Gemeenteraad stemt in met start Tour in Leiden Drie stichtingen voor gezondheids zorg binnenkort onder een dak sa Wïjkkollektief Plan-Noord" ■ontmantelt plan staatssecretaris O CDA EN VVD TEGEN G. J. van Zuilen en Evan Berkel beste kappers in de Leidse regio Vanavond extra raadsvergadering over Sumatrabrug Adviesraad voor de Binnenstad wil "kiss and ride"-systeem bij station MEESDAG 11 MEI 1976 LEIDSE COURANT PACINA 3 magaj rand we ■overzij Van Dam pleegt aanslag op '4 laagstbetaalden ieke ht heut ers ki I met in dl( an de boom Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ruim een maand geleden wendde een vijttal groeperingen uit Leiden-Noord zich in een brief aan de ministerraad en de Tweede Kamer om te protesteren tegen de nieuwe huursubsidietabel van staatssecretaris Marcel van Dam. Het Leids college van burgemeester en wethouders kreeg van de brief een afschrift met het verzoek dit protest uit Leiden-Noord te ondersteunen, omdat in de maatregelen van de staatssecretaris een regelrechte aanslag op de inkomenspo- II' L sitie van de laagste inkomensgroepen werd gezien. Deze komt *'een dezer dagen aan de orde in de Volkshuisvestingscommissie van de gemeenteraad. Het KVP-kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen heeft inmiddels aangekondigd naar aanleiding van dit schrijven vragen te stellen aan de staatssecretaris. Daarnaast is men in Leiden- Noord intussen aan het rekenen geslagen en zal zeer binnen kort een nieuwe brandbrief naar regering en parlement gaan met een uitvoerige toelichting op de bezwaren die bij velen m deze wijk tegen de maatregelen van Van Dam bestaan. Deze maatregelen bestaan uit een huurverhoging van 8% per 1 april jongstleden en een vernieuwing van de huursubsidietabel die per 1 juli aanstaande mgaat. Ook in de Kamer is over deze zaken al uitvoerig gerekend ,en gesproken. Er zijn al vragen gesteld en beantwoord, maar de indruk lijkt gewettigd dat men niet geheel overtuigd is. it is men trouwens ook niet in de Amsterdamse Kinkerbuurt en ons eigen Leiden-Noord, beide wijken waarin veel mensen 'iet de laagste inkomens wonen. Zonder de beschikking te •bben over computers is men daar gaan uitzoeken of de ■kensom van de staatssecretaris wel klopt. Met enkele kamer- len heeft men ook in Leiden-Noord de indruk dat er ergens 'iets mis is, vooral omdat de uitkomst van Van Dams rekensom de portemonnee terug te vinden is. Wat de huurverhoging betreft liggen de zaken duidelijk: hij is in feite weer 1% hoger dan in het vorig jaar en dat was <3/*al een achteruitgang ten opzichte van het jaar daarvoor. )2 IS) w De echte problemen ontstaan echter bij de nieuwe -huursubsi- dietabel. In de visie van de staatssecretaris ligt daar de oplossing voor de lagere inkomens. Middels de inkomenshuren wil Van Dam een rechtvaardiger systeem invoeren: De subsi- die-tabel is zo opgesteld dat vanaf het minimumloon naar boven toe de lagere inkomens meer subsidie krijgen dan de hogere groepen. In 1974 was de situatie zo, dat men bij het minimumloon zoveel huursubsidie krijgt dat men zelf nog 10% moet hijdragen. 17 0019^ Naarmate de inkomens hoger worden stijgt dit percentage Godr. naar 16%. In de nieuwe tabel voor 1976 is het laagste percenta- ewege^ gestegen naar 10,65%. Dat is echter nog iets waar over heen tekomen is. heorie De vraag doet zich echter voor waarom de staatssecretaris de huursubsidietahel niet heeft uitgebreid naar beneden het minimumloon. Want, de progressieve politiek van dit kabinet ten spijt, de sociale uitkeringen liggen nog altijd niet op het niveau van het minimumloon. In antwoord op kamervragen van PvdA-leden legt de staatssecretaris uit dat hij hier met een