Gerechtigheid voor onzekere turnsters Hermens haalde streeftijd niet Publiek grootste verliezer tijdens korfbalinterland Wereld record discus Borsov- start verboden TOCH TWEE WERELDRECORDS Verdiende zege van (4-3) van Belgen a&r juJ ,,,TBB 1 Ui Êfirü'm m l bTuT vnSü LEIDSE COURANT PAGINA 16 A HAMBURG De lijn van de Olympische Spelen in Miinchen wordt doorgetrokken, de Nederlandse da- mesturnploeg kreeg de beloning voor de intens zware voorbereiding, het Nederlands Olympisch Comité kan de tickets voor Montreal bestellen. Met een fraaie vijfde plaats kwam Nederland uit de beslis sende kwalificatiewedstrijden die zaterdag en zon dag in Hamburg werden gehouden en het team had dus niet eens het „geluk" nodig dat door de chaoti sche werkwijze van de internationale gymnastiekfe- deratie (FIG) was ontstaan doordat Noord-Korea toch niet, in weerwil van andere officiële berichten, in de grote sporthal van Hamburg was verschenen. Want zou dat wel gebeurd zijn. geval een plaats teruggeworpen, als zesde zijn geëindigd, en dat was ook nog goed voor Mont real. Toen zaterdag de balans werd opgemaakt bleek Noord- Korea te ontbreken. Cuba daar entegen was wel verschenen. Waarom zal altijd een raadsel blijven want de Cubaanse ploeg was totaal kansloos en eindigde plaatsen voor Montreal, zeer tot genoegen ook van West-Duits- land dat kansloos werd geacht maar door het uitvallen van Noord-Korea opschoof naar de zesde plaats. Wat daar achter kwam had door de plotseling in het brein van de bestuurders van de FIG opgeko- was lutacu itansiuus en eiuuigue j_» en men regeling dat 60 procent van dan ook als elfde m het toernooi a* j.. a^ de totalen van de destijds door elk land geturnde twee kwalifi catiewedstrijden toch zou mee tellen geen mogelijkheden meer. Amerika, Bulgarije, Canada, ij* Italië, Nederland en West-Duits- plotgwas aangekomen, dat was waren veiüg De onderünge dat zaterdag in feite al was be slist De dag tevoren had een official van het organiserende West-Duitsland met stelligheid beweerd dat de Noordkoreaanse onjuist en de omstreden voorzit ter van de FIG, de Zwitser Art hur Gander, had er deze on waarschijnlijke verklaring voor: „De Noordkoreaanse ploeg was in Moskou maar bleek niet over rangschikking deed er niet meer toe. Het voornaamste was im mers plaatsing voor Montreal. Niettemin tumde Nederland een onzekere wedstrijd, door de meisjes en trainster Eva Bartha paspoorten te besclukken. West- verklaard met: _Hct was ook de Duitsland kwam daardoor in moeilijkheden met het verstrek ken van visa, maar die werden toch naar de ambassade in Mos- Qoor sreeas veranaeren van kou gezonden Noord-Korea zo de van laatsin voor de gemetd" mocht^zondCT paspotmt het land in, maar in Mc was de ploeg een hele dag spoorloos, konden de visa dus niet worden uitgereikt en er was geen tijd meer om de reis te ondernemen". Met een stalen gezzch. debiteerde Gander deze fJïfEÏ woorden. In een land waar bn wijze van spreken geen muis Sênenn'agel'atën SfSS" ~n Me De rneisjfs verkeerden in ouwe- kon wel een hele ploeg met be- - - tendheid, dachten geleiding een hele dag verdwij nen. De beste in de onzekere turnploeg van Nederland was Jeanette van Ravenstijn die haar optreden bekroond zag met een dertiende plaats. een groot deel wegge nomen had kunnen worden als de turnsters zaterdag was mede gedeeld dat Noord-Korea niet helse strijd te moeten aangaan en toen gebeurde, nadat de ploeg zich zaterdag na de verplichte oefening op de vijfde plaats had genesteld achter Ameri ka, Bulgarije, Canada en Italië maar voor West-Duitsland dat ongelukje aan de brug onge lijk op zondag, de dag van de vrije oefeningen. Monique Bolleboom, met haar dertien jaar de jongste van de ploeg, tastte mis en moest op nieuw beginnen. Een golf van onzekerheid sloeg door haarzelf, maar ook door haar ploeggeno ten. Haar trof echter geen enke le