raak! raak! raak! Democratisering bedrijf wapen tegen onrust PROF. DR. H.J. VAN ZUTHEM: Y\ C&diii tbcA\tooïde£icje>i! Das vooi gast LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 april 19 "Het Western staat waarschijnlijk voor een aantal ingrijpende hervormingen die veel inzicht en begrip zullen vragen en die vooral via de weg van de democratisering en het medebeslissen tot stand moeten worden gebracht. Een andere oplos sing zie ik niet. We zullen het er met elkaar over eens moeten worden, dat we met minder tevreden dienen te zijn. Doen we dit niet, dan zouden we wel eens een heel rumoerige en onrustige tijd tegemoet kunnen gaan. Vroeger werd alles van bovenaf opgelegd omdat de mensen als onmondig werden beschouwd. Dat gaat nu niet meer. De mensen willen participeren en als we dat zonder revolutie willen bereiken, dan zullen we niewe organisatievormen moeten bedenken, experimen ten moeten uitvoeren en de technische hogeschool Twente zou daar bij best willen helpen". Zo besloot prof. dr. H.J. van Zuthem een vraagge sprek dat nogal pretentieus op zoek ging naar de grenzen van de bedrijfsdemocratisering, van het inkomensbeleid en van ons sociale beleid. Je hoort immers zo vaak beweren, dat onze lonen te hoog zijn, onze sociale voorzieningen te duur en dat het streven naar bedrijfsdemocratie (personeelsraden) te ver gaat. Ons land wordt daardoor tè duur, onze produkten worden niet meer gekocht en zie daar: depressie, werkloosheid en ellende. Nederland heeft zichzelf uit de markt geprijsd. Althans, dat zegt men. Prof. Van Zuthem denkt daar heel wat genuan ceerder over. Volgens de klassieke opvattingen wordt een onderneming alleen maar gecontroleerd door de kapitaalbezitters. Hun invloed is afgeno men. Van binnenuit omdat de "rode cijfers" of de dreiging daarvan al grenzen trekken en van buitenaf door allerlei sociale bewegingen, door milieuvraagstukken, door de bedrijfsomvang enz. Als je onder democratisering van het bedrijfsleven ook wilt verstaan, dat zoveel mogelijk mensen moeten kunnen meepraten en meebeslissen, dan worden de grenzen daarvan ook bepaald door de aanwezige deskundigheid. Er is dus een aantal nogal vanzelfsprekende begrenzingen. HORZELFUNCTIE Niettemin is prof. Van Zuthem van mening, dat de mogelijkheden van een verdere bedrijfsdemo cratisering nog lang niet voldoende zijn benut. Dat geldt al op de onderste sport van de ladder: het werkoverleg, dat geldt voor het niet verplicht stellen van ondernemingsraden in bedrijven met minder dan 100 mensen, dat geldt in grotere bedrijven voor de slechte contacten van de O.R. met hun achterban. Daaraan zou allemaal meer tijd en moeite besteed moeten en kunnen worden. Het personeel zou toch ook minstens de helft van het aantal commissarissen moeten kunnen benoe men. En de rol van de vakbeweging? Die zou volgens Van Zuthem ook een nuttige "horzelfunc tie" kunnen vervullen bij het kritisch begeleiden van het proces der bedrijfsdemocratisering. Hij is In nevenstaand vraaggesprek, het laatste in onze serie van zeven over de nationale eco nomie, maakt prof. dr. H. J. van Zuthem duidelijk, dat de vakbeweging een beleid moet voeren dat leidt tot een grotere be drijfsdemocratie. Dat is een niet-materieel sociaal goed op grond waarvan we ook naar billijkheid en rechtvaardigheid moeten stre ven ter wille van de Derde Wereld. Doen we dit niet, dan dreigen rumoer en onrust Prof. Van Zuthem is sinds 22 januari 1976 