dat patiënt zou sterven aéssk™ïo?8 Frans H. kon erop wedden k$SSs&i*l Diepe Zuiden steuntje in de rug voor Reagan A 'nWeek lang laag: w 70 Jaar NVV in prentenboek 01 Drie dagen la»?'- Vaticaan maakt namen bekend van 19 kardinalen WAAR SLACHTOFFERS BIJZATEN zo apiix i»(o UüXDtjJÜ COURANT PAGINA 7 DÜSSELDORF (DPA) Voor een rechtbank in Wuppertal is gisteren een proces begonnen tegen de ziekenverpleger Rudi Paul Zimmerman. Deze moet zich verantwoorden voor' moorden op bejaarden in verscheidene bejaardente huizen en klinieken, die hij in de periode van 1970 tot 1973 zou hebben gepleegd. De 46-jarige oud-diaken en vader van acht kinderen wordt ervan beschuldigd minstens zes ouden van da gen dodelijke doses verdo vende middelen te hebben ingespoten. Hem zijn ver der drie pogingen tot moord ten laste gelegd. Volgens de openbare aan klager had Zimmerman de oude mensen door inspui tingen vermoord of hen in het bad verdronken. Hij zou dit hebben gedaan om zich van „lastige patiënten" te ontdoen. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT „Ik ga toch niet dood. Ik moet nog naar Vaals", riep een hevig geschrokken patiënt van afdeling „Nachtegaal" van de Kerkraadsë Luc- kerheidekliniek. Ze had gehoord hoe Frans H. tegen een ander had gezegd: „Die gaat hemelen". Niet veel later was de vrouw dood, nadat ze plotseling, als zoveel andere sterfgevallen, 's avonds rond zes uur door de avondwacht was aangetroffen in suffe toe stand, transpirerend, rood hoofd, half bewusteloos. Typische kenmerken van een coma, dat veroorzaakt wordt door een insulinevergiftiging. Frans H. was dan al weg, want hij ging prompt om vijf uur naar huis. Wel belde hij vaker op 's avonds en informeerde dan juist naar die stervende of t m woensdag 5 mei W zolang de voorraad strekt AH Roomboterkoek- 168 250 gramT9S ka AH Slasaus. 169 fles 0.75 literX89 AH Choc, repen, melk, puur of CQ extra bitter, 85 gram, per stuk.79" Ut/ AH Doperwten. 119 zeer fijn, 11 blikT45" 1* Ginger ale, 129 fles 1 literl&ST Rabat koffie. ^)98 bonen, pak 500 gram4,94" O* Schouderham, vacuum verpakt 139 zonder zwoerd, 100 gram1* Uit de diepvries: AH Frikandellen. 158 king size, pak 4 stuksi98" 1* in kiloverpakking 800 gramrwn ftté paysan, 1W g Jongesperaeboonfe- 500 gramAQ Bloemkool, ilO pérstuK Die gaat dood MAASTRICHT - „Die gaat dood", zei Frans H. Hij nam de stervende vrouw haar zuurstofmas ker af en draaide het kraantje van de zuurstof- fles dicht. De vrouw haal de nog enkele malen heel moeilijk en diep adem en stierf enkele minuten la ter, beroofd van haar laatste levenskans. Drie verpleegsters die ge tuige waren hoe de Kerk- raadse hoofdverpleger Frans H. vorig jaar maart het leven van één van de patiënten in de Luecker- heidekliniek beëindigden, waren zo verbijsterd en geschokt, maar ook zo bang voor de soms als een tiran optredende Frans H, dat ze er met niemand over durfden te praten. inmiddels overleden patiënten, over wie hij geen aantekening van een verslechterende condi tie had achtergelaten. „Och jao, is die doeed", zei hij met zijn lijzige, wat zalvende en nog steeds heel rustige stem. Frans H. kon feilloos voorspellen wan neer iemand dood ging en heel wat keren deed hij zijn doods aankondigingen waar de sprin glevende patiënten nog bij za ten. Toen hij een tijdje op de afdeling „Merel" verving (in die zes weken stierven daar zeven mensen, de rest van het hele jaar maar twee), besprak hij