Vanuit „De Cleyburch" werpt KRO-tv zich op Bollenstreek HIP Dirk Verzijden vierde waardig politie-afscheid DOCOS vraagt om ?xtra subsidie RCL te sterk voor LDWS hartverwarmend afscheid Ohrid jn Katwijk Godyla in finale zaalvoetbal ril lïfiO UCjIUoil COÜK.A1M i PAGINA 5 DOOR ®p mi'n omwe9en door stad en land kom ik 9raa9 mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel! 9 vragen. Cleyburch", het gerenommeerde is aan de rand van Noordwjk, t volgende week 4 en 5 mei televi- zoek. De 50-jarige KRO komt hier ipnamen maken voor haar serie „Bij in...." Zo was „Bij ons" reeds eerder Gelderland, op Texel, in het witte imburgse stadje Thorn. Allemaal op- lens met plaatselijke artiesten. Nu het „Bij ons in de Bollenstreek Eigenaar Louk lid id van de machtige [enken-clan waarbij waarschijnlijk -enveel bloed als melk door de aderen omt, zet zich al schrap. Zaterdag- ivond 15 mei gaat „Bij ons" de ether .j. Dat moet dan „live" lijken. Daarom inden de opnamen op beide data lien dagen eerder ook 's avonds OOk plaats. Op 4 mei uitvoerige installatie an camera's en belichting en het optre- len van een „plaatselijke fanfare". Vol- ;ens kenners komen daarvoor alleen celsior en Crescendo in aanmerking. iar ik zou het echt niet weten", ioudt Louk Menken de boot af; „zou- den ze bij de KRO ook niet leuk vinden, 11 Opis dat nou al bekend was. Ik vraag me trouwens af, of de KRO het wel zo aardig zou vinden als men wist dat ik dit nu allemaal vertel". Overigens leent „De Cleyburch" („een naam, die alle moeilijkheden der Neder landse taal in zich bergt", weet Menken uit allerlei schriftelijke ervaringen) zich bijzonder voor een dergelijk publici- teitsgebeuren. Een jaar of tien terug kocht Louk Menken de boerderij die toen „Bouwlust" heette. „Ik zocht me een ongeluk naar een passender naam en tenslotte vond ik via een publicatie van Kloos de naam Cleyburch, zoals een bijna een eeuw geleden gesloopte oude hofstede die hier in de buurt heeft gestaan. Het is hier inderdaad een klei- plaat; in de Noordwijkse volksmond heet de grond nog steeds „de kley". De Cleyburch is inmiddels een begrip voor rustzoekers en lekkerbekken geworden. Het bezoek is er zeer uiteenlopend: vanaf prinses Margriet met haar Pieter tot hele ministerraden toe. „Werkelijk, ik krijg enorm leuk en veelzijdig pu bliek. Veel bla bla, maar ook erg goed publiek dat niet bla bla is. Frappant, maar ik heb hier zelden Noordwijkers. Het is ook geen wegrestaurant, of schoon het 's zondags behoorlijk druk kan zijn", aldus Louk Menken, die z'n hand niet omdraait voor „olie-diners", banken die op zolder een festival ko men houden. Hij heeft ook omroepten- tjes gehad. Bij het naderen van een culinaire evenement is hij wel danig in touw met het bloemschikken. „Ik heb een tuin vol narcissen, maar die zijn in een mum verwelkt. Daar moet ik steeds weer wat op vinden". Personeel sjouwt al met heesters en imposante planten om ze een plekje te geven in de buurt van gedekte tafels: een reservering staat op het punt vervuld te worden. De tafellakens zijn olijfgroen; het voor name samenzijn werpt zijn kleur voor uit. In en rond deze sfeer komt de KRO-tee- vee volgende week wat leven in de brouwerij brengen. Het team zal wel moeten beginnen met een weg te vinden in de doolhof van vluchtgangen, optrek jes, opgangen en opkames en de crypte ontzien, waarin de wijnen devoot zijn bijgezet Maar dan kan in de boeren- pracht van De Cleyburch het amuse ment losbranden. Een goede keus van de gouden KRO, die door bloemenar- rangeur Van der Voort uit Leiden, die veel voor omroepen werkt, op De Cley burch attent werd gemaakt. Dertig