LANGS OMWEGEN Onverwoestbare Gerrit Schrama laat mengvoeders op veemarkt Bewth laat ongedachte Leidse Pieterskerk binnen haar spel zien Boksen in Vijf Meihal trok 600 man publiek Versterking voor SJZ Leidenaar damkampioen van Katwijk DOOR ®p mi'n omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke T(~.M morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie 'UN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Op de avond van de negende mei 1940 zei een relatie van de Schrama's die over de vloer kwam bij de hooggeachte fami lie Loudon (een van de heren was later ambassadeur in Pa rijs): "Meneer Schrama, morgen zijn de Duitsers hier...." Gerrit Schrama nam het niet al te zwaar op, maar inderdaad, de volgende ochtend om een uur of 5 ronkten eindeloos langzaam, de zware logge Junkertran sportvliegtuigen op geringe hoogte boven de Voorschotense Rijndijk in de richting van Val kenburg. Toen zag Gerrit de witte stippen van de vallende parachutisten. "Eén van onze personeelsleden - de man heeft 52 jaar bij ons gewerkt - kwam uit Wassenaar, maar daar werd hij tegengehouden. Toen heeft hij maar zijn weg vervolgd over de weilanden om toch maar op de maalderij te komen. We werkten die dag gewoon door, terwijl een paar honderd meter verderop om de brug van de Haagse Schouw werd gevoch ten. Ik heb daar niet veel van gemerkt. We maalden door. Pas in het voorjaar van '45 kreeg ik last van de oorlog. Erg veel last. De maalderij werd ernstig be schadigd bij een bombardement dat de Vinkbrug had moeten treffen. Die brug is nooit door geallieerde bommen geraakt. Wel de bevolking er omheen, ook al eerder. Eens hadden we 13 lijken in de maalderij liggen. Dat ben ik nooit meer verge ten". Het heeft weinig te maken met het stoppen van Gerrit Schrama's bijna 60 jaar lang verschijnen op de Leidse vee markt Maar als ik het dan toch over meer dan een halve eeuw menselijke activiteiten moet hebben, dan kunnen die momenten van langvervlogen mei dagen er ook wel bij. Niettemin heeft vandaag Gerardus Schrama de laatste maal in de Groenoordhal op zijn ver trouwde plek afscheid genomen van een leger veehouders, boeren die vaak de cennia lang Schrama's veevoeders - rechttoe, rechtan, of in gemengde vorm - hebben afgenomen. GerritSchrama, een patriarch met het lijf van een zes tigjarige. Een jong figuur, slank en met een witte bos gezond haar. Juist die magere mensen worden het oudst, hoor- de ik gisteren van een geörienteerde kennis. Gerrit Schrama werd een week geleden 82 jaar. Hij rijdt nog steeds auto: "Er zijn duizenden met wie ik niet wil ruilen". Hij is nu alleen thuis in het ruime pand aan de Rijndijk. Vlak naast het kantoor van Schrama Veevoeders b.v. De huidige directie, de zoons Jan en Piet, hoeven maar even uit het raam te kijken om te constateren, dat vader met zijn Volvo op stap gaat. Maar dan is-ie wel weer over een half uurtje terug. Gerrit Schrama heeft een rijk leven gehad: zeven jongens (twee priester zoons) en drie meisjes die met een goede bagage het leven zijn ingetrok ken. Zijn vrouw verloor hij een jaartje geleden; ze werd begraven op hun trouwdag. "Ik heb niets meer van de toekomst te verwachten, ik geniet nog dagelijks van het leven dat we samen hebben gehad." Dat is de dankbaarheid, die ouderdom zoveel warmte kan geven. Zeventien jaar was Gerrit Schrama wethouder van Voorschoten, loco-bur gemeester ook, tot in 1966 de Rijndijk bij Leiden werd betrokken. "Tot mijn grote spijt ben ik Leidenaar geworden. Leiden, één van de snertgemeenten in Nederland. Maar u hoeft niet alles te geloven wat ik zeg, je hoeft het niet met mijn