KUNST-TRIENNALE STAAT OPEN Veense orchideeën stoven de kas uit LANGS OMWEGEN Bemiddelingspoging in Leeuwenhorst-affaire omen Mooinu bij 10% meeneemkorting ZILVEREN MOLENLOOP Economisch Wel en Wee in Leiden hÊSÊ T77?o Aftreden Van den Bosch bevreemdt gemeenteraad van Noordwijkerhout YVONNE: EEN MERKWAARDIG THEATERSTUK O I rAuii'A o DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. In de Leidse Waag staat tot en met 19 mei kunst te koop. Dat is op de Triënnale 1976 voor Leiden en de regio. Er is zoveel kunst bijeengebracht, dat van 25 mei tot 6 juni nog eens een expositie kan worden ingericht, van werk van beroepskunste naars, artiesten die met het werk van hun hart en handen hun brood wensen te verdienen. Dagelijks geopend van 10 uur tot 6 uur 's middags, donder dagavonden tot 9 uur en 's zondags gesloten. U hoeft maar binnen te lopen, u bent van harte welkom op deze driejaarlijkse tentoonstelling van kunst-op-straat. Wethouder Bert Costerman opende de manifestatie, nadat de „kloosterbel" had geluid. Hij achtte zich, in het nabijzijn van weinig esta blishment (o.a. burgemeester Vis) en van veel „los goed", tot en met de „overbrugging" („zo hoort het ook", zei losjesweg een collega van me) een spreker „uit de derde hand". Zoiets ligt al gevoelig ten aanzien van de Derde Wereld. Kunst moet voor het oprapen liggen. Oosterman wees op de verhou- als zelf bij de kunst betrokken ding samenleving-kunstenaar, politicus, met het uitzicht op een toekomstige betere maat schappij. „Het uitbeelden van zijn tijd is een van de belang rijkste taken van de kunste naar, die ons dingen leert te zien, zowel uiterlijk als naar hun wezen. Of die kunstenaar nu leeft vanuit zijn ivoren to ren, of vanuit zijn maatschap pelijk betrokken zijn", meende Oosterman, die het spijtig vond, dat zo weinig politici bij deze uitingen aanwezig kun nen zijn, „want samenleving en kunstenaars kunnen niet meer los van elkaar worden gedacht". De wethouder bracht ook enig licht in de visie op de „saai heid en eentonigheid van nieuwbouwwijken", om daar aan zin en leefbaarheid te ge ven. „Daartoe kunnen moder ne artiesten bijdragen". Ook zag de wethouder, die door een paar honderd bezoekers en inzenders werd aange hoord. in een artotheek een mogelijkheid voor kunste naars om op een behoorlijke manier profijt te hebben van hun kunstwerken door ze uit te lenen. „Dit zou in deze Waag kunnen gebeuren, als dépendance van de Lakenhal bijvoorbeeld. Ik hoop in elk geval, dat deze artotheek vóór de volgende Triënnale in Lei den gerealiseerd zal zijn". De Waag herbergt 91 inzendin gen met in totaal 360 kunst werken. Erg fijn werk trof ik er aan. Je kunt ze niet alle maal noemen, maar van J. L. Nederhof, een autodidact, zag ik van binnenuit stralend werk. Ook Paul Citroen is aanwezig in een beetje thea trale afgang, want de jeugd staat te dringen. Bij de ingang staat een „Bevrijdingsmachi ne" aanwezig te doen, dat is Bevrijdingsmachine no. 2 van H. I. Gossens, die enkele ande- Wethouder Oosterman (rechts) tijdens de opening van de Triënnale 1976. Links de nieuwe gemeente secretaris, mr. Lodder en burgemeester Vis. Kunst zoekt eten. En belang- re introverte toestanden, zoals legd kinderkopje", aan een die Waag eens binnen. Je stelling. En bovendien, wie „zoeken binnen een openge- beoordeling onderwerpt Loop wordt er niet minder om. niet waa6t aie met wint Ook in Roelof arends- 'veen worden bij de na dering van Moederdag overuren gemaakt. Dat zag ik gisteren even bij een bezoek aan Cor Ro- dewijk, een man die in de meest drukkende warmte aan het West einde een bijna onnoe melijk aantal orchideeën kweekt en daarna aan de man brengt. Cor blijft waarschijnlijk .door het heen en weer draven zo slank als een moerasplant. Een paar I graden temperatuurstij ging merkt hij nauwe lijks. Moederdag is in aantocht en dan vliegen bij Cor de orchideeën de deur uit. Het is dat zijn naaste buurman ook met die welvende pracht is begonnen, maar voor lopig is Cor Rodewijk nog de enige orchidëeen- kweker van de Veen. Zijn vrouw Bep had het