theorie werkt. En dat is nu juist de theorie die in Leiden-Noord in het verkeerde keelgat is geschoten. Van Dam stelt ..Alle inkomens in de sociale sector zijn na verrekening van alle verschillen zodanig, dat zij mensen in staat stellen op het zelfde niveau te leven als zij die het minimumloon verdienen. „Hij trekt daarbij de conclusie, dat zij dus even NmLI: draagkrachtig zijn en dat daarom de huursubsidietabel kan ëmdigen bij het minimumloon, eij Maar op dat moment gaan zich vraagtekens vormen bij allerlei mensen in de Kinkerbuurt in Amsterdam en in Leiden-Noord. In Amsterdam heeft men mensen hun huishoudboekje laten opmaken. „Achter het Nieuws" van de Vara haalde hen voor de camera's. Ze kwamen tekort en dus kon Van Dams rekening niet kloppen. In Leiden-Noord begon men aan een ander deel van de rekensom. Daar begon men het meten met twee maten onder de loupe te nemen: de minimumloners en zij die leven van de sociale uitkeringen (zoals bekend in Leiden-Noord meer dan 50% van de bewoners.) Nu zit de subsidietabel zo in elkaar dat er steeds een verhou ding wordt gesteld tussen belastbaar inkomen en de huur. Voor het minimumloon was dat. zoals reeds opgemerkt in 1975 10% en wordt dat straks 10,65% van het salaris. Bij elke 500 n^ëezlf gulden die men meer verdient loopt dit percentage (met een moeilijk woord huurquote genoemd) op naar 16,78% bij een belastbaar inkomen van 33.000 gulden. Volgens de rekenaars in Noord zou die huurquote voor mensen met een geringer inkomen dan het minimumloon ook lager dan 10,65% moeten zijn. De praktijk wees echter heel anders uit. Bij AOW-echtparen en weduwen met kinderen bleek men dat 12,4% in 1975 naar 13,6% te gaan; een aanzienlijk grotere stijging dan bij de mmimumloontrekkenden. Voor alleenstaande AOW-ers en weduwen zonder kinderen is de stijging nog veel groter: van 16,65% in 1975 naar 19,38%. Ook regering en parlement kregen van het Wijkkollektief Noord deze cijfers toegestuurd. KVP, PvdA en PSP informeer den bij de staatssecretaris. Van Dam antwoordde met zijn - theorie, maar kwam niet met eigen cijfers op de proppen. Toch is het allemaal niet zo moeilijk; een voorbeeld verduide lijkt heel wat: minimumloon (incl. vakantietoeslag) inkomen 2 Hel Mui) deel TRO! p de >S-pro onden een d tua" uitg n ginf ik niet npje takir ri orT veroi af: soc. premies af: belasting Netto te besteden AOW-echtpaar (idem) - inkomen af: soc. premies kje. citeer het vc at m erlei kte. E iramr ord-It rij in Netto te besteden 11.324,05 ge be Een verschil van 690 gulden per jaar. Een zelfde optelsom zal voor 1976 het verschil in de buurt van 1000 gulden brengen, afhankelijk van de ontwikkelingen ten aanzien van de prijscompensatie. Hieruit blijkt overduidelijk dat de draagkracht niet, zoals de staatssecretaris beweert, voor minimumloners en hen die van sociale uitkeringen leven even groot is. De verschillen wordt echter nog vergroot door een belasting-technisch punt: de „verwervingskosten" (kosten die men maakt om zijn inkomen te verwerven). Loontrekkenden mogen sinds enige tijd hier een bedrag van 5% van hun salaris aftrekken ongeacht of dit 5 wei °°k werkelijk besteed is. De AOW-ers moeten echter genoegen nemen met 150 gulden (ruim 1% van de AOW). En dan hebben we nog gezwegen van alleenstaande AOW-ers en weduwen zonder kinderen. Voor hen geldt de regel dat ze geacht worden rond te komen met 70% van wat de echtparen krijgen. De helft plus 20% dus en dat laatste deel persi 's dan vooral voor die kosten die ze hoe dan ook maken moeten, alleen of met z'n beiden, zoals bijvoorbeeld de stook- kosten. Dat extra deel gaat zoals hierboven is aangetoond om echter helemaal op aan de huur. gani^ Van een onzer verslaggevers LEIDEN Niets schijnt de start van de Tour de France in Leiden in 1978 meer in de weg te staan. Vrijdagmiddag aan staande zullen de kontraktcn getekend kunnen worden nu gisteren het laatste beletsel voor deze Tourstart werd weg genomen: de gemeenteraad ver klaarde zich met 18 tegen 16 stemmen bereid zjn medewerk ing te verlenen. Deze medewerking bestaat uit een toezegging dat de stad Lei den een subsidie van Maximaal een ton aan deze happening zal geven. Zoals bekend heeft Vleesmeester Teekens zich voor 3,5 ton garant gesteld. De totale begroting van het tourgebeuren in Leiden beloopt op prijspeil van 1976 ongeveer 8 ton. De principe-uitspraak dat op medewerking van de gemeente kan worden gerekend kwam gisteren niet zonder slag of stoot door de raad. Er waren flink wat bezwaren tegen deze subsi die van het arme Leiden aan dit miljoenengebeuren. Vooral van de kant van het CDA en de VVD kwam fel verzet tegen het voorstel van wethouder Tesse- laar. Bosch (CDA) wees erop dat de voorgestelde ton maar liefst 7% van de totale jaarlijke financiële ruimte van de gemeente be draagt. Hij vroeg zich af of Lei den er inderdaad zoveel goed garen bij zou spinnen. De sugge stie door de organisatoren ge- daan, een eventueel batig saldo van de Tourstraat te bestemmen voor een liefdadig doel, keurde Bosch af. „Dat zou neerkomen op een verkapte subsidie van een armlastige stad aan een of ander goed doel, en daar is de gemeentekas niet voor", zo rede neerde het CDA-raadslid. De WD-er Van Duyn onder streepte de mening van Bosch. „De poe-ha waarmee de PvdA dit college heeft gevormd komt ook weer in dit voorstel tot uit drukking", vond hij. Van Duyn sprak van een „ad hoe beleid". Honend noemde hij het motief van „Leiden-Promotion" „een duiveltje uit een doosje". „Na alle negatieve acties zonder dat op dit gebied ook maar iets door wethouder Van Aken is gepre senteerd, moet daar nu ineens zo de nadruk op gelegd worden. Er wordt hier duidelijk op het publiek gespeeld", aldus het li berale raadslid, die de 100.000 gulden liever besteed zag aan een werkelijka/?,?,enkele Lei- den-promotion programma. „Nooit is er geld voor allerlei nuttige en gewenste dingen en nu komt er met een ongelooflij ke simpelheid ineens een ton voor onze begrippen een onnoe melijk bedrag- op tafel terwijl we bij de begroting nog om bedragen van enkele duizende guldens moesten vechten", stel de Van Duyn. Ook Houtman (SGP/GPV) keur de de subsidie sterk af. Volgens hem had de Tour de France helemaal niets meer met sport te maken en daarom zag hij het geld liever aan de plaatselijke verenigingen besteed. Anne van de Zande (PSP) zag het geld liever aangewend voor bevordering van het tourisme door de aanschaf van enele hon derden witte fietsen in Leiden. Alleen Duivesteijn (PvdA) bet een ander geluid horen. Hij leg de de nadruk op het particulier initiatief. „Hier vragen een paar mensen die werkelijk bezeten zijn van de wielersport de ge meente om medewerking", en dat vond de socialist een alles zins honorabele wens. Sportwethouder Tesselaar wees er nog eens op dat het hier slechts gaat om een principe-uit spraak en geen financieel voor stel. Hij zei middels dit voorstel te willen afrekenen met de tot nu toe gevolgde beleidsüjn van verkapte subsidies door het gra tis aanbieden van gemeentelijke diensten en tevens een grens te willen stellen aan mogelijke subsidieverlening. Uitdrukkebjk stelde de wethouder dat het be drag misschien wel onder een ton zou blijven, al gaf hij even later tijdens een schorsing rui- terüjk toe dat het moeilijk voor minder zou kunnen. Na enig over en weer beraadsla gen kwam het CDA-raadsbd Bosch