ikerb00m ster ppermachtig Laga won slecht bezette Varsity Wie kan Theo Smit in sprint kloppen? Van der Kraats koos verkeerd unicum-I HASSINK TIMDE TRIOMF PERFECT Basketbalteam m nd ianosucces in Tilkema chermtitel da Barriere 'at denaf- m Eigenhandig Met vertrouwen kan Ne derland de afvaardiging van een damesturnploeg naar de Olympische Spelen tegemoet zien. Trainster Eva Bartha heeft de meisjes niet ge spaard maar het resul taat is er dan ook naar. Zou de ploeg in Ham burg als zesde zijn geëindigd, dan had ge zegd kunnen worden na dat het ontbreken van Noord-Korea het grote geluk van de Oranje equipe was geweest Maar zelfs dat had Ne derland niet nodig. Het werd vijfde zodat de af vaardiging met "eigen handen" werd verdiend. De begeleiding kan evenwel verbeterd wor den. Hoe jong sommige turnsters ook zijn, hun had zeker meegedeeld moeten worden dat de vooruitzichten op plaat sing in een veel gunsti ger perspectief waren gekomen door het ont breken van Noord-Ko rea. De meisjes werden, doordat zulks niet ge beurde, onnodig onder zware spanning gezet Ook de presentatie kan verbeterd worden. Zwak De internationale gym- nastiekfederatie heeft met de kwalificatie voor de resterende zes plaat sen voor Montreal een belabberd figuur gesla gen. Eerst per land twee kwalificatiewedstrijden, daarna deze vervallen verklaren, voorts een aantal landen uitnodi gen om naar Hamburg te komen en vervolgens weer bepalen dat 60 pro cent van de vervallen verklaarde kwalificatie wedstrijden toch zal gel den. Van enige beleid slijn is geen sprake ge weest. De beslissingen werden genomen en er werd tot wijzigingen be sloten naar de omstan digheden die werden ge schapen door proteste rende landen. Een zwak optreden van de F.I.G. die in de Zwitser Arthur Gander een voorzitter heeft op wie veel kritiek wordt uitgeoefend. Nieuw tijdperk Starlift heeft het sein ge geven voor een nieuw volleybaltijdperk in Ne derland. Het aanvallend spel naar Pools voor beeld dat door de nieu we trainer Pierre Ma- thieu werd geïntrodu ceerd maakte de Rijs- wijkse ploeg tot een on verslaanbare formatie. Het machtsvertoon, waarmee de titel op Ros- well werd veroverd sprak voor zich. De con currentie zal, zo moet worden verwacht - wil het gat tussen Starlift en de anderen niet te groot worden (Delta Lloyd en Roswell hebben al aan gekondigd te willen ver anderen) - volgend sei zoen het voorbeeld van Starlift volgen. Het kan het Nederlandse volley bal alleen maar ten goe de komen. Verwerpelijk Het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbnd heeft gisteren een erg slechte beurt gemaakt door in de pauze van de interland Nederland- België het clubgebouw van de ontvangende ver eniging alleen voor offi cials en genodigden open te stellen. Het over ige publiek liet men let terlijk en figuurlijk in de kou staan. Men schijnt betalende toe schouwers nog steeds te beschouwen als een noodzakelijk kwaad en niet te aarzelen een loopje met hen te ne men. Het KNKV lijkt niet te beseffen dat men bij grote evenementen wat inkomsten betreft voor een groot deel afhanke lijk is van de opbreng sten verkregen uit en treegelden. De nu ge volgde handelwijze ge tuigt van een elitaire, verwerpelijke instelling die de naam van het KNKV beslist geen goed zal doen. CHEDE Tjeerd Tilke- de dit jaar sterk naar en gekomen student, be- rste in het weekeinde de inte-Regatta van de Dwin- se kano-vereniging Euros, pupil van Jaro Boubin i alle drie afstanden in de klasse. Door zijn overwin- j op de Westduitser Tepe ilde hij zijn kandidatuur pr Montreal. J definitieve selectie wordt |de