blaam. Want wat was ge beurd? Na de kwalificatiewed strijd destijds tegen Roemenië de andere was tegen Noorwe gen werd trainster Eva Bart ha er door de voorzitster van de technische commissie van de FIG, de Hongaarde Valerie Na- gy, op gewezen, dat de opsprong van Monique Bolleboom aan de brug identiek was aan die van de verplichte oefening en dat is niet toegestaan. Er zou zeker puntenverlies worden geleden als dat niet zou worden gewij SAN JOSE De Ameri kaanse discuswerper Mac Wilkins heeft tij dens nationale wedstrij den in San Jose (VS) zijn eigen wereldrecord verbeterd. Wilkins pas seerde de „magische" zeventig-meter-grens en reikte tot 70,86 meter. In Ochtrup heeft Joke van Gerwen zaterdag de 1500 meter dames ge wonnen. Zij maakte een tijd van 4 minuten en 22,7 seconden. Ook Piet Waaning be haalde een overwinning. Hij bleef de Westduitse concurrentie de baas op de 5000 meter in 14 mi nuten en 14,2 seconden. Volgens de verwachting heeft Oost Duitsland gis teren in Split de drielan- den wedstrijd atletiek met Groot-Brittannië en Joegoslavië gewonnen. In totaal behaalden de Oostduitse dames en he ren 325 punten. De beste prestatie kwam op naam van de 22-jarige Oost duitse Sigrun Siegl- Thon. Zij won de vijf kamp dames met een to taal van 4813 punten (beste wereldseizoen- prestatie). Op het onder deel verspringen liet zij een afstand van 6 meter en 80 centimeter opme ten. LONDEN Tijdens het congres in juli in Mont real zal de internationa le atletiekfederatie drie nieuwe atletiekregels aannemen. De tempomakers in re cordwedstrijden zullen officieel worden erkend, wereldrecords tussen 100 en 400 meter zullen alleen nog worden er kend als de tijden elec- tronisch zijn opgeno men en de een-armige start (van bijvoorbeeld Valeri Borsov) wordt verboden. Jos Hermens was de concurrentie een slag voor met een geslaagde record-aanval. Hij was er blij mee. PAPENDAL Jos Hermens, 's werelds snelste uurloper, is de buitenlandse concurrentie, die eveneens zijn zinnen heeft gezet op het begeerde werelduurrecord, een slag voor geweest. Nog voor het atletiekseizoen op het noordelijk hal frond echt goed begonnen is, stelde de Nijmeeg se atleet zijn wereldrecords op de 20 kilometer en het uur in de vroege avonduren van zaterdag op de kunststofbaan van het sportcentrum Pa pendal bij Arnhem scherper. Ofschoon zijn ideaal om als eerste loper in de geschiedenis in zestig minuten 21 kilometer af te leggen niet werd verwezenlijkt hij bleef met 20.944,40 meter ruim 55 meter van zijn doel verwijderd verbeterde hij zijn uurrecord toch met ruim 36 meter en het 20 kilometerrecord met 7,6 seconden. Met een tijd van 46 min. 5 sec. bleef hij ruim zeven seconden boven de eveneens op zijn naam staande wereldtijd op de 10 Engelse mijl (45.57.6). Jos Hermens, die met zijn recordpoging tevens zichzelf wilde toetsen wat betreft zijn huidige vorm, was zijn prestatie niet tegengevallen, ook al was de 21 kilometer dan niet bereikt. Zijn trainer, de vorige week tot doctor gepromoveerde Jan Vos: „Och, dan blijft er nog wat te wensen over en hebben we iets om ons voor het najaar op te richten". En Jos Hermens zelf: „Na zo'n dertien kilometer wist ik, dat ik het niet zou halen. Toen begon de terugval. Ik had in het begin toch vrij veel last van de wind en het zou het gunstigst geweest zijn te lopen tussen 7 en 8. Meer dan een kwartier kon ik echter de start niet uitstellen". De ruim 2500 toeschouwers, die zich voor de one-man-show van Hermens naar Papendal had den begeven de overige vier lopers, verplicht omdat een wereldtijd alleen dan als record kan worden erkend, wanneer die in een „wedstrijd" wordt gelopen, waren zeer nederige figuranten zagen Hermens als snel winst nemen op zijn vorige recordloop. Na de 3000 meter (8.33.9 tegen 8.35.2 op 28 september 1975) werden de perspec tieven steeds gunstiger: de 5000 meter in 14.18.9 (was 14.21.8) en de 7000 meter in precies 20 minuten, waarmee hij volgens schema op 21 kilometer zou uitkomen. De 10.000 meter legde hij af m 28.35.2, waarbij hij 10.2 seconden sneUer was dan in zijn vorige recordloop (28.45.4). Nog groter werd de marge, tot ongeveer 14 seconden na 13 kilometer. Toen echter had trainer Vos de hoop op het bereiken van de 21 kilometer al zigd. Eva Bartha was evenwel van mening, dat de opsprong door een andere verbinding met de volgende figuur niet hetzelf de was. Haar landgenote persti- teerde bij haar standpunt en er werd voor Monique Bolleboom een andere opsprong ontworpen die zij alleen in de training maar niet in een wedstrijd had kunnen uitvoeren. En gisteren moest het. Haar oefening mis lukte, omdat de spanning voor haar te groot was geworden en in het gehele verdere verloop van de wedstrijden bleef de on zekerheid. Niettemin heeft die jonge ploeg met twee debutan tes een voortreffelijke prestatie geleverd. Daaraan hebben ook Ans Smulders en Petra van de Brink meegewerkt. Zij immers waren er bij toen Nederland de twee kwalificatiewedstrijden turnde die later voor 60 procent meetelden. Wonderlijk De FIG, de wonderlijke organi satie die wordt geacht interna tionaal het turnen te regelen, had echter nog een verrassing in peto. Enige malen reeds wa ren de cijfers van Italië gewij zigd want zij bleken niet juist te zijn berekend. Gisteren kwam Max Bangerter, de Zwitserse secretaris-generaal van de FIG met zijn nieuwste lezing. Hij had dan eindelijk de zaak juist berekend en het ge- volg was dat Nederland, dat oorspronkelijk na zaterdag vier- de stond voor Italië met dat land van plaats moest wisselen. De zoveelste onnauwkeurigheid om het zacht te zeggen, van de FIG ondanks het feit, dat Oran- je beter voor de dag had kun nen komen, zeer als de leiding de meisjes had ingelicht en daardoor de spanning had ver minderd, slaagde de ploeg erin in de eindrangschikking Italië toch weer achter zich te laten. Er was gerechtigheid geschied, want door de onwaarachtig ho- I ge jury-waarderingen die Italië destijds ten deel waren gevallen, was alle ellende ontstaan. Eerst het radicaal vervallen verklaren door de FIG van de twee kwali- ficatiewedstrijden, daarna weer de ommezwaai naar de 60-40 procent regeling die vrijdag ook weer op de tocht stond maar na een stemming onder de zeven tien aanwezige landen de lan den die alleen individuele turn sters hadden afgevaardigd mee gerekend bleek dat men er niets voor voelde, zeker de goed geklasseerde teams niet, om nog eens een wijziging aan te bren gen. Het bleef dus 6040, waar mee de FIG een volgende blun der werd bespaard. Of deze be slissende kwalificatie geen ver volg zal krijgen, staat evenwel te bezien. Indien alleen naar de resultaten van het afgelopen weekeinde wordt gekeken dus uitgaande van het nulpunt j en niet van 60-40 procent rege- 1 ling zou Polen zich geplaatst hebben en Italië niet. Deze lan den waren dan respectievelijk 1 vijfde en achtste geworden met Zwitserland op de zevende I plaats. Nederland zou er met I een zesde toch ook weer bij zijn geweest. Niet eens zo boze tongen bewe- I ren dat de hele stunt met Noord-Korea is opgezet en uit gewerkt om West-Duitsland naar Montreal te helpen. Welnu, dat zal nooit iemand met bewij zen kunnen staven. En wat doet het er ook toe. Voor Nederland zijn al die randverschijnselen niet belangrijk meer. Oranje gaat naar Montreal. Herman van Bergem 1 DELFT Adrie Zwaans- wijk, coach van het Ne derlands korfbalteam, wenste zich na afloop van de met 43 verras send verloren interland tegen België niet te ver schuilen achter de serie bekende cliché's die trai ners bij een teleurstel ling zo vaak bij de hand hebben. „We kunnen de scheidsrechter niets ver wijten, we kunnen onze tegenstander niets ver wijten, de schuld ligt volledig bij de spelers zelf. Op het belangrijkste