30RZAAK VAN TREINRAMP COMPLEET RAADSEL ïulpverlening snel >p gang door reeds bestaand rampenplan Spoorwegen aanvaarden alle aansprakelijkheid iewegingen Sprinter onbekend IT Na Harmeien grootste NS-ramp Koningin en prins betuigen medeleven i lfc)ENSDAG 5 mei 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 laf. Verslagen nemen minister Westerterp van verkeer (r) en NS-directeur De Bruin (midden) de dramatische gevol gen van de treinbotsing in ogenschouw. EEL (Van een onzer verslaggevers) IEDAM De spoorwegongevallenraad, die een irzoek instelt naar de oorzaak van de treinramp, .op dit moment het meest geïnteresseerd in de "1 Wegingen van de grotendeels verpletterde trein, X Zogenaamde Sprinter. De machinist van de Rhein- iress, de D-trein van Hoek van Holland naar Mun is inmiddels gehoord, maar zijn ervaringen len niet aan de openbaarheid prijsgegeven voor de Nederlandse Spoorwegen zich een afgerond eld van de gebeurtenissen hebben gevormd. En in beeld ontbreken onder meer nog de ömstandighe- q waardoor de Sprinter zich tegelijkertijd met de K&trein op hetzelfde spoor bevond, omdat de machi- it van de Sprinter gisteren in verband met zijn Sre verwondingen niet gehoord kon worden. 5 Qojoalsnog blijft het ontstaan van de ramp een raad- 19 30- een menselijke fout tot de botsing heeft geleid, q wel een technisch mankement is nog op geen ^^^kken na te zeggen, zo liet NS-directeur mr. G. de weten. de plaats waar het ongeluk gebeurde lopen twee poren. Vlak voor de Rhein-express Vlaardingen uit- ging daar een stoptrein weg. De Rhein-express die trein op hetzelfde, zuidelijke, spoor zoals bedoeling was. Nabij de plaats van het drama ging Rhein-express via een wissel over op het noordelijke ir om, zoals ter plaatse gebruikelijk is, de stoptrein te halen en via pen wissel een eind verderop weer ir het zuidelijke spoor terug te keren. De stoptrein is, eveneens volgens schema, haltgehouden. het moment dat de Rhein-express zich naast de iptrein bevond, kwam vanuit Schiedam de Sprinter en reden de twee treinen op elkaar in. Of nu de Sprinter in Schiedam had moeten wachten totdat de Rhein-express weer op de zuidelijke rails was terugge keerd of dat de Rhein-express op het zuidelijke spoor had moeten blijven totdat de Sprinter voorbij was, is nog niet duidelijk. Vertraging er menselijke fouten in hetgeding zijn of technische gebreken, is nu nog volstrekt onduidelijk. De seinen kunnen verkeerd gefunctioneerd hebben, er kunnen seinen zijn genegeerd; we weten het gewoon niet". Drie factoren zijn bij het onderzoek van groot belang, ten eerste dat de Rhein-express een vertraging van ongeveer twee minuten had opgelopen, wat op deze dienst en op dit baanvak overigens vaker gebeurt. En ten tweede dat de Sprinter normaal gesproken pas uit Schiedam vertrekt als de Rhein-express al is binnenge lopen. Volgens de NS-chef van het rayon Rotterdam, de heer K. van der Veen, mag uit deze laatste omstan digheid bepaald nog niet de conclusie worden getrok ken dat de oorzaak van de ramp bij de Sprinter moet worden gezocht. Nog een ander element dat men, zoekend naar een verklaring voor het ongeluk, in ogenschouw zal nemen, is de gang van zaken op de centrale NS-post in Rotterdam. De treinbewegingen op het betrokken baanvak worden van daaruit geobserveerd en geregeld. De NS-woordvoerder G. Verheul zei hierover gisteren overigens: „De Sprinter kon op de centrale post wel worden gezien. Maar ook al was dat gebeurd, dan had men de trein niet meer kunnen tegenhouden. Gezien echter het vertrek van de Sprinter uit Schiedam op een tijdstip dat de Rhein-express nog niet binnen was én het feit dat de bestuurder van de Sprinter nog niet kon worden gehoord, roepen de bewegingen van deze laatste trein op dit moment de meeste vragen op. „Maar nogmaals", aldus de heer Van der Veen, „of Toen de twee treinen op elkaar inreden, bedroeg de snelheid van de Sprinter 87 kilometer per uur. De Rhein-express was vrijwel tot stilstand gekomen. De machinist hiervan, die zijn snelheid waarschijnlijk laag heeft gehouden