er een insuline meer was Ik nam valium als er LBO kreeg het er warm van zuivel land Perscampagne kraakt Britse liberale leider halfboter 99 99 Alcohol vaak oorzaak ongeval voetganger Bewapening politie schiet tekort Meer personeel bij V en D voor dienstverlening LEiDSE COURANT, PAGINA 7 Van onze rechtbankver- jever) IAASTRICHT - Vol- jondig heeft verpleger 'rans H. gistermiddag de rechtbank in [aastricht, waar zijn iroces de derde week in- ing, toegegeven, dat hij ander medeweten van en arts vijf van zijn pa- iënten in de Kerkraadse jückerheidekliniek een f tweemaal tien milli- Tam valium heeft inge loten. Dat zijn overtre- ingen die elk met hoog- t een boete van tien- uizend gulden bestraft linnen worden, want en aanwijsbaar verband issen die valiuminjec- es en het overlijden van e patiënten enkele uren iter kon niet gelegd orden. Vel dat bij patiënten in heel echte conditie zo'n dosis va- im de balans naar de verkeer- kant kan doen doorslaan", dus deskundige prof. dr. Opvallend was echter at twee van die met valium gespoten patiënten stierven in i hyperglycaemische coma (te ig bloedsuikergehalte) en dat d alleen veroorzaakt zijn door puiten met insuline of het dienen van insulmevrijma- nde medicamenten, n derde patiënt overleed on- omstandigheden die eigen- jk alleen verklaarbaar zijn als aanneemt dat er insuline jspoten werd, maar bij de pa- ënt werden geen bloedsuiker- ehalten bepaald, zodat daan- geen zekerheid bestaat, loofdverpleger Frans H. ont- ende in ieder geval hardnekkig VRIJLATING MOEDER FRANS H. GEËIST (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 67-jarige moeder van de Kerkraadse hoofdverpleegkundige Frans H., verdacht van poging tot vergiftiging (met het verdelgingsmiddel thalium) van haar tweede echtgenoot, wordt volgens haar raadsman ten on rechte gedetineerd in het Rotterdamse huis van bewaring. In een kort geding tegen de Staat der Nederlanden, eiste mr. Hammerstein gisteren voor de president van de recht bank in Den Haag onmiddellijke vrijlating van zijn cliënt?. Volgens mr. Hammerstein heeft de rechtbank in Maastricht bij de schorsing van het onderzoek in de zaak tegen mevr. H. nagelaten de wettelijk voorgeschreven termijn in acht te nemen Volgens hem is zijn cliënte het slachtoffer van de publiciteit rondom haar jongste kind. Namens de staat deelde mr. Groen gisteren mede. dat de rechtbank in Maastricht het verzoek tot invrijheidstelling heeft afgewezen, met als klemmende reden een tweede psychiatrisch onderzoek. Volgens het eerste onderzoek, dat gunstig voor mevr. H. uitviel, is de poging tot vergiftiging de vrouw niet toe te rekenen. Zij zou tot haar daad zijn gekomen, omdat zij zich door haar man verwaarloosd voelde. Ook zou volgens dit onderzoek geen enkel verband bestaan tussen de moordpo ging van de moeder en de inspuiting op geestelijk demente bejaarden, waarvoor haar zoon momenteel terecht staat. De echtgenoot die aan de vergiftigingspogingen ernstige verlammingsverschijnselen overhield, rekent zijn vrouw deze daad niet aan en hoopt op haar spoedige terugkomst. In het kort geding zal vrijdag uitspraak worden gedaan. dat hij die valiumpatienten ook insuline gespoten had. Hij had wel na valiuminjecties meer wroeging dan na insulinespui- ten. omdat hij meende dat va lium gevaarlijker zou zijn. „Ik nam valium als er geen insuline meer was. Van valium werden de patiënten suffer en daarom dacht ik dat het gevaarlijker was. Ik spoot liever insuline". Officier vafr justitie mr. Boos ter: ..Eerder hebt u gezegd, dat sommigen patiënten „indien no dig" valium