Cees van der leidt jaarlijks dikke tienduizend bezoekers rond bij HERSTEL VAN PAPRIKAPRIJZEN OOK NU NOG GEEN GUNSTIGE PRIJSWENDING BOLLENHANDEL IN PERIODE VAN PROGNOSES :i 19 WESTLANDSE BLOEMENVEILING ERG IN, TREK HONSELERSDIJK - Cees van der Eijk is een begrip bij de Honselersdijkse Bloemen veiling, CCWS. Geen wonder, wanneer je per jaar met zo'n dikke tienduizend mensen kennis maakt. Niet dat hij ze alle tienduizend de hand schudt, dat hoeft nou ook weer niet, maar ze zien Cees wel allemaal, de gasten voor een paar uur bij de CCWS. Gasten uit alle rangen, stan den en beroepen uit onze maatschappij, maar ook uit „vreemde" landen. Niet alleen van net over onze grenzen, maar ook uit Ethiopië, Roe menië, Rusland, Amerika, Australië, om er slechts enke le te noemen. Cees van der Eijk is om zo te zeggen het gezicht van de CCWS,al die mensen, van wie de meesten nog nooit hebben gezien hoe het er op een vei- Ling aan toe gaat en hoe bijna iedere dag van de week de vier-tot zeshonderd kooplieden de bloemen en planten voor miljoenen huiskamers inko pen, krijgen daar, mede dank zij Cees van der Eijk, een heel klein beetje indruk van. Dat kunnen zowel scholieren, za kenmensen, parlementariërs als vele anderen uit de samen leving zijn. Cees presenteert aan hen allemaal de bloemen veiling. „Man. het is zulk verschrikke lijk heerlijk werk. Het vraagt je hoofd en je hart voor al die mensen. Ze genieten er zo van, wie het ook is. Er gaat een wereld voor die mensen open, een wereld van bloemenweel de en pracht, van leven en van handel," zegt Cees. Vrijbuiterij Vroeger was het een soort van vrijbuiterij in de CCWS. Iede reen, jong en oud, liep er maar binnen, dwaalde door het ge- dien een gevaarlijke toestand vanwege de vrachtauto's, de roltafels en andere voertuigen in het gebouw. Mede-als ge volg van de toenemende druk te en uitbreiding van de ge bouwen, besloot het veilingbe- stuur een einde aan die toe stand te maken en iemand te belasten met ontvangen en rondleiden, van bezoekers. Dat werd Cees van der Eijk. Die inmiddels mevr. Bregje van der Heijden en Willem van Alkemade als zijn assitenten toegewezen kreeg. Willem van Alkemade als „free lance" spe ciaal voor de Engelssprekende gasten, omdat hij vele jaren als tolk in het Engelse leger werkte. Zoals gezegd, het is een inter nationale bevolking die iedere veilingdag zich in de CCWS- gebouwen bevindt. Het afgelo pen jaar waren het 4287 bui tenlanders, onder welgeteld 11.226 bezoekers van de CCWS. Dat betrof 27 nationa liteiten. De meesten uit de Bondsrepubliek namelijk 1751, gevolgd door 389 Engelsen, 254 Amerikanen en 229 Canade- In 1974 werden totaal 8034 be zoekers geteld, onder wie 2175 buitenlanders, zodat van een forse stijging van het aantal bezoekers kan worden gespro ken. Er waren vorig jaar nog 737 buitenlanders, die als le den van internationale gezel schappen op bezoek kwamen. Het grootste aantal bezoekers wprdt in de maand mei geno- In het kader van de „public relations" is de rondleiding kosteloos, omdat hierdoor in ternationaal de aandacht op het Westland wordt gevestigd en de afzet van bloemen be vorderd. Er gaat geen veilingdag voor bij, of er komen autobussen vol gasten uit alle delen va ons land en daarbuiten. Voor al de reisbureaus in ons om ringende landen zien wel iets in de op één na grootste bloe menveiling van ons land. „Er zijn reisbureaus, die met twee, drie autobussen vol hier heen komen," vertelt Cees van der Eijk. Er zijn ook veel ge handicapten die een uitstapje naar de bloemenveiling ma ken. De gasten worden vrijwel geheel buiten het bedrijfsge- deelte in de gebouwen gehou den, maar ontvangen niette min een volledige indruk daar van. Zo is het mogelijk door de ramen het gedoe in de twee verkoophallen, waar de kopers voor vier afmijntoestelllen zit ten, te volgen. „Dat is de ziel van de veiling, „zegt Cees, want daar speelt de hele handel zich af. Daar passeren per dag gemiddeld zo'n 740 partijen potplanten en 720 partijen bloemen