internationale wedstrij- 1i volgende week in Amster- i en een week later in Po- bekend gemaakt Het etplassersduo Arend Bloe- Jacobs had te weinig •nstand. I voornaamste uitslagen zijn: he li kl 10.000 meter: 1. Tjeerd Til- a 35.23, 2. Ruud van der Doe J, 3. Joop Runneman 46.00. Kl (O meter: 1. Tilkema 4.09.7, 2. A ,'pe (Wdl) 4.10.2, 3. Joop Runne- ri 4.18.4. Kl 500 meter: 1. Tilke- 2.00.7, 2. Teepe (Wdl) 2.00.7, 3. nneman 2.04.0. K2 1000 meter: Bloem/Jacobs 4.13.7, 2. Van der be/Keetman 4.18.2. K2 500 meter: Bloem/Jacobs 1.54.3, 2. Bax/Bax 9.0. Dames Kl 3000 meter: 1. iswita Treller, 2, Ans Storming. 500 meter: 1. Peppinghege O, 2. Leve-Pohlman, 3. Ans irming 2.18.6. K2 500 meter: 1. s Storming, 2. Nel Broekstra, 3. 'lier, 4. Baker. «EN BOSCH La Barriere it Delft heeft gisteren in de rortha! Hambaken in Den jisch de Nationale titel sabel jergenomen van de Vrije ipenbroeders, tijdens de pipewedstrijden. De scher- érs uit Delft (Eddy Ham, )b van Leeuwen, Karei Ver- lord en Rob Ligteringen) ze- Vierden met 9-4 over de tije Wapenbroeders uit Den ag; Rob Buisman, Jan Di jk- ÜM1' Wim van Keulen en Rob 1 thuis. ^erde plaats eindigde Amsterdamse formatie van ai3' bisser (Hans Sauerbier, jyjg ton van Harskamp, Piet ,nnp. urmans en Chris de Nieu- >u be°"e met kaas b'even :t cor!r ^aa' Kardolus uit Zoeter- iWD! RIJSSEN Nog niet zo lang geleden besloot de KNWU aanschaf van een foto-finishapparaat. Zaterdag stond die in stallatie opgesteld in Rijssen, finishplaats van de 25ste editie van de ronde van Overijssel en dat was maar goed ook, want was dat niet het geval geweest, dan was er gegarandeerd een enorme hoeveelheid heibel ontstaan over de vraag wie de witte kalklijn als eerste was gepasseerd: Arie Hassink of Jan Huisjes. Zo miniem was het verschil dat elke beslissing van de jury zeker zou zijn aangevochten door de tweede aankomende. Maar zaterdag in Rijssen, na bijna 170 'vlakke en 30 boeiende finalekilometers, liet de elektronische allesziener Jan Huisjes geen enkele illusie op de zege. Hoe gering de marge tussen hem en Hassink ook was, zij werd feilloos gere gistreerd. Jan Huisjes droop teleurgesteld af, Arie Hassink kon zich de terechte overwin- ningshulde laten welgevallen. "Ik dacht", opperde Hassink aan de meet „dat ik er wel voor had gereden. In de laat ste 20 kilometer ben ik geloof ik ook wel 20 keer gedemar reerd. Toen we met z'n drieën op de finish afgingen heb ik ook nog geprobeerd alleen weg te komen, want ik was bang voor Huisjes, die niet al te veel werk had verzet, en ook voor Kuys. Nu kan ik zelf ook vrij goed sprinten, zeker na 200 kilometer koers, maar het leek mij toch veiliger om met voorsprong aan de streep te komen". Die opzet slaagde niet, want Huisjes noch Kuys week in de laatste 10 kilometer tussen Markelo en Rijssen, van het achterwiel van de rappe Nee- denaar. Hassinks bedoeling om het begin van de fase waarin afvaardiging naar de Olympische spelen van Mont-* real moet worden afgedwon gen, te markeren met een klas sieke overwinning, werd ech ter wel realiteit. Hassink, die zich in de aanloop van het seizoen bewust wat spaarde zonder overigens uit de voor ste rijen te verdwijnen, timede zijn Overijsselse triomf per fect. Ondanks een recente overwinning in het Duitse Mühlheim en een tweede plaats in Unna ontbeerde hij tot voor kort nog de felheid waarmee hij voorheen ten strijde placht te trekken. Za terdag was die ambitie er wel. En in de komende maanden zal die ambitie blijven. Has sink: "De grote wedstrijden komen nu: Olympia's ronde, de ronde van Luxemburg waar de Amstelamateurs rij den temidden