hoogleraar in de sociale bedrijfskunde aan de TH Twente. Voordien was hij sinds 1963 hoogleraar aan de vrije universiteit in Am sterdam en aan de technische hogeschool Delft Voor die tijd werkte hij bij het land bouw economisch instituut en als bedrijfsso- cioloog bij de AKU. Hij werd in 1929in Kampen geboren en bouwde zijn weten schappelijke carrière op een MULO-B-diplo- ma, de school voor de Tropische Landbouw in Deventer en het Staatsexamen HBS-B. Hij promoveerde in 1961 aan de V.U. in Amsterdam. Hij schreef naast vele publika- ties drie boeken: „Gezag en zeggenschap", „Arbeid en arbeidsbeleid in de onderne ming" en „Inleiding in de economische so ciologie". het er mee eens, dat zo'n proces er niet makkelij ker op wordt, als diezelfde vakbeweging tegenover haar leden de "nullijn" moet verkopen. Medebe slissen eist ook het dragen van medeverantwoorde lijkheid, en dat houdt soms ook in het verkopen van minder-populaire maatregelen. Het is voor Nederland gelukkig, dat de vakbeweging zich in het algemeen ook steeds op dit standpunt stelt alhoewel veel vakbondsleden eigenlijk van hun bond alleen maar beter willen worden. Dat laatste is wel reëel, maar daarnaast is er ook nog zo iets als billijkheid en rechtvaardigheid ten opzichte van anderen. Een mens die naar eigen belang streeft heeft niet altijd gelijk. De vakbeweging zal haar leden dus duidelijk moeten maken, dat zij afzien van het eigenbelang, dat offers noodzakelijk zijn en zullen blijven en dat er een andere internationale arbeidsverdeling zal moeten komen om de afschuwelijke problemen van de Derde Wereld mede te helpen oplossen. Maar dat eist, volgens Van Zuthem niet, dat we dan maar helemaal moeten afzien van economi sche groei. We zijn daar te veel aan gewend geraakt en die groei zal er moeten blijven, willen we in het Westen geen grote ontevredenheid en sociale onrust veroorzaken. Maar voor de komen de jaren zal er wel een duidelijke beleidslijn moeten komen om terwille van de noden van de Derde Wereld onze economische groei geleidelijk af te vlakken. Prof. Van Zuthem is er daarbij van overtuigd, dat de vakbeweging daarvoor bij haar leden voldoende gehoor zal vinden, niet op basis van eigen belang, maar overeenkomstig erkende normen van billijkheid en rechtvaardigheid. In dit kader geeft Van Zuthem als zijn persoonlijke mening, dat Groenevelt eigenlijk te eenzijdig mikt op het eigen belang van de leden. Hij gaat daarbij te weinig uit van normen als solidariteit, samen werking en menselijk geluk. Bovendien gaat het niet louter om ideële overwe gingen. Er zijn ook keiharde motieven om terwille van het eigenbelang der leden niet het onderste uit de (loon)kan te willen halen. De Derde Wereld heeft grondstoffen, ze is bezig politiek zelfstandig te worden, ze groeit tot een machtsfactor van belang en dat is voor de wereldvrede van enorme betekenis. Dat zijn keiharde feiten voor de vrede en veiligheid van onze kinderen en kleinkinderen. Van Zuthem is er van overtuigd, dat de vakbewe ging voor deze motieven gehoor zal weten te vinden als we allen te zamen daarvoor een stukje werkgelegenheid moeten offeren. Nu zijn het voor al de industriële werkers in de zwakke economi sche gebieden in het noorden en oosten die het hardst getroffen worden. Daarom zal ook het overheidsbeleid erop gericht moeten zijn, deze gebieden wat minder kwetsbaar te maken, een noodzaak in een afremmend economisch proces dat anders vooral