op een vrijdagmiddag de levens kansen met een zuster en het diensthoofd. „Wedden dat die en die het weekend niet halen", zei Frans H. „Wedden om een vlaai dat die maandag dood zijn". En ze waren dood, vrijdagnacht al. „Dat was maar een flauwekulle- tje, dat wedden", zei Frans H. gisteren, op de tweede proces- dag. ,Jk heb op de „Merel"-af- dehng nooit gespoten". Eén voorspelling van Frans H. is niet uitgekomen, maar dat kwam omdat de doodskandi- daat door een andere hoofdver pleger uit het sterfkamertje van de Nachtegaal werd gehaald en De collega beklaagde zich daar naar zijn oude afdeling werd °Yer bij de arts en bij het teruggebracht Daar leefde de diensthoofd, maar hoorde er man nog een maand, ze leerden verder mets meer van. „Maar na hem er zelfs weer lopen. Die dat geval is er van mijn afdeling man heeft ook gehoord, toen hij niemand meer naar de Nacht* in een rolstoel naar de Nachte- gaal gegaan. Toen ik begin 1975 gaal gereden werd, hoe H. zei: enkele maanden ziek was, zijn „Och wat ziet die man er slecht er toch enkelen naar Frans H. uit Die maakt het niet lang overgeplaatst Ze waren op kor- mper» te termijn dood", zo las Dresi- dent mr. Hermesdorf uit het proces-verbaal voor. Een ander geval: uit het zieken huis van Heerlen werd een vrouw naar de Lückerheide ge bracht Volgens de specialist in een beste conditie. Maar toen Frans H. haar op de brancard had zien voorbijrijden wist hij al genoeg. „Waar komt u me nu mee aan. Die vrouw is meer dood dan levend. Als er wat gebeurt, moet u ons maar niet de schuld geven", zei hij tegen een zoon. Precies dertien uur later was de vrouw dood. Rechtbankpresident mr. Her mesdorf las ook het dramati sche verhaal voor in een proces verbaal, verteld door een kleind ochter van oma Roosen, 86 jaar oud. In voor haar leeftijd goede gezondheidstoestand kwam zij op 6 november in de afdeling Nachtegaal. Zij zong en was op gewekt Terwijl haar kleindoch ter op bezoek was kwam Frans H. binnen en zei, dat hij haar een leverspuit moest geven. Oma werd daarop zo versuft en slaperig, dat haar kleindochter veel vroeger vertrok dan zij ge woonlijk deed. Vijf uur daarna was oma dood. Frans H. was eigenlijk gewoon een slecht verpleger. Hij werkte niet steriel, spoot cocktails van verschillende geneesmiddelen, gaf vaak geen of te veel medica menten, vulde lukraak bloedsui- kerbepalingen in die helemaal niet gedaan werden en spoot soms lucht in de spieren van patiënten, zoveel „dat ik het kon horen borrelen", vertelde mid dag ziekenverzorgster Virginie Eggen. Zuster Eggen tekende ook de sfeer die er hing op de afdeling Nachtegaal van de'T.uc- kerheidekliniek. Zij had al ruim een jaar argwaan tegen Frans H., maar „omdat je er met nie mand in vertrouwen kon spre ken", had ze niets gezegd. „Wij hadden bovendien niets in te brengen. Het was alleen goed als je ja en amen zei". Stonehouse Het voormalige Labour-Lagerhuislid John Stonehouse moest gisteren in Londen voor de Old Bailey verschijnen waar het proces tegen hem is begonnen wegens valsheid in geschrifte, diefstal en samenzwering. Zijn dochter Jane (1) vergezelde hem op zijn moeilijke tocht. (Van onze correspondent Jonathan Steele) WASHINGTON - Ronald Reagan be leefde zaterdag de beste dag van zijn campagne sinds zijn verrassende over winning op president Ford vorige maand in Noord-Carolina: hij kreeg bij na alle republikeinse afgevaardigden van Arizona en Zuid-Carolina