de klok ken. Om het met een enkel cijfer te zeggen, in het afgelo pen jaar werd totaal voon ruim 363 miljoen aan de vei ling verhandeld. afdsling", maar die is uitlsui- tend bestemd voor de klein handelaren." Of er belevenissen zijn tijdens de rondleiding? „Natuurlijk wel," antwoordt Cees, maar het is allemaal veel te sterk afwisselend om dat allemaal te onthouden. En er komen' zo veel autoriteiten en bekende persoonlijkheden op bezoek, dat het langs Cees heen gaat. Het voornaamste is, alles zo geruisloos en ongehinderd te laten gebeuren, want de han del moet doorgaan. Cees: „Er komen hier soms mensen, die zakelijk- of per soonlijk helemaal in de knoop zitten. Dan lukt het meestal om ze door het zien van de bloemenweelde en een praatje daarover uit de put te halen." Aanwragen Dia's kijken Het juniorenteam van de Engelse Queens Park High School, onder leiding van leraar Brain Steven, was onlangs de gast van de junioren van de Naaldwijkse voetbalvereniging Westlandia. Dit gebeurde voor de derde maal in een uitwisselingsschema. De rondgang door de gebou wen wordt onderbroeken in een zaaltje, waarin prachtige kleurendia's het veilingverhaal vanaf de tuin van de kwekers tot aan het betalen van het gekochte produkt door de kooplieden en ontvangen van het geld daar voor door de kwekers wordt verteld. Inbe grepen het enorme computer- werk ten kantore, waardoor vrijwel feilloos kan worden ge werkt. Bij die dia's wordt dan door één van het genoemde drietal de toelichting gegeven. Uite raard wordt er nogal eens ge vraagd, of het mogelijk is bloemen of planten te kopen. „Daar kunnen we niet aan be ginnen," zegt Cees. „Er zou een speciale stand met allerlei soorten bloemen en planten ingericht en bezet moeten wor den. Om die te exploiteren, zouden prijzen gevraagd moe ten worden welke niet zoveel zouden verschillen van die bij de normale handel en dan zou het publiek toch ergens teleur gesteld zijn. Er is in het ge bouw wel een „cash and carry- In drie groepen komen er ge middeld driehonderd bezoe kers per dag. Tijdens de rond leiding piept herhaaldelijk het draadloze contactapparaat omdat weer een en ander voor een bezoek valt te regelen. Want dat moet soms weken van te voren worden aange vraagd. En omdat het veilingcomplex nog steeds in de uitbreidings fase zit en in 1977 een opper vlakte van 145.000 vierkante meter zal beslaan, is het on derhouden van contact met de rondleiders noodzakelijk. „Er zijn bezoekers, die het meteen snappen hoe het er hier alle maal aan toe gaat,maar er zijn ook mensen, die er ondanks alles geen idee van hebben", is de ervaring van Cees. Zoals de bezoeker die opper de, dat de kooplieden bij on derlinge afspraak de veiling- klok op een lage prijs konden stellen. „Dat corrigeert de handel wel," gaf Cees daarop te ken nen. Of dat antwoord afdoen de was, betwijfelt hij zelf. In elk geval doen hij en zijn me dewerkers hun best om het Westlandse bloemenland te verkopen. Dat zij daarin sla gen, bewijzen de ruim tiendui zend bezoekers van het afgelo pen jaar een aantal, dat dit jaar beslist weer groter zal Dat is nog eens andere koek Nederlandse tuin ders, die gewend zijn om in hun hy permoderne kassen hun tomaten-al-of- niet-voor-de-export te kweken hebben er nauwelijks weet van hoe hun collega's in andere landen het zelfde produkt telen. Zoals op de foto een tuinder in een klein dorp in het Kanton Ticino in Zwotser- land, die bezig is de laatste hand te leg gen aan zijn toma- tenstokken. In juli volgt dan de grote oogst, die - naar ver wachting - in deze streek van zuid-Zwit serland ongeveer twintigduizend ton gaat bedragen. Na een stormachtige aanvoer van paprika's dit seizoen, zowel van groene als van rode paprika's, hebben de prijzen zich na een voorafgaande ongunstige situatie weer her steld. Daarnaast is er al enige tijd sprake van een grotere concurrentie van een groot aantal landen. Om enige indruk te krijgen van deze situatie volgen hier de invoercijfers van West-Duits- land over