ANGST BLEEK OOK VOOR PSV ZEER SLECHTE RAADGEVER ..Domme" nederlaag FC Den Haag Blunders van Van der Kroft opvallendste in Rotterdam wil weg bij Ajax Mühren Overwinning voor brutaal spelend AZ'67 Brand in de Kuip Dojo Perazic tekende bij (Van onze sportcor- respondent) AMSTERDAM Het is vrijwel ze ker, dat Gerrit Mühren Ajax na dit seizoen zal ver laten. De vooral technisch begaafde Volendammer is verbolgen over het feit, dat de schei dende interim- coach Michels hem geen plaats meer in de basisopstel ling gunt. Mühren, die verknocht leek aan de rood-witte kleuren van Ajax, wil zijn vleugels uitslaan, nu hij niet langer eerste keus op het middenveld is. Jongere spelers als Helling en de Deen Ler- by genieten duidelijk de voorkeur van de tob bende „generaal". Mühren zegt dat een aantal Belgische clubs in hem geinteresseerd is alsmede de Franse ver eniging Reims. Ook een financieel lukratief voetbalavontuurtje in Amerika ter afsluiting van zijn glanzende car rière zou de Volendam mer wel aanlokken. ROTTERDAM In het Feyenoordstadion moest na afloop van Feyenoord - Excelsior een brandje worden ge blust. Een suppoost ont dekte het vuur op de X-tribune, vak noord. Enkele binten waren flink aangetast. Er werd in de haast water aan gedragen, waarmee het gevaar werd bezworen. De binten, die vorige week bij Nederland - België ook al smeulden, worden vervangen. Vol- gens de suppoost wérd het vuur zowel vorige week, als thans door baldadige supporters ontstoken. Ad Zonderland bij Den Bosch? ROTTERDAM Het zal van de vraag of FC Den Bosch gemeentelij ke subsidie krijgt af hangen of Ad Zonder land, thans interim-trai ner van Feyenoord, als oefenmeester naar Den Bosch gaat. „Wanneer die subsidie niet afkomt is er geen geld om mij te betalen", zei Zonder land na afloop van Feyenoord-Excelsior. ALKMAAR Angst is een slechte raadgever. Een weten schap waar inmiddels ook Kees Rijvers achter is. De trainer van PSV gokte in de Alkmaarse Hout op één punt. Bepaalde derhalve, vooral na de rust, het tactisch concept van PSV op het behouden van de 'nul achter'. Een speelwijze met een hoge eindrekening, want Rijvers was er uiteraard niet vanuit gegaan dat AZ- rechterspits Aad Goedhart tien minuten voor het einde de gehele PSV-achterhoede, inclusief doelman Jan van Be- veren, voor schut zou zetten. Kees Rijvers later: "Jullie hebben ge makkelijk praten, achteraf. Ik wil niet ontkennen dat het onze opzet was om hier met een punt weg te komen. Mogen we alsjeblieft wanneer je weet dat Feyenoord nog geen veertien da gen geleden in Alkmaar ook de boot in is gegaan. Het is nu eenmaal be kend dat AZ thuis moeilijk te pakken is. Daarom ben ik van een behouden de speelwijze uitgegaan. Waarbij je altijd het risico loopt kort voor tijd toch nog voor de bijl te gaan". Dat laatste gebeurde met PSV, want de ploeg die over enkele weken ander maal landskampioen moet worden, bleek mentaal niet bij machte zich over dat doelpunt van Goedhart heen te zettfen. Zoals datzelfde PSV in Alk maar trouwens geen moment de hoog- vlieger was die PSV in de nationale competitie toch is. PSV gedroeg zich als een verzameling schoothondjes, die nog altijd niet in de gaten hebben welke mogelijkheden de ploeg in zijn totaliteit heeft Een ontroerend moment. Kees Kist betrekt de binnenkort vertrek kende trainer Joop Brand in zijn vreugde over de zege van AZ op PSV. Na het "ontslag" van Brand versloegen de Alkmaarders Feyenoord en PSV Bange wezel Klaas Molenaar, de grote geldschieter .van AZ, zei het na afloop