Streekwaterleiding bedri j f belang regio-gemeenten in n eNVe Drama speelt stuk Grombrowicz Omgeving Oostdwarsgracht wordt rehabilitatiegebied Gemeente wil Sijthoff- complex aankopen ,,Ons Belang" wil geen huurverhoging LEIDSE NOTA „WATER EN GELD": e Kortweg Econo misch Wel en Wee in Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De omvorming van de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) tot een streekwaterleidingbe- drijf (ook wel openstelling van deze NV genoemd) is in het belang van de gemeenten in de Leidse regio. Blijft de toestand zoals hij is en zal uiteindelijk de provincie krachtens de waterlei dingwet een grotere concentratie moe ten afdwingen, dan zal dit nadelige gevolgen hebben voor de prijs van het water. Dat is de conclusie van een nota „water en geld" die morgenavond onderwerp van discussie zal zijn in een vergadering van de raadscommissies financiën en economische zaken. Daar zal worden gesproken over de wens van Leiden de LDM om te vormen tot een streekwater- leidingbedrijf waaraan alle gemeenten uit de bollenstreek zouden moeten deel nemen. Thans bestrijkt de LDM direct slechts een gebied bestaande uit Leiden, Oegst- geest en Valkenburg. Andere gemeen ten betrekken ook wel water van Lei den, maar distribueren dat zelf. Katwijk en Rijnsburg krijgen nog water geleverd krachtens een oud kontrakt van begin deze eeuw. Daarin is een speciaal privilege opgenomen, dat im pliceert dat beide gemeenten voor hun water een spotprijs moeten betalen, ge meten naar de maatstaven anno 1976. Beide gemeenten krijgen nog altijd wa ter geleverd voor de prijs van 15 cent m3 en 12 cent voor aUe overige m3. Ter gesteld zou worden, ook voor de andere vergelijking: de waterprijs in Leiden regiogemeenten. zelf lag in 1974 rond de 62 cent per kubieke meter en is sindsdien nog eens j e °an1 twee maal verhoogd. De bij de nota verschafte cijfers tonen aan dat de laat de open stelling de stijging van de waterprijs minder groot zijn dan wanneer dat niet ste jaren de LDM voor meer dan 6 ton gebeurt, toch zal de consument ook de per jaar heeft moeten toeleggen op deze kpmende jaren nog met zo'n 10% stij- goedkope leverancies aan Katwijk en ging per jaar rekenmg moeten houden. Rijnsburg, bedragen die moeten worden *?.e, LDM investeert namelijk al emge - - - tijd in een zogenaamd Wijde Aa-plan. Hier zal Leiden in de toekomst zijn Onderhandelingen met "ÏSSwijk en »ater vandaan moeten gaan halen. De Rijnsburg hebben inmiddels uitgewe- investeringen belopen thans al 13 mil- zen, dat beide gemeenten bereid zijn e,n, ,om deze niet in een keer tot van deze voorrechten af te stappen, als uitdrukking te laten brengen ui een ze tenminste zeggenschap krijgen bin- gestegen waterprijs, komt er elk jaar de LDM. Dat is hen van Leidse een stukje van deze uitgaven middels per kubieke meter voor de eerste 27.000 zijde toegezegd, wanneer de LDM open- de waterprijsverhoging terug. (16 io m Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gebied rond de Oostdwars gracht en de Emmastraat zal worden opge knapt een rehabilitatieplan voor dit stukje binnenstad, dat omsloten wordt door Lan- gegracht en Oude Singel, komt morgen avond in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening op tafel. Naast renovatie, rehabilitatie en restaura tie van een aantal monumentale panden in dit gebied, voorziet het plan ook in de nieuwbouw van 14 woningen op kaalslag- terreinen, waarvan een deel misschien tij delijk als wisselwoning zou kunnen fungeren. Het opknapplan voor dit begin 17e-eeuwse stukje binnenstad zal gefaseerd worden uitgevoerd. Het eerst wordt de restauratie van vier grote panden aan de Oude