voor de nationale conventie achter zich. Op de partijraad in Phoenix (Arizona) bleken 27 van de 29 plaatsen in de afvaardiging naar aan hangers van Reagan te gaan, en dat ondanks een toespraak van senator Barry Goldwater, waarin deze de meeste aanvallen van Reagan op het buitenlands beleid van de huidige regering ver wierp. Ook in een derde staat, Oklahoma, waar de af vaardiging naar de nationale conventie ook geko zen wordt op plaatselijke partijraden in plaats van met primaries waaraan alle partijleden kunnen deelnemen, lijkt Reagan meer afgevaardigden ach ter zich te krijgen dan president Ford. Deze uitslagen zijn een bemoedigend steuntje in de rug voor de vroegere gouverneur van Califor- nië, die beweert dat hij 700 van de 1000 afgevaar digden achter zich kan verenigen die in de zuidelij ke en westelijke staten te behalen zijn. Hij heeft nu zijn hoop gevestigd op drie belangrijke prima ries die volgende week gehouden worden: in Te xas, waar Ford zichzelf de „underdog" noemt, en in Georgia en Alabama waar men algemeen aan neemt dat Reagan zal winnen. Pennsylvania is zeker voor Ford. Om op de nationale conventie in Kansas City te kunnen winnen moet de winnende kandidaat 1130 stemmen krijgen. De 56 afgevaardigden die Rea gan zaterdag achter zich kreeg (27 uit Arizona en 29 uit Zuid-C arolina) brengen zijn totaal op 137, tegen een totaal voor Ford van 260. De nieuwe aanhang die Reagan nu verworven heeft schijnt hij te danken te hebben aan zijn herhaaldelijke aanvallen op het buitenlands beleid die Ford in toenemende mate in de verdediging dwingen. De vroegere gouverneur van Californië krijgt daardoor nu de steun van de oerconservatie ven waarvan sommigen zelfs senator Goldwater liberaal vinden. Goldwater, de senator uit Arizona die in 1964 zo gruwelijk werd verslagen door Lyndon Johnson, maar die sedertdien een geres pecteerde oudere staatsman geworden is in de republikeinse partij, beweert dat hij in deze presi dentsverkiezingen neutraal is. Maar zaterdag be tuigde hij toch zijn steun aan president Ford. Met het oog op de verkiezingen in Texas heeft Ford het Congres toestemming gevraagd voor de besteding van meer dan 300 miljoen dollar ter' versterking van het arsenaal intercontinentale bal listische raketten (ICVM's). VATICAANSTAD, (UPI) Het Vaticaan heeft de namen van 19 prelaten bekend gemaakt die tijdens een consistorie op 24 mei a.s. tot kardinaal zuilen worden benoemd. De paus beeft van twee andere nieuwe kardinalen de namen geheim gehouden. Van de nieuwbenoemden zijn manuel Nsoeboega, aartsbis- vier afkomstig uit Afrika, vier schop van Kampala; Joseph uit de beide Amerika's, twee uit Schroeffer, secretaris van de Azië, twee uit Europa, een uit congregatie voor katholiek on- Australië, vier curieleden en derwijs; Lawrence Trevor Pica twee nuntii. Hiermee is het col- chy, aartsbisschop van Calcutta; lege van kardinalen, dat door Jaime L. Sin, aartbisschop van sterfgevallen was teruggelopen Manilla; Aloisio Lorscheider, tot 117, verder geinternationali- aartsbisschop van Fortaleza in seerd. Dertien van de nieuw be- 'Brazilië; Octavio Antonio Beras noemden staan aan het hoofd Rojas, aartsbisschop van Santo van een diocees. De meeste be- Domingo; Opilio Rossi, aposto- noemingen vormden geen ver- lisch nuntius in Oostenrijk; Jo- rassing, omdat de betrokkenen seph Maria Sensi, apostolisch functies bekleden die volgens nuntius in Portugal; Juan Car- traditie door een kardinaal wor- los Ar amboeroe, aartsbisschop den vervuld. 