Voorschotense buurt geen „vuilnisbak" te wenst zijn „Actie tegen woonwagen kamp beschamend" Varekamp opent vestiging in Zoeterwoude Sancta Maria heropent verbouwd paviljoen Vrouw klom op dak van Palace Hotel NOORDWIJK Een over spannen vrouw (32) heeft gisteren heel wat opschud ding verwekt in Noordwijk toen zij 's morgens om half zeven op het dak van het Palace Hotel was geklom men. Eenmaal op het dak gezeten ontketende de vrouw een scheldkannona- de aan het adres van de te hulp gesnelde politieman nen. Pas met behulp van een Leidse psychiater kon de vrouw van het hellende dak op zo n dertig meter van de grond, gehaald worden. De vtouw bleek van de klim partij geen nadelige gevol gen te hebben ondervon den. Zij bleek een patiënte te zijn van een inrichting. Het is niet bekend hoe zij erin geslaagd is het dak te bereiken. Brand bij SJC: 13 mille schade NOORDWIJK - Op het sportcomplex van SJC aan de Lageweg ontstond giste ren brand in een van de vertrekken achter de kanti ne. Het vuur vernielde het plafond en de vlammen brandden een gat in het dak van het perceel. De schade wordt geraamd op ongeveer 13.000 gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude opent donderdag in het industriegebied van deze gemeente de derde Varekamp-vestiging in Nederland. Het betreft een complex, dat speciaal is ontworpen voor gecontaine- riseerde opslag van in het bijzonder verhuisgoederen, kantoorinven tarissen en archieven. Daarvoor werd een uniek systeem uit de Verenigde Staten overgenomen. Het complex, gelegen aan de Energieweg, beslaat een opper vlakte van 3000 vierkante meter, waarvan 2000 vierkante meter een bebouwing heeft, met ac commodatie voor circa 1000 containers. Met de bouw en de inrichting was een bedrag van 1,3 miljoen gulden gemoeid. Het ontwerp van het totale complex is van het architectenbureau Bosman te Zoeterwoude. Creatief Centrum vraagt gestolen sieraden terug Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Het zag er naar uit dat de ten toonstelling van de cursis ten van het Creatief Cen trum een groot succes zou worden. Er kwamen veel bezoekers, maar helaas ook enige bezoekers na sluiting stijd. Door middel van een raam klommen de insluipers naar binnen en uit een vi trine werden vrijwel alle door cursisten vervaardig de sieraden ontvreemd. Daarnaast werd de kleine kas geplunderd en een kof- fieautomaat gesloopt. Het bestuur van de Stich ting Creatief Centrum vindt deze inbraak een treurige zaak. De ont vreemde sieraden hebben weinig handelswaarde. Het merendeel is gemaakt van zgn. onedele metalen, het zilver van enkele sieraden is ongekeurd en zal door heler en handel niet geac cepteerd worden. Grote waarde hebben de sieraden echter wel voor de makers, die er als „amateurs" vaak langdurig en soms uiterst moeizaam aan werkten. Man gewond bij redden van paard (Van onze politieverslagge ver) LEIDEN - De 25-ja.ige W. Cramer heeft tijdens het weekeinde een paard van de verdrinkingsdood gered door de kop van het paard boven water te houden. Het paard was in het water van de Oude Singel terechtge komen en werd direct na gesprongen door de heer Cramer. De laatste liep eni ge verwondingen doordat hij,tegen het roer van een afgemeerd schip terecht kwam. Hij werd in het Aca demisch Ziekenhuis/behan deld. Het paard was met een ander paard op hol ge slagen. Beide paarden lie pen over de Langegracht, waar er één door omstan ders kon worden tegenge houden. Het ander kwam in het water terecht en werd er later door de brandweer uitgetakeld. Varekamp, die vestigingen heeft in Amsterdam (hoofdkantoor) en Rotterdam en een filiaalbe drijf in Susteren (Limburg) is - sinds 1890 - gespecialiseerd in internationale verhuizingen en het verpakken van machines en complete fabrieksinstallaties Varekamp verhuisde bijvoor beeld in één weekend het hoofd kantoor van de ABN. van Hei- neken en verpakte onder meer Zoeterwoude is als nieuwe vesti gingsplaats in het raam van de uitbreiding van het bedrijf ge kozen, halverwege Amsterdam en Rotterdam, in verband met beider belangrijke havenrela- Huwelijksjubileum De heer J. J. Mooten en mevrouw J. Mooten-v.d. Vijver uit Rijnsburg vierden gisteren hun 