treffend: "Voor dit PSV heb ik geen greintje bewondering. Moet je eens optellen wat een klasse die ploeg heeft. En om je dan toch als een bange wezel op te stellen, voor mij is dat onbegrijpe lijk. Nee, dan heb ik meer waardering voor Feyenoord. Die ploeg komt ten minste niet met een broek vol naar Alkmaar". PSV was wel bang. Al ver voor de start, want al in de openingsfase kon zelfs een kind zien dat PSV een ver trekpunt had gekozen dat een toekom stig landskampioen onwaardig is. Goed, de verdedigende stelling waarin PSV opereerde, werd de ploeg natuur lijk ook opgedrongen door het ander maal recht toe recht aan voetballende diging liep alles naar wens, vooral dankzij het rustgevende werk van Ruud Stevens, die met Adrie van Kraay voldoende tegenwicht vormde voor de aanvalsgolven van AZ. Kind Op het middenveld en in de voorste linie liep het echter niet bij PSV. Met name de gebroeders Van de Kerkhof en Ralph Edström hadden weinig in de pap te brokkelen. De Van de Kerk hofjes omdat ze te veel uit Waren op solistische succesjes, Edström omdat hij ingepakt werd door voorstopper Theo Vonk, die net zoals hij dat eerder met Feyenoorder Nico Jansen had gedaan, Edström degradeerde tot een onmondig kind. Tegenover het onsamenhangende en aarzelende optreden van PSV stelde AZ'67 maar dat praat toch niet goed dat PSV zich vrijwel geen enkele maal vol overtuiging op de helft van AZ durfde te manifesteren. Vooral op het middenveld acteerden de PSVers zich als angstige provin- ciaaltjes, die nu het vertrouwde Phi lips sportpark niet als decor diende, alle vertrouwen in eigen kunnen spoorsslags kwijt waren. AZ profiteer de er dankbaar van; immers, juist tegen bange wezels voelen branie- •schoppers als een Hogenkamp en Wildbret zich als vissen in het water. De uitblinkende Hovenkamp later: "Jonge, jonge, wat een bangerikken die PSVers. Niet te geloven gewoon. Wanneer je eenmaal boe tegen die knapen zegt dan zie je ze de gehele wedstrijd niet meer terug". Het gros van de PSVers was inder daad zichzelf niet. Slechts in de verde- AZ net als in de paasdubbel tegen Feyenoord een ongecompliceerd, maar daarom niet ongevaarlijk spelle tje. Waarbij vooral het middenveld een gröte rol speelde. Rond de mid dencirkel was het vooral Hugo Hoven- kamp die nadrukkelijk de aandacht voor zich opeiste. Enerzijds door de manier waarop hij de getructe PS Vers Van der Kuijlen en Poortvliet dolde, anderzijds door de wijze waar op hij om de haverklap Van Marwijk en Kist in stelling bracht. Het grote probleem voor het fel en geconcentreerd spelend AZ vormde echter andermaal het maken van doel punten. Een manco binnen de AZ-ge- lederen dat snel verholpen moet wor den, wil de ploeg tenminste volgend jaar met enige kans van slagen de vaderlandse top bestormen. AZ creëerde ook tegen PSV enkele riante mogelijkheden op succes. Hovenkamp, Nygaardt en Goedhart strandden ech ter in kansrijke posities op doelman Jan van Beveren, die vallend en stom pend AZ van een voorsprong afhield. Treffer Dezelfde Van Beveren moest zich ech ter diep in de tweede helft gewonnen geven. Niet echter na eerst de doorge broken Hovenkamp op uitstekende wijze van de openingstreffer afgehou den te hebben. Toen echter tien minuten voor tijd Goedhart in een identieke situatie on gehinderd op Van Beveren af kon komen, was ook hij kansloos. Welis waar manoeuvreerde hij Goedhart in een moeilijke positie, maar de rechter spits van AZ was toch koelbloedig genoeg om vanuit een lastige invals hoek PSV op achterstand te