ge selecteerde gasten kunnen woensdag avond professionele en amateur-arties ten uit de bollenstreek aan het werk zien. Meer kan de organisatie niet ber gen en die gasten bovendien minstens 16 jaar zijn. De regie heeft Nico Hiltrop en Rens van Dorth doet ook een waar devolle stuiver in het „Bij ons in de Bollenstreek"-zakje. De presentatie heeft Pierre van Ostade. Waar de KRO de verschillende regiona le artiesten vandaan haalt is Louk Men ken volkomen onbekend. „Geen idee. Ik beschik niet over namen. Trouwens ik vraag toch al af, waar die artiesten zich in de Bollenstreek moeten bevinden. Die zijn daar niet zo royaal gezaaid. In deze contreien zijn ze beter in het bollen poten". Niettemin is zakenman Menken danig in zijn knollentuin met die tv.-be- langstelling, die binnen geconcentreerd wordt op de voorzolder waar het gebeu ren zich moet gaan voltrekken. lurgemeester Vis overhandigt hier „hip" Verzijden een bedrag onder couvert. Commissaris Van 'oorden kijkt daarbij toe. Het was gistermiddag druk, zeer druk - naar sommiger indruk drukker dan bij het afscheid van commissaris Ba- rends - in de aula van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap aan de Kager- straat Rijzig en correct, waar dig en gedisciplineerd „vierde" er hoofdinspecteur Dirk J. Verzijden van de Leidse poli tie zijn heengaan wegens „functioneel leeftijdsontslag". Vertaald betekent dit, dat „hip" Verzijden op 1 mei 60 jaar wordt en voor een politie man is dat voldoende. Autori teiten en relaties waren sa mengestroomd, evenals tien tallen figuren uit de politie- en burgerlijke sportwereld, want Dirk Verzijden .zelfs „hip"-col- lega Gerrit Cornelissens, die toch niet gauw een blad voor de welbespraakte mond neemt, had enigszins moeite met een politie-officier bij de voornaam te noemen in het bijzijn van „buitenstaanders") heeft in zijn ruim derigjarige carrie're de sport, vooral de- schermsport, hoog in het per soonlijke vaandel geschreven. De meervoudig kampioen op welk slag- of steekwapen ook, werd uitvoerig gehuldigd. Hij incasseerde werderom voor treffelijk. Zo werden de sabelkwaliteiten van Dirk Verzijden hogelijk geprezen door burgemeester Vis, die uiteraard ook de zeer goede verdiensten van „hip" Verzijden (die overigens nooit veel affectie met hip heeft ge toond) aan het Leidse Politie korps bewezen, vermeldde Me vrouw Verzijden, die bij het afscheid van haar man van de dienst bloemrijk werd mede- gehuldigd, nam van de heer Vis de envelop met inhoud in ontvangst. Zo hoort dat ook wilde collega Gerrit Cornelis sens maar zeggen. Prettige woorden ook van de nieuwe commissaris H. W. van Voor den, die nauwelijks vier weken met Verzijden had mogen sa menwerken. „Toch heb ik u leren kennen als een coöpera tief medewerker. U was een markante figuur, op en top politieman, rechercheman en het uniform was u na aan het "hart gelegen. Ook was u spreekvaardig in vreemde ta len". Collega Gerrit zou later nog een vreemde taal aanvoeren van een land in Zuid-Amerika, dat nog ontdekt moet worden. De commissaris bedacht zijn scheidende „hip" met een bak vol stekelige cacteeën. Van de staf was er ook een geschenk.