prachtige aan- ginnen de voorstellingen onder andere in verband alleen, kleding (decor, kleding), in de schouwburg weer. met de aard van en het is fascinerend Oe positie van het LAK- voorstellingen. door de schouwburg moeten ko- ventilatie. Maar aan men of in het LAK. Dit theaters is meer dan dat Paul van der Plank Eerste paal zittribune Lugdunum LEIDEN De eerste paal voor de nieuwe overdekte zit tribune van voetbalvereni ging Lugdunum wordt morge nochtend (donderdag) om tien uur geslagen door Lugdunum- voorzitter Jan Brede veld. De nieuwe accommodatie biedt aan zes- tot zevenhon derd bezoekers plaats. Onder de zitplaatsen zijn bergruim ten en kleedkamers gepland. De kosten van de accommoda tie bedragen ongeveer vier ton. Lugdunum financiert de tribune uit eigen middelen en hoopt door zelfwerkzaamheid op de kosten te kunnen spa ren. Over het tijdstip van ople vering van de overdekte tribu ne is nog geen zekerheid. „Het is mogelijk dat we eerste de zitplaatsen maken en pas in het volgende seizoen aan de inrichting van de onderbouw toekomen. In feite kunnen we bouwen tot ons geld op is. En hoe meer we zelf werken, hoe langer kunnen we doorbou wen aldus een van de Lugdu num bestuursleden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3