DODENTAL NAAR DE 1000 Nieuwe aardschokken in Italië B.Y.D. stelt onderzoek naar KGB-spion in Nederland krijgt er zeker nog twee miljoen auto's bij Wim Eradus naar Telstar Ian Agt waarschuwt d-chauffeurs Belgié wapent zich tegen de griep DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND S# lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel, 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune =lJr [enties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Zaterdag 8 mei 1976, 66e jaargang no. 20421 The Lady Hitchcocks thriller The Lady Vanishes op Ned. II om 20.25 Ned. I om 21.55 uur Farce ma jeure en om 22.35 uur Eerlijk niet. Zondag Ned. I om 19.55 uur zevenlijk „Moeders". Ned. II om 21.05 uur Beginjaren van de film. Om 22.35 uur Satie in Beeldspraak. Zomerweer Zonnig en warm weer met ma ximumtemperaturen rond 28 graden bij een zwakke tot mati ge wind tussen oost en zuid. In de middag in de kuststreken wind van zee en lagere tempera turen. Zondag: zon: 04.56-20.18, maan: 14.46-02.33 Hoogwater Scheveningen: 10.42- 23.19, laagw.: 6.03-18.59. nrïïwi (Van onze correspondent) UDINE De aarde in het Noorditaliaanse ramp gebied, waar het dodental volgens een regerings woordvoerder de duizend nadert, is nog steeds niet tot rust gekomen. Gistermiddag werden er drie nieuwe bevingen gergistreerd, maar hierbij zouden geen nieuwe slachtoffers zijn gevallen. Tot op heden zijn ruim 1.200 gewonden officieel geregi streerd, het aantal vermisten is onbekend, het aantal daklozen loopt in de honderdduizend. Maar alle cijfers worden onder het grootst mogelijke voorbehoud gegeven. De daklozen werden na het van de streek uitgevlucht, vallen van de avond nog Geen zinnig mens die het zwaarder op de proef toen het hard begon te rege nen. Hoewel er wel enige ten ten voorhanden zijn, werd via de televisie een dringend be roep gedaan om meer. Ook de voedseldistributie is nog niet rampgebied heeft bezocht, re kent nog op overlevenden on der het soms metershoge puin. De voornaamste zorg van de overheid is het voorkomen van een paniekgolf; voorkomen dat er epidemieën uitbreken, rooskleurig. Gisteren moest omdat op diverse plaatsen een groot deel van de vluchte lingen voor de hele dag genoe- aquaducten en waterleidingen zijn gesprongen. Boven de met een brood en ergst getroffen gebieden heb- een glas water. In tal van dor- ben helicopters vandaag desin- pen is het moeizame reddings- fecterende middelen gespoten, werk maar langzaam op gang ramp die zich donderdag- gekomen. In Udine, in het cen trum van het getroffen gebied, werd bericht dat de autoritei avond laat heeft voorgedaan, een van de zwaarste aardbe vingen in Europa's moderne ten duizend lijkkisten hadden geschiedenis, kreeg eigenlijk besteld. De paniek verdwenen, de doodschrik van pas tegen elf uur, soms pas nog geenszins tegen middernacht zijn ang- staaanjagende dimensie, toen de ontelbaren, die in enkele vooral radio-amateurs seconden hele of halve dorpen zagen instorten. Verdwaasd en huilend lopen nabestaanden nog tussen de puinhopen rond, terwijl duizenden helpers pro beren enige orde in de chaos te brengen en de ramp in.ï?,/, ministreren. De eerste zorg is niet meer het redden van de tientallen slach- steeds dramatischer berichten van tientallen en zelfs hon derdtallen doden spraken. Hoewel de schokken in ruim de helft van Italië werden ge voeld bleven de meeste Ita- kunstschatten koele cijfers en namen te ad- spaard. De beroemde scheve toren van Pisa trilde even, maar ging niet schever staan. De klokketoren van San Mar- toffers, die overal onder het co jn venetië, herbouwd na beschadigd. In het voor 80 procent vernielde Gemona is een slot uit de tijd van de Longobarden vernield. De Ro- maans-gotische Dom (her bouwd 12e eeuw) en het stad huis (15e eeuw) werden zwaar beschadigd. De NAVO heeft de