Leiden en Utrecht willen meer studentenstops Opnieuw zware aardschokken in Noord-Italïé alstublieft, Nederlaag voor president Ford in Nebraska oze Irene: ::anvallers op lontejurra jegen wapens -jan politie Finale EC 1 IS:"- André van Duin terug naar NCRV Gestrand schip vlotgetrokken Veel klachten over hooikoorts Woensdag 12 mei 1976, 66e jaargang no. 20424 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND inburti 2 Leiden postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Ad| hooldredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J W. C. Leune (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27: jaar 149.15; losse nummers 50 cent Finale Europacup I op Ned I om 20.00 uur. Mr. Andriessen wordt ondervraagd in Sprekers- hoek om 23.15 uur. Ned. II om 19.05 uur Jouw we reld met zangeres Miriam Make- ba en om 21.00 uur Veronica totaal met om 22.30 uur Starsky and Hutch. Veel bewolking Veel bewolking met hier en daar wat regen. Vrij krachtige, aan de kust krachtige zuidwes telijke wind. Max. temp. van 14 gr. aan de kust tot 18 gr. plaat selijk in het binnenland. Morgen zon: 4.49—20.24. Schev. hoogw.: 2.15 en 14.45. Laagw.: 10.12 en 22.43. 125,- w De is te I illend was haar ook Spaanse |tie zich volle- ifzijdig heeft nden en dit- l ook niet op Montejurra iwezig was, in voor jaren op Carlistische ikomsten al- I politiemannen wezig waren J een oogje in I zeil te houden. I eersje aanval volgens Inses Irene tij- fis de dodenher- ing op de Montejurra, een niet-politieke ma nifestatie volgens haar zeggen die al elf jaar met toe stemming van de bisschop wordt gehouden. De aan vallers hadden vuurwapens en middeleeuwse wa pens ials een stok waaraan een ket ting met van pun ten .voorziene bal. „De Spaanse rege ring wil ons kapot maken, onder meer door het voor te stellen als of er twee carlisti sche stromingen zijn, een linkse en een rechtse. Maar in werkelijkheid is er maar één Car listische partij, een partij van het volk", aldus prin ses Irene, volgens wié het enige re sultaat van de aanval is geweest dat de Carlisti sche heweging hechter en beslis ter- dan ooit is om te werken aan de mocratie. De hele zaak is volgens haar een bewijs van twee dingen: de Spaanse rege ring is bang voor de macht en de kracht van de per soonlijkheid van Carel Hugo en de democratie die de regering in Ma drid zegt te willen nastreven, is loos. André van Duin. (Van onze radio- en tv-redactie) Hilversum De NCRV heeft laten weten, dat Andre van Duin weer terugkeert bij de NCRV. Weliswaar niet met zijn televisieshows, wel met het eertijds populaire radioprogramma „De dik voor mekaar show". Deze praat- en toestandenshow van André wordt nu al iedere donderdagmiddag in het NCRV-programma „Globaal" herhaald van 17.00—17.30 uur op Hilver sum I. André zal vanaf 1 januari 1977 met een nieuwe reeks Dik voor Mekaar-shows de zaterdagmiddag vullen van 12.30 tot 13.00 uur op Hilversum 3. Illlllllllllllllllllllllllllllllll Vijftien dagen gele den is een 39-jarige Fransman uit zijn woonplaats St.- Etienne per fiets naar Glasgow ver trokken om van avond zijn favoriete club te zien spelen in de wedstrijd te gen Bayern Mun- chen om de Euro pacup 1. Hij over brugde daarmee een afstand van meer dan 1600 km. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiin MONSTER De Panamese kustvaarder Friso die zondag strandde op de kust bij Ter Heijde is gister avond tegen elf uur vlot getrokken. Eerder op de avond dichtte men het gat in de romp, dat de Friso bij de stranding had opgelopen. Ook pompte men de ruimen van het schip leeg. De Friso is naar de Rotterdamse haven gesleept, waar de rivierpolitie en de douane het schip onderzoeken op mogelijke smok kelwaar. Daar was men maandag al aan begonnen, maar men kon het onderzoek niet afronden doordat de ruimen voor een deel onder water stonden. De politie besloot ook tot het onderzoek naar de ladmg, omdat bij een rechtszaak onlangs nog naar voren kwam dat er bij Ter Heijde 's nachts smokkelwaar aan land was ge bracht. DEN HAAG/LEIDEN (ANP) - De universitei ten van Leiden en Utrecht vrezen grote moei lijkheden nu staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) heeft aangekondigd dat hij voor niet meer dan vijf richtingen een studen tenstop wil instellen. De staatssecretaris wil 1897 eerstejaars toelaten' ■tot dé studie geneeskunde (vorig jaar 1785), 475 tot tandheelkunde (vorig jaar 468), 175 tot diergeneeskunde (150), 285 tot farmacie (268) en 819 tot geschiedenis (770). In Utrecht en Leiden had men ook gevraagd om studentenstops voor biologie, Nederlands, Engels, Frans en kunstge schiedenis. Nu aan de toelating tot deze studies geen beperkingen zijn gesteld, voorzien de col leges van bestuur van de twee universiteiten chaotische situaties. De opname-capaciteit voor de genoemde studies is maar gering, zo beklem tonen zij. De twee rijksinstellingen willen dan ook dat het aantal studentenstops, althans ip deze twee plaatsen, alsnog wordt uitgebreid. Wat de verdeling van de beschikbare studie plaatsen over de verschillende universiteitsste den betreft, voor geneeskunde ziet dr. Klein plaats voor 237 eerstejaars in Leiden, 275 in Groningen, 275 in Utrecht, 225 in Rotterdam, 585 in Amsterdam, 250 in Nijmegen en 50 in Maastricht. Voor tandheelkunde stelt hij de volgende aantallen voor: 90 in Groningen, 115 in Utrecht, 180 in Amsterdam en 90 in Nijme gen. Voor geschiedenis: 135 in Leiden, 141 in Gro ningen, 210 in Utrecht, 205 in Amsterdam en 123 in Nijmegen. Diergeneeskunde kan alleen in Utrecht worden gestudeerd. [EDO Admiraal Jose de Azevedo, premier voorlopige regering van naar verwacht f kandidaat staan voor de :ntiele verkiezingen van 1de maand. VerkeerDe wereldgezond heidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag bekendgemaakt, dat er jaarlijks ongeveer 250.000 men sen bij verkeersongelukken om het leven komen en ruim negen miljoen worden gewond. (Van onze correspondent) UDINE Het rampgebied in Noord-Italië is gisteravond om streeks middernacht opnieuw door hevige aardschokken getrof fen, die nieuwe schade hebben aangericht en gewonden hebben veroorzaakt. De eerste schok had een kracht van 5,4 op de schaal Richter. Hij werd kort nadien ge volgd door een lichtere schok. In het westen van Griekenland en in het zuiden van Italië zijn andere aardschokken gevoeld waarvan het epicentrum is gesi tueerd in de Ionische Zee op 1.100 kilome ter van het Italiaanse rampgebied. De aanhoudende regen en de onverwachte kou in het aardbevingsrampgebied in Noord-Italië hebben een nadelige invloed op de opruimingswerkzaamheden.-Talloze wegen zijn verstopt geraakt en het puin ruimen ondervindt nu opnieuw moeilijkhe den na de afmattende hitte van de vorige week. De autoriteiten durven niettemin toch enigszins optimistisch te zijn. Verre weg de meeste daklozen zijn nu tijdelijk onderdak in redelijk comfortabele tenten. Er is ook meer lijn gekomen in de hulpac tie. In overleg met de burgemeesters van de gemeenten uit het getroffen gebied en de provinciale overheid, heeft de staf van het coördinerend hulpcentrum besloten het gebied in acht zones te verdelen. Op die manier kan er efficiënter gewerkt worden en kan de hulpverlening beter worden gespreid. Tot nu toe kon het voor komen dat in een bepaald getroffen dorp van alles teveel en in een andere verwoeste Geboeid wordt deze jeugdige plunderaar in Noord-Italië weggevoerd, nadat hij in het gemeente van alles te weinig was. rampgebied op plunderen was betrapt. Informatie- palen