Herbin: Een bewaker bij Miiller genoeg 131115 A Levenslange schorsing voor trainer Jurion, La Louvière degradeert <ajj tk'MelkiYj., Verweerschrift RVC bij KNVB Twee supporters met de fiets gearriveerd Kees Karstens gaat als amateur naar Frankrijk Cramer niet blij met favorietenrol fles halfvolle melk hele liter van 92 geldig xJm zaterdag 15 mei OLIFANT EN LUIPAARD ALS PREMIE :te wat lekkers va/j ^et&en-Lamlboiiiy macropak LjUIIJOCJ V».uurt/A1N 1/ j Na afloop van de verga- -*||dering, waarin hij „leven- iJSlBslang" kreeg, had Jef Ju rion haast om weg te ko- Imen. BRUSSEL De Belgi sche Voetbalbond heeft tijdens een speciale zit ting van de controlecom missie bepaald dat de club La Louvière, we gens een poging tot om koping, moet degraderen naar de tweede klasse. De commissie besloot voorts de trainer van La Louvière, de 39-jarige oud-international Jef Ju- rion, voor het leven te schorsen. De bij de omkopingsaffaire be trokken voetballers Eddy Caers (La Louvière) en Jacques Roe- landt (Beveren Waas) werden geschorst tot juni 1977. Deze schorsing geldt alleen voor het spelen in België. Roelandt heeft daarom onmiddellijk onderhan delingen geopend met de Neder landse clubs NAC en Willem II. La Louvière, dat ook een boete moet betalen (twintig procent van de totale recette van het huidige seizoen) loopt op het ogenblik ook nog de kans te moeten degraderen naar de der de klasse. Dit kan volgende OMKOPINGSAFFAIRE IN BELGIE: week bekend worden tijdens een zitting van een buitenge woon comité van de Belgische Voetbalbond. Dit comité gaat zich buiten over de wedstrijd die La Louvière en Berchem Sport tegen elkaar speelden. La Louvière won, maar als de com missie door de omkoping besluit Berchem tot wedstrijd uit te roepen, is het mogelijk dat La Louvière op een van de drie onderste plaat sen van de ranglijst eindigt. Dat betekent automatisch degrada tie voor La Louvière. In dat geval zal de club worden verwe zen naar de derde klasse. Heterdaad De controlecommissie van de Belgische voetbalbond heeft geen enkele moeite gehad om de omkoping te bewijzen. Trai ner Jef Jurion werd namelijk op heterdaad betrapt. Jurion had met Caers en Roe land van Beveren Waas, die een oude vriend van hem is, als handlangers voor de wedstrijd La Louvière-Berchem Sport een poging tot omkoping gedaan. De tegenstander wenste niet mee te werken aan manipulaties, maar zei dit niet direct. Berchem waarschuwde echter onmiddel lijk de voetbalbond. De bond heett daarop Jurion in de val gelokt. Er werd een parti culier detective gehuurd, die na mens Berchem de manipulaties zou regelen en het geld in ont vangst nemen. Zo gebeurde het en de rest was kinderspel Jef Jurion heeft voor hij trainer werd een enorme verdienste ge had voor het Belgische votbal. Hij werd tweemaal onderschei den met de Gouden Schoen voor de beste voetballer van het jaar. Dat was in '57 en '62. Hij was ook vaste keus in het Belgi sche elftal en speelde vele inter lands tegen Nederland. In totaal speelde hij 64 wedstrijden voor de vroegere rode duivels. Na het bekend worden van zijn straf besloot Jef Jurion in hoger be roep te gaan. BLESSURE IN INTERLAND Ralf Edström voorlopig uitgeschakeld Gothenburg - De Zweedse international Ralf Edström, is gisteren tijdens de wedstrijd Zweden - Denemarken uitgevallen met een blessure aan het linkerbeen. Hij zal zeker voor de komende twee of drie weken uitgeschakeld zijn voor PSV. "Edström heeft een gedeeltelijke scheuring