mochten krijgen en dat uit de doktersaanwijzing bleek dat valium ongevaarlijk was". Frans H.: „Nee, ik dacht dat de patiënt tegen valium geen afweerstoffen had en dat hij zich tegen insuline kon we ren dankzij suikerreserves in de lever". De getuige-arts Y. Vijgen: „Va lium is zo onschuldig, dat zelfs vrijwel nooit zelfmoordpogingen met valium voorkomen. En een vrij groot percentage van de Nederlandse bevolking slikt va- liüm". In zijn bekentenissen, die hij in september vorig jaar aflegde, heeft Frans H. gezegd dat hij valium spoot „om het leven te bekorten", dat hij vaak wroe ging had omdat hij meende dat de patiënt „door mijn toedoen is overleden". Nu zei hij met stemverheffing: „Wat heb ik er aan om een patiënt het leven te bekorten. De volgende dag krijg ik toch weer een nieuwe Dat is toch kolder dat ik een leven zou willen bekorten. Ik voel me nog steeds verpleegkun dige en heb nog nooit een leven willen beëindigen", patiënt J. A. Houben (74) kreeg van Frans H. 10 mg. valium omdat hij „erg onrustig" was. Hij had een longonsteking en overleed in januari 1973, kort na de valiuminjectie. Patiënt P. Gehring (68) leed aan silicose (stoflongen) en stierf in een hy- perglycaémiseh coma, nadat Frans hem valium ingespoten had. „Ik durf te zweren dat ik geen insuline heb gespoten. Als er insuline gespoten moet zijn, dan heeft een ander dat ge daan", aldus Frans H. Officier van justitie mr. Booster: „Dan hebt u daar dus rondgelopen met een spuit vol valium en een ander met een spuit vol insuline. U moet elkaar in de weg gelo pen hebben". Frans, zijn schou ders ophalend: „Tja". De gistermiddag behandelde va- liumgevallen blijken aan te to nen dat het bewijs voor de do delijke insuline-injecties alleen geleverd zal kunnen worden dankzij de bekentenissen door Frans H. zelf. Hij heeft andere insulineinjecties tijdens de rechtzitting ook toegegeven, maar steeds ontkend dat hij wist dat ze gevaarlijk of dode lijk konden zijn. Tijdens zijn bekentenissen in september heeft hij die opzet om te doden wel toegegeven. De zitting duurt voort. Breda hield de Nederlandse unie van opticiëns gisteren zijn jaarlijks congres. Er ook een show „van prothese tot mode-accessoir" georganiseerd, waarin de [nonturenmode van een eeuw de revue passeerde. Tijdens de pauze zochten de ledewerkers even verkoeling in de vijver voor het Turfschip. Slaap lekker, niet te lang LONDEN (AP) - Te veel slaap kan ie mands leven verkor ten, aldus schrijft dr. Joan Gomez, een Britse psychiater, in een boek dat deze week in Londen uit komt. In haar boek „How not to die younger" (hoe men niet jonger moet sterven) zegt de schrijfster dat mannen in hun vijftiger jaren die negen uur per nacht plegen te slapen meer dan tweemaal zo veel kans lopen te sterven aan hart- of vaatziekten dan zij die met zeven uur of minder genoegen (kun-, nen) nemen. En het risico is voor hen die 10 uur slapen wel vier maal zo groot, aldus dr. Gomez, die zelf met vijf uur per nacht uitkomt. Zeven uur slaap is voor een vrouw genoeg, con cludeert zij, voor een man hoogstens een kwartier langer. Bijstand voor alleenstaande in periode van kennismaking DEN HAAG (ANP) In veel gevallen is het redelijk een pe riode van drie maanden in acht te nemen voordat de bijstand wordt gestopt of herzien voor iemand die samenwoont of sa menleeft met een vriend of vriendin. Hierop komt de aan wijzing neer, die staatssecreta ris W. Meijer van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk de gemeenten heeft ge- Als twee mensen samenleven op een manier die niet wezenlijk