uiteindelijk met een amendement dat de subsidie wilde schrappen en in plaats daarvan een garantie wilde ver- lelenen voor mogebjke ver bezen ter grootte van 50.000 gulden, waaruit dan eerst de rekeningen van de gemeente zouden moeten worden voldaan. Een voorstel dat door PvdA-leider Meyer Toch zag het er even naar uit dat de raad met dit voorstel in zou stemmen. PPR-leider Beijen vroeg een schorsing aan omdat hij er sterk toe neigde met Bosch mee te gaan. Het kostte zijn sociabstische vrienden ech ter weinig moeite Beijen om te praten en dankzij het uit de boot vallen van het CDA-raad sbd Van Zijp, die warm voor stander van dit fietsengebeuren bleek te zijn werd het amen dement van zijn partijgenoot met 16 tegen 18 stemmen ver worpen. Met de stemmen van PvdA, PPR/D'66 van Van Zijp (CDA) vóór maakte de raad ver volgens de weg voor de start van de Tour vrij. prijswinnaars. V.l.n.r. Gert-Jan van Zuilen, John Degger. Bert Kunne en Wim Minee, Elma van Berkel Wil v.d Linden-Huisman en Riet Poirot. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gert-Jan van Zuilen uit Katwijk en Alma van Berkel-Schouten uit Roelofarendsveen zijn gisteravond uitgeroepen tot de beste heren- dameskappers van het seizoen 1975/1976. Dit geschiedde tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Technische Ontwikkelings Club in het kappersvak in café-restaurant „De Haagsche Schouw". De heer Van Zuilen en mevrouw Van Berkel hebben het afgelopen seizoen de beste resultaten behaald bij de verschillende shows en demonstraties, die door de TOC-Leiden werden georganiseerd. Tweede- prijswinnaars werden John Degger uit Noordwijkerhout bij de herenkappers en Wil v.d. Linden-Huisman uit Nieuw-Vennep bij de dames kappers. Een gedeelde derde plaats was voor Bert Kunne uit Hibegom en Wim Minee uit Katwijk (herenkappers). Bij de dameskapsters behaalde Riet Poirot uit Noordwijk de derde plaats. Een ereprijs van verdienste werd gisteravond uit gereikt aan Henk van der Groef uit Nieuw-Ven nep. Hij is zeven jaar penningmeester van de TOC-Leiden geweest. Tijdens de feestelijke bijeen komst nam hij als zodamg afscheid. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Leidse gemeente raad buigt zich vanaf 19.30 uur vanavond in een extra vergade ring over de aanleg van 'de Su matrabrug. Deze extra vergade ring is nodig om op tijd met de bouw te kunnen beginnen, zo dat het ook mogelijk is te profi teren van de rijksubsidie in het kader van de werkloosheidsbe strijding die Leiden in het vooruitzicht is gesteld. Gisteravond kwam de raad niet toe aan dit agendapunt. Wel werd toen al een amendement op het college-voorstel rond ge deeld, waaruit blijkt dat een raadsmeerderheid het aantal rij stroken op de brug wil zien teruggebracht tot twee. Bovendien zal er uiterlijk op het moment van de openstelling een verkeerscirculatieplan in werk ing moeten zijn gebracht, waar door de omwonenden verkeers overlast bespaard moeten blij ven. Dit plan zal in overleg met de bewoners van de Kooi en met name de Zeeheldenbuurt moeten worden vastgesteld. Bij de debatten van vanavond zal het ook gaan om de intrekking van het roemruchte basiswegen plan 1961 als uitgangspunt voor het gemeentelijk verkeersbeleid. PPR en PSP willen dat de raad verklaart dat dit plan geen uit gangspunt voor het beleid meer zal zijn. Zij willen voorkomen dat aan de andere kant van de Waard later nog eens een twee de brug wordt aangelegd, waar van het basiswegenplan nog uit gaat, zodat hier een aantrekke lijke route voor het doorgaand autoverkeer zal worden ge creëerd. Een en ander ligt geenszins in de bedoeling van het gemeentebestuur, maar "in zichten wijzigen zich en we wil len