van het spierweefsel aan de achterkant van zijn linkerdijbeen opgelopen." aldus ver klaarde de arts van de Zweedse ploeg. dr. Hans Lewerentz, na een medisch onderzoek. Voor de eerste keer sinds 1937 won Denemarken de interland op Zweedse bodem. De Denen, die bij de rust nog tegen een achterstand van 1-0 aankeken, wonnen uiteindelijk met 2-1. Polen^noet de "verjongingskuur", die het ondergaat, met prestige verlies bekopen. Nadat al eerder van Frankrijk en Griekenland was verloren ging Polen, gisteren in Basel met 2-1 ten onder tegen Zwitserland. voor 79 (Van onze sportredactie) DEN HAAG De afdeling strafzaken van de KNVB heeft gistermorgen op de laatste dag van de daartoe vastgestelde termijn het verweerschrift van het bestuur van RVC ontvangen. In de brief verdedigt de Rijswijkse vereniging zich tegen de beschuldiging van de KNVB in strijd te hebben gehandeld met de amateurbepalingen. De heer Jansen van de afdeling strafzaken: "De brief is binnen, meer kan ik niet zeggen. De inhoud blijft geheim". GABORONE De Westduitse voetbaltrainer Rudi Gutendorf. die sinds enige tijd oefenmeester is van bet nationale elftal van de Afrikaanse staat Botswana, heeft de merkwaardigste premie in zijn loopbaan gekregen. regering van Botswana is zo overtuigd van het succes van Gutendorf, dat de Westduitser als "voorschot" alvast een geschenk kreeg. Hij mag een olifant en een luipaard neerschieten... Waf moet ik nu toch doen? Ik kan toch zo maar geen dieren doden?" vraagt de trainer zich af. ADVERTENTIE Diks ve rn n-ii fruyo drink met sinaasappelsap van-etT voor Menken Landbouw melk, lekkere melk. GLASGOW Bayern Mun- chen, dat vanavond voor de derde keer in successie de Euro pese voetbalbeker voor lands kampioenen kan grijpen en al dus de prestatie van Ajax kan evenaren, is bepaald niet geluk kig met de rol van favoriet die het kreeg opgedrongen. Trai ner-coach Dettmar Cramer deed gisteren tijdens een pers conferentie nog eens zijn uiter ste best om iedereen uit het hoofd te praten dat de Europa Cup bij wijze van spreken best in Miinchen had kunnen achter blijven. Cramer: „Het is bela chelijk om te veronderstellen dat wij die beker zomaar even pakken. Dat hoor je van vele kanten, maar iedereen vergeet blijkbaar dat het hier om een finale gaat en die bereik je niet als je niet kunt voetballen." Minder ongerust over een goede afloop lijkt Franz Beckenbauer te zijn. De zoals immer uiterst zelfverzekerd rondstappende li bero is er heilig van overtuigd dat de Cup voor de derde keer naar Zuid-Duitsland gaat. Hij stelt simpel: „We hebben meer routine en het is bovendien per se niet zo dat we al verzadigd zijn van het succes." Bayern München zal, waar schijnlijk in zijn sterkste opstel ling aantreden. Ook Franz Roth en Jupp Kapellmann, die giste ren nog niet geheel fit waren, zullen van de clubarts vermoe delijk het fiat krijgen in actie te komen. Meer zorgen kent echter nog steeds Robert Herbin, de oefen- meester van St. Etienne. De roodharige coach wenst zijn problemen echter niet direct te gebruiken als excuses voor een eventuele nederlaag. „We heb ben de finale echt niet met elf man bereikt, er hebben er meer aan meegewerkt. Logisch dat je het niet prettig vindt dat je niet met je sterkste team kan spelen. Maar we hebben echt wel capabele reserves". Tegen de ploeg, die zeven spe lers herbergt die deel uitmaak ten van de formatie waarmee de Opstellingen Glasgow De vermoedelijk op stellingen vanavond zijn: Baynern