in verband met de spoedig te passeren wissel, had de klap zien aankomen. Hij heeft geremd, is naar de achterste cabine van de locomotief gerend en daar pardoes naar buiten gesprongen. Deze bestuur der, de uit Rotterdam afkomstige heer Timmers, heeft geen letsel opgelopen, evenmin als de passagiers uit deze trein. Ook in de stilstaande stoptrein, die door de in elkaar gedrukte Sprinter is geraakt en enige schade opliep, zijn geen gewonden gevallen. Dat van de twee treinen die op elkaar zijn gebotst, de Rhein-express er zo betrekkelijk goed is afgekomen en de Sprinter zo zwaar werd getroffen, kan te maken hebben met het feit dat de Rhein-express getrokken werd door een zware locomotief, die mogelijk als buffer heeft gediend. De Sprinter heeft geen aparte locomotief. Met het ongeluk heeft het feit dat de Sprinter het experimentele stadium nog maar net te boven is, niets, te maken, aldus NS-president, mr. De Bruin. In september ging de Sprinter bij wijze van proef rijden op de lijn Rotterdam—Hoek van Holland. Daar vóór is hij in de werkplaats in Leidschendam getest op veiligheid en doelmatigheid. De trein zal in juni volgend jaar worden ingezet op de Zoetermeer-lijn. Weinig was er over van het eerste rijtuig van de Sprinter waarin dan ook de slachtoffers vielen. De D-trein (r.) liep betrekkelijk weinig schade op en ook de stoptrein (nog te zien achter de vernielde Sprinter) kwam er redelijk goed van af SCHIEDAM De Nederlandse Spoorwegen aanvaarden in principe alle aansprakelijkheid, die voortvloeit uit het treinongeval. Een woord voerder van de NS verklaarde gisteravond dat dit inhoudt, dat men de begrafenissen betaalt, de reiskosten van en naar Schiedam van fami lieleden, gederfde inkomsten van betrokkenen enz. Het stoffelijk overschot van de verongeluk te Turkse passagier zal op kosten van de NS naar Turkije worden gevlogen en daar worden begraven. Ook 14 jaar geleden, na het treinongeluk bij Harmeien, droegen de Spoorwegen de materie le gevolgen. Rampennummers ononderbroken gebeld door familieleden UTRECHT De rampennum mers die direct na het treinon geluk door de Nederlandse Spoorwegen beschikbaar wer den gesteld voor inlichtingen over slachtoffers, zijn gisteren de hele dag vrijwel ononderbro ken bezet geweest Honderden angstige mensen belden in grote spanning naar Utrecht om ze kerheid te krijgen over het lot van hun familieleden. De Spoor wegen hebben in veel gevallen de betrokkenen ervan kunnen overtuigen dat degenen over wie inlichtingen werden gevraagd niet in de bewuste trein konden hebben gezeten. Het falen van mens en techniek DE MENS HEEFT HET RECHT om fouten te maken. Dat is een veelgebruikte stelling in de menswetenschappen om aan te geven, dat de mens niet volmaakt is. Een menselijke fout echter kan soms fatale gevolgen hebben. Zich bewust van eigen beperktheden dwong de mens de techniek naar zijn hand, in de hoop dat de techniek volmaakter zou zijn dan hij zelf. Deze hoop is echter ijdel gebleken. De techniek kan even ernstig falen als de mens, soms nog ernstiger. DEZE OVERWEGINGEN gelden ook nu weer, na het ernstige treinongeval gistermorgen in Schiedam. Was dit het gevolg van menselijk of van technisch falen? Iedere speculate hierover is een slag in de lucht, zolang de conclusie van het onderzoek niet bekend is. Maar als het zover is, dan nog zullen vragen onbeantwoord blijven. Want zowel mens als techniek kunnen falen op de meest onverwachte momenten. De oorzaken daarvan zijn vaak moeilijker te achterhalen, dan het falen zelf. ZOLANG DE OORZAKEN in dit geval de onvolmaaktheden blijven bestaan, zullen fouten een deel zijn van het leven. Het menselijk leed als uitvloeisel van dit falen, deze onvolmaakthe den, is er echter niet minder om. 12 lens het middaguur trok de plaats van het onheil grote belangstelling. Velen verzamelden zich op de cons van de parallel aan de spoorlijn liggende flatgebouwen. De hulpverlening werd bemoeilijkt doordat Slachtoffers eerst over een sloot gedragen moesten worden, voordat de ambulances hen over de grote I naar