mening eens te zijn, hoor". Kijk, en daar komt het eerste rijbewijs van Gerrit op tafel, anno 1923. "Toen hadden wij een vriendelijke man als commissaris der koningin. Als je een rijbewijs (motorrijtuigen "in het alge meen") wilde hebben, hoefde je maar een gulden op te sturen en na een weekje had je je bewijs binnen". Gerar dus Schrama was toen 29 jaar en hij had toen zijn eerste vrachtauto. Schra ma is een Benthuizenaar, vlak bij Gel- derswoude stond de ouderljke boerde rij. Een jaar was hij als jonge kerel boerenknecht in Berkel-Rodenrijs. Nooit spijt van gehad. Voor 140 gulden in een heel jaar. "Kinderen moesten toen. als dat nodig was, hun ouders onderhouden. Half 4 kwam je je bed uit, want de koeien moesten gemolken worden. In dat jaar hield ik netto 100 gulden over. Die gaf je aan je vader en moeder. Dat was je plicht. Daarna ben ik het bollenvak ingedoken, in Was senaar op Rijksdorp, bij Homan. Die is in de eerste wereldoorlog over de kop gegaan. Zijn broer, de Noordwijkse Ho- man, was de oprichter van de Lissese Hobaho." Na een half jaartje mocht Gerrit mole naar worden van zijn vader." Dat wilde ikzelf erg graag zelfs. Ik heb de reuk van het graan gekregen bij ome Jan (van der) Poel, aan de Weipoort, in 1911 kwam ik op het bedrijf van broer Nico aan de Rijndijk. Dat eerste bedrijf (in 1977 bestaat het 75 jaar) was 8 meter breed en 10 meter lang. Het staat er nog helemaal, alleen is er wel wat om heen gebouwd, de afgelopen tientallen jaren. Mijn jongens hebben dat zaakje helemaal elektrisch gemaakt In 1929 was er een Engelse motor van ao pk. Ik dacht, dat ik daarmee heel Zuid-Hol land kon bedienen. In 1937 kochten we een diesel van 85 pk en in '62 kwam er een Stork van 165 pk, die tot verle den jaar dienst heeft gedaan. Mankeer de niets; alleen was het ding onverkoop baar. Nu draait de maalderij met moto ren tot 600 pk, dacht ik. Ook daar wordt een boterham mee verdiend". Toen Gerrit Schrama begon, bestonden de veevoeders nog uitsluitend uit enkel voudige produkten: gerst, mais, rogge, tarwe, haver. "Die mengprodukten kwa men in het begin der dertiger jaren. Allemaal meel. Daarna kwamen de kor rels (voor de kippen) en brokjes voor het rundvee. Dat was nog de tijd van het onoordeelkundige voederen. Toen werd veel geld weggegooid. Via een goede voorlichting werd dat anders op den duur. "Wageningen" oa. deed uitste kend werk.". Zo verliep het mengvoe derleven van Schrama, die in '69, na 50 jaar zijn sporen te hebben verdiénd, in Avifauna voor een publiek van zeker 500 mensen afscheid nam. Zijn af scheidscadeaus werden niet lang daar na voor een deel gestolen na een "onge wenst bezoek" aan zijn huis. "Ik ben daarna doorgegaan met het bezoeken van de Leidse veemarkt. Ik had daar m'n vaste plaats, eerst op de Beestenmarkt, later in de Groenoord hal. Ik heb nooit goed met directeur Daey Ouwens kunnen opschieten, een nare man wat mij betreft, maar wat ze hem hebben aangedaan vind ik ronduit misselijk. Zoiets doet de naam van Lei den geen goed. Die André de Jong is een actieve en inventieve knaap die goed met boeren en veehouders kan omgaan. Ik heb het op die veemarkt naar mijn zin gehad. De boeren kwa men bij me koffiedrinken en wat pra ten. De bestellingen werden daar ge daan. Betalingen kwamen steeds min der voor, althans wat contant geld be treft De tijden dat men met 10 of 20 mille op zak aan kwam zetten zijn voorbij - daar zijn nu de banken voor. De laatste dinsdag van april kwam ik er voor het laatst; de eerste keer was het november 1918. Ik heb datfUcet van ons bedrijf altijd graag verzorgd. Altijd bij die boeren