,Het is of Coopman met leuteltje is opgewonden Hockeyselectie moet aan kunstgras wennen Chuck Berry terug naar de top ENNIE THOONEN OVER TEGENSTANDER: Sprinttriomf Cees Priem werd overschaduwd door diskwalificatie Jacques Loop niet voorbij aan iemand die onpartijdig is. 'I0NDAG 23 MEI IN CONGRESGEBOUW ■IEI ÖENSDAG 12 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 iTTERDAM De eer- ronde was overtui- id voor Jean Pierre Dpman. Op de gisteren ïouden bijeenkomst introductie van het fcsgala van 31 mei in ioy te Rotterdam, arri- ►rden zowel hij als te- ïstander Hennie Thoo- i te laat. Maar de in- iht van de „Leeuw van aanderen" was aan- nlijk indrukwekken- r dan die van zijn ri al die na een licht [o-ongeval nog tien buten later kwam. [pman verborg zijn impone- tors in een keurig kos- i met op de borst van zijn een embleem van zijn isor, de Belgische fietsenfa- f[k Flandria. Kortom, de Vla- jg, die onlangs wereldfaam |gaarde door in de ring te men tegen Mohammed Ali, ^er tiptop uit. inie Thoonen had zich aan- Vijk „ongedwongener" ge ld. De Eindhovenaar, die zijn >ep van stratenmaker door (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Henk Rühling, de Zandvoortse bokspromotor, is nooit wars geweest van gezwollen uitspraken die tot doel hebben de bij zijn stal behorende boksers eens flink in het (publicitaire) zonnetje te zetten. Gisteren had hij daarvoor zijn „paradepaardje" van dit seizoen, Hennie Thoonen, uitgekozen. Op een bijeenkomst in Ahoy' verklaarde Rühling het plannetje te hebben om in Nederland Thoonen als hij wint op 31 mei van de Belg Coopman tegen Mohammed Ali te laten boksen. „Ach, dat kan ik er ook nog wel even bij hebben", verklaaide Thoonen wat cynisch bij het horen van het voornemen van zijn baas. werkloosheid al geruime tijd niet heeft kunnen uitoefenen, droeg een gezien de weersom standigheden alleszins gerecht vaardigd bont gebloemd hemd met korte mouwen. Op zijn forse behaarde armen wa ren de tatouages duidelijk zicht baar, en zijn handen als mokers vormden zich tot vuisten, toen hem de suggestie werd gedaan zijn aan het andere eind van de tafel zittende tegenstander te begroeten. „Dit kan hij straks krijgen", verklaarde de Braban der overmoedig, terwijl hij zijn samengeknepen vingers m de richting van Coopman priemde. Hoe het ook zij, de eerste indruk van beide boksers, inzet van de hoofdpartij van het gala op 31 mei, viel ten gunste van Jean Pierre Coopman uit. Voorzichtig Of dat over een kleine veertien dagen eveneens het geval zal zijn, laat zich slechts raden. In het Vlaamse kamp, naast de „held van Izegem" waren zijn manager Karei de Jager, een Belgische promotor en een hel per aanwezig, liet men zich over het gevecht Coopman- Thoonen voorzichtig uit. „Ik heb Thoonen nog nooit gezien", verklaarde de rijkelijk van bij namen voorziene Belgische zwaargewicht. „Hij moet wel goed zijn, want hij heeft van Jan Lubbers gewonnen. Ik zal alles op alles zetten om hem te verslaan". Manager Karei de Jager wist iets meer van Thoonen. „Ik heb op tv gezien, dat hij erg hard stoot, bovendien als je maar op punten verliest van Rodriguez in Parijs, moet je er iets van kunnen. Deze partij is voor Jean Pierre erg belangrijk. Het is de derde keer dat hij buiten België bokst. De twee andere keren verloor hij: in Oslo van Skog