onderdeel van het spel, het schot, hebben wij vanmiddag volledig ge faald". Het waren harde noten die Adrie Zwaanswijk kraakte, maar het was wel de waarheid. Zelden zal een Nederlands twaalftal meer hebben staan schutteren dan gistermiddag op het veld van het Delftse Fortuna het geval was. Aan de overwin ning van de Belgen viel dan ook niets af te dingen. Wel was het voor hen maar bovenal voor het ongeveer tweeduizend koppige publiek bijzonder jammer dat die zege tot stand kwam in een erg slechte wedstrijd die het aanzien maar nauwelijks waard was. Weliswaar speelde de har de wind een erg hinderlijke bij rol, maar dat was geen excuus voor het trage spel, met uitzon dering van het middenvak, de vele plaatsfouten en het volledig ontbreken van een goed schpt. Vier maal kreeg Nederland op een beslissend moment de kans via een strafworp de score een positiever aanzien te geven. Frits Bruintjes, Cort van Dijk, Joost Leonard en Wil Reuter misten echter allen. Na negenentwintig minuten had België dank zij twee doelpunten Betty Slop torent hoog uit boven haar tegenstandster en slaagt er zodoende in de bal in de Nederlandse aanval te houden. van Tony Liessens een voor sprong van 2—0, twee treffers van Ron Regeer brachten de stand weer in evenwicht met welke score eveneens gerust werd. Vlak na aanvang in de tweede helft zette Marc van Leeuwen België weer aan de positieve kant van de score, waarna het tien minuten voor het einde eindelijk Cort van Dijk was die met een afstands schot doel trof. Het leek alsof de Belgen met deze stand genoe gen namen. Op balbezit spelend tergden zij de Nederlandse ver dediging. Zestig seconden voor tijd had Henri Mathis met een gelukkig uitgevallen schot tegen de wind in succes. Toen Joost Leonard een twintigtal secon den later door het missen van een strafworp de laatste kans op een gelijkspel miste, was de nederlaag van Nederland een feit. Alleen al het feit dat de score de laagste was van de afgelopen jaren gaf aanleiding tot nadenken. Binnen het KNKV zal ook echt nog wel over dit debacle worden nagesproken. Zo is het maar zeer de vraag of gistermiddag wel het sterkst te formeren twaalftal binnen de lijnen stond. Het is dat het KNKV nog steeds de zeer vreemde regel kent dat 1 alleen spelers en speelsters vanf hoofdklasseverenigingen voor selectie in aanmerking komen, want als men de verrichtingen van sommige speelsters gades-j loeg hadden Nora Borger (HKV) en Jannie van Gijn (Allen Weer- p® baar) zeker recht van spreken gehad. Adrie Zwaanswijk: „En L bedenk ook dat Rudi Emmerik PH en Jirska van Dijk niet mee 'et konden doen. Dat scheelt toch". v< fe e Minachting j»ts Het meest verbazingwekkend Jap was echter de klaarblijkelijke fen minachting die het KNVK feil koestert voor het betalende pu- bliek. Het zal waarschijnlijk de volgende keer de verstandigste weg kiezen en thuis blijven. Toch al niet verwarmd door een spectaculair duel kreeg men en- r; kele minuten voor rust te horen F dat de kantine in de pauze voor n~ het „gewone volk" gesloten zou j?°' blijven. Slechts officials en ge- Pe 1 nodigden hadden op vertoon PV® van een speciale kaart toegang. Anderen moesten buiten, waar nergens enige beschutting tegen h|,... de gure wind te vinden was, hun van een toeslag voorziene kopje koffie nuttigen. Volgens de heer jteri Van Stek van de regelingscom- bkk; missie gebeurde dit alles op ver- hoo zoek van het KNVK. De eerbied Ver] voor „hogere mensen" was toch traa: opvallend. Men werd de tien fran meter naar zijn plaats begeleid, leid: deuren werden open gehouden 5ooi en de drankjes waren gratis. "erd Al met al hield men aan de erw. wedstrijd en het randgebeuren ?onc geen al te prettige smaak in de ,eP- mond over. En de nederlaag ^d was daarvan niet de voornaam- JP sl ste oorzaak. P841 PAUL HOVIUS Willi

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16