Aarde in N. -Italië komt niet tot rust voorstel van VS Europese zeegunstig voor Nederlandse vissers fieidAcSouAont Pronk waardeert Unctad- gunstig SYRIË BRENGT MEER TROEPEN NAAR LIBANON In de loop van gisteren was de warme lucht uit ons land ver dreven. In het zuiden en oosten van het land konden zich nog verschillende onweersbuien ont wikkelen, maar veel regen is daaruit niet gevallen. Alleen de stations Eindhoven en Eelde meldden 10 en 4 mm regen. Min. temp.: omstreeks 8 graden Max. temp.: omstreeks 17 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Vandaag passeerde een rug van hoge luchtdruk onze omgeving. In de aangevoerde lucht bereik ten de middagtemperaturen in het binnenland geen hogere waarden dan 20 graden. De rug van hoge druk wordt gevolgd door een oceaanstoring, die ons land vanavond en vannacht met veel bewolking en wat regen of motregen zal passeren. Boven de oceaan heeft zich inmiddels een west-oost stroming inge steld, waarin van tijd tot tijd storingen meetrekken naar West-Europa. Het weer krijgt daardoor een wisselvallig ka rakter, zodat voor morgen op vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen gerekend mag worden. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Vooruitzichten voor donderdag: vrij zonnig en droog, later kans op regen. Middagtemperaturen ongeveer 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 11 Goud voor Frans Wijnands (Van een onzer redacteuren) ROME De jury, die de jaar lijkse prijzen uitkeert voor de beste of meest interessante pu- blikaties over Pisa (en de sche ve toren) in de Italiaanse en buitenlandse pers, heeft una niem een gouden medaille toe gekend aan onze correspondent in Italië, Frans Wijnands. Begin vorig jaar schreef hij een reportage over Pisa, en vooral over de onverminderd voortdu rende pogingen om de scheve toren voor omvallen te behoe den. De provinciale overheid van Toscane heeft indertijd een prijs ingesteld door publikaties over Pisa. Een jury kent jaar lijks een eerste prijs en enkele gouden medailles toe aan jour nalisten en schrijvers die óver Pisa gepubliceerd hebben. BEIROET (AFP/Rtr) Syrië heeft zijn interventiemacht in Libanon gedurende het afgelopen weekeinde met twee a vierduizend man uitgebreid tot boven de 15.000 man. Voornaamste steunpunten van de Syrische troepen zijn de Bekaa, de aan Syrië grenzende centrale laag vlakte, en de hoofdstad Beiroet en direc te omgeving. De sectoren van de hoofd stad waar tot dusver linkse mifities domineerden, zouden door de Syrische troepen steeds meer onder controle wor den genomen. De Syrische troepen zouden hiertoe zijn overgegaan omdat ook de verkiezing van Elias Sarkis tot president, j.l. zaterdag, nog geen sprankje hoop heeft geboden op een oplossing van de bloedige burge roorlog. Sarkis is namelijk gekozen tegen de wens in van de voor politieke hervor mingen strijdende groeperingen onder leiding van Kamel Joemblatt. Deze heeft de verkiezing dan ook geboycot Sarkis was evenwel de kandidaat die door Syrië werd gesteund, omdat Syrië meent in hem de beste garantie voor rust in het land te vinden. Gisteren is er echter weer hard gevochten tussen rechtse en linkse mftitiestrijders, de eer sten gesteund door eenheden van het uiteengevallen Libanese leger, om de ring rond de belangrijke christelijke sterkte Zahle te doorbreken. Op het politieke front is onduidelijkheid over het tijdstip waarop president Fran- jieh zijn ambt wil overdragen. Inmiddels hoopt zijn opvolger Sarkis tot een verge lijk te komen met Joemblatt. M 51 IJSDAG 11 MEI 1976 LEIDSE COURANT MIJVISTEi? VAN DER STEE: (Van een onzer verslag- gevers) DEN HAAG De Ne derlandse regering is bereid binnen de Euro pese Gemeenschap mee te denken over de in stelling van een zoge naamde Europese zee. Deze „EEG-zee", zo stel de gisteren minister Van der Stee (landbouw en visserij) is een door de Europese Commissie voorgesteld alternatief voor het aanwijzen van 200 mijls-zones voor el ke lidstaat afzonderlijk. Een in te voeren 200 mijls-zone voor ons land zou betekenen dat het Nederlands visgebied praktisch overeenkomt met de omvang van het Nederlandse deel van het continentaal plat. .Dat gebied levert Nederland 36 procent van de totale jaar lijkse visopbrengst. Bi een eventueel in te stellen Europe se zee zou het behoud van 97 procent van de huidige vis gronden gewaarborgd zijn. Minister Van der Stee deed zijn mededelingen gisteren tij dens de vergadering van de vaste Kamercommissie voor Kamervoorzitter dr. A. Vondeling visserij, na afloop van de mas sale protestactie, die door zo n 200 vissers uit vele Nederland se vissersDlaatsen in Den Haag en Scheveningen is ge houden. De strikte vangstbeperking zal ïnhoorde de verlangens van de vis gehandhaafd worden, zo be klemtoonde de bewindsman, die meldde dat thans 150 vis sers wegens het overtreden van de quoteringsmaatregelen gerechtelijk worden vervolgd. De voorzitter van het actie-co mité dat de manifestatie op ers met bezorgde belangstelling. touw had gezet, de heer B. Daalder, toonde zich gister avond over de uiteenzettingen van de minister „ontzettend ontevreden". „De ministér wenst zijn beleid niet te wijzi gen", aldus de conclusie van de heer Daalder. PAGINA 9 Koele cijfers en hun nasleep PRIJSCOMPENSATIE is een woord, dat wij langzamer hand wel kunnen vergeten. Alle tekenen wijzen er immers op, dat er nauwelijks wat te compenseren valt, als we tenminste blijven vasthouden aan alle andere financiële en economische eisen van deze tijd. Na de voorzichtige benade ring van de vakbonden, na de nogal sombere uitlatingen van de president van de Nederlandse Bank, na de sugge sties, die premier Den Uyl en minister Boersma erover hebben losgelaten, zijn er nu ook de nadere gegevens van het Centraal Plan Bureau. HET BEELD IS thans duidelijk genoeg: we kunnen kiezen vooreen volledige prijscompensatie als vergoeding van de gestegen kosten, maar dan wel ten koste van nog meer werkloosheid. Of we kunnen gezamenlijk tot het moeilijke inzicht komen, dat we financieel wat moeten inbinden in de hoop, dat de werkloosheid eindelijk een keer gaat nemen. Met andere woorden: zorgen voor alleen onszelf, of bereid zijn met elkaar voor elkaar te zorgen. DE KEUZE IS AAN ONSZELF. Maar dan mogen we van onze regering eisen, datook zij alles op alles zet, om te redden wat er te redden valt. Ook zij heeft de dure plicht ervoor te zorgen, dat de algemene kosten niet te hoog opgejaagd worden. Minister Duisenberg van Financiën heeft al gewaarschuwd, dat allerlei wensen, die uit de rijksmiddelen betaald moeten worden, voorlopig moeten blijven liggen. Hij heeft zelfs zijn eigen partij de pen op ,de neus gezet voor wat betreft de vele eisen in het nieuwe partijprogram, die teveel geld gaat kosten. DE KEUZE ZAL, VOOR WAT BIJVOORBEELD DEleden- meerderheid van de diverse vakbonden betreft, een zeer moeilijke keuze zijn. Want volledige prijscompensatie eisen betekent niet meer of minder dan vijfduizend werklozen meer voor iedere procent compensatie. Het aantal procen ten, dat wij straks willen hebben wordt dan een bitter rekensommetje voor degenen, die binnen de koele cijfers zullen vallen. Diep geschokt door wat zij de laatste dagen hebben gezien en meegemaakt zitten deze beide bejaarde inwoonsters van het zwaar door de aardbeving getrof fen Gemona voor de tent waarin zij tijdelijk zijn ondergebracht. overlevenden willen niet al te ver van hun woon plaatsen vandaan. De radio zendt doorlopend oproepen uit om ten ten, dekens en kleding. De overlevenden hebben in vrijwel alle gevallen niets meer dan de kleren die ze aan het lijf hadden, toen de aardbeving zich voordeed. Uit alle delen van