zetten. Een achterstand die PSV niet meer ongedaan kon maken. Ook de wissel Edström-Deasy en Poortvliet-Dahlq- vist brachten daar geen verandering in, want PSV bleef een formatie die meer tegen zichzelf streed dan tegen AZ. Kees Rijvers tot besluit: "We speelden onder ons kunnen. Mede ook als gevolg van het spel van AZ, want laat daar geen misverstand over be staan: AZ heeft de mogelijkheden om op korte termijn de kloof met de top een stuk kleiner te maken". Waarop zijn AZ-collega Joop Brand lachend reageerde met een: "Ik heb het al meer gezegd. Hans Kraay kan oogsten wat ik gezaaid heb". Rob Hartog Scoreverloop: 75 Goedhart 1-0. Scheidsrech ter: Weerink, toeschouwers 20.000. AZ'67: Vooys, Van Rijnsoever, Vonk, Spel- bos. De Vries, Wildbret, Hovenkamp, Ny- gaard, Goedhart, Kist en Van Marwijk. PSV: Van Beveren, Deijkers, Stevens, Van Kraaij, Krijgh, Willy van de Kerkhof, Poort vliet (Dahlquist), Van der Kuijlen, René van de Kerkhof, Edström (Deacy), Lubse. AMSTERDAM Vujadin Boskov was boos. Zijn ogen spraken bliksem en donder, toen hij de deur van de gammele kleedac commodatie van FC Amsterdam achter zich dicht sloeg. „Voor niets hebben we verloren", brulde de trainer van FC Den Haag, en vervolgde mompelend met „zoals we ook de vijfde plaats hebben verloren". De vijfde plaats, die geen Europa Cupavon- tuur meer garandeert was in de Haagse gelederen een erezaak geworden. Daarom vroeg trainer Boskov met een blik die ongeloof uitstraalde: „Wat heeft NEC gedaan? Verloren? Nee, toch". Het antwoord luidde ja en de kleine Joegoslaaf ging weer over tot een vlammend monoloog. „Dit is geen ongelukki ge, maar een domme nederlaag. Hebben ze meer kansen en blijven dan toch steeds denken: Ach het komt wel. En dan kan iedereen wel roepen: Het komt zondag wel (de wedstrijd tegen Feyenoord, red.) maar het is toch doodzonde, dat je zo'n mooie kans laat liggen". Over de verdedigingsfouten, die vooraf gingen aan de drie Amsterdamse doelpunten had Boskov het niet. Simon van Vliet die ook al met een deur smeet, durfde daar wel aan te herinneren maar drukte zich op eufemistische wijze uit „Dan heb je zoveel kansen en zijn er maar een paar zwakke ogenblikken en toch zo verlie zen. Hoeveel echte kansen heeft FC Amsterdam eigenlijk gehad? Toch drie". FC Den Haag was dus overtuigd van het onfortuin dat de ploeg gis teren op het bijveld van het Olympisch stadion hud achter volgd. Zo zeker als Pim van der Meent was van het welsla gen van zijn tactiek. De mo menten, waarop hij yanaf het stoeltje naast de dug-out, vert wijfelde kreten het veld had ingezonden, was hij al lang vergeten. „Het is een logische opbouw van de laatste we ken", sprak de Amsterdamse trainer zonder aarzelen. „Het moest er een keertje van ko men. Er is ontzettend hard gewerkt. Het vertrouwen is te rug". Dat laatste had FC Am sterdam in deze moeilijke da gen, waarin de degradatie steeds dichterbij kwam, hard nodig. Met de tactiek van de counter wilde het de laatste tijd maar niet lukken. Tot FC Den Haag op bezoek kwam. En met open ogen in de val, die. Van der Meent had opge zet, tuimmelde. De Amster damse trainer na afloop: „Den Haag viel niet tegen. Het is een hard werkende ploeg, maar er worden fouten in de verdedi ging gemaakt Vooral als Mansveld, en dat gebeurt vaak, mee opkomt. Hij is de man van de lange gevaarlijke lellen. Van Leeuwen en Schoenmaker moeten het dan maar afmaken. Bewust lieten we FC Den Haag zo ver opko men". Voeg daarbij punctuele mandekking en de counter doet de rest. Allemaal