zitten. Ik heb er nog steeds veel vrienden onder. Him kinderen zaten op m'n knie. Dat werden later weer klanten van me. Ze zijn nu een jaar of 60. Vroeger zaten ze op m'n knie....Ik kreeg goede verhoudingen met veel families die je door en door ging leren kennen". Gerrit Schrama, notabele mengvoeder man, had een half uurtje voor me uitge trokken. Maar met het gezicht op de parkachtige achtertuin, bij de herinne ringen die weer levend werden, werden we een onderhoudend gezelschap. Toen kwam het Voorschotens carillon op ta fel, van 1965, waarvan Schrama een voorvechter was. In die tijd werd er 60.000 gulden voor bijeen gebedeld: "Maar het heeft me voldoening gegeven. Ik ben een groot liefhebber van muziek, al lees ik zelf geen noot. Mijn kinderen hebben allemaal een jaar of zes piano les gehad, ofschoon de resultaten niet steeds dezelfde waren". Aan de mum- hangt een zilveren plaquette van het Comité Paardensport Voorschoten. Schrama was daarvan 29 jaar secretaris en 21 jaar voorzitter, tot 1974. ,Jk heb het nooit stil, man. Elke dag zit ik hiernaast, bij Eipak. Daar worden per week 600.000 stuks eieren automa tisch verwerkt, van sorteren tot en met het wegen en verpakken. Ik kijk er m'n ogen op uit. Ook op de maalderij kom ik nog veel, zeg ze goeiedag en loop er rond. M'n zoons Jan en Piet rooien het best. Het zijn wel harde werkers, anders waren ze er nooit gekomen. Als je niet met de moderne tijd meegaat, ben je gedoemd te verdwijnen". Daarom is ook Gerrit Schrama nog lang niet ver dwenen. Repetitie van Bewth in de Pieterskerk. Peinzen voor het dundoek „Reus doorbreekt zijn waterpas, stort ineen tot lief riviertje, wollen vest drijft boven". Een mededeling die misschien schokt, maar in elk geval betrekking heeft op de Leidse Pieters kerk. Op de één of andere manier. Over het hoe en waarom kan ik niet oordelen. Dat doet Bewth, bewegingstheater, uit Amster dam. Bewth (Bewegingstheater), kunt u uitspre ken als „Beft", niet als Bjoez, of zoiets, want het is geen Engels. Vanuit de le Mauritsstraat tracht Bewth de hedendaagse vaderlander te grijpen met uitingsvormen waarbinnen mime (zwijgend gebaar) en beeldende vormgeving hand in hand gaan. En als dan iemand tegen u zegt, dat de doorbrekende reus even onbegrij pelijk is als „het hijgend hert der jacht ont sprongen", dan zit hij ernaast want Bewth „doet" alleen vandaag en tuurt in de verte, waar de beeldende vormgeving nog alle kanten uit kan. Bewth begon in 1965 zich te ontplooien rond stalen steigerbuizen en dergelijke constructies. Het waren geconstrueerde ruimten die niet alleen maar decor schiepen maar ook de voor stelling in wezen mee bepaalden. Sinds een jaar of vijf zoekt Bewth nu ruimtes, zoals gebouwen, pleinen, landschappen, die het groepje van een stuk of elf bewegende mannen en vrouwen inspireren en uitdagen. Die uitdagingen werden o.a. geleverd door het paleis op de Dam, de hunebedden in Drente, de Waddenkust, de St Jan van Den Bosch, de Oude Kerk in Amster dam en de laatste keer door de Grote of St Jacobskerk in Den Haag. Wat Bewth maar wil zeggen: de voorstellingsruimte is er niet voor de achtergrond, ze speelt zelf helemaal mee. Om daarvan enige indruk te krijgen was ik gistermiddag even in de Pieterskerk, waar op 18, 19, 20, 21 en 22 mei des avonds om 9 uur Bewth in de toestanden klimt om de kerk naar eigentijds gebruik te verkopen aan mensen die bij de tijd willen blijven. Al een week of twee zijn de mensen van Bewth (iedereen wil anoniem blijven, niemand noemt namen, elk heeft z'n doel in de voorstelling, niemand een functie, alleen een verantwoorde lijkheid - we vermijden het noemen van namen tot iedere prijs -) bezig geweest met het verken nen van de Pieterskerk. Hóe de kerk te gebrui- kea Doeken spannen, een monster van rode lappen samenstellen, witte kegels moeten langs de voorgevel van de kerk worden opgehesen tussen de twee torenspitsjes. Volgens mijn ano nieme zegsman moet het publiek de plotselinge verschillen in hoogte binnen de kerk via de koorgangen in de gaten krijgen: „dorpse" zij beuken en een „steeds" middenschip. In het hoogkoor hangen witte lappen doek, enkele tot 24 meter hoog. Een in het paars gestoken ballerina maakte figuren tegen zo'n witte ach tergrond. Een noeste werker in korte broek liep tsjilpend en fluitend af en aan, bij een achter grond van orgelmuziek." De Pieterskerk: fijntjes van sfeer vergeleken bij de plompe pilaren van de Jacobskerk in Den Haag, ofschoon de Leidse trots weer har der aandoet dan de Amsterdamse Oude Kerk die mos op de stenen heeft. In de Pieterskerk loop je tegen het „vlees" aan, met die rode bakstenen. Aldus mijn zegsman. Bewth gaat met de Pieterskerk iets bijzonders doen. Laten zien, hoe en wat die ruimte nu eigenlijk precies is. Zoals dat ook in Den Haag gebeurde met een golfkartonnen tunnel, die de mensen „op een ander spoor" bracht Er komt licht van olielampjes, levende muziek, gesproken of ge zongen tekst Bewth beweegt en doet bewegen want het publiek wordt van de ene verrassing en beleving naar de andere geleid. Misschien gaat het zoals in Den Haag, met misthoorns, met bewegende stormlantaarns, met blauwe glaasjes.Met toeschouwers binnen een kegel van dundoek. Een idiote toestand, die Bewth ook idioot vindt De komende dagen is Bewth 's middags en 's avonds tot middernacht bezig met het uitden ken en installeren van de beweging die elke omschrijving tart. Ik toonde me erg benieuwd. „Ja, wij ook nog wel, hoor", reageerde Bewth anoniem: „Het is soms dagenlang klussen, waarbij de grote bewegingen niet eens ter sprake komen. Daar hebben we dan gewoon geen tijd voor". Creatief bezig zijn, dat is Bewth, met alle lange lappen ten voeten uit. Het orgel speelde gistermiddag, bewerkt door een vingervlugge organist die zijn oefeningen moest voltooien, in zijn eigen tijd, barok en romantiek. Bewth ploeterde daartussen door met zijn eigen versie om oud te doen detoneren in iets wat er nog niet is, maar best boeiend kan zijn. Toch zul je voorlopig nog mensen houden, die in een kerk alleen maar een kerk zien. Dat zal wel een gebrek van hun opvoeding zijn dat wellicht rechtgetrokken kan worden. Maar Bewth suggereert méér dan een voltooid verle den tijd, zoals in de Jacobskerk, waar vele bruggehoofden stonden op het vlak met waaiende wind en met wachters met olielam pen en een scheepje dat door dat wijde vlak werd getrokken. Geen theater zonder overdrij ving. Een sterke pré van Bewth: de groep zou het liefst meteen de foeilelijke houten tribunes binnen het zuilenveld willen afbreken. Alleen daarom al verdient Bewth een brede belangstel ling; omdat het oog voor het vormenspel heeft Een gevecht tussen twee Hagenaars, Te Pas en De Jonge. Op de achtergrond scheidsrechter Ben Bril. Van onze sportredactie een redelijke kwaliteit worden gesproken. Zoals LEIDEN Na vijf „stille jaren" klonk gisteravond ook DTS-voorzitter Van Leeuwen stelde: „Er zaten weer het „helpers weg" in de Vijf Meihal. Vlogen echt wel partijen bij van zeer behoorlijk gehalte, enthousiaste opmerkingen als „links, links, En ook over onze jongens ben ik zeker niet rechts", „niet te laag", „niet te hoog", „gooi er een ontevreden." opstoot in" en „tikkie terug" richting ring. Een