het zekere voor het onzekere nemen," zo redeneren beide par tijen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Drie stichtingen voor gezondheidszorg in de Leidse regio zijn over een paar maanden onder één dak te vinden. Rond 1 augustus zullen de stichting Sociaal Pedagogisch Centrum, de stichting Geestelijke Gezondheidszorg Zuid-Hol land en de stichting Interkruis Zuid-Holland een gezamenlijk regionaal centrum op de eerste verdieping van de flat aan de Vondellaan openen. Een sub-regionaal centrum in Huize Calao in Katwijk start de activiteiten met een "open huis" op 21 mei. In Alphen (aan de Stationsweg) zal op korte termijn de stichting sociaal pedagogisch centrum intrekken bij de stich ting geestelijke gezondheidszorg, waarmee een tweede sub-re gionaal centrum voor welzijnszorg een feit zal zijn. In 1978 willen de stichtingen een gezamenlijk subcentrum in Lisse, voor cliënten in de bollenstreek, openen. Hiermee zal een stapje dichter naar de gecoördineerde maatschappelijke dienstverle ning in noordelijk Zuid-Holland zijn gezet. een gecoördineerd maatschap- De samenwerking tussen de drie verschillende stichtingen was er al langer. Met het be trekken van een gezamenlijk regionaal centrum zal worden voorkomen dat cliënten "van het kastje naar de muur" wor den gestuurd. In gezamenlijke vergaderingen, waaraan ook andere maatschappelijke dienstverlenende instanties deelnemen, zoals de MOB's en de bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden, worden problemen van cliënten be sproken. Hierdoor wordt voor komen dat hulpvragers te ma ken krijgen met meer dan één hulpverlener. Situaties, zoals die ongeveer tien jaar geleden nog voor kwamen. dat in één gezin met moeilijkheden vier of vijf ver schillende instanties trachtten te helpen, worden hierdoor vermeden. In de toekomst zal een van de drie stichtingen, zich met één bepaald pro bleem bezighouden. "De be hoefte tot samenwerking is ge komen uit de werkers in het veld", aldus de heer J. Katten- berg, directeur van de stich ting Sociaal Pedagogisch Cen trum, dat zich voornamelijk bezighoudt met de belangen behartiging van de zwakzinni ge en zijn of haar familie. "De samenwerking is ons dus niet opgelegd van bovenaf. Hoewel we wel steeds meer merken dat ook het rijk streeft naar pelijk welzijnsbeleid' De drie stichtingen kunnen te zamen beschikken over onge veer zestig full-time krachten. Hun werkgebied telt ongeveer vierhonderdduizend inwoners. Doorgaans wordt een beroep op hen gedaan door de huis artsen. wijkverpleegkundigen, onderwijzend personeel, maat schappelijk werkers en pasto res. Maar ook voor de cliënten zelf willen de stichtingen opti maal herkenbaar en bereik baar zijn, vandaar het besluit een gezamenlijk bureau te openen. De stichtingen bieden gespe cialiseerde hulp. daar waar problemen, zoals de heer Kraus, psycholoog van de stichting geestelijke gezond heidszorg Zuid-Holland zegt "uit de hand dreigen te lopen". "Een moeder lijdt aan slape loosheid. Hieraan blijken pro blemen in het gezin ten grond slag te liggen. De huisarts weet niet meer wat hij moet doen en verwijst haar naar ons toe". De stichting geestelij ke gezondheidszorg Zuid-Hol land houdt zich, meer dan het sociaal-pedagogisch centrum, bezig met sociale misstanden, die tijdelijk tot psychosomati sche problemen kunnen lei den. Kruiswerk De stichting Interkruis Zuid- Holland is meer dan de andere stichtingen afhankelijk van het reilen en zeilen binnen het plaatselijke kruiswerk. "In lang niet alle gemeenten wer ken Interkruis en de andere hulpverlenende instanties sa men. In Leiden is het wel ge lukt", aldus de heer Bergs van de stichting interkruis. De