mooi bedacht, maar voer het ook maar eens uit. FC Amsterdam kon- in de eer ste helft bogen op felle mee wind, maar de tegenpartij heerste in de beginperiode. Zo zetten Perazic en Van Leeu wen een een-tweetje volgens het boekje op. In het doel van FC Amsterdam stond ene Jan Jongbloed die snel en dras tisch pleegt te reageren. Als een hazewind kwam hij zijn doel uit en redde voordat Henk van Leeuwen zijn schut- terscapaciteiten kon tonen. FC Den Haag drong ondanks de tegenwind op en speelde de thuisploeg hartstochtelijk aan gemoedigd door onder ande ren een man met koeiebel die toeschouwers in zijn naaste omgeving met een doof oor huiswaarts liet keren, daarmee in de kaart ving capituleerde na een half uur voor het eerst. Het zwoe gen van de FC Amsterdam kreeg loon naar werken met het fraaie doeltreffende schot van Leen van der Merkt. De voorzet vloeide voort uit een drachtige samenwerking tus sen Petersen en Snijders. Toen kwam de terugslag, waarover Van der Meent na afloop sprak. Ter verklaring wees hij op de gebrekkige er varing van de helft van zijn basis, waaronder de verdienst elijke Cees de Jong (vroeger VUC). Een solo van Ouwe hand (later vervangen door Jol) werd pas gekeerd door Jan Jongbloed en Mansveld had pech met een schot tegen de paal. FC Den Haag, waar Lex Schoenmaker weer een uiterst povere dag meemaakte, wilde werken en deed het mas saal. Maar was veel te laco niek en verloor intussen de verdediging uit het oog. Zo kon het gebeuren, dat Van der Merkt de held van de dag werd. Iedereen lette op de ac tieve' Wetzel die door Simon van Vliet naar de grasmat werd verwezen maar toch nog vallend een passje losliet Al leen Leen van der Merkt rea geerde, Van Antwerpen niet: 20. Bij een haast identieke situatie in de 66-ste minuut waar buitenspel aan kleefde, Scoreverloop: 31. Van der Merkt 10. Van Veenendaal 2—0. 65. Snijders 3—0. 80 Kila 31. Deze kans van Perazic gaat teloor. Lex Schoenmaker ziet dat van dichtbij. passte Van der Merkt op Snij- ders die zonder aarzelen op de vertwijfelde Van Antwerpen afstormde: 30. Dat Aad Kila elf minuten voor tijd met een slap afstandsschot de falende Jongbloed passeerde, was leuk voor de statistiek. Het maakte er de bui van Boskov niet beter op. En de vreugde van Pim van der Meent niet min der. De gedachte aan degrada tie was weer wat minder ac tueel geworden. Werklust was beloond. kees kOOMAN FC Amsterdam: Jongbloed; De Jong, Wetzel, Koopman, Bianchi; De Leeuw, Van der Merkt, Ottö; Van Veenendaal, Petersen (Dek ker), Snijders. FC Den Haag: Van Antwerpen; De Caluwe, Mansveld, Van Vliet, Ko revaar; Kila, Perazic, Ouwehand; Schoenmaker, Van Leeuwen, Swa- nenburg. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De broederstrijd tussen Feyenoord en Excelsior heeft geen ogenblik aangetoond dat de stadionequipe er zo op is gebrand PSV als landskampioen te onttronen. Ondanks de gerechtvaardigde zege (42) van Feyenoord had het tot 15.000 toeschouwers uitgedunde legioen geen enkele reden om blijmoedig huiswaarts te keren. Feyenoord acteerde 90 minuten lang zonder enige inpira- tie en vormde zelden of nooit een hechte eenheid. In de malaise van Feyenoord deelde ook scheidsrechter Leo van der Kroft die in de nadagen van zijn carrière enkele hoogst merkwaardige beslissingen nam. Hij kende Feyenoord ten onrechte een strafschop toe, onthield de thuisclub er een toen verdediger Struis in de laatste minuut Kristensen in de heupzwaai nam eri door- i zag niet, dat Nico Jansen doorlopend een komedie opvoer de door