het land, uit heel Europa en zelfs uit Amerika worden nu tenten aangevoerd. Op initiatief van secretarisgeneraal Luns is het Navo-rampencoördinatiecentrum in aktie geko men. Er zijn diverse luchtbruggen geopend om het hard nodige materiaal aan te voeren. De ellende en de chaos in het rampgebied zijn gisteren vergroot door de zware en aanhoudende regen. Het historische centrum van San Daniele moest wegens het vergrote instortingsgevaar wor den afgesloten. De puinruimers hebben extra moeite met hun werk, sommige wegen zijn veran derd in modderbanen. Protest tegen martelingen in Spanje MADRID (UPI) In Madrid hebben ongeveer 2700 linkse po litici en wetenschapsmensen een brief aan minister Iribarne van binnenlandse zaken onder tekend, waarin zij protesteren tegen, wat zij noemen, het mar telen van politieke gevangenen. De brief heeft in het bijzonder betrekking op acht leden van een verboden communistische jeugdbeweging, die op 17 april onder verdenking van ondermij nende activiteiten werden gea- resteerd. De ondertekenaars ge ven bijzonderheden over mis handeling van de jongelui op het hoofdbureau van de veilig heidspolitie. De brief aan Iribar ne is de jongste in een reeks beschuldigingen van martelin gen door de politie. Israëliërs: ,,Wij blijven in Kaddoem" izelfsprekend onze parlementaire redac tie) HAAG Voor minister k van Ontwikkelingssa- rerking is het niet vanzelf- end dat de ontwikkelings- aan Indonesië na deze ka- speriode zal worden voort- Hij verklaarde dit giste- I Den Haag. ïns de bewindsman zal het t van de hulp aan Indone- ■ondig worden doorgelicht rond van die evaluatie zal moeten worden beslist of rland ermee moet door- Pronk noemde het "poli onwijs" om nu al te pleiten stopzetting van de hulp ndonesië, zoals het bestuur zijn eigen partij, de PvdA, in het ontwerp verkiezing gram. ster Pronk heeft vandaag Jespreking met zijn collega enberg van financiën over ogenaamde 1-procents be- ginsoperatie. Uit opmerkin- van de minister gisteren k, dat hij bereid is te delen le pijn, maar niet zonder nkingen. oces tegen issinger en xon HINGTON (AFP) - Een lalist van de New York Ti- heeft maandag voor een bank in Washington een es aangespannen tegen oud- dent Richard Nixon, minis- an buitenlandse zaken Hen- Jssinge.r oud-minister van tie John Mitchell en andere tionarissen in Nixons rege- wegens het afluisteren van elefoon in 1969. hser, Hedrick Smith, Pulit- rijswinnaar en diplomatiek espondent van de New York es in Washington op ge- Ind tijdstip, zegt in zijn Pt dat zijn toestel geduren- [89 dagen werd „afgetapt" Ier het voorwendsel dat men informatiebronnen wilde jerhalen. |th, die wordt gesteund door krant, laat aan de recht- k de hoogte van zijn genoeg- ting over. (Van onze correspondent Frans Wijnands) UDINE-ROME De aarde in het Noorditaliaanse rampgebied blijft trillen en schokken. Er hangt nog altijd een voelbare angst in het gebied. Gisteren zijn opnieuw twee zware schokken ge voeld die op diverse plaatsen, onder meer in Cividale zware schade hebben aangericht. (dsignaalteken gestrande jraai andicapte iem« umobilisten J HAAG (ANP) - Minister eJ |^|ferterp van Verkeer en Wa- 1/1'at wiI over,e£ Plegen met l£l||Nederlandse Vereniging Revalidatie over het in- :n van een noodsignaalte- /oor gestrande gehandicap- tomobilisten. I cht kan gedacht worden het spiegelei zoals op sta- gebruikt wordt, aldus de Af idsman m zijn gisteren ge- .fjl p antwoord op schriftelijke I en van de Tweede-Kamerle- J224 Cornelissen en Kleisterlee en KVP). [amerleden hadden er op sen, dat gestrande lichame- ehandicapten, bij autopech oeilijkheden komen omdat iet zelfstandig de auto kun- k verlaten. Het is dan niet ilijk anderen te waarschu- irtzetting hulp ónesfè niet Ook in Udine, de provinciehoofdplaats met ruim 100.000 inwoners op 30 km van het rampgebied, is