van profs en het Nederlands kampioen schap. In die wedstrijden moet je met het oog op Montreal goed rijden". Hassink is inmiddels opgeno men in de voorlopige Olympi sche selectie van Joop Midde- link, maar het contact met de bondscoach is nog steeds mi niem. Terwijl de renners uit de Oostbloklanden zich al maandenlang even intensief als collectief prepareren op het Olympische toernooi, gaat Hassink tot juni zijn eigen weg. De Amstelrenner, die nog altijd een fors aantal beden kingen heeft tegen een hele boel zaken binnen de KNWU, en die best bereid is zijn mondje daarover open te doen, ziet Montreal als het eindpunt van zijn internatio nale topsportcarrière. Arie Hassink, één van de meer dan 350 sollicitanten die azen op de functie van sporthalbeheerder in Neede, stelde in Rijssen: "Na de Spelen blijf ik nog wel fietsen, ook in klassiekers, maar naar meerdaagse buiten landse wedstrijden ga ik niet meer. Ik heb ook geen ambitie om prof te worden. Daarom ga ik het wat rustiger aan doen". HARRY BRINK ;en IK De wedstrijden tussen Nederland en Israël schijnen ijd ongemeend spannend te móeten verlopen. Vorig jaar lens het toernooi om het Europees kampioenschap in Belgra- en vorige week in Bremerhaven won Israël met slechts 'een nt verschil. Luik maakte op die sensationele reeks van tmoetingen geen uitzondering. Nu echter bleef Nederland, na rlenging, aan de goede kant van de score. Via 40-38 bij de st en 75-75 na veertig minuten, zegevierde de ploeg van Bill leridan met 83-81 in de verlenging. En daarmee eindigde het ielandentoernooi in een Nederlandse overwinning, waardoor teamleiding een sterke troef in handen heeft voor de lerhandelingen met het Nederlands Olympisch Comité (NOC) or deelneming aan het voor-Olympisch toernooi in Hamilton. iicapt allerl was •ainei letbal nog altijd is er de onze rheid over de reis naar Ca- k da. Het NOC wil per se ichten tot na het toernooi in fia van 15 tot en met 21 mei, iindhtji datum, die in verband met voorbereiding aan de late is. Het Nederlands team eft in Luik bewezen tot de :r iropese subtop te behoren. 1 larom alleen al zou een eer- ke kans in Hamilton terecht ■bint wedstrijd tegen Israël ver- aanvankelijk bijzonder |Sfecht voor Nederland. Er wer- n de domste fouten gemaakt Israël liep via 8-2 gemakke- t weg (14-6 na vijf minuten), ees Akerboom schoot in die leningsfase geen bal raak. hij is nu eenmaal de man, de Nederlandse score aan gang moet houden. Maar zeven minuten gleed het rrste schot van hem door de ng en de lange man uit Den isch was daarna niet meer te stoppen. Zijn totaal in de 'rste helft kwam op achttien. alleen Akerboom had een •oelangrijk aandeel in het ver nemen van de achterstand, gewichtig waren de pun- n waarmee Jimmy Woudstra L de elfde minuut de stand in evenwicht bracht (24-24) en waarmee hij Nederland vier minuten voor de rust, die in ging met een voorsprong van 40-38, voor het eerst de leiding gaf. Ook andere spelers zouden ge durende een bepaalde periode een hoofdrol voor zich opei sen. Hugo Harrewijn deed dat kort na rust, toen hij kort achter elkaar tien punten maakte en Nederland op de weg zette naar een voor sprong, die na zes minuten tien punten bedroeg: 59-49. Onder aanvoering van Eisner zette Israël de achtervolging in. In de achttiende minuut was het alweer gleijk: 73-73. Toch had Nederland in die laatste minuten de wedstrijd al kunnen beslissen, maar twee keer overtreding van de dertig secondenregel belette dat. Yanai en Hombre zorgden voor de voorlopige eindstand van 75-75. De opvallendste daden in de verlenging waren voor Jan Dekker, die