Links Leiden vierde 1 verdeeld 1 mei Culturele week in Leidschendam Njord-successen op Varsity Van der Stoel houdt pleidooi voor NAVO 7raai spektakel ï^Vunst en Genoegen J Jubileum-opvoering ,,De Timdelerclub99 Iheuma-collecte dat jazz-session in en ^Vrijetijdscentrum nrecfi J J Z kl ge| itroeih van q nde vj .■en p| warn.. dat ej in bell nogeli dial® en da: Simon in a p de d lering! 11SAANDAG 3 MEI 1976 USA. LEIDSE COURANT PAGINA 3 Minister V?n der Stoel mJ^JUSIDEN De Drum-, Pijper- en Trompetterkorpsen „Kunst en enoegenliet zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal met het yogramma Muzikale Sound 1976" horen wat men dit seizoen van Dpus f371 JS speten- Oe muzikale leiding is gewijzigd en ligt nu in 13anden van de heren N. de Jeu, J. H. Peeters en M. C. Vuyck. ieke Tfamen met die verandering van leiding heeft men gemeend ook 4.00 Njgf geluid van het corps te moeten veranderen om mee te gaan ™net de tijd. „Kunst en Genoegen" swingt nu bijna de zaal uit; iet Zuid-Amerikaanse element (het carnavalwordt sterk naar jpren gehaald met behulp van sambaballen, fluitjes, sombrero's n 'natuurlijk met een bepaalde slagwerk-techniek. Ilaast Zuid-Amerika schuwt het maal het optreden ingepast van torps ook invloeden uit andere Hugh McHaze (Huug Mosterd), niet Er waren „dinge- die op gitaar rustige luisterlied- degeljjes" uit Engeland, Bretagne, jes bracht Bovendien bestond aSpanje en Tsjecho-Slowakije; hét eerste nummer na de pauze Zij froorts bekende wijzen, zoals uit een muzikaal, komisch duo persöHappy days are here again" en „The Entertainers", dat de zaal n totlrhe eittertainer". Variatie ge- omd \oegdus. erm hfo het hele programma „Afuzi- leek \ale Sound 1976" had men twee elever «Jracht 34.000 op ÉQ 'den De geldinzameling in den, Leiderdorp en Oegst- st van de Stichting Het Na- ïaal Rheumafondsl die in art gehouden is, heeft ruim o4.000.-t opgebracht. EIDEN In het Leids Vrije- idscentrum heeft aanstaande •ijdag een blues-jazz session laats. Twaalf musici, waarvan meeste afkomstig zijn uit eidse topformaties, zullen lues en jazz ten gehore bren- ;n. Het unieke van deze ses- ion is onder meer gelegen in it feit dat bij bepaalde delen' de sesie alle musici, waar- Ier drie drummers drie pia- in, twee basgitaristen, een iogitarist, een saxofonist en zanger, zullen deelnemen, toegangsprijs is 3,50. De begint om acht uur. zo ver kreeg om „olé, olè" te gaan roepen. Het groepswerk van de corpsen leek me dik in orde. Hoogstens wilde een juniortje wel eens te vroeg aan het roffelen. Maar verder was het een fraai spekta kel. Het publiek toonde zich zeer enthousiast. De Latijnse Sound is klaarblijkelijk de goe de toon geweest Paul van de Plank Drie oraties aan Leidse universiteit Leiden Op respectievelijk de vrijdagen 7, 21 en 28 mei zullen, aan de Leidse Universiteit prof. dr. H. P. H. Jansen prof. dr. A. Cats en prof. H. Enno van Gel der met het uitspreken van een oratie het ambt van gewoon hoogleraar in de middeleeuwse geschiedenis en haar hulpweten schappen, gewoon hoogleraar in de inwendige geneeskunde, in het bijzonder de reumatologie en bijzonder hoogleraar in de numismatiek, met inbegrip van de geldgeschiedenis aanvaar den. De bijeenkomsten, die ge houden worden in het Acade miegebouw, Rapenburg 73, be ginnen om vier uur. Belangstel lenden wordt verzocht tien mi nuten tevoren aanwezig te zijn. Cursus psychotronica in sprekscentrum een onzer ver slaggevers >EN In het ge- rekscentrum aan Vrouwenkerk- •rstraat start op isdag 11 mei een ïrie gespreksavon- over de psycho- Jnica. Deze experi- ïntele wetenschap tracht door middel van herhaalbare proeven stellingen van de para-psycho- logie te bewijzen. De heer Ted van der Neer zal de cursus, die drie avonden (11, 18 en 25 mei) omvat inleiden. Hij introdu ceerde de kirlianfoto- grafie, een van de ex perimenten in de psy chotronica, in Neder land. De bijeenkom sten beginnen om acht uur. Bij vol doende belangstelling zal de heer Van der Veer ook in septem ber een cursus geven. Dan zal de cursisten worden geleerd zelf met apparatuur die gebruikt wordt bij de psychotronica om te gaan. der Velde zijn kamp opgesla gen in de Burcht en de PvdA zat traditiegetrouw in het An- toniusclubhuis. Daarnaast hielden