65-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar, beiden 85 jaar, verkeert nog in uitstekende gezondheid. De receptie werd gisteravond bijgewoond door de zes kinderen en negentien kleinkinderen. (Van onze correspon dent) L1SSE Voorzitter Dreef van De Water vrienden heeft zijn collega Van Raven- berg van de Badmin tonvereniging Lisse zijn excuses aangebo den voor de vernie ling van de bloem stukken die - bad mintonvereniging in de plaatselij ki sport hal had aangebracht ter gelegenheid van het Keukenhoftoer- nooi. Leden van de Watervrienden die op Watervrienden biedt excuses aan zondagochtend in de den daarom sporthal wilden voet- bloemstukken verwij- ballen waren in de derd. Het gesp veronderstelling dat tussen beide heren het toernooi reeds af- had plaats op initia- gelopen was en had- tief van de gemeente. (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN De buurtvereniging „Recht door Recht" (Donklaan e.o.) heeft fel gereageerd op de plannen van het Voorschotense gemeentebestuur om te komen tot een klein woonwagenkamp vlak bij de Donklaan op de Papelaan ter hoogte van de provinciale opslagplaats. Zo fel was de totale afwij zing van deze buurt, dat de gemeenteraad het voor stel tot lokatie bepaling van het woonwagenkampje niet eens in behandeling heeft willen nemen. Tijdens de behandeling van de plaats van het woon wagenkampje kwam aan de orde de vraag of tege moet gekomen moet worden aan de eis van de buurt om het kamp elders te gaan zoeken. De hamvraag was: „Mag een gemeentebestuur zwichten voor een afwijzing van een buurt terwijl het gemeentebestuur meent dat de plannen juist zijn". De achtergrond van het geheel is, dat geen enkele buurt in Voorschoten graag een woonwagenkampje vlak bij de deur wil hebben, ervaringen met het vroegere woonwagen kamp op de Molenlaan liggen vooral bij de oudere Voorschotenaren nog goed in het geheugen. Diezelfde Voorschotenaren begrijpen ook heel erg goed, dat juist de Papelaan allerminst geschikt is als terrein voor een woonwagenkamp. Die buurt wel het minst van alle andere delen van Voorschoten, want anders zou het gemeentebestuur de klok weer terug gaan zetten naar de periode kort na de laatste wereldoor log. Tot aan 1945 hield het bestuur van Voorschoten praktisch op bij de spoorwegovergang in de Papelaan en het bestuur van Wassenaar bij Den Deyl. De Papelaan, hoewel bestuurlijk onderverdeeld in een stuk Wassenaar en Voorschoten was een soort nie mandsland. Het gebeurde rustig dat zelfs de vuilnis wagen het stuk Voorschotense Papelaan (Donklaan en omgeving) helemaal vergat, om over de andere gemeentediensten maar niet te praten. De dorpsrod del zorgde er wel voor dat de hele Papelaan als onveilig gebied werd beschouwd en zo is er tussen de dorpen, die vanouds „familie" van elkaar waren, nimmer veel onderling verkeer geweest. Zelfs nu nog is de relatie tussen Wassenaar en Voorschoten zeer beperkt. Vele jaren lang was de scheiding tussen deze twee dorpen de Papelaan en die laan betekende onveiligheid. In 1945 staken de bewoners van Voorschoten „over 't spoor" de koppen bij elkaar. Zij vormden een buurtvereniging. De naam was al snel gevonden „Recht door Recht". De rechte straat wilde graag recht krijgen. Het is de verdienste geweest van het eerste bestuur van de buurtvereniging dat zo snel deze buurt uit het isolement gehaald werd. Het toenmalige Voorschotense gemeentebestuur ontdekte dat er met de „mensen over 't spoor" best te praten viel en bovendien dat hun wensen allerminst extreem genoemd konden worden. De buurt vormde een hechte eenheid, stond als „één man" achter het eigen bestuur en wist een volledige gelijkstelling te verkrij gen. Een van de eerste eisen, die ingewilligd werden was de openbare verlichting. Voorschoten trok de openbare straatverlichting ook door over de spoor baan tot aan de grenspaal. Verder kwam er een speelterreintje en de hele buurt kreeg een grondige opknapbeurt. De buurtvereniging had niets meer te klagen en het huidige gemeentebestuur vergat zelfs dat er nog een aktieve buurtvereniging bestond. De buurtvereniging is tot aan de dag van vandaag steeds zeer aktief geweest, de samenspraak met de gemeente