118 kardinalen zijn van Buenos Aires; Corrado Ba thans jonger dan 80 jaar en file, proprefect van de congre- kunnen dus aan een conclaaf gatie voor de heiligverklaringen; deelnemen voor de verkiezing Reginald John Delargey, aarts- van een nieuwe paus. bisschop van Wellington; Eduar- do Pironio, proprefect van de De namen van de 19 genoemde congregatie voor religieuze en uitverkorenen zijn: William Wakefield Baum aarts bisschop van Washington; Lasz- lo Lekai, onlangs als opvolger van kardinaal Mindszenty be noemd tot aartsbisschop van Esztergom in Hongarije; Basil seculiere instellingen; Victor Ra- zafimahatratra, aartsbisschop van Tananarive; Dominic Edan- dem, bisschop van Ikot Ekpene in Oeganda; en Boleslaw Fili- piak, deken van de priesters die samen de Romeinse Rota, de Hume, aartsbisschop van West- rechtbank, vormen. Deze laatste minster; Hyacinthe Thiandoum, zal tevens tót bisschop worden aartsbisschop van Dakar; Elm- Schapen als grasmaaiers SITTARD (ANP) - Het waterschap Geleen-Molen- beek heeft in 1975 84.000 gulden bespaard doordat schapen het gras langs be ken en riviertjes kort hiel den in plaats van maaima- chines. Dat staat in het jaarverslag over 1975 van het waterschap. Voor 1976 wordt een besparing van 100.000 gulden verwacht De hoofd-ingelanden van het waterschap overwegen nu ook koeien in te schake len bij het onderhoud van bermen en taluds langs beekjes en riviertjes. In Bonn (W.-Duitsland) Duitsland) kunnen schapen voor 10 20 DM per jaar worden gehuurd voor grote tuinen. Er zijn al 200 aan vragen. Politie grijpt in Een Britse poli tieman grijpt in bij een demon stratie van de Vrouwencam pagne voor Rus sische Joden op Whitehall. Twee vrouwen, die met een doods kist protesteer den tegen de slechte behan deling van kolo nel Jefim DQA- VIDOVITSJ. een joodse „held van de Sovjet- Unie" die zater dag was overle den. werden voor verhoor meegenomen. Davidovitsj was onderscheiden voor zijn ver zetswerk in de oorlog. Illllllllllllllllllllllllllllll Per vleugelboot van Oostende naar Londen (Van onze correspondent) Oostende-Londen overbruggen. De vleugelboot die geen hoovercraft is maar een nieuw type boot die BRUSSEL Elen Deense rederij gaat vanaf 1 met hoge snelheid over het water scheert, is vooral augustus aanstaande per boeingjet-vleugelboot een bestemd voor meer gefortuneerde reizigers of rechtstreekse verbinding (tweemaal per dag) on- zakenlieden die zonder auto reizen. De reissom ligt derhouden van Oostende station naar het centrum driemaal hoger dan die van de normale boten die van Londen. Deze vleugelboot kan maximaal 230 0p de lijn Ostende-Dover varen. De Deense rederij passagiers vervoeren met een snelheid van 70 a heeft voorlopig een contract voor 27 jaar afgeslo- 80 km per uur en zal in drie uren tijds de afstand ten. (Van onze parlementaire re dactie) AMSTERDAM Ter gelegen heid van het zeventigjarig be staan van het Nederlands Verbond van Vakverenigin gen - volgens voorzitter Wim Kok zal het wel het laatste jubileum zijn, want alles wijst erop, dat er spoedig al leen nog sprake zal zijn van de F.N.V. als samenwerkings- tevens fusie-organisatie tus sen N.V.V. en N.K.V. - is een boek verschenen. Dat gebeurt vaker bij jubilea. Het bijzon dere van deze uitgave is ech ter, dat het gaat om een pren tenboek. Er is ook wel enige verklarende