de Leidse afdelingen van de NVSH het CWH-COC en het Vrouwencafé nog een eigen 1 mei feest aan de Nieu we Rijn 20a. Solidariteit Gastspeker op de 1 mei-vie ring van de Leidse PvdA was minister van buitenlandse za ken, mr. Max van der Stoel. Hij ging in op het deze week gepubliceerde ontwerp-verkie- zingsprogramma van zijn par tij dat als motto: „Voorwaarts en niet vergeten de solidari teit" heeft meegekregen. Zoals bekend staat dit ontwerp-pro- gramma een aanzienlijke be snoeiing van de defensie uitga ven voor. Minister Van der Stoel hield de Leidse socialisten voor toch vooral hun werkelijkheidszin De „bezetting" van het te bewaren en oog te houden voor de harde realiteit „Wie zou beperking van de defensie uitgaven riiet willen? De bo men groeien echter niet tot in de hemel", zo stelde Van der Stoel. Hij wees op het overwicht dat de troepen van het Warschau pact nog altijd hebben en dat eerder uitbreidt dan vermin dert „Verder verschuivingen in het krachtenveld tussen NAVO en Warschau-act ten nadele van het westen zullen destabiliserend werken. Daar om hebben de socialaistische regeringen van Noorwegen, Denemarken en Engeland be in door Links Leiden. sloten niet te tornen aan hun aandeel in de NAVO-defensie, want bezuinigingen op defen sie komen de vrede en veilig heid van Europa niet ten goe de", aldus onze minister van buitenlandse zaken. Hij vond het geen plezierige boodschap, maar stelde dat er alle reden was voor de PvdA om zich in de motieven van de zusterregeringen te verdiepen. „Waar onze bijdrage aan de NAVO in het geding is, is voorzichtigheid op zijn plaats", zo vond Van der Stoel. De socialistische minister zag in een actief lidmaatschap van de Noord Atlantische Ver- drags Organisatie een wezen lijke bijdrage aan een échte ontspannings- en veiligheid spolitiek. „Zonder NAVO zou er een Amerikaans-Duitse al liantie en een Europese kern macht ontstaan en dan kun nen we de ontspanning wel vergeten", aldus Van der Stoel. In dit verband wees hij er op dat de overgrote meer derheid van de PvdA-kiezers volgens een NIPO-enquète ook helemaal niets voor het bedan- ken voor het NAVO-lidmaat- schap voelt. Naast zijn pro-NAVO woorden hield minister Van der Stoel ook een pleidooi voor solidari teit zowel binnen de PvdA hier te lande (ten aanzien van de vorming van een Europese so cialistische partij; als met de socialisten in het buitenland, zoals in de jonge democratieën van Portugal en Griekenland, maar ook in Spanje. Van der Stoel toonde zich nogal be zorgd over de situatie in dit land. „Ik vrees dat de conser vatieve krachten in dit land het democratiseringsproces zullen smoren op een moment waarop het nog maar nauwe lijks begonnen is" zo zei hij waarbj hij memoreerde dat in Spanje ook dit jaar de dag van de arbeid niet in vrijheid ge vierd kon worden. Alvorens na de rede van mi nister Van der Stoel de aanwe zige socialisten met hem kon den discusiëren deelden enke le mensen van de Muurkrant Leiden" een op stencil gezette verklaring uit, waarin zij het beleid van het college van b en w hekelden ten aanzien van het verwijderen van illegaal geplakte affiches. Zij deden een beroep op de PvdA-leden kleur te bekennen en hierte gen telling te nemen. Tien tentoonstellingen Interessant zal ook zijn de ,open huis' repetitie die de Russische danseres Svetlana Moesatova deze week driemaal in het gym lokaal aan de Dobbelaan geeft van klassiek ballet Om meer bekendheid te geven aan hun verenigingen worden verder ,open huis-repetities' gehouden door de drie muziekgezelschap pen, het Jeugdkoor „De Heuvel zangers", de Toneelgroep „De Gezellen", het Johanneskoor en het zangkoor Pius X, het R.K. Jongerenkoor Leidschendam, de Schermclub Stompwijk en de smalfilmclub George Méliès. Voorschoten koos een paard (in steen) VOORSCHOTEN De burge rij van Voorschoten werd vori ge week uitgenodigd om weer naar de stembus te komen en wel om een paard te kiezen. Er zijn bijna vier duizend stemmen uitgebracht en zodra het resultaat bekend is, kan Voorschoten overgaan tot de aankoop van een paard in steen. Voorschoten heeft door de handel en wandel in de loop der eeuwen heen veel te dpen gehand met paarden. De paar denmarkt is daar nog een overblijfsel van. De gemeente raad