was niet nodig, want de vereniging had geen subsidie nodig voor de eigen aktiviteiten en over het gemeente bestuur had de buurt niet te klagen. De buurt over het spoor is echter hevig geschrokken toen het plan van de gemeente bekendheid kreeg om een woonwagenkampje te stichten „over 't spoor". De oudere bewoners zagen de tijd van vroeger terugke ren. Al wat niet goed was, werd over 't spoor gezet. Thans is alles geordend. De industrie is wettelijk geregeld op de Dobbeweg, de bewoners hebben hun eigen woningbezit opgeknapt en de buurt over 't spoor is een van de netste oudere buurtjes van Voorschoten. Vooral bij de oudere Donklaanbewoners bestaat er angst voor een terugkeer naar vooroorlogse en oor- logse toestanden. De tijd toen er „zigeuners" klandes- tien stonden in hun omgeving. Thans praat men over „woonwagenbewoners". De buurtvereniging „Recht door Recht" heeft het duidelijk gezegd aan de wet houders Eveleens en Marselis: „Zij willen niet meer opgezadeld worden met zaken en mensen, die in het dorp geen plaats hebben. De tijd dat Voorschoten een verzamelbak „over 't spoor" meende te hebben, is voor de buurt definitief voorbij". Wethouder Marselis het tijdens de laatste gehouden commissievergadering al doorschemeren dat het col lege van b. en w. wel begrip kan opbrengen voor de buurt van de Donklaan en omgeving. Dat begrip heeft voorlopig tot uitstel van de plaatsbepaling van een woonwagenkampje gezorgd. Men hoeft geen poli tieke waarzegger te zijn om te voorspellen dat dit uitstel wel afstel zal worden. De buurt „Recht door Recht" heeft de tanden laten zien, maar ze waren gepoetst en zonder gaten. J Thermometer jubileumfonds Op de Oude Haven van Sassenheim werd gisteravond de thermometer in gebrui genomen waarop de stand van het jubileumfonds van Adest Musica wordt bijgehouder Voorzitter N. Dofferhof van het jubileumcomité van de Sassenheimse muziekvereniginj voerde twee blokjes voor de thermometer aan waarmee de eerste twee mille nu worde aangetoond. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de vele nog te houden acties gezamenlij de 25.000 gulden zullen opbrengen voor de nieuwe uniformen van Adest Musici Het plaatsen van de blokjes in de thermometer werd verricht door wethouder A. h Mazee, die daartoe door een kraanwagen op een platform werd opgehesen. UNIEK CONTAINERCENTRUM VOOR NEDERLAND (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/NOORDWIJKERHOUT - Op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria" wordt volgende week vrijdag het gerenoveerde paviljoen Paulus geopend. In het gerenoveerde pand kunnen 56 patiënten worden ondergebracht. De renovatie heeft ruim 3,3 miljoen gulden gekost; een investering van 60.000 gulden per bed. De woonsituatie van de patiënten is zoveel mogelijk aangepast aan die van het gezin. De patiënten zullen in kleinere groepen samenwonen en in een later stadium (patiënten die langer dan een half jaar blijven) zullen mannen en vrouwen worden geïnte greerd. (Sinds kort neemt Sancta Maria ook mannen op). Tot voor kort leefden in het paviljoen 127 mensen. Met ingang van 1 juni wonen er 56, verdeeld over acht wooneenheden. In de vier wooneenheden op de begane grond zullen 28 dames worden ondergebracht en op de verdie ping 14 heren, voor ook twee ruimten waar mannelijke en vrouwelijke patiënten worden ondergebracht. Op deze wijze zal volgens de directie van het ziekenhuis meer dan vroeger geleefd kunnen worden volgens de levenstijl, woonbehoeften, verwachtingen en de mogelijk heden van de bewoners. Elke wooneenheid bestaat uit één dagverblijf (huis- en eetkamer) één slaapverblijf met een vierpersoons-, een tweepersoons- en een eenper soonskamer en een aparte observatiekamer voor patiënten van wie tijdelijk, voor eigen gezondheid of die van anderen, de bewegings- vrijheid moet worden beperkt. In iedere vleugel van beide verdiepingen is ook fl een eigen keuken ingericht. In het midden van h de verdiepingen is een gemeenschappelijke ruimte gemaakt, die gebruikt kan worden voor I ontspanning, vergadering en therapie. De ver- siering van de wanden zal grotendeels door de patiënten worden aangebracht In het midden I van het paviljoen