en in Porto Rico van Ali. Daarom eist ook het publiek in België dat hij nu eens buiten eigen land wint". Lubbers bokst wat afwachtend, loerend op mogelijkheden, ter wijl Coopman een heel andere figuur is dan hij in zijn partij tegen Ali „uitbeeldde". „Ik heb hem afgelopen vrijdag in Ize gem gezien tegen de Afrikaan Soun Kalo en daar ben ik wel een beetje van geschrokken", verklaarde Thoonen eerlijk. „Hij blijft gaan van de eerste tot de laatste ronde. Eerst dacht ik: dat houdt hij maar vijf ronden vol, maar het is net alsof hij met een sleuteltje is opgewonden, en dan blijft hij in de aanval. Toch zie ik wel een kansje. Ik heb erg hard getraind, naast zware con ditieoefeningen veel gewichten- - De eerste ronde gisteren was overtuigencHn het voor deel van Jean Pierre Coopman werk en stoten op de zak. Ik heb toch wel vertrouwen." Moed Moed kan Hennie Thoonen geenszins worden ontzegd. De in het gevecht waarschijnlijk zo rond de honderd kilogram wegende Brabander (Coopman brengt naar verwachting acht kilo minder op de schaal), zal het moeten hebben van zijn ge duchte zwaaihoeken, die ook Jan Lubbers velden. Coopman, die tot dusver dertig gevechten heeft afgewerkt, en daarvan slechts vier verloor, zal zijn kansen op de Europese titel slechts intact kunnen houden met een zege. Een ding is zeker: volgens pro motor Henk Rühling ontvangt Coopman de hoogste gage die ooit in ons land is uitbetaald. Hoeveel, wenste de Zandvoortse boksboss evenwel niet te zeg gen. Het overige programma brengt in ieder geval twee op papier boeiende partijen. Zo ontmoet oud-Europees kampioen Figh ting Mack na een jaar ncn-acti- viteit de Brit Kevin White, die enige weken geleden de droom van James Vrij wreed verstoor de. Verder bokst Rudi Koop- mans tegen de tot Engelsman genaturaliseerde Pool Jan Magdziarz. Koopmans, wiens kans op een Europees titelge vecht aanzienlijk is gestegen door het ko-verlies van de offi ciële uitdager Mateo (Frankrijk) bokst over tien ronden, evenals Thoonen. Mack staat gepland voor acht, en de overige duels (Huussen—Sugar Ray en Ver stappen—Fighting Nell) voor zes ronden. FRANK WERKMAN GIJON De zege van Cees Priem in de veertiende etappe van de Ronde van Spanje werd gisteren overschaduwd door de dopingaffaire rond Erik Jacques. De Belg, die in de achtste etappe verboden stimulerende middelen had gebruikt werd gediskwalifi ceerd in die rit en kreeg onder andere in het algemeen klassement tien strafpunten. Hij kan de eindzege wel vergeten. Maar de overwinning van Priem werd er niet minder om. In de langste stappe van de Vuelta, met een berg van de tweede categorie, was hij de rapste van het peloton voor drie Spanjaarden en Gerben Karstens, die als sprinter ook een reputatie heeft hoog te houden. De Westduitse Dietrich Thureau werd achtste in dezelfde tijd als Priem en heeft de leiding van Jacques daardoor overgeno men. Uitslag veertiende etappe van PaJencia naar Gijon over 249 kilometer: 1 Pnem (Ned) 7 uur, 33 min. en 21 sec., 2. Perurena (Spa) z.L, 3. Ordiales (Spa) z.t, 4. Elorriaga (Spa) z.t. 5. Karstens (Ned) z.t, 8. Thureau z.t, 9 Algemeen klassement 1. Thureau (WD1) 69 uur, 46 min. en 2 sec. 2. Agostinho (Port) 69.46,58.. 3. Manzaneque (Spa) 69.47,06, 4. Kuiper 69.07. 5. Knetemann 69.47,13, 7. Priem 69.47,29. 