Werkloosheid EEG omlaag KABINET VAN ITALIË GEVALLEN Vervoersbond CNV wil afzien van prijscompensatie Turk kaapt op Orly vliegtuig Geen rechtzaak brand Zonnebloem schip PROGNOSE EUROPESE COMMISSIE OVER 1976: ■■■■Mi Scholieren aangehouden na afpersing VIER DODEN PB BOTSING STRAALJAGERS Testament Howard Hughes ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN Poging consul Leupin vrij te kopen mislukt Ali blijft beste Ceidóe Qoma/ni Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden-- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27: jaar 149.15: losse nummers: 50 cent Zaterdag 1 mei 1976,66e jaargang no. 20415 Willem Ruis De Willem Ruis Show op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.40 uur Gunsmoke. Ned. I om 20.00 uur VARA- show en om 21.50 uur Beryls lot Zondag Ned. I om 19.35 uur Licht klassiek, om 20.30 uur Het proces, spel en om 21.45 uur Klassiek gala. Ned. II om 21.35 uur Albert Helman in Markant en om 22.35 uur Van Beurden in Beeld- Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog en perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest Max. temp. van 10 gr. vlak aan zee tot 16 gr. landinwaarts. Morgen zon: 5.09-20.06. Schev. hoogw.: 4.43 en 17.04. Laagw.: 0.34 en 12.57. ■HHHi (Van onze correspondent Jan Schils) LUXEMBURG Volgens ramingen van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, zal de werkloosheid in de negen euro- markt-landen, die in januari van dit jaar nog 5,7 miljoen mensen trof in december aanstaande tot 4,5 miljoen werklozen worden teruggebracht Dat is dan een daling van 1,2 mil joen werklozen binnen het jaar. Deze gunstige prognose heeft de EEG-commissaris voor sociale za ken, Hillary, gisteren in Luxemburg bekend gemaakt aan de ministers van arbeid en sociale zaken uit de Europese Gemeenschap. De ministers vergaderden daar om de zogenaamde drie-partijen-confe rentie voor te bereiden, waartoe de: Europese leiders op hun jongste top- overleg in Luxemburg hebben beslo ten. De drie partijen, die aan dit overleg in juni in Brussel zullen deelnemen, zijn de betrokken minis ters, die nu in Luxemburg bijeen- waren, werkgevers- en werknemer sorganisaties uit de negen EEG-lan- den. De bedoeling is om een uitvoe rig programma op te stellen tegen de werkloosheid, die naar verwacht wordt zeker tot 1980 talrijke landen zal blijven kwellert. Volgens de verwachtingen van de Europese Commissie, zal de werk loosheid in de komende jaren vooral groot blijven in die gebieden en lan den, waar de industrie vervangende investeringen heeft doorgevoerd, die arbeidskracht door machines ver vangen. Bovendien is de werkloos heid uitzonderlijk hoog als gevolg van de golfbeweging die veroorzaakt is door de geboorteëxplosie van de eerste jaren na de Tweede Werel doorlog. (Van een onzer verslaggeefsters) PARIJS Een Turk, die Frankrijk was uitgewezen en op een vliegtuig naar Istanboel was gezet, heeft dit toestel met 253 passagiers aan boord, enige uren gegijzeld. Kort nadat de DC-10 van het Parijse vliegveld Orly was vertrokken, dwong de man de piloot naar Marseille te vliegen. Hier mocht echter, net als later in Lyon, niet geland worden, waarop het toestel koers zette naar Orly om daar twee en een half uur na de start weer te landen. Tientallen scherpschutters hielden het toestel onder schot tijdens de twee uur durende onderhandelingen. De man gaf zich tenslotte over. Hij bleek gewapend met een mes. Alle inzittenden van de DC-10 bleven ongedeerd. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Italië zit zonder rege ring. De lang verwachte kabi netscrisis is gisteravond uitge broken. Premier Moro heeft gis- I teravond het ontslag van zijn kabinet aan president Leone aangeboden. Premier Moro heeft de definitie ve beslissing gisteravond geno- jhien na een speciale bijeen komst van de ministerraad. De- fee vergadering volgde op het [economische debat in het parle ment, dat twee dagen heeft ge buurd. Bijna alle partijen had pen zich tegen de economische plannen van de christen-demo cratische minderheidsregering jvan Moro opgesteld. "I juni zullen de Italianen 'o„n! pp nu naar de stembus gaan, bijna een jaar eerder dan normaal zou zijn. President Leone zal vandaag een paar formele con sultaties houden, waarna hij een dezer dagen het parlement voor ontbonden zal verklaren en nieuwe verkiezingen zal uit schrijven. In politieke kringen verwacht men dat dan de com munisten weieens in de regering zouden kunnen komen. Direct gevolg van het vallen van. het Italiaanse kabinet is, dat het staatsbezoek van Koningin Ju liana aan Italië niet zal door gaan. Dit