groot scheepse militaire oefening die van 10 tot 14 mei in Noord- oost-Italië zou worden gehou den, in verband met de ramp geannuleerd. In een telegraih aan de Ita liaanse regering heeft de Ne derlandse regering haar deel neming betuigd met de slach toffers. Het Nederlandse Rode Kruis heeft via de Liga in Genève vernomen dat op dit moment geen noodzakelijke hulp uit het buitenland nodig is. Zie verder pag. 7 (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De groei van het Nederlandse autopark is niet te stuiten en er zullen zeker nog twee miljoen auto's bijkomen. De groei zal pas ophouden als het verzadigingspunt is bereikt en dat zal omstreeks 1990 het geval zijn. Er zullen dan ongeveer zes miljoen auto's in ons land zijn tegen thans 3,7 miljoen. Dit is de uitkomst van een studie over de verdere ontwikkeling van het Nederlandse autopark door drs. K. Mulder van de afdeling marktonderzoek van Shell Nederland. Zijn conclusie is, dat er een aantal ontwikkelingsprocessen aan de gang zijn, die men niet of nauwelijks kan béinvloeden en die, of we willen of niet, ertoe zullen leiden dat het autopark voorlopig nog flink blijft groeien. Welvaart en vrijheidsdrang (afwijzen van open baar vervoer) en de trek uit de grote steden naar voorsteden en omliggende plaatsen zijn zulke ontwikkelingen. De suburba nisatie is voor de hogere inkomens reeds gerealiseerd, nu staan de midden- en lagere inkomensgroepen in de rij en het is volgens drs. Mulder politiek ook moeilijk te verkopen voor deze groep nu de deur dicht te doen. n onze sportredac tie [DEN Naar alle •schijnlijkheid Lugdunum-doel- Wim Erades vol- jaar uitkomen ir de IJmuidense ivisie-vereniging r. Erades speel- deze week een wedstrijd voor star. Trainer Joop itenmiller toonde 1 daarna bijzon tevreden over de dse goalie. Leendert de Goey, ASC en Ter Leede spelend voor Telstar heeft contac ten met verschillende Franse clubs. De mo gelijkheid dat De Goey inderdaad naar Frankrijk zal ver trekken is dan ook zeer reëel. Frans Jardijn (Lugdunum) denkt eveneens aan betaald voetbal. Hij speelde al oefenwedstrijden bij Telstar en heeft eveneens contact met Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft de taxichauf- s gisteren laten weten, dat de regering niet meer zal tolereren, jt zij, om bepaalde eisen kracht bij te zetten, onwettige acties iernemen, zoals de blokkade van Den Haag donderdag j.l. ister Van Agt heeft gisteren met zijn collega's De Gaay Fortman inenlandse Zaken) en Westerterp (Verkeer) een delegatie van I taxichauffeurs ontvangen om de problematiek te bespreken. De JUuffeurs bleken na afloop echter allerminst tevreden, omdat op n verzoek om bij niet betalen van de ritprijs door passagiers ittelijk het inroepen van politiehulp mogelijk te maken, niet kon >rden ingegaan. Dat zou consequenties hebben voor andere uaties waarin een klant (koper) niet wil betalen. De politie is niet op berekend om alle door de taxichauffeurs bedoelde nflictsituaties op te lossen, aldus minister Van Agt. e chauffeurs werd wel toegezegd, dat nagegaan zal worden op I ilke wijze ruimere bekendheid kan worden gegeven aan het I Igemeen) artikel 28 van de Politiewet, waarin het handhaven van rechtsorde en hulp aan degenen die dit nodig hebben, is Moederdag Morgen is het weer moederdag, ook voor deze twee peuters die zich nu al te goed doen aan de taart voor deze dag. Maar ja, per slot van rekening moet je toch weten wat je weggeeft. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Minister De Gaay Fortman de eerst verantwoorde lijke minister voor de B.V.D. heeft de binnenlandse veiligheids dienst opdracht gegeven een onderzoek in te stellen, of de publikaties, waarin wordt beweerd dat een aantal Nederlanders, onder wie een Kamerlid, agent zijn van de Russische geheime dienst KGB, meer zijn dan pure fantasie. Zoals gisteren gemeld is Else- viers Magazine enkele weken geleden met die publikaties ge start. Het weekblad noemde echter geen namen, maar zou wel de in zijn bezit zijnde lijst met namen op diens verzoek aan minister De Gaay Fortman hebben toegezonden. Het dag blad De Limburger publiceerde eergisteren echter de namen van PSP-Tweede Kamerlid Van der Lek en van de voormalige Amsterdamse wethouder Lam- mers. Minister De Gaay Fortman heeft gisteren persoonlijk con tact gezocht met Kamervoorzit ter Vondeling, nadat deze de minister daags tevoren had ver zocht klaarheid te verschaffen over de KGB-lijst. Vondeling liet wel weten dat „naar mijn persoonlijke mening dat bericht volstrekt ongeloofwaardig is". Premier Den Uyl zei gister avond: „Het is eenvoudig om iemand op een nulliteit of op een smoes in opspraak te bren gen en dat kun je nog lang volhouden ook". e teleurgestelde taxi-chauffeurs-delegatie zei opnieuw contact te illen opnemen met de achterban en eventueel contacten te zullen J ian leggen met Kamerleden. „Wij voelen ons met een kluitje in et riet gestuurd", zei een woordvoerder. rentier Den Uyl zei gisteren, de blokkade van donderdag volko men verwerpelijk te vinden. De regering zou klaar hebben gestaan fn de blokkade te breken als het gesprek niets zou hebben 'tgehaald. BRUSSEL (Belga) Het Belgische ministerie van Volksgezondheid gaat onderhandelen met de pro ducenten van farmaceutische produkten over de aankoop van 1,5 miljoen doses vaccin tegen de zogenaamde varkensgriep, waarvan het virus veel gelijkenis vertoont met dat van de beruchte Spaanse griep. In België wil men gereed staan om, indien dat noodzakelijk mocht blijken, in de herfst een mas sale inentingscampagne te beginnen. Zoals bekend, werd de varkensgriep begin dit jaar, in Amerika weer bij een mens geconstateerd. Het Belgische ministerie van Volksgezondheid wijst erop, dat in het verleden griepvirussen meestal van het oosten naar het westen bewogen. Men zou daaruit kunnen afleiden dat Europa veilig is voor het „Amerikaanse" virus. Peron wordt berecht Buenos Aires (AP) Een Ar gentijnse federale rechtbank heeft gisteren opdracht gegeven tot gerechtelijke vervolging van de in maart afgezette presi dent mevrouw Isabel Peron, zij zal worden aangeklaagd we gens het misbruik maken van overheidsgelden, zo is meege deeld. De zaak tegen mevrouw Peron is al in voorbereiding. De voor malige president heeft sinds de machtsovername in Argentinië .huisarrest op een militaire basis in de Andes. Vrijspraak voor reddende „engel" MÜNCHEN, Beieren (TJPI) Een Westduits gerechtshof heeft gisteren de Amerikaanse helikopterpiloot Barry Meeker vrijgesproken van beschuldi gingen dat hij de veiligheid in het Westduitse luchtruim in ge vaar had gebracht door zijn vluchten naar Tsjechoslowakije voor het ophalen van 11 vlucht elingen voor het regime. VERONICA V.O.O. DISCO-SHOW m.m.v. JOS BAKKER en JOS VAN VLIET in "Blesse Paard" Stompwijk, zond. 9 mei aanv. 20.30 uur. Kleurtje voor fietspaden Utrecht In het blad „Twee- wieler", het officieel orgaan van het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel wordt er voor gepleit de toeristische fietspaden in ons land zowel een naam, als een kleur te geven. Een naam, omdat alle andere wegen die ook hebben en een kleurtje uit veilig heidsoverwegingen, zo beveelt „Tweewieler" aan. De kleur die de fietspaden moeten krijgen, is een soort heidepaars. Deze kleur is, zo is proefondervindelijk bewe zen, het best bestand tegen de meest uiteenlopende weersom standigheden zodat het do mein van de fietsers goed zichtbaar blijft, althans als ei geen sneeuw ligt, aldus het blad. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam: adres: - woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam adres: woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1