in de zwakkere regio's tot grote sociale onrust zou gaan leiden. Want deze problematiek is rechtstreeks verbonden met de tweede vraag uit dit gesprek over de grenzen van onze inkomens. Een zaak die bezien moet worden vanuit de bruto/netto-verhoudingen en die, zegt Van Zuthem, nog veel studie vereist De verhoudingen tussen de netto-inkomens liggen niet zo scheef en een grote openheid daarover zou heel wat stoom kunnen doen afblazen. Wanneer we in ons land het betrekkelijk kleine percentage mensen dat meer dan een ton verdient buiten beschouwing laten, dan komen we op verhoudin gen van 1 tot 4, hetgeen wil zeggen dat het hoogste inkomen maximaal vier keer hoger is dan het laagste. Daarmee is voorlopig de grens van de nivellering wel bereikt, zegt Van Zuthem. Hij geeft toe, dat hij als hoogleraar met circa een ton aan de goede kant van de verhoudingen zit. Als een zeer persoonlijke visie wil hij wel toegeven, dat inkomens boven de 60 mille best nog wat afge remd kunnen worden mits dat dan gaat naar de mensen die minder dan 30 mille verdienen. Als socioloog, zegt Van Zuthem, leren de feiten me, dat we met de nivellering niet te hard op de rem moeten gaan staan willen we wrevel en frustraties vermijden. Hoge inkomens gaan vaak gepaard met grote offers en een nooit eindigende dagtaak. De uitschieters doen zich vooral voor in de recreatieve sector (sport en amusement), maar voor het overi ge zijn de inkomensverhoudingen in Nederland niet zo slecht. Maar we zouden er wat meer studie aan moeten besteden en op grond daarvan een betere voorlichting kunnen geven. SOCIAAL PEIL Met het afbakenen van de inkomensgrenzen raken we ook aan de grenzen vafi onze sociale voorzie ningen waarvoor we circa de helft van de loon som moeten neertellen. De grens van ons sociaal voorzieningenpeil wordt echter eerder door ande ren dan door ons zelf bepaald. Die grens ligt namelijk bij de prijs, die vreemden er voor willen betalen en dus bij wat zij over hebben voor de produkten die wij maken. Als het buitenland onze produkten niet meer wil kopen en voor de helft van onze produktie zijn we daarvan afhankelijk dan is de grens van ons sociaal voorzieningen- peil overschreden. Maar we moeten daarbij niet alleen kijken naar de materiële voorzieningen. In dat materiële vlak hebben we inderdaad heel wat bereikt Ons hele marktsysteem is trouwens afge stemd op materiële voorzieningen. Toch zullen we steeds meer het accent ook moeten gaan leggen op niet-materiële voorzieningen, zoals de bedrijfs democratisering, het medebeslissingsrecht en het dragen van mede-verantwoordelijkheid. Tijden van depressie zijn echter helaas weinig bevorderlijk voor het nastreven van nietrmateriële wensen. In tijden als deze denken de mensen allereerst aan hun eigen belang. En dat is niet onbegrijpelijk, zegt Van Zuthem. Voor heel veel mensen is de welvaart ook té kortstondig geweest Ze heeft hoogstens een jaar of tien geduurd en tegen het verlies daarvan zullen de mensen met hand en tand blijven verzetten. In een land, dat na de Tweede Wereldoorlog alles op haren en snaren moest zetten om weer op adem te komen, kun je nu niet in één keer terug naar een lager niveau. Versobering is noodzakelijk, we weten dat allemaal en we preken dat allemaal, maar die versobering is door de meeste mensen op korte termijn niet op te brengen. Eigenlijk zijn we een immobiele samenleving geworden. We zullen meer creativiteit en inventiviteit