een zware schok gevoeld. De bevolking heeft de nacht in de open lucht doorgebracht. In de stad heerst grote angst, ook al zijn er tot nu toe geen slachtoffers gevallen. Gisteravond waren 914 slachtoffers officieel geteld. Er worden volgens voorzichtige schattingen nog ongeveer 400 perso nen vermist, de meesten van hen moeten nog onder het puin liggen. Er wordt in de getroffen dorpen en stadjes met koortsachtige haast bij diverse puinhopen gegraven, omdat aangenomen wordt dat er nog slachtoffers levend onder ruïnes vandaan kunnen worden gehaald. Zwitserse Alpenjagers hebben lawine-honden inge zet om mogelijk levend begraven personen op te sporen. De kans dat er nog overlevenden gevonden worden, noodzaakt tot een betere coördinatie bij het opruimingswerk. Het totaalbeeld van de aardbevingsramp in noord- Italië wordt met de dag slechter. Een eerste, zeker globale telling heeft bijvoorbeeld aangetoond dat in het gebied tenminste 15.000 huizen verwoest of totaal onbewoonbaar zijn geworden. Ruim 6000 arbeiders zijn in feite al werkloos, omdat tal van grotere en kleinere fabrieken getroffen zijn. ude vrouw en andere slachtoffers van de aardbevingsramp in Noord-ltahe zoeken naar een hun passend schoenen. Er is een schreeuwend tekort aan tenten en kle ding. Het aantal daklozen loopt in de tien- en tienduizenden. Slechts een klein deel van de over levenden heeft onderdak bij familie of vrienden verderop gevonden, maar veel van de getroffen KADDOEM (AP) - De rechtse Israëlische nationalisten die bij Kaddoem op de door Israël be zette westelijke oever van de Jordaan een kamp hebben op geslagen hebben verklaard het bevel van de regering het gebied te verlaten niet te zullen opvol gen. In hun kampement gaven zij een verklaring uit waarin zij zeiden elke beslissing welke neerkomt op ontmanteling van hun nederzetting te zullen nege- Zondag heeft de Israëlische re gering na lang beraad besloten dat het kampement moet wor den ontruimd. 1. Leuke japon in meerkleung sireepdessin. Met leuke ceintuur en originele streepvcrwerking. 100% katoen. Met rood of marine mantelspecelist kleurrijke start DEN HAAG (ANP) Minister Pronk van Ont wikkelingssamenwerking heeft gezegd, dat de voorstellen, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henri Kissinger, op de wereldhandelsconferentie in Nairobi heeft ge daan, zeer nauwkeurig dienen te worden bestu deerd. Hij noemt deze voorstellen een zeer inte ressante poging om binnen de bestaande interna tionale economische orde de ontwikkelingslanden toch meer perspectief te bieden. Met name de grondstoffenbank, die minister Kis singer heeft voorgesteld op te richten, vindt minis ter Pronk een „niet oninteressante" suggestie en dergelijke suggesties zijn er meer in het Ameri kaanse pakket te vinden. Wat minister Pronk in de Amerikaanse houding onder meer waardeert is, dat Kissinger uitgaat van het onderhandelings model en dat zijn voorstellen, zoals dat inzake een grondstoffenbank, inhouden te onderhandelen over zoiets als internationale rechtszekerheid te scheppen voor de investeringen uit de rijke landen I in de ontwikkelingslanden, niet alleen voor de investeerders, maar ook voor de arme landen zelf. j Dat de Amerikanen willen onderhandelen vindt minister Pronk alleen maar bemoedigend, want als beide partijen er wijzer van kunnen worden, is j er kans, dat er iets wordt bereikt. Op basis van liefdadigheid en goede wil zal er niets gebeuren, maar op basis „voor wat hoort wat" kan er wel wat tot stand komen. Minister Pronk (ont- .Z wikkelingssamen- - werking) heeft gis teren het startsein gegeven voor de verbouwing van het Tropeninstituut in Amsterdam. Hij deed dat door met enkele forse stre ken een bedrage te leveren aan een de coratieve wand schildering in het instituut.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9