besloot in het centrum een standbeeld op te richten voor het paard. Er zijn veel beeldhouwers, die allemaal pretenderen een paardenlijf in steen te kunnen houwen. Over smaak valt moeilijk te twisten en zo kreeg iedere inwoner de kans om zijn paard te kiezen uit een expositie van vijf beeldhouwers, die hun pro- dukten in het Baljuwhuis ten toongesteld hadden. De toe loop was enorm, de keuze zeer moeilijk tussen de beeldhou wers G. J. Adema uit Leeu warden, Floyd Dewitt uit Am sterdam, Frank Letterie uit Voorburg, Jan van Luyn uit Utrecht en Theo Vathorst eveneens uit Utrecht vierde laterdag de eerste mei. Dat gebeurde op maar liefst 36. ui? vijf verschillende plaatsen in de stad. Om 's middags 13.00 uur be- jongeren een politiek poppen- gon voor velen de dag van de theater ten beste gaf. De hoof- arbeid op het Stadhuisplein iwaar door het Steuncomité WO/Strijdcultuur Leiden een 1 Uttfll mei-manifestatie werd georga niseerd. Op het plein waren 18.10 vertegenwoordigd de PSP, de PPR- de Socialistische Partij nmaeh en een aantal actiegroepen how. 2) waaronder het Chili-front Lei- (S) i den, „Wij vrouwen eisen" en ight-sh ^t Milieu Actiecentrum Ne- nj derland (MAN), allen voorzien van het nodige propaganda materiaal. De manifestatie werd luister bijgezet door een optreden van ,De onderste steen", Werk levens mans Wilskracht„Eigen Hulp", ere 15 Billy en de Bulldozers en het Activerend Volkstheater, dat voor een gehoor van vooral drollen in dit spel, dat handel de over Spanje en het fascis me, waren voor poppen die achtereenvolgens Franco, de Paus, Hilter, de huidige Spaanse koning Carlos en NA- TO-secretaris-generaal Luns uitbeelden. De avond van deze dag van de arbeid vulde links Leiden aan zienlijk minder eensgezind. Er werden maar liefst drie ver-* schillende 1 mei-meetings georganiseerd. De PSP zat met haar achterban in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat waar het Ka merlid Van der Spek het woord voerde. De CPN had met de Amsterdamse wethou der van onderwijs Rudi van Van onze roeimedewerkster Amsterdam Het Delftse Laga won dit jaar op de Varsity weinig, het nummer dat de Delftse vereniging echter wilde winnen, werd een onbedreigde zege. Het feest voor het honderdjarig bestaan kan nu op passen de wijze gevierd worden. Meer verenigingen kunnen echter tevreden op deze Varsity terugzien, met name ook het Leidse Njord, dat bij de heren driemaal won en bij de dames één keer. De middag begon voor de Leidse supporters uitste kend; om half een, een zeer vroeg aanvangsuur voor een Varsity, wist de lichte Leidse vier de concurrentie op ruime achterstand te zetten. Hoe het met de Leide- naren verder zal gaan dit seizoen, is echter nog moei lijk te zeggen, 4aar een deel der concurrentie in het buitenland vertoefde. Een kleine twintig minuten later, in de tussentijd hadden alleen de voorwedstrijden voor de jonge achten plaatsgevonden, konden de Leidse supporters weer juichen, toen de tweede jaars b vier het eerst het eindschot voor zich hoorde klinken. Technisch gezien viel er op het roeien zeker wel wat aan te merken, maar de kracht aan boord compenseerde dit genoeg. Bij de dubbel vieren ging het kwartet van Njord na een adembenemende eindsprint tegen Skadi als eerste over de finish. Na het geslaagde damesintermezzo was het wachten op de strijd in de heren hoofdnummers. Eerst mocht het jubilerende Triton, dat tevergeefs aan de kant een eigen tintje aan de Varsity poogde te geven, de jonge acht winnen, al zaten er niet allemaal eerstejaars aan boord (foei), met Njord een tikkeltje teleurstellend op de derde plaats. Daarna was het wachten op de oude vieren. Laga ging nog geen eens zo hard van start, maar liep daarna wel erg gestaag uit. Iets waar het wegblijven van de toproeiers van Aegir, die liever thuisbleven en van Nereus, die door de roeibond naar Mannheim waren uitgezonden, niet geheel debet aan was. Njord kwam te traag op gang met Bos, Dutry, Roorda en van Tulder. De ploeg, die op de ongelukkige boei I lag hield echter stug vol, lag een tijdje derde, maar werd op de finish nog geklopt voor die plaats door Nerus. Laga, dat na twee van de drie kilometer al overstak na de publiekskant, was toen al omgeven door watertrappelende supporters. De