zich herhaaldelijk te laten vallen. Martin Vreijsen herstelde eenmaal het onrecht. Excelsior aangedaan, door een ten onrechte toegekende strafschop hoog over het doel van Van der Roer te jagen. De blunders van de leiding waren de meest opvallende feiten in deze Rotterdamse derby en dat zegt al meer dan voldoende over de kwaliteit van deze confrontatie. De stadioformatie moest het tegen Excelsior zonder Dick Schneider en Mladen Ramljak stellen, die beiden nog zijn geblesseerd. Tijdelijk trainer Ad Zonderland was daarom wel genoodzaakt zijn laatste linie drastisch te wijzigen. Michel van der Korput, met Wim Jansen, de meest op de voorgrond tredende Feyenoorder, speelde rechts achter en Willem van Hanegem mocht, zoals twee jaar geleden onder Wiel Coerver, als laatste man fungeren. Zyn optre den werd bepaald geen succes, maar dat was ook het gevolg met totale ongeorganiseerde voetbal van Feye noord, dat met de laagst geklasseerde ploeg in de eredivi sie nauwelijks raad wist Na het omstreden openingsdoelpunt van Kreuz, zag het er aanvankelijk naar uit dat er voor Feyenoord gunstige perspectieven waren om het doelsaldo behoorlijk op te krikken, vooral toen Theo de Jong na uitstekend doorzet ten van de sierlijk acterende Van der Korput (hij schoot later nog tegen de lat) een voorspoong van 2—0 had genomen. Op de valreep van de eerste periode echter joeg Van der Spek een door aard den Butter genomen vrije trap schitterend achter Treijtel: 2—1. En onmiddellijk na rust was de sensatie compleet. De voor Van der Heide ingeval len Tabbernee ontfutselde Vreijsen de bal, bracht met een fraaie pass de volkomen vrijstaande Van Zanten (Rijsber- gen was in geen velden of wegen te bekennen in stelling, Dreus verraderlijke schuiver was ook Treijtel te machtig: 2—2. Na deze sensationele wending van het scoreverloop trok Excelsior zich massaal samen in eigen verdedigings- zone in de hoop het einde van de rit met gelijke score te halen. Een foutieve terugspeelbal van Thijs Kwakker- naat luidde echter het einde van "alle illusies in. Nico Jansen had de fout doorzien en bracht de score via het lichaam van Van der Roer op 3—2. Bij die actie trof de schoen van de Feyenoorder de sluitpost van Excelsior vol in het gezicht Van de Roer werd onmiddellijk afgevoerd naar het ziekenhuis Dijkzigt, terwijl René Vermunt zijn plaats onder de lat innam. Vijf minuten voor het einde j moest hij zwichten voor een inzet van De Jong, die door verdediger Van der Munnik van richting werd veranderd: j 42. Scoreverloop: 7 Kreuz 1—0, 16 De Jong 2—0, 45 Van der Spek 2—1, 47 Van Zanten 2—2, 57 Nico Jansen 3—2, 88 De Jong 4—2. Scheidsrechter: Van der Kroft Toeschouwers 15.240. Feyenoord: Treytel: Van Hanegem, Van der Korput Rijsbergen. De Jong; Kreuz, Wim Jansen, Vos; Vreijsen, Nico Jansen, Kristen- Excelsior Van der Roer (Vermunt); Struis, Van der Spek, Van der Munnik, Pattinama; Den Butter, Kieviet Pot Van Zanten, Van der Heide (Tabbernee) Kwakkernaat (Van onze sportredactie) DEN HAAG Dojo Perazic heeft zijn contract bij FC Den Haag verlengd. Het bestuur en de Joegoslaaf kwa men zaterdag een nieuwe periode van twee jaar overeen. Mansveld is een van de weinigen over wie het bestuur in het ongewisse verkeert Hij heeft nog steeds niet bijgetekend. Een beslissing over het wel of niet rondko men van het contract met de nieuwe trainer Anton Malatinski wordt deze week verwacht Manager Van Hal was nog steeds optimistisch over de afloop. ~SHI

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9