Müchen Maier, Han sen, Schwarzenbeck, Becken bauer, Horstmann, Roth, Kapell mann, Dürnberger, Höeness, Mul ler en Rummenigge. St. Etienne Curkovic, Janvion, Piazza, Lopez, Repellini, Bathe- nay, Larque, Santini, Patrick Re- velli, Herve Revelli, en Saramag- wereldtitel werd behaald zou aanvoerder Jean-Michel Larque in elk geval meespelen. Hij werd gisteren tijdens een test in het Ibrox park - de thuishaven van het eerder door St Etienne overwonnen Glasgow Rangers dat de Fransen alle faciliteiten verleende om te kunnen trainen - gezond verklaard. Hoewel daarmee een belangrijke zorg voor Herbin is weggenomen, komt St. Etienne toch fors ge handicapt aan de start. Behalve Gerard Farison zal vrijwel ze ker ook middenvelder Christian Synaeghel ontbreken. St. Etienne zal zijn strategie vaststellen op Franz Becken bauer en Gerd Miiller. Vooral Beckenbauer heeft vorig jaar St. Etienne heel wat hoofdbre kens gekost doordat hij veelvul dig de aanval kwam versterken. Dat laatste mag nu niet gebeu ren, vindt Herbin, en daarom is hij van plan om spits Herve Revelli de opdracht te geven de ausputzer negentig minuten lang in de gaten te houden, wan neer hijzelf tenminste niet aan aanvallen toe komt. Bij Gerd Muller acht Herbin een bewaker (waarschijnlijk Piazza) genoeg. Robert Herbin: „We be schouwen Müller als de meest gevaarlijke man van Bayern, maar het zou dwaasheid zijn het hele taktische concept aan hem op te hangen." Willem Pfeiffer Atletisch staaltje van Patrick Revelli tijdens de laatste training. Jean Michel Larque (links) en Herve Revelli doen mee. SCHOTTEN UNANIEM ACHTER ST. ETIENNE (Van onze sportredactie) GLASGOW In het machtige Ibrox Park van Glasgow Rangers, waar St. Etienne gisteren speels wat oefenstof consumeerde, kwamen ze elkaar tegen. Paul Chomel (39) en André Zins (31). Het duo had onafhankelijk van elkaar het zo grootmoedig streven tot uitvoe ring gebracht. Veertien dagen geleden vertrok Chomel vanuit zijn woonplaats je Surrieres sur Rhóne per fiets naar Glasgow. Elke dag trapte hij honderd kilometer, slechts tijdens de oversteek van het Kanaal werd hij vervoerd op een schip. In het volledige tunue van zijn favoriete club, compleet met muts, das en toeter arriveerde hij maandag in de Schotse hoofd stad, moe, maar gelukkig. Daar ontmoette hij gisteren, op de doorweekte grasmat van het Ibrox Park André Zins, die al op 24 april zijn tweewieler had beklommen. Uiteraard waren de fietsen geschilderd in de tinten van St Etienne dat vanavond de steun van een zeer fanatieke aanhang best kan gebruiken. Zins vertolkte de gevoelens van veel neutrale toeschou wers door te zeggen: ,Ik kom hier uiteraard in de eerste plaats om St. Etienne te zien winnen. Maar als dat niet gebeurd, hoop ik dat we in ieder geval een enorme wedstrijd zien. Ook dan zal ik tevreden zijn". Glasgow heeft ook gisteren nog niet al te veel van de invasie van voetbalsupporters gemerkt. De aantallen waarin de aanhangers de straten bevolk ten waren steeds klein, waarschijnlijk mede door de lage temperaturen (12 graden), en de bijna onophoudelijk vallende regen. Vandaag zal het allemaal heel anders zijn, omdat de gemeentelijke overheid plotseling niet meer zo strak vasthoudt aan allerlei reglementen. Zo worden aanhangers van St. Etienne toegestaan supportersartikelen aan de man te brengen op plaatsen, waar een Schot nog nooit iets mocht verkopen en de horecabedrij ven uren langer open zijn dan normaal. Restau rants zullen