- De ene spreker na de andere volgde, evenals de cadeaus. De voorzitter van de Leidse Poli tie Sportvereniging sprak een litanie van Verzijden als sport- schermer, die nationaal en in ternationaal gezien en geëerd was. Hij was eens Sportman van het Jaar, drager van vele spelden. „Hip" Verzijden kreeg er gisteren trouwens weer een bij: voor het ere-lid- maatschap van de LPSV en een speld wegens zijn benoe ming tot lid van verdienste van de Nederlandse Politie Sportbond, hem opgeprikt door de voorzitter van die bond, de commissaris van Amersfoort, die na deze activi teit als de weerga naar zijn stad terugreed. Bij dit alles' konden enkele sprekers er niet onder uitkomen dat het poli tievak geen sinecure is, bij het toenemen van „kapitale delic ten" en agressie. Dit eist zijn tol van een politie-ambtenaar. Daarom is het goed, dat er sport is. Collega Gerrit had het beste tot het laatst bewaard. Hij luidde „beste Dirk" uit* „bin-, nenkort ben je ambtelijk ver leden tijd". In een proza en dichtvorm trachtte .hip" Cor nelissens Dirk te schetsen; niet voor niets had hij ettelijke dui zenden uren met Dirk samen gewerkt. „Voor de buitenwe reld was je „de meneer van de recherche", al of niet met hoed. Binnenkort ben je ook een vreemdeling op het bu reau. Dan zullen ze je vragen: en meneer, wat kan ik voor u doen? Zo gaat dat. Bij de poli tie moeten we er met 60 jaar uit, want we hebben een slij tend beroep, al zul je dat aan de hoog oprijzende Verzijden niet kunnen zien. Wel vreemd, dat je op 1 mei weggaat. Deze man houdt op met werken op de Dag van de Arbeid". „Hip" Dirk Verzijden heeft hartelijk moeten lachen om de vondsten van Gerrit Zelf bleef hij in zijn uitgebreid antwoord wie hij was: in postuur en in geesteshouding de handhaver van de openbare orde. Verzij den kon en kan best lachen, maar iemand anders hiertoe brengen is hem zelden gelukt. Geen grapjes verder. In dit opzicht kan hij niet tippen aan de humor van Gerrit Zo dank te, straks oud-hip. Verzijden de commissaris voor de stijl volle organisatie van dit af scheid die „op mijn vrouw en mij een bijzondere diepe in druk heeft gemaakt" Vanach ter een pilaar keek de kleine kolonel b.d. van de WD Wes- sels, in gala-kostuum zonder sabel, toe bij deze laatste uren van een geüniformeerde. Na anderhalf uur sprekers ont stond een stormloop in twee richtingen (op verzoek van „hip" Gerrit): naar Dirk Ver- zijden, om hem een warme hand te reiken, en naar het buffet waar de drankjes al geruime tijd stonden koud te worden. o< wenwi Izen, I ,,Me.VtIDEN Het bestuur van de voetbalvereeni- buurtf® DOCOS heeft in een brief aan de Leidse Verst^neen*eraad aangedrongen op een spoedige he inde ndeIing_van een aanvraag voor. aanvullende ^sidie. Een dergelijk verzoek richtte het be- iur reeds in augustus van het vorig jaar aan t college van burgemeesters en wethouders, lar een antwoord werd tot op heden nog niet itvangen. jorzitter Piet Reizevoort: „De gemeente Leiden yorjeft ons een viaduct om een clubhuis onder te 5 iuwen in de maag gesplitst die de vereniging tor extra hoge bouwkosten stelt. Wij vragen nu (i een subsidie van vijftig duizend gulden als gemoetkoming in deze kosten. Dat lijkt ons een delijk verzoek. De gemeente moet uiteindelijk 13 n zijn dat wij van zo'n ontsierend obstakel nog Is fatsoenlijks proberen te maken". In theorie is de bouw van dat nieuwe clubhuis (kosten rond de driehonderd duizend gulden) rond, maar verwacht mag worden dat de vereniging rekening moet houden met een onverwachte kos tenstijging i.v.m. met de vloerconstructie. Penning meester Sam van der Kwartel." De verwachting is dat met de eenvoudige constructie die ons voor ogen staat een verzakking van ongeveer vijf centi meter zal optreden. Wij hebben nu nog een grond onderzoek laten verrichten door de FUGO. Blijkt nu dat de kosten voor die vloerconstructie onge veer tienduizend gulden hoger worden, dan zal de vereniging proberen dat geld ergens vandaan te halen. Meer kunnen wij niet opbrengen zodat wij in het andere geval maar moeten gokken. Met een aanvullende susidie van de gemeente zouden wij