verschilt van een gezinssituatie moet volgens de wet de verle ning van bijstand aan die toe stand worden aangepast. In een aantal gevallen is niet al direct bij het begin van het samenwo nen te voorzien, dat zo'n situatie zal ontstaan. Een kennisma kingsperiode is dan gewenst. Tijdens de kennismakingsperio de moet voor de bijstandsuitke ring volgens staatssecretaris Meijer wel rekening worden ge houden met de inkomsten uit het houden van een kostganger. De afgetreden leider van de Britse liberale partij, Jeremy Thorpe, hier tezamen met zijn vrouw, de gravin van Harewood, in gelukkiger dagen, namelijk kort na zijn herverkiezing als leider der liberalen. (Van onze correspondent Roger Simons) Londen Twee factoren hebben een rol gespeeld in de beslissing van Jeremy Thorpe (47) om ontslag te nemen als leider van de Britse liberale partij. Aanvankelijk was hij bijzonder populair. Zijn ster begon te verbleken, toen de positie van de liberalen steeds zwakker werd. De partij had een zondebok nodig. Zij vond die gemakkelijk, toen afgelopen februari de onbekende 35-jarige mannequin Norman Scott, sensationele onthullingen begon te doen over een homofiele relatie, die hij in de jaren zestig gehad zou hebben met Jeremy Thorpe. Scott heeft voor de liberale leider gewerkt in diens kiesdistrict Noord-Devon. Ze zijn goed bevriend geweest. Thorpe verdedigde zich hardnekkig tegen Scott's aantijgingen. Hij zei, dat zijn gewezen vriend niet van zijn eerste leugen gebarsten was. Scott ver noemde echter ook een gewezen liberale afgevaar digde. die nu m Amerika verblijft. Het hele ver haal was een prachtkluif voor de Britse pers, die er zelden in geslaagd is een prominente politicus te laten kelderen wegens zijn politieke daden, maar er meestal wel in slaagt hem uit het zadel te lichten als hij betrokken is in een schandaal met een sexuele boventoon. De perscampagne tegen Thorpe heeft bijna vier maanden geduurd. Uiteindelijk werd hij gekraakt. Thorpe's poging om zijn politieke positie te red den. door zondag enkele van zijn „onschuldige" vriendschappelijke brieven aan Norman Scott te laten publiceren door de Sunday Times, maakte zijn val onvermijdbaar. Gistermiddag zag Thorpe zich verplicht zijn ont slag bekend te maken. Hij heeft het genomen terwille van zijn gezin en voor het welzijn van de liberale partij, die de ongunstige weerslag van dit schandaal al ondervond in gemeenteverkiezingen, die afgelopen week gehouden werden. Thorpe blijft aan als liberale afgevaardigde. De partij zal morgen beslissen hoe zijn opvolging geregeld moet worden. ADVERTENTIE de héle smaak en toch halfvet T 1 Half zo vet als roomboter. 1 Voor tafelgebruik 1 In handige ku;p|es. vi i\ueii\ciai. MEER DAN BIJ AUTOMOBILIST VOORBURG (ANP) De voetgangers oversteekplaatsen hebben het verkeer voor de voetganger niet veiliger ge maakt. Pas wanneer bij oversteekplaat sen verkeerslichten staan, loopt de voet ganger minder kans om te worden aange reden. Dit conclu deert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) na een serie studies over de voetganger in het verkeer. De SWOV zal hierover een rapport uitbren gen tijdens het con gres „Toekomst in veiligheid", dat op 18 mei in het RAI-con- grescentrum te Am sterdam wordt ge houden. Voorlichting en pro paganda voor een „beheerster" bij en op oversteekplaatsen hebben volgens de SWOV tot nu toe wei nig* effect gehad. Vooral oudere voet gangers blijven wei nig inzicht vertonen in een veilig ver keersgedrag. Zij (en de jonge kinderen), zijn vaker dan ande ren het slachtoffer van verkeersongeval