Taxiblokkade Den Haag dupeert tienduizenden Nog veel wrakken op de weg Loonstop 1 juli in voorbereiding Judy zoekt de postgiro Bezetting Leeuwenhorst opgeheven h IEDER SPAANS POSTKANTOOR GEEFT ZONDER KOSTEN VOOR UW GIROBETAALKAARTW00 PESETAS da's makkelijk, ook in Spanje rAXI! PRIJZEN OMHOOG VAN AARDAPPELEN BROOD BENZINE EN KOFFIE FA. H. v. VEEN Bouw ijshal stopgezet DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 6 mei 1976, 66e jaargang no. 20419 xM Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune ertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Vorstenschool Multatuli's „Vorstenschool" op Ned. II om 21.05 uur. Dat ik dit nog mag meemaken om 19.30 uur. Ned. I zangeres/actrice Kathie Epstein in „Over muziek gespro ken" en om 22.20 uur vioolcon cert van Kabalewsky. Vrij warm Op de meeste plaatsen droog met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Middagtempe- raturen van 19 tot 23 graden. Morgen: zon: 05.00-20.15 Maan: 12.12-01.40. Schev. hoogw.: EK 8.08-20.44 laagw: 3.37-16.11. - Niet betalen moet strafbaar feit worden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Centraal in het ei- sen-pakket van de taxi-chauffeurs staat hun verlangen de politie te hulp te kunnen roepen als een klant na afloop van de rit weigert te betalen. In de huidige situatie staat de politie tegenover niet betalende passagiers machteloos. Dat komt doordat het niet betalen van taxi-ritten geen strafbaar feit is. Wel kan de rechter een „niet-betaler" dwingen alsnog de knip van zijn portemonnaie open te doen, maar daartoe moet een, langdurige, civiele procedure worden aangespannen. In de praktijk komt het daar nooit van. Om de politie in staat te stellen weigerachtige passagiers aan te pak ken is het nodig, dat in het wetboek van strafrecht een aparte bepaling wordt opgenomen, waarin staat dat op het niet betalen van ritten straf staat. De meest aangewezen be windsman voor overleg hierover is minister Van Agt van justitie. Met hem hebben de taxi-cIjauffeurs evenwel nog niet gesproken. Wel is er ongeveer een maand geleden een gesprek geweest met minister Wes terterp van verkeer en waterstaat. Daarbij is gesproken over een grote re beveiliging van taxi's. In Amsterdamse taxi's straks vooraf betalen AMSTERDAM (ANP) Bij het in- stappen in Amsterdamse taxi's moet de passagier in de nabije toekomst mogelijk een voorschot of waar borgsom aan de chauffeur betalen. Burgemeester Samkalden en wet houder Treumann hebben dat gister middag verteld aan een groepje vrouwen van taxichauffeurs, dat maandag het Amsterdamse stadhuis was binnengedrongen om een ge sprek met de burgemeester af te dwingen. Overleg over het voorschrijven van een waarborgsom, tussen de ge meenten en de taxicentrale, is al gaande en kan in de loop van de zomer tot voorstellen leiden, zo is de taxi vrouwen meegedeeld. De taxi centrale en de gemeente overleggen ook over de beveiliging varf taxi's. Daarover zijn eveneens in de loop van de zomer mededelingen te ver wachten, zo vertelde wethouder Treumann. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Met een onverwachte blokkade van de agglomeratie Den Haag hebben vanmorgen driehonderd taxichauffeurs uit de vier grote steden en andere plaatsen tot het mid daguur een groot deel van de Randstad praktisch lamge legd. Zij sloten met hun ta xi's de ingangswegen naar Den Haag af, waardoor voor al tijdens het spitsuur het verkeer op rijksweg 12 Ut rechtDen Haag en Leide n—Den Haag totaal vastliep. De chaos was in de spitsuren zo groot, dat zelfs de beste verkeersdeskundigen van po litie en openbaar vervoer er niet meer uit konden komen. Tienduizenden mensen zijn door de blokkade van de taxichauffeurs te laat op hun werk gekomen, vele honderden mensen werden er ern stig door gedupeerd. Onder meer vele reizigers, die in de ochtend hun vliegtuig op Schiphol niet konden bereiken, zakenlieden, die onmoge lijk bij hun zaak konden komen, mensen, die op medisch of patienten- bezoek naar ziekenhuizen moesten. Het enige pardon hadden de blokke rende chauffeurs voor ambulance auto's en onder meer ook voor mi nister Van der Stoel, van Buiten landse Zaken die door mocht rijden om zijn vliegtuig te kunnen halen. De taxichauffeurs hadden vannacht tot deze blokkade besloten, omdat zij totnutoe noch van de Tweede Ka mer, noch van het kabinet-Den Uyl een reaktie gekregen hadden op hun eisen. Deze houden in, dat de passa gier via een bekeuring door de poli tie voor de rechter gebracht moet worden, wanneer hij zijn rit niet wil betalen. „Wij zullen blijven vechten voor ons leven", aldus woordvoer ders van de taxichauffeurs van nacht, die erop wezen, dat zij in verband met deze eisen een ultima tum gesteld hadden aan kabinet en parlement, dat 3 mei afliep. Het openbaar vervoer heeft handen vol werk gehad, om vele gestrande verkeersgangers te kunnen opvan gen. Overal in de agglomeratie wer den extra bussen ingelegd en ook de Spoorwegen stelden, vooral op de lijn Zoetermeer—Den Haag en de stoptreinen Leiden—Den Haag, alles in het werk, om het enorme aanbod reizigers te kunnen opvangen. De NS heeft zelfs geprobeerd extra treinen in te leggen. Dit was uitermate moeilijk, omdat op beide lijnen de dienstregeling in het spitsuur al zeer scherp is. Zelfs enkele