foidócSowuwt TREINRAMP BIJ SCHIEDAM EIST ZEKER TWINTIG DODEN PvdA-program geen basis voor nieuwe regering Het was niet om aan te zien MINISTER VAN AGT: Anne eeds dat van /oor nen, ïgen des-| KV)' eer-f S"» een onzer verslagge- kenvers) „En L erik CHIEDAM „Het was mee M meer om aan te zien, h". verschrikkelijk" stamel- e een jonge vrouw uit de lats langs de spoorbaan. Eij hoorden een enorme p en toen we naar bui- ijkefen keken, zagen we twee ÏVK re in en op elkaar. Een er- P"-|an was bijna helemaal frnie,d- We vlogen naar ?ste uiten met tal van buren de flat. Toen we op de orbaan kwamen was alsof mijn hart stil- i" Zij huilt zaoht r zich uit, deze vrouw, in haar leven nog nooit narigheid gezien 'ft. Een omstander houdt haar handen vast en dan komt zij weer wat tot bedaren. „We hebben ge daan wat we konden, om te helpen. Maar wat kun je helpen?" Duidelijk wordt, dat deze treinramp in de vroege ochtend van dinsdag 4 mei naar schatting zeker twin tig mensen, waaronder ver schillende scholieren, het leven heeft gekost en dat veel meer mensen gewond zijn. „We hebben zoveel mogelijk gewonden uit de vernielde trein proberen te halen", vertelt een bleke vermoeiede man. Maar wat moet je als ondeskundige met zoveel gewonden? Je doet wat je denkt, dat je moet doen. Maar verder sta je machteloos. Zwaar gewonde mensen, van wie je als leek ziet, dat het hopeloos is. Kermende mensen, tegen wie je nau welijks iets kunt zeggen. Maar toch wil je helpen, terwijl je weet, dat je niet kunt helpen. Wat ben je dan machteloos Een verpleegster troost hem en zegt: „Wat jullie gedaan hebben is bijna niet te vertellen. Maar nu zullen wij het wel overne men De treinramp, die zich van morgen rond acht uur bij Schiedam voltrok, heeft een schok van ontzetting teweeggebracht in de wijde omgeving. •k hart Een 42-jarige Ma- ïkkaan heeft gisteren een ïoomstoot van 15.000 volt i herleefd. Met de arm van zijn ti traanwagen raakte hij in a 'tankfort een hoogspanning- l, leiding van de spoorwegen, a )oor de sterke stroomstoot Yerd zijn rechterarm verkoold, e kwijl hij voorts zware brand- i jonden aan beide voeten op- e i^p. Slechts aan zijn sterke hart I lad hij te danken dat hij niet >P slag dood was. Manverdrag In Genève is 5 UlllllnillllllllllMlllllllllHIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIII gisteren een conferentie begon nen ter voorbereiding van een international verdrag over het vreedzaam benutten van de ruimte en de rijkdommen van de maan. Het ontwerp-verdrag wordt opgesteld door de VN- commissie voor het vreedzaam gebruik van de ruimte. De deel nemers aan de conferentie zijn het er over eens dat niet één land, bedrijf, of persoon aan spraak kan maken op maan-ge- bied. Vrij algemeen leeft de ge dachte dat het verdrag uit moet gaan van een gemeenschappe lijk beheer van de maan, en een rechtvaardige verdeling van bo demschatten. Geen loonsverhoging De Ca nadese parlementsleden hebben hun eigen loonsverhoging voor 1976 weggestemd, blijkbaar als steun voor het anti-inflatie-pro- gramma van de regering. Zij verdienen 24.000 dollar per jaar, met 10.600 dollar belastingvrije toeslagen per jaar, waarbij een verhoging van 700 dollar zou zijn gekomen. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De kritiek op het vorige week gepubliceer de P. v.d. A.-verkiezingspro- gramma blijft aanhouden. Op een CDA-bijeenkomst in Den Haag heeft minister Van Agt van Justitie giste ren verklaard, dat de chris ten-democraten op grond van dit programma in geen geval met de socialisten kun nen regeren. Ook de ARP en de VVD hebben gisteren het P. v.d. A.-programma afge wezen als niet reëel en vol strekt onaanvaardbaar. Volgens Van Agt komen er in het P.v.d. A.-programma onwijsheden voor. „Het bevat onbetaalbare wen sen en het stopt de kiezers vol met illusies. De christen-democraten daarentegen proberen aan de kiezers datgene te geven wat zij beloofd hebben", aldus minister Van Agt. Hij stelde met nadruk, dat het de taak van de CDA-ministers zal zijn er bij de komende bezuinigingsbesprekin gen in het kabinet voor te zorgen dat onze Defensie niet wordt aangetast. Van Agt distantieerde zich van dege nen, die altijd wat meesmuilend over de VVD praten. „De liberalen zijn het het verleden goede coalitiegeno ten geweest". WD-fractieleider Wiegel heeft het P. v.d. A.