gisteren al aardig te Cor Rodewijk in zijn boetiek, de bijenkorf van de Veenstreek" pakken: „Tjeempie, het begint warm te worden in die kassen". Cor trekt zich er minder van aan: „Het is zo'n beetje het einde van het orchi deeën-seizoen, maar van de week heb ik nog flink wat weggeoogst. Met de ze temperatuur gaat het wel snel op, met die or chideeën. Normaal heb je er van half november tot eind mei de handen vol mee." Bij Cor Rodewijk krijg je het warm in etappes. Dat gaat van kas tot kas. De meest dragelij ke temperatuur hangt in de glazen rui mte die tot „particu liere verkoop" is ingericht, met planten in uiteenlopende soorten. Maar daarachter be gint het rijk van de broei, waar zelfs Celsius het zweet zou zijn uitgebroken. Wat daar opklimt is gericht op de vei ling. Eerst kalmaan: orchi deeën in rust; pas volgend jaar januari komen daar weer kna pen van bloemen aan. Ik zag een zes jaar oud moerasbos, de eerste druppeltjes versche nen op mijn voorhoofd. Ter wijl ik doorliep naar de twee de kas, vertelde Cor me, dat de kweek van orchideeën op het moment enorm op gang is, weinig arbeidsintensief ook, want je hebt er weinig omkij ken naar. „Dat staat veel kwe kers wel aan", meent Cor Ro dewijk. Het is zelfs zo, dat Cor vindt dat er te veel kwekers van orchideeën gaan komen: de prijzen worden duidelijk la ger". Een kas verder wordt het nog erger. De temperatuur stijgt. Witte orchideeën met ro ze strepen, violet en geel, soor ten met een onbestemde kleur lila de hitte is bijna niet meer te harden onder die la chende 6 mei-zon. „We zullen je hebben", prikt het hele li chaam. De ene dag vernikkel je van kou, de volgende 24 uur wis je het zweet van je hoofd en droom je van okselfris. Nou is dat niet de teneur van mijn verhaaltjes, al die lichamelijke toestanden, maar een bezoek aan de omstandigheden waar in Cor Rodewijk zijn levensbe hoeften dekt doet de noodzaak van een schone zakdoek dich terbij komen. Twee kassen verder. Het is bijna geen harden meer. Zo staan ongeveer 5000 orchidee- planten op circa 3500 vierkan te meter grond op hun klanten te wachten. En dan vertelt Cor, dat die exotische bloemen van huis-uit oorspronkelijk uit koelere bergstreken afkomstig zijn: Cymbidiums, die bij mas sa's gaan komen. Onder zweet- parels bedekt zag ik ook Ve- nusschoentjes, die een regel matiger temperatuur verlan gen. En dan te bedenken, dat in Aalsmeer per dag 250 kar ren orchideen met dozen opge stapeld te verwerken krijgt: „Veel is toegespitst op die Moederdag, met leuke prij zen", vertelt Cor erbij. Alsof het niets is heeft Rode wijk ook nog de beschikking over een immense boetiek. Nog nét niet wandelen in de tropen. Volgens Bep Rodewijk is het hier de „Bijenkorf van de Veenstreek". Antieke tele foons bij een hok waarin een kloek haar kuikens instructies in het pikken geeft. Een lorre heeft een fraai uitzicht op een lichtkroon en een koperen Tu nesische lamp. Duizend en één artikelen van kweker Rode wijk, die vijf jaar geleden zijn eigen „omwegen" begon. Met een kleine boetiek, die allengs groeide in de plantenkas. Steeds meer artikelen „We krijgen veel „vreemde mensen hier", aldus Rodewijk, „toeris ten van het merendistrict". Wel steeds meer terughou dendheid in het kopen zo on dervindt Rodewijk de laatste tijd. "Maar in de broed-sfeer is het toch aangenaam toeven bij de half-antieke klokken uit groot- moederstijd (tot 100 jaar oud), er is kleding, er zijn posters, echte schilderijen, rietwaren, potten, vazen en plantenbak ken. Cor Rodewijk: „We pro beren het in een natuurlijke sfeer te houden rond de vijvej^ met goudvissen en kikkervis jes en karpers. Er is kunstnij verheid uit Marokko, uit Tune sië, het Verre Oosten, Polen (met houtsnijwerk) Marokko, Rusland (poppen met het boe renwerk in hun midden)." „Sinds kort hebben we", aldus de „oppositie", „een tuincen trum met de beste soorten bo men en heesters. Het is hier allemaal bij elkaar. Dat maakt het interessant Je loopt bij Cor Rodewijk over het grint in een overdekte markt. Net alsof je in de Kasba van Tunis bent Maar