Singel aangepakt. Deze zijn in bezit van de Stich ting Studenthuisvesting, maar zijn thans volkomen onbewoonbaar. De restauratie zal plaatsvinden tegelijk met de bouw van 5 nieuwe huizen aan de Pelikaanstraat, die dan de functie van wisselwoning zullen hebben gedurende het opknappen van de de renovatie huizen langs de Oostdwarsgracht. Dat ge beurt in de tweede fase, samen met de afbraak op deze plaats. In de derde fase zullen de particuliere woningen in dit gebied moeten worden opgeknapt. Een aanduiding van de tijd die met het een en ander gemoeid zal zijn is op dit moment nog niet te geven. De kosten van het hele rehabilitatieproject belopen rond 5 miljoen gulden. Daarvan zal de gemeente ruim 7 ton voor haar rekening moeten nemen. Het rijk financiert de rest. Twee ton voor start Tour de France (Van een onzer verslaggevers) Leiden De leden van de com missie voor sportzaken uit de Leidse gemeenteraad buigen zich morgenavond over een voorstel van b. en w. financiële medewerking te verlenen aan de komst van de Tour de Fran ce 1978 naar Leiden. Daartoe zou nog met een nader voorstel gekomen moeten wor den maar een grove schattigng leert dat dit op 150.000 tot 200.000 gulden ten laste van de gemeente zou komen. De totale kosten van het halen van de Tour naar Leiden zullen waar schijnlijk de 6 ton te boven gaan. Een definitief subsidie- voorstel is te verwachten wan neer over de exploitatie van een en ander meer met zekerheid te zeggen valt. 11 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Leiden wil overgaan tot gedeeltelijke aankoop van het Sijthoff-com- plex aan de Doezastraat. Het gaat hier om een gedeelte langs de Molensteeg en de Vliet. Zoals bekend staat het complex sinds december leeg, toen de drukkerij en uitgeverij werd verplaatst naar Samsom in Alphen aan den Rijn en Sijthoff International zijn intrek nam in de kantoorflat aan het Schuttersveld, tegelijk met een deel van de letterenfaculteit. fuizj Se Leidenaar D. Jasperse is ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit koninklijk onderscheiden. Burgemees ter Vis speldt hem hier de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de revers. De echtegenote en de zoon van de jubilaris kijken daarbij niet zonder trots toe. De plechtigheid had gistermiddag plaats in de kamer van de directeur van de SLF, de heer Brooshooft. aan te kopen deel te slopen, behoudens de panden Vliet 14 en 15, en te bestemmen voor woningbouw in de gesubsidieerde sector. De ontwikkelingsmaatschappij Project 5 zou on der nader overeen te komen voorwaarden kun nen worden aangewezen als manegementsadvi- seur bij deze nieuwe bebouwing. De projectont wikkelaar zou later ook een bouwplan mogen indienen voor de herbebouwing van de hoek Molensteeg/Vliet. Morgenavond om 18.00 uur wordt op het stadhuis over deze voorstellen van burgemeester en wet houders vergaderd. Vooraf maken de raadsleden vanaf 17.00 uur een uitstapje naar het complex. DOCOS terug van voetbaltrip in Engeland Van een onzer verslaggevers LEIDEN DOCOS heeft een succesvolle 6-daagse voetbal trip naar Engeland achter de rug. De resultaten waren ma gertjes, maar de pret was er niet minder om. De eerste wedstrijd speelde de derde klasser tegen F.C. Fe- versham. De rood-witten ver loren verdiend met 43. Te gen Deal verloor het team van trainer Linkerhof onverdiend met 5—3. Vrijdagavond traden de DOCOS-spelers in het veld tegen F. C. Folkestone. Dit werd hun eerste en laatste overwinning in Engeland: 1—0. De laatste ontmoeting, tegen Walmer, eindigd^ in ge lijkspel: 33. - LEIDEN In de Slaaghbuurt worden aanstaande zaterdag ter gelegenheid van het openen van het buurthuis enkele festi