als kleinste man van het veld twee rebounds pakte, en Hugo Harrewijn, die met slechts een halve minuut te spelen de winnende punten maakte. LEIDSE COURANT irs aai jHJTEN Laga heeft gisteren met grote fcrmacht de drieënnegentigste Varsity ra 6. H op het Amsterdam-Rijnkanaal gewon- Spiei In het hoofdnummer van de vier met lurman zegevierde de ploeg van de hon- rdjarige Delftse vereniging met een grote brsprong. ga, de favoriet, had deze zege vooral te aan het ontbreken van de prominen- Zo kwam Aegir niet met het gerenom- [erde kwartet Voetelink, Grond, Munmike ummel Boch, maar met de tweedejaars vier: torderjerman, Ernens, Reitsma en Van der Hou- nmer fc. Coach Bessem vindt dat de Varsity niet past in de opbouw voor de Olympische Spelen. Pogingen van het bestuur van Aegir om in dit prestige duel van de zeven grote roeiverenigingen met de sterkste formatie uit te komen liepen stuk op de onverzette lijkheid van de coach. Voorts ontbraken vele prominenten omdat deze van de technische advies commissie uit moesten komen in de regatta van Mann heim. Daarbij kwam nog dat Laga op de redelijk beschermde tweede boei voer en snel zelfs tot geheel onder de wal kon opkruisen, omdat Aegir al snel op twee lengten achter- CARTAGENA - Wie kan Theo Smit kloppen? Het zou' Freddy Maertens moeten zijn. De Belg is er misschien toe in staat. Het zal echter nog wel even duren voor het tot een directe confrontatie Smit- Maertens zal komen. Als Fri- sol besluit in de Tour de France te starten (dat hangt af van de prestaties in de ronde van Spa^e) dan zal het in juni-juli voor het eerst op Franse bodem zijn. In de vijfde etappe van de ronde van Spanje boekte Theo Smit zijn tweede etappezege. Vrijdag had 'Smitje' uit Half weg de derde Vueltarit al ge wonnen. Opnieuw versloeg hij vrijwel het voltallige peloton. De tweede Nederlandse ploeg, Ti-Raleigh van Peter Post, had ook alle reden tot tevreden heid in Cartagena, want de Westduitser Günther Haritz behield de leiderstrui die hij zaterdag via een ritzege ver overde. FRANKFORT - De 15e editie van de wegwedstrijd 'Rund um Henninger Turm' is in een overwinning geëindigd voor de Belg Freddy Maertens. Het werd een overweldigend Bel gisch succes want pas op de tiende plaats eindigde de eer ste niet-Belg de Fransman Martinez. ZÜRICH Een dag na zijn overwinning in Rund um Hen- niger Turm won Freddy Maer tens gisteren het kampioen schap van Zurich. In de eind sprint na 254 kilometer ver sloeg de Belg zijn landgenoten Roger de Vlaeminck en Walter Godefroot stand kwam. Na twee kilometer werd beslo ten de beschutte hoge wat te verlaten om naar de tribune wal te kruisen om zodoende de supporters een te lange zwemtocht in het koude water te besparen. Theo Smit heeft weer toegeslagen. Zijn tweede etappezege is een feit. kwam, kreeg hij een fluitcon cert te horen. Dat kwam door het feit, dat deze hengst bij zijn eerste optreden op Neder landse bodem favoriet was. Hij sprong aan de start, omdat hij het startelastiek tegen de benen kreeg. Het fluitconcert was dus niet op zijn plaats. Wim Duivenvoorden won gis teren de supertriodraverij met Massel T, voor Jupiter D en Kaballus. Wim van Dalen moest zater dagmiddag bij het draverijco mité komen. In de Scandina- vië-prijs werd Van Dalen met Mila G tweede achter winnaar Marjon Hess (Guus Knijnen- burg). De trainer moest echter de zweep inleveren, omdat hij deze niet op de juiste manier weet te gebruiken. Het drave rijcomité gaat het bestuur van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport nu het voor stel doen om Wim van Dalen voor geruime tijd zonder