10. Pronk (Ned) z.t., 32. Van den Hoek 69 54 53 40. Karstens 70.10,39. 43. Den Hertog 70.16,59 47. Jan van Katwijk 70.23,24 48. Prinsen 70.24.21 Koersen Hilversum Hilversum De uitslagen van de koer sen, die dinsdag zijn gehouden n Hil versum, zijn: Corny-prljs (eerste afdeling. 2000 me ter): 1. Marc D (J. G. H. de Jong) 2.44.2 1.22.1 2. Manus 3. Maestro Belwin. Toto: winnend 9.30 plaats 3.10 3.80 2.70 koppel 45 trio 390.50. Carnao-prljs (eerste afdeling, 2000 me ter): 1 Opulent Pride (P. Smit) 2.49.0 1.24.5 2. Olga Anjo 3. Onno Duke. Toto: winnend 8.80 plaats 2.60 2.60 5.50 koppel 31.10. Corny-prlja (tweede afdeling, 2000 me ter): 1 Mister Gapp (J. Verhoeve) 2.46.2 1 23.1 2. Marten S 3. Nesstar Dear. Toto: winnend 11.10 plaats 4.20 2.10 2.40 25.10 trio 525 80. Carnac-prfja (tweede afdeling. 2000 me ter): 1 Orson Baker (M. v.d. Togt) 2.48.1 1.24.1 2. Oscar Hagheweyde 3. Oble van Elsene. Toto: winnend 1 90 plaats 1.10 1.20 1.40 koppel 2.40. Carrougea-prlja (2000 meter): 1. Nenup har (S. van Doyeweerd) 2.43.1 1.21.6 2. Kind Buitenzorg 3. Nora Hanover Toto: winneno ö.- plaats 2.30 3.80 1.70 koppel 58.- trio 503.70. Clermond Ferrand-prlfa (2900 meter): 1. Katanja (P. Zandt) 4 00.4 1.22.9 2. Kin glet O 3. Maestro Cavaljos. Toto: winnend 2.10 plaats 1.10 1.30 1.30 koppel 4.60. Hambon-prlja (2000 meter): 1. Krone van Nora (P. Petersen) 2.44.1 1.22.1 2. Lester Kandia 3. Kensington. Toto: winnend 14.30 plaats 4.10 9.30 2.90 koppel 136.- trio 1316.30. Complegne-prl|s (2020 meter): 1. len- neke G (G. v.d. Wal) 2.49.2 123.8 2. Marnamai 3. Lisette. Toto: winnend 5.20 plaats 1.40 1.50 2.80 koppel 5.20. Charbonnler-pri|a (1600 meter): 1. Nicky Norton (K. Woudstra) 2.07.1 1.19.4 2. Jasio 3. Larens Trots. Toto: winnend 2 30 plaats 2.30 4.80 6.90 koppel 102.50 trio 1055.-. Crack-prijs (2420 meter): 1. Oxenia W (M. v.d. Togt) 3.26 3 1.26.- 2. Nepal 3. Olga Nora. Toto: winnend 11.40 plaats 1 90 1.60 1 70 koppel 17.20. Totallaatoromzat: 416.459.-. ADVERTENTIE Onpartijdigheid is erg belangrijk bij verzekeringsadviezen. Dat geeft u de grootste kans dat u de juiste verzekering sluit. Zoek dus een onafhankelijke professionele verzekeringsadviseur op. Hij is te herkennen aan deze ronde sticker op z'n deur of raam. oublikatie van Delta-Uoyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartijdig advies voorat) (drïdT De commissie van he lp van de Spaanse automobi- len bond heeft de diskwalifi- be van de Brit James Hunt i fiandhaafd. Hunt, onlangs Ifinaar van de Grote Prijs van tnje, werd uit de uitslag ge- Diskwalifika- tie van Hunt schriften van de internationale sportcommissie, het lichaam dat de internationale racerij onder zijn hoede heeft. De spoorbreed te van de Maclaren was ander halve centimeter groter dan is toegestaan. UTRECHT In de periode tussen giste ren en 8 juli ligt de hockeyselectie een pittig prop-amma van trainingen en oe fenwedstrijden, waaronder vijf officiële interlands, te wachten. Dat alles op het nieuwe veld van kunstgras dat de Ut rechtse vereniging Kampong bezit en op het veld in Laag Zestienhoven te Rotter dam dat op 25 mei in gebruik wordt gesteld. Een oefenperiode die hoognodig is omdat tijdens de Olympische Spelen in Montreal eveneens op kunstgras, zij het een ander soort, wordt gespeeld. Veertien van de zestien selectiespelers konden gisteravond het Polygras van