len. Alcoholgebruik blijkt bij voetganger songevallen verras send vaak te worden geconstateerd, meer nog dan bij automo bilisten. De kans dat de politie een voet ganger betrapt op een verkeersovertre ding is uiterst gering gebleken. Een andere conclusie uit het onderzoek van de SWOV is, dat ver- keerstuinen weinig of geen nut voor de ver keersveiligheid heb ben. Deze tuinen ge ven een spelsituatie weer en die verschilt te veel van de (harde) werkelijkheid van het verkeer. Kinde ren krijgen te weinig grondig onderricht in verkeersgedrag. De SWOV laat thans nieuwe leermethoden, ontwikkelen. Het zijn echter vooral de ste- debouwkundige op lossingen waarvan te verwachten is dat ze effect hebben op ver keersveilig gedrag van voetgangers. Maar daarbij zijn nog wel de nodige haken en ogen, aldus de SWOV. (Van onze onderwijsredac- tie) DEN HAAG Natuurlijk had iedereen het warm gis teren op zo'n vroege zomer dag in mei, dus ook de deel nemers aan de start van de examenmarathon van het voortgezet onderwijs. Maar terwijl de mavo- en vwo- kandidaten (de havo-klan ten hoefden nog niet op te draven) het vuur nog niet na aan de schenen werd ge legd op deze eerste dag, kre gen de meeste kandidaten van het lager beroepsonder wijs het warm van de opga ven Nederlands. Zij moes ten in twee uur tijds maar liefst drie teksten ontleden: een over de ontwikkelings landen, een over ratten en een over de Sahara. Een lto-leraar onderkende de bedoeling van die trits: men wil leerlingen die in een bepaald onderwerp goed thuis zijn niet bevoordelen. Maai' de keerzijde van de medaille is, dat deze jongens en meisjes in korte tijd zich driemaal op een ander on derwerp moeten instellen. In een gewone schoolsituatie komt zo iets nooit voor. Op die ma nier schiet men zijn doel voor bij, vond die leraar. mavo Ook mavo 3 en 4 werden giste ren aan de tand gevoeld op het punt van Nederlands. Mavo 4 kreeg een tekst Voorgeschoteld „De kruisiging van Franciscus van Assisie", een eigentijdse verhandeling over het milieu naar Roel van Duyn uit „Op hoop van leven", mavo 3 „het witte goud" naar Fred van Overbeeke uit „Eetgenoot onder eedgenoten" van Tom Bouws over het toerisme in de sneeuw van Zwitserland. De vragen die over deze teksten werden gesteld, waren zeker niet als erg moeilijk aan te mer ken, al vergden sommige, wel degelijk een juist verstaan van bepaalde begripsinhouden, wil den ze goed kunnen worden beantwoord. Maar het feit, dat op de school die wij bezochten de meeste kandidaten ruim bin nen de gestelde termijn klaar waren, duidt er wel op dat de opgaven niet al te zwaar waren. VWO „Een behoorlijk lange tekst", al dus het commentaar van enkele vwo-kandidaten over het gedeel te van 2100 woorden uit het boek „Cultuur in stroomversnel ling" van prof. dr. C. A. van Peursen (1975), waarvan zij een samenvatting moesten geven van maximaal 400 woorden. Maar zij vonden de tekst niet moeilijk, al was het voor sommi gen toch een toer om binnen het maximum te blijven. In de mid daguren kregen de vwo'ers vier Franse teksten aangeboden, de eerste uit „Le monde diplomati- groep vwo'ers. „En gelukkig niet zo gek veel vreemde woor den", merkte een van hen op. Deze eerste dag is beslist niet tegengevallen, aldus het een stemmige oordeel. Ito jeaxMimd que, juin 1975", de tweede „Sur le livre d' André Mareuil: Litte- rature et jeunesse d' aujourd- hui" uit „Figaro littéraire 1971", de derde van Francois Boucher „Paris" en de vierde van Julien Green „Varouna". Het waren leuke teksten en de vragen vielen erg mee, zo no teerden wij uit de