ring, gelardeerd met flitsende hoeken, blauwe Twee pupillen van „Ome Dik" Snik kwamen hoeken, rode hoeken en natuurlijk neutrale hoe- gisteravond in de ring om hun tweede wedstrijd ken. te boksen. Bert van de Heyden bokste in het zwaar weltergewicht een knappe partij tegen Berlo en Kortom: Voor de tweede maal in haar nu tien-jarig won °P punten, terwijl Piet Meinema in het licht bestaan organiseerde de Leidse boksvereniging vedergewicht tegen De Korte tot een „onbeslist" „Door Trainen Sterk" bokswedstrijden in Leiden. ^wam- Geslaagde wedstrijden die door ruim zeshonderd toeschouwers tot laat in de avond werden gevolgd. Toch waren het niet deze boksers die gisteravond Partijen die overigens niet altijd op hoog niveau de show voor zich opeisten. Scheidsrechter Ben werden uitgevochten (met name de nieuwelingen- Bril was het die, door schijnbaar moeiteloos langs wedstrijden leverden vanzelfsprekend geen super- alle stoten te laveren, de bewondering van veel bokssport op) maar over het geheel kon toch van toeschouwers moet hebben verdiend... Eerste zege Ajax-erieket Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het eerste cricketteam van Ajax Sport Combinatie heeft het afgelopen weekeinde de eerste overwinning in het nieuwe seizoen behaald. Ajax maakte tegen Bloemendaal 167 punten. Bloemendaal was uit op 128 punten. J. W. IJssel de Schepper, A. Eldering en F. Woortman legden de baisis voor de zege, die zeker werd gesteld door F. Houben met 73 runs en E. Brouwer. Bloemendaal had van meet af aan erg veel moeite om runs te scoren tegen de goed bowlende envooral goedfieldende Leidenaars. Het bowlerswerk werd opgeknapt door F. de Jongh 3-36, A. Eldering 3-30 en Eric Spruyt 3-44. ZOETERWOUDE - S.J.Z. dat na 8 jaar KNVB-voetbal vol gend jaar weer in de afdeling uitkomt krijgt fikse versterking. Wim Bos die 2 1/2 jaar geleden als zestien-jarige zijn debuut maakte in het eerste elftal van de groenwitten en vorig jaar naar Feijenoord ging houdt het voor gezien bij de Rotterdam mers en keert terug naar het oude nest. Hij speelde in het afgelopen seizoen in het C-elftal en bij de regionale jeugd maar Wim Heemskerk neemt de kampioens beker in ont vangst. Links de jeugd kampioenen. KATWIJK De Leidenaar Wim Heemskerk is de nieuwe damkampioen van Katwijk ge worden. In een tweekamp ver sloeg hij overtuigend Jan Vro lijk. In de eerste klasse werd M. Visser van het organiserende vindt het niet aantrekkelijk ge noeg om op deze basis door te gaan bij de club van Guus Brox. Onderhandelingen in de afgelo pen dagen hebben niet geleid tot een contract Een tweede aan winst is de komst van Kees Lelieveld, de ex-Stompwijkse Boysspeler, die twee jaar gele den naar het Leidse Lugdunum ging en nu zijn broer Gerard volgt naar S.J.Z. Trainer Co de Visser, die halverwege het afge lopen seizoen de wacht overnam van de kortelings in dienst zijn de Rotterdammer Norman Pa get heeft zijn contract bij S.J.Z. verlengd. KDC kampioen. H. Koelewijn moest met een tweede plaats genoegen nemen. Bij de jeugd eisten in de drie poules P. Ouwehand, R. de We ger en D. Stoelwinder de eerste plaatsen voor zich op. M. Dul- fer, W. de Mol en J. van Kem pen eindigden in deze poules op een tweede plaats. Na de prijsuitreiking van het open damkampioenschap van Katwijk gisteravond werd een door KDC georganiseerd snel- damtoernooi verspeeld. LDG- speler Wim Heemskerk viel ook nu in de prijzen. Hij werd eerste in poule I. De Rijnsburger Jan Schijff legde in poule II beslag op de eerste plaats. Klaas van Duyn deed dat in poule III.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5