het Kampongterrein beproeven. Hoewel de officiële ingebruikneming eerst op 22 mei is met de interland tegen België, werd de aanleg bespoedigd om de hockeyselec tie meer gelegenheid tot trainen te schen ken. Het was even wennen. De kunstgras- mat is volkomen egaal maar de scheiding van de banen deed de bal wat „slinge ren". Technisch sterke spelers zullen er echter haarzuivere passes op kunnen af leveren. Nederland is een van de bitter weinige landen waar geoefend kan worden op kunstgras. Het verschil met Montreal: polygras - ook in Rotterdam gebruikt - laat onmiddellijk water door; Astroturf, zoals in Montreal is aangelegd, staat enigszins bol zodat het water eraf kan vloeien. De selectie had de „kuren" zowel als de snelheid van het kunstgras vrij spoedig onder bedwang. De moeilijkheid van de ze zware oefenperiode was evenwel dat De hockeyselectie oefende gisteren op het kunstgras en had de „kuren" vrij snel onder bedwang. de hockeycompetitie is afgelopen en het dan vrijwel onmogelijk is tegenstanders te krijgen. Hockeyclub Amsterdam is er een van omdat deze ploeg doortraint in verband met het spelen van de Europa Cup. Het militair elftal en Jong Oranje blijven ten behoeve van de selectie voor Montreal ook in training. Training Maar daarmee kon geen trainingspro gramma in elkaar worden gezet. Overi gens een programma dat niet in overeen stemming kan zijn met diverse landen waar de spelers zes weken in een trai ningskamp doorbrengen. Nederland moet zich beperken tot twee trainingen per week, waarbij de conditietraining onder leiding staat van Kees Koppelaar, de technisch-taktische training onder Wim van Heumen. Wat de conditietraining be treft, merkte coach Van Heumen op, dat men ietwat in tijdnood zit. De selectie zal dan ook „huiswerk" krijgen, voorname lijk bestaande uit duurtrainingen. In het trainingsprogramma zal speciale aan dacht worden besteed aan de factor hardheid, een niet meer weg te denken ZWAAR PROGRAMMA VÓÓR VERTREK NAAR MONTREAL aspect in het hedendaagse hockey. De looptraining vergt ook speciale aandacht Stoppen en wenden op kunstgras is an ders dan op gras. Een flink deel van de geselecteerden heeft tijdens het voor-Olympisch toernooi in Montreal al kennis gemaakt met kunst gras. De overigen ondergingen gister avond hun vuurdoop. Behalve de eerste oefenwedstrijd - van avond in Amstelveen tegen Amsterdam - zullen alle duels op het kunstgras van Utrecht en Rotterdam worden gespeeld. Dit is het programma: 15 mei (14 uur) tegen Jong Oranje in Utrecht; 22 mei (16 uur) officië le interland tegen Spanje in Utrecht; 23 mei (11 uur) oefenwedstrijd tegen Spanje in Ut recht; 25 mei (19 uur) oefenwedstrijd tegen België in Rotterdam; 29 mei (14 uur) oefenwed strijd tegen Batavieren in Rotterdam; waar schijnlijk 3 juni (19 uur) oefenwedstrijd tegen Belgie in Utrecht; 5 juni (14 uur) oefenwed strijd tegen Jong Oranje in Utrecht; 9 juni (19 uur) oefenwedstrijd tegen Canada in Utrecht; (16juni (19 uur) officiële interland tegen Cana da in Rotterdam; 12 juni (16 uur) idem in Utrecht; 17 juni (11 uur) oefenwedstrijd tegen militair elftal; 27 juni (16 uur) officiële inter land tegen Australië in Rotterdam; 29 iuni (19 uur) idem in Utrecht; 30 juni (19 uur) oefenwed strijd tegen Australië in Utrecht; 2 julj in Barcelona Spanje-Nederland (op