de periode van 23 t/m 26 april; België 1 ton, Bulgarije 13 ton, Ethiopië 25 ton, Israël 17 ton, Italië 14 ton, Marokko 3 ton, Roemenië 21 ton, Senegal 91 ton en Venezuela 23 ton, deze 9 landen zijn dus samen goed voor 208 ton. Toch is er zoals gezegd, ondanks de grote concurrentie, sprake van een prijsherstel. De groene paprika's zijn in prijs geklommen van 2,70 naar 2,90 gulden per kg. (vorig jaar 2,60 gulden). Het herstel bij de rode sorteringen zag er als volgt uit, de prijs per kg. steeg van 4,88 gulden naar 5,40 gulden (vorig jaar 7,49 gulden). De paprika-aanvoer zal geleidelijk wel ver der toenemen maar de marktsituatie schept wel de mogelijkheid dat de prijzen weinig verandering zullen ondergaan. Tomaten Hoewel de tomatenprijzen in de week na pasen opliepen, vertoonden ze de afgelopen week weer een daling. Op het ogenblik bewegen de prijzen voor de A-tomaten zich rond de 10 gulden per 6 kg. (vorig jaar 17,50 gulden). Toch is er geen sprake van een belangrijk toegenomen buitenlandse concur rentie, de belangrijkste concurrenten zijn; Belgie 90 ton, Italië 20 ton en Roemenië 48 ton, daarentegen exporteert Nederland zo'n 2300 ton en voert dus duidelijk de boven- De binnenlandse aanvoer valt wel groter uit als vorig jaar, waarschijnlijk werkt het weertype van de afgelopen week ook niet bepaald vraagbevorderend. Naar verwacht zal de aanvoer verder toenemen en gezien het huidige prijspeil wordt er weinig veran dering verwacht Komkommers De aanvoer van komkommers is nog steeds ruim, mede in verband met het zeer gure weer van de afgelopen week zijn de noterin gen weer een paar centen per stuk gezakt. De prijzen steken thans erg ongunstig af bij die van vorig jaar. Met ingang van 24 april werd er voor de Griekse komkommers een invoerheffing in gesteld van 38,11 gulden per 100 kg., deze heffing is inmiddels op 28 april weer ver laagd naar 32,43 gulden per 100 kg. Voor komkommers uit Bulgarije geldt met ingang van 28 april dezelfde heffing. Voor de sorteringen van 31 t/m 51 variëren de prijzen van 27 tot 39 cent per stuk (vorig jaar van 51 tot 61 cent). De aanvoer zal ruim blijven, toch wordt er geen verder prijsver- val meer verwacht. Een wat milder weer beeld kan de prijzen daarentegen gunstig beïnvloeden. Overige gewassen dat de prijzen zich weer wat herstelden en wel naar gemiddeld 33 cent per krop. Het aanbod zal de komende week verder afne men, naar verwacht zal dit weinig of geen invloed op de prijzen hebben. De Hollandse aardbeien ondervinden thans vrij veel con currentie. vooral de aanvoer van Italiaanse aardbeien valt nogal wat groter uit als vorig jaar. Het ziet er dan ook naar uit dat een prijs van 1,40 gulden per 200 gram de komende week geen haalbare kaart zal zijn. De prijsdaling bij bloemkool is even tot stilstand gekomen, de „achten" werden ver kocht voor 2,55 gulden per stuk. Deze situa tie zal zich echter niet lang handhaven omdat er spoedig een toenemende aanvoer van winterbloemkool wordt verwacht. Door het snel toegenomen aanbod van na- tuurspinazie daalden de pnjzen vrij sterk. Het koude weer van de afgelopen week heeft deze aanvoer wat afgeremd waardoor de prijzen zich weer wat herstelden, nl. naar 65 cent per kg. Dit prijsherstel zal echter van tijdelijke aard zijn, er moet spoedig met lagere .prijzen rekening gehouden worden. Door het zeer ruime aanbod van andijvie, de aanvoer is bijna 2 x zo groot als vorig jaar, komt de andijvie-prijs per kg. niet veel hoger als 57 cent. Enkele niet niet zo bekende gewassen als Zuchetti, werden verhandeld tegen een prijs van 96 cent per stuk en Rettich voor 36 cent per stuk. Uit een veilingbericht van de Leidse Groen teveiling werd vernomen dat daar de eerste peulen op 26 april zijn aangevoerd door de heer C. J. Mank uit Ter Aar. Voor deze primeur werd 20,10 gulden per kg. betaald. Er is een kenmerkend gezegde onder de kwekers: „Een kweker gooit nooit oude gas- rekeningen weg en laat de nieuwe oud wor den". Hetgeen niet voor tweeërlei utleg vat