tekst, maar deze is zeer beperkt Originele stukken, verzameld, gerang schikt en becommentarieerd door prof. dr. Fr. de Jong, V4NifEN hoogleraar in de sociale ge schiedenis te Amsterdam, ver tellen de geschiedenis van de vakbeweging. Vanaf de eerste pagina ziet men, dat de vakbeweging vooral een strijdbeweging is geweest, in bijna elke afbeel ding zit een brok opgekropte woede, gericht tegen de werk gevers, tegen de politici, tegen de geestelijkheid ook soms. Affiches, spotprenten (vooral van Hahn) van geïnspireerde en dienende kunstenaars ge ven weer, hoe de georganiseer- den hun strijd beleefden. En omdat dit beleven zich ook ontwikkelde is ook een stuk cultuurgeschiedenis ontstaan: van een tekening van geketen de arbeiders tot afbeeldingen vein werknemers die een stuk welvaart verlangen, van pren ten rond de eeuwwisseling over het volslagen uitzichtloze leven van Jan met de pet tot de man met een hoed op of heel informeel blootshoofds. Opmerkelijk is, dat de gebou wen, die de vakbeweging en de socialistische kunstenaars stichtten resp. ontwierpen ook de geest van de organisaties kenmerkten, zoals ook de ge dichten en pamflettische tek sten de geest van de tijd ade men. De door L. J. Veen uitgegeven paperback is dan ook een heel bijzonder geschiedenisboek geworden, dat laat zien - met name aan degenen, die vinden dat er niets veranderd is - hoe geweldig de ontwikkeling is geweest En ook toont dat de oude tijd bepaald niet in elk opzicht goed was. Bisschoppen te wapen tegen rode tranen van madonna (BRUSSEL (ANP) - Twee Bel gische bisschoppen, Daems van Antwerpen en Mathen van Na men, hebben gezamenlijk be kend gemaakt dat ze alle mani festaties (bedevaarten etc.) af keuren die te maken hebben met de zogenaamde verschijnin gen te Mortsel en Bohan. Beide bisschoppen hebben een beroep gedaan op het gezond verstand, de goede wil en de gondsdienst- zin van de gelovigen. Het „verschijnsel" van Mortsel betreft een groot houten Maria beeld dat verschillende malen (in augustus, september en okto ber vorig jaar) rode tranen ge weend zou hebben. Het Maria beeld werd later naar Bohan gebracht, waar zich dezelfde verschijnselen zouden hebben voorgedaan. Madrid raadt demonstraties op 1 mei af MADRID (UPI) Het Spaanse ministerie van binnenlandse za ken heeft de Spanjaarden opge roepen niet mee te doen aan demonstraties op 1 mei, de dag van de arbeid. Socialisten, com munisten en andere linkse groe pen hebben een grote 1 mei-bij- eenkomst belegd in het Casa de Campo in Madrid. Vakbonden hebben stakingen uitgeroepen, die vandaag zouden beginnen met een landelijke staking van bouwvakkers en langzaamaan- acties bij het openbaar vervoer in Madrid. Nog meer belasting voor Bergman STOCKHOLM (UPD - De Zweedse belastingdienst heeft laten weten dat filmregisseur Ingmar Bergman nog eens 130.000 kronen (ongeveer 78.000 gulden) aan de Zweedse staat schuldig is. Elen woordvoerder van de dienst zei dat belastinginspecteurs dit na een zorgvuldig onderzoek hebben vastgesteld. Volgens de woordvoerder zullen inspec teurs van de inkomstenbelasting Bergmans belastingpapieren over de jaren 1970 tot 1973 nog, maals controleren, nu men tot de ontdekking is gekomen dat de regisseur onjuiste gegevens heeft verstrekt op zijn aangifte biljet over 1974. Bergman heeft Zweden vorige week verlaten. Ook Duits proces tegen verpleger

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7