bezoek zou. eind mei plaatsvinden. Eveneens zal het referendum over de abortuswet geving, 'dat voor 30 juni was vastgesteld, niet doorgaan. De kabinetscrisis is gekomen op Premier Moro staart peinzend voor zich uit tijdens de economische debatten in het parlement die het einde van zijn regeringsperiode betekenden. een moment dat in heel Italië Algemeen bestaat de vrees, dat grote onrust is ontstaan na ge- het vandaag, tijdens de 1 mei-, vvelddaden van zowel ultra vieringen, opnieuw tot ernstige linkse als rechtse groeperingen, ongeregeldheden zal komen. ARNHEM (ANP) Twee sch olieren van 17 en 15 jaar oud' rijn gisteren aangehouden na dat zij de directeur van een Arnhems bedrijf voor 50.000 gulden hadden afgeperst op be dreiging zijn vrouw te zullen poden wanneer zij het geld niet kouden krijgen. t)e aanhouding gebeurde op een parkeerterrein in het centrum van Arnhem, toen de directeur Overeenkomstig de instructie van de knapen het geld kwam pverhandigen. De uitvoering pan de afpersing was naar een idee uit een aflevering van de tv-serie Tatort, hebben de kna pen de politie verteld. Het is ook precies als in de serie afgelopen, (deelde een woordvoerder van de Arnhemse politie gisteravond LONDEN (AP) Boven Wales zijn gisteren twee straaljagers van de Britse luchtmacht niet elkaar in botsing gekomen. De vier inzittenden hebben daarbij het leven verloren. Volgens woordvoerders van de luchtmacht waren alle vier de ipiloten ervaren vliegers. Hoe het ongeluk is ontstaan is niet be kend. OVERVAL Een tiental Am sterdammers is getuige geweest van een roofoverval bij de nachtkluis van de AMRO-bank de Weesperzijde, zonder ook maar een poging te doen het slachtoffer te helpen. Een cassette met ƒ6900 werd ge roofd. RECHTER VEROORDEELD De Dordrechtse kantonrechter die op 28 maart betrapt werd op het rijden onder invloed is ver oordeeld tot 750 gulden boete ontzegging van de rijbevoegd heid voor vier maanden. Hij is in Arnhem berecht. KEULEN (ANP) De Duitse justitie heeft de zaak van de brand aan boord van het Neder landse Rijnschip Prinses Irene geseponeerd. Bij deze brand kwamen vorig jaar april 22 minder-validen in Keulen om het leven, tijdens een Rijnreis met de ziekenvereniging „De Zonnebloem". Volgens de officier van justitie kon de juiste oorzaak van de brand niet worden vastgesteld. Het vuur kan zijn ontstaan door een weggeworpen sigaretten peukje, maar ook door kortslui ting. Niemand kan enig verwijt worden gemaakt, aldus de Duit se officier van justitie. De rede rij Ketel BV, eigenaar van het schip, had alle voorschriften in acht genomen, hoewel volgens moderne brandweerinzichten de inrichting van de boot gebrek kig was. Zo zou het vuur niet zo snel om zich heen hebben gegrepen, als bij de inrichting van de Prinses Irene brandwerend materiaal zou zijn gebruikt. Dit materiaal is echter niet voorgeschreven en volgens een rapport van de Duitse politie te water zou de Prinses Irene nog tot de beter uitgeruste passagiersschepen op de Rijn hebben behoord. Of het met de hand geschre ven document dat dezer da gen boven water kwam, in derdaad het testament is van Howard Hughes, de onlangs overleden miljardair, zal wor den uitgezocht. Maar in het document staat, dat de 31-ja rige bezinepompeigenaar Meivin Dummar (inzet) het lie ve bedrag van 125 miljoen dollar zal erven, omdat hij in 1968 een man die zei Hughes te zijn, oppikte in de Nevada- woestijn en hem hielp aan een kwartje. De Mormoonse kerk kwam met het testament op de proppen en zou even eens een deel van het kapi taal krijgen. Links de verte genwoordiger van de Mormo- men, die het testament ter onderzoek overhandigt. UTRECHT (ANP) De ACVB, de vervoersbond van het CNV, wijst een gesprek over het afstand doen van het recht op prijscompensatie niet bij voorbaat af. De bond koppelt daaraan wel onmid dellijk de voorwaarde, dat de overheid de nodige zekerheden moet verschaffen over de totale inko mensvorming en het prijsbeleid. Dit standpunt is gisteren bekendgemaakt en is deze week vastgesteld op een vergadering van het hoofdbestuur op grond van de reacties van leden. De bond legt bij zijn conclusies de nadruk op de noodzaak datr de regering moet kunnen ingrijpen in de hogere inkomens en in de totale inkomens vorming. De bond wijst daarbij vooral op de inkomens van de vrije beroepen „die alles behalve wijzen op een De bond eist tevens, dat de overheid zich voor 1 juli uitspreekt over het inkomensbeleid van de topfunctionarissen in het bedrijfsleven, bij de overheid en de gesubsidieerde instellingen. Ten slotte concludeert de bond, dat het