viteiten georganiseerd. Om elf uur gaat een optocht, waaraan alle kinderen van de Slaagh buurt met versierde fietsen en steppen kunnen meedoen, van start. Om twaalf uur opent wet houder Tesselaar het nieuwe buurthuis, de voormalige Korti- markt. Daarna wordt „open huis" gehouden. Leiden De personeelsver eniging van de Lichtfabrieken Leiden organiseert aanstaande vrijdag een feest in de Stads gehoorzaal. Aanvang acht uur. Leiden Het Christen Demo cratisch Appèl-Verband Lei den houdt op donderdag 13 mei een openbare vergadering in het gebouw van studenten vereniging 'Augustinus' aan het Rapenburg. Aan de orde komt het ontwerp-program van het CDA. De vergadering begint om acht uur. De heer W. van Rijn treedt af als secre taris. De heer l'Ami, Heren gracht 43, tel. 141058, zal het secretariaat voorlopig behe- Doden herdacht in Leiden Burgemeester Vis legde gisteravond een krans bij het monument tegenover molen 'De Valk' ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Eerder op de avond hield burgemeester Vis een toespraak bij de traditionele herdenkingsbij eenkomst in de Marekerk. Er werden enkele liederen ten gehore gebracht onder muzikale begeleiding van Jan van der Meer, waarna de stille tocht naar het monument volgde. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het bestuur van woningbouwvereniging „Ons Belang" heeft een beroep gedaan op het college van b. en w., de staatssecretaris van volkshuisvesting alsnog te verzoe ken de aangezegde huurverhoging van acht procent per 1 mei achterwege te laten totdat het complex is gerenoveerd. Op een eerder voorstel van het bestuur is door het ministerie van volkshuisvesting een huurverhgoing van acht procent vastgesteld. De bewoners hebben evenwel de toezegging gekre gen dat de huren pas omhoog zouden gaan, wanneer het gehele complex is gerenoveerd. Het bestuur van de Leidse Woningstichting heeft het ministerie voorgesteld aan bewoners van haar complex woningen in het Haagwegkwartier geen huurverhogingen op te leggen, voordat het complex is gerenoveerd. Zowel het voorstel van de LWS als dat van „Ons Belang" zijn door het ministerie overgeno men. Hierover zijn door het PSP-raadslid Anne v.d. Zande vragen aan het college van b. en w. gesteld. Het college merkt in zijn antwoord op dat het meent dat door een en ander rechtsongelijkheid is opgetreden. B. en w. willen alles in het werk stellen deze ongelijkheid op te heffen. Een scene uit „Yvonne, Prinses van Bourgondië". „YVONNE PRINSES VAN BOURGONDIË" LEIDEN Op donderdag 6 en de vrijdagen 7 en 14 mei geeft eNVe Drama (toneelsectie van het Leids Academisch Kunstcentrum) in het LAK-theater, Levendaal 150, derde verdieping, een voorstelling van Yvonne, Prinses van Bour gondië" van Witold Gombrowicz. De toegang sprijs voor de voorstelling die om 20.15 uur begint, bedraagt 5,00 of 3,50 (LAK-leden en CJP-houders en 65+). Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en telefonisch te reserveren op num mer 071-124890. Door een groep van twaalf studenten is onder leiding van Danny Kalmann, stageaire van de Amsterdamse Theaterschool, sinds half november van het vorig jaar intensief aan dit stuk gewerkt. Gekozen werd voor een zeer gestileerde spelvorm om daarmee de nadruk er op te leggen, dat niet zozeer het eigenlijke plot, dan wel de bedoeling, die Gombrowicz met zijn stuk heeft, belangrijk is. Witold Gombrowicz was een Poolse filosoof, die verscheidene gerenommeerde essays, romans en toneelstukken op zijn naam heeft staan. Deze hebben alle een existentialistische inslag. Hoewel Gombrowicz het zelf er niet mee eens was, wordt hij door velen als voorloper van absurditische schrijvers als Ionesco