stichting ondersteunt het plaatselijk kruiswerk. Hiertoe heeft zij onder meer verpleeg kundigen in dienst die gespe cialiseerd zijn in bepaalde tak ken van hulpverlening binnen de gezondheidszorg, zoals kan kerbestrijding, reumabestrij ding, revalidatie en jeugdge zondheidszorg. Behalve de dië tisten van de stichting, staan de gespecialiseerde krachten van Interkruis meestal de wijkverpleegkundigen, de con sultatiebureau-artsen en de huisartsen bij in hun dagelijk se taak. In samenwerking met het in stituut voor sociale geneeskun de van de Leidse universiteit zullen de binnenkort samen wonende stichtingen een in ventarisatie trachten te maken van alle instanties, die zich met hulpverlening bezighou den. Hierdoor zal een 'coördi natie nog beter op gang kun nen worden gebracht. Een an der doel dat de stichtingen zich stellen is het coördineren van gegevens over kinderen in noordelijk Zuid-Holland. "Tot nog toe is het zo dat elk kind een dosier heeft bij de ver schillende consultatiebureaus totdat het zes jaar is. Daarna krijgt het kind te maken met de schoolarts, die slechts te hooi en te gras gegevens over hem verzamelt. Door onze coördinatie, trachten we kin deren met ontwikkelingsach terstanden eerder op të spo ren, waardoor ook eerder pas sende begeleiding voor het kind kan worden verkregen", aldus de heer Albarda, direc teur van de stichting geestelij ke gezondheid Zuid-Holland. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnen stad heeft het college van b en w geadvi seerd een "kiss and ride"-systeem in te voeren op het parkeerterrein bij het sta tion. Het grootste deel van het aantal beschikbare parkeerplaatsen zou moeten worden bestemd voor het afhalen c.q. wegbrengen van passagiers. Vijf plaatsen zouden kunnen worden bestemd voor het kortparkeren. De adviesraad spreekt in zijn advies over een parkeerduur van een half uur "maar liever nog korter". De auto's die van het parkeerterrein afko men dienen met meer, zoals thans het geval is. onmiddellijk naar de verkeersweg te worden geleid. De Adviesraad doet de suggestie de ventweg langs het station, waarover momenteel alleen bussen en ta xi's rijden, een meter te verbreden. Auto's zullen zich dan pas voorbij het station bij het doorgaande verkeer kunnen voegen. Het trottoir langs het station dient, volgens de adviesraad, te worden aangepast ten behoeve van de taxistandplaats en voor het "kiss and ride"-systeem. Ook een overkap ping van het trottoir lijkt de raad wense lijk. Teneinde de fietsenstalling onder het sta tion zo intensief mogelijk te doen gebrui ken, raadt de adviesraad aan op verschil lende plaatsen de aanwezigheid van deze stalling aan te geven. De stalling zou bo vendien aan beide zijden geopend moeten zija LEIDEN/BLOEMEN- DAAL De direc teur van de Leidsche Brood- en Banket bakkerijen b.v. in Leiden, de heer C. van Helden is van morgen koninklijk onderscheiden tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij ontving de onder- I scheiding in zijn wo- I ning aan de Juliana- j laan in Overveen uit I handen van de bur- gemeester van Bloe- mendaal, drs G. H. Weekhout. De heer Van Helder treedt binnenkort af als directeur van het Leidse broodbedrijf. dat zoals bekend, in Directeur LBF koninklijk onderscheiden afbouw is. Uit dank baarheid voor zijn verrichtingen heeft de nieuwe eigenaar van de LBF. de n.v. Meelfabrieken der Nederlandse Bakke rij de heer Van Hel der voorgedragen voor deze koninklijke onderscheiding. De heer Van Helder heeft bovendien tal van nevenfuncties. Zo is hij onder meer voorzitter van het be stuur van het station Maalderij en Bakke rij in Wageningen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3