het ziekenhuis konden vervoeren „isp (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De treinramp gisteren nabij Schiedam wordt geboekstaafd als de op een na grootste ramp in de geschiedenis van de Neder landse spoorwegen. De groot ste vond plaats op 8 januari 1962 bij Harmeien, waarbij twee reizigerstreinen op el kaar botsten en uit de onvoor stelbare chaos van verwron gen staal 93 doden werden geborgen en 151 mensen ge wond tevoorschijn kwamen. Een nationale ramp. Het meest recente treinonge luk gebeurde vorig jaar op 8 augustus bij Amsterdam C.S. Daar raakten 15 mensen ge wond bij een botsing tussen twee personentreinen. De ma chinist van een van de treinen had een stopsein genegeerd. De laatste treinbotsing waar bij meerdere doden vielen, ge beurde op 30 mei 1971 bij Dui- vendrecht, vlakbij Amster dam. Toen reed daar een reizi gerstrein achterop een stil staande D-trein. Er vielen vijf doden en 34 gewonden. De „jongste" spoorwegonge vallen-historie vermeldt onder andere de volgende data: 1963: trein grijpt op overweg te Diemen busje, vijf doden, vier gewonden. 1965: trein grijpt bij Bodegra ven trekker op overweg, vier kinderen gedood. 1967: goederentrein botst in Beesd op personentrein, ma chinist en conducteur gedood, vier passagiers gewond. 1967: trein botst op overweg bij Heythuysen op vrachtauto, drie doden en vijf gewonden. 1968: trein botst op overweg in Maartensdijk op melkauto en ontspoort, een dode, ramp voorkomen door krachtig rem men tegemoetstormende reizi gerstrein. 1970: posttrein grijpt op over weg Volkswagenbusje, vijf do den en een gewonde. 1973: personentrein rijdt nabij .Woerden op. goederentrein, een dode en zeven gewonden. 1974: drie treinen rijden in Rotterdam-Zuid op elkaar in (seinwachter gaf ten onrechte groen) 21 gewonden. Historisch is het geval met de zogenaamde „spooktrein" die in augustus 1962 met een sla pende bestuurder bijna 20 mi nuten lang door Midden Lim burg raasde, zonder rampen te veroorzaken. Nog vers in het geheugen ligt het koelbloedig optreden van vier dienstleiders van het Cen traal Station te Rotterdam,die vorig jaar september een met 200 passagiers bezette trein, waarvan een remleiding was dichtgedraaid en die tegen een zware buffer op het station te pletter dreigde te slaan, door bliksemsnel ingrijpen op een zijspoor wisten te leiden. evrijding machinist dramatisch hoogtepunt (Van een onzer verslaggevers) JHIEDAM Hoewel de hulpverlening bij de treinramp gisteren Schiedam binnen vijf minuten op gang kwam, was het voor t merendeel van de slachtoffers al te laat. Door de snelheid meer dan 80 km per uur, waarmee de Sprinter uit de richting Rotterdam zich in de D-trein uit Hoek van Holland boorde, oeten velen op slag dood zijn geweest. De snelle reddingsactie volgens burgemeester Lems van Schiedam mogelijk geweest, ordat voor het industriegebied rond Schiedam diverse rampen- annen zijn opgesteld. „Daardoor kwamen de betrokken diensten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen snel en spontaan in tie, zonder dat competentiegeschillen ontstonden. Dankzij de tmpenplannen was men goed voorbereid en verliep de samen- erking goed", aldus de heer Lems. De gemeentelijke diensten erden onder meer aangevuld met een hulpverleningsploeg van NS en een chirurgisch team van het Rotterdamse Dijkzigt-zie- enhuis. allereerste hulp werd gebo- in door passagiers uit de •trein, die op het moment van botsing vrijwel tot stilstand as gekomen door ingrijpen an de machinist. Maar zij kon- ;n slechts machteloos loezien, 'enals toegestroomde flatbe- oners uit de omgeving van de »mp. Een van deze bewoners, :n bejaarde vrouw die vanuit aar woning recht op de plaats ïs onheils kon kijken, vertelde stermiddag: „Ik stond in de- *:en toen ik een vreselijke hoorde. Het was een ogen- »lik angstig stil en daarna hoor- _'l. Toen ik uit het raam zag ik mensen springen jit de derde trein, die naast de v-trein stond en die na de bot sing geramd werd door een aan flarden gereten gedeelte van de pprinter." Een andere ooggetuige, volledig