gewoon gras). Die laatste wedstrijd is een verplicht tegenbe zoek. In Barcelona wordt gewerkt aan een kunstgrasveld maar dat zal niet tijdig gereed zijn. Het is de bedoeling van coach Van Heu men dat in de oefenwedstrijden alle geselec teerden worden ingezet Vandaar de duur van die duels: driemaal dertig minuten. HERMAN VAN BERGEM Chuck Berry, pop-ster uit de jaren vijftig, treedt op zon dagavond 23 mei op in het Congresgebouw te Den Haag. Vóór de pauze kan men luiste ren naar zijn dochter Ingrid Berry en de groep Sunweel. Chuck Berry is een van de meest op de voorgrond tre dende exponenten van de hui dige roek-revival. Hij is een der sleutelfiguren in de ge schiedenis van de popmuziek en hee/t a Is weinig anderen invloed gehad op die muziek van de laatste tien jaar. Ai in 1852 richtte Chuck Berry zijn eerste groep op, The Chuck Berry Combo, waar mee hij in zijn woonplaats St. Louis, Missouri, redelijk suc ces had. Tijdens een uitstapje naar Chicago woonde hij een optreden bij van Muddy Wa ters. Hij mocht een paar num- mertjes meespelen en Muddy wekte hem op vooral verder te gaan in de muziek en zijn ambities naar het kappersvak en de fotografie te laten varen. Muddy Waters verwees Chuck naar Leonard Chess van de gelijknamige platenmaat schappij. Die aarzelde niet: het kwam weldra tot een opname sessie. „Roll Over Beethoven", „Wee Wee Hours", „Maybelli- ne" en Too much Monkey Business" werden toen - 21 mei 1955 - vastgelegd. Chess besloot „Maybelline" als eerste single uit te brengen en in augustus begon de victorie. Maybellinewas de best ver kochte plaat, de meest op de radio gedraaide plaat en de plaat die het meest in de ame- rikaanse jukeboxen te horen was. Dit alles in de categorie Rhythm Blues, zoals Chucks muziek toen genoemd werd; hij is namelijk zwart.. Veel mensen menen dat Chuck Berry een even grote carrière als die van Elvis Pres ley tegemoet zou zijn gegaan als hij blank was geweest. In die tijd had een neger nog heel wat meer hindernissen op de weg naar de top te overwinnen dan een blanke. In ditzelfde verband past ook de bewerk ing dat „The blacks" zich af zijdig hebben gehouden van de muziek van The Beatles en The Rolling Stones en dergelij ke, omdat deze blanke musici „dezelfde muziek" brachten als Chuck Berry jaren daar voor had gemaakt. En toen hadden de blanken die muziek zo goed als niet erkend. Toch zijn alle popgroepen van de laatste tien jaar duidelijk beïnvloed door Berry's mu ziek. Beach Boys, Beatles, Rol ling Stones, Johnny Rivers, Animals... allen begonnen hun carrière met revivals van Chucks songs uit de jaren vijf tig, de songs waar zij zelf mee opgegroeid waren. Songs ook uit de periode dat de rock nog „ruig" was. Toen de rock met de komst van mensen als Roy Orbison en Gene Pitney in wat meer melodieuze banen te recht kwam, was Chucks rol min of meer uitgespeeld, een feit dat bovendien nog in de hand werd gewerkt door een gevangenisstraf die hij wegens een zedenmisdrijf moest uitzit ten in die jaren (Chuck zelf ontkent ten stelligste dat hij gezeten heeft. Beatles, Stones en andere En gelse groepen werkten keihard om het „ruige" weer terug te krijgen. Het resultaat en de gevolgen van die pogingen zijn bekend. Via de geweldige suc cessen van de Engelse pop- stroming het Chuck Berry zijn invloed duidelijk