moeten opbrengen, wil len we de werkloosheid inderdaad doelmatig te lijf gaan. Denk alleen maar aan het zeer ernstige probleem van de jeugdwerkloosheid. Prof. Van Zuthem schakelt van daaruit dan toch weer terug naar het beginpunt, naar een verdere democratise ring van het bedrijfsleven gepaard aan mede-be slissingsrecht en het mede van verantwoordelijk heid. En vandaaruit streven naar wat billijk en rechtvaardig is. Niet alleen voor onszelf. Ook voor anderen en dan vooral ook voor de Derde Wereld. Jan van Dungen Woensdag 28 april Koninklijk* Schouwburg 20.15 Zomer gasten (Haagse Comedie) DtUgentla 20.15 Bel kiss Carmero de Mendoca Piano. Poppentheater Frank Kooman 14.30 De muziekmannetjes. LA K-W hater Lelden 20.15 Koor van de universiteit van Mexico-city. Donderdag 29 april Konlnldljka Schouwburg 20.15 Butley. voorpremière Haagse Comedie. HOT 20.30 Woutertje Pioterse. voor première Haagse Comedie (J) Theater Aan de Haven 20.30 De tuin van het paradijs (De Appel) (J) Circustheater 20.00 Die Dollarprinzes- sin door de Hoofdstadoperette o.l.v. Nico Ringeis. (J) DiUgentia 20.00 Teatro Pequeno de Madrid. Muziektent bi] Oud* Stadhuis 12.30 Kon. 's-Gravsnhaagse Politie Muziek vereniging Onderling Kunstgenot. LAK-theator Lelden 20.15 Wat de but ler zag (J) Adventskerk Alphen a/d Rijn 20.15 Gewestelijk Orkest voor Zuid Holland m.m.v. Marco Bakker en Thèrèse Steinmets. Leiden LUXOR: (tel. 121239) Dog day Af ternoon (14) 1, 4.30. 19. 21.15. CAMERA (tel. 124919): De kanon nen van Navarone (14) dag. 20.00. Kuifje en het geheim van het gul den vlies (a l.) wo. 14.30. STUDIO (tel. 133210): Sherlock Holmes' slimmere broer (a.l.) 14.30. 21.15. LIDO (tel. 124310): Killer Force (18) 14.30. 19. 21.15. TRIANON (tel. 123876): Sneeuwwitje en de 7 dwergen (18) 14.30. 19. 21.15. REX (tel. 125414): De klokkenluider van de Notre Dame (18) dag. 19. 21.15. Delft CITY (tel. 123251): Hang 'em high (18) 2.30. 7.00. 9.15. CITY SELECT (tel. 123251): Casino Royale (14) 2.30, 8.15. wo. 8.15. Popeye's grote lachparade (a.l.) wo. 2.15. DELFIA (tel. 123855): Vriezen we dood. dan vriezen we dood (a.l.) 2.30. 7.00, 9.15. DOELEN KINO (tel. 126730): Nobody is back (18) 7.00, 9.00. FLORA: (tel. 120814): Een waterval van slippertjes (18) 7.00. 9.15. STU DIO D (tel. 123280): Violence et passion (18) 7.00. 9.15. FILMHUIS (tel. 140226): Vrouwen filmmaand. Oaa. 8.00. (Van een onmer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - In de komende dagen en ook nog weken biedt Nederland voor de vele liefhebbers nog heel wat moois aanbloesem en bol. Bijgaande kaart geeft aan, welke tochten men kan ma ken om van al dat fraais te kunnen genieten. Dichtbij huis liggen de bollenvelden nog steeds in volle bloei. Het zal niet al te lang meer duren, maar het komende weekeinde biedt de Bollenstreek van Zuidholland nog heel wat te zien aan fleur en kleur. In het Noordhollandse gebied van de Beems ter en de Pur- mer en verder in Westfries land kan men tegelijk genieten van de bloeiende bollenvelden en van de weelderige bloe sems, deze laatste vooral langs de route Hoorn binnendoor naar Enkhuizen. Wanneer men dit doet, mag men vooral niet vergeten, om in Enkhuizen de gerestaureerde woningen te bekijken en even te genieten van een goedkope maar ver rukkelijke vismaaltijd. Maar ook tussen Wijk aan Zee-Egmond-Bergen-Heiloo en Uitgeest liggen heel wat bol lenvelden nog in bloei. Overi gens kan men dichterbij huis, in