baar isMaar het tekent wel de situatie in de tuinbouw, namelijk dat de gasrekenin- gen de ondernemers te zware lasten opleg gen, vooral gezien de prijzen die thans in de bloemenhandel worden betaald. Want ook de afgelopen week bracht niet de gunsti ge wending die voor de prijzen werd ver wacht. Wel nam de aanvoer sterk toe, maar dat betekende geen verbetering in de financiële toestand. Dat bij voorbeeld afgelopen week de omzet aan de CCWS nog iets lager was dan in dezelfde week van het vorig jaar, ondanks groter aanvoer, is het bewijs van de ernstige situatie. Bij een aanvoer van 12.151.367 stuks of bossen, was het omzetcij fer 7.727.813,99, terwijl deze cijfers over dezelfde week van het vorig jaar respectie velijk waren 10.356.775 stuks of bos tegen 7.756.485,84. De omzet aan snijbloemen leverde bij aan voer van 11.177.384 stuks of bos, totaal 6.948.934,17 op, hetgeen zelfs nog iets min der is dan het vorig jaar bij 2 miljoen meer aanvoer. Om enkele prijzen te vermelden, met tussen haakjes die van het vorig gemid delde jaar: anjers 14 ct. (23 ct.) (troschrysan- ten 2,55 1,75) freesia 1,68 1,32) iris sen 1,34 1,59) snijgroen 1,81 1,26) trosanjers 2,39 2,60) leliekelken 23 ct. (49 ct.) lelietakken 51 ct. (49 ct. Er kan worden verwacht, dat in de komende weken de aanvoer van snijbloemen wel iets zal gaan afnemen, met mogelijke toename van de pot- en perkplanten. Intussen gaat wel het sortiment zich uitbreiden, vooral wat betreft de violieren, de duizendschonen en ook de gladiolen presenteerden zich. De prijs van de potplanten is wel iets standvas tiger dan die voor de snijbloemen. Het is aan de perkplanten te merken, dat men bezig is de tuintjes in orde te brengen, ook al zijn die planten niet zo goedkoop. Als gevolg daarvan nam de aanvoer toe en kwam tot een waarde vanover het miljoen gulden. Nederland op de Franse markt De afdeling Marktonderzoek van het Pro- dukts'chap voor Siergewassen, heeft gedu rende het laatste kwartaal van het afgelopen Kas met chrysanten jaar een onderzoek ingesteld naar het ver loop van een verkoopproef van bloemen en planten in vijf kiosken in de buurt van het Franse Lille. Deze bloemen werden op Ne derlandse manier gepresenteerd op verkoop punten, waar iedere dag tienduizenden men sen passeren. Wanneer genoemde proef zou slagen, lag het in de bedoeling op verschil lende plaatsen een „franchise-keten" te ves tigen. Het zal echter zover niet komen, ge zien het resultaat van de proef. Het verbes was namelijk zozeer gestegen, dat de betrok ken ondernemer er mee staakte. Als oorzaak wordt gegeven, dat ondanks de drukke passage, er te weinig kopers kwa men. Hierdoor bleef de gemiddelde weekom- zet per kooppunt beperkt tot ongeveer de helft van die, welke voor dekking van kosten noodzakehjk was, nameüjk -5000 fr. De ont vangsten bedroegen 104.139 fr„ inkoopbloe- men 86.329 fr. winst 17.810 fr. Daartegenover staan 129.094 fr. als onkos ten, zodat het netto verlies 111.284 fr. be draagt. De kosten zijn in het algemeen niet te verlagen, mede door de hoge lonen en sociale lasten, huren van ruimte enz. Hier en daar worden in Frankrijk in of in de omgeving van grote super-markten bloe menwinkels geëxploiteerd volgens het „shop-in-shop" systeem. Gebleken is, dat de weg naar de massa-markt nog niet is be reikt, omdat men in frankrijk onvoldoende „bloemen-minded" is, zo constateert het ver slag. Uit het saldo van in- en export transak- ties büjkt, dat aan de Franse markt netto voor ongeveer 13 miljoen gulden aan de thuismarkt moet worden toegevoegd. Uit verschillende bronnen is het bekend, dat de Franse produktie niet toeneemt, zelfs inkrimpt. Een en ander wijst dan ook op een vermindering van de consumptie. De sterke stijging van de Nederlandse export in het afgelopen jaar met ongeveer 14 mil joen gulden heeft daarom meer het karakter van overnemen van de lokale acitviteiten en niet zozeer een vergroten van de markt. De bloembollenhandel bevindt zich nog al tijd in een heel rustig