en Beckett gezien. Er zijn inderdaad absurdistische elementen en vervreem- dings-effecten in de voorstelling terug te vinden. Hoewel het stuk in 1934 werd geschreven, is het nog steeds actueel te noemen: Het gaat namelijk over de poging van een individu te rebelleren tegen de gevestigde orde. In het stuk wordt duide lijk gemaakt, wat de gevolgen hiervan kunnen zijn, hoe alles uit de hand loopt en er een complete chaos ontstaat. Tenslotte is men zover, dat men tot elke prijs de orde wil handhaven/herstellen, zodat zich de vreemdste taferelen gaan afspelen. Grofvuil LEIDEN - De grofvuil wagen van de ge- meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Rijns- burgerweg, Terweepark, Boerhaavelaan, Mariënpoelstraat, Kagestraat. Zweiland- laan, v. Swietenstr., Faljerilstr., Houtlaan. A. Duyckiaan, van Beumngenlaan, van Slingelandtlaan. J. de Wittstraat, J van Oldenbarneveldstraat, Fagelstraat, Leden- berchstraat, Hogerbeetsstraat, Warmonder- weg. Nachtegaallaan. Mezenstraat. Vinken- straat. Lijsterstraat, Roodborststraal. Me relstraat. Wassenaarseweg. Leeuwenk- straat, Stationsweg, Paviljoenshof, Sta tionsplein, Morssingel, Pesthuislaan, Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krugerstraat, Pres. Steynstraat, Transvaalkade en hof Jou- bertstraat, Womarantstraat, v.d. Tasstraat, Lopsenstraat, Rijnzichtstraat, de Wett- straat, Rertzstraat, de la Reystraat, Preto- Leiden Aannemingsbedrijf Du Prie heeft onlangs een nieuw pand aan de Admiraal Banckertweg 23 betrokken. Ter gelegenheid daarvan zal er aanstaande vrijdag open huis worden gehouden van vijf uur tot half acht Toneelvereniging ODIA geeft zaterdag 15 mei in de toneelzaal van het Nederlands Congresge bouw te Den Haag een voorstel ling van „Vlinders zijn vrij" van Leonard Gershe in de vertaling van Josephine van Gasteren. De regie heeft Hans van Langerak. De voorstelling gaat in het ka der van de door het Haags Cen trum voor Amateurtoneel uitge schreven wedstrijd. Aan de Zoeterwoudseweg 23 is in de leegstaande v.m. garage van v.d. Velde, de werkplaats van autobedrijf Devilee-Reizevoort B.V. geves tigd. De afdeling verkoop blijft op Levendaal 71-79. Aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 wordt het pand, waarin het Teehn. Handels- en Adviesbureau W.B.F. Swart B.V. is gevestigd, te koop aan geboden voor 150.000,- k.k. 0 Aan de Korte Mare 12 is i.p.v. Iran-Europe Trading Company B.V., kleinhandel in perzische tapijten, André Cu- velier, verlichtingartikelen, ge vestigd. 0 Aan de Vondellaan 80 is door „Het Motorhuis B.V.", „Multilease B.V.", een aparte dochteronderneming, geves tigd. 0 Aan de Burgsteeg 4 wordt het pand, waarin het Mode huis Futura is gevestigd, te koop aangeboden, vraagprijs 115.000,-. 0 Aan de Zijldonk 38 is in samenwerking met de artsen praktijk van R. van Leeuwen tevens Y. Groeneveld, huis arts, gevestigd. 0 Aan het Kort Rapenburg 14 is naast Evro uitzendburo te vens Bas Studentenwerkburo, gekomen van Breestraat 53, 0 Aan de Nieuwe Rijn 37 wordt de Slagerij van De Vrind te huur of te koop aan geboden. 0 Aan de Haarlemmerweg 49a is de toonkamer van de Houtwerf B.V. verplaatst naar de Lammenschans weg 130. 0 In het thans nog leegstaan de kantoorgebouw aan de Vondellaan van Reamhust Projects zal over enige maan den het hoofdkantoor van een samenwerkingsproject op het gebied van de gezondheids zorg worden gevestigd. Het be treft een project van de Stich ting Interkruis Zuid-Holland, de Stichting Gewestelijke Ge zondheidszorg Zuid-Holland, het Sociaal-Pedagogisch Cen trum in Leiden en het Insti tuut van Sociale Geneeskunde van de Universiteit.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3