zweep te laten rijden. De Rotterdamse leerling-joc key van trainer Wim van Dijk, Enk Bloem boekte zijn twin tigste overwinning en is daar mee sinds zaterdag leerling-af. Hij zegevierde met de vierjari ge Charlie Brown in de eerste afdeling van de Miss Jolly- Prijs. Ebeltoft kwam op de tweede plaats voor Lismora en Coven Cat Het laatste paard stelde teleur. De verwachtin gen na de training waren hoog gespannen. Maar eigenaar Van der Touw moest aanzien dat zijn merrie niet verder kwam dan een vierde plaats. Arthur van Rijswijk Klem, Kroes, Baltus, Van Woudenberg en Hp*' -JgjttMMMflf'- jffe* iBr stuurman Buys legden de drie kilometers in HP de recordtijd van tien minuten en 7.8 secon- N In de regatta van Mannheim eindigden de -• dames Vissers en Kiaasse ais derde in de De bekende vreugdetonelen na een zege in een roeirace. Laga bracht zijn aanhang twee zonder stuu -vrouw. tot extase èn in het water. A WASSENAAR Hoogtepun ten waren er genoeg op de Duindigt-tweedaagse zaterdag en zondag. In de Wassenaarse Pauwren had de Nederlandse kampioensjockey Henk van der Kraats duidelijk op een verkeerd paard plaatsgeno men. Met de schimmel Midge- tina kwam hij in de achter hoede binnea Stalgenoot Fieldmaster, oud-derbywin naar en door schoonvader Bert us Riem in topvorm ge bracht, werd met Jones fraai derde. waartoe men hem niet in staat had geacht. Als tweede eindig de de winnares van vorig jaar, Ina SchwarzkSchel, met Mid night Millie voor Fieldmaster en Frederique. Bij de dravers was de strijd der veelbelovenden waarbij de beste vierjarigen aan de start kwamen. Nubar van Echten, een stuk sterker dan vorig jaar in de derby, zege vierde fraai met rijder Wim van Buytene. Lang liep deze combinatie in de voorhoede, sloeg vele ma len de aanval af van paarden zoals Nicole H, Nicky Norton en Never Worry. Nubar en Echten zegevierde in de uitste kende kilometertijd van 1.19.5. Op de tweede plaats eindigde Nimrod R met Wim Velis en» derde werd Nanneke Hanover met Jan de Boer. Eén van de favorieten, Never Worry met Jan van Dooyeweerd, werd uitgeschakeld. Never Worry is het eigendom van de grote Rotterdamse Stal Marco, die geen geluk had gis termiddag op Duindigt In de eerste koers werd Jan van Dooyeweerd uitgeschakeld met Nanette D en in het inter nationale hoofdnummer wa ren de ogen gericht op de nieuwe aankoop uit Denemar ken, de vijfjarige hengst Sur veyor. Het paard sprong bij de start en kon geen enkele rol spelen in het veld van zes paarden. Toen Jan van Dooye weerd langs het publiek Eigenaar Deklever was mis schien net zo blij als de heer en mevrouw Wolffers, laatste trainer van het paard II Duce en jockey Ball. Mevrouw Wolf fers mocht van de burgemees ter van Wassenaar de ereprijs, de Wassenaarse (Zilveren) Pauw, in ontvangst nemen. Nu weet iedereen dat Alan Jones geen „grootheid" is in het zadel en zonder iets aan zijn goede prestatie af te doen, had de man met de meeste ervaring Henk van der Kraats deze Fieldmaster zeker verder gebracht. De eigenaar van Fieldmaster, R. Dekelver: „Ik had graag gezien dat Henk Fieldmaster had gereden, maar hij koos voor Midgetina. Ik was natuurlijk wel een bee tje teleurgesteld. Een goede jockey was toen moeilijk nog voor Fieldmaster te krijgen. Ik dacht aan John Smith en Ke vin Davies, maar die hadden al een rit in deze ren. Voorop wil ik stellen dat Jones het goed voor ons heeft gedaan". Voor jockey Ball die nog niet zolang op Duindigt werkzaam is, was de zege een prestatie Jockey Ball behaalde een verrassende zege in de Wassenaarse Pauwren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11