vaarwater. Er vinden wat transacties plaats, maar de exporteurs zijn niet te verleiden om een extra graaj in de portemonnee te doen. De „gekke" prijzen zijn er duidehjk af. De kwekers die een bod van 10.50 voor twaalven van Apeldoorn met een hoofse minachting van de hand wezen, zullen zich nu wel eens achter de oren krabben. Men kan die prijs nu name lijk lang niet maken. Nu is rust in de periode dat de bolgewassen bloeien, geen ongewoon verschijnsel. Dan plegen zowel kopers als verkopers de beken de kat uit de even vermaarde boom te kijken. Dit is ook de tijd waarin men zich aan prognoses waagt. Maar terwijl de ene expert zonder blikken of blozen verklaart dat de gewassen er mager bijstaan en dat men voor komende zomer geen al te hoge verwachtingen moet hebben, profeteert ex pert nr. twee met even veel nadruk dat er juist sprake is van een uitstekende stand en dat er eenï—rijke oogst in het verschiet hgt. Prognose 1 is van een kweker die geen enkel heil ziet in rose getinte voorspellingen, terwijl de exporteur op zijn beurt ook tegen beter weten in nog wel een optimistische voorspelling doet. Hij heeft helemaal geen belang bij een schaarse markt. Het afgelo pen jaar bracht hem op een hardhandige wijze aan het verstand dat schaarste hem alleen maar geld kan kosten. Objectief bekeken mist iedere voorspelling op lange termijn nu iedere grond. Want ondanks alle kwekerskunst en ondanks alle gewasbescherm^nde middelen, zijn het ui teindelijk de weersomstandigheden die de omvang van de oogst bepalen. Geen mens die nü een zinnig woord kan zeggen over het weer in juni. In de zuidelijke bloembollenstreek staan de tulpen er nu goed bij. Door het koude, stugge weer kan men ook spreken van een „lekker afgehard" gewas. In de kleigebieden is men hier en daar al aan het beregenen geslagen. Dat is wel erg vroeg in de tijd en als de droogte aanhoudt, zal men de gevol gen op de klei het eerst van kunnen zien. Op de zandgebieden tussen Haarlem en Leiden heeft men niet gauw last van droogte en zeker niet op de goede gronden. Op de klei echter wel. Op/de percelen waar men kan beregenen, zal men dit ook wel doen, maar in grote delen van bijv. de Wieringer- meer, waar vele tientallen hectaren tulpen worden geteeld, is dat een onmogehjkheid, omdat daar het zoutgehalte van net water veel te hoog is. Maar nogmaals: wat vandaag lelijk lijkt, kan morgen mooi zijn en andersom. Met andere woorden: een paar dagen met erg veel re genbuien en de kwekers op de kleigebieden in Noord-Holland zijn weer uit de zorgen, móér..dan moeten die buien wél komen. Vandaag neemt de export een uitgesproken afwachtende houding aan. Zeker wat de tulpen en de narcissen betreft terwijl men met de inkoop van hyacinten helemaal geen haast heeft. Als men de prijzen van 1974 naast die van vandaag legt, dan zijn de verschillen wel frappant. In 1974 kocht men net zo veel twaalven van tulpen voor 5 per 100 als men maar wilde hebben, maar vandaag wil de kweker onder de 10,— per 100 heel weinig doen. Een cultivar als Kees Nelis*, die in 1974 op een allergriezeligste manier „in de goot" belandde, kan men nu alleen kopen als men bereid is 11 per 100 op tafel te leggen. Christmas Marvel staat vandaag bij de kweker nog altijd voor 14 op de lijst en twee jaar geleden voor 6.50 Zo is het met alle tulpen. Golden Mirjoran is bijv. beneden 13 (nog) niet te koop en de dubbele gele Monte Carlo (What's in a name) prijkt op de lijsten van de makelaars voor 20 maar veel kopers vindt men voor die prijs niet. De makelaars die een goede maand geleden iedere maandag op de Hillegomse bloembol- lenbeurs een fors aantal koopbriefjes schre ven en vanwege de vriendelijke provisie in een jubelstemming bij de huiselijke haard arriveerden, moeten zich vandaag met heel wat minder tevreden stellen. Dat is echter niet voor de eerste keer en het zal ook niet voor de laatste maal zijn. „Such is life" in de speculatieve bloembol lenhandel...

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7