intercity-treinen kregen op dracht om op de stations Zoetermeer en Voorschoten—Wassenaar te stop pen, om zoveel mogelijk reizigers naar Den Haag te kunnen vervoeren. De taxichauffeurs zijn van plan de aktie morgen in Utrecht te houden. Vooral het verkeer uit de richting Leiden ondervond veel hinder van de blokkade op de rijksstraatweg ter hoogte van hét viaduct in Wassenaar. Minister Boersma (Van een ónzer verslaggevers) DEN HAAG Mocht het overleg over de lonen in juli mislukken, dan wil de regering de bevoegdheid hebben in te grijpen in de loonvorming. Minister Boersma van Sociale Zaken wil dan dezelfde maatregelen kunnen tref fen als hij vorig jaar december heeft gedaan voor het eerste halfjaar 1976, toen de sociale partners het niet eens konden worden. Bij de Tweede Kamer is hiervoor gisteren een wetsontwerp ingediend, waarin voorgesteld wordt de ministeriële be voegdheden te regelen. Volgens het ontwerp is het mogelijk een zogenaamde „adempauze" in te lassen voor het geval, dat de besprekingen mislukken. De bestaande loonmaatre gel wordt dan voortgezet in afwachting van verdere onder handelingen en bemiddelingspogingen. Het ontwerp maakt het ook mogelijk voor de tweede helft van dit jaar een zekere loonsverbetering voor te schrijven, maar dan uitsluitend als een gehele of gedeeltelijke prijs compensatie. Daarnaast moet het mogelijk blijven vrijstel ling te verlenen voor bepaalde arbeidsvoorwaarden voor het gehele bedrijfsleven. Dit is thans ook al het geval. ADVERTENTIE Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met de gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen. U hoelt dus niet voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit te schrijven Zo doet u er langer mee. De gegevens daarover staan op de achterkant van de betaalkaart. Kijk er 'ns naar. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u (Van een onzer verslaggevers) De autowrakken worden veelal gevormd door via beun- en. Hij pleitte voor een strenge keuring van de auto na AMSTERDAM Er rijden op de Nederlandse wegen hazen (meestal bedrijfjes zonder goede apparatuur) op- een ongeval, waarbij keuring van de maatvoering van nog veel te veel wrakken. Dat is de mening van de gekalefaterde wagens. De heer Van Lith was van me- de carrosserie volgens hem een wezenlijk aandeel kan voorzitter van de Nederlandse vereniging van onderne- ning, dat vooral de verzekeringsmaatschappijen veel opleveren in de verbetering van de verkeersveiligheid, mers in het carrosseriebedrijf, de heer W. Lith. Volgens kritischer zouden moeten zijn ten aanzien van het verze- Tevens zou dan de beunhazerij kunnen worden bestre- hem doet de overheid nog veel te weinig om hier paal keren van ernstig beschadigde auto's. Hij opperde ook den. en perk aan te stellen. het idee, standaardtijden voor reparatietarieven te "creer- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijzen van aardappelen, koffie, brood en benzine zullen opnieuw omhoog gaan. Minister Lubbers van Economische Zaken zal op korte termijn beslissen over de reeds enige tijd lopende aanvragen voor prijsverhogingen voor deze artikelen. De fabrikanten van brood hebben om een prijsverhoging van 3 cent per brood gevraagd. De oliemaatschappijen wensen een verhoging van de benzineprijs met 4 cent per liter. De koffiehandel heeft toestemming gevraagd om de prijs van een pakje koffie met vier cent te mogen verhogen. Intussen wordt vandaag nog een beslissing verwacht over een nieuwe aardappelprijs. De maximumprijs zal volgens de aardappel- handel moeten worden verhoogd of het overheidssubsidie (nu al 60 cent) zal met 30 cent per kilo moeten worden uitgebreid. ADVERTENTIE Voor moeder dag- geschenken vindt u een grote keus bij: NOORDEINDE 17 ROELOFARENDSVEEN TELEFOON 01713-2494 Van een onzer verslaggevers NOORDWUKERHOUT - De bezetting van het Leeuwenhor- Mommersteeg weer Kamerlid Van een onzer verslagge vers LEIDEN De bouw van Ijshal Menken aan de Von dellaan is stopgezet. Dit in afwachting van de bespre kingen tussen gemeente Lei- den, Menken en buurtbewo- ners die, zoals bekend, ern- stige bezwaren hebben te-" j gen de vestiging van de ijs- I hal aan de Vondellaan. DEN HAAG De oud-staatsse cretaris van Defensie, mr. J. A. Mommersteeg, heeft besloten opnieuw lid van de Tweede Ka mer te worden, in de vakature, ontstaan door het overlijden van de heer A. C. M. Weijters. Mr. Mommersteeg (59) was reeds van 1963 tot 1973 lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Na de formatie van het kabinet Den Uyl in het voorjaar van 1973 aanvaardde hij de be noeming tot staatssecretaris van Defensie, belast roet perso neelszaken. In februari 1974 trad mr. Mommersteeg af om gezondheidsredenen. Thans is zijn gezondheid zodanig dat hij het Kamerlidmaatschap kan aanvaarden. st-college door leerlingen van deze school heeft maar één dag geduurd. Vanmorgen werden de lessen weer hervat. Inmiddels heeft het raadslid v.d. Bosch te kennen gegeven dat hij bedankt voor het raadslidmaat schap, omdat hij het beleid van burgemeester Bosma, als voor zitter van de oudervereniging van „Leeuwenhorst", afkeurt. Burgemeester Bosma is van me ning dat het raadslid op irreële gronden opstapt. Zie verder pagina 4 en 5.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1