eventuele risico's kunnen vermijden". s. pi 791 der, en no^ Daan j (Van onze correspondent) KtWIJK Met een 2 uur krend bezoek aan een middel- J pre school en een afscheids- L* brrel op het Raadhuis kwam steren een einde aan het ver lijf van een Joegoslavische de- gatie in Katwijk. De 47 perso- l/rijdafcn tellende groep kwam naar ens cfederland in het kader van de id valmelage tussen Katwijk en de Fluit">egoslavische plaats Ohrid. Be de helklve uit enkele vertegenwoor- jdag 4gers van de gemeente Ohrid, in volstond de groep uit dansers en i voojuzikanten van de dansgroep »n wBiseri". Sinds vorige week kassainsdag waren de Joegoslaven erbani gast bij Katwijkse gezinnen, de A2ijdens het verblijf in Neder- linginind trad de dansgroep (gekleed ?mmei van I in zelfgemaakte klederdrachten) op als deelnemer van het Tulip Time International Music Festi val, terwijl zaterdag en zondag optredens werden verzorgd in respectievelijk Nieuw-Nieuw- dorp en Den Haag. In samen werking met de VW-Katwijk werd de week ook benut om Nederland te verkennen. Ook aan winkelen kwam men toe en de leden van de dansgroep (13- 22 jaar) sjouwden gisteren dan ook opvallend meer bagage mee dan bij hun aankomst. Spijker broeken en zonnebrillen behoor den tot de meest geliefde artike len. Het afscheid in de „blauwe zaal" op het Raadhuis werd gis teren een hartverwarmende ge beurtenis. Na het officiële ge deelte met toespraken van bur gemeester C. A. Bos en de loco burgemeester van Ohrid, de heer K. Nanevski en het uitwis selen van cadeaus, werd al spoe dig door de vocale solist van de begeleidingsgroep in perfekt Nederlands „De Orgelman" aangeheven, gevolgd door een ritmisch Joegoslavisch lied; kort daarna was de hele zaal in be weging, hand in hand dansten de Joegoslaven, vergezeld door gemeentesecretaris G. Feenstra, hun afscheidsdans, zonder voor bereiding en zonder instrumen tale begeleiding. Voor de Neder landse begeleidsters van de groep, mevrouw L. Mizee-Gou- tier en V. van Duyn-Lazip, was dit geen verrassing meer. Steeds opnieuw kwamen deze taferelen voor tijdens hun verblijf in Ne derland, zo vertelden zij. En ook op Schiphol zullen de Joegosla ven niet stil hebben gezeten. Het bezoek van de delegatie aan Katwijk was het eerste contact tussen de bewoners van Katwijk en Ohrid. Begin mei vertrekt een Katwijkse dansgroep en een groep schakers naar Ohrid voor een tegenbezoek. Illlllllllllllllltllllllllllllllll Record opbrengst kerkeveiling De veiling ten ba te van de Pancra- tiusparochie in Sassenheim heeft in totaal 66.500 opgebracht. Dat is 5000 meer dan vorig jaar. Talloze Sassen- heimers woonden ook gisteravond weer deze kerke veiling bij. Een aantal van hen bleef zelf tot half drie 's nachts, toen het laatste nummer werd ge veild. Pastoor Van Bokxmeer toonde zich bij zonder blij met dit resultaat. „De parochianen heb ben ons niet te leurgesteld. Deze kerkeveiling was in één woord ge weldig". iiiiiiiiiiiiinmiiiiimrami» iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. ZILVEREN MOLENTOERNOOI lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze sportredactie LEIDEN Nieuwbakken zaterdag-eersteklas ser RCL is gisteravond doorgedrongen tot de finale van LFC's Zilveren Molentoernooi. De Leiderdorpse Racing, die na Lugdunum nu ook LDWS via een 4-1 overwinning uitschakelde, zal in die eindstrijd Katwijk ontmoeten. Het zelfde Katwijk waar tegen RCL afgelopen zaterdag het kampioenschap van de tweede klasse zeker stelde. De wedstrijd tegen LDWS leverede RCL gister avond een zonder meer verdiende overwinning op. De vrijuit spelende roodwitten bleken zowel technisch als