voor automobilist AMSTERDAM (ANP) - Grote autogarages die voorzien zijn van „infor- mat iepalen". Hiervoor pleit ir. P. Hakkesteegt, lector verkeerskunde aan de TH in Delft. Via zo'n informatiepaal zou iedere automobilist, voor dat hij op weg gaat naar de binnenstad, zich op de hoogte kunnen stellen van de verkeersdrukte op de toevoerwegen naar het cen trum; hij zou te weten kun nen komen hoe vol de par keergarages in de binnen stad zijn en informatie kun nen krijgen over het tijd stip van aankomst van de eerstvolgende tram of bus en de bezettingsgraad daar van. Ir. Hakkesteegt deed deze suggestie op een persconfe rentie die gisteren werd ge houden naar aanleiding van de internationale ten toonstelling voor verkeer stechniek „Intertraffic 76" (van 18 tot en met 21 mei in de RAI in Amsterdam). IKEN 1 zal ons - nu P.S.V. uitgescha- is - een zorg zijn. Als de strijd maar om aan te zien is. BRAND OP LÜNEBURGERHEIDE Een tank van het Westduitse leger baant door de brandende Lüneburger heide een weg voor brandweerwagens die het vuur moeten bereiken. Bij de branden zijn tot nu toe al duizend hectaren verloren gegaan (Van een onzer verslag gevers) AMSTERDAM - Veel huisartsen zijn de laat ste dagen geraadpleegd door patiënten die klaagden over „hooi koorts". Snuffend, snui vend en oogtranend ver telden ze dokter dat het ineens gekomen was. Echte hooikoorts kan het volgens de directeur van de stichting Experi menteel Onderzoek Alergologie, dr. W. J. F. van der Bijl in Amster dam echter niet zijn. Lij ders aan hooikoorts zijn overgevoelig voor, mees tal, stuifmeel van gras sen. Zo vroeg in het jaar zijn er nauwelijks of geen grassoorten in bloei, wel echter bomen als eisen, berken en ta xus-soorten. Hooikoorts zal volgens dr. Van der Bijl pas werkelijk de kop opsteken in juni of juli. Naar zijn mening zijn de over „hooikoorts" kla gende patiënten aller gisch voor stuifmeel van de genoemde boomsoor ten of voor droog gras Mensen bijvoorbeeld, die hun tuintje maaien en daarna op het pasge maaide kurkdroge gras gaan liggen. OMAHA, (Rtr/AP) President Ford heeft gisteren in de Ame rikaanse staat Nebraska een nieuwe nederlaag geleden tegen Ronald Reagan, zijn tegenstan der in de race om de republi keinse kandidatuur voor het presidentschap. Reagan behaal de ongeveer 53 procent van de republikeinse stemmen, tegen 47 voor Ford. Bij de democra ten won senator Frank Church (40 procent) voor Jimmy Carter (36) en Hubert Humphrey (7 pet). Voor de president betekent de nederlaag e?n nieuwe ernstige tegenslag. Hij had een overwin ning na vier recente nederlagen hard nodig om Reagan wat wind uit de zeilen te nemen. Nauwelijks een pleister op de wonde was Fords overwinning in West-Virginia, waar beide re publikeinse kandidaten zich niet druk hebben gemaakt. De vol gende krachtmeting tussen Ford en Reagan is volgende week in Fords eigen staat Michigan. Zou Reagan ook die staat winnen, dan zijn Fords kansen op de kandidatuur heel slecht. Bij de democraten won in West- Virgina senator Robert Byrd (89 pet) met groot verschil van gou- verneuer Wallace (11 pet). Car ter deed hier niet mee. In de staat Connecticut, waar uitslui tend de democraten naar de stembus gingen, behaalde Car ter voorlopig 33 procent, tegen 32,9 voor Udall en 19 voor Jack son. Dit leverde Carter zijn der tiende overwinning in de voor verkiezingen op. President Ford heeft gisteren een nieuwe wet ondettekend in zake de financiering van presi dentiële kandidaten, waarmee hij ingaat tegen een uitspraak van het Hooggerechtshof. Hij heeft zijn minister van justitie Levi opgedragen het vonnis aan te vechten. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: I woonplaats: - I STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1