mond van een Ondanks het feit dat er enkele pittige vragen tussen zaten die nogal wat vroegen van het taal vermogen, had het Engels voor het Ito wel het juiste examenni veau, aldus een lto-leraar. Ook de leerlingen vonden het niet zo moeilijk. Heel anders was het gesteld met het Nederlands, dat in de middaguren werd afgeno men. Daarover is het voornaam ste al gezegd in de inleiding van deze rubriek. De leraren vonden over het algemeen, dat het een heel zware opgave voor de leer lingen is om zich in twee uur tijds driemaal volkomen ver schillend in te stellen. De opgaven 1 en 3 hadden veel geografische aspecten en waren voor de leerlingen met aard rijkskundige aanleg niet moei lijk. Opgave 2 lag hier wat moei lijker. voor het lhno waren niet moei lijk te beantwoorden, zo vond men algemeen. Het waren rede lijke opgaven. Het Nederlands daarentegen vond men ook hier knap lastig. In tegenstelling tot het Ito werd hier de vraagstelling wel als moeilijk ervaren. De tweede tekst over ratten werd de ge makkelijkste genoemd. Maar ook bij het lhno was de bevin ding, dat drie verschillende op gaven in een tijdsbestek van twee uur voldoende tijd over igens wel erg veel vraagt van het concentratievermogen van de kandidaten. leao lhno De open vragen bij het Engels De opgaven 1 en 3 van het Nederlands werden bij de leao als moeilijk ondervonden, opga ve 2 (over ratten) was matig. Over het algemeen vond men het pittig werk en de vraagstel ling werd ondergaan als moei lijk. Bovendien lagen de opga ven 1 en 3 (ontwikkelingslanden en Sahara) buiten de belangstel lingssfeer van deze leerlingen, vond men. In de ochtenduren werd han delskennis geëxamineerd. Het werd ervaren als fijn werk, goed geschikt voor de leerlingen en niet al te moeilijk. Moordenaar Luther King: tegen wil schuld bekend CINCINNATI (Reuter) - Een Amerikaans federaal hof van beroep heeft gisteren een be roep verworpen, dat James Earl Ray had aangetekend te gen zijn veroordeling in 1969 tot 99 jaar wegens moord op dr. Martin Luther King, de ijver- aar voor de burgerrechten van de Amerikaanse negers, die in 1968 door een sluipschutter op het balkon van zijn hotelkamer werd doodgeschoten. Ray stelde, dat zijn schuldigver klaring indertijd was afgedwon gen. Ook zijn advocaat zou hem indertijd hebben aangeraden schuld te bekennen in verband met een contract met een uitge ver voor een boek over de moord op King. Het Hof van beroep achtte geen bewijzen aanwezig dat Ray te gen zijn wil schuld zou hebben bekend. Verwacht wordt dat de zaak nu wordt voorgelegd aan het hooggerechtshof. Ir. Verheul weg bij TH-Delft Delft (ANP) Ir. T. Verheul (46), voorzitter van het college van bestuur van de Technische Hogeschool in Delft heeft zich niet beschikbaar gesteld voor herbenoeming. Ir. Verheul heeft dit gedaan om redenen van persoonlijke aard. Zijn huidige ambtstermijn loopt 31 augustus dit jaar af. Ir. Teun was directeur van het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoorzie ning tot hij in 1972 Kroonlid, tevens voorzitter werd van het college van bestuur van de TH- Delft. TEKORT MANKRACHT „BENAUWEND" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De bewapening van gemeente- en rijkspolitie schiet tekort. De fn-pistolen die de „gewone" politieman op zak heeft moet worden vervangen of zodanig worden verbeterd, dat er beter gericht kan worden geschoten. Ook is de veiligheid van de politieman onvoldoende gegarandeerd, omdat het wapen nogal eens weigert. Ook de karabijnen waarover de mobiele eenheden beschikken zijn niet geschikt voor de