conditioneel sterker dan het nog altijd in degradatiegevaar verkerende LDWS. Toch nam de zondag-tweedeklasser op het, door weinig toeschouwers omzoomde LFC-ter- rein wel een voorsprong. In een periode waarin RCL het allemaal nog wat te rustig opvatte, scoorde Ger de Roode 0-1. De Leiderdorpers kwamen evenwel sterk terug. Eerst nog faalde Leo van de Berg nadat hij door Bas Ederveen en Sjoerd Teske in ideale positie was gebracht, maar in de 24e minuut werd de gelijkmaker toch een feit. Wally van Haver brak door en scoorde eenvoudig: 1-1. Halverwege de tweede helft viel de beslissing. Eerst Sjoerd Teske (met een hard schot na aangeven van Leo Holl) en vervolgens Wally van Haver na een solo, maakten van LDWS een geslagen ploeg. De opgerukte RCL-verdediger Ab Braat zorgde even later nog voor het vierde Leiderdorpse doelpunt De kans op 5-1 liet Dick van der Bijl drie minuten voor tijd volledig liggen. Van der Bijl kopte de door Wally van Haver voorgege ven bal in vrije positie net over. Wim Heemskerk damkampioen van Katwijk KATWIJK De Leidse dam mer Wim Heemskerk is door twee overwinningen op de Kat- wijker Jan Vrolijk winnaar ge worden van het open damkam pioenschap van Katwijk. Beide spelers eindigden in de finale op een gedeelde eerste plaats en moesten in een driekamp uitma ken wie de uiteindelijke kam pioen zou worden. Een derde wedstrijd bleek echter niet meer nodig, want na een moeizame zege in de eerste wedstrijd re kende Heemskerk in de tweede ronde resoluut met Vrolijk af. In de eerste klasse moet een driekamp ook de uiteindelijke winnaar aanwijzen. Martin Vis ser heeft echter de beste papie ren voor de titel in handen, want hij besliste de eerdete wedstrijd tegen Henk Koelewijn in zijn voordeel. Op 10 mei aanstaande zal voor de aanvang van een sneldam- toemooi de prijsuitreiking van het Katwijkse damkampioen schap plaats vinden. Van onze sportredactie LEIDEN Godyla heeft zich gisteravond geplaatst voor de beker-finale zaalvoetbal. De Lissenaren versloegen het Rijnsburgse Glasbergen de Best met 5-2. Datzelfde Glasbergen had tegen het oppermachtige Godyla wei nig in te brengen. De voor het grootste gedeelte uit Lisse- en Ter Leede-spelers bestaande Lisser formatie nam al voor rust duidelijk afstand (3-0) en hield die voorsprong in de twee de helft moeiteloos vast. Theo Godyla zette z'n ploeg al spoedig op 1-0. Jan van Slooten en Harrie van der Zwet volgden, terwijl na de doelwisseling op nieuw Van Slooten Glasbergen- doelman Sam de Mooy kansloos passeerde. Een overtreding van Godyla- goalie Wim van Harskamp werd kort daarop door scheidsrechter Van Rij met een strafschop „be loond" Anne Ouwersloot scoorde en toen ook Cas Zwaan het net achter Van Hars kamp vond (4-2) leek het nog even spannend te worden. Fr^d Arrachat maakte evenwel aan alle Rijnsburgse illusies een einde: 5-2. Godyla zal in de beker-finale uitkomen tegen de winnaar van het vanavond in de Noordwijkse Northgo-hal te verspelen treffen tussen Van der Plas BMW (Kat wijk) en Augustinus Vleespaleis uit Noordwijk. Zwaanvogels Vanavond ook zal Leids zaal voetbal-kampioen Zwaanvogels zich moeten kwalificeren voor de Nederlandse kampioenschap pen. Zwaanvogels, dat de eerste ronde van de districts-kam- pioenschappen goed doorkwam (drie punten uit twee wedstrij den) speelt vanavond in Moord recht de beslissende twee duels tegen Gouds kampioen Sport- huis De Bron en de Dordtse titelhouder Merwede. Louk Menken: Ik vraag me af waar die artiesten zich in de Bollenstreek moeten bevinden. In deze contreien zijn ze beter in het bollen poten".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5