hattrick voor Njord op dit van oudsher studentikoze gebeuren, werd gescoord door de lichte nieuwelingen acht, die al eerder in dit prille seizoen blijk had gegeven van een voor eerstejaars roeiers opmerkelijk hoog niveau. Helaas startte Orca, tot nu toe de grootste concurrent voor Njord in een ander nummer. Het blik is er echter niet minder mooi om. Daarna was het duidelijk de beurt aan de andere verenigingen, die daarmee hun blikkentotaal wat konden opvijzelen. Zo won Nereusroeier Van Drooge met opmerkelijk gemak van neo-Njordlid Harald Punt op het ditmaal nog eens zo woelige water van het Amsterdam RijnkanaaL Toch speelde de wind de roeiers wel enigszins parten: de ploegen op de hoge boeien hadden het met de dwars op het kanaal staande wind aanzienlijk moeilijker, dan de concurrenten op de lage boeien. Dit mocht de pret echter niet drukken, hoe zou het ook kunnen temidden van zoveel bier. Om vier uur( al thans dat was de streeftijd) vond een voor de Varsity uniek gebeuren plaats, toen het start sein voor het eerste damesnummer in de historie werd gegeven. Winnares bij de achten werd Nereus, met Njord op de vierde plaats in dit dameshoofdruiramsr Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het Rijnlands Lyceum voert de christelijke toneelgroep „De Timdelerclub" op vrijdag 14 mei het historisch blijspel „De vlag op de toren" van Pieter van der Does op. De toneelgroep bestaat vijftig jaar. Het blijspel werd ongeveer vijfentwintig jaar geleden ook al door leden van de „Timdeler club" op de planken gezet. De voorstelling begint om acht uur. Expositie Ars Aemula Naturae In de Galerie-Bibliotheek aan de Luifelbaan worden tot en met 12 mei a.s. schilderijen, tekeningen, aquarellen, grafiek en plastieken geëxposeerd van leden van het Leidse genootschap „Ars aemula naturae". Zaterdag is deze expo sitie geopend door de heer H. R. Hoetink, directeur van het Mau- ritshuis in Den Haag (zie foto). De expositie is geopend be halve zondag van 10 tot 12.30 uur. van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur behalve maandag morgen, dinsdagavond en don derdag-morgen, -middag en -avond. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De Stichting Culturele Raad Leidschendam organiseert tijdens de Culturele Week die van 10 tot en met 15 mei wordt gehouden niet minder dan tien verschillende tentoon stellingen. Kunstenaars en verenigingen houden verder ,open htus voor respectievelijk cursussen en repetities, muziekcorpsen maken marsen en geven concerten en hobbyclubs houden demonstratie- avonden. Woensdag 12 mei geeft de To- beeldjes van de groep Martine neelgroep „Platlandia" in het Dohé. In de bibliotheek bij het Dienstgebouw aan de Regthuys- Stompwijkse Dorpshuis een ten- straat een opvoering van het blijspel De kat op het spek". Vrijdag 14 mei zijn er drie ma- toonstelling over zeeverhalen. De Fotokring Leidschendam or ganiseert een expositie in de hal nifestafies. De Stichting Cultu- van bet sportcomplex „De reel Contact Prinsenhof organi- Fluit". Verder is er nog de expo seert dan in het Paus Johannes sitie van werken van J. Polder- Centrum in Prinsenhof een mu- mans in „De Schakelm Leids- ziekkl ank beeld „stenen van Dui- enhage en worden schilderijen venvoorde spreken" en de bal letschool van Marijke van Weer den geeft tussen half 8 en half 10 balletuitvoeringen in de aula van de christelijke MAVO aan de Patrijslaan. In Stompwijk geeft diezelfde avond het caba retgezelschap „Gemini VIII" een voorstelling in het Dorpshuis. In drie Leidschendamse biblio theken worden tentoonstellin gen gehouden over Bertus Aaf- jes, Johan Fabricius en over wild-westverhalen. In twee an dere zijn schilderijen te zien van Carmiggelt resp. keramische tentoongesteld in de etalages van P&C in Leidsenhage van mevrouw van Dijken en in het Dorpshuis te Stompwijk van Ria Verkerk. Een vijftiental kunstenaars on der wie Bol Jong, Mieke Visser, Mariëtte Bolleurs, Ria Verkerk, Eric du Chatinier, Jan Willem Maronier, Frans Penning en Paul Klaassen geven tijdens de Culturele Week .open huis'-cur- cussen van de kunstvormen die zij beoefenen. Lucy Koch houdt .open huis' met een yoga-cusus en Piet Janmaat over fotografie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3