tot middernacht hun keukens open houden om hongerige kelen van voedsel te voor zien. En tot drie uur in de ochtend zal het in de meeste lokaliteiten mogelijk zijn een drankje te bestel len. De logische angst, die de autoriteiten koeste ren is, dat de supporters van de winnende club het vliegtuig - er komen 122 charters uit Fran krijk en Duitsland - dat hen terug moet brengen naar bun land, zullen missen. De Schotse supporters zullen vrijwel allen op de hand van de Franse underdog zijn. Niet alleen omdat een zwakker geachte ploeg nu eenmaal sneller steun krijgt van de neutrale toeschouwer, maar ook omdat Bayern München de goodwill in Glasgow een beetje heeft verspeeld door het ver zoek aan de UEFA de finale op het continent te mogen spelen. T7J Internationale verpakkingsbeurs 10 t/m 15 mei 1976 Jaarbeurshallen Utrecht DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG echt Dagelijks van 9.30 uur-17.00 uurI ERG AANTREKKELIJKE AANBIEDING, MAAR: NOORDWIJK Kees Karstens is uiteindelijk toch gezwicht. De leuke wedstrijden Kees Karstens op weg naar een doelpunt. Voor de acties in deze trant is hij naar Frankrijk gelokt. nu 26-jarige aanvoerder van Noordwijk en het Nederlands amateu relftal die eerder aanbiedingen van het Rotterdamse Sparta en het Belgische Gantoise afsloeg, besloot deze week dan toch maar de stap te wagen. Een aanbod van Franse tweedeklasser Mont Lucon bleek te lucratief. Een aanbod dat overigens werd zaak, maar daar is die situatie gedaan in de vorm van een al volledig aanvaard." tweejarig werkcontract door de Zelf spreekt de blonde midden- firma Dunlop, de sponsor van velder van zaterdag eersteklas- Mont Lucon en het bedrijf v ser Noordwijk van een erg aan- alle spelers van deze vereniging trekkelijke aanbieding. „Dat werkzaam zijn. moet ook wel. Per slot van reke- Officieel gaat Karstens dan ook ning laat je hier in Nederland voor twee jaar als amateur naar al je vrienden, kennissen en je Frankrijk. Maar weet hij: „In werk achter. Daar mag dan toch Frankrijk is alles mogelijk, wel iets^ tegenover staan, dacht guldens per jaar krijgen toege- beetje meegemaakt, speel in een Voor een veredelde on kostenvergoeding zou ik dan bijvoorbeeld ook echt niet meer weggaan." In Frankrijk zal Karstens offi cieel tot vertegenwoordiger worden opgeleid. Dunlop biedt hem, en de andere spelers daar bij de mogelijkheid viermaal in de week de trainingen van Mont Lucon te volgen. Kar stens: „Een ideale situatie na tuurlijk. Je werkt en daarbij kan je nog volop voetballen." Dat werken en voetballen gaat de op dit moment nog aan zijn lies geblesseerde Karstens doen in een „aantrekkelijke" omge ving. „Dat is ook wel iets dat bij mijn beslissing het wel te doen heeft meegespeeld. Was het in die omgeving een grauwe bedoening, dan was ik er waar schijnlijk toch niet aan begon nen." De zonzoekende amateurvoet baller op contractbasis heeft overigens niet zelf „gesollici teerd" bij de bandenfabriek. „Dat heb ik nog nooit gedaan, en zal ik ook nooit doen. Ik ben er altijd vanuit gegaan dat als een vereniging mij wilde heb ben, ze dan zelf maar langs moesten komen om me een goed contract aan te bieden." Hoe Karstens als amateurvoet baller zo in de schijnwerper van Mont Lucon terecht is gekomen is de Noordwijker niet geheel duidelijk. Wel weet hij dat oud- Spartaan en nu trainer in Fran se dienst, Hans Venneker een rol heeft gespeeld. „Mont Lucon wilde persé een Nederlandse speler hebben. Door een