het is wel regelrecht de Van een onzer verslagge vers NOORDWIJKERHOUT Het bemiddelingsbu reau Malötaux heeft zich bereid verklaard de mo gelijkheid te onderzoe ken om het ontslag van de rector van het Leeu wenhorst-college, dr. J. van Boeket, op te schor ten. Als voorwaarde stelt het bureau dat alle gele dingen het hierover eens moeten zijn. Het bemid delingsbureau, dat in eer ste instantie is aange zocht om de juistheid van het ontslag van de rector van het Leeuwen horst-college te onderzoe ken nadat deze van de school is verdwenen, zal na onderzoek advies uit brengen aan de stuur groep van de school, waarin alle geledingen van het Leeuwenhorst college zijn vertegen woordigd. De stuurgroep bepaalt wat er met het advies gedaan zal wor den. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat alle geledingen het met elkaar eens zullen worden. Vol gens mededelingen van leerlin gen is de meerderheid van het bestuur niet voor een onderzoek naar de mogelijkheid om het ontslag van Van Boeckel op te schorten. De docenten van het college hebben zich gistermid dag in meerderheid uitgespro ken tegen een onderzoek van het bureau. Twintig docenten stemden tegen het voorstel en 16 vóór. Tijdens de stemming wa- Leiden In een artikel over de deelname van Gaston Roeïants aan de Zilveren Molenloop, in onze krant van vrijdag 2 april, stond abusievelijk dat deze, door de Leidse atletiekvereniging De Bataven georganiseerde wegwedstrijd door onze krant werd gesponsored. In het wedstrijdverslag drie dagen later stond „Piet Waaning van de organiserende vereniging De Spartaan". Dit moest zijn „Piet Waaning van De Spartaan". Onze excuses aan De Bataven. Aan de Teunisbloem 10 is Baro Plastics, vervaardiging van plastic naamborden en letters, eig. J. G. van Berge Henengouwen, gevestigd. Aan de Lammenschansweg 265 is Van Weeren B.V., betonaf- werkingsbedrijf gevestigd. Aan de Akenwerf 24 is C. G. P. van Rhijn amb. handel in melk en zuivelprodukten gevestigd. Aan het Noordeinde 14 is 2e Hans Josje, kleinhandel in 2e hands goederen, eig. J. M. v.d. Linden, opgeheven. Aan de Maredijk 88 is Isolco Isolatiebedrijf verplaatst naar de Gortestraat 56. ren 12 docenten afwezig. Zij zul len in de loop van de dag hun stem uitbrengen. Leerlingen verwachten dat de stemverhou dingen dan ongeveer gelijk ko men te liggen. „Het zal er om spannen", aldus een van de ac tievoerende leerlingen. Leerlingen en het bestuur van de oudervereniging hebben zich akkoord verklaard met het voorstel, dat een resultaat is van besprekingen tussen beide groe pen. Mevrouw Verdeijen, die gister middag een leerlingenvergade ring bijwoonde, verklaarde dat als ook de docenten zich achter het voorstel zouden scharen, zij met de overige bestuursleden zou gaan praten. Conrector Buurman verklaarde tijdens deze vergadering dat als leerlingen hun acties zouden beëindigen, zij een sterkere on derhandelingspositie zouden hebben. Hij zei dat het onver antwoord was om nog langer door te gaan met acties en be zetting van de aula. De actievoerende leerlingen be sloten gistermiddag voorlopig door te gaan met acties en het bezetten van de aula. Alle leer lingen zullen vandaag stemmen of zij door wensen te gaan met de staking/bezetting. Als de voorstanders 66 2/3% van de stemmen halen, dan gaan de acties door. Een en ander is nog afhankelijk van het stemmen van de 12 docenten. In de afgelopen nacht hebben wat oudere Noordwijkerhouters op het Leeuwenhorst-college ge patrouilleerd naar aanleiding van bedreigingen. Via de tele foon werd enkele malen meege deeld dat enigeNoordwijker houters de leerlingen vannacht uit het gebouw zouden knuppe len. Enige ouders van leerlingen hebben eerder deze week alle op papier geschilderde leuzen van de muren gerukt, omdat het zo een rommel was. Ook kwam een dame binnen, die riep dat de school haar eigendom was. innsj nnninn=» Uit het vele fraais in de Hulshoff "mee- neemkelder" kozen wij uiterst dekoratieve Zweedse kastjes en boeken rekjes. In blank of donker gebeitst grenen. Leuk om los neer te zetten, leuk om