is een dienstcentrum ge bouwd, voor onder meer de afdelingen artsen, administratie en bezigheidstherapiën. Voor de overige therapièn wordt gebruik gemaakt van andere panden op het terrein van „Sancta Maria". De bouwdirectie is gevoerd door het ziekenhuis zelf. Ter gelegenheid van deze ingrijpende ver bouwing houdt „Sancta Maria" zaterdag 22 en zondag 23 mei open-huis van 14.00 tot 17.00 uur voor omwonenden en zij die geïnteresseerd zijn in de nieuwe opzet van de paviljoens in „Sancta Maria". Dit is het tweede pand dat grondig gerenoveerd is. De directie heeft plannen om een nieuw gebouw neer te zetten voor 128 patiënten. Als dat gebouw er is, dan worden de overige paviljoens gerenoveerd. Het streven van het psychiatrisch ziekenhuis is, het aantal patiënten terug te brengen naar 600. Dat aantal is bijna bereikt. PPR EN PVDA LISSE: verpleegkundigen mogelijk naar Leidschendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Het Leid- schendamse gemeentebestuur onderzoekt de mogelijkheden om anderhalve hectare grond ter beschikking te stellen aan de stichting Beroepsopleiding Ver pleegkundigen in de regio Den Haag voor de bouw van een nieuw onderkomen. De stichting heeft al enige tijd plannen om de drie vestigingen in een nieuw pand onder te brengen. In afwachting van de eventuele nieuwbouw in Leid schendam verhuurt degemeente twee scholen aan de stichting voor een periode van twee jaar tegen een bedrag van een ton jaarlijks. Vijfenvijftig jaar geleden trad het echtpaar W. v.d. Drift-v.d. Ploeg in het huwe lijk. Morgen wordt dit feest van het Zoeterwoudse echt paar op bescheiden wijze in huiselijke kring gevierd met de tien kinderen. (Van onze correspondent) LEIDERDORP- De Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp wil in het oude clubhuis van Veloci- tas een nieuwe kinderspeelzaal inrichten. Met name de ligging van het gebouw, halverwege het oude Leiderdorp en de nieuwe wijk Voorhof, is naar de mening van het bestuur van de Stich ting ideaal. De commissie maatschappelijk welzijn zal in de vanavond te houden vergadering het college Van onze correspondent LISSE De plaatselijke afde lingen van de PPR en de PvdA hebben stelling genomen tegen de actie van het bestuur van de Belangenvereniging Huiseige naren Poelpolder Zuid dat zijn leden heeft opgeroepen bij de gemeente te ageren tegen de adviseren het gebouw al dan niet ter beschikking te stellen van de Stichting. De commissie zal in deze vergadering ook de subsidie-aanvragen van zijn ad vies voorzien. Deze zijn onder meer afkomstig van de Stich ting Kinderopvang Leiderdorp, het Centrum Milieuzorg Leider dorp en de Kruisvereniging. De vergadering van de commis sie is openbaar en begint om 20.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. eventuele vestiging van wn, woonwagenkampje in de Lisse- se nieuwbouwwijk. Beide poli-^ tieke partijen noemen de actie „beschamend". In een persverklaring schrijven» zij „er op te vertrouwen, dat de huiseigenaren en bewoners in de Poelpolder het hart op de, juiste plaats hebben en niet trappen in een aktie, die slechts gebaseerd kan zijn op primitief, verouderd wantrouwen jegens mensen die anders zijn." „Deze haast middeleeuws aan-, doende vooringenomenheid je-( gens woonwagenbewoners en j uiterst nuttige bedrijven als au-^ tosloperijen (hoe ook verhuld) behoeft niet te worden aange-' blazen per huis-aan-huis-aktie.1 Praktische problemen, als ze zich tezijnertijd mochten voor doen, zijn naar eigentijdse nor men en vormen van overleg te overwinnen", aldus de besturen I van de PPR en PvdA. Speelzaal in oud clubhuis Velocitas RENOVATIE KOSTTE RUIM 3,3 MILJOEN Opleidingen 55 jaar trouw ties, en toch in de regio Den Haag. Varekamp's opslagcentrum in Zoeterwoude is voorzien van al lerlei moderne snufjes. Er func tioneert een elektronisch bewa kingssysteem tegen brand en braak. Er wordt voorts een ver nuftige opslagmethode toege past. De containers staan hoog en achter elkaar opgeslagen en zijn stuk voor stuk voor de be langhebbende vlot toegankelijk. Bij Varekamp werken 100 per sonen, het bedrijf heeft een jaarlijkse omzet van ongeveer 10 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4