gelden. Toch heeft Chuck Berry nooit het gevoel gehad dat hij iets nieuws bracht. Zelf zegt hij hierover: „Rock 'n Roll is niet nieuw, dat was er al in de jaren 20 en 30. Alleen heette het toen anders. Het klonk na tuurlijk ook niet precies het zelfde, maar de sfeer,het rit me, de humor en dat soort dingen, dat bestond al. En het zal altijd blijven bestaan. Het heeft iets met geestelijke erfe nis te maken. Het gaat van de ene generatie over op de vol gende. Fats Waller was niet de eerste boogie-woogie pianist; ik was niet de eerste rock 'n roller". Chuck Berry heeft zo'n 30 sin gles en een stuk of 20 LP's uitgebracht, ma ar niet één daarvan heeft zulke goede ver koopcijfers gehaald als „My Ding-A-Ling". Met een weer galoze staat van dienst achter de rug na 17 jaar je grootste hit scoren: het is weer een bewijs van de grote kracht en de originaliteit van Chuck Berry. Maybelline, Nadine, Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven, Schooldays, Rock 'n Roll Mu sic, Reelin' and Rocking"... het zijn allemaal klassiekers die hun plaats in de muziekge schiedenis nog lang zullen houden. Duels verschoven naar de zaterdag DEN HAAG In verband met eventuele warmte hebben, de eredivisieclubs AZ'67, FC Ut recht en NEC besloten hun competitiewedstrijd van zon dag te verplaatsen naar de za terdagavond. AZ speelt zaterdag om half ze ven tegen NAC, FC Utrecht om acht uur tegen De Graafschap evenals NEC tegen Excelsior. MW-Sparta, FC Twente-Tel- star en Go Ahead Eagles-FC Den Haag waren al eerder ge pland op de zaterdagavond. Krysik bij Interlance ZAANSTAD - Oud-bonds- coach Ben Krysik wordt trainer van de Zaandamse volleybal- ploeg Interlance Zaan. Krysik, die nu in dienst is van de volley- balbond, is opvolger van coach Kees Jansen. Interlance speelt volgend jaar Europa Cup voor bekerwinnaars. Oranjeteam in Zagreb BERN Het Nederlands voet balelftal speelt op 16 juni de eerste halve finalewedstrijd van de eindronde van het Europees kampioenschap in Zagreb tegen de winnaar van het duel Rus land—'Tsjechoslowakije. Een dag later ontmoeten elkaar West-Duitsland/Spanje en Wale- s/Joegoslavie elkaar in Belgra do. De strijd om de derde plaats wordt in Zagreb gespeeld op 19 juni en de finale 20 juni in Belgrado. Alle duels beginnen om 20.15 uur. Tate Gallery gaat Picasso's en Dali's wegdoen Londen (AFP) De Tate Gallery in Londen gaat zich ontdoen van een aantal Pi casso's en Dali's, omdat de regering niet wenst deel te nemen aan de totstandko ming van een museum voor surrealistische kunst. De Picasso's en Dali's vormen deel van een collectie van 300 werken ter waarde van 2 miljoen pond sterling (plm. 10 miljoen gulden) van de Edward-Jamesstich- ting. De beheerders van de nala tenschap, onder wie zich Yehudi Menuhin bevindt, hadden in februari aan de regering de inrichting van een museum voorgesteld om de verzameling James onder te brengen. De stich ting zou de daarvoor beno digde 200.000 pondsterling opbrengen en de regering zou zich voor 35.000 pond sterling per jaar garant moeten stellen. Het zou het eerste museum voor het surrealisme in Groot-Brit- tanniê worden. De minister die indertijd veantwoordelijk was voor het kunstbeleid, Hugh Jen kins, wees het plan af om dat er geen geld voor be schikbaar was.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13