soort bemiddeling van Hans Venneker en een speler van het Franse amateurteam zijn ze bij mij terecht gekomen. Dat is het enige wat mij bekend is. Op zich een wel verrassende ontwikkeling. Voor mij ook. Op je 26-ste denk je niet zo snel meer aan dit soort aanbiedingen en avontuurtjes." Het eerste avontuurtje dat Kar stens echter nog in Nederland wacht is de strijd om het lands kampioenschap bij de amateurs. „Eerst twee wedstrijden tegen IJsselmeervogels om de zater- dagtitel, en daarna als het mee zit tegen de kampioen van de zondag. Het zou een aardige, maar voorlopige afsluiting zijn van m'n Noordwijkse periode als we net als in 1973 weer landskampioen zouden den....." Gert Jan Onvlee Van Vliet tekende FC Den Haag wil Blijie en Gal jé (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Simon van Vliet blijft nog een jaar bij FC Den Haag. Hij tekende gisteren bij. Het Haagse bestuur hoopt ook snel tot overeenkomst te komen met Hans Galjé, de 19-jarige doelman van het Delftse DRL. FC Den Haag wil de doelman graag inpalmen, maar Galjé wacht nog even af. Vooral om dat hij gisteravond ook nog be sprekingen voerde met SW. Morgen heeft het bestuur van FC Den Haag een gesprek met Bert Blijie van RVC. Het jonge talent maakte bij een wedstrijd en een training zoveel indruk, dat men hem een contract wil aanbieden. Programma UEFA voor eindstrijd BERN De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft gisteren in Bern het programma bekend gemaakt voor het finale toer nooi van het Europees kam pioenschap voor landenploegen. Nederland zal. indien het zich via Belgiè plaatst, de eerste hal ve finale op 16 juni in Zagreb spelen tegen de winnaar van Tsjecho-Slowakije - Rusland. Een dag later ontmoeten West- Duitsland of Spanje en Joego Slavië of Wales elkaar in Bel grado. De wedstrijd om de der de plaats wordt op 19 juni in Zagreb gespeeld en de finale op 20 juni in Belgrado. Alle wed strijden beginnen om kwart over acht Piet de Visser van NEC naar RWD Molenbeek Nijmegen De 41-jarige trai ner van NEC, Piet de Visser, heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij de Belgi sche eerste-divisieploeg RWD Molenbeek. De Visser, wiens contract bij NEC op 30 juni afloopt, wordt de opvolger van Felix Week. Nadat hij eerst De Graafschap naar de eredivisie bracht teken de De Visser in 1974 een drieja rig contract bij NEC, dat juist uit de eredivisie was gedegra deerd. Binnen twee jaar maakte De Visser NEC kampioen. Dankzij een clausule in zijn con tract, waarin stond dat De Vis ser na twee jaar bij NEC weg mocht indien hij zich financieel aanzienlijk kon verbeteren, ver liep de overgang naar RWD Mo lenbeek vrijwel probleemloos. Bridgers overwonnen de wereldkampioen Monte Carlo - De Nederlandse heren zijn er gisteren tijdens de bridge Olympische in geslaagd wereldkampioen Amerika met 12-8 te verslaan. Aanmerkelijk minder goed ging het tegen Turkije. Feiten en Vergoed maakten de nodige fouten, hetgeen funest bleek: 18- 2 voor Turkije. Nederlands hoogste overwinning tot nu toe was tegen Marokko, dat de oud- Nederlandse en -wereldkam pioen Slavenburg in zijn gelede ren heeft: 1M- De Nederlandse dames wonnen met 13-1 van Is raël. De Olympiade in Monte Carlo heeft een eerste incident Het team van Indonesië weigerde in de zesde ronde tegen Zuid-Afri- ka aan te treden. Officieel heet te het dat twee Indonesiërs ziek waren en een derde onvindbaar

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11