ontdaan door de rampzalige ra vage die hij had aanschouwd, verklaarde gezien te hebben hoe twee Engelse dames met lichte verwondingen uit de Sprinter stapten, maar weigerden te wor den behandeld. Ze haastten zich naar een telefoon om familiele-" den te laten weten, dat zij het goed maakten. Terwijl Schiedamse en Rotter damse brandweerlieden en GGD-mensen koortsachtig op zoek waren naar overlevenden tussen de puinhopen, werd het aantal doden van uur tot uur groter. Spoedoperatie Dramatisch hoogtepunt van de reddingsactie was drie uur na het ongeluk de bevrijding van de 49-jarige machinist H. Kop- hof uit de cabine van de Sprin ter. Het medische team van het Dijkzigt-ziekenhuis voerde ter plaatse een bijna een vol uur durende spoedoperatie uit, waarbij men' zijn linkervoet moest amputeren, omdat dit de enige mogelijkheid bleek om hem uit de verwrongen staalres- ten te bevrijden. Rond drie uur gistermiddag had men twintig doden geborden en toen men om half zeven gister avond nog drie stoffelijke over schotten vond, werd het uiteind elijke dodental voorlopig op 23 vastgesteld. Tussen negen en tien uur gisteravond werd ech ter duidelijk dat zich nog een slachtoffer in de ravage moest bevinden. Met behulp van snij branders en hydraulische per sen slaagde men er uiteindelijk in ook deze dode te bergen. De vijf ernstig gewonden, voorna melijk beenbreuken en hersen schuddingen, zijn opgenomen in ziekenhuizen in Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam. In te genstelling tot berichten vlak na de ramp bevinden zich onder de' slachtoffers geen scholieren. Opvangcentrum De lichamen van de verongeluk te passagiers zijn overgebracht naar het Schiedamse Nolet-zie- kenhuis, waar ook een opvang centrum is ingericht voor fami- Met verbeten gezichten van wanhopige onmacht probeerden de hulpverleners te redden wat er te redden viel. lieleden. Een team van psycho logen en maatschappelijk wer kers is actief bij de begeleiding van de familieleden, die naar het ziekenhuis zijn gekomen om bij de identificatie te helpen. Het treinverkeer op het noodlot tige traject kon vrij snel worden hervat, omdat de materiële schade al met al is meegevallen. Alleen de voorste wagen van het uit twee wagens bestaande Sprinter-treinstel is total loss. Het achterste gedeelte kon blij ven staan en worden wegge sleept. De voorste helft was gis teren om zes uur naast de baan getakeld. De D-trein en de ook bij de botsing betrokken stop trein uit Hoek van Holland heb ben nauwelijks schade opgelo pen. De totale materiële schade wordt geschat op anderhalf tot twee miljoen gulden. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag in een telegram aan de president-direkteur van de Nederlandse Spoorwe gen hun medeleven betuigd met de slachtoffers van de treinramp en hun nabestaanden. De letterlijke tekst van het door koningin en prins ondertekende telegram luidt: „Wij zijn diep geschokt door het ontstellende bericht van het ongeluk bij Schiedam, waardoor zovelen uit het leven gerukt of ernstig gewond werden. Samen met u en uw medewerkers denken wij met innig meeleven aan de getroffenen en hun nabestaanden." Vragen in Kamer over beveiliging (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat de Spoorwegen de beveiliging van druk bereden baanvakken in hoog tempo gaan voltooien. De fractie heeft hierop aangedron gen in schriftelijke vragen aan minister Westerterp van ver keer en waterstaat. Gedoeld wordt in de vragen met name op de zogenaamde Auto matische Trein Beïnvloeding, een installatie, die ervoor zorgt dat een trein tot stilstand komt als de machinist een fout heeft gemaakt. Het baanvak waarop zich het trein-drama heeft vol trokken was niet van ATB voor zien. Van de 1800 kilometer spoorrails die in Nederland voor deze installatie in aanmerking komen, is op dit moment 630 kilometer daarvan inderdaad voorzien. Verwacht wordt dat volgens het huidige schema de aanleg van de Automatische Trein Beïnvloeding in 1983 of 1984 voltooid zal zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9