prijsbeleid van de regering opnieuw heeft gefaald, nu de prijzen van de primaire levensbehoeften mede als gevolg van overheidsmaatregelen de laatste maanden on rustbarend zijn gestegen. Herman Bode van het FNV verwacht 1 juli een confrontatie tussen zijn vakcentrale en de rege ring, „omdat mag worden verwacht dat de rege ring geen volledige prijscompensatie per 1 juli zal toestaan." Hij zei dit gisteravond in het VPRO-pro- gramma Embargo. Hij voorspelt acties in verschil lende bedrijfstakken. BOGOTA (AP) De pogingen de ontvoerde honorair consul van Nederland in Colombia Eric Leupin te bevrijden, zijn deze week mislukt doordat soldaten mevrouw Leupin en een komponist van volksmuziek, Jorge Villamil, hebben gearresteerd op het moment dat zij een borgsom van 60.000 dollar wilden betalen. De legercommandant in Cali, een stad in zuidwest Columbia, zei dat Villamil blijkbaar de leiding had over het tot stand brengen van contacten met de revolutionaire linkse strijdkrachten (FARC) om de vrijlating van Leupin te bewerkstelligen. Naast Villamil werd ook Leupin's vrouw Anneke gearresteerd. De consul werd 15 maanden geleden ontvoerd. Jackson trekt zich terug WASHINGTON, (AP) Senator Henry M. Jackson heeft besloten zich terug te trekken uit de strijd om de kandidatuur van de Democratische Partij in de Amerikaanse presidentsverkiezingen, zo heeft een naaste medewerker van de senator bekend gemaakt Jackson is evenwel nog steeds bereid de kandidatuur voor zijn partij te aanvaarden als de Democratische conventie hem daarom vraagt. ƒ4,2 min. voor riolering in Nieuwkoop NIEUWKOOP De Nieuw- koopse raad heeft een bedrag van ruim 4,2 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de realisering van een riolerings plan van het Zuideinde tot aan het begin van de Noordense- weg. Jarenlang heeft deze, vooral uit milieutechnisch oogpunt belang rijke, voorziening op het verlan glijstje van Nieuwkoop gestaan. De lozing van het afvalwater geschiedt, thans nog steeds op het oppervlaktewater van het Nieuwkoopse plassengebied. Dank zij rijkssubsidies is thans de mogelijkheid geopend tot realisering van dit miljoenen- project dat binnenkort open baar zal worden aanbesteed en- waarmee naar men hoopt in het najaar nog zal kunnen worden begonnen. ADVERTENTIE 'n hele dag eindeloosss genieten wassenaar kijk maar op pag. 9 Mohammed Ali, we reldkampioen boksen in het zwaargewicht heeft vannacht met succes zijn titel verde digd tegen zijn uitda ger, de Amerikaan Jim my Young. Ali won op punten in een wedstrijd die de volle vijftien ronden heeft geduurd. De strijd werd gestreden in de Verenigde Staten. Een beeldhouwer uit de VS heeft de wereld kampioen vereeuwigd in een standbeeld be staande uit zestig auto- bumpers. Agnes Nolte overleden AMSTERDAM (ANP) Op 79-jarige leeftijd is donderdag in de Cen traal Israëlitisch Zie kenverpleging te Am sterdam mevrouw Ag nes H. Nolte overleden. Zij was van 1948 tot 1952 en voorts van 1956 tot 1964 voor de KVP lid van de Tweede Ka mer. Mevrouw Nolte was rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw en had voorts de pauselijke onderscheiding van edelvrouwe van de Orde van het Heilig Graf van Jeruzalem. Verzet Albanië „weggevaagd" WENEN (Reuter) - De Albanese communisti sche partij heeft giste ren bekendgemaakt dat een groep „vijanden en verraders is vernietigd, die de vriendschap met China trachtten te on dermijnen". In een radiotoespraak heeft partijvoorzitter Hoxda gezegd dat de niet nader genoemde dissidenten waren „weg gevaagd". De ministers van landbouw en onder wijs zijn ontslagen we gens „ernstige fouten te gen de partijlijn en in de uitoefening van hun functie". Agatha Christie laat bescheiden erfenis na LONDEN (DPA) Agatha Christie, de wereldberoemde schrijfster van detectives, heeft ondanks de boekenlawine en de succesvolle toneelstukken van haar hand maar een bescheiden „erfenisje" achtergelaten. Gis teren werd in Londen bekend gemaakt dat echtgenoot en kin deren een nettobedrag van 106.683 pond (ruim 533.000 gul den) zullen mogen verdelen. Alleen al uit het nog altijd lo pende toneelstuk „The mouse trap" toucheerde Agatha onge veer drie miljoen pond, ruim vijftien miljoen gulden dus. Dat geld werd overigens aan een kleinkind geschonken, iets wat de schrijfster vaker deed, haar geld weggeven. Een woordvoerder van haar ad vocatenkantoor verklaarde dat „men wel verwacht had dat de erfenis een teleurstelling zou zijn. Agatha heeft een hoop geld verdient maar daar mag je in dit land niet veel van voor jezelf behouden." En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1