de dorpenstreek rond Gou da ook een prachtige tocht maken. Voor hen die tijd en zin heb ben om het verderop te zoeken zijn in de IJsselstreek tussen Deventer en Zwolle in Zuid- Limburg en in Zeeland prach tige bloesemtochten uitgestip peld. Men moet er wel wat uurtjes autorijden aan beste den, maar dan krijgt men van de natuur ook wel onvergete lijke indrukken. Iets aparts is ook de bloesem- tocht door de Betuwe en om geving. De afstand lijkt nogal wat, maar eenmaal het gaspe daal ingetrapt zal het nogal meevallen. De bloesemroute van de Betuwe en omgeving ligt tussen Gorkum, ofwel vol gens de officiële kaart Gorin- chem-Nijmegen-Amhem-terug door de boven-Betuwe naar Gorinchem. Men moet bij deze tocht vooral niet vergeten ook de fraaie dorpen wat nader te bekijken. Men zal er versteld van staan hoeveel oud-Neder landse bouwkunst nog be waard gebleven is, dankzij ij verig restaureren van onder meer Monumentenzorg. En dan ziet men tegelijk de appel- peren-, aardbeien-, kersen- en andere routes geheel ingepast in de prachtige omgeving van al deze dorpen TAST TOE *1200 BLOEMBOLLENROUTEI Noordelijk van de Lek IH 'JSselstreeLI Z-Limburn Route Rijrichting a Andere wegen KM BLOEMBOLLEN- EN BLOESEMROUTES IN NEDERLAND isai vertcrljgbaar vanaf donderdagmorgen 9 uur. KAASMARKT BODEGRAVEN (27 april) Aanvoer 7 partijen. Bij kalme handel werd een prijs genoteerd van 5,05- 5.15 per kg. VEEMARKT LEIDEN (27 april) Aan voer: totaal 4971, slachtrunderen 250, gebruiksvee 752, graskalveren 32. nuch tere kalveren 3075. ponnies 21. varkens 33. biggen 275. schapen en lammeren 424. bokken en geiten 109. Prijzen: (in guldens) stieren 1e kwal. 7,10-7,55, 2e kwal. 6,60-6,90. vaarzen 1e kwal. 7,20- 7.60. 2e kwal. 6.40-6.95. koeien 1e kwal. 6.80-7.45. 2e kwal. 5.95-6.45. 3o kwal. 5.40-5.75. worstkoaien 4,90-5.60. nuch tere slachtkalveren 1,25-2.00. melk- en kalf koeien 1575-2425. vare koeien 925- 2300. graskalveren 475-1125. roodbonte nuchtere kalveren voor fok en mesterij 250-400. zwartbonte 135-310. lopers 160-180. biggen 125-135. schapen 175- 240. schapen met 1 lam 275-375, scha pen met 2 lammeren 400-450. lammeren 210-320. zuiglammeren 175-225, pon- niec 315-375, drachtige zeugen 650-825, geiten 20-80. Overzicht: (resp. aanvoer, handel en prijzen) slachtrunderen ruim. vlot. als maandag, kalf- en melkkoeien ruim. matig, prijshoudend, vare koeien ruim. rustig, iets lager, graskalveren ruim. goed. iets hoger, nuchtere kalve ren ruim. rustig, iets lager, paarden ruim. rustig, prijshoudend, lopers en biggen normaal, stug, iets lager, scha pen en lammeren ruim, redelijk, prijs houdend. geiten ruim. goed. prijshou dend. (Van onze corresponded KATWIJK Gasten op Katwijkse raadhuis zullen toekomst bij hun vertrek rast worden met een sha< een stropdas. „Om de her ring aan Katwijk levend) houden," aldus het college b en w, worden deze cadea voorzien van het Katwijksl pen. De aanschaf van deze atte acht het college de eerste in de richting van een ste aandacht voor de public, tions van de gemeente, „Hf tot nu toe weinig lijn iiuji vinden burgemeester en houders. Daarom stelle», j voor om naast de huidige Ifcj raad boeken over KatwijLg aantal andere presentjes gemeentelijk magazijn aj slaan. N| Begonnen wordt met 300 sl voor de dames en 500 d' voor de heren. De gemeent/ zal op 6 mei a.s. beslissen dit voorstel, dat een kredré J 10.750,-Impliceert.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6