-programma bestempeld als „een waslijst van wensen, waarbij niet wordt gezegd hoe het allemaal betaald moet worden". Voor Wiegel is het volstrekt onaanvaardbaar dat er na de verkiezingen nog een kabi net komt met de P. v.d. A. AR-fractieleider Aantjes zei in Leeu warden onder meer, dat de P. v.d. A. teveel verwacht van een over heidsingrijpen, „een filosofie die het CDA volstrekt vreemd is". Ook Aan tjes verwierp eventuele bezuinigin gen op Defensie. Zionisten dragen morgen Davidster AMSTERDAM (ANP) - De jonge Nederlandse Zionisten van de inter nationale jeugdbewe ging Bne Akiwa gaan zich morgen vrijwillig met een Davidster tooien. Op het speldje is de leuze „I am a zio nist" geplakt. Golda Meir heeft tot het dragen van het speldje opgeroepen nadat in de Verenigde Naties op 10 november van het vorig jaar, de zogenaamde an- ti-zionisme-resolutie is aangenomen. Morgen viert Israël zijn onafhan kelijkheidsdag. Dat dit samenvalt met de Ne derlandse bevrijdings dag berust op een toe val: op grond van de joodse jaartelling valt die slechts een maal in de negentien jaar op 5 mei. In 46 uur wereld rond NEW YORK (UPI) - Een verkorte uitvoering van de Boeing 747 van Pan-american World Airways heeft maandag een record gevestigd door in 46 uur de we reld rond te vliegen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: 1 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden-- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune ,ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoonties 4.08 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 4 mei 1976, 66e jaargang no. 20417 Film „Anne" over Anne Frank op Ned. II om 19.30 uur. Om 19.05 uur Geheimen Rode Zee, om 20.30 uur tv-spel Gemalóh. In Hier en nu om 22.05 uur Novib. Ned. I om 19.05 Erfenis Göring, om 20.10 uur 2 voor 12 en om 21.45 uur Spelen met muziek. Op beide netten om 19.55 uur dodenherdenking. Perioden met zon Perioden met zon en plaatselijk een bui, matige tot krachtige wind uit west tot noordwest Max. temperaturen van 10 tot 14 gr- Morgen: Zon: 05.03 - 20.12 Maan: 09.50 00.35 Schev.: hoogw.: 6.24 18.51 laagw.: 2.18 14.35. (Van een onzer verslaggevers) Schiedam. Een treinramp bij Schiedam van morgen om even na acht uur heeft aan zeker twintig mensen, onder wie verschillende sch olieren, het leven gekost. Vele anderen werden bij de botsing tussen de Rhein-express van 7.32 uit Hoek van Holland en een Sprinter-stoptrein uit Rotterdam richting Hoek van Holland zwaar gewond. De ravage was kort na de verschrikke lijke aanrijding, waarbij het voorste treinstel van de Sprinter werd opengescheurd, enorm. Uren na het ongeluk reden nog steeds ambulan ces af en aan tussen de plaats van de ramp en ziekenhuizen in Rotterdam, Schiedam, Vlaardin- gen en omgeving. Een ploeg van het Rotterdam se ziekenhuis Dijkzigt, vele artsen en verpleeg kundigen uit de omgeving verleende eerste hulp. De brandweer moest gaten hakken in het strijk- gewas langs de spoorbaan, om de doden en gewonden met ambulances via de snelweg Rot- terdam-Schiedam te kunnen afvoeren. Foto's Simon E. Smit Hoe de ramp zich precies heeft voorgedaan was uren later nog steeds onzeker. Wel zeker is, dat de Rheinexpress op de lin kerspoorbaan tussen Vlaardin- gen en Rotterdam reed, terwijl op dezelfde baan vanuit Rotter dam de Sprinter kwam aanrij den. Volgens de NS zaten beide treinen op het juiste spoor, al leen het tijdstip waarop klopte niet. De oorzaak daarvan weet men nog niet. Op derechter- baan stond een stoptrein uit Hoek van Holland stil. Uren nadat een groot aantal doden en gewonden reeds van de plaats van de ramp waren weggehaald, was men nog steeds doende de zwaargewon de machinist van de Sprinter, die in zijn cabine bekneld was geraakt, bij te staan; kort na elf uur wist men hem te bevrij den. Demachinist van de Rhei nexpress heeft het ongeluk waarschijnlijk zien aankomen. Vlak voor de botsing slaagde hij erin de lokomotief te ont vluchten. Omwonenden hoorden kort naacht uur een verschrikkelij ke klap en zagen toen tot hun ontzetting, dat twee treinen op elkaar ingereden waren. Een groot aantal bewoners van de flats langs de spoorbaan Henri Polakstraat/Parkweg, in Schie dam tussen de stations Schie dam en Schiedam-Nieuwland snelden direkt naar de ram- plaats om eerste hulp te verle nen. Wat zij zagen zullen zij, aldus een ooggetuige, nooit meer vergeten. Een groot aan tal verminkte stoffelijke over schotten, nog veel meer ker mende zwaargewonden en een ravage om niet te beschrijven. Velen werd deze aanblik te machtig. Zij moesten naar huis. Intussen was al een groot scheepse hulpaktie op gang ge komen van artsen, verpleeg kundigen, brandweer, politie, eerste hulpers, ambulances en spoorwegpersoneel uit Rotter dam en Schiedam. Het was, aldus een ooggetuige van de spoorwegen, een ramp die vergelijkbaar is met de treinramp in Harmeien op 8 januari 1962, toen 93 doden te betreuren vielen en de treinbot sing bij Duivenlirecht op 30 mei 1971, toen vijf reizigers werden gedood en 34 mensen werden gewond. De Nederlandse Spoorwegen heeft drie rampenummers inge steld, waar mensen inlichtingen kunnen verkrijgen over de slachtoffers van de treinramp van vanmorgen. De telefoon nummers zijn: 030-354334, 030- 354798 en 030-354890. Chaos en ontreddering tussen de stations Schiedam en Schiedam/Nieuwland. illMII Uil hl lil

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1