speciale eisen. Hoofdbestuurder H. Kruizinga van de bond van christelijke politieambtenaren zei vanmor- 1 gen op de bondsvergadering, dat de karabijnen vervangen dienen te worden door zwaarde re geweren waarmee men „de harde criminaliteit" beter partij kan geven. Grootste bezwaar is, dat met de karabijn niet auto matisch kan worden geschoten. Vice-voorzitter A. de Roon zei, dat er al jaren over betere be wapening wordt gesproken zon der dat er iets gebeurt. Onder de politiemensen is daardoor grote onrust ontstaan. Kritiek had de heer De Roon ook op de opleiding en op het tekort aan mankracht. Niet al leen de stijgende criminaliteits cijfers rechtvaardigen volgens hem de ongerustheid bij het pu bliek over het tekort bij de poli tie, ook de dalende opheldering spercentages: vorig jaar lag bij 68% van de misdrijven de dader op het kerkhof. Het tekort aan mankracht is volgens de heer De Roon een benauwend gege ven, temeer daar de eerstko mende jaren duizenden politie mannen met pensioen gaan. „Er wordt reeds jaren roofbouw op de politie gepleegd". Om het politie-apparaat te ont lasten zou de overheid moeten bevorderen dat bijvoorbeeld be wakingsdiensten worden over- genQmen door dienstplichte ma rechaussees. Die diensten zou den ook kunnen worden ver richt door speciaal opgeleide kortverband-vrijwilligers. GEVOLG VAN INSTELLEN KLANTENRADEN AMSTERDAM - V. en D. zal op korte termijn minstens 200 tot 300 nieuwe perso neelsleden aantrek ken, maar waar schijnlijk meer. De vraag zal vooral uit gaan naar gespeciali seerde vaklieden voor bijvoorbeeld het installeren van apparatuur, het leg gen van tapijt en het inbouwen van keu kens. Deze uitbrei ding houdt recht streeks verband met het feit, dat het be drijf is overgegaan tot het instellen van klantenraden, „die de consument in spraak gaat geven bij de gang van za ken in en rond het warenhuis". Na de experimenten in Den Haag en om geving zijn in totaal 45 klantenraden op gericht. De leden zijn na een NlPO-onder- zoek, door middel van een notariële trekking uitgekozen. Daarbij is geen reke ning gehouden met de vraag of een con sument al dan niet tot de klantenkern van V. en D. behoort. De leden wisselen om het half jaar. Gebleken is, aldus dr. A. Dreesmann, presi dent-directeur van het bedrijf, dat met name de serviceverle ning na een aankoop van terrein vormt, waarop wensen be staan. Vandaar de te verwachten grote personeels u itbreid ing in deze sector. Maar ook met vraagstuk ken als de sociale wenselijkheid van be paalde artikelen (schadelijk voor het milieu, onnodig ener giegebruik) gaan de klantenraden zich be zig houden. Menin gen, suggesties, en al ternatieve oplossin gen zal de concerndi rectie doorspelen naar de overheid of de fabrikant. Kamervragen over afluisteren telefoongesprekken DEN HAAG (ANP) De Tweede-Kamerleden Roethof en F rans- sen (beiden PvdA) hebben minister Van Agt van justitie gisteren schriftelijk gevraagd een inzicht te geven in de omvang van bet afluisteren van telefoongesprekken voor justitiële doeleinden. In juli 1974 zegde de minister toe dat hij het Openbaar Ministerie zou vragen periodiek te rapporteren over het afluisteren. Gevraagd is of reeds om de rapportage gevraagd is en in hoeveel gevallen gebruik gemaakt is van de bevoegdheid tot afluisteren sinds de toezegging. De kamerleden willen voorts weten welke ervaringen in de praktijk met het afluisteren zijn opgedaan en in hoeveel procent van de gevallen er succes geboekt werd bij het opsporen van strafbare feiten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7