zelf een wandcombinatie te maken. Bijv.: kastje in blank grenen met 3 royale laden, afm.: lxbxh: 75x37x58 cm., zorgvuldig verpakt in handzame meeneemdoos. BZ--192D- Leiden: Nieuwe Rijn - Leidschendam: Leidsenhage Noordwijkerhout De meeste fractieleiders van de diver se politieke partijen in de Noordwijkerhoutse raad kunnen het maar moeilijk rijmen dat het afgetreden raadslid .1. P. van de Bosch (PPNZ) als directe oorzaak van zijn aftreden de door de burgemeester, als voorzitter van het schoolbestuur van het Leeuwenhorst-college, gevolgde ont slagprocedure van de rector heeft gehanteerd. Zij vondei dat deze zaak niets te maken heeft datgene wat datgene wat zich in de raad afspeelt en in zoverre vinden zij zich terug in de woorden van de burgemeester, die gisteren hetzelfde verklaarde. Alleen het raadslid Ton van der Lem, evenals de heer Van den Bosch van de Progressieve Par tij Noord wijker hout/De Zilk, schaart zich achter de inhoud van de brief, waarin Van den Bosch zijn zetel beschikbaar stelt. De heer Van der Lem is van mening dat zijn fractiege noot zich zelfs heel beschaafd heeft uitgedrukt, omdat de waarheid nog veel harder is. Noch Van den Bosch, noch Van der Lem willen ingaan op voor vallen of situaties die de in de brief van de heer Van den Bosch geuite kritiek op burge meester Bosma hard zouden kunnen maken. Beiden noemen slechts de problemen rond het ontslag van de rector van het Leeuwenhorstcollege, waarin de burgemeester als voorziter van het schoolbestuur een onjuiste procedure zou hebben gevolgd. Oók in zijn brief verwijst de heer Van den Bosch naar de se voorvallen/situaties, zonder ze echter met namen te noemen. De heer Van der Lem: „Als het klimaat binnen de raad verbe tert, dan ben ik ervan overtuigd dat de heer Van den Bosch ter stond weer zitting, in de raad wil nemen". Hij verwacht dat het beschikbaar stellen van de zetel door de heer Van den Bosch in de raadsvergadering niet aan de orde zal worden gesteld: bur gemeester Bosma zal wel een weg bewandelen waardoor er in de raad niet over gesproken wordt". Pe heer Knapp (V.V.D.) ver klaart dat hij er om deze zaak nooit uit de raad zou zijn ge gaan. Hij vraagt zich af wat er allemaal achter de brief zit en doelt dan op de in vage termen omschreven voorvallen, die de brief hard zouden kunnen ma ken. LEIDEN Yvonne, Prinses van Bourgondië, door Witold Gom- browic in 1936 geschreven, en gisteren in het LAK-theater door studenten onder regie van Danny Kalman opgevoerd, is voor mij een onvervalst stuk antitoneel. Niet in het minst door de soms wel erg lange stukken tekst over de meest onbe nullige zaken en het daarmee samenhan gende statische karakter van Yvonne. Met een kleine verschuiving, dat wil zeg gen een licht overdrijven, worden op die manier de oude koningsstukken er door heen gehaald, die van zichzelf doorgaans praterig en statisch zijn. Dat het hele hof door de lelijke, zwijgende Yvonne in rep en roer raakt en uit zijn rol valt, wanneer de prins met haar wil trouwen, versterkt het parodistische element; de koning aan het schelden en zeer smerige streken bekend maken van zichzelf en de konin gin hysterisch worden, en de prins wordt als een Hamlet even gek. Yvonne moet vermoord, óf met gif, óf met de dolk, maar uiteindelijk met baars, waarin ze stikt bij de maaltijd. De mensen van het Lak hebben er qua aankleding een mooie voorstelling van gemaakt. Fraaie kos tuums en beschilderde zetstukken, maar vooral goede bewegingen (de koningin met name die steeds weer terug moest nemen van haar hysterie) en mimiek (Yvonne die vieze, lieve en gekke grimas sen moest maken ter vervanging van een minimale tekst). Ook de andere spelers hadden precieze gebaren en houding. De tekstbehandeling vond ik niet altijd even helder. Ook had ik het gevoel, dat niet alle humorkansen die in het stuk zitten, uitgebuit waren